SCHIEDAMSCHE COURANT Bootjes van Keyzer in nieuwe jachthaven Mi] joenenorder voor Vlaardings bedrijf Doeken Breitner weg Bouwproblemen Holy opgelost Vondellaan gaat dicht Harder sparen als ontslagen dreigen School verzuim ter discussie Maassluis telt 31153 inwoners ssSsÉilÉt S Buurman ziet sdulderijendief verdwijnen Rijk dubt over huurverhoging Slachthuisbuurl Na overleg ministerie: Westlandse- weg wordt veiliger Renovatie Simplex- woningen wordt aanbesteed Wat gebeurt er j met gerestaureerd j pand? Vrijdag 14 oktober 1977 onafhankelijk dagblad _102de jaargang no, 259398 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN XETHEL Maassluis De bevolking van Maassluis blijft voortdurend groeien. In de maand septem ber is het aantal inwoners weer toegenomen, met 175 personen. Op 1 oktober be droeg het bevolkingsaantal 31.153. De toename was vooral een ge volg van de vele - 280! - nieuwkomers. Hier stond te genover dat 151 Maassluizers de gemeente vaarwel zegden. In september werden 37 jongens en 21 meisjes geboren. Het aantal sterfgevallen bedroeg twaalf. Door de ambtenaar van de burgerlijke stand wer den achttien huwelijken vol trokken. Een tweetal echtpa ren lieten zich scheiden. ,<«13 De nieuwe jachthaven al aardig vol Vlaardingen Vandaag geen officiële opening van de nieuwe jachthaven in de Vlaardingse Vaart. De gemeente wil eerst wachten tot de kwestie met de watersportvereniging Keyzer i.o. uit de wereld is. Zoals bekend moesten de bootjes begin deze maand al uit „de vaart" worden genomen. Omdat de gemeente Vlaardingen eerder geen enkele aanstal ten maakte om de zg. wilde liggers (in het gebied bij Schouw) te verwijderen, kreeg het van de provincie de zwarte piet in handen gespeeld. Gevolg: koortsachtige acHviteit beide het beheer gaan voeren van sportwethouder Rien Bo- over de nieuwe jachthaven, venberg om alsnog met een oplossing te komen aandra gen. Die blijkt er nu te zijn. De watersportverenigingen De Fuut en De Kleiput, die waar zo'n 160 bootjes in kun nen, hebben de wsv Keyzer i.o. het voorkeursrecht aange boden, voor het geval er lig plaatsen over blijven. Hoewel vandaag de inventarisa tie volgt, ziet het er naar uit dat een deel van de Keyzedlij- ke) vloot de nieuwe jachtha ven zal kunnen invaren. Intus sen zijn toch al (tijdelijk) de problemen uit de wereld om dat de bootjes van Keyzer i.o. voor de winter al zijn opge borgen. Sportwethouder Bovenberg, die gelukkig is met deze oplos sing: „Buinen enkele jaren is ook een jachthaven in de Fop penpolder, die onder water moet, klaar, zodat nog meer 2g. wilde liggers in de Vlaar dingse Vaart kunnen worden geholpen. Vlaardingen Smit in ternationale te Rotter dam heeft aan het Ha venbedrijf Vlaardingen Oost twee belangrijke Schiedam „In deze stad heeft de stijgende werkloosheid nog niet het effect, dat mensen minder sparen omdat zij minder geld hebben. Wel zie je heel sterk dat onze cliënten, die bij Gusto en Wilton-Fije- noord werken, heel hard hun best doen om te sparen, omdat klei nere inkomsten voor de deur staan" dat zei gistermiddag Wim van Vliet, directeur van Spaarbank anno 1820, op een bijeenkomst ter gelegenheid van We- reldspaardag die dins dag wordt gehouden. Van Vliet had het feit aangesne den, dat enkele maanden gele den het aantal rekeninghou ders bij de bank uitsteeg bo ven het aantal Schiedammers. ,Dat komt doordat veel cliën ten meer rekeningen openen," aldus de directeur die bena drukte dat de bondsspaar bank anno 1820 de enige bankinstelling is, die zich sterk op Schiedam richt door middel van bijvoorbeeld het sponsoren van sportver enigingen zoals dit jaar SW en wielerclub Harga. In het honderdzevenenvijftigste jaar van de spaarbank is vol gens mededirecteur Klaas van de Geest nog steeds sprake van „een voortdurende groei". Van een spaarbank met spaarbusjes, schoolsparen en spaarbankboekjes is Anno 1820 geworden tot een com plete gezmsbank met achttien spaarvormen. «Een opvallende stijging hebben vrij gesignaleerd wat betreft buitenlandse betalingen en vreemde valuta," aldus Van Vliet „De oorzaak daarvan ligt in het toenemende aantal buitenlandse werknemers in Schiedam. Het is heel opmer- kelijk dat deze mensen de weg naar de bank goed weten te vinden. Was het vroeger zo dat je piekdagen had aan het emd van de maand, tegen woordig is opname van geld meer uitgesmeerd over de he le maand alleen buitenlan ders komen vrijwel onmiddel lijk geld opnemen als zij hun salans hebben gekregen." Neemt het werken met buiten lands geld bij de Schiedamse bondsspaarbank toe, tevens is op die afdeling sprake van verscherpte controle, volgens Van Vliet vaak op aanwijzin gen van de politie: „Na bank overvallen in Duitsland bij voorbeeld wordt ook ons ge vraagd biljetten in de gaten te houden," zegt de directeur. opdrachten gegeven. Met deze opdrachten is volgens de directie van HVO „een aantal mil joenen guldens" ge moeid. De eerste opdracht is de verbouwing van het be voorradingsschip „Smit Lloyd 103" voor Smit Internationale zeesleep- en bergingsbedrijf rot zeesleep- en bergings- vaartuig. Deze verbou wing moet volgende maand gereed zijn. De tweede opdracht be treft de bouw van twee stabilisatietanks voor Smit International Ma rine Services. Deze tanks (gezamenlijk ge wicht ruim 1200 ton) zijn bestemd voor de zeegaande ponton „Giant I" bij het tran sport van zware offsho re-stukken naar Noor wegen. Na gebruik zul len de tanks in 1978 worden omgebouwd tot twee zeegaande tran sportpontons. De opdrachten passen ge heel in het streven van HVO om de basisactivi teit scheepsreparatie te vergroten. Ook de be noeming begin van dit jaar van vertegenwoor digers in een aantal be langrijke Europese scheepsbouwlanden moet daartoe bijdra gen. Dit schip wordt door HVO verbouwd. Schiedam Aan het ministerie van volkshuisvesting heeft de gemeente gevraagd om voor de Slachthuisbuurt slechts een huurverhoging van 21/2% te mogen berekenen. De ge meente wil na de renovatie van de 222 woningen niet de sinds december voorgeschre ven 3,1 procent laten betalen. De waarnemend-directeur van de gemeentelijke woning- dienst, Jan van Schijndel, geeft als reden: „Met de reno vatieplannen zijn we al van eind 1974 bezig. We willen nu dat stukje vertrouwen dat we m de loop der tijd bij de bewoners hebben weten op te bouwen niet aantasten door ze straks meer huur te laten betalen dan aanvankelijk was gepland." Diverse ambtenaren van het mi nisterie in Den Haag erken nen volgens Van Schijndel de problemen van het project in de Klein Babberspolder in het Westen. Op het stadskantoor verwacht men dan ook op korte termijn een positief ant woord. Bij de gemeente ont kent men het gerucht dat on der sommige buurtbewoners de ronde doet dat de gemeen te pertinent helemaal van de renovatie afziet als het rijk niet akkoord gaat met het ver zoek om twintig a dertig gul den minder te laten betalen. De gemeente had allang met de uitvoering willen beginnen. Het rijk moet echter eerst toe- stemming geven. Schiedam Vijf schilde rijen met een gezamelij- ke waarde van 32.000 gulden zijn gestolen uit de woning van de 65-ja- rige groothandelaar J. J. '-an Woerkom. De nog onbekende dief is de woning waarschijn lijk binnengekomen door via de brievenbus het slot van de voor deur met een ijzer draadje open te trek ken. Dat gebeurde ter- Vlaardingen De problemen rond de woningbouw in Holy-Noord lijken de wereld uit te zijn. Zo'n maandje geleden moest de Rotterdamse aanne mer Mak B.V. die bezig was met de bouw van 112 eengezinswoningen van woningbouwvereniging Ons Ideaal afhaken vanwege financiële moeilijk heden. De nog te starten bouw van 74 andere woningen zou door de problemen bij Mak uiteraard geen doorgang hebben kun nen vinden. Op hoog niveau is de afgelopen dagen echter gepraat over een oplossing van de kwestie. Wethouder voor Stadsontwikkeling, Bas Goudriaan, N. A. Nieuwstra- ■i ten van de woningbouwver enigingen en ir. Rob van Elk van Gemeentewerken hebben gesproken op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag. Dat heeft geholpen. Door Ons Ideaal werd een prijs- inschrijving van een viertal aannemers gevraagd. Tenslot te is bouwbedrijf Heboma te .Rosmalen uit de bus komen rollen. Deze bouwer heeft in middels opdracht gekregen om de reeds gedeeltelijk ge bouwde woningen èn de over ige 74 woningen te verwezen lijken. Heboma is druk aan hef voorbereiden en op korte termijn worden de bouwacti viteiten m Holy-Noord hervat. Over de huurprijs van de 112 eengezinswoningen kan nog niet veel gezegd worden. De hoogte van de huur is afhan kelijk van de nog te verlenen (premie?)beschikking, De ge meente Vlaardingen hoopt dat de huurprijs van de 74 nog te bouwen woningen volgens de planning: zo'n 350 gulden - niet veel hoger zal uitval len, wijl de Schiedammer in de vooravond een paar uur weg was om zijn vrouw van het vliegveld Schiphol af te halen. Een buurman, die een half uur eerder thuis kwam, heeft een man het huis zien verlaten. Toen hij la ter de voordeur nog open zag staan vermoedde hij onraad en ging poolshoog te nemen. Aan de politie heeft de buurman een sig nalement opgegeven. De recherche vermoedt dat de inbreker, die en passant ook nog een antiek Ita liaans juwelenkistje mee nam, het huis al enige tijd „op de korrel" had en ge woon zijn kans heeft afge wacht voor hij toesloeg. „Ik heb vandaag een slechte dag gehad. Het is meer het ver driet over het verlies van een paar mooie dingen die ik in de loop der jaren heb verza meld dan dat ik inzit over het geld. Ik hoop dat ik de doeken terugkrijg, maar ik verwacht het met", reageerde gister avond de groothandelaar in Schiedam-West, die wel is ver zekerd. Twee verdwenen schilderijen, een liggend naakt en een hu zaar bij een boerderij, zijn van de bekende schilder G. H. Breitner (1857—1923), De an dere schilderijen zijn van J. H. Mastenbroek, voorstellend een Rotterdamse binnenha ven; een geldwisselaar van A. Canta; en een winterland schap van W. F. Hoppenbrou wers. Alle kunstwerken date ren uit de laatste helft van de vdige eeuw. Maassluis Eén van de belang rijkste verkeersaders in Maassluis wordt met name voor fietsers en voetgangers veiliger, In het voorjaar van volgend jaar denkt gemeente werken Maassluis een begin te maken met de aanleg van fietspaden aan weerszijden van de Westlandseweg. De fietspaden komen te lopen vanaf de Mozartlaan tot aan de Dr, Janschoutenlaan. Voor het werk dat een aantal maanden in beslag neemt is - een krediet benodigd van 920.000,- gulden. Een gedeelte van het fietspad is twee jaar geleden reeds gereedgeko men. Dit _(brom)-fietspad ligt "vanaf het centrum gerekend aan de linkerzijde van de Westlandseweg en loopt tot aan de gemeentegrens. Een andere belangrijke maatre gel die gemeentewerken wil realiseren is de aanleg van een kruispunt ter hoogte Ri chard Hohaan. Hiervoor zal de Beethovenlaan tot aan de Westlandseweg worden door getrokken. In het belang van een goede verkeersafwikke ling en de verkeersveiligheid zal op dit nieuwe kruispunt een verkeerslichtemnslaliatie worden geplaatst, die gekop peld wordt aan de al reeds bestaande installatie ter hoog te van het bejaardencomplex De Vloot. De kosten van deze voorzieningen zijn geraamd op ruim 308-duizend gulden. Vlaardingen Met het school verzuim heeft de Schoolraad Openbaar Onderwijs Vlaar dingen (SOOV) ach in haar laatstgehouden vergadenng op tweeeriet wijze mee bezig gehouden. Een aantal aanwe zige ouders bleek zeer be- zorgd over de verhalen - die de laatste tijd de ronde doen - waarin onthullingen worden gedaan over ouders die voor hun kinderen vnjaf wagen in verband met een vakantie, die buiten de officiële schoolva kantie valt Dat alles „ten bate van een tweede vakantie". Op die bewuste Schoolraadver. gadermg werd besloten een bnef te richten tot de ouders van de leerlingen voor open baar lager- kleuteronderwijs. Een ander probleem: de onder wijsvoorzieningen ten behoe ve van langdurig ziekte leer lingen van het voortgezet on derwijs - die wèl bereid zijn om onderwijs te volgen - rijn niet toereikend. Het advies van de Schoolraad luidde, dat een samenwerkingsvorm tot stand moest worden gebracht tussen het Holy-ziekenhuis en de plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs. Vlaardingen Vijf aannemers gaan uitmaken wie de op knapbeurt van de Simplex- woningen in de Indische Buurt zal uitroeren. Dit wo- ningwetcomplex van 356 wo ningen wordt voorzien van hardhouten ramen en dubbe le beglazing. Het ontwerpplan voor de te ver richten opknapbeurt is inmid dels bestekklaar. Op vrijdag 4 november om elf uur vindt een bijeenkomst plaats met het vijftal aannemers en de gemeente. In principe zal die aannemer worden gekozen, die met de laagste prijs voor de dag komt. Ambtenaar en lid van de Sim plexwerkgroep, Jules Peppe laar zegt: „Nog dit jaar zal met de werkzaamheden een begin worden gemaakt" Schiedam De Vondellaan wordt aan de kant van de Burgemeester Knappertlaan afgesloten voor het doorgaande verkeer. De afsluiting zai komend voorjaar een feit worden, bij de herbestrating van de buurt. De dienst gemeentewerken heeft het plan om de auto's dan haaks te laten parkeren. Door plaatselijk ook nog dub bel haaks te laten parkeren Vlaardingen Wat gebeurt er met de benedenruimte in het gerestaureerde pand aan de Gosthavenkade 8 in Vlaardin gen? Het pandje dat werd opge knapt met gelden uit de pot voor stadsherstel is inmid dels opgeleverd. Dat gebeurde op 28 september. Maar nog steeds is met bekend wie of wat er m de benedenruimte komt. De Culturele Raad is om advies gevraagd. „Het zou een leuke expositieruimte kunnen wor den". was de conclusie van de delegatie van het dagelijks be stuur, die donderdagavond op 29 september een blik wierp in het toen net gereedgeko men pand. Het nadeel was echter, dat er onvoldoende bergruimte voor de kunstwerken in het pandje aanwezig zou zijn. Over een week of drie zal het punt weer ter sprake komen in het colle ge van burgemeester en wet houders. zou er ruimte vrij komen voor groen en speelgebieden. As- verspemngen en drempels moeten de snelheid van het verkeer dan afremmen in de ze nu twintig meter brede straat. Bej de Genestetstraat is het vol gens de ambtenaren op het stadskantoor mogelijk om de aansluiting met de Rem- brandtlaan te laten vervallen. Een andere mogelijkheid is het trottoir in de Rembrandt- laan op een niveau door te laten lopen en enkele versmal lingen aan te brengen die met bomen worden gemarkeerd. In de Potgieterstraat zou het ondermeer door de parkeer druk alleen maar mogelijk zijn om plaatselijk enkele drempels en wat bomen te plaatsen. In de Dirk van Was senaarstraat zullen waar schijnlijk ook alleen maar wat groenvoorzieningen worden aangebracht. Haaks parkeren zou mogelijk zijn in de Graaf Flpnsstraat, tegen de blinde muren. Een wisseling van deze oplossing geeft volgens de dienst een aantal verplaatsingen die het doorgaande karakter van de straat ontnemen. Wat meer bomen zou de straat ook ten goede komen. In de eerste week van november bepraten ambtenaren deze plannen met een werkgroep van buurtbewoners. Aan het eind van het jaar wil men dan hetischetsontwerp klaar heb- bedfjvmaitrna eind januari een infobalie-avond voor de bütRTgehouden zal worden, a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1