De slag om de Steen wij kpolder Ria Verspeet wil gemeenteraad in Ëwëmmmm Wark moet wachten op baggerconiniissie at zijn de consequenties voor de gemeente,.? Maassluis houwt door I Inbrekers laden vrachtwagen vol Vrouw bewuste loos op straat Tien illegalen aangehouden Dief gooit brommer in Sehie Via Vara kandidaat voor VVD Koninklijk onderscheiden Auto gestolen PvdA bijeen -h* W&P-* Kennismaken Nog geen antwoorden over giftig havenslib Bij bet niet doorgaan van NVV-wonmgen 'im DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 Schiedam Inbrekers hebben bij Van Alphen aan de Ca- landstraat een vrachtwagen vol met levensmiddelen gela den. Met wagen en al verdwe nen zij. Ma vernieling van een ruit wa ren de nog onbekende daders binnengekomen. In het kan toor werden bureauladen doorzocht Om de verdwenen grijze Hanomag met hei ken teken DA-71-23 vol te iaden met boter, comedbeaf en kof fie heeft men gebruik ge maakt van een karretje. Een Opel Rekord 1700 verdween van de Schoolstraat. De beige wagen van de 22-jarige tim merman D.v.E. was afgeslo ten. Het voertuig met het ken teken 16—01— JE heeft vol gens de Rotterdammer een waarde van 1500 gulden De 23-jarige analiste H.J.K, van de Mozartlaan mist een radio- cassetterecorder en twee bo xen uit haar auto. Deze wer den gestolen toen de Simca aan het Jacques Urlusplein in Groenoord stond geparkeerd. Bi] Los Bagatos is wederom in gebroken. Uit de kantine aan de Prins Bemardlaan werden vier dozen snoepgoed ter waarde van 2estig gulden ont vreemd. Schiedam Van de Rotterdain- sedijk heeft de GG en GD een bewusteloze vrouw naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. De 66-jarige De H. uit de Halley- straat in Oost wilde gebruik maken van een telefooncel op de dijk om de huisarts te bel len. De vrouw lijdt aan een suikerziekte. Een voorbijganger die de vrouw op de vroege morgen zag lig gen waarschuwde de politie die op haar beurt weer de geneeskundige dienst belde. Schiedam De politie Schie dam heeft tien illegaal in Ne derland verblijvende Pakista ni opgepakt en overgedragen aan de Rotterdamse politie. De groep werd wandelend in de Nieuw Mathenesserstraat aan getroffen. De mannen in de leeftijd van twintig tot dertig jaar werkten bij het schoon maakbedrijf Onro. Zij bleken niet in het bezit te zijn ,van een geldig paspoort, verblijfs vergunning en arbeidsvergun ning. „Er wordt nog steeds een vrij constante stroom illegalen aangehouden",, aldus hoofdin specteur Peter Broeders." Per week zijn het er toch wel zo'n twee of drie." Schiedam Twee bromfiets- diefjes zijn dit weekeinde aan gehouden. Ma een telefoontje vanaf jacht haven De Schie werd de 14-ja- rige H. W. C. op het terrein van Emka gearresteerd. De Rotterdamse scholier had j daar net in de buurt een bromfiets in het water ge gooid die sinds 1 december vorig jaar werd vermist. Met een dreg is het voertuig door de politie uit het water ge- j haald. De jongen is overge dragen aan de politie in Rot- terdam. ïn West werd de I4-jange A. v. D. aangehouden. De Rotter- i dammer had de dag ervoor bij Excelsior de bromfiets ge reden waar hij tijdens zijn aanhouding op de Burgemees ter Knappertlaan op reed. I Ook deze jongen is met het voertuig naar de politie in de Maasstad gebracht. Mr Jr. H, Mul der: „De Steen dijkpolder moet vol. Anders loopt de finan ciering van het nieuwe stads kantoor spaak." Met het bericht in onze krant van vorige week, dat de ge meente Maassluis de gronden van het landbouwmachinehe- drijf van Van der Lely in Maasland wil gaan onteige nen, is de kogel door de kerk. Zo'n twintig jaar lang zag Van der Lely deze ontwikke ling aankomen. Vele gedin gen werden er in het verleden door de advocaten van het landbouwmachmebedrijf aangespannen om dit te voor komen, nu is het toch zo ver. De touwtrekkerij om de gronden in de Sieendijkpol der krijgt binnenkort een be slissend karakter: op 14 okto ber zal de raad van state zich over de kwestie buigen. De Kroon beslist en daar is geen beroep meer tegen mogelijk. De partijen, die nu al jaren strijd voeren zijn de gemeente Maassluis, provincie en rijks overheid enerzijds met aan de andere kant C. van der Lely NV, het landbouwmachinebe- drijf. Om een overzicht te ge ven van het drama, dat door de advocaten van Van der Lely 20 langzamerhand als een klucht wordt omschreven, gaan we terug naar 1956. Maassluis zien we voor ons als een gemeente, die zich slechts een dorp mocht noe men. Het aantal inwoners be droeg toentertijd een kleine tienduizend. Maar het vooruit strevende gemeentebestuur maakte grote plannen. Pian- nen, die van Maassluis een stad zouden maken. Het resul taat is bekend: de stad aan de Waterweg telt nu zo'n dertig duizend inwoners. Voordat de huizen als padde stoelen uit de grond schoten zagen Maassluis' vroede vade ren wel in, dat de jas te nauw was voor realisering van de plannen. Duidelijker: de gren zen van de gemeente moesten worden gewijzigd. De vingers der heren bestuurders wezen daarop in de richting van Maasland en hielden halt na bij de Westlandseweg. Dat stukkie grond erbij, zo wilden de bestuurders. Maar daar zat Van der Lely, Toen nog een weinig beduidend bedrijfje, dat zich door de zinnen van het gemeentebestuur bedreigd ging voelen en zieh juridisch ging voorbereiden op „de slag om de Dijkpolder". Groot was de zucht van verlichting van de zijde van C. van der Lely toen na lang touwtrekken en juridische haarkloverij de Tweede Kamer met een uit spraak kwam. Maassluis moet zich in haar expansieve activi teiten beheersen door binnen de perken van de huidige ge meentegrenzen te blijven. En daarbij kreeg Van der Lely gelijk in zijn stelling, dat zijn bedrijf thuishoort in een agra rische gemeente als Maasland. Vieze luchtjes Uit leek het met de bouwplan nen. Maassluis kon nog maar één kant op, naar het westen. Daar lag de nog groene Steen- dijkpolder. De aanvankelijke bezwaren werden van tafel geveegd. De Steendijkpolder stond immeis als ongunstig bekend om er woningbouw te plegen. Komen daar niet re gelmatig concentraties van vieze luchtjes voor (vooral ge vaarlijke als ozon en verschil lende koolwaterstofconcentra ties, vele malen hoger aan de maximale normen), die de neusvleugels onaangenaam doen trillen? Hield bouwen zo dicht langs de Waterweg niet 2eker risico's in? dn onze krant van enkele maanden ge leden wezen de loodsen daar nog eens uitdrukkelijk op). Luidde de stelling van de ge meente niet, dat pas in de Steendijkpolder kan gorden gebouwd als het zeker is, dat daar vlakbij geen Rijnpoort- haven komt? Die zekerheid is er nog steeds niet- De risico's verbonden aan woningbouw langs de Wa terweg waar dagelijks vele schepen met gevaarlijke la dingen voorbij varen zijn er bepaald niet minder om ge worden. De vieze luchtjes ne men. blijkens de verslagen van de Dienst Centraal milieube heer Rijnmond eerder toe dan af. De Steendijkpolder is in middels haast volgebouwd. Publiek geheim Het landbouwbedrijf C. van der Lely in Maasland was een van de zeer weinigen, die over de ze kwesties keer op keer aan de bel trok. Zoals een der directeuren, mr, ir. H. Mulder, toegeeft „meer uit eigen dan om algemeen belang," Het be drijf, dat op Maaslands grondgebied ligt, zou dat naar de beslissing van de Tweede Kamer blijven. Waarom dan toch moeilijk doen tegen d" bouw van de Steendijkr der? „Bepaalde zaken klopten van het begin af aan niet," zo verklaren mr. ir. H. Mulder en bedrijfsjurist mr. B. H. F. Dolphijn van het landbouw- machinebedrijf. „Ten eerste was het een publiek geheim, dat Maassluis ook het noorde lijk deel van de Steendijkpol der zou willen bebouwen. Dat bleek al gauw uit de plannen, die in het zuidelijk deel wer den gerealiseerd. De te bou wen school, die er inmiddels al staat, was net als het win kelcentrum van zo'n omvang, dat de woonwijk in de Steen dijkpolder wel erg groot zou moeten, worden," legt Mulder Maassluis Uit handen van burgemeester ML K. van Dijke heeft de heer A. van Zanten gisteren de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver uitgereikt gekregen. Ria Verspeek De Maassluizer kreeg de konin klijke onderscheiding wegens zijn 40-jarig dienstverband bij de (voormalige) Verenigde Touwfabrieken. De plechtig heid vond plaats in de kantine van het Verto-gebouw aan de Lange Boonestraat 33. Antho- nie van Zanten werd op 17 december 1922 geboren te Ro zenburg. Hij trad op 24 sep tember 1937 (op 14-jarige leef tijd) bij de Verenigde Touwfa- brieken in dienst. In 1940 werd hij onderbaas van de jutespinnerij en in 1959 baas van de jute-afdeling. Sinds 1974 is hij baas van de pak- touwafdeimg. De heer van Zanten is ongehuwd en woont bij De Vlootl37. Vlaardingen Vanaf de par keerplaats aan de Fazantlaan werd vrijdagavond - of nacht een personenauto gestolen van het merk Ford Fiesta Ilü Ghia, De waarde van de auto is 14.700 gulden. Het kenteken is 72-PX-09. Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de PvdA houdt vanavond weer een ledenver gadering. De bijeenkomst vindt plaats in de bovenzaal van de Harmonie aan de Schiedamseweg; aanvang om acht nur. Op de agenda staan onder ande re „het bestuursadvies inzake profiel nieuwe fractie en on verenigbaarheden". Voorts wordt gesproken over het eer ste ontwerpprogramma van de kieskring Rijnmond. Te vens zal worden gediscus sieerd over de economische politiek op gemeentelijk ni veau. Schiedam Mogelijk gaat het Vara-televisieprogramma Ne derlands Elftal voor de Schie- damse deelneemster Ria Ver speek een springplank bete kenen om voor de WD in de gemeenteraad te komen. Zelf heeft zij daarin wel zin, ver telde zij dit weekeinde in het zater d agochten dpr o gramma van de Ziekenomroep Schie dam. Wat betreft dit seizoen zit het programma van Koos Poste- ma erop. Acht maal heeft Ria Verspeek meegedaan, vier keer méér dan aanvankelijk de bedoeling was. „Misschien komt dat wel, omdat ik steeds voor mijn mening durfde uit komen. Als enige liberaal in een gezelschap, dat verder rood en rooms was, kan dat wel zijn opgevallen," peinsde zij in de studio van de zieke nomroep, „Ik wil graag de politiek in en als de mensen mijn gezicht een beetje kennen, maak ik waarschijnlijk meer kans ge kozen te worden bij de raads verkiezingen van volgend jaar," vertelde mevrouw Ver speek. Door de Vara-uitzendingen is zij volgens haar zeggen over een enorme drempelvrees heenge lopen: „Ik durf veel meer voor mijn mening uit te ko men. Mijn zelfvertrouwen is sterk gegroeid," liet zij de pa- tienten van de twee Schie- damse ziekenhuizen weten. de situatie uiteen. „Voorbarig," noemde zijn amice Dolphijn later de stelling van het Maassluise gemeentebe stuur, dat het winkelcentrum mede dient voor de in het noordelijk gedeelte van de Steendijkpolder te realiseren woningbouw. Hij zei dit in zijn pleitnotitie tijdens de zit ting van de commissie A.R.O.B., een regeling waar bij iedere burger bezwaar kan aantekenen tegen beslissingen van de overheid. Dat Maas sluis ook daar wilde gaan bouwen was inmiddels offi cieel bekend. Maar terwijl het nog niet vast staat dat de gemeente daar kèn bouwen, zet men al vast een groot win kelcentrum in die buurt neer voor het geval dat daar ook woningen kunnen komen. „Een weinig realistische hou ding van de gemeente," vindt Dolphijn. De zaak is daarmee verklaard. Van der Lely heeft niet zo veel bezwaar tegen de bouw van het zuidelijk deel van de Steendijkpolder. „De milieu kwesties daar zijn uiteindelijk door Chris van Bremen voor verantwoording van het gemeentebestuur, dat meent daar te moeten bouwen," zo verklaren de woordvoerders Mulder en Dolphijn. „Maar op het noordelijk deel van de polder heeft het bedrijf het recht op gebruik terwijl nog een klein gedeelte in eigen dom van Van der Lely is." I<x(l -*7^ r-: JE st.-ü» Belangen Mr. B. H. F. Dolphijn: ,,De gronden moeten gezien worden ais ons openlucht laboratorium. Ze zijn van wezenlijk belang voor het bedrijf. Dat blijkt wel uit on2e octrooi-activiteiten. Na de multinationals Phillips en Shell staat Van der Lely nv op de derde plaats In Nederland." De juristen voelen zich geno men. Genomen door de ver schillende overheden tot aan minister Gruijters van volks huisvesting toe. Die verklaar de immers in de Tweede Ka mer, dat de belangen van het bedrijf, dat hij voor het ge mak een constructiebedrijf voor de landbouw noemde, niet aangetast zouden worden. Hij vergat echter in zijn beantwoording op vragen vanuit de Kamer de gronden van Van der Lely in de Steen dijkpolder er bij te vermel den. Gronden waarop het be drijf haar nieuwe machines test, gronden van duidelijk andere samenstelling dan de gronden, die het bedrijf heeft, in de Maaslandse Dijkpolder en daarom van wezenlijk be lang voor de ontwikkeling van de produkten van Van der Lely. Gruijters reageerde op deze mededelingen met een lauwe brief waarin hij stelde, dat Van der Lely met zijn bezwaren maar bij de ge meente of provincie moet aan kloppen. Loos gevecht Wat de mannen van Van der Lely al vreesden zal nu gebeu ren. Onteigening van hun gronden in de Steendijkpol der. „Dat wordt een zwaar gevecht", zeggen de beide ju risten op grond van hun erva ringen in het verleden waarbij zij door de trage afwikkeling van zaken verschillende ma len pleitten voor niet bouwen in de Steendijkpolder terwijl huizen, scholen en winkelcen trum al haast gereed waren gekomen. Waarom zij het haast als een verloren zaak beschouwen, verklaren zij door naar de bouw van het nieuwe Maas- sluisse stadskantoor te wijzen. „Die heeft een omvang, dat hoort bij een stad als Schie dam of Vlaardingen", menen ze. „De bouwkosten bedroegen het vtnge jaar al rond de vijfen twintig miljoen gulden. En wie moet dat betalen? De be woners van de geheel volge bouwde Steendijkpolder. Op basis daarvan heeft men de dekking van de kosten be groot. „De grondprijzen in de Steendijkpolder liegen er ook niet om: circa 370 gulden per vierkante meter". Om ons verhaal te completeren wilden we een gesprek met het gemeentebestuur van Maassluis. „De zaak bevindt zich nog in een prematuur stadium", zo laat burgemees ter Theo van Dijke ons echter via zijn voorlichter weten., „Er valt niets te praten". „In een prematuur stadium", verzucht mr. Mulder als we hem in kennis stellen van de mening van burgemeester Van Dijke. Collega Dolphijn heeft echter nog een nieuwtje: „Er is nog geen sprake van onteigening. Onlangs ontvin gen we een keurige brief van de gemeente waarna om een schikking werd gevraagd". Maar voor de AROB-commissie verklaarde de chef van de afdeling stadsontwikkeling, de heer M. Mansens, dat de gemeente Maassluis een ontei geningsprocedure op gang gaat brengen. Hij heeft zeker zijn mond voorbij gepraat....,". Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de PSP houdt morgen een aparte kennisma- kingsavond in het FSP-pand- je in de Schoolstraat nummer 37. Afdelingsvoorzitter Los Noord- huizen geeft een inleiding over de Vlaardingse activitei ten en eveneens vertelt hij het een en ander over de landelij ke bezigheden van de PSP. De kennismakingsavond begint om acht uur. Schiedam/Rotterdam In het definitieve rapport van een speciale baggercommissie is een antwoord te vinden op schriftelijke vragen, die het Schiedamse Rijnmondraad- slid Rob Wark (PPR) eind augustus stelde over haven- blubber. Het dagelijks bestuur van het openbaar Lichaam Rijnmond heeft Wark meegedeeld, dat het wachten is op het rapport dat de commissie voor coördi natie van berging van de bag gerspecie (CCBBV) moet uit brengen. In die studiecommis sie werkt Rijnmond samen met rijkswaterstaat, de pro vincie en de gemeente Rotter dam- Van de vorderingen van die commissie is voor het laatst op 21 juni de adviescommissie van de Rijnmondraad voor ruimtelijke ordening en agra rische aangelegenheden op de hoogte gesteld Wark maakt deel uit van die commissie Zijn vragen over de bruikbaar heid van havenbagger voor opspuitingen had hij gesteld naar aanleiding van een noti tie van de PPR-Schiedam: „Aanmodderen met de blub ber" is geschreven door drs. Herman Noordegraaf en ir. Rob m 't Veld. Eet radicale raadslid Hans van der Wdk stelde aan de hand daarvan vragen aan burgemeester en wethouders van Schiedam, die zijn verontrusting met de len. Bij Rob Wark speelde verder mee, dat het Vlaardingse ge meentebestuur zijn ernstige zorg had uitgesproken over de ontwikkelingen in de Broek polder waar giftig havenslib ligt van vermoedelijk dezelf de specie als m Woudhoek en Spaland is opgespoten ten be- hoeve van woningbouw in Schiedam-Noord Ook kijkt du PPR bezorgd naar het slib m de L'ckcbaert Daarom heeft Wark het dagelijks te- stuur van Rijnmond ge vraagd, wat de gevolgen kun nen zijn var. opspuitingen met verontreinigd slib voor plant, mens en dier op langere ter mijn. Inhakend op vragen, die PvdA Rijnmondraadslid Bas Dijster in de lente reeds stelde, infor meert Wark ten slotte naar de capaciteiten van de locaties waarop memcnteol nog slib kan worden gespoten „Wan- neer zijn die locaties vol en wat moet daarna dan met dat giftige slib gebeuren?" is dt strekking van Warks vragen. Vlaardingen- Tijdens het sprekershalfuur, voorafgaan de aan de raadscommlssiever- gadering van stadsontwikke ling zou wethouder Bas Goud-_ riaan namelijk gezegd hebben dat Vlaardingen maar liefst een miljoen gulden aan erf pacht zou derven bij het niet doorgaan van het project. Erf pacht is een soort buur die eigenaren van koopwoningen jaarlijks aan de gemeente moeten betalen. „Wij hebben namelijk uitgerekend det het de gemeente ten hoogste een kleine honderdduizend gulden zou kosten. Hoe zit dat dan?", zo vroeg een verbaasde heer Luyten zich af. Welnu, hij kon het antwoord van B en W krijgen. „Even wachten", zei wethouder drs. IJsbrand van der Velden van financien. Een van de topam- betenaren kreeg daarna gele genheid op papier staande fraaigeformuleerde antwoord, waar geen normaal mens iets van begrijpt, uit te delen aan de aanwezige raadscommissie- leden. Daarna volgde een lang en zeer ingewikkeld verhaal van wethouder Van der Vel den. Gezien de materie was ook hij genoodzaakt zich te laten leiden door de voor hem ^op papier staande cijfers en richtlijnen. Het begin van het lange ver haal was nog wel te volgen, maar allengs verslapte de aan dacht van de raadsleden die in het rond zaten te kijken. Voor al naar de arme meneer Luy ten, die zo zijn best deed er iets van te begrijpen, wat hem nog enigszins lukte ook. Wat was echter het geval? Luyten was namelijk overgeslagen door de topambtenaar en dus niet in hel bezit van het ant- woord-op-papier. ,,'t Spijt mij", had de ambtenaar ge zegd, Totdat IJbrand van der Velden in zijn gloedvolle be toog werd gestoord door op en aanmerkingen van de com missieleden. Aardig voorzit ter", zo zei zowel links als rechts, „maar is het niet moge lijk dat ook de mees: direct betrokkene het antwoord .krijgt?". „Dat krijgt die toch", reageer de Van der Velden laconiek. „Neen, op papier bedoelen wij", zo hielp Willem Kwakkel- stem. Antwoord van de wet houder: „Helaas, dat gaat niet Dat is geheim, dat komt van B en W af, dat gaat niet Op pagina 70S van de zojuBt binnengekomen Aanbiedong- snota, behorende bij de ge meentebegroting over 1976 heeft het college zijn mond vol van „de dernoncratisering van het bestuur". In elk geval had deze vertoning weinig weg van die genoemde democratise ring, openbaarheid of welk an der fraai woord men hier aan geven wil. Jammer voor Luy ten, jammer ook voor de be volking van Vlaardingen. iilil

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3