„Ik wist dat het ouders niet 99 Vereniging wil meepraten over 'eigen' gebied Sursum Corda 75 jaar JET BLOKLAND OVER DE FAMILIE HABERTHÜR: Op visite Midden-Delfland wacht op commissie in Vïaardingen OUDSTE HARMONIEORKEST VAN VLAARDINGEN Diefstal uit woning bejaarde MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 Voorzichtig ondersteunt moeder Ria Blokland haar dichter bij het binnenkomen in huis. Jet kan a! weer lachen! (Foto: Theo Böhmers) lijk pas dagen later bij in het ziekenhuis. RAAR IDEE Henriette Blokland heeft wel degelijk ouders okders van Ruth Haberthür aan haar bed gekluisterd gezien en zich ook gerealiseerd dat dat nïet haar ouders waren. „Ik zag dat het mijn ouders niet waren, maar ik kon nog niet praten. Alleen maar kijken. Soms probeerde ik het, maar daar werd nauwe lijks aandacht aan geschon ken. Overigens waren 2e wel erg liefderijk voor mij geweest, maar het is een raar idee". Het is eigenlijk verbazend dat dc jonge Vlaardmgse zo kort na de tragedie zo afstande lijk kan spreken en dat er weinig te merken valt van enige emotie. Wat overigens met wil zeggen dat haar ver blijf in Zwitserland en alles wat daar om heen is ge beurd met hebben aangegre pen. „Ik heb veel veidnet gehad", zo vervolgt 2ij, „toen mijn ouders mij vertelden wat ei precies was gebeurd. Het ergste vind ik wel het verlies van de moeder en peetvader van Jacqueline", En toen haar moeder en va der haar nog niet zo lang geleden uitlegden dat een ie der drie weken lang geleefd had m de veronderstelling dat zij was overleden en ge cremeerd. reageerde Hen- riette precies zoals een ge zonde teen-ager kan reage ren: „Nou, ik ben er toch nog! Straks kom ik fijn naar huis". ROKERTJE Plannen heeft zij wis en waar achtig Als het even kan, wil 21 j volgend voorjaar gewoon meedoen aan het examen. Of dat lukt.' hangt overigens nog van veel factoren af. „Wat maakt een jaartje uit", zegt mevrouw Blokland nuchter. „Haar stoutste plannen zijn om op 14 okto ber mee te gaan naar Duits land, want dan trouwt haar broer. Voor geen goud wil zij dat missen. Of dat van de dokter mag, moeten we maar afwachten". Als haar ouders een moment hun jongste dochter alleen laten, vraagt ze stiekem: „Heb jij een sigaret' Even later probeert Jet een shag- gie te rollen, die haar zusje haar heeft aangereikt. Hoe wel roken met zo gezond is, kon moeder Ria even later met anders constateren dat haar dochter nu toch wel hard „vooruit gaat". De thuiskomst was als die van de intocht van een hoge gast. De Riouwlaan-bewo ners hadden voor deze bij zondere gelegenheid de vlag gen uitgestoken Dnftig knipperend naderde de VW- Golf, deuren gingen open en tientallen belangstellenden verzamelden zich rond de auto. Niemand wist eigenlijk wat te doen. Lachen, huilen, juichen, hiep-hiep-hoera roe pen? Niemand durfde iets te zeggen. Om het lopen wat te verge makkelijken loopt Henriette op haar nog rood uitgesla gen tennisschoenen. Roept een opgewekte broer, die niet langer zijn mond meer kan houden uit" „Jet, zal ik je tennisracket ook even uit de auto halenHet ijs was gebroken, er werd gela chen, er werd geroepen. Het ga je wel. Jet yiiaardingen De huis kamer heeft meer weg van een te kleine bloemen- en fruitwin kel, die bovendien nog1 druk beklant is. Overal prachtige bloemstukken, droom boeketten, bossen an jers, rozen, chrysan ten en bakjes fruit. En behalve dit feeste lijke decor tientallen welkom-thuiskaarten, telegrammen, brieven ende bekende enve lopjes met inhoud. „Leuk voor je spaar bankboekje, Jet", roept een broer ent housiast. Een beetje timide kijkt »j, ge zeten op een hoge stoel, in het rond. Nog wat onwennig, zenuwachtig met haar han den wrijvend over haar bo venbenen, dan weer la chend. Hennette Blokland is weer thuis, thuis m VIaar dingen bij haar ouders. Za terdag kwam een einde aan een lange nachtmerrie, een tragedie die voor het gezin Blokland zo'n gelukkig einde heeft gekregen. Ongewild is de Vlaardmgse havo-scholiere een interna tionale bekendheid gewor den. Ook in Zwitserland is men er van op de hoogte gesteld dat Jetje weer thuis is. Geen wonder, iedereen weet wat haar is overkomen. Nog even de feiten op een njtje. „DOOD" Zondag 31 juli vertrekken de heer en mevrouw Broek uit Vïaardingen, dochter Jac queline en Henriette Blo kland weer naar Nederland na veertien dagen vakantie in Zwitserland. Snel rijden is er niet bij. Het weer is slecht: regen en wind. Enke le kilometers vóór Bazel slaat het noodlot toe. Een door Jaap Hazejager haastige Zwitserse automo bilist die uit de tegenoverge stelde richting komt, pas seert een auto en klapt fron taal op de Peugeot van de heer Broek De terugreis eindigt in een hel. Trieste1 balans: drie doden, een licht en een zwaargewonde. Als gevolg van gemaakte fouten bij het identificeren van de lichamen wordt Jetje „dood" verklaard en enkele dagen later in Rotterdam verast. Totdat drie weken later het zwaargewonde slachtoffer in het Kantonsspital in Bazel in staat is duidelijk te praten. Zij blijkt niet ,de vermeende Zwitserse Ruth. Haberthür te zijn, maar Henriette Blo kland uit Holland. Aan de angstige voorgevoelens van de ouders van Ruth komt een wreed einde. Overigens, ook voor de in rouw gedom pelde Vlaardmgse familie komt deze ontknoping in eerste instantie hard aan. Vooral Jetjes moeder kon de de gebeurtenissen slechts met de grootste moeite ver werken. Met spanning ver trekken moeder Ria en va der Tom naar Bazel. Zou het waar zijn dat hun dochter leeft? Immers, er waren fou ten gemaakt. Wie weet voor de tweede keer? Thans, drie weken later mag Jet het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis verlaten. Voorlopig, want eind okto ber wordt zij weer opgeno men. Knappe dokters zullen dan een „lelijke plek" boven haar rechter oog weghalen. Een plastisch-chirurgische ingreep, die pas mag worden uitgevoerd als Henriette thuis is aangesterkt Aan de vooravond van het verlaten van tiet ziekenhuis vertelt zij dat zij zich goed kan herinneren hoe bang zij geweest is op de tragische zondagochtend. „Wij reden helemaal met hard", zegt ze. „Plotseling zagen wij een au to met hoge snelheid op ons afkomen. We konden ner gens meer heen. Remmen was het enige om te probe ren nog wat ruimte te hou den. Bang dat ik geweest ben. Ik kon niets meer zeg gen Ik was gelijk buiten bewustzijn en kwam kenne- Ook hel klei ne nichtje Blart- ca verwelkomt haar terugge keerde tante. (Foto: Theo Böhmers). Juist omdat het polderge bied in dit deel van de provincie zo piepklein is geworden, houden veel mensen zich daarmee be zig. Gemeentebesturen, milieugroepen, de provin cie, het rijk, agrariërs, re creanten en natuurvrien den bogen zich over Mid den-Delfland. Een hele in spraakprocedure werd ge houden, waaraan twee honderd mensen meede den: belangstellenden uit Schiedam, Vïaardingen, Maassluis, Delft, Schiplui den en Maasland. Volgens de reconstructiewet moet een commissie het land schap met gerichte aandacht Gnder de loep nemen. Kijken hoe de plannen kunnen wor den uitgevoerd, getoetst aan de inspraak èn de bereidheid tot betalen van de verschillen de overheidsorganen. Dat vlot echter niet Sinds mei is be paald niet veelvuldig verga derd en is de reconstructie- commissie nog niet samenge steld. - Morgen waarschijnlijk beslist de minister of ook de jonge en enthousiaste Midden-Delf land Vereniging (in maart op gericht, met nu tweehonderd leden) zich formeel mag gaan bemoeien met de gang van zaken rond het gebied en der halve een plaatsje krijgt in de commissie. Morgen ook wordt 's avonds in het Delftse Waag- theater (Wijnhaven 24, achter het stadhuis) de eerste alge mene ledenvergadering ge houden. Dan wordt het be stuur officieel gekozen. ERKENNING "Pas een half jaar bestaan wij, en volledige erkenning bete kent het natuurlijk als wij in de reconstructiecommissie mogen gaan zitten," zegt Ge rard Peet, redacteur van de Midden-Delfkrant, een uitga ve van de vereniging en de stichting voor een bezoekers centrum in het gebied. "In brieven hadden wij al ge vraagd om een plaatsje in die commissie, maar toch waren wij verrast te horen dat ook de SOMD ons bij gedeputeer de staten had voorgedragen. Dat advies wordt hopelijk overgenomen in de onderhan delingen met de minister." De SOMD is de stichting voor het onderzoeken van het be doelde poldergebied. De af- door Kor Kegel korting is één van de talrijke, die de problematiek tamelijk ingewikkeld maakt. Volgens Peet gaat het erom, dat deze stichting verdwijnt en opgaat in een recreatieschap waarin ook de gemeenten weer verte genwoordigd zullen zijn. "Dat schap moet zoveel mogelijk gelijkvormig worden aan de reconstructiecommissie. Het blijft juridisch gescheiden, maar van buiten wordt het dan een doorzichtig en ge makkelijker geheel, vindt Gerard Peet. "In de Midden-Delfkrant staat veel voorlichting, die de pro vincie eigenlijk 20u moeten geven," zegt hij. "Zonder in formatie wordt de hele gang van zaken een ondoordring baar iets, zeker gezien het uit stel: m mei lag m principe alles al kant en klaar en de reconstructie-commissie had al lang aan het werk kunnen zijn, maar er gebeurt niets. Het zal wel volgend jaar zijn, eer de commissie aan de slag gaat." Volgens de reconstructiewet krijgt de commissie maximaal vijftien leden: vier vertegen woordigers van agrarische zij de, één van het openbaar li chaam Rijnmond, een lid van gedeputeerde staten, iemand van de stichting Recreatie, een afgevaardigde van hoog heemraadschap Delfland en een gezant namens particulie re natuurbeschermingsorgani saties; voorts gemeentebe stuurders uit Schipluiden en Maasland omdat deze plaat sen m het gebied liggen, en ten slotte zijn er twee zetels beschikbaar voor het op te richten recreatieschap. Delft neemt er één in beslag, wet houder Rien Bovenberg uit Vlaardmgen vult de andere op. Gerard Peet: "Opmerkelijk is dat Schiedam zich altijd muis stil hield. Posthoorn, die voor die gemeente m de SOMD zit, doet zelden zijn mond open. Of hij er nou geen kaas van heeft gegeten, weet ik nïet, maar misschien durft Schie dam ook niets te zeggen van wege die bouwplannen voor Woudhoek en Spaland en het daarmee willen overschrijden van de Midden-Delfland- grens, zonder de resultaten van de reconstructiecorrums- sie te willen afwachten." LANDBOUW De ledenvergadering van de Midden-Delfland Vereniging Het ontwerp-bestem- mingsplan -voor Woudhoek- Noord komt vandaag uitge breid aan de orde in het Schiedamse stadskantoor. Hoe weihouder ir Chris Zij develd met zijn plannen te diep in Midden-Delfland doordringt, wijst PvdA-raad- slid Nikolaj Dielemans aan. Partijgenote Yvonne Siljee en hij worden geflankeerd door Everard ter Haar en Eiso Blaauw van stuwgroep Midden-Delfland Schiedam. Aan weerszijden Dick en Jos van der Lugt begint morgen om acht uur. Na bespreking van statuten en benoeming van bestuursle den (ook in het bestuur zijn boeren, recreanten en natuur- en landschapsbeschermers verenigd) wordt de vergade ring gewijd aan de landbouw. Over schaalvergroting, inten sivering, alternatieve vormen en dergelijke houden twee sprekers een inleiding: Siem van der Kooij, een boer uit de Zuidbuurt bij Maassluis, en drs A. J. Jansen van de land bouwhogeschool tn Wagenm- gen. Eerst een bakje koffie drinken en dan netjes luisteren naar alle voors en tegens op een modem secretariegebouw, ook wel stadskantoor ge noemd. Dat deden de ge meenteraadsleden van Goes namelijk vrijdag middag in de onderaard se kantine van bet Vlaardmgse stadskan toor. Zij waren daar de gast van het stadsbe stuur, dat hun zo veel mogelijk informatie ver schafte over zo'n moder ne betonblok. De heer M. Baas, chef van dc afdeling interne za ken, vertelde honderduit over het functioneren van een goede klimaat regeling, de nadelen van air-conditïoning, de dub bele beglazing, maar vooral de praktijk-erva ring... en die blijkt in Vïaardingen best te zijn. Raadsvoorzitter burge meester mr. F. G. A. Hu- ber bedankte zijn Vlaar- dingse gastheren op har telijke wijze. Hij vond dat nu reeds veel staf tot verder nadenken en pra ten is opgedaan. Als dank voor de gastvrij heid bood hij loco-burge meester Bas Goudriaan enkele boeken aan, ter wijl hij voor enkele an dere Vlaardingse ge meentebestuurders doos jes met de roemruchte Zeeuwse babbelaars had. Als "tegenpresta tie" bood de heer Goud riaan enkele brochures over Vïaardingen aan, alsmede het onlangs ver schenen Historisch Jaar boek 1977. Vïaardingen Vele vrienden, bekenden en donateurs zijn zaterdag naar gebouw Liefde en Vrede gekomen om daar de leden van de jubilerende muziekvereniging Sursum Corda te feliciteren. Op die dag was het namelijk precies 75 jaar geleden dat enkele mannenbroeders uit het begin van deze eeuw deze christelijke harmonievereni ging oprichtten. En daarmee is Sursum Corda tevens Vlaardingens oudste muziek vereniging- Ter gelegenheid van deze bij zondere mijlpaal werd behal ve de receptie, een tentoon stelling gehouden van hetgeen de vereniging in driekwart eeuw bijeenverzameld heeft bekers, medailles en allerlei schrifturen zoals oorkonden, diploma's en andere getuig schriften. Het is begrijpelijk dat bij zo'n jubileum ook een speciaal concert wordt gegeven. Dat Schiedam In de Heyermans- flat in Groenoord heeft een onbekende tweeduizend gul den gestolen van een bejaar de bewoner. Het geld verdween uit de slaap kamer van de 76-jarige Schie dammer J..B. Daar werd tij dens de afwezigheid van de man een geldkistje openge broken. De woning is men vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. Bij een mbraak in 't Keteltje verdween zesendertigeneen- halve gulden. Dit bedrag werd uit een bureau van de kleuter school aan de Schiedamseweg gehaald. Een waswagen ter waarde van vijftienhonderd gulden werd aan de Zeilstraat gestolen. Voor het voertuig van de Am sterdamse Chemie Combina tie heeft de 54-jarige monteur B.A.J. bij de politie aangifte gedaan. gaat ook gebeuren, alleen het moet nog enkele maanden op zich laten wachten omdat de stadsgehoorzaal voorlopig is „volgeboekt". Penningmeester Bi am Sebel vertelde dat het jubileumconcert voorlopig is gepland op 2 december. „Per slot van rekening zitten we dan toch in een feestmaand", laat hij er lachend op volgen. Hij zegt verder dat Sursum Cor da vele jaren achtereen heeft gerepeteerd in gebouw Soli Deo Gloria thans De Halte aan de Cailenburghstraat Ook zijn vele jaren „versle ten" in het Rooms Katholieke Verenigingsgebouw. Thans wordt elke maandagavond van 8 tot 10 uur geoefend in de Van de Schaarschooï m de Wilhelminastraat... met zo'n 30 enthousiaste muzikanten. „Dat is eigenlijk te weinig", geeft Sebel junior 2ijn va der is voorzitter volmondig toe. „Het leukste jubileumge schenk is natuurlijk een aan zienlijke stijging van het le dental, bijvoorbeeld tot 40 man. Dat is pas ideaal voor een goed harmonieorkest..*'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3