College schuldig aan hoogmoed Turks gezin kraakt 'n nog bewoond huis a ra waar ligt die straat Stemerdink komt bij Wilton kijken Consumentenbond tegen invoering antenneverbod S - SVOLVOI Oppositie Vlaardingse raad over beleidsnota: Eindelijk hoorzitting binnenstad Jongen met mes gestoken Huurder mag in cel slapen: Reeks inbraken opgelost Sporten in Broekpolder Geen gratis stroom Twee architecten jongerencentrum Avond atheneum in Vlaardingen? SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 30 september 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25929 _s pagina S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiensl-144144 SCHIEDAM EN KETHEL ■fy%-«ff'ï Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (010) 35.00.55* Vlaardingen Het Vlaardingse programcollege slaat zich te nadrukkelijk op de borst, doet net alsof het de rol van „redder des vaderlands" vervult, maar is in wezen reeds nu bezig met intensieve (rode) verkiezingspropaganda te verspreiden in verband met de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Aldus de weinig vleiende kritieken van de oppositie partijen in de Vlaardingse gemeenteraad, te weten de VVD, het CDA en de SGP/GPV over de beleid snota 1978. Zelfs een college-bevriende par tij als de PPR vindt dat er „geen reden tot juichen is". Alleen PvdA-fractievoorzitter Hans Versluijs steunt de wijze waarop het college verant woording aflegt van drie jaar links-programcollege. „Ik vind dit een goede zaak", zo schrijft Versluijs. „Samen links is immers het verkie zingsprogramma van de Pv dA, PPR, D'66 en de PSP op basis waarvan dit college zijn beleid voert". Speciaal voor deze krant klom men de voorzitters van alle Schiedam Maandagoch tend om half elf begint de langverwachte hoorzitting bij de raad van state over Schiedams binnenstadspro blemen. In het voormalige gebouw van de vereniging van Ne derlandse gemeenten aan de Paleisstraat 9 in Den Haag kruist wethouder ir. Chris Zijdeveld namens de gemeente Schiedam dan de degens met Ben Schweers en Dolf Oosterhoff, indie ners van het omvangrijke bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan voor de binnenstad. Dat plan werd onder wethouder Cor Bol- mers in 1974 door de ge meenteraad aangehouden. Al die tijd is er nog maar weinig gebeurd in het braakliggende stadshart, het zogenaamde Gat van Bolmers. Volgens de huidi ge wethouder voor stads ontwikkeling kon enkel en alleen door het dikke be zwaarschrift helemaal niets gebeuren. De hoorzit ting, die speciaal over plan en bezwaar handelt, is openbaar. Schiedam Bij een ruzie in de Celciusstraat in Oost is de 17-jarige V. L. met een mes in zijn linkerhand gestoken. De dader heeft de benen ge nomen. Over de aanleiding tot deze steekpartij tast de politie nog in het duister. Vermoedelijk gaat het echter om een wraa kactie uit de Gorzen. Op de Maasboulevard zou namelijk afgelopen zondag een jongen uit deze wijk zijn afgetuigd door een paar jongeren, uit Oost. Voor behandeling van de wond is V. L. uit de Fultonstraat naar het Gemeenteziekenhuis gebracht Daarna deed hij aangifte bij de politie. ADVERTENTIE raadsfracties in de pen om hun mening over de bestuur lijke plannen op papier te zet ten. Kennelijk zit het hen bij zonder hoog dat B en W 2ich op een dergelijke wijze over de bol hebben geaaid. Wat meer terughoudendheid en bescheidenheid waren meer op hun plaats geweest, zo vin den zij. CD A-fractievoorzitter Jelle Wijnstok neemt het het colle ge bijzonder kwalijk dat het geen enkele aandacht schenkt aan het functioneren van de raad als geheel. Voorts-maken alle oppositiepar tijen ach er boos over dat het college van zich zelf vindt dat het een open beleid voert, ter wijl er in de praktijk weinig van terecht is gekomen. Wijn stok hierover: „Ik denk aan de pressie die er uitgeoefend moest worden vanuit de raad om een zogenaamde inspraak avond te organiseren in ver band met mogelijke bebou wing van de open plek bij de Roemer Visscherstraat en de Boerhaavestraat". Verder noemt hij de inspraak in de kwesties Aktieplan VOP. In dit verband zegt de WD- fractievoorzitter mevrouw M. L. Hoogendijk-van Holst Pel- lekaan: „Daar hebben ze in de Vettenoordsepolder echt van kunnen „profiteren". Het col lege heeft daar zo weinig ge luisterd, dat de bewoners zich genoodzaakt zagen in hoger beroep te gaan bij de Kroon". „Het heeft zich schuldig ge maakt aan hoogmoed". Veel positiever over het college is Hans Versluijs die uit de aanbiedingsnota enkele B en W voornemens citeert zoals de nadruk op de stadsvernieu wing, onderwijs, welzijn, „Bo vendien zullen wij er op aan dringen", zo stelt hij, nog deze periode de eerste resultaten van het struktuurplan (proef- afsluiting) zichtbaar te ma ken. Een structuurplan, waar aan dit college hard heeft ge werkt. Als het college dan een opsomming geeft van de in de afgelopen drie jaar gereali seerde zaken, dan is dit geen „op de borst kiopperij", maar een normale verantwoording. De raad heeft er recht op te vernemen wat er van dit pro gramma gerealiseerd is". Zie verder pagina vijf. Schiedam Een Turks gezin heeft in West een nog be woond huis gekraakt. Door deze actie aan de Van der Elststraat is de feitelijke be woner, de 37-jarige Joop Stouthandel, dakloos. Al di verse malen heeft de gealar meerde politie de vijf krakers verzocht de gemeentewomng te verlaten. Gas, water en electrieïteit is afgesloten. De familie Karacabey gaat ech ter niet weg. Het kan nergens heen. Het huis in de nabijge legen Bilderdijkstraat, waar vader, moeder en drie zoon tjes de afgelopen twee jaar een kamer huuren, is inmid dels verkocht. Het is allemaal begonnen toen Schiedammer Stouthandel in afwachting van reparaties aan de vloer die door de ge meente zouden moeten wor den uitgevoerd, zijn woning tijdelijk verliet en de inboedel in een garage stouwde. Ook zegt hij te zijn gevlucht voor ongedierte. Toen de vrijgezel een week bij zijn broer in Rotterdam-Zuid had gelo geerd en weer terugkwam, ontdekte hij dat de vierka merwoning op de hoek van de Aleidastraat werd bewoond. Volgens het gemeentelijk bu reau huisvesting staat Joop Stouthandel, die het pand sinds 1 januari huurt, volko men in zijn recht; ook al heeft hij een maand geen huur be taald toen de uitvoering van de gewenste reparaties te lang naar zijn zin uitbleef. Op de vraag hoe een alleenstaande een vierkamerwoning heeft kunnen krijgen zegt men bij huisvesting: „Het kan nauwe lijks een vierkamerwoning worden genoemd. Het hoek pand heeft een heel onlogi sche indeling. En het heeft geen tuin of iets dergelijks. Het soort woning is geen punt". Aanvankelijk wilde de Schie dammer het Turkse gezin niet op straat laten zetten en vond hij het best als hij van de gemeente een andere woning kreeg. Nu is hij bijgedraaid en tolereert het niet langer: „Het eind is toch zoek? Wat zou u doen als u thuis kwam en tot de ontdekking zou ko men dat er vijf Turken m zijn getrokken?" Hayati (30) en Hanim (27) Kara cabey zeggen dat ze niet wis ten dat het op het oog lege huis door Stouthandel werd gehuurd toen ze er in trokken met de kinderen Osman (7). Mustafa (6) en Bulent (2). „De deur stond open. Kinderen uit de buurt speelden er al een Het gezin Karacabey in de gekraakte woning. Stroom voor een straalka cheltje komt via een draad je van een van de buren. Schiedam In aanwezigheid van defensieminister mr. A. Stemer dink wordt maandag bij scheepswerf Wilton-Fijenoord de kiel gelegd van de Philips van Almonde, een voor de marine bestemd standaard fregat De kiellegging wordt 's ochtends na elf uur verricht door luitenant- generaal J. Hensen, directeur-generaal materieel van het ministe rie van defensie. Ook de president van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme, waartoe Wilton behoort, ir. A. Stikker, zal aanwezig zijn. De Philips van Almonde is het eerste standaardfregat, dat bij Wilton wordt gebouwd. Een tweede volgt. Andere fregatten uit de serie, tot de bouw waarvan de minister vorig jaar december opdracht gaf, zijn in de maak bij De Schelde, ook een maatschap pij behorend tot het RSV-concem. De minister heeft de bouwopdracht twee jaar vervroegd om op die manier een bijdrage te leveren aan het verlichten van de problemen in de scheepsnieuwbouw, met name in het Waterweg gebied. Dat heeft geleid tot protesten bij linkse groeperingen, die wel de werkloosheid zouden willen tegengaan, maar „met door apparaten te bouwen die voor oorlogsdoeleinden kunnen worden gebruikt". tijdje in. Zij hebben ons het huis gewezen", aldus Hayati, die eigenlijk werkt bij aanne mer Spreeuwenberg in Zwar- tewaal, maar zegt door zijn woningnood overspannen te zijn en daarom in de ziekte wet kopt, „al twee jaar zoek ik een huis. We zaten met z'n vijven op een kamer. Van de dokter moest ik een groter huis hebben. Ontelbare keren ben ik daar al voor bij het gemeentelijk bureau huisves ting geweest. Pas was ik er nog. Dne mensen die voor mi) waren kregen wel een huis en ik niet Met de 275 die ik per week verdien kan ik ook geen huis kopen. Het is jammer voor Stouthandel. Maar hij is Nederlander en vrijgezel en kan dus gemakkelijker een andere woning krijgen". Onmiddellijk na de kraakactie heeft het gezm Karacabey 120 huur op de gemeenterekening gestort. Herhaalde verzoeken om aansluiting van gas, water en electrieïteit zijn tevergeefs gev eest. Stroom voor een straalkacheltje wordt nu via een draadje verkregen van de bovenburen, een Nederlands gezin. Thee wordt bij de over buren gezet. Eten kan met worden gekookt en wordt dus gehaald haaid in naburige snackbars. Gemeentediensten verwijzen Stouthandel naar de politie, omdat het een geval van huis vredebreuk zou zijn. Op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat krijgt hij het ad vies rustig te zijn en de belof te dat alles zo snel mogelijk zal worden geregeld. Slapen mag hij in één van de cellen. „De politie doet nievs. Ik kan gewoon nergens meer heen Dat komt gewoon omdat ik een siechte naam heb. Ze wil len me wep hebben" De Maassluise werkgroep van de consumentenbond pikt het niet dat de gemeente een an tenneverbod wil invoeren. Een dergelijk verbod noemt de werkgroep onnodig en on gewenst voor de consument Op een raadscommissievergade ring voor economische aange legenheden op 23 november '76 verkondigde wethouder Isaac van der Knaap, dat het toen geldende antenneverbod niet zou worden afgeschaft. Volgende week dinsdag zal de gemeenteraad zich echter uit spreken over een voorstel van het college van burgemeester en wethouders waarin staat dat het gebruik van een indi viduele antenne wordt verbo den bij de invoering van ka beltelevisie, tenzij de gebrui ker kan aantonen dat zijn an tenne „andere" signalen ont vangt dan de kabeltelevisie biedt. Daarbij merken de leden van de Maassluise consumentenwerk groep op: „In de praktijk zal waarschijnlijk de FM-ont- vangst per antenne beter kun nen zijn dan die via de (eollee- Schiedam De Schïedamse po litie is er in geslaagd een hele reeks inbraken, diefstallen en automatenkraakjes op te los sen die de afgelopen weken zijn gepleegd. Hierbij werd voor enkele duizenden gul dens buitgemaakt en voor een even groot bedrag vernie lingen aangericht, In totaal zijn zeven scholieren aange houden, die allen na verhoor zijn vrijgelaten. Zo hebben de 15-jarige M.S., de even oude C.R.M. en de 16-ja- rige L M.H. inbraken op hun naiiirt ;rj pep niwielher- stelplaats op de werf van Wil ton-Fijenoord, waar voor 600 gulden aan onderdelen werd r ontvreemd. Voorts is er een fiets ter waarde van 300 gul- den gestolen en is ingebroken j in de kantine van tenmsver- j eniging Los Bigotes. De andere schoheren, allen 15 jaar, die zijn aangehouden zijn: M.V., G. de W,, H.D.R. en E.J.M. Het viertal heeft m slechts enkele weken tijd ne gen inbraken gepleegd, zowel in scholen als bouwketen en sportkantines tieve) centrale antenne inrich ting, aldus de conclusie van het artikel in de Consumcn- tengjds van oktober 1975. „Tobben met de CAI". De werkgroep maakt zich dui delijk zorgen. „Want", vragen zij zich af, „wie waarborgt redelijke tarieven, als m ge heel Maassluis de mogelijk concurrerende individuele an tennes met dwang verwijderd zijn'' Tegen echt gevaarlijke of schadelijke antennes kan de gemeente beter op andere gronden optreden dan krach tens een algemeen antenne verbod met onduidelijke uit zonderingen". De Maassluise consumenten vertegenwoordigers menen dat aan de hele rompslomp van de CAI nog zoveel onze kerheden kleven, dat iedereen recht heeft op een alternatief naar eigen keuze. „Het argu ment van de gemeente, dat het antenneverbod nodig is ter bescherming van de open bare veiligheid en ter voorko ming van schade aan daken", wordt als irreeel beschouwd. Met klem worden de Maas sluise raadsleden dan ook ver- zocht om het voorstel van B en W met te slikken De werkgroep besluit: „De dwang van een antenne ver bod roept slechts wantrouwen en ongerustheid op bij de bur gers" Vlaardingen Met het trappen van een voetbal en het weg slaan van een hockeybal heeft wethouder Rien Bovenberg het startsein gegeven tot de bouw van een sportcomplex in de Broekpolder. Het sport complex met een totale opper vlakte van ongeveer 8 ha. zal naar schatting 4,3 miljoen gul den gaan kosten. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben voor de aanleg al een deelkrediet van 500.000 gul den goedgekeurd. Het nieuwe complex, dat volgens plan ning in augustus 1979 klaar zal zijn, bestaat uit vier voet balvelden, drie hockeyvelden en een halfverhard trainings veld De voetbalvereniging Vlaaxdmgen en de hockeyclub Pollux zullen de nieuwe bewo ners worden van het complex. Vlaardingen Het Vlaardingse WD-raadshd mevrouw H, A. Bleeker-van Styrum kan ge nist zijn. De bewoners van de Kesperwegflat sluiten hun diepvriezers met aan op de openbare verlichting. Op een commissievergadering voor economische aangelegen heden stelde mevrouw Biee- ker een vraag van die strek king. Tijdens de vergadering van dezelfde commissie gaf wethouder voor financiën IJs brand van der Velden ant woord op de vraag van het WD-raadsIid, dat overigens niet aanwezig was „Nou", zo sprak de wethouder, „het lichtnet wordt niet afge tapt hoor! Trouwens. Het is m principe onmogelijk. Want straatlantaarns branden al leen als het donker is. Dat zou dus betekenen, dat de diep vriezers overdags zouden ont dooien." Vlaardingen Binnen veertien dagen zal een keuze worden gemaakt welke architect het te bouwen Open Jongeren Centrum gaat ontwerpen, B en W van Vlaardingen heb ben inmiddels twee voor drachten, te weten Piedro Hammei, architect en stede- bouwkundige in Rotterdam en N- Gaijé uit Wassenaar. Direct na de definitieve keu ze zal worden begonnen met het maken vau ontwerpen. Het college heeft van de raad opdracht gekregen er voor te zorgen dat het Open Jongeren Centrum, dat op de plaats komt van de voormalige Eri- caschool in de Zomerstraat, volgend najaar gereed moet zijn. Vlaardingen Nog vóór 1 ja nuari '78 valt de beslissing of m Vlaardingen volgend jaar al of niet een avond-atheneum gevestigd zal worden. De Rotterdamse Avondscholen- gemeenschap Mercurius heeft al in januari 1976 een aan vraag hiervoor ingediend bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Den Haag. Vóór de jaarwisseling 2al het zogeheten Plan van scholen van het ministerie worden gepubliceerd. Hierin staat zo wordt verwacht te lezen dat het rijk de kosten voor het avond-atheneum zal bekostigen. Plattegronden kunnen nut tig zijn. Wanneer men niet in een stad of wijk bekend is, kan een plattegrond zeer wel uitkomst bieden en de weg naar het onbekende wijzen. Dat dergelijke richtingaan wijzers ook een bron van ergernis kunnen rijn bewij zen deze foto's. In het Vlaar dingse HoJy-Noord moet men van een ladder of een ander klimtoestel gebruik maken om te kijken waar een be paalde straat ligt. Daarnaast is het aan te raden ook nog een vergrootglas bij de hand te hebben, gezien de kleine fletse lettertjes. In Schiedam weten ze trou wens ook wat van platte gronden. Daar zijn borden aangebracht die nu reeds zijn verouderd. Op de pla'te- grond van Schiedam-Noord (zie foto) ontbreken complete wijken. Wie op deze kaart een straat in Woudhoek-Zuid zoekt, of een andere plek noordelijker dan de torenho ge Heyermansflat, of de buurt voorbij de Koekoek- slaan komt bedrogen uit Het staat er met op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1