Wat een. feuel toneel Ineens! mmm §®apieM» leert de doe-dans ftama-prlinesiF voor TiKirix IPIsBSi©so@€?SfeI Marina Hérak Wmm Gasteren G@asd! dw de eetiwem taenia DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 VD/SC/WW4 Goud is al zesduizend jaar een symbool voor schoonheid, rijk dom en onvergankelijke waar de» en zelfs wel een beetje voor een inflatievrije wereld - een grapje van de AMRO- BANK die er ruim twee weken een tentoonstelling over houdt. Dinsdag wordt de expositie „Goud door de eeuwen heen" geopend in het kantoor op het Veerplein in VIaardingen. In vogelvlucht wordt een beeld gegeven, van goudwinning (met -koorts en al), van ontel bare toepassingen van het du re goedje in de medische in dustrie, de ruimtevaart en de elektrotechniek» en dat over zicht wordt gegeven aan de hand van sieraden, foto's, dia's en gebruiksvoorwerpen, ver- vaardigd van het edelmetaal, Eén van de pronkstukken is een gouden pruik. Van een grammetje goud kan een haardraad van drie kilometer worden getrokken, en dat is wel kenmerkend', geen ander metaal kan zó worden uitge- plet Door een plakje simpel' met een hamer te bewerken kunnen platen worden verkre gen met een dikte van een tienduizendste milimeter. Dat is niet veel. Het goud wordt dan zelfs groenachtig van kleur en doorzichtig. Verschillende prijzen wist Marina Horak al in de wacht te slepen, ondermeer op het Debussy-concours van 1969 en op het internationaal concours G. B. Viotti. Ook kreeg zij de Prix de la Recherche Artistique van een concours in La Rochetle, dat gewijd was aan Olivier Messaen. Op de piano in de muziekkamer van het Vlaardingse VISSERIJMUSEUM zal zij aanstaande dinsdagavond laten merken, waarom de prijzen haar toevielen. Om kwart over acht geeft zij een recital op uitnodiging van de Vlaardingse culturele raad en stichting Gaudeamus. Toegang kost vier gulden vijftig (maar een knaak voor speciale kaarthouders), en kaarten zijn te bestellen bij het museum aan de Westhavenkade, telefoon 010-348722. Het is het tweede concert in de serie van negen, die de culturele raad dit seizoen programmeert. Marina Horak werd in Ljubljana in Joegoslavië geboren. Daar volgde zij de muziekacademie en behaalde zij haar concertdi ploma. Wie de maandagavond ver velend vindt, kan in elk geval volgende week wat gezelligheid krijgen. Car navalsvereniging De Riet zeilers organiseert maan dag 10 oktober een bingo- avond. De opbrengst van die avond komt ten goede aan de gehandicapten in Schiedam. De avond wordt gehouden in het gebouw van de Christelijke Sociale Belan gen, Lange Haven 73 in Schiedam. De aanvang van de avond is gesteld op acht uur. Andere weken is er niks, en plotseling zijn er dan drie theater-evenementen in één week: Vanavond be gint het in Passage, zater dag is de Stadsgehoorzaal uitverkocht, en aanstaande woensdag is de Schiedam se schouwburg er als de kippen bij om vader en zoon Kraaykamp in huis te halen. Toe maar. Om met het eerste te be ginnen, want daar is haast bij, het begint om kwart over acht. Maiy Dressel- huys en Ko van Dijk bren gen dan in de Passage in Schiedam een stuk toneel van Alexej Arbusow, geti teld „Herfst in Riga". Het stuk neemt de toeschouwer mee naar een Russisch sa natorium, waar twee door het leven getekende men sen elkaar aanvankelijk een beetje in de weg staan, maar elkaar later meer en meer gaan waarderen: dat zijn de directeur en een patiënte. Het is een lief en menselijk stuk en ook vaak geestig door dwaas lijkende, zmar rake antwoorden van Dres- selhuys. In Rusland werd het stuk van Arbusow in meer dan vijftig steden op het repertoire genomen. Momenteel loopt het met succes bij de Royal Sha kespeare Company in Lon den, Kaarten voor Passage kosten tien, twaalfeneen- halve en vijftien gulden; speciale kaarten zijn geldig voor vanavond. Simone Rooskens is de bij na ideale vrouw in haar rol van Rosalie, de computer mens die professor Kïebs (Luc Lutz) heeft uitgevon den. Om kwart over acht begint dit blijspel zaterdag avond in de Stadsgehoor zaal aan de Schiedamse- weg in Vlaardingen. Alan Barlow heeft dit stuk van René de Obaldia geregis seerd. Met zoveel enthou siasme werkt prof. Klebs Vader Kraaykamp Voor jazzliefhebbers in de ze regio breken gouden tij den aan, vooral komend weekend. Schrijf er maar een naampje bij: in het rij tje van de Tempel, de Toverbal en de Quious kan ook de Lantaarn worden opgenomen. Dit bruine ca fé staat aan de Harmonie straat 17 in Hoek van Hol land en opent morgen zijn deuren. Heel grappig is wel de klankovereenkomst met een Rotterdams etablisse ment. Rond zevenen gaat mor genavond het nieuwe jazz- centnim zonder poeha open. Biljart en leestafel ontbreken niet, maar voor op staat jazzy muziek, vooral moderne, vooral vanaf de grammofoonplaat maar morgen is er een heus concert: het trio van drummer Eric Ineke, pia nist Rob Agerbeek en bas sist Koos Seriese treedt op in gezelschap van de En gelse (altsaxofonist Ronny Ross. Overigens is het vier tal vanavond al te beluiste ren in 't Winkeltje in Naaldwijk. En het kan niet op. In buurgemeente Maassluis haalt de Toverbal een pui ke Engelse formatie in huis: National Health, ie band werd in juli "75 ge vormd na het uiteenvallen van Hatfield and "the North, een oude klant van de „oude" Toverbal, die be stond uit Dave Stewart, Pip Pyle, Phil Miller en Richard Sinclair! allemaal namen die heel bekend zijn door de Canterbury-sound, met groepen zoals Cara van, Soft Machine, Mat ching Mole en in mindere mate Delivery, Egg (een voortzetting van Uriel, zon der Steve Hillage) en Hat field zelf. Wild Flowers niet te vergeten. National Health bestaat uit Stewart, Miller, zangeres Amanda Parsons (uit een trio dat Hatfield vocaal begeleid de),- Alan Gowen en voor korte tijd Mont Campell (die met Stewart, Hillage en Clive Brooks in Uriel speelde). Het spul treedt zaterdagavond op. Crypto is ook al een uitste kende formatie, uit Neder land, en komt verdikkie op dezelfde avond in de Tem pel in het Schiedamse. Jaz2, met een aardige handvol rock, gebracht door Pierre van der Linden op drums (oud-lid van Tra ce, Focus en Brainbox in omgekeerde volgorde), Cor Dekker op bas (vroeger in Ekseption), Ernst Ooster beek op de toetsen, Bert Davies op gitaar en soms op symtheseizer en tot slot Dik Remelink op saxofoon. Wel veel rock, vanaf pak weg half negen, maar voor al pittige jazz. En dat bete kent zo'n wonderlijke men geling dat je haast zou te rugdenken aan John Col- trane, „de vader van de improvisatie", wiens stijl werd overgenomen door met name Herbie Hancock, Stanley Clarke en Billie Cobham. Crypto bestaat inmiddels alweer vier jaar. aan zijn uitvinding, wekkend snel komt dit En- Groot, brengt dit stuk voor Kraaykamp jr. die een jon- zich een liefdesverhouding gelse kluchtwerk naar het eerst twee Johnny ge televisiepresentator ontwikkelt met de bijna Schiedam toe: woensdag- Kraaykampen tegelijk op speelt die de naam heeft menselijke robot Een avond is er een voorstelling de planken, senior en ju- een Casanova te zijn, maar Faustiaanse onderneming, in het Passagetheater, die nior, Zij worden „bijge- in wezen even groen is als die uiteindelijk schipbreuk om acht uur aanvangt. Ge- staan" door Teddy zijn behoudende secreta- lijdt. schreven door Robin Haw-, Schaank, Kika Mol en Mar- resse. Een dijenkletser vol Dinsdagavond is „De verle- don, geregisseerd door ja Huynen, in deze produe- „mislukte" erotiek, dat gen versierder" in premie- Paul Cammermans, met tie van het Plezier Theater, wordt gedragen door de re gegaan, en verbazing- decor van Roland de „De verlegen versierder" is oude Kraaykamp. Maasland Enkele leden van het Scapi- no-ballet zullen dinsdag in Maasland de monstraties geven. Dat gebeurt op uitno diging van de cultuurkring Maaslant, die haar nieuwe seizoen gestart is. De demon straties worden gehouden voor de vijfde en zesdeklassers van de Maaslandse basis scholen, alsook voor de cultuurkring zelf. De demonstratie vorm is bij Scapino al jaren in gebruik en moet worden gezien als een mini-voorstelling. Er werden een aantal balletvormen in kleine choreogra fieën gebracht, voorden van een korte toelichting. Tevens wordt bij deze toelich ting iets verteld over de grote voorstelling van het complete Scapino-ballet, zoals de oudere schooljeugd die in april in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen zal bezoe ken. De demonstratie voor de schooljeugd' wordt in het Trefpunt gehouden. Om 10.15 uur voor" de Klun-Op en de Schutse en om 13.30 uur voor 't Spreeuwennest eh Aloysius. Aan het eind van de demonstra tie worden de kinderen bij de voorstelling betrokken. In een zogenaamde „doe-dans" mogen zij zelf onder leiding van de dan sers een ballet maken en uitvoeren, 's Avonds om 7 uur is er een demonstratie met toelichting voor de oudere jeugd en volwassenen. In verband met het beperkte aantal plaatsen (plm. 100) hebben leden van Maaslant voorrang bij het bespreken. Leden kunnen vanaf heden terecht bij de volgende^ adressen: mevrouw Nederlof, Kon. Julian'aweg 10 (tel. 13846; mevrouw Oltmans, Commandeurshof 7 (tel. 13847) en de heer Krabbenbos, dienstencentrum (teL 18052). Bij dezelfde adressen kunnen niet-leden vanaf zaterdag 8 oktober terecht. De toe gang bedraagt voor leden 1,-, voor 65- plussers en CJP'ers ƒ2,- en voor niet-le den ƒ3,50 Overduidelijk heeft het met elkaar te maken: na het succes van „Van em bryo tot politicus" heeft Frits Lambrechts een nieuw programma bedacht dat „Moeder, geef me nog eens raad"* heet en een voortzetting is van alle speelse kritiek op politiek, waarmee het gezelschap bekend is geworden: zater dagavond komen Lamb rechts en zijn rechterhan den Margriet de Groot en Wim van de Meeberg in de Hoekstee, aan de Mercator- weg in Hoek van Holland. Het programma begint om kwart over acht De kernvraag is: „Zal de loop van de geschiedenis zich vredelievender ont wikkelen als onze huidige regeringsleiders middenin de Tweede Kamer zouden opspringen, de armen ten hemel heffend, en roepen: „moeder, geef me nog eens" raad?" Wim van de Meeberg is al jarenlang de vaste pianist van Frits Lambrechts. Margriet de Groot begon haar carrière in 1957 bij Wim Kan; daarna speelde zij twee jaar lang Eliza Doolittle in de musical „My fair lady". Marilu' Tolo is de enige vrouw in een oorlogsfilm vol agressie, .Commando's vallen aan" in Passage. „nadraai-theater" al zo vroeg erbij is. Optimis tisch is hij over de toe komst; door verbeterde contacten verwacht hij vaker films snel na hun première naar Passage te kunnen halen. Voor de jeugd gaat „Nes-, co, de zoon van het op perhoofd" zijn achtste week in als kindermati nee. Het telefoonnummer van Passage is 010-269563. De hoofdfilms draaien er de hele week. Zaterdagavond vertoont Stichting Rood Vlaardin gen in de Harmonie naast de Stadsgehoorzaal een De komende dagen zijn langs de Waterweg veel films te zien, maar slechts drie in een echte bioscoop en dat is het Schiedamse Passage- In de grote zaal draait daar „Commando's vallen aan", een produk- tie in het genre van de oorlogsfilm met in de hoofdrol Lee van Cieei In Passage-Bio is een veel opzienbarender film te zien: „De opdracht", ver vaardigd naar een thriller van de Zweedse schrijver Per Wahlöö. Die film is nog niet lang in de chine- ma's en daarom is direc teur Henk Berg tamelijk, trots dat zijn Schiedamse film van Luis Bunuel: „De verholen charme van de bourgeoisie" Om acht uur begint de voorstel ling, toegang kost zes gul den, donateurs van de stichting betalen de helft Fico .is de filmclub van Liefde en Vrede, de Vlaardingse afdeling van het CJV- Voor kinderen in de leeftijd van zes tot veertien jaar wordt zater dag „De kinderkaravaan" gedraaid. Om tien uur 's ochtends en om half twee in de Ichtuskerk aan de Van Maerlandt- straat en om drie uur in de aula van het Groen van Prinstererlyceum aan de Rotterdamseweg. Ir> het Maaslandse disco- en cinecentrum Vlici- zicht draait volgende week woensdag een film van Bud Spencer en Te rence Hill, die er weer duchtig op los slaan. Om negen uur 's avonds be gint het knokken. „Luchthaven in alarm" is een produktie vol stunt werk, die morgenavond is te zien in de Maassluise Toverbal. In het open jongerencentrum aan de Lange Boonestraat dreigt een vliegtuig tegen een berg te pletter te slaan. Op het gebied van de kleinkunst zijn dit weekeinde Josephine van Gasteren en Kabaret Zonder Filter te zien. De eerste komt als juffrouw Margreet in het Zol dertheater in de Teerstoof in Schiedam: vrijdag- en zaterdagavond een prima so- lotoneelstuk, vanaf negen uur. De caba retgroep komt in de Vlaardingse sociëteit De Sokkel, gevestigd in de Fransestraat. Dat begint ook om negen uur, m^ar al leen op zaterdagavond. Wat betreft het poppentheater in de Teer stoof: woensdag geeft Jas Spanbroek een lustrumvoorstelling, vanaf half drie 's middags. Eveneens in het kader van het vijfjarig bestaan van het gezellige theater worden komende week poppen van Span broek geëxposeerd. Zaterdagmiddag treedt voor kinderen de Zwitserse clown Frederik Woudenberg op. In puur Hollands vertelt hij over een ezeltje. Naar verluidt had het Schiedamse culturele café aan de Lange Haven, de Quibus, hem voor zondagavond willen contracteren. Pure Amerikaanse gospel muziek heeft Joh an Maas- bach op zijn programma willen zetten. Hoe puur dat is, kan zondagmiddag van af drie uur worden beluis terd in de Havenkerk aan de Lange Haven in Schie dams centrum. De uit vijf tien personen bestaande groep Living Sound, gebo ren in 1958 in Tulsa in Oklahoma, zal dan haar evangelie uitdragen door middel van muziek. Toe gang gratis. Goede Rum behoeft geen krans, als er maar naar geluisterd wordt. Dat kan morgenavond in het Vlaardingse'. een sterk staaltje Vlaamse volksmuziek - met liefdelijke liedjes zoals Twee Conincksbin- deren, Beer Halewijn en Schoon Lief - is dan te horen in het actieve folkcentrum aan de Hoflaan, Assurancetourix. Rum bestaat uit Pol Rans (zang, fluit, akoestische bas), Dirk van Esbroeck (zang, fluit, hobo en gitaar), Wiet van de Leest (viool, berlinitza, harmonium, tenorgitaar en zang) en de Argentijn Juan flfasondo (gitaar, mandola, akoestische bas en zang). De drie eersten brengen de Vlaamse folk sinds 1971 en reisden folkfestivals langs in Cambridge, in het Franse Saint Laurent en in het Zwitserse Lenzburg. Twee langspelers werden uitgebracht. Na een stop van anderhalf jaar kwam Masondo uit Latijns-Amerika over en startte Rum als viertal. Dat betekende weer een langspeelplaat en die is nog zó jong, dat Tourix een Europese primeur aankondigt. Rum begint morgen rond negen uur. Entree kost zeven florijnen, leden betalen slechts vijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4