Veel bedden in gebruik Ik neem de proef Maaslands college wil spreekrecht voor bevolking m. PPR/PSP Maassluis vindt: Bureau lichting beter gebruiken bij inspraak Strenger optreden Holland Festival in Vlaardingen? Hoeymans laat Groeton stijgen Gemeente-ziekenhuis over 1976: Wijkoverleg ter discussie Brand met veel schade Nieuwe parkeer- en stopverboden Jamboree - is» in the air -IkST Politie betuigt baar spijt Plus twee. Cees Romers voorzitter Culturele Raad Maandag IT oktober 1977_ SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD _I02de jaargang no. 25940 6 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Een spe ciale werkgroep is op gericht om te bekijken welke mogelijkheden aanwezig zijn om in Vlaardingen activitei ten te organiseren in het kader van het Hol land Festival '78. In de werkgroep hebben zitting Ton Stolk, Jan van Rij, Walter van Ginneken en Maarten Bot. Het thema van het Holland Fes tival dat volgend jaar van 1 tot en met 23 juni gehouden zal worden is „volkskunst en populaire kunstvorming". Binnen de Culturele Raad Vlaardingen heerst de me ning, dat in "Vlaardingen wel aanknopingspunten te vinden zijn om aan de hand van ge noemd thema activiteiten te ontplooien. Juist dit wordt nu onderzocht door de nieuwe werkgroep. Maassluis De gezamenlijke PPR/FSP-fraetie in de Maassluis® gemeenteraad wil het gemeentelijk bu reau voorlichting reorganiseren. Zoals het nu func tioneert, beantwoordt het bureau niet aan de ver- wachtingen zoals deze gecombineerde partij deze VtrOI ziet. Volgens fractievoorzitter Jaap van de Griend moet de afdeling voorlichting, waar thans drie ambtenaren werken, worden uitgebreid en ges plitst in twee secties, te weten voorlichting in zijn algemeenheid en inspraak-aangelegenheden. Het meest opmerkelijke verschil tussen de negentienjarige Onno de Jong en zijn toneelrol afs Malcolm is, dat op de planken zijn mond haast schaapachtig openhangt; waarmee heel treffend de schuchterheid, het beïnvloedbare en de naïviteit van een puber wordt uitgedrukt. Dezelfde fijne karaktertrekjes heeft regisseur Ad Hoeymans de complete groep acteurs van Groeton bijgebracht - hetgeen wil zeggen: de première van Malcolm, een toneelstuk van Ecfward Albee, vertaald door Hoeymans, was vrijdagavond in het Zoldertheater in de Teerstoof een bijzonder succes, Groeton moet zo maar doorgaan. Bewezen is in elk geval dat, als een amateurgroep zich waagt aan een professioneel.stuk, dan goed blijkt dat een mens eigenlijk meer kan dan hij altijd dacht. Hulp is daarbij wel nodig, en daarom krijgt Ad Hoeymans de grootste pluim. Groeton brengt Malcolm aanstaande vrijdag en voorlopig de komende zaterdagen nog in het Schiedamse Zoldertheater. In een nota, die reeds in decem ber 1976 tijdens de begro tingsbehandelingen voor 1977 werd aangekondigd, schrijven de samenstellers onder meer dat geen enkel gemeentelijk beleidsterrein per definitie kan worden uitgezonderd van inspraak. Zij gaan er van uit dat ieder mens zoveel moge lijk de kans moet krijgen mee te bepalen wat er in zijn of haar directe woonomgeving gebeurt, met andere woorden inspreken, en wel in een vroegtijdig stadium. Volgens Van der Griend moet deze inspraak begeleid en ge coördineerd worden. Hoewel dat coördineren een specifie ke taak is voor opbouwwer kers en dergelijke, wil de PPR/PSP dat deze „werkers in het veld" gebruik moeten kunnen maken van de kana len van het bureau voorlich ting. Dit, om hun informatie aan de bevolking over te dra gen. Teneinde een goede rela tie op te bouwen met het wel zijnswerk, moet het bureau voorlichting worden gesplitst, of worden uitgebreid met een afdeling inspraak. De PPR/PSP dragen „enkele middelen" aan ten dienste van de secties, zoals het verzenden van persberichten aan de plaatselijke pers, een grotere verspreiding van de gemeen telijke knipselkrant, een ge meentelijk voorlichtingsblad dat wordt toegezonden aan al le inwoners van Maassluts en een vast informatiecentrum, waar alle burgers dagelijks alle benodigde informatie kunnen knjgen en waar het partikulier initiatief informa tie kan aanbieden. Commentaar wilde gemeente- voorlichter Koos Delhaas nog ruet geven, hangende de be spreking in de commissiever gadering. Wel liet hij door schemeren, weinig „meuws" tc bespeuren. „Wie twijfelt aan gebrek aan inspraak mag ik verwijzen naar de procedu re rond het bebouwen van de Steendijkpolder", zo zei hij. De nota van 'de PPR/PSP wordt donderdag 20 oktober bespro ken tijdens de openbare ver gadering van de commissie voor algemene zaken. Deze wordt gehouden in het secre tariegebouw aan, de Govert van Wijnkade cm 20.30 uur. Schiedam Het bezettingspercentage van het ge meenteziekenhuis is vorig jaar hoger geweest dan het gemiddelde van alle algemene ziekenhuizen in Nederland. Met een jaargemiddelde van 88,1 kwam het Schiedamse ziekenhuis drie procent boven het landelijke cijfer uit. Wel is sprake van een vermin dering van het aantal patiënten: kwam het Nolet- zjekenhuis in 1976 tot een recordhoogte (5897 pa tiënten), het gemeenteziekenhuis nam vorig jaar minder patiënten op dan In de jaren daarvoor: 5179. In het jaarverslag van het ge meenteziekenhuis over '76 wordt uit het bezettingsper centage afgeleid, dat de plaats ervan onder de Schiedamse en regionale gezondheidsvoor zieningen sterk en stabiel kan worden genoemd. De situatie is echter anders in vergelijking met alle -zieken huisvoorzieningen in de Rijn mond. In het grote geheel heeft Schiedam zeer veel bed den in gebruik; daarom heeft het college voor ziekenhuis voorzieningen in een concept rapport gesteld dat zowel No- let als het gemeenteziekenhuis (GZ) bedden moeten inleve ren, in totaal vierhonderd. Streefdatum is 1990. Het jaarverslag: „Omdat elk van belde ziekenhuizen niet in staat is alléén die sanering te bewerkstelligen, is samen gaan niet alleen gewenst maar zelfs noodzakelijk". Bij het genoemde college is van Schiedamse zijde wel de bij zondere bevolkingssamenstel ling van de stad naar voren gebracht, evenals het tekort aan huisartsen en de weinig ontwikkelde voorzieningen in de eerste lijn. Dat heeft gehol pen, vertelde onlangs Nolet- directeur Chris Vlootman al: „Voorwaarde voor verminde ring met vierhonderd bedden is nu, dat op bedoelde terrei-1 nen aanzienlijke verbeterin gen worden aangebracht". Dat de fusie echter samengaat met veel meningsverschillen, bleek toen vorig jaar het over leg op directieniveau stag neerde; maar daardoor ont stonden weer nieuwe onzeker heden en omdat zelfs voor de hand liggende samenwerking sprojecten moeizaam verlie pen, werd in november het overleg weer voortgezet. Gil nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie mat hat Rotterdamsch Nieuwsblad. Sluur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe In combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Os ze bon tn ooen envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam. Vlaardingen Het func tioneren van het drie maandelijks wijkover leg zal als agendapunt worden opgevoerd bij de komende wijkbij eenkomsten in de ver schillende Vlaardingse wijken. Vorige week donderdagavond heeft de wethouder voor in spraak, Rien Bovenberg een gesprek gehad met de wijkop- bouwwerkers. Deze' bespre king was speciaal belegd om over het al of niet functione ren van de wijkbijeenkomsten te praten. In de wijken, zijn inmiddels enquêtes gehouden om de mening van de bewo ners te polsen- Over het alge meen vindt men het wijkover-, leg wel een zinvol initiatief, maar er zitten zo luidt de uitslag van de enquête no gal wat haken en ogen aan. Tijdens de bespreking van afge lopen donderdag bleek dat de wijkopbouwwerkers nog geen definitief standpunt willen in nemen, „Laten we op de ko mende wijkbijeenkomsten het punt aankaarten", zo werd opgemerkt, „dat kunnen de wethouders de meningen van de wijkbewoners zélf horen". Vlaardingen Een brand in een woning aan de Schünmel- pennickstraat heeft aanzienlij, ke schade aangericht De brandweer was de vuurzee weliswaar snel meester, Maar er kon niet voorkomen wor den, dat de schade,opliep tot twintigduizend gulden. De oorzaak is vermoedelijk de huiskater die een asbak om gooide. Een nog brandende peuk kwam op het ziteïement terecht, waardoor de brand ontstond. De bewoner bleek niet tegen brand verzekerd te zijn. Verkeerso1' erlast wordt aangepakt Verkenners uit maar liefst ze ventig landen hebben zater dagmiddag da zo langzamer hand traditio neel wordende jamboree in the air gehouden. Via de radio warden allerlei interessante ge gevens met el kaar uitgewis seld. Ook de Vlaar dingse groep Mamix van St. Atdegonde zat in de lucht. On der leiding van hopman Jaap Beekman wer den gesprekken gevoerd met verkenners uit Rotterdam, Spij- kenisse, Slikker veer en Den Haag, De zieke nomroep maak te van het ge heel een directe uitzending. Jaap Beekman, zeff een verwoed ra dio-amateur: „Volgend jaar pakken we het allemaal groot ser aan. Maasland Het college van burgemeester en wet houders van Maasland is van plan om zogenaamde spreekrechtbijeenljomsten te gaan instellen. Deze bijeenkomsten zouden dan moeten plaatsvinden vóór het begin van de gemeenteraads- en commis sievergaderingen, die in het openbaar worden ge houden. In een voorstel aart de raad schrijven B. en W-: „Aange zien wij toch overtuigd zijn van de zin en noodzaak van een goede communicatie tus sen burgers en gemeentebe stuur, hebben wij naar een alternatieve vorm gezocht om daarmee iedere burger toch de gelegenheid te geven be paalde zaken in het openbaar aan de orde te stellen". Het idee van het Maaslandse college vloeit voort uit de mis lukking van het „vragenkwar- tiertje" In januari van dit jaar werd besloten tot het in stellen van dit kwartiertje om een ieder de kans te geven om allerlei zaken van gemeen schappelijk belang aan te voe ren. Er werd een proeftijd van een half jaar afgespro ken, p Dat het vragenkwartiertje gedoemd was te mislukken, stond voor velen reeds bij voorbaat vast. Men moest zijn vragen ophouden tot na afloop van de raadsvergade ring. en dat kan wel eens erg laat zijn. Vandaar ook het plan om spreekrechtbijeen komsten te houden. Mensen die op deze bijeenkom sten het woord willen voeren moeten eerst een briefje schrijven aan het Maaslandse gemeentebestuur met daarin vermeld waarover men wil praten. Maassluis De Maas- sluise politie heeft haar spijt betuigd aan twee Spanjaarden over een handgemeen en woor denwisseling op het bu reau van politie, eerder deze week. De twee mannen, de 31-jarige Ei- roa Rivera (31) en diens vriend Saro Cuesta (42), waren woensdag- naar het bureau overge bracht, omdat geen van beiden identiteitspapie ren en een werkvergun ning konden laten zien. Tijdens het (korte) ver blijf op het hoofdbureau werden de tweemannen opgesloten in een glazen wachtlokaaldat op slot ging. Hierover wa ren beide mannen niet te spreken en ze begon nen op de deur te ban ken. De emoties daarbij liepen hoog op, zowel bij de twee Spanjaarden als bij de betrokken politie agenten. Er vielen hate lijke opmerkingen en zelfs is er een klein handgemeen geweest Voor wat dit laatste be treft betreurt de politie het gebeurde. Wel houdt korpschef C. van Nieuw koop staande dat er per se niet gediscrimineerd is, wat de twee Span jaarden in eerste instan tie hadden veronder steld. Vrijdagmiddag heeft de Maassluise hoofdinspecteur de zaak met alle betrokkenen uitgepraat. „Voor zo ver bekend, naar aller tevre denheid", zo verklaarde de heer Van Nieuwkoop. Vlaardingen De bevolking is in september met twee perso nen toegenomen. Per 1 okto ber bedroeg het aantal ingeze tenen 79.054. In totaal werden 92 Vlaardin- gertjes geboren. Het aantal sterfgevallen bedroeg 49. Te genover de komst van 271 mensen van buiten de ge meente, stond het vertrek van 316 personen. De amhtenaar van de burgerlij ke stand voltrok in september 67 huwelijken. Het aantal echtscheidingen: II. Schiedam Bewoners van de Lange $aven krijgen enigszins hun zin. De gemeente gaat iets doen aan de overlast van auto's. Burgemeester en wethouders zijn er reeds mee akkoord gegaan dat de parkeer en stopverboden aan de haven worden gewijzigd. De nieuwe regeling gaat pas in zodra de zeven verkeersmaatregelen door de ambtelijke molen zijn gegaan. Wanneer dat is, is niet exact bekend. Waar schijnlijk pas over een paar maanden. Verboden wordt het stoppen aan de oostzijde tussen Koemarkt en Korte Dam, langs de huizenkant. Ook het stoppen aan de westzij de, tussen de Gerrit Ver- boonstraat en Dam, langs de huizenkant. Besloten is om het parkeer verbod in te trekken voor de oostzijde, langs de hui zenkant tussen het pand nummer 58 en de Haven- Steeg. Ingetrokken wordt Ook-het parkeerverbod voor de noordzijde, langs de hui zenkant, tussen Koemarkt en Havensteeg, dat nu geldt van maandag tot en met zaterdag van 08.00 tot 18.00 uur. Verder verdwijnt het parkeerverbod voor de zuidwestzijde, langs de hui zenkant, tussen Vismarkt en Griffioenstraat en het stopverbod voor de oostzij de, langs de huizenkant tus sen pand 126 en de Korte Dam. Het parkeerverbod voor de westzijde, langs de huizen kant en de waterkant, tus sen pand nummer 135 en de Korte Haven wordt in die zin gewijzigd dat er uitslui tend een parkeerverbod geldt voor de waterkant, tussen pand nummer 135 en de Korte Haven. Over het besluit van het colle ge van b en w worden de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum en andere be woners die over de verkeer sproblematiek hebben ge klaagd binnenkort schrifte lijk ingelicht Vlaardingen Tot nieuwe voor zitter van de Culturele Raad Vlaardingen is gekozen Cees Romers. Hij is de opvolger van Koos van der Linden, het ex-CDA-raadslid, die nu bur gemeester van Bletswi jk is. Romers is al jarenlang lid van de Culturele Raad en bijzon der actief op toneelgebied. Zo is hij voorzitter van het Vlaar- drngs Centrum voor Amateur toneel. Oók heeft Cees Ro mers zitting in het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. Tijdens de Culturele Raadsver gadering van vorige week donderdag zou dat was de bedoeling afscheid worden genomen van Koos van der Linden. Helaas, De Bleiswijk- se burgemeester moest een gemeenteraadsvergadering voorzitten en moest daardoor verstek laten gaan. Op donderdag 3 november wordt nu afscheid genomen van Van der Linden als gewe zen voorzitter van de Culture le Raad Vlaardingen. Schiedam De gemeentepolitie moet wel degelijk optreden bij verontreiniging van voetpad, trottoir of stoep door hondepoep. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van WD-raadslid Cor van Tilborg. Omdat het college echter ook vervuiling van speelplaatsen wil tegengaan, zullen burgemeester drs. Arie Lems en commissaris Cees van der Haagen binnenkort overleg voeren met de officier van justitie omtrent uitbreiding van het betreffende artikel in de algemene politieverordening (APV). Over de voorgestelde wijziging mag dan later de gemeenteraad zich uitspreken. Van Tilborg staat samen met wethouder voor stadsontwikkeling en milieuzaken ir. Chris Zijdeveld bekend als uitgesproken tegenstander van straatverontreiniging door uitwerpselen van honden. Bij het college drong de liberaal daarom ook aan op pogingen tot mentaliteitsverandering bij, hondenbezitters. B en W wijzen op een gestarte actie met affiches onder het motto „Hond in de goot", een bijdrage tot bedoelde mentaliteitsverandering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1