SCHIEDAMSCHE COURANT Zijdeveld: zorg om binnenstad Metrostation in Holy College zegt wie op kaals iaggebied mag wonen Korste staking bij Windmill Kiellegging fregat bij Wilton Turkse krakers mogen blijven Zijdeveld niet on welwillend tegenover 'metro' Vlaardingen kijkt in de toekomst Nieuwe parkeerruimte vlakbij de Koemarkt 'Niks nieuwsop hoorzitting bij raad van state Twee kilometer snoer gesloopt Raadsel rond bloedspoor opgelost „Terrorist" stelt politie aansprakelijk Op de vuist met sehoonpa Dinsdag 4 oktober 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25931_ 4 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Aan de Buitenha venweg komt een vrij groot parkeerterrein, In de nabij heid van de Koemarkt, het centrum van Schiedam, wordt het 'oude* terrein van de gemeentelijke yrom-dienst (vervoer-, reinigings-, ont- smettings- en markt dienst) bestemd voor parkeerruimte. Zo moet het parkeerprobleem in de binnenstad voor een groot deel worden opgelost. Een en ander duurt echter nog wel even, want morgen opent wet houder Eef Collé officieel het nieuwe terrein van de vrom aan de Van Heekstraat, Daar na moet het hele 'oude' ter rein nog worden ontruimd. Deze onthulling deed wethouder ir Chris Zijdeveld gisteren in Den Haag, tijdens de speciale hoorzitting bij de raad van state, In feite was dat het enige nieuwtje, dat werd ge lanceerd- Verder werd uitslui tend inhoudelijk ingegaan op het bestemmingsplan voor de binnenstad en het bezwaar schrift daartegen* i Ir. Chris Zijdeveld Vlaardingen/Schiedam De aanleg van een metro in Vlaardingen kan pas dan worden gerealiseerd als eerst Schiedam over een dergelijke railverbinding beschikt. De Schiedamse wethouder van stadsontwikkeling, ïr. Chris Zijdeveld deelde ons desge vraagd mee dat zijn gemeente nog geen officieel standpunt heeft ingenomen. In principe staat hij niet onwel willend tegenover een snel tram dat het midden houdt tussen een metrostel en een tram. Gezien de technische ontwikkelingen van de laatste jaren acht hij een onder gronds traject in de binnen stad van Schiedam zeker te verwezenlijken. "Inmiddels is gebleken", zo vertelde hij deze krant, "dat het mogelijk is onder panden van historische waarde trajecten aan te leg gen, zonder dat aan de pan den schade wordt berok kend". Voor wat betreft de buitenwijken van Schiedam is reeds rekening gehouden met een bovengrondse tram- of metrobaan. De wegen aldaar zijn breed genoeg. De Schiedamse bouwwethouder hoopt dat het ministerie van verkeer en waterstaat spoedig met besluiten zou komen. "Dan kunnen wij daar met het nemen van bestemmings plannen in de binnenstad re kening mee houden", aldus de heer Zijdeveld. Den Haag/Schiedam Een op zienbarende uitspraak heeft wethouder voor stadsontwik keling ir. Chris Zijdeveld gis terochtend gedaan, tijdens zijn verdediging van het be stemmingsplan voor de Schiedamse binnenstad. Te genover een „commissie van drie" van de raad van state zei hij: „Ik zie de binnenstad onder onze handen doorglip pen en verpauperen. Daarom zou je haast zeggen, wat geeft het nou eigenlijk wat voor bestemmingsplan het is, als er maar wat gebeurt". Later, eenmaal terug in het Schiedamse stadskantoor, gaf hij een verduidelijking: „Ik heb daarmee niet willen zeg gen, dat ik het met het be stemmingsplan niet eens ben en net zo lief een ander wil. Dat heb ik niet bedoeld. Ik heb alleen geprobeerd onze diepe zorg uit te spreken over het feit, dat de binnenstad al zolang ligt te wachten. Dat is alles". In de Paleisstraat in de residen tiestad vond de openbare hoorzitting plaats bij de raad van state, speciaal over de Schiedamse binnenstad en het bezwaarschrift daartegen van Ben Schweers uit Schiedam en Dolf Oosterhoff uit Den Haag, Dit omvangrijke be roepschrift is het enige, dat totaan de Kroon toe is doorge zet, ook nadat gedeputeerde staten van Zuid-Holland op details na Schiedam in het gelijk stelde. Zijdeveld en zijn collega van financien en economische za ken drs. Reinier Scheeres wa ren voor de hoorzitting ge machtigd als vergegenwoordi- gers van de gemeente Schie dam. Zij traden op als secon danten van Hendrik Herwig, secretaris van de provinciale planologische commissie (PPC5 en als zodanig de rech terhand van gedeputeerde sta ten bij zaken zoals bestem mingsplannen, Herwig geldt als „een hoge oom" bij de provincie en springt niet vaak zelf in, waar het gaat om om streden bestemmingsplannen. De Schiedamse binnenstads plannen zijn al in 1974 onder wethouder Cor Bolmers door de gemeenteraad aangeno men. Het bezwaarschrift van Schweers en Oosterhoff be droeg toen nog slechts twee Vlaardingen Wethou der Bas Goudriaan van stadsontwikkeling wil, dat tegelijk met de bouw van het centrum gebied Holy-Noord in Vlaardingen begonnen wordt met de ruwbouw van een ondergronds metrostation aldaar. De kosten ervan wor den geraamd op circa zes miljoen gulden. De wethouder vindt het "eeuwig zonde" als over een aantal jaren de zaak weer openge broken zou moeten worden. Het kan overigens nog wel zo'n vijftien jaar duren voor Vlaardingen een metrotraject heeft dat zal zijn aangesloten op de sneltramverbinding Schiedam/Rotterdam-Delfsha- ven. De gemeente blijft name lijk onverminderd vasthouden aan haar «is dat in Vlaardin gen alleen een ondergronds traject komt. Het ondergrondse station zal enigszins te vergelijken zijn met het metrostation aan de Gerdesiaweg in Rotterdam- Kralingen. Daar is een station gebouwd dat een oppervlakte heeft van 40x120 meter en waarvan de ruwbouwkosten circa zes miljoen bedragen. "Wat echter niet wil zeggen dat het station in Vlaardin gen, zo het er komt, er precies eender zal gaan uitzien", zo heeft ir. J. G. Gerritze, de directeur van de dienst ge meentewerken in Vlaardin gen, gezegd in een toelichting op de plannen. Duidelijk liet hij doorschemeren dat het nog maar om plannen gaat en dat de minister van verkeer en waterstaat niet be paald staat te springen om Vlaardingen financiële steun te geven bij de bouw van een ondergronds station. Het is namelijk bekend dat hij tegen een ondergronds metrostation in deze stad is. Daar staat tegenover dat er van de zijde van Rijnmond meer begrip is getoond. Bas Goud riaan heeft verklaard dat in middels op bestuurlijk en ambtelijk niveau nauw over leg is gepleegd en dat Rijn mond niet onwelwillend is, althans als het gaat om de bouw van een station onder gronds. Over het traject zelf lopen de meningen zeer ui teen. Vlaardingen wil een onder gronds traject van het cen trumgebied (circa 800 meter), via winkelcentrum De Loper naar het oude stadscentrum. Rijnmond echter wil een tra ject naar de Broekpolder. Het Openbaar Lichaam heeft na melijk bepaald dat daar 6000 woningen moeten komen. Vlaardingen echter wil het ge bied bebossen. In het centrumgebied Holy- Noord komen 900 woningen. Als alles volgens plan ver loopt, dan neemt de raad vol gend jaar september een defi nitief besluit, waarna begon nen wordt met het realiseren van het plan. Goudriaan hoopt nog deze maand uit sluitsel te krijgen van Rijn mond. Als schot voor de boeg stelt hij dat bij het niet door gaan van het metrostation, dit bijna 3Q0 woningen zou gaan kosten. "Immers", zo stelt hij, "dan moet er een boven gronds station komen". Uit het oogpunt van horizonver vuiling, tawaai-overlast maar vooral het ten koste gaan van de bouw van de genoemde 300 woningen gelooft hij dat de beslissing van Rijnmond in het voordeel van Vlaardingen zal uitvallen- Voor wat betreft de kosten blijft Goudriaan optimistisch. Hij is van mening dat in het kader van de werkloosheidsbestrij ding daar geld voor moet wor den vrijgemaakt. Bovendien. "Wat maakt zes miljoen op honderdvijftig miljoen uit", aldus de Vlaardingse bouw wethouder. Wethouder Bas Goud riaan: "Eeuwig zonde, als het ondergrondse metrosta tion er nu niet komt". Schiedam Bij de kiellegging voor een fregat bij Wilton-Fijenoord heeft minster Stemerdink (de fensie) zich er voorstander van verklaard om als ministerie orders vervroegd te plaatsen bij Ne derlandse bedrijven als deze daardoor gered kun nen worden. De twee fregatten die Wilton zal bouwen zijn twee jaar eerder besteld dan in de planning lag om de werf werk te geven. Voor 650 man is er vier jaar werk mee gemoeid. Er zijn nog marine-orders in petto voor twee duikboten, die bij de RDM gebouwd zullen gaan worden, en voor een spe ciaal fregat. De bouw van de fregatten, die circa 250 miljoen gulden per stuk kosten, gebeurt in dok 6 bij Wilton, dat van een overkapping is voorzien om Ts winters le kunnen doorwerken en om nieuws gierige blikken te weren De overkapping is 220 meter lang en 55 meter breed. Het dok is groot genoeg om er de helft van het tweede schip reeds in te bouwen wanneer het eerste nog in aanbouw is. De werf hoopt uit buitenland buitenladn nog meer marine-orders te krijgen. In een dok wat verderop de werf worden al drie korvetten voor Indonesië gebouwd. Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen heeft van daag bepaald voor welke mensen de nieuwbouw op het kaalslaggebied in de Oost- wijk bestemd zal zijn. Vanuit het buurtcentrum was hier over duidelijkheid gevraagd aan het college. Het volgende is door B en W op een rijtje gezet: O In eerste instantie zijn de te bouwen woningen op kaalslag langs de le Van Leyden Gael- straat „gereserveerd" voor dïè mensen die uit hun woning moeten door de aanleg van de Deltadijk; O Vervolgens komen de Oost wijkbewoners ten zuiden van de 2e Van Leyden Gel straat aan de beurt, die hun huis moeten veriaten vanwege de bouwvallige staat, waarin het pand verkeert; G En, ten slotte, kunnen de mensen voor de niewbouw in Oost inschrijven, die vroeger op het huidige kaalslaggebied gewoond hebben. Op het open terrein langs de spoorlijn zullen twee- a drie honderd woningen gebouwd worden. Het exacte aantal is echter nog niet bekend. Dit is afhankelijk van de bebou wingsdichtheid van het ter rein èn de hoeveelheid wankel en openbare voorzieningen. Het stadsvemieuwingsproces in de Oostwijk wordt voorbereid en begeleid door de project groep planvorming nieuw bouw le Van Leydengael- straat. Binnen twee weken hoopt men deze club officieel te hebben geïnstalleerd. Dat gebeurt op het Vlaardingse stadhuis. Het wachten is echter nog op de voordracht van een drietal wijkbewoners, die in de pro jectgroep zitting moeten ne men. Aanvankelijk is van de zijde het buurtcentrum geëist, dat maar liefst zès bewo ners in de projectgroep zou den mogen meepraten. Ook over dit punt heeft het college Schiedam Voor de kraakne tte in het Westen gaan de- feitelijke huurder en de ge meente door de knieën. Het Turkse gezin Karacabey mag in het gekraakte pand Van der Elststraat 13 blijven wo- nea De feitelijke huurder, die door deze actie dakloos was, heeft op dringend verzoek van de gemeente een leegstaand huis in de Gorzen aanvaard. Joop Stouthandel, die eerst uit nood in een cel op het hoofd bureau van politie sliep, heeft al een nacht doorgebracht in zijn nieuwe huis aan de Oud- dorpsestraat 2B. Voor inrichting van de tweeka merwoning heeft de gemeen telijke sociaïe dienst een be drag van vijfhonderd gulden beschikbaar gesteld. Het feit dat de nieuwe woning kleiner is dan de vierkamerwoning die hij in het Westen had vindt de 37-jarige Stouthandel niet erg: „Het was toch te groot voor mij alleen. Boven dien is bij de nieuwe woning nog een tuin. Dat had ik aan de Van der Elststraat niet". Het is nog niet bekend wanneer de gemeente het uit nood ge kraakte pand weer aansluit op het gaf-, water- en eieetri- citeitsnel. Tot nu toe waren de verzoeken daar toe tevergeefs. De 30-jange Hayati, zijn drie jaar jongere vrouw Hanim en de drie zoontjes 2itten dan ook nog steeds helemaal zon der gas en water. Stroom wordt via een enkel draadje verkregen van de bovenbu ren. Schiedam Twee kilometer elektrïciteitssnoer hebben on verlaten gesloopt van de wo- ningen-in-aanbouw aan de Westvest, op het complex 't Nieuw Werck. Het snoer is,daarna meegeno men. V/aarde ervan is duizend gul den, de schade bedraagt ech ter negen maal zoveel; dal kost namelijk het opnieuw aanbrengen van het snoer. De benadeelde is de Rotterdam se firma Van Rietschoten en Kouwens, een elektrotechni sche BV" op de Sluisjesdijk. Vlaardingen De technische dienst van Windmill Holland B.V. - de Vlaardingse kunst- meslfabrlkant - heeft giste rochtend een kortstondige wilde staking gehouden. De staking vond 's ochtends plaats en duurde slechts een paar uur. 's Middags werd het werk weer hervat. De oorzaak van het een en an der schuilt in het door de directie ingevoerde Maynard- systeem, dat emd vorige week in werking is getreden. De mensen van de technische dienst - zo'n honderd werkne mers van Windmill - zien dit systeem als een taakverzwa ring van hun functie. Terwijl slechts voor een zeer klein gedeelte van de betrokken dienst een promotie zou zijn weggelegd. Alvorens het Maynardsysteem in werking trad, was dnor de werknemers kritiek geleverd op het plan van de directie. Anderhalve maand geleden is daardoor een onderzoek ver richt door de arbeidskundige van de Vlaardingse kunst- mestfabriek. De uitslag van dit onderzoek is vorige week donderdag bekend geworden. Het luidde, dat van een wer kelijke taakverzwaring nau welijks sprake was. Dat wekte onvrede bij de technische dienst en dit kwam gisteren - tot uiting in de korte staking. Een gesprek met de directie van Windmill volgde, waarin - van directiezijde - het initiatief kwam, dat de technische dienst bij de vakbeweging be roep zou kunnen aantekenen. Gisteravond vond reeds een confrontatie plaats tussen de directie enerzijds en de Wind- millbedrijfsledengroep inclu sief NW-vertegenwoordigcr Hans Beenhakker anderzijds. Tot een oplossing van het ge schil is men nog niet kunnen komen. Deze week zal echter een volgende bijeenkomst tus sen beide partijen worden be legd, waarin men nader tot elkaar hoopt te komen. van burgemeester en wethou ders 2ieh vandaag uitgespro ken: in plaats van twee zoals eerst was afgesproken mogen nu drie mensen uit de wijk van de projectgroep lid worden. De projectgroep zal worden voorgezeten door ir. Rob van Elk van de dienst van ge meentewerken. Hij wordt ge flankeerd door een aantal bouw-deskundigen: vertegen woordigers van Kuiper Com pagnons, woningbouwvereni gingen Patrimonium en Sa menwerking, afdeling bouw en woningtoezicht van ge- I meentewerken; voorts een j ambtenaar van de gemeente lijke afdeling (5) voor stads ontwikkeling, architect Henk Klunder en wijkopbouwwer- ker Ed Gloudi, Op de eerste officiële project groepvergadering zal het tijd schema in ieder geval aan de orde komen. velletjes. Dat is voor de Kroon inmiddels aangedikt tot over de vierhonderd. De grootste bezwaren zijn gericht tegen ingrijpende veranderingen in bestaande voorzieningen m het Schiedamse centrum, zoals verlenging van de Pas sage totaan de Lange Achter weg, een brug over de Nieuwe Haven ter hoogte van de ge sloopte melkfabriek bij de Manastraat, de aanleg van een stadserf (waardoor de Huis te Rtvierweg vervalt en er een nieuwe doorbraak tus sen Broersvest en Broersveld moet komen) en de eventuele komst van een parkeergarage. Voorts gaan Schweers en Oosterhoff in op de verhou ding tussen woningen en win kels. Met aanvullingen op de bezwa ren en een toelichting is het duo gisteren niet gekomen bij de commissie van drie, die bestond uit de staatsraden mr. Jaap Burger (president), dr. M. C. Verburg (rappor teur) en mr. W. Scholten. De taak van de rapporteur is zich het meest in de problematiek te verdiepen en derhalve stel de Verburg de meeste vragen. Met verrassingen zijn echter ook Herwig en Zijdeveld nau welijks op de proppen geko men. Schweeres' enige opmer king ging over de geplande kantoren in het noordelijke deel van de binnenstad, die volgens hem gemakkelijk vol zullen komen. Op een vraag van Verborg („Welke toegang tot de bin nenstad zou u in het plan nou bet liefst laten vallen?") rea geerde Zijdeveld: „Dat kan ik toch niet zeggen? Wat ik vind ïs niet relevant, Ik ben hier als vertegenwoordiger van de gemeente en daarom gedwon gen het raadsbesluit te verde digen". Over drie maanden is wel een uitspraak van de Kroon te verwachten. Het kan 2ijn dat de raad van state beslist, dat de gemeenteraad (punten van) het bestemmingsplan herziet - en dan begint de hele proce dure rond de binnenstad op nieuw, van voren af aan. Schiedam Het raadsel rond het 120 meter lange bloed spoor aan de Overachiese- straat in Oost is opgelost. Naar aanleiding van een artikel in onze krant van gisteren heeft bewoonster D. van de Oosterstraat kontakt opgeno men met de gemeentepolitie en meegedeeld dat het bloed afkomstig ts van haar hond. Het dier had zijn poot aan een Stuk glas opengehaald en had op weg naar huls de sporen achtergelaten. Schiedam - De 26-jarige Rob Vermaat is in West-Duitsland aangezien voor een voort vluchtige terrorist van de Ro te Armee Fraktion. Na een bezoek aan West-Berlijn werd hij bij de plaats Braunsch- wieg door de politie uit zijn wagen gesleurd, gefouilleerd, geboeid afgevoerd, uitgekleed en een uur lang verhoord. Na enige tijd had men door dat hij alleen maar sterk op de gezochte man leek en dat hij niets heeft te maken met de ontvoering van werkgever- bondsbaas Schleyer. Met de excuses werd de studie-mede werker bij de bednjfsgemeen- schap Schiemond weer vrijge laten. De Schiedammer gaat nu probe ren om de Westduitse politie aansprakelijk te stellen voor vernieling van zijn auto, een Simca 1100. Bij zijn aanhou ding sloeg een agent namelijk met de kolf van een vuurwa pen een deuk in het autodak. Vandaag heeft Vermaal daar de eerste stappen voor onder nomen. en uitvoerig verslag van het Westduitse avontuur vindt u op pagina drie van deze krant. Schiedam Drankgebruik is de aanleiding geweest voor een vechtpartij tussen een Schiedammer en zijn Vlaardingse schoon- De ruzie vond plaats in de Schiedamse Fabristraat in het Westen, voor café De Spil. Daar vond de 49-jarige H. J. H. zijn 28-jarige schoonzoon G.M. G., die hij op verzoek van zijn 20chter was gaan zoeken. Toen de Vlaardinger aanmerkingen maakte over het drankgebruik van G. vielen er over en weer klappen. De Schiedammer is door gealarmeerde agenten ter afkoeling meegenomen naar het hoofdbureau, waar hij na korte tijd op vrije voeten is gesteld. Hij dubt nog om een aanklacht voor mishandeling in te dienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1