Schiedammer aangezien voor Duitse terrorist I WEER PRATEN OVER DE BROEKPOLDER Vroege start van filmliga Rob Vermaat wil schadeloosstelling: Gezondheidszorg wordt regionaal aangepakt Vergunning voor spontane activiteiten Westwijk heeft weer 'n wijkgebouw Vechtpartij Jbij De Pottekijker Bejaarde geschept Rijnmond en Viaardingen geven de moed niet op: Geschenk Vier nieuwe agenten voor Maassluis Scholier in gestolen auto INSLUIPER BIJ TANDARTS Chaplin als eerste lekkere gouwe ouwe' Bromfietser in de sloot Bliksem in TV uiwSDAG 4 OKTOBER 1977 3 Schiedam - Na een onschuldig: bezoekje aan Berlijn is Schiedammer Bob Vermaat bij de Westduitse plaats Braunschweig door de politie klemgereden, uit zijn wagen gesleurd, gefouilleerd, geboeid afge voerd, uitkleed, een uur lang verhoord en uiteinde lijk weer met excuses vrijgelaten. En dat allemaal omdat de 26-jarige studiomedewerker bij de be- drijfsgemeenschap Schiemond de pech heeft dat hij sprekend op een terrorist van de Rote Armee Fraktion lijkt, die wordt gezocht voor de ontvoe ring van werkgeverfaondsbaas Schleyer. De Schiedammer laat de „hondse" behandeling ech ter niet over zijn kant gaan. Hij gaat proberen om de Westduitse justitie aansprakelijk te stellen voor vernieling van zijn auto. Met de kolf van een uzi is namelijk bij zijn aanhouding, een deuk in het dak van zijn Simca geslagen. Vandaag heeft hij daarvoor contact opge nomen met het Bureau voor Rechtshulp in de Schiedamse binnenstad. De naam van de terrorist heeft men Vermaat niet genoemd. Wel heeft de politie hem een Schiedam De Schiedamse Ge meenschap wil dat op de Schiedamse pleinen en par ken spontaan culturele activi teiten komen. Aan burge meester en wethouders gaat het bestuur dan ook vragen om de SG daarvoor een door lopende vergunning te ver strekken, waarbij niet meer minimaal een week van tevo ren toestemming hoeft te wor den gevraagd. De vergunning zou zodanig moeten zijn geregeld, dat kan worden volstaan met een tele foontje naar de politie, kort voor het houden van de activi teit. Met dit voorstel van het dagelijks bestuur is de stich- tingsraad van de SG reeds akkoord gegaan. Wel op voor waarde dat problemen om trent borgstelling verder wor den geregeld tussen de ge meente en het bestuur. Maassluis De Maassluise Westwijk heeft sinds zaterdag weer de beschikking gekregen over een eigen wijkgebouw. Het wijkgebouw is gevestigd in de voormalige kleuter school De Sloep aan de Bur gemeester Schwarzlaan en werd met een goeden sleutel door wethouder Isaac van der Knaap geopend. Daarna was het de beurt aan de vijfhon derd kindreen die buiten klaar stonden met een ballon in de h^nd. Op het teken van de wethouder kozen de bal lonnen het luchtruim. Aan de balonnen zijn kaartjes beves tigd met de naam en het adres van de eigenaar. Voor de bal lon die het verst komt is een prijs beschikbaar. Overigens heeft de wijkvereniging De Flat niet alléén de beschik king over het gebouw. In het gebouw is ook nog een peuter speelzaal en de meester Blom- school gevestigd. De school verhuist echter binnenkort naar de Steendijkpolder. Viaardingen In café De Pot tekijker in de Peperstraat ontstond zaterdagavond een vechtpartij waarbij drie lie den betrokken waren. Het kleine etablissement bleek echter te klein om de onenig heid te kunnen bevechten. Buiten werd de knokpartij voortgezet. Hierbij moest een ruit van Fotostudio Hans Dul- fer - vlak naast De Pottekij ker het ontgelden. De inge schakelde politie stelde een - aanvankelijk tevergeefs - on derzoek in. Later in de nacht werden echter drie figuren op de Burgemeester Heusden- slaan aangetroffen. Een van hen - de 23-jarige S. J.K. - had zich in verband met een diepe snijwond aan zijn hand, waar van een pees was geraakt, in het Holy-ziekenhuis onder be handeling moeten stellen. K. was dwars door de ruit de fotostudio van Dulfer naar binnen getuimeld. Het politie-onderzoek duurt nog voort. Een aantal verklarin gen zijn namelijk nogal tegen strijdig. Schiedam Een bromfietser heeft op het Broersvest een bejaarde voetganger geschept. De 80-jarige A.M. uit Schie dam is na deze botsing met een gebroken enkele in het No!et2iekenhuis opgenomen. De man was plotseling het fiet spad opgelopen. De 16-jarige bromfietser A.H. kon hem on danks remmen niet meer ont- wiikt». Door Willem van der Post foto van de gezochte man ge- toend. Hob Vermaat geeft toe dat hij er veel op lijkt. Nog danig onder de «ndruk van het gebeuren op zondagmor gen vertelt hij:" Mijn Poolse vriendin was drieëneenhalve week in Schiedam geweest Be bracht haar naar Berlijn. Als een uitstapje en om haar een beetje op weg te helpen, 's- Morgens om half acht zette ik haar daar op de trein. Daarna reed ik alleen terug. Bij de grens had ik nauwelijks pro blemen. Bij de overgang Schiedammer Rob Vermaat in zijn auto, waar hij door de Duitse politie uit werd gesleurd. Voor vernieling gaat hij proberen de Duitse justitie aansprakelijk te stellen. Helmstedt controleerde de Westduitse douane me niet eens. Ze lieten me zo doorrij den. Wel kwam er daar een politiewagen achter me rij den. Op de autobahn bij de afslag Braunschweig haalde de wa gen me in en liet me de kant inrijden. Daar stonden politie mannen rond een tweede poli tiewagen. Twee waren er ge wapend met een uzi en vier met pistolen in de aanslag. Toen ik berm inreed en niet snel genoeg stopte gaf een agent een klap me de kolf van zijn uzi een klap op het dak. Ik werd nun of meer uit mijn auto gesleurd en moest met mijn benen uit elkaar en handen op het dak voorover gebogen staan. Zo heb ik wel een half uur moeten staan. Ondertussen werd ik grondig gefouilleerd. Toen ik zei dat het belachelijk was omdat ik mets te verbergen had viel dat niet in goede aarde. Gegrauw en gesnauw volgde. Achteraf bekeken geloof ik dat ik ook in Oost-Duitsland ben ge volgd. Van Berlijn tot aan de grens reed er een grijze Mer cedes achter mij aan. Bij de grens verdween die. Of die er echt iets mee te maken had weet ik niet UITKLEDEN Niemand vertelde me aanvanke lijk waarom het eigenlijk ging. Na een tijdje moest ik in een van de politiewagens plaats nemen, tussen twee met pistolen gewapende agen ten in. De handen moest ik op mijn knieën houden. Met loeiende sirene reden we naar een politiebureau in Braunschweig. Daar moest ik mij in een kamertje uitkleden. Alles werd weer doorzocht Ook werd ik ondervraagd over mijn bezoek aan West- Berlijn. Wat ik daar deed en wie mijn vriendin was. Met handboeien om werd ik ver volgens naar een ander ka mertje gebracht, waar foto's en vingerafdrukken werden gemaakt.In het eerste kamer tje werden de foto's en vinge rafdrukken vergeleken met die van de gezochte terrorist Daarbij bleek dat ik het niet was. Volgens een agent lijk ik sprekend op hem. Hij heeft alleen wat langer haar en bakkebaardjes. Toen ze dat door hadden boden ze excu ses aan en brachten me naar mijn auto terug". In de bruine Simca 1100 van Rob Vermaat zit nog steeds éen deuk. Niet meer zo'n gro te, want een agent heeft hem, volgens zijn zeggen, van bin nen uit teruggeduwd. Viaardingen De gemeente Vlaardèigen en het openbaar lichaam Rijnmond blijven discusseren over het al of niet bebouwen van de Broekpolder. Vorige maand heeft wederom een gesprek plaatsge vonden, Op deze informatieve bijeenkomst praatten leden van de Vlaardingse PvdA-fractie met een PvdA/PPR-delegatie van Rijnmond. Het gezelschap bestond uit de Vlaardingse raadsleden Toon Comelisse, Henk Krabben, Wim Prins, Marl van Opijne en Henk Schippers; van de zijde van Rijnmond waren gecommitteerde Johan de Jong en Rijnmondraadsleden Harm de Block en Rob Wark (PPR) op het Vlaardingse stadhuis aanwezig. Viaardingen De Zonne wijzer, het geschenk aan de gemeente Viaardin gen van de Historische Vereniging Viaardingen, moet nog aanvaard wor den als geschenk. Daarover komt binnenkort een B en W-voorstel aan de orde in de Vlaar dingse gemeenteraad. Het is overigens te ho pen, dat het desbetref fende voorstel door de raadsleden wordt aange nomen. Anders moet de Zonnewijzer weer van de Grote Kerk worden ge haald Maassluis Burgemeester Theo van Dijke zal morgen om 11 uur vier nieuwe agen ten voor Maassluis beëdigen. Dat gebeurt in de kantine van het politiebureau aan de West- Jandseweg 1. De agenten die worden beëdigd zijn: J. L, Blok (24), E. Eoer (18), J. J. M. M. Priem (18) en A. A. de Vos (20). Zij slaagden onlangs voor het politie-dipio- ma A. aan de Opleidings school voor Gemeentepolitie „De Boskamp" te Leusden en zijn per 1 oktober bevorderd van adspirant tot agent van gemeentepolitie. Agent Priem woont nog in zijn geboortestad Goes, de drie an deren wonen reeds in Maas- De verschillen tussen Viaardin gen en Rijnmond ten aanzien van de lrêstemming van de Broekpolder zijn overduide lijk: Viaardingen wil een bos, Rijnmond prefereert zesdui zend woningen. Al geruime tijd liggen beide partijen met elkaar in de dinch. Zowel Rijnmond als Viaardingen zijn er .stellig van overtuigd dat zij elkaar kunnen over troeven met betere argumen ten om hun zin te krijgen. Op de informatieve bijeenkomst werden beide standpunten weer eens op tafel gelegd. De Rijnxnondvertegenwoordigers bouwden hun betoog - een pleidooi voor het bebouwen van de Broekpolder - op op grond van gegevens uit de Nota Bevolkingsontwikkeling Woningbehoefte en Capaciteit Rijnmond 1976-1990. In de2e nota staat uitvoerig vermeld, dat - volgens het openbaar lichaam - méér woningen ge bouwd moeten worden. „Op grond van de jongste ontwik kelingen hebben wij de wo ningbehoefte met behulp van een nieuw bevolkingsmodel vooruitberekend", zo ver meldt de nota, waarin niet getwijfeld wordt aan het be bouwen van het veel omstre den Vlaardingse gebied. Alvo rens deze nota door de Rijn- mondraad werd goedgekeurd, is er door dp Rijnmondcom- missie voor ruimtelijke orde ning twee avonden over gedis- cussieeerd. Op die bewuste ontmoeting in Het Vlaardingse stadhuis bleek echter dat de Vlaar dingse PvdA-fractie - wethou der Bas Goudriaan en fractie voorzitter Kans Versluijs wa ren verhinderd - niet op de hoogte was van het bestaan van deze bevolkingsontwikke lingsnota. Inmiddels is de nota - slechts één exemplaar werd verzon den - in het bezit van Henk De Broekpolder levert nog steeds voldoende ge spreksstof op. moeten worden. „Maar indien bebouwing geen noodzaak zou zijn, dan moest de moge lijkheid worden opengehou den voor bebossing". PvdA-raadslid Toon Cornelisse - die op de bijeenkomst aan wezig was - wil best kwijt dat dit plan bij de Vlaardingers niet in de smaak viel. Come lisse: „Wij blijven de gedachte van Rijnmond bestrijden, dat er in het Rijnmondgebied geen andere geschikte bouw- Iokaties zijn te vinden. Smits- Schipper s. De Vlaardingse PvdA-fractie zal het schrijven bestuderen en dan een nieuwe „informatieve" afspraak ma ken met de Rijnmond-verte genwoordigers. Wanneer? Dat kan nog wel eventjes op zich laten wachten. Wellicht in de cember, maar beslist niet eer der. Overigens werd door Johan de Jong tijdens het gesprek op het Vlaardingse stadhuis het plan geopperd, dat door de gemeente Viaardingen een „globaal" bestemmingsplan voor de Broekpolder moest worden gemaakt. Dit plan zou er vanuit moeten gaan, dat de Broekpolder bebouwd zou hoek bijvoorbeeld. Daar komt dan nog bij, dat de Broekpol der het erüge gebied is m Zuid-Holland waar nog een bos kan worden aangelegd. Laat Rijnmond eerst maar eens op de proppen komen met een alternatief*. Schiedam Op de Overschiese- weg zijn twee vijftienjarige Schiedammers aangehouden, die in een gestolen auto rond reden. Scholier R.S. en loodgieter A. de G. vielen door de mand toen zij 's avonds bij het naderen van een surveillanceauto van de politie de autolichten doof den. Het duo had de wagen gestolen in Alphen aan de Rijn. Inmiddels zijn zij voor verhoor overgedragen aan de politie in die plaats. Schiedam Reeds tweemaal is een insluiper op bezoek ge weest bij tandarts R. H. F. Bakker in Woudhoek. De dief nam uit de praktijkruimte aan het Faassenptein twee portemonnaies mee, met in to taal 275 gulden. De politie vermoedt dat de nog onbekende dader via de keu ken van de 31-jarige tandarts is binnengekomen. Bij een inbraak bij FC Nieuw- land verdwenen twee cassette recorders. De waarde van de ontvreemde apparatuur wordt geschat op negenhonderd gul den. De kantine aan de Olym- piaweg kwam men binnen door een stuk hout weg te breken. Charlie Chaplin morgenavond te zien in De Teerstoef Schiedam Reeds mor gen vindt de eerste filmvoorstelling plaats in het Zoldertheater in de Teerstoof. Dat bete kent een vroegere start dan werd verwacht voor de „filmliga", die door een kleine werk groep zou worden opge zet. Toon van der Graaf, lid van die werk groep, zegt nu: „Het wordt niet werkelijk een liga, die politieke of andere moeilijke films gaat draaien. Voorlopig blijven het gewoon lek kere gouwe ouwe, die men nog wel eens wil zien. Morgenavond is er eentje van Charlie Cha plin". Deze film, The Kid, begint om hal F negen. De ioegangs prijs is vijf gulden maar voor le den van de „liga" de helft daarvan. Leden krijgen in het vervolg alle informatie over de ontwikkelingen toegezon den. Wat betreft publiciteit Is de liga door de bioscoopbond verplicht het daarbij te laten. Toon van der Graaf: „Verder reclame maken mag niet meer. Dat is tegen de regels van de bond, in verband met concurrentie van gewone bioscopen. Ach, of die ge dachte nou onzin is of niet, je moet maar gewoon üd worden". In de werkgroep voor de liga zitten naast Van der Graaf: Adriaan Stigter, evenals hij bestuurslid vr.n het Zolder theater; Henk Berg, directeur van het Passagetheater: en Martin van Velzen, een onbe kende in de plaatselijke cul tuurwereld. Aanvankelijk werd gedacht aan producties die liggen in de sfeer van de jaarlijks terug kerende Rotterdamse mani festatie Film Internationaal, waarvan met name Passage directeur Berg houdt. Deze ziet echter geen kans dergelij ke „alternatieve" producties van meer diepgaande cineas ten in zijn schouwburg te brengen, omdat Passage slechts bekend staat als goed koop nadraai theater tot grote spijt van Berg. De filmliga begint ook nog niet aan „films voor een klein pu bliek". In onze krant van don derdag 1 september zei Adnaan Stigter al: „Wij wil len niet al te moeilijk begin nen, omdat de bekendheid voor ons juist even voorop staat. De mensen moeten over dit initiatief eerst maar eens aan elkaar doorvertellen. Daarna zien wij wel verder. Voorlopig houden wij het ech ter op slapsticks en zo". In dit seizoen hoopt de werk groep acht voorstellingen te kunnen geven. Dat gebeurt al lemaal in het theatertje in de Nieuws traat, dat overigens heel binnenkort precies vijf jaar bestaat. Dat lustrum gaat uitgebreid gevierd worden. Afgelopen zaterdag is de gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten Viaardingen, Maassluis en Schiedam voor de samenwerking op het terrein van de openbare gezondheidszorg in werking getreden. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheids diensten van Viaardingen en Schiedam zullen nu gezamenlijk de aan deze diensten opgedragen taken in de drie gemeenten uitvoeren. De jeugdgezond heidszorg in Maassluis valt hier echter nog buiten. De organisatie van het zie ken- en ongevallenvervoer verandert in eerste instan tie niet. De bij de nieuwe regeling betroldcen dienst en zullen gaan werken on der eenzelfde directie. De onderdelen sociaal-medi sche zorgverlening en be drijfskunde worden volle dig geïntegreerd. Naast de samenwerking in hel uitvoerend vlak wordt ook op bestuurlijk niveau een samen gaan tot stand gebracht. Inge steld is een coordinatie-or- gaan, dat wordt gevormd door de gezondheids-wethou ders van Viaardingen, Maas sluis en Schiedam. Dtt orgaan heeft tot taak het bevorderen van: O het optimaal behartigen van de laken op het gebied van de openbare gezondheidszorg in de gehele regio; 0 een op elkaar afgestemde in richting en 'functionering van de gezondheidsdiensten; 9 de coördinatie in het ge zamenlijk optreden van de drie gemeenten. Vanwege de centrale ligging is het coordinatie-orgaan geves tigd in Viaardingen. Het se cretariaat is voorlopig onder gebracht op het stadhuis Westnieuwland 64. .Viaardingen De 23-jarige Maassluise bromfietser J. d. R. is het afgelopen weekeinde in de sloot langs de Broekpol derweg gereden. D, R. reed ten oosten van het gemaal en vergiste zich in een flauwe bocht naar links. Hij remde scherp af, slipte en kwam in het water terecht De Maassluizenaar hep geen let sel op Zijn bromfiets had wa terschade. Schiedam De bliksem is dit weekeinde ingeslagen in de elektrische bedrading van een huis aan de Lange Nieuwstraat. Bewoner J. R, 5. zag daardoor plotseling he vige rook komen uit zijn tele visietoestel en radio. De apparatuur van de Schie dammer liep forse schade op. Een wisselkast van de RET werd ook door de bliksem geraakt. De kast op de buiten muur van het café Het Sterre tje, op de hoek van de Rotter- damsedijk en de Buitenhaven weg, raakte door de inslag enige tijd buiten .werking. Technici hebben de schade in middels verholpen. De storm heeft zoals wij gis teren reeds meldden vele bomen in Schiedam geteis terd. Aan de Oranjestraat is echter ook een schutting om gewaaid. De schutting voor het bouwwerk 't Nieuw Werck van MITÏVI viel op het voetpad en is daarom door de politie verwijderd. Auto in beslaggenomen Viaardingen De 22-jarige au tomobilist B.S. uit Viaardin gen is zijn auto kwijt. De poli tie nam het voertuig in beslag, omdat de man voor de zoveel ste keer zonder rijbewijs, in zijn wagen rondreed. Dit ge beurde zondagnacht. De auto was niet verzekerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3