Gusto-betoging wordt spektakel Weer hogere belastingen Nog steeds onvrede bij Windmill BY ilton vraagt ontslag voor 91 werknemers PvdA belegt aparte „crisis^-vergadering GENIET VAN DE HERFST Krakers verzocht om panden te verlaten ■BR 't Kan niet allemaal tegelijk Kleiner tekort in gemeente begroting Zelfs voor tweede keer gestaakt Ontslag bij Elementum gaat niet door Voorstel crisiscentrum nog voor begrotingsdebatten Vijf jaar voor Turkse schutter SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 12 oktober 1977- Broersvesi 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25937 —4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam lfAIs je echt heel snel wilt bouwen» is zo'n be stemmingsplan als voor Woud- hoek-Noord best aardig. Zo op het oog kan je daar eerder aan de gang dan in de binnenstad of op andere invulplekjes. Maar als je ziet dat Delft uit- bouwt en dat Schipluiden wil uitbreiden en dat ook nog eens Midden-Delfland moet worden gespaard, dan wordt duidelijk dat er landelijk iets fout zit Dat kan niet allemaal tegelijk. Maar dat wil nog niet zeggen dat, als Zijdeveld zijn best doet dan maar vóór het be stemmingsplan in Woudhoek moet worden gestemd. Die he le toestand is geen excuus om Schiedam voor de hele wo ningbouw te laten opdraaien". Een woordenvloed overviel gisteravond achttien aanwezi ge leden van DJ66 in zalencom plex Irene, toen Gerard Peet uitleg gaf over Midden-Delf land, rijksweg 19, defensiedij- ken en agrarische problemen in deze streek. Peet, bestuur slid van de Midden-Delfland Vereniging, ging in op een ge sprek met de Schiedamse wet- houder voor stadsontwikke ling naar aanleiding van con frontaties met indieners van bezwaarschriften. Een mede bestuurslid van genoemde ver eniging, Frits van Ooststroom, stond hem bij. De speciale milieu-avond stel de de democraten in de gele genheid hun kennis over ruim telijke ordening bij te spijke ren, en van die kans werd gretig gebruikgemaakt Het duo kreeg veel vragen te ver werken, en hoewel gesteld werd dat zij als .individu' het woord voerden, merkte voor atter Anne Marijke Steens aan het eind van de avond op: „Die vereniging past helemaal in het DT66-straatje". Leden van het comité Gus to Open rea geerden gister middag zeer «verheugd op toezeggingen van burgemees ter Lems en wethouder i Scheeres. Schiedam De spectaculaire demonstratie voor het be houd van scheepswerf Gusto, vrijdagavond 28 oktober in Passage, wordt geopend door burgemeester drs Ar ie Lems. Bovendien gaat het college van B en W mee naar Den Haag, als daar aan de Tweede Kamer de handtekeningen (al meer dan tienduizend) wor den aangeboden door het or ganisatiecomité, dat voor het openhouden van de werf vecht Ook zal het college de bewol king oproepen op de groots opgezette avond naar de bin nenstad te komen: als Passa ge vol is, zullen luidsprekers over de Broersvest en Koe markt schallen. Voorts wor den vergunningen verleend voor het ophangen van span doeken (met leturen als „Gusto open") van langtaarnpaal tot lantaarnpaal, en voorts komt in de raadscommissie van fi- nanciénwethouder drs. Rei- nier Scheeres aan de orde, of het comité zonodig een gelde lijke bijdrage mag verwach ten voor alle activiteiten. Met deze reeks toezeggingen heeft het eowege bijzonder positief gereageerd op verzoe ken, gistermiddag namens het comité geuit door ülferd Bruseker. Aan het comité werken veel Schiedamse in stellingen mee, en op het ogenblik houdt men zich overal in de stad met Gusto bezig. Burgemeester Lems stelt zich zo voor, dat hij in zijn opening stoespraak de economische si tuatie van Schiedam aan de orde zal stellen. „Sluiting van de werf kunnen wij in het kader van de werkgelegen heid echt niet dulden," zei hij gistermiddag. Op de happening rond Gusto zullen verschillende sprekers komen, wie precies is nog niet bekend. Wel is een optreden beloofd door de „sociale caba retier" Fnts Lambrechts, Aan bewoners van de Broersvest zullen binnenkort stencils worden overhandigd» waann wordt gevraagd één keer met enige overlast genoegen te ne men. „Het is in het algemeen belang," aldus Lems. Schiedam Opnieuw moeten forse belastingverho gingen in de hand werken, dat het gat in de Schiedamse gemeentebegroting kleiner wordt. Stij gingen van zeveneneenhalf procent zijn op komst, terwijl een extra verhoging met vijf procent van de belasting op onroerend goed (OGB) is ingecalcu- leerd. Daarmee zijn de verhogingen niet zo groot als vorig jaar, toen de belastingen met tien procent aanzienlijk omhoog- sprongen en de OGB zelfs met twintig. Dat blijkt allemaal tot de deze week verschenen aanbieding snota, een voorlopertje van VI aarding en Het personeel van de technische dienst van Windmill Holland B.V. leeft nog steeds in onvrede met de directie van de Vlaardingse kunstmestfabriek. Na de korte staking van vorige week maandag, hebben de werknemers een tweede maal donderdagochtend het werk neergelegd. Jan Boender, lid van de bedrijf- sled en groep van Windmill, zegt hierover: „Op die och- Aïet met harde hand Vlaardingen Vanmiddag om 3 uur is de termijn afgelopen, waarbinnen het bestuur van de wijkvereniging Vette- noordsepolder (VOF) met ar gumenten bij B en W van Vlaardingen konden aanko men om de inmiddels al drie dagen durende kraakactle te rechtvaardigen. Indien het college niets verneemt, zal het de krakers van de zeven panden twee in de Prins Hendrikstraat en vijf in de Stationsstraat „verzoeken" de panden weer te verlaten. Dinsdag heeft wethouder Bas Goudriaan een gesprek gehad met het bestuur van de VOP Een gesprek echter, dat niet tot een oplossing heeft geleid. De bouwwethouder is het niet eens met de krakers en het VOP-bestuur dat in de Vette- noordse polders woningen worden gekraakt, terwijl de kwestie van al of niet slopen momenteel onder berusting van de Kroon ligt Dit op grond van de mogelijkheden die de Wet AROB biedt Het college heeft er volgens, Goudriaan op dit moment vol strekt geen zin in de huizen met harde hand te laten ont ruimen. „Wij willen proberen het op een vriendelijke ma nier te doen. Er bestaat wat ons betreft geen behoefte aan een ordinaire rel", aldus Goudriaan. tend hebben wij aan de overi ge mensen van de technische dienst verteld welke resulta ten het gesprek (van die avond daarvoor) met de direc tie had opgeleverd. Van tien tot twaalf uur is er toen door ons niet gewerkt. Wel hebben we gesproken over het maynardsysteem en besloten dat wij dat niet meer zouden hanteren. Men zou kunnen zeggen dat wij het maynardsysteem „begraven" hebben." Juist door het invoeren van dit classificatiesysteem zijn de problemen ontstaan. Het zou volgens de mensen van de technische dienst, een taak verzwaring van hun functie betekenen zónder eventuele salaris ve rbeter in g. Die staking van afgelopen don derdagochtend wordt door de directie als zodanig erkend. Voor de twee uren dat niet gewerkt werd, zal ook geen loon worden uitbetaald. Jan Boender vertelt: „Wat dat be treft erkent de directie dus dat het een staking was. Voor de eerste staking zal ons na melijk geen salaris worden in gehouden" Windmill be schouwde die staking van vo rige week maandag als „een gesprek met de technische dienst" Tot grote ergernis van de be trokken werknemers viel za terdagochtend bij hen een brief in de bus, waarin de directie kenbaar maakte, dat elke werknemer individueel benaderd zou worden over het weigeren van het may nardsysteem. Begin deze week zijn daarom in aller ijl gesprekken gevoerd tussen technische dienst en onderne mingsraad en directie. Er is nu een commissie opge richt» die bestaat uit Jan Ras, Arnold Libregts en Jan Boen der, Vandaag ajn zij voor de eerste maal bijeen geweest De commissie gaat het „ge wraakte" systeem nader on der de loep nemen en hoopt al of niet met een alternatief op de proppen te kunnen ko men. Jan Boender: „Voorlopig staan wij er echter op dat de direc tie haar eigen plan om de mensen van de technische dienst individueel te benade ren intrekt" het hele begrotingsboek dat pds volgende week maandag avond aan de gemeenteraad wordt uitgereikt De entwerp-begroting voor 1978 kent een feitelijk tekort van 756 duizend gulden. Dat is 160 mille mrnder dan voor dit jaar gold. Eigenlijk was het gat voor "78 meer dan een mil joen, maar omdat het college van burgemeester en wethou ders enkele besluiten hebben genomen en omdat eerst na vaststelling van de ontwerp begroting enkele gegevens los kwamen, heeft men het gat enigszins vreten te dichten. Het feitelijk tekort steekt zelfs gunstig af bij de meerjarenbe groting, waann rekening was gehouden met een tekort van acht ton. In de miljoenendans is geen rekening gehouden met de komende verhoging van de gasprijs, wel zijn tamelijk ge ringe tariefsverhogingen voor water en elektriciteit opgeno men. Voor onvoorziene uitga ven wordt anderhalf miljoen gulden vrijgehouden. Het gat in de begroting vindt het college aanvaardbaar, ge zien de financiële situatie van Schiedam, vergeleken met de problemen in de meeste ande re Nederlandse gemeenten, en ook met het oog op het terug schroeven van de tekorten in de jaarlijkse rekenpuzzel hetgeen aan gedeputeerde sta ten is beloofd. Eind november is de begrotings marathon gepland. Vóór het kilo's wegende pak papier op de raadstafel komt, zullen de commissies het pakket per hoofdstuk behandelen. Dat moet voorkomen dat in de raadsvergadering op rela tief onbelangrijke details wordt ingegaan. Het is niet gelukt tegelijkertijd de meer jarenbegroting af te ronden: die is rond de jaarwisseling pas klaar en kan dan mis schien in januari door de raad worden behandeld. Wel is fi- nancienwethouder drs. Rei- nier Scheeres erin geslaagd de begroting vóór Sinterklaas in de raad te brengen. Zie verder pagina drie. j5jg m s ■- Vallende bladeren, kalende bomen. De grond wordt er zacht van onder de voeten. In de soms sombere bossen kunnen de zonnestralen nu diep doordringen. Herfst! Eigenlijk heeft men er weinig van kunnen merken. He! grootste deel (foto: Theo Böhmers van de zojuist voorbije zomer stond in het teken van regen en wind. de kenmerken van de herfst. De voorloper van de winter heeft zich nu echter duidelijk aangediend- Men hoeft niet ver te rijden om iets van die herfstsfeer te proeven, in de buurt is vast wei een stadspark, zoals hier op de foto in Vlaardingen het Oranjepark. Eigenlijk moet iedereen dit doen: je even uit net drukke stadsgewoel terugtrekken en wandelen in het bos, stappen over het bladermatras, kijken naar het goud en geel, en de herfstlucht opsnuiven. Waterweggebied Bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam heeft Wilton-Fije- noord de verwachte ontsla gaanvrage ingediend voor 91 werknemers, onder wie 40 ou deren. Allen waren werk zaam in de zogenaamde nieuwbouwsector. De ontsla gen hebben niets te maken met de integratieplannea van Vlaardingen Be Partij van de Arbeid afdeling Vlaardin gen zal, zodra het college van B en W komt met het voorstel over de opvang van personen die in een crisissituatie ver keren, een speciale vergade ring daarover beleggen. Doel hiervan is de partijleden eerst de gelegenheid te bie den op dit voorstel commen taar te geven en samen met de fractie te komen tot een zoveel mogelijk eensluidend standpunt- Tijdens de gisteravond gehou den ledenvergadering bleek namelijk dat de kwestie rond een crisisinterventiecentrum. een centrale instelling (cen trum) voor de permanenten opvang van crisisgevallen, bij zonder gevoelig ligt. Door ver scheidene leden werd er met klem op gewezen dat een op vangcentrum een dringende noodzaak is, waar Vlaardin gen met onderuit kan. Gebrek aan geld, maar vooral aan deskundig advies is er de oorzaak van dat Ben W nog steeds niet met een voorstel konden komen. Verantwoor delijk wethouder Jo Vermeu- le-van Dijk deelde de aanwe zigen echter mee dat nog vóór, of zelfs tijdens de begro tingsdebatten B en W met een voorstel komen. Dit komt er op neer dat in Vlaardingen een permanenten telefonische bereikbaarheid komt, maar bovendien enkele zogenaamde opvanggerinnen. Vrijwilligers, die voor crisisgevallen hun deur wagenwijd openzetten. Allemaal erg vriendelijk, zo vonden de partijleden, maar dat gaat lang niet ver genoeg. „Met vriendelijke woorden en een bed kom je natuurlijk niet veel verder als je als vrouw met twee of drie kindertjes bij zo'n vnjwiliiger op de stoep staat", zo zei men. De leden waren het evenmin eens met de opvatting dat zo'n centrum alleen gebruikt mag worden voor op straat gezette echte lieden, en met voor bijvoor beeld drug- en alcoholgeval- !en. De wethouder was beslist niet van plan op dit punt toe te geven, omdat zij van mening is dat in dergelijke gevallen andere mogelijkheden aanwe zig zijn. Zij noemde hierbij de politiecel. Een opmerking, die niet in dank werd afgenomen. De leden gingen er tenslotte mee akkoord dat nog even gewacht wordt op het voorstel van B en W en dat direct daarna weer over de kwestie wordt gedebatteerd. de machinefabriek en waar hij ook gevreesd wordt voor ontslagen. Ook Elementum wilde twintig medewerkers ontslag aanzeg gen. Dit ontslag behoefde ech ter niet door te gaan, omdat bij dit Maassluise bouwbe drijf voldoende orders 2ijn binnengekomen. Zelfs wordt overwogen extra personeel aan te trekken. In de bouw ts trouwens een schreeuwend te kort aan vakmensen, met na me timmerlieden. Enkele bou wondernemers in het Rijn mondgebied proberen in En geland 80 timmerlui en 12 metselaars te werven. Deze gegevens rijn ontleend aan het maandelijks werkloos- heidsoverzicht van het Gewes telijk AMRVEUDSBUREAU Nieuwe Waterweg Noord. In het algemeen gesproken handhaafde de de totale werkloosheid zich op hetzelf de peil als vorige maand. Dat komt omdat de vermindering van het aantal werkloze man nen uim werd .goedge maakt" door de sterke stij ging van het aantal werkloze vrouwen. Het aantal ingeschreven man nen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Uep terug van 1600 naar 1526; dat van de vrouwen steeg echter van 738 - naar 824. In totaal stonden j ernd september 2350 personen j ingeschreven, 12 meer dan de j maand daarvoor. Hierbij valt j op dat de werkloosheid onder j de vrouwen voor het eerst tot 1 boven de 50 procent van het j werkloosheidscijfer van de j mannen is gekomen. Het Ge- j westelijk Arbeidsbureau spreekt er zijn verwondering over uit dat ondanks het feit dat er minder functies be- schikbaar komen, bepaalde groepen zoals „Marie wordt wijzer" propageren dat vrou wen een baan moeten zoeken. Verder is het volgens het GAB opvallend dat werkende moe ders met saaie banen weinig gemotiveerd zijn om ander werk Le zoeken of te aanvaar den zolang de uitkeringen doorlopen. Drs. H. J. Har- berts, de directeur van het GAB vindt dat wel begrijpe- lijk, maar niet juist. Zie hier voor pagina 3, Hoe moeilijk het is een geschik te kantoorbaan te vinden ma ken de volgende cijfers duide lijk: Vonge maand stonden 241 vrouwen bij wijze van spreken te dringen om een kantoorbaan, terwijl er slechts plaats was voor 24. Bij de mannen was deze verhou ding 173: vraag 61. Rotterdam De veertigjarige Turk Ahmet K. uit Den Haag is gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De man, tegen wie zeven jaar was geeist had op 26 novem ber van het vorig jaar in Schiedam drie kogels af ge-' vuurd op een landgenoot, die een verhouding met zijn vrouw had aangeknoopt Alle kogels misten doel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1