BlaRHIl Een ei kwijl wissewasje „Nooit sprake geweest Oude Haven te dempen Alle stromingen in PvdA-fractie A kt iv it ei ten in Sin ■K2H mmm Sclioolcommisgie voor Schuttertjes en Schutse Gouden huwelijk PSP wi! stuk van identiteit opgeven Het misbruik van schriftelijke vragen PvdA: nieuw fractiebureau Beperking scheepvaart Tuberova- onderzoek Oud-topambtenaar Bot: He «ss Ledenvergadering akkoord met profiel Hoog bezoek bi.i Hoekse PvdA Foor een linkse oppositie: DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 door Kor Kegel Communist De Wolt maakt van schriftelijke vragen een spelletje. De tijd is weer rijp voor schriftelijke vra gen van gemeenteraadsleden, want de ver kiezingen naderen. Niet dat wij morgen al naar de stembus hoeven, maar politici zien vooruit. Hoog tijd vinden zij het al om aan reclamecampagnes te denken, en één van de meest simpele stuntjes bestaat wel uit het bedenken van schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Want dan krijg je publiciteit. Ten eerste wanneer de vragen op papier het stadskan toor binnenkomen, daarna als het college zonder schaamte meedeelt dat binnen de gestelde tijd niet kan worden geantwoord (een compliment voor de vragenstel'er of een teken van zwakte van het college?) en ten slotte nog eens als het antwoord er is. Deze gang van zaken komt in Schiedam steeds meer voor: tijd voor een tik op de vingers, anders neemt de stroom schrifte lijke vragen alleen maar toe. Dat nieuwsgierig doen is natuurlijk een democratisch recht, maar het kan ook anders. Raadsleden weten zelf ook wel, dat er diverse commissies zijn die het college adviseren alvorens de raad een voorstel wordt gedaan. In die commissies komen veel meer zaken aan de orde dan in de raad: er wordt wat luchtiger gepraat en zelfs piepkleine probleempjes komen aan de orde. Zo merkt Jan de Koning (CDA) geregeld op, als hij met zijn vrouw over de Havendijk wandelt, dat een beetje vuil naast een container ligt - reden voor de vraag: doet de reinigingsdienst daar niets aan? - en zo is ook genoegzaam bekend dat te hoge grassprieten langs de Harre- weg boer Lansbergen een doorn in het oog zijn. Dat is tenmin-te dichtbij huis. Stokpaardjes worden ook bereden. Piet Roosen (weer een confessioneel) stoort zich uitermate aan vandalisme rond schoolge bouwen en mevrouw Ou wens, bijgenaamd rode Jo, grijpt pas in als die vernielingen bij de moedermavo worden aangericht. En Cor van Til borg van de liberale fractie glijdt zo vaak uit over uitwerpselen van honden (vroeger lagen de straten vol paar devijgen), dat enkele socialisten hem al gemoedelijk Poepie van Tilborg noemen. Tenslotte is er in elke commissievergade ring een rondvraag. En daar nu kunnen raadsleden hun ei kwijt, voor zover dat bij de punten daarvoor onmogelijk was. In die rondvraag mogen zij eigen vragen stellen. Mondeling. Dan krijgen zij meteen een antwoord van de wethouder, of op zijn minst een toezegging. Dus als een raadslid problemen heeft... Maar van alle schriftelijke vragen, die de laatste maanden zijn gesteld aan het colle ge, waren slechts enkele vluchtig bespro ken in commissies. Wordt de rondvraag minder benut? Is een schriftelijke vraag leuker of officiëler? Is in het laatste geval een antwoord meer bruikbaar? Een schriftelijke vraag moet worden ge steld over een belangrijke zaak. Of als het college door de mand is gevallen. Anders gaat de spanning, de charme van deze ssmaaBaaaBBgBgBasEBaraBHBgBaBBg vorm van vragen af 'Zware' vragen zijn eigenlijk alleen gesteld door Rietje Taverne, die het als CDA-frac- beleidster zo uitstekend kan vmden met eerste burger Aru? Lems, door haar secun- dartt Siem Rosman (over de binnenstad en projectontwikkelaar Empeo) en door wel zij nsm an Hans van der VVilk, radicaler dan ooit. De laatste twee worden echter telken male met een kluitje in het riet gestuurd door de omzichtige antwoorden van het college (wethouder Zijdeveld mag deze zelf op papier zetten). En mevrouw Taverne wacht sinds maart op verduidelijking rond de functie van opbouwconsulent. Zo maak je iemand ook monddood. Wie tegenwoordig behagen schept in schriftelijke vragen, is Aad de Wolf. A If. de hele gemeenteraad al aan het prakkize- ren is, wat aan de situatie rond Gusto nog kan worden gedaan, stelt De Wolf er een vraag over. En als dan het antwoord de werknemers van de werf weer een beetje hoop geeft, is dat een succes voor de CPN'. Een andere tactiek van die partij: enkele leden richten een comité op (bijvoorbeeld voor gezondheidszorg) en krijgen steun van anderen. Er wordt propaganda ge maakt, en als iedereen daarvan een beetje op de hoogte is, stelt De Wolf een vraag. Daarna slaapt het comité weer in. Voor de CPN betekent het dan reclame. Al die overbodige vragen kosten veel tijd. En die heeft het college echt wel nodig Gaardingen De PvdA heeft een nieuw fractiebureau geko zen. Dit dagelijkse bestuur van de PvdA-fractie bestaat uit Hans Versluys - voorzitter, Henk Schippers - secretaris, Henk Ranshuysen, Toon Cor- nelisse en Mari van Opijnen. Op de fractievergadering van deze maand werd dit vijftal met algemene stemmen geko zen. Namens de PPR maakt Willem Kwakkelstein deel uit van het fractiebureau. Schiedam Het scheepvaart verkeer in Schiedam wordt vanaf maandag 3 oktober enigszins belemmerd. Die be lemmering zal ongeveer een half jaar duren en is een ge volg van de aanbouw van de Buitenstuis. De buitendeuren in de situs zijn in gebruik genomen, terwijl het binnenhoofd en de sluis zelf nog niet gereed zijn. Daardoor zal vanaf 3 oktober doorvaart slechts mogelijk zijn voor schepen met een ma- „ximale lengte van 67 meter en een maximale breedte van 8,80 meter. Tevens zal het schutten waarschijnlijk lange re tijd dan normaal in beslag nemen. Vlaardirtgen Vanavond om acht uur wordt het Tuberova- onderzoek voor de Westwijk en omgeving afgesloten. Men sen die nog niet aan de op roep tot deelneming aan dit onderzoek gevolg hebben ge geven, kunnen vriór achten terecht. Het onderzoek wordt in de Ho- ly-wijk voortgezet. Vanaf twee uur 's middags in het Zonne huis aan de Dillenburgsingel. Bewoners van stadsdelen waar het onderzoek reeds plaatsvond - in dit geval de Westwijk - kunnen ook in an dere wijken aan het onder- ,zoek deelnemen. Vlaardingen „In het Komplan van de gemeente Vlaarclingen. ingediend in 1942, is beslist niet bepaald geweest dat de Oude Haven ^oest worden gedempt Nooit en te nimmer is er een dergelijk plan bij de gemeente geweest". Aldus schrijft de heer M. Bot, Westhavenkade 34 in Vlaar dingen in een reactie op het artikel „Bik- en breekroes eindelijk voorbij" in onze krant van vrijdag 16 septem ber. De heer Bot is voormalig topambtenaar van de dienst Stadsontwikkeling. In het des betreffende artikel zegt voor zitter Jan Anderson van de jubilerende Historische Ver eniging Vlaardingen dat het uit 1942 daterende Komplan onder meer behelst: het dem pen van de Oude Haven. Fout, zegt de heer Bot. Het dem pen van de Oude Haven is zelfs nooit ter discussie ge weest. Niet ïn 1942 en niet daarna. „Wat dacht je", zo laat hij weten, „dat het dem pen van die Oude Haven en het aanbrengen van een ver binding tussen de Vlaardingse Vaart en het open water (Nieuwe Maas, red.) zo goed koop is? Er is namelijk nog een aspect dat van belang is. Dat is namelijk het visuele aspect, het gezicht op de pan den en gevels. Het specifieke karakter ervan zou bij het dempen van de haven totaal verloren zijn gegaan. Vandaar dat ik in de tijd dat ik op Stadsontwikkeling zat nooit met een dergelijk plan zou zijn gekomen". Wie de indruk zou hebben dat de heer Anderson dingen heeft gezegd die hij niet kan verantwoorden, heeft het mis. In het Rotterdamsch Nieuws blad van 21 juli 1967 staat namelijk het volgende: „De Vlaardingse wethouder van Stadsontwikkeling, de heer T. de Bruijn, heeft in de Histori sche Vereniging Vlaardingen een warm pleitbezorger ge kregen voor zijn standpunt, dat de Oude Haven niet moet worden gedempt, maar als het De Oude Haven, zij is er nog steeds en zal er wel blijven. Het dempen ervan zou verschrikkelijk kostbaar zijn meest karakteristiek histo- risch voor het oude vissers stadje, in stand moet worden gehouden". Het kranteartikel gaat verder met: „De gemeenteraad be sloot in de loop van dit jaar tot de afdamming Van de Ou de Haven, maar wilde toen nog geen beslissing nemen over het al dan niet dempen ervan. De raad wacht nog steeds op een nader uitge werkt voorstel van B en W". In een brief aan de heer An derson zegt de oud-topambte naar dat hij graag bereid is door Jaap Hazejager het Komplan van 1942 te laten zien en daarbij een toelichting te geven. De heer Bot wi! namelijk voorkomen dat er fouten worden gemaakt in de historische berichtgeving over Vlaardingen. In die zin schrijft hij ook een brief aan de stadsarchivaris, de heer Theo Poelstra. Het getuigt natuurlijk van eer lijkheid als fouten worden rechtgezet. Daarvoor behoeft niemand zich te schamen. De heer Bot verzoekt ons de ge maakte „onjuistheid" te recti ficeren. Gezien echter het ge citeerde kranteartikel, het raadsbesluit en de plannen van het toenmalige college lijkt ons een rectificatie met op zijn plaats. Immers, do plannen hiertoe bleken in die tijd wel degelijk actueel. Zelfs B en \V wensten met voorstel len te komen. Wat overigens met wegneem! dal de heer Bot vierkant te gen een dergelijk plan zou zijn geweest. Maasland Na de openbare basisschool De Schutse en de kleuterschool De Schuttertjes aan het activeringsplan van mi nister Van Kemenade deelnemen, zijn ook de beide oudercom- missies samengevoegd. De nieuwe commissie heet nu schoolcom missie, omdat Schuttertjes en Schutse één school vormen van 4 tot 12 jaar. nieuwe schoolcommissie telt twaalf leden. Daarbij zijn de hoofdleidster van de kleuter school, de schoolleider van de lagere school, één van de per soneelsleden en negen oude ren. Op papier vertegenwoor- .digen drie leden de Schutter tjes om zes leden de Schutse. Dit omdat de huidige wet nog geen schoolcommissie toe staat voor een school van 4-l2jarigen, Met het instellen van de schoolcommissie, heeft integratie nu ook op het onderwijs vlak een basis ge degen. Eén der taken van de schoolcommissieleden is om, samen met de personeelsle den, de leiding op zich te gaan hemen van één van de tien oudergroepen. beze groepen zijn de technische SToep, de bibliotheekgroep, de cokumentatiegroep, werkjes* groep, sportgroep, type/sten- Cilgroep, schoolreizengroep, fesljviteitengroep voor 4-8 ja rigen en voor 6-12 jarigen en een gastvrouwengroep. veorzitter van de nieuwe schoolcommissie is Gé Hen driks. Deze kondigde tijdens oprichtingsvergadering aan, dat één der eerste taken van de nieuwe commissie een inventarisatie onder de ou ders zal zijn. Aan de orde daarbij zijn de assistentie op school bij diverse vakken, als ook bij de keuze-cursussen. Tevens het behulpzaam zijn bij één van de ouder werk groepen, goedkoop voor de school, bruikbaar materiaal op te sporen. Vlaardingen In de gemeente- raadsfractie van de Vlaar dingse afdeling van de PvdA moeten alle verschillende socialistische stromingen tot hun recht kunnen komen. Dit werd geopperd op de leden vergadering van de PvdA in de Harmonie aan de Schie- damseweg. Op de agenda stond het „Bestuursadvies in zake profiel nieuwe fractie". De opmerking dat ólle stro mingen tot hun recht moeten komen, vloeide in feite voort uit het eerste punt van het „profieladvies" van het be stuur: „De gemeenteraads fractie van de Partij van de Arbeid in Vlaardingen dient een politiek homogeen gezel schap te zijn". Een dergelijke homogeniteit zou natuurlijk wel prachtig zijn, maar in een partij zo groot als de PvdA is het nauwe lijks een haalbare kaart, dat iedereen dezelfde mening is toebedeeld. Trouwens. Kleineren partijen blijven ook niet altijd van tweespalt verstoken... De gro te hoofdlijnen van het fractie- profiel kwamen heelhuids door de ledenvergadering. Dit nam echter wel een avondje discussiëren in beslag. Door de aanwezigen werden enige aanscherpingen aan het be stuursadvies aangebracht. Eén puntje werd geschrapt. Het bestuur had zich zo voor gesteld dat de toekomstige nieuwe fractieleden voor de gehele vier jaar durende raadsperiode beschikbaar moeten zijn. „Dat is logisch", was de mening. Minder lo gisch vond men het dat „zij ook voor een tweede raadspe riode beschikbaar zouden moeten zijn" en „na deze twee raadsperioden dient zoveel mogelijk gestreefd te worden naar vervanging van de frac tieleden". De ledenvergade ring achtte het niet verstandig om fractieleden „een loop baan in het vooruitzicht te stellen van slechts twee raads perioden". Het nadeel dat hie raan kleefde: „men raakt steeds beter ingewerkt en kan steeds beter fungeren als Pv- dA-raadslid. Zoiets moet niet zijn afgelopen door het ver- Maassluis De heer Chr. Berg werf f en mevrouw M. M. Bergwerff-Vreugdcnhil zijn vandaag precies vijftig jaar getrouwd. In verband met liet bereiken van deze mijl paal heeft mevrouw C- van Dijke-van Dijk, echtgenote van de burgemeester, van morgen het gouden paar de gelukwensen i'an het gemeen tebestuur overgebracht* Christiaan Bergwerf f werd op 24 augustus 1906 te Maassluis geboren. Maria Margaretha Vreugdenhi! kwam precies drie jaar later (24 augustus 1909) te V/atenngen ter we reld. Hun huwelijk werd op 29 september 1927 voltrokken te Naaldwijk. De heer Bergwerff is m Maassluis stoffeerder en woninginrichter geweest. Ket echtpaar woont aan de Groen van Pnnstererkade 3. Hoek van Holland De Rotter damse havenwethouder Henk van der Pols en Rijnmond-ge committeerde Aric van Dijk zullen morgen de vergadering van de Hoekse afdeling van de PvdA bijwonen. Onderwerp van discussie is het transport cn de op- en over slag van vloeibaar LNG Van der Pols is voorstander de Gasunie haar zin te geven om een overslaginslallatie op de Maasvlakte neer te zetten De vergadering vindt plaats m De Hoekstee aan de Mer ca tor- weg. Vanaf 21 uur beslaat er gelegenheid om over dit on derwerp te discussier en. strijken van een bepaalde ter mijn". Vrouwen Uiteraard werd ook gepraat over het streven dat minimaal 25 procent van de ractie uit vrouwen moet bestaan. „Dat is een goede zaak", daar was men het over eens. De vrou welijke ieden dus ook. Maar tot op heden ontbreekt het in de fractie echter aan vrouwe lijke meepraters, met uitzon dering van milieuhygiëne, volksgezondheid en sociale za ken wethouder Jo Vermeu- le. Een extra punt dat aan het pro fiel (aan de hand waarvan een toetsing zal plaatsvinden van de volgende fractie) is loege- Wethouder Jo Vermeule: nu nog de enige vrouw in de fractie van de Vlaar dingse PvdA voegd, is het volgende: Bij het samenstellen van een nieuwe PvdA-fractie zullen drie even tuele opvolgers meedraaien met de fractie. Als zich het geval zou voordoen dat m de volgende raadsperiode frac tieleden zouden opstappen, dan zou de leeggekomen plaats gelijk opgevuld kunnen worden met iemand, die reeds goed is ingevoerd. Deze werkwijze wordt momen teel ook ai toegepast, maar was nog niet als zodanig zwart op wit m het oude frac- tieprofiel opgenomen. de Vlaardingen De Pacifistisch Socialistische Partij (PSP), afde ling Vlaardingen is graag bereid een deel van haar identiteit op te offeren als er maar een „linkse oppositie" komt in de gemeenteraad die volgend jaar wordt gekozen. Zij nodigt de besturen van de CPX, PPR en PSP uit zaterdag 15 oktober naar het PSP-pandje in de Schoolstraat te kumen om hierover tc praten. De PSP vindt het in dit verband bijzonder jammer dat de PPR nog onlangs heeft besloten al leen de verkiezingen m te gaan teneinde de eigen identi teit te bewaren. Een kwestie van gebrek aan zelfvertrou wen, zo vindt de PSP deze opvatting. „Voor ons is de vraag belangrijk", zo stellen de pacifisten, „hoe wc in de komende raadsperiode ook vta de gemeenteraad een steun kunnen zijn voor die mensen in onze maatschappij, die aan de basis voor hun gerechtvaardigde belangen opkomen. Wij hopen dat ook deze gedachte bij de CPN, de PPR en de SP voorop staat". In het eigen orgaan Rood Vlaar dingen van september, stelt de PSP vast dat de verkiezin gen van mei dit jaar voor do vier genoemde partijen teleur stellend zijn verlopen. Door het samenstellen van een ge meenschappelijke kieslijst wordt echter toch nog gero ken d op twee zetels in de gemeenteraad Deze twee ze tels zouden dan via een voor af besproken rouleersysteem door alle vier de partijen in do loop van de vier jaar bezet .kunnen worden. Op zich lijkt het idee van de PSP interessant In de prak tijk echter zal van hel effect ervan weinig of mets terecht komen. De PSP stelt \oor de eerste twee jaar de PPR en CPN, en de laatste twee jaar de PSP en de SP. Doorgaans is het zo dat nieuwe raadsle den. willen zij hun taak goed uitvoeren, zeker twee jaar no dig hebben om zich in te wer ken en vertrouwd te raken m de ingewikkelde matei ie van structuurplannen, commis sies, on wat je als raadslid wel en niet mag zeggen. Hoe denkt de „Linkse oppositie" dit in hul vat te gieten? Schiedam Ontmoetingscen trum Sint Joris Doele krijgt er een peuterspeelzaal bij. Vanaf 1 oktober ïs .Jorisje" geopend op maandag-, don derdag- en vrijdagmorgen van kwart voor negen tot half twaalf. De kosten be dragen drie gulden per keer. Per keer worden ook maar twaalf kinderen toegelaten. Belangstellenden kunnen ken nis maken met de nieuwe leidster op maandag 3 okto ber tussen negen uur en half twaalf. Peuters kunnen tele fonisch voor de speelzaal worden opgegeven, het tele foonnummer van de Doele is 26 83 38. Voor de oudere kinderen heeft de Sint Joris Doele een heel programma opgesteld. Vrij dag 30 september wordt het nieuwe seizoen in het cen trum officieel geopend met medewerking van de band John Ridge and Cocon. De zaal gaat om acht uur open. Maandagavond om d"ï veertien dagen is er een bingo-avond voor volwassenen. De eerste is op maandag 10 oktober, aanvang half acht. Op de dinsdagavonden gaat een groep maaltijden voor zich zelf klaarmaken, er is een handenarbeidgroep voor 10- tot 14-jarjgen, een voorheh- tmgsgroep voor tieners en volwassenen die voor het eerst een eigen woonruimte hebben en nog een hande narbeidgroep, maar nu voor mensen die vanaf 15 jaar. Deze groep gaat onder meer sieraden en wandkleden ma ken, weven en emailleren. Voor al deze activiteiten worden acht bezoekers per groep toegelaten. Op woensdagmiddagen wordt het kindermiddag. Voor 3- tot 12-jarigen wordt een heel programma opgesteld tussen half drie en vier uur. 's Avonds is er van half zeven tot acht uur sport en hande narbeid en vanaf kwart over acht voor tieners vanaf 15 jaar sport, handenarbeid en een sociëteit. Vrijdagavond is er van half zeven tot kwart over acht sociëteit voor 9- tot 15-jarigen. Om half negen wordt de sociëteit in bezit genomen door de tieners. Ook op zaterdag kunnen de kinderen weer te recht bij de Sint Joris Doele. Tussen elf uur en half één is cr een speciaal program ma voor jongelieden tussen 5 en 9 jaar. Van één uur af mogen kinderen tussen 10 en 12 jaar naar binnen. Zij moeten er echter om half drie weer uit om plaats te maken voor de tieners vanaf twaalf jaar, die om drie uur mogen beginnen met een so ciëteit en tafel tenniswed strijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3