SCHlEDAMSCrII COURANT Felle kritiek op gevoerde jeugdbeleid Holy-Noord krijgt al vóór 1 januari C Al-aansluiting F 'M is tegen kerncentrale Maasvlakte Demonstratieve vergadering voor werf Gusto Actiecomité tegen neutronenbom Bank wordt niet gesloopt mmm Pak slaag j CD A-fractie i In commentaar aan minister Lubbers: Jongens bekogelen vrouw Brandje door gevallen kaars Bedrijven niet dwingen te verhuizen Weer protest kroegenbeleid Eerste paal voor Praatje In Passage-theater Wethouder in nieuwe bus Lentefeest Scholier schept drukker Bewoners krijgen hun zin Uonderdag 29 september 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD „102de jaargang no. 25928 6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het pand van de Ne derlandse Middenstandsbank aan het Verploegh Chasséplein wordt niet af gebroken. Het sloopplan van de bank zal dan ook niet doorgaan. Het Vlaardingse college van burge meester en wethouders heeft dit be sluit genomen. Dit komt geheel over een met de mening van de commissie voor stadsherstel, die zich al eerder over deze kwestie had uitgesproken: „Geen sloop!". De Middenstandsbank blijft staan. [Il[Ililll!IIIIIIIllllllllI|j|[|[UIIII!j|ij!{Ji||[|il]||||f|l!ll|{||[[!I[n!i[|!|j[||!|[|||||!M Maassluis De CDA-fractie in de Maassluise ge meenteraad heeft van haar achterban een flink pak slaag te incasseren gekregen. Voor wat betreft het gevoerde jeugdbeleid heeft zij er danig met de pet naar gegooid, te progressief christelijk. Vooral de CDA-opstelling ten aanzien van het subsidiëren van het (open) jeugdwerk in Maassluis 2Ït zeer velen dwars. De stemming in gebouw De Ark, waar het totale fractiebeleid onder de loupe zou worden genomen, was dan ook niet bepaald hartelijk. Schiedam Als eerste groepering in Schie dam heeft het PPR-ac- tiecentrum zich uitge sproken tegen een ker nenergiecentrale op de Maasvlakte. In een commentaar aan minis ter van Economische Zaken, drs. Ruud Lub bers, wordt erop gewe zen, dat het hele Rijn mondgebied binnen de risicosfeer van zo'n centrale zou liggen. Vanochtend is het schrijven de deur uitgegaan. Eerder spra ken de Rotterdamse gemeen teraad en de Rijnmondraad zich uit tegen een kerncentra le „op dit moment". „De vergelijking tussen kern centrales en conventionele centrales is in het aanvullend structuurschema voor elektri citeitsvoorziening (ASEV) dat de minister heeft onderte kend onvolledig, onjuist, onduidelijk en dus eenzijdig. Bij een goede afweging 2al blijken dat kernenergiecentra les ongunstig afsteken", schrijven milieuspecialisten drs. Herman Noordegraaf en ir. Rob in 't Veld namens de PPR-afdeling. Van de minister verlangen zij een goede inspraakprocedure over de vraag „of er über haupt wel kerncentrales moe ten komen". Er wordt op ge wezen, dat alleen de mogelijk heid bestaat kritiek te leveren „Je bent het beste af', zo zeiden de leden gebelgd, „als je rot zooi schopt en vernielingen aanricht. Dan krijg je name lijk in de kortste keren onder dak en wordt er door de ge meenteraad inclusief het col-, lege flink met de gemeente buidel gerammeld. Andere verenigingen weten vaak niet hoe zij de eindjes aan elkaar moeten knopen en organise ren van alles om wat geld bij elkaar te krijgen". De partijleden slingerden de be duusde fractieleden de voor beelden naar hun hoofd. Zoals de padvinders die jaar lijks duizenden oliebollen Schiedam Baldadige jongelui hebben aan de Rotterdam se ll ijk een vrouw met stenen bekogeld. De 21-jarige Schie- damse M. T. G. C. werd daar bij boven haar rechteroog ge raakt Vermoedelijk liep de admini stratie-medewerkster een lich te hersenschudding op. Bo vendien is bij dit voorval haar rechtercontactlens zoekt ge raakt. De vrouw had over de dijk bij het braakliggende terrein ge lopen toen vlak voor haar voeten een steen neerkwam. De jongelui die de kei hadden gegooid.riep rij toe dat nog eens te doen als zij durfden. Dat was niet tegen dovemans oren. Een ongeveer tien-jarig knaapje gooide een tweede kei die haar in het gericht trof. De jongen verdween spoorloos met rijn vriendjes. Bij de politie heeft de Schie- damse het voorval alleen ge meld. Zij heeft geen aangifte gedaan. Schiedam Het omvallen van een brandende kaars heeft gistermorgen een klein bin nenbrandje veroorzaakt in de Stationsstraat. Het vuur in de slaapkamer van de 22-jarige V. in oost werd echter door de bewoonster zelf geblust. De schade bleef daardoor beperkt en de reeds gealarmeerde brandweer be hoefde niet in actie te komen. bakken, de jeugd van Jeugd werk West die elk kwartaal op pad gaan met planten om geld bijeen te krijgen, de Maasslui se Harmonie die elke week oud papier ophaalt voor uni formen en instrumenten. „Het lijkt er veel op", zo zeiden de boze aanwezigen, „dat het ontwikkelen van gezonde ac tiviteiten wordt gestraft, en het aanrichten van vernielin gen wordt beloond. Wie de grootste mond heeft komt hier het verst. Ik heb verdik kie nog nooit iemand van bij voorbeeld De Toverbal oud papier zien ophalen". De CDA-achterban is er trots op als er weer een actie met suc ces is afgesloten, zodat weer iets voor de jeugd kan worden gedaan. Maar men wil ook wel eens films vertonen, of een band huren en dergelijke. Daar is echter geen geld voor. En verder: „Meer dan een jaar is men enthousiast bezig ge weest met het verbeteren van de accommodatie op de bo venverdieping van clubge bouw Sursum Corda. Met man en macht was men daar mee bezig. Het bedrag dat de gemeente bijdroeg aan deze verbouwing is wel erg nietig gebleken, vergeleken bij de bedragen die irv dergelijke ge vallen worden gegeven voor het open-jeugdwerk, de on georganiseerde jeugd. Dan gaat het om bedragen van een ton en meer. Als jeugdleiders is het dan wel erg frusterend te constateren dat andere jeugdgroepen op deze wijze worden beloond". De aanwe zigen vonden dat de CDA- fractie de geuite kritiek ter harte dient te nemen bij het te voeren subsidiebeleid. Industrie op Kerkeiland moet wijken voor woongerief. Werkgelegenheid op de tocht Maassluis De CDA-partijleden in Maassluis hebben hun fractie duidelijk gemaakt dat de werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht als bedrijven worden gedwongen om te zien naar een andere vestigingsplaats. Zij doelden hiermee op de oliefabriek Van der Ploeg op het Kerkeiland. Zoals bekend wil het gemeentebestuur dit bedrijf nog liever vandaag dan morgen kwijt. Daarvoor rijn allerlei redenen aan te wijzen zoals geluid- overlast, stank en vervuiling. Aan de andere kant moeten degenen die op het Kerkeiland willen wonen rich realiseren dat dit ongerief betekent. De partijleden van het christen democratisch appel hebben hun aanvoerders in de gemeenteraad dan ook te verstaan gegeven er op aan te dringen dat aan adspirant-bewoners van het desbetreffen de eilandje, waarop de oliefabriek staat, op tijd de consequenties van het aldaar wonen verteld worden. „Het gaat niet aan", zo vinden de CDA'ers. „een industrie die al tientallen jaren ergens geves tigd is tot verhuizen te dwingen omdat er toevallig enkele burgers zijn die daar een oude woning hebben opgeknapt. Daar mag men de werkgelegenheid in Maassluis met voor op de tocht zetten". Vlaardingen AI voor 1 janua ri van het volgend jaar wordt een gedeelte van Holy-Noord aangesloten op de Centrale Antenne Inrichting (CAI). Dit betekent dan dat de bewo ners uit de Vlaardingse wijk de beelden van de Duitse en Belgische televisie in hun huiskamer kunnen ontvan gen. Deze mededeling werd gister avond gedaan door wethou der IJsbrand van der Velden op de vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden en bedrij ven. De commissie was bijeen op het Vlaardingse stadhuis. Van der Velden verklaarde dat momenteel tussen de gemeen te Schiedam en Vlaardingen overleg gaande is over het sluiten van een contract waar in bepaald moet worden op welke manier de „centrale" beelden van Schiedam naar Vlaardingen worden doorge stuurd. Eerst zal echter Schiedam - op haar beurt - een contract moe ten sluiten met Rotterdam. De beelden zullen namelijk van uit de ontvanger in Ommoord worden aangestraald in Schie dam, Medio november krijgt deze gemeente al het resultaat te zien van genoemde aanstra- ling. De wethouder merkte wel op dat de aansluiting van - drie secties - Holy-Noord vóór 1 januari '?8 afhankelijk is van de snelheid waarmee de PTT de hoofdleiding van de CAI aanlegt. De snelle CAl-aansluiting van Holy-Noord vloeit voort uit het feit, dat de woningen hier al zijn voorzien van een net werk voor de centrale anten ne inrichting. Voorafgaande aan de medede lingen van de wethouder, werd door de commissieleden een lange discussie gevoerd over het voorstel van het col lege van B en W „inzake vast stelling van de verordening, regelende de instelling, taak, samenstelling en werkwijze van de commissie voor de CAI Vlaardingen". Dit zal een begeleidingscommissie gaan worden, die een oogje in het zeil houdt bij de aanleg en het beheer van de CAI, De com missieleden gingen met dit voorstel akkoord met uitzon dering van WD-er Floor Quast. Deze behield rijn stem voor. Schiedam Over het toene mende aantal horecazaken ïn de binnenstad gaat bewoners vereniging Schiedam-Cen trum wederom een brief schrijven aan burgemeester en wethouders. Het bestuur vraagt binnenkort aan het college erop toe te zien dat de bepalingen van de drank- en horecaverordening worden nageleefd. De overlast voor buurtbewoners zou door meer controle moeten worden beperkt. „Als er meer horecazaken ko men, moet ook meer worden gecontroleerd. Daar heeft men nu geen rekening mee gehouden. Met vijf agenten, die 's nachts voor de surveil lance beschikbaar zijn, begin je niet veel," aldus Jan Ha gendoorn, vi ce-voorzitter van de vereniging. Vlaardingen Wethouder IJs brand van der Velden (PvdA) heeft gisteren op het Vlaar dingse Liesveld de eerste paal geslagen voor het paviljoen 't Praatje. Twee ton gaat het nieuwe eta blissement kosten. Momenteel staat *t Praatje nog aan de Waalstraat tegenover het stad huis. Maar aangezien op het omliggende huidige par keerterrein een vijftiental wo ningen en één winkel ge bouwd worden, moet het café worden gesloopt. Overigens wordt dit pas gedaan als op het Liesveld 'n nieuw Praatje staat. Rond de jaar wisseling zal dit karwei zijn geklaard. met betrekking tot de vesti gingsplaatsen. „Daarbij zijn echter de criteria vee! te ruim genomen. In het ASEV is vol ledig eraan voorbijgegaan, dat een kerncentrale deel uit maakt van een groter geheel waartoe ondermeer behoren: winning van uranium, conver sie, verrijking, fabricage van splijtstofelementen en opslag van radioactief afval", aldus Noordegraaf en In 't Veld. Ook spreken zij van de dreiging van sabotage- en terreurda den, oorlogshandelingen, aardbevingen, windhozen en explosies: „Diverse invloeden van buitenaf, die tot ernstige situaties kunnen leiden, wor den bij de beoordeling van vestigingsplaatsen wel opge voerd. maar direct weer ver worpen als criteria omdat zij eigenlijk gelden voor alle in stallaties. Wenst men er daar om geen rekening mee te hou den?" Met klem dringt de PPR-Schie- dam bij de minister aan op verregaande bezuiniging in het elektriciteitsverbruik „Dat maakt kernenergie over bodig en geeft voldoende tijd om alternatieve energiebron nen verder te ontwikkelen". Schiedam Voor Gusto wordt vrijdagavond 28 oktober een grote demonstratieve bijeenkomst gehouden. Deze meeting, georgani seerd door een tiental instellingen, vindt plaats in het Passage theater in de Schiedamse binnenstad. „Gusto open. Geen verlies van arbeidsplaatsen", zal de een- trale leus zijn. De sprekers op deze bijeen komst zijn nog niet bekend. Voor het behoud van de werf aan de Maasdijk zijn niet meer dan negenduizend hand tekeningen opgehaald. Het ac tiecomité, die deze handteke ningen verzamelde, heeft in middels ook gesproken met het onlangs opgerichte comité van Gusto-werknemers. Deze laatstgenoemde groep bestaat uit een tiental werknemers van de werf. Het overkoepelende comité be stond 'aanvankelijk uit verte genwoordigers van PvdA, PPR, CPN, D'66, FNV-Schie- dam, Bewonersverenaging Zuid, het Schoolverlaters Co mité, Trechter en het vrou wencomité Gusto Open. Inmiddels hebben zich solidair verklaard: ANJV-Schiedam, bewonersvereniging Oost, centrale kerkeraad van de Hervormde Kerk, bestuur NW, bond Mercurius, PSP- Schiedam, Federatie van clubhuizen en instellingen voor samenlevingsopbouw en sociaal-culturele arbeid, so ciaal raadsman en de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. Huis-aan-hius gaat het comité de komende weken een op roep verspreiden om op de manifestatie te komen, Te vens worden in de stad affi ches verspreid. De handteke ningenactie zal volgens de or ganisatoren „versterkt" wor den voortgezet. Vlaardingen Alle mensen die bang zijn voor de gevaren van de neutronenbom worden uitgenodigd een protestverga dering in Vlaardingen West bij te wonen. Deze wordt ge houden op donderdag 6 okto ber ora 20.00 uur in het ont moetingscentrum West aan de Floris de Vijfdelaar 2. Het doel van de protestbijeen- komst is te komen tot de op richting van een actiecomité dat de strijd moet aanbinden met „de hoge heren die deze bom in produktie willen bren gen", aldus een oproep die is ondertekend door H Boven berg, F Koud staal, K. Brug man, T Paardekoper en M Saus. De initiatiefnemers, die van mening zijn dat in het comité personen uit allo lagon van de bevolking, verenigin gen, kerk en politieke stro mingen zitting moeten heb ben, wijzen er op dat de Ne derlandse- regering geen dui delijk genoeg afwijzend standpunt inneemt. Schiedam De nieuwe bus van Stichting Lentefeest is aange komen. Deze bus is speciaal gekocht voer het vervoer van gehandicapten. vanavond zal Chris Zijdeveld, wethou der van stadsontwikkeling en milieuzaken, de bus in ge bruik stellen. Dat zal gebeu ren om acht uur in de Sport hal Margriet te Schiedam. Door een tekort aan mankracht zal er geen oud papier meer opgehaald worden door de stichting. Het vervoer met de bus heeft voorrang Daarbij komt nog dat de opbrengst van het oud papier met zo groot meer »s, terwijl er ont zettend veei werk voor ge daan moet worden. Toch is het stichtingsbestuur blij dat in voorgaande jaren zoveel mensen mee hebben gedaan aan de oud-papier-acUes. Schiedam Na een botsing op de Nieuwe Damlaan is giste ren de 59-jarïge drukker E. V. met vermoedelijk een hersen schudding opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. De Schiedammer had met zijn bromfiets bij de Van Hogen- dorpstraat in Nieuwland geen vrije doorgang gehad van een bestelwagen die rechts afging en die werd bestuurd door de 19-jarige scholier P. J. J. B., eveneens uit Schiedam. Vlaardingen De wens van de bewoners van de Van der Werffstraat is ingewilligd door de gemeente Vlaardin gen. Een nieuw plan ïs nu ontwik keld: De Van der Werffstraat wordt wèl ingericht, maar niet afgesloten voor het door gaand verkeer. Op een inspraakavond op woensdagavond 5 oktober komt het herinrichtingsplan aan de orde. Dit gebeurt in de Weteringschool aan de Van Boisotstraat 10. Aan vang van de bijeenkomst is acht uur. ?m|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1