Eigenraam- kwestie Rattenvanger kan aan de slag Opnieuw praten over crematorium Motor show Staking verlamt Hoek— Harwichdienst Stadskantoor op hoogte Gusto nu ook op provincie-tafel d Verworven rechten blijven geldig Uitslaande brand in kantoor Hoofdstraat in lift: grapje Honkbalfusie Schiedams college wil bouwen: Onderzoek naar mishandelingen Het dier en de scholier Dieren bescherming: grotere opbrengst, maar. SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 10 oktober 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102<le jaargang no. 25935-g paginA'S- Broersvesl 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 26256G - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL e Brullende motoren door de hele stad. Dat betekent, dat de belangstelling voor de jaarlijkse show van Mo torclub Vlaardingen groot was. Zaterdag was er in de Lijnbaan dan ook van alles te doen: motorvoetbal van een club uit Dordrecht was één van de sensationele ge beurtenissen. Ook werd te ruggegrepen op de ontwik keling van de motorfiets: enkele old-timers stonden keurig opgesteld. Daarbij een stand, die bedoeld was voor Servet en Van Oekel, die een verkeersquiz voor motorrijders zouden leiden. Hoek van Holland Een wilde staking onder de Britse officieren van de veerdienst Hoek van Hol land-Harwich heeft vandaag de dienst op deze lijn lam gelegd. De staking - uitgeroepen voor 24 uur - begon zondagnacht en de directe consequentie was dat de afvaart vanuit Harwich naar Hoek van Holland zondagnacht niet werd uitgevoerd. Maandagmorgen kwam in De Hoek daarom geen schip voor de kade. Omdat de „Koningin Juliana" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in dok ligt voor de jaarlijkse onder houdsbeurt wordt momenteel de volledige dienst uitgevoerd door Britse schepen. Dat had tot gevolg dat ook de dag afvaart van 11-15 uur maandagmorgen, die normaal door een Nederlands schip wordt uitgevoerd, nu niet plaats vond omdat de Britten de dienst moesten overnemen. De gelijktijdige afvaart vanuit Harwich naar De Hoek vond eveneens niet plaats. Passagiers en auto's die in beide richtingen vervoerd zouden moeten worden, konden in de meeste gevallen uitwijken naar Europoort of naar Belgi sche havens, Aan Britse zijde werden de overtochten uitgevoerd via Dover. Bij de Maatschappij Zeeland heerste zondagavond enige hoop dat de afvaart vanuit Harwich reeds in de loop van maandag zou wor- den hervat zodat de diensten maandagavond weer normaal zouden kunnen worden uitge voerd. Omdat het seizoen in feite voorbij is, behoefden nauwelijks speciale maatrege len te worden genomen. Vlaardingen Industriebond FNV en het autoverhuurbedrijf Bova hebben volledig overeenstemming bereikt over de sociale paragraaf met betrekking tot het overnemen van achttien werknemers van automobielbedrijf Eïgenraam, Laatstgenoemde gaat bovendien na op welke wijze het personeel, dat wordt ontslagen, financieel tegemoet kan worden gekomen. Vorige week maandag deelde de directie van Eigenraam het personeel mee, dat zij het Voi- vo-dealerscbap gaat afstoten Schiedam De hele kantoorin- boedel, administratie en broekhouding van het con structiebedrijf G. Schiltea is gisteravond in vlammen op gegaan. In de Hoofdstraat, aan een open terrein op no. 159, brak rond half twaalf een binnenbrandje uit Al direct kwamen meldin gen binnen van bewoners van het nabijgelegen hofje en ter wijl de brandweer uitrukte „stak de brand zijn tong uit". Met twee bluseenheden werd de uitslaande brand bestre den. Dat karwei was een uur later geklaard. Eigenaar Schilten is volgens zijn zeggen niet verzekerd. Hij raamt de. schade op 50 70.000. en in het vervolg alleen Peu geot blijft vertegenwoordigen. De werkgelegenheid van de achttien werknemers hoeft daarbij niet op de tocht ko men te staan, omdat zij allen bij de nieuwe Volvo-dealer weer aan de slag kunnen. Ge zegd werd, dat zij op 1 januari formeel ontslagen worden maar op hetzelfde moment in dienst treden bij Bova. De vakbonden waren van de hele gang van zaken niet op de hoogte gesteld. Nadat onze krant donderdag de industrie bond had gewaarschuwd, volgde reeds de vrijdag daar op een openhartig gesprek. Wil Waumans en Herman Berkhout toonden zich na afloop van het gesprek bijzon der tevreden over de opstel ling van bt 'de directies. In de eerste .s nu de werkge legenheid voor de achttien werknemers volledig gegaran deerd. Verder worden bij de overstap alle verworven rech ten overgenomen, zodat geen van de betrokkenen daarvan ooit last kan ondervinden. „Met alle respect voor Bova", zegt Waumans, „het is voor de werknemers een uiterst be langrijk gesprek geweest Was dat niet gebeurd, dan hadden zij grote, risico's gelopen". Schiedam Vijf perso nen hebben een half uur lang vastgezeten in een lift, omdat één van hen de 34-jarige Schiedammer J.A. bij wijze van grap aan de noodrem had ge trokken. Dat gebeurde om half drie in de nacht van zaterdag op zondag in de flat boven de ANWB aan de Parkweg. Voor het lol letje moest de brandweer uitrukken, om het vijftal te bevrijden. Vlaardingen Honkbalvereni ging VS Holy is in fusiebe spreking met de Rotterdamse eerste klasser SCR. Na eerde re pogingen van SCR om tot een fusie te komen met DOS'32 of St. Lodewijk zijn de Rotterdammers nu in con tact getreden met Verhoeckx Snacks/Holy. Voorzitter Dick Schoon noemde de eerste bespreking tussen beide verenigingen zeer posi tief en rekent erop dat de plannen doorgang zullen vin den. De nieuwe eerste klasser zal gaan spelen aan de Zwalu- wenlaan in Vlaardingen. Vlaardingen Zij het met enkele kanttekeningen, bin nenkort kan dan toch een begin worden gemaakt met de effectieve aanpak van het zwerfkattenprobleem. De kattenvangcr kan aan het werk, er komen kooien, de dieren worden afge maakt door middel van een spuitje toegediend door de dierenarts, er komt voor lichting en ten slotte, maar toch erg belangrijk, zal wor den gewerkt aan tekst voor een in te voeren algemeen voederverbod. Een hele mond vol. Toch heeft de gemeenteraad in zijn. laatst gehouden vergadering slechts weinig woorden be steed aan het collegevoor stel. Niet zo verwonderlijk, omdat het onderwerp in een eerder stadium tot tweemaal toe in een aantal raadscom missies is behandeld. Zelfs de dierenarts, dokter A. Slikkerveer, is er aan te pas gekomen om de leden uit de commissie te vertellen wat nu de beste methode is om een kat uit zijn „zwervend bestaan" te helpen. Het is ten slotte toch de zoge naamde injectiemethode (in- tracardiaal) geworden, waarbij het dier door middel van een injectie een overdo sis van een narcosemïddel wordt toegediend in het hart; een snelle, en pijnloze dood. ITadeel kan zijn dat het eigelijk niet gesehiks is voor massa-euthanasie (af maken). Men heeft tenslotte niet voor de gasldok geko zen, omdat het dier in zijn laatste minuten duidelijk aanwijsbare kenmerken van benauwdheid vertoont. Duidelijk stelde de raadsver gadering vast dat het voorlo pig om een proef gaat van een half jaar. Dan moet de balans worden opgemaakt door alle betrokken partijen: de kattenvanger, de dieren bescherming, de dierenarts en zelfs de GG en GD in de persoon van dokter Wolfs. Daarna zal worden bepaald of met de proef kan worden doorgegaan. Met nadruk vertelde voorzitter burgemeester Kieboom dat een intensieve voorlichtings campagne de proef zal bege leiden in de vorm van adver tenties. Voorts zullen de be woners uit de wijk, waar de eerste proef genomen gaat werden rond het Park persoonlijk worden bena derd en op de hoogte wor den gesteld. „Het is in hun eigen belang dat zij mede werking verlenen", meende de heer Kieboom, Momentcel zijn deskundigen bezig met het opstellen van een aanvullende tekst voor de algemene politieverorde ning, die erop zal neerko men dat het verboden is die ren te voederen. Verder zal dan tevens in de APV wor den opgenomen dat houders van katten verplicht zijn de ze te laten merken door bij voorbeeld een halsbandje en dergelijke. Hoe, dat moet nog worden bestudeerd. „Wel zo", aldus Kieboom, „dat wij geen last met justi tie krijgen." Schiedam Het plan om in Schiedam een crematorium te bouwen wordt uit de ijs kast gehaald. Burgemeester en wethouders willen van de gemeenteraad een principe besluit om tot de bouw over te gaan; een ingrijpende beleidsbeslissing die gevolgen zal hebben tot over de gemeentegrenzen. Het plan voor een zogeheten toegevoegd crematorium, waar 800 a 900 verassingen kunnen plaatsvinden, wordt woensdagavond 12 oktober reeds besproken in de verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Bij die discussie wordt ook ge praat over de mogelijkheid' van uitbouw tot een enkelvou dig crematorium, waar 1300 verassingen per jaar kunnen plaatsvinden. „Naar de crematoria in Rotter dam-Zuid of Rotterdam-Over- schie is het £en lange rit. Bei de plaatsen zijn voor bezoe kers met het openbaar ver voer slecht bereikbaar. Bo vendien lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat de be schikbaarheid van een cre matorium in de directe nabij heid leidt tot een verdere pro centuele verhoging van het aantal crematies", aldus wet houder Chris Zijdeveld, die de openbare bijeenkomst deze week in het stadskantoor leidt. „Een crematorium in Schiedam gaat ten koste van andere inrichtingen. Het zou ook een eventueel crcmato- riumbeleid van Rijnmond kunnen doorkruisen. Een ge coördineerde aanpak vanuit Rijnmond schijnt echter niet van de grond te komen. Een planning van crematoria in het Rijnmondgebied in onder ling overleg zal hierdoor erg worden bemoeilijkt". Onduidelijk In het algemeen wordt gesteld: vóór 1980 geen nieuw crema- ifniiBtunitiuijiiiiiiiniiimiirijiiiiiiiJimiiiiiiiitiiiiiinitiiifiiiiiiJitiiiiiinriiiiiiiHiiiiiiriiimriiiiiijiiiiiiimiiitiimiiumiiiiitiHiiiiiiimittititiiimHiiiiitiiiii torium, waar dan ook in Rijn mond. Een ambtelijke werk groep met vertegenwoordi gers uit Schiedam, Capelle a/d IJssel en Rijnmond houdt als meest wenselijk moment 1983 aan. Voorkeur wordt ge geven aan Capelle a/d IJssel. Schiedam zou pas omstreeks 1990 in aanmerking komen. Een vestiging in Schiedam zou rond 1980 wel economisch verantwoord zijn, maar gaat ten koste van die in Rotter dam-Zuid. Het crematorium zou in Schie dam bij de aula op de algeme ne begraafplaats moeten ko men. De stedebouwkundige aspecten daarvan zijn volgens Zijdeveld een beetje onduide lijk. De aula staat namelijk voor een klein gedeelte op de grens van het bestemmings plan Nieuwland en voor een groter deel op een gebied waar nog geen bestemmiings- plan voor bestaat Uit de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, al smede de aanliggende Rotter damse wijken Spangen en Oud-Malhenesse kunnen daar in 1980 in ieder geval rond de 1000 crematies worden ver wacht, zo heeft de dienst ge meentewerken al berekend. VI aardingen/Schiedam De politie tast in het duister over twee mishandelingen, die in het weekeinde hebben plaatsgevonden. In beide ge vallen moesten de slachtof fers naar het ziekenhuis. Met pannebier en een ca deau onder „gezegeld" couvert voor alle medewer kers werd het feestelijke feit gevierd, dat het Maassluis© stadskantoor in aanbouw vrijdag zijn hoogste punt bereikte. De helft van het werk zit erop. Met de ande re arbeid - de moeilijkste - wordt nu een begin ge maakt. Zoals de zaken nu staan zal het gebouw, dat ruim 25 miljoen gulden gaat kosten, op tijd klaar zijn. Ten teken dat het hoogste punt was bereikt, hees ge meentesecretaris H. Kramer op de zesde etage de Ne derlandse driekleur. Ill!llll[!llll[II]llllll!lllll!llllllllll!lllllllllll!IIj|||||||||llllll|[|j3l!!j]IEIIilEIIIIIIIllll!il!l]|||||lllil|jII'|lli!lllllltjlI!IIIIll]!tij|[lll!l]l![|||[[IIUil||[|lill||!||lIllllllll| Zaterdagmiddag liep de zestien- jarige scholiere E. B. uit i Vlaardingen bij Vroom en j Dreesmann te winkelen, toen zij op een trap eensklaps werd gemangeld door twee jongens en een meisje. Zij werd duchtig gestompt en ge schopt door het drietal, dat haar onbekend was. In het Holyziekenhuis is zij opgeno men met een gebroken neus en ettelijke blauwe plekken. In Schiedam kreeg de achttien jarige F. J. vrijdagavond rond twaalven plotseling een stomp in het gezicht van een voor hem vreemde man, toen hij naast zijn bromfiets over de Hoogstraat liep, ter hoogte van het Broersveld. In het Noletzïekenhuis is hij behan deld. o Terwijl de dieren bescherming door de hele stad collecteer de, brachten twee Schiedamse scholen een verlate dieren dag-manifestatie. Dat is een jaarlijks ge beuren aan het wor den op de Mgr. Bek kers aan de Eduard van Beinumlaan en de Sint Martinus in Tuindorp. Kinderen, vrolijk opgedirkt, ne men dan hun huis dieren mee, knutse len al dagen van te voren allerlei dingen in elkaar die met de bescherming van het dier hebben te ma ken, en krijgen zo doende via het on derwijs wezenlijke belangstelling voor de natuur. Veelal worden daarbij de ouders betrokken. Vandaar ook dat de oudercommissies van beide scholen hebben samenge werkt met de leer krachten om ook de ze keer een plezierig dierenfeestje op touw te zetten. Was dat bij de Mar. Bek kers vooral een grap pige hondenshow, een waarlijk con cours d'élégance, in Tuindorp was het on geveer een dozijn pony's dat opzien baarde, dankzij de Spalandruiters waar bij enkele scholieren zijn aangesloten, Schiedam De collecte van de dierenbescherming heeft dit weekeinde 15.347 gulden opge bracht. Dat is bijna duizend gul den meer dan vorig jaar en de Schiedamse afdeling van de Ne derlandse vereniging tot bescher ming van dieren is daarmee dus weer in stijgende lijn gekomen, en tóch is er een beetje teleurstel ling, althans bij voorzitter Peter Broeders: de euvels van veel col lectes. „Natuurlijk ben ik blij met die opbrengst, wij kunnen nu weer uit de voeten. Neem je de geldont waarding in acht, dan kan je zeggen dat er een stabilisatie op treedt Aan de andere kant, als je ziet dat ons collectekoor ver grijst en dat er zelfs dames van tachtig staan te collecteren, ter wijl er moeilijk jongeren warm te maken zijn, dan geeft dat reden tot nadenken. En ook hebben wij helaas wat buurten moeten over slaan, omdat enkele collectanten het lieten afweten. Dat verschijn sel zie je wei meer. Tenslotte, die speciale activiteiten eromheen zoals een paar jaar geleden, die zijn er niet meer omdat de werk groep daarvoor een beetje is ver waterd. Vaak komt het werk dan neer op het bestuur. Dat zie je zelfs bij sportverenigingen", al dus Broeders' overpeinzingen. Schiedam Zolang de beleids commissie scheepsbouw geen publicatie meer naar buiten brengt, weet de bevolking niet of de grote bezorgdheid rond werf Gusto bij de com missie weerklank heeft ge vonden. Dit stilzwijgen wekt wellicht valse hoop. Dat is de mening van J. van Katwijk, voor de ARP lid van provin ciale staten, ca daarom heeft hij het college van gedepu teerde staten gevraagd alle invloed aan te wenden ten gunste van het behoud van werkgelegenheid, In schriftelijke vragen dringt Van Katwijk aan op overleg tussen het college en de be leidscommissie. Hij wil van GS welen in hoeverre de naar buiten gebrachte plannen om ondermeer Gusto te sluiten nog worden gewijzigd. Ook verlangt Schiedammer Van Katwijk inzage in de resulta ten, die Gusto de laatste vijf jaar boekte. Zijn eerste vraag iuidt overigens, of het college zich eigenlijk al van de hele problematiek op de hoogte had gesteld. In zijn toelichting schrijft Van Katwijk, dat vakbonden en verschillende politieke partij en zich met de zaak bezighou den en dat de Schiedamse gemeenteraad zijn onrustge voelens in een motie tot uit drukking bracht. Jill

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1