Politie haakt in op actie „Goed licht, allicht" ONZEKERHEDEN ROND RENOVATIE Onderzoek nodij boerderijen B naai JEUGDIGE WINKELDIEVEN Fietsen van scholieren slecht verlicht Scholieren sparen voor stencilmachine m i m1 1 ■ar Venster loopt vertraging op Postzegelclub viert lustrum v *00/ w 'jé Kappen, taboe Dief phmderï ijscokar 410 semi-permanente woningen: Jongeren willen boycot Ontspan- sinaasappel Herinrichting Van der Werffstraat -7 DINSDAG 18 OKTOBER 1977 VD/SC/WW 3 Verlich tingscontrole van de poli tie. Vlaardingen De gemeentepoli tie van Vlaardingen heeft inge haakt op de door Veilig Ver keer Nederland begonnen actie „Goed licht, allicht". De afge lopen week is een begin ge maakt met een extra, verlieh- tingscontrole van alle voertui gen, van fiets tot auto en van bromfiets tot bus. Politie woordvoerster mr. Marianne Ekels heeft inmiddels meege deeld dat de eerste resultaten niet bepaald bemoedigend zijn. JHet ontbreekt in vele gevallen aan een goede verlichting", zo zegt zij. In de komende „donkere dagen" is het zaak dat weggebruikers elkaar duidelijk en vooral tijdig waarnemen. Door gebrekkige of geheel ontbrekende verlich ting wordt bij ochtendschemer en vroeg invallende duisternis de kans op soms ernstige ver keersongevallen onnodig ver groot Volgens gegevens van Veilig Verkeer Nederland vie len in 1975 door onvoldoende verlichte voertuigen 823 doden en 14.727 gewonden. Reden ge noeg voor de Vlaardingse poli tie op de actie m te haken. Ook dit jaar blijken de scholieren de kroon te spannen als het gaat om een slechte verlichting van de (brom)fiets. En juist de ze groep stapt op de meest .kwetsbare uren" op hun ver voermiddel, namelijk in de och tendspits als het nog donker is, of schemerig. De politie dringt er bij de ouders op aan de fietsen van hun kinderen beter te controleren. Ook de school leiding zou dat moeten doen. Autobezitters wordt er op gewe zen dat, als één van de lampen kapot gaat de volgende spoedig zal volgen. Het verdient derhal ve aanbeveling om in dergelijke gevallen beide lampen te ver nieuwen. Verder attendeert de politie er op dat het sinds enige tijd verboden is gebruik te ma ken van stadslichten, ook m de De door Veilig Verkeer Ne derland gebruikte actiestic ker „Goed licht, allicht". bebouwde kom. Stadslicht al leen mag nog slechts gebruikt worden tijdens het parkeren. Bij het rijden mag het wel branden in combinatie met het dimlicht Dimlicht is verplicht bij duisternis en bij slechte weersomstandigheden. Voorts is het van belang dat de kop lampen goed staan afgesteld te neinde verblinding van de te genliggers te voorkomen. Goed worden gezien heeft van daag de dag niet alleen meer te maken met het voeren van een juiste verlichting. Steeds meer autobezitters maken ge bruik van de nieuwe, straks verplichte gele nummerplaat. Op de foto is te zien dat dit nieuwe bord inderdaad goed is te zien in het donker. Tenslotte wijst de politie er op 1 dat het ook voor voetgangers uiterst belangrijk is als zij goed 0 gezien worden, ook al is er niets H verplicht. Het gaat er immers b om niet te bekeuren, maar om 1 de veiligheid van de mensen zelf. Duisternis maakt ook de voetganger extra kwetsbaar. Vandaar dat men zoveel moge lijk felgekleurde, liefst oranje of gele overkleding moet dra gen. En. verder: buiten de be bouwde kom moet men steeds links op de rijbaan, lopen, hls een voet- of fietspad ontbreekt --v/ Vlaardingen De Kapveror- dening Vlaardingen is in werking getreden. Dit houdt in dat Vlaardlngers in het bezit van een tuin geen boom meer mogen kappen of rooien. Uitzonderingen kunnen hier weliswaar op gemaakt wor den. Als men een geldig mo tief aan kan voeren zoaïs ziekte of overlast van een boom moet contact wor- den opgenomen met de af deling plantsoenendienst van gemeentewerken. Tel. 34.00.44, toestel 1180. Op de ze manier wordt al of niet een vergunning verleend. Het normale onderhoud, bij voorbeeld het snoeien van bomen, valt niét onder de kapverordenmg. Schiedam Een partij consump tiefs ter waarde Van 250 gulden is gestolen uit een ijscokar, die aan de Rotterdamsedyk stond geparkeerd. De 33-jarige ijsven ter A. C. de Vroed t, die de wagen voor zijn worung had gezet, heeft aangifte gedaan bij de politie. Uit een installatiebureau aan het Broersveld is 860 gulden gesto len. De 55-jarige directeur W G. uit Schiedam had vergeten de voordeur af te sluiten. Uit een wagen, die m de Juliana- laan stond geparkeerd, is een cassetterecorder ter waarde van 400 gulden gestolen. De wagen van de 21-jarige kan toorbediende A. T. S. is men waarschijnlijk met een valse sleutel binnengekomen. Schiedam Onder meer voor verbetering van de school krant, die minstens zes maal per jaar verschijnt, hebben leraren en scholieren van de Prinses Beatrixschool een stencilmachine nodig. Zelf gaan zij daarvoor sparen, want in mei ondervonden de Willem Brouwer- en de Klaas de Vriesschool in de Gorzen ook al dat de gemeente zulke apparatuur niet betaalt. Een fancy-fair moet het sparen vereenvoudigen. Op vrijdag 28 en zaterdag 29 oktober vindt het festijn plaats in en rond de Prinses Beatrixschool, gevestigd aan de Buys Ballotsingel in Oost. De eerste dag is dat 's avonds van zeven tot ne gen uur, de dag daarna van 's ochtends tien tot 's mid dags één. Er zal heel wat te doen zijn. Een rommel- en boeken markt wordt gehouden, er is een plantenkraam, een klein bioscoopje, een veiling en een grabbelton, voorts worden behendigheidsspel letjes gedaan en wordt een loterij op touw gezet, en ten slotte worden vele raadsels opgegeven. Een paar maan den is men op de school al bezig met de voorbereiding. De opbrengst van de hele fancy-fair gaat in de eerste plaats naar een stencil-ma chine. iygcijS£f Ook het nieuwe gele nummerbord helpt mee om beter gezien te worden. Aan een eventuele renovatie van de 410 semi-permanen te woningen in de Babber- spolder in Vlaardingen kle ven nog heel wat onzeker- Maassluis „Boycot de Out- spansinaasappel" is het onder werp waarover Maassluise jon geren morgenavond vanaf 19,45 uur kunnen discussiëren. Dat gebeurt in het jongerencen trum (tDe Toverbal", Lange Boonestraat 33 in Maassluis. Outspan, zo stelt de actiegroep, is het symbool voor de apartheid spolitiek in Zuid-Afrika. De groep ziet dan ook het liefst een totale boycot van het Zuidafri- kaan.se regime, niet alleen van de OutspansinaasappeJen, maar ook een boycot van banken en industrieën die m dat land in- vesteren. Wat precies de bedoeling is van de discussie-avond, kon men van de zijde van De Toverbal nog niet meedelen. Een protes tactie zou echter „niet ondenk baar" zijn. Vlaardingen Een dezer dagen wordt een begin gemaakt met de herinrichting van de Van der Werffstraat. De dienst van gemeentewerken zal hierbij de straat niet afsluiten voor alle doorgaand verkeer. Dit is geheel volgens de wensen van de bewoners, die hun me ning over deze kwestie hebben uitgesproken op de informatie avonden op 21 september en 5 oktober. Schiedam - Kortsluiting in de elektrische bedrading heeft brand veroorzaakt in de wagen van de 18-jarige monteur G. van der W. I Een Schiedamse boerderij: aan de Groeneweg, in Midden-Delfland. Een inventarisatie van de boerderijen in Midden-Delf land is dringend gewenst. Nu binnenkort de recon structiecommissie voor dit polderlandschap aan het werk gaat om de balans op te maken van de „groene bufferzone" tussen Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Schipluiden, wordt het hoog tijd dat de boeren meer zekerheid krijgen over hun mogelijkheden tot bedrijfsvoering. ken land langs de Gaag moeten worden beschermd voor kassenbouw. Die wens bracht Frits van Ooststroom als bestuurslid van de Midden-Delfland Vereniging vorige week naar voren tijdens een mi- Wat betreft de inventarisatie lieu-avond, georganiseerd van boerderijen zei de door de Schiedams-Vlaar- Vlaardinger: „Je zou haast dingse afdeling van D'6 Van Ooststroom merkte on dermeer op dat „de toena me van het aantal paarden en pony's in Schiedam- Noord schrikbarend is" en dat beslist geen maneges meer erbij mogen komem. Ook vond hij dat de stuk zijn geneigd een puntensys teem in te voeren, zo van pakweg drie punten per koe, twee per varken en één per vogel, om in elk geval maar snel inzicht te krijgen in de hoeveelheden, maar praktisch geeft dat een scheef beeld". Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft tot vier maal toe proces verbaal op moeten maken tegen jongelui die zich hebben schuldig gemaakt aan winkeldiefstal. Twee jongens, de 14-jarige W. L. en de 16-jarige F R. K., beiden uit Vlaardingen, hebben vier langspeelplaten ter waarde van 76 gulden meegenomen zonder te be talen. Zij deden dit in het warenhuis van V en D aan het Liesveld. Ook twee Schiedamse meis jes, de 14-jarige C. van de M. en de evenoude B. J. E. werden op heterdaad be trapt. Tegenover de politie verklaarde het tweetal dat het „was wezen winkelen". De twee meisjes waren reeds in twee winkels Vlaardingen en een Schiedam geweest, maar zij hadden (nog) niet betaald. heden. Eerst wordt een grondonderzoek verricht, dat zo'n half jaartje in be slag zal nemen. Pas daarna - als de uitslag van het onderzoek positief is buigt men zich over de mo gelijkheden om de 410 wo ningen te renoveren. Een dergelijke renovatie is Bewonersvertegenwoordiger natuurlijk altijd mogelijk. Jaap Kollenberg zei over de was niet erg opgewekt. Er worden afgebroken, zijn slechts weinig verschil- Bij de ambtelijke leden van lende inrichtingsmogelijk heden voor de 410 semi-per- manente woningen. De kans is zelfs al bijzonder klein, dat er driekamerwoningen van gemaakt kunnen wor den. Maar._. het punt, dat hierbij speelt is de financië le haalbaarheid. Als men ervan uitgaat dat een wo ning wordt gerenoveerd, dan houdt dat doorgaans in dat het opgeknapte pand ze ker nog 25 jaar meegaat Zo'n algehele renovatie kan rpaximaal 65.000 gulden gaan kosten. Het rijk be taalt een groot deel van de ze kosten. Mits „de mensen in Den Haag" van mening zijn, dat het door de ge meente gemaakte plan „goed" is. Daar komt dan nog bij, dat tachtig procent van de be woners van de te renoveren panden akkoord moet gaan met de renovatieplannen. Deze onzekerheden heeft gis terochtend Knjn Evenhuis, coördinator van de project groep 410 semi-permanente woningen in de Babberspol- der, nogmaals benadrukt Het een en ander vloeide voort uit de toelichting van de Naaldwijkse architect G. J. Vermeer over de woon- technische minimum-eisen. Op het ministerie van volks huisvesting en ruimtebjke ordening heeft men een geelkleurig boekwerk ge maakt, waarvan de titel al voldoende zegt over de in houd: „Uitgangspunten voor woontechnische mini mum-eisen bij woningver betering". Zo wordt hierin bijvoorbeeld vermeld, dat je bij woningverbetering een keuken moet creëren die in ieder geval aan dat mini mum voldoet. „Men moet tenminste zestig centimeter ruimte hebben achter een fornuis". „In de slaap kamer is de mimimale loop ruimte tussen bed en muur veertig centimeter" (anders kan je straks je bed niet meer opmaken). VISUEEL Voor alles staan zo de uit gangspunten in het boekje aangegeven. Architect Ver meer heeft dit gisteren op het Woningbedrijf op het Emaus 31 visueel duidelijk gemaakt De bedoeling was dat de bewonersvertegen- woordiging in de project groep zou instemmen met genoemde minimumeisen. Hierover straks verder. Ver meer gaf dus een - verhel derend - betoog. Een twee tal woningtypen van de 410 had hij „ingericht" aan de hand van de ministriêle uit gangspunten. De conclusie minimumeisen, dat hij nog niet wist wat hij er mee aan moest. Tegen projectcöordi- nator Krijn Evenhuis merk te hij op: „Ik zeg nu nog geen ja. Eerst zuilen wij een gesprek voeren met de be- wonersgroep. Pas dan ge ven wij al of niet ons fiat aan het gebruik van de uit gangspunten voor woon technische minimum-eisen". Bij de bewoners leeft name lijk de angst dat als wonin gen met aan de uitgangs punten voldoen, zij moeten de project groep viel een treurige blik van het gelaat af te lezen nadat Hollenberg het standpunt van de bewo ners had verkondigd. Amb tenaar Jules Peppelaar vat te het fraai samen: „Er wordt vaak gezegd dat de overheid bemoederd. Dat is niet zo. Die uitgangspunten voor minimum-eisen zijn al leen maar ten bate van de gezondheid van de bevol king". Hij voegde hier nog een op merking aan toe: „Wij kun nen onmogelijk naar Den Haag toestappen. Met ons handje op om geld te vra gen. Dan moeten wij een renovatieplan in éérste in stantie kunnen toetsen aan de door het ministerie ge stelde eisen". Schiedam Later dan eigenlijk de bedoeling was, komt de nieuwe welzijnsgids voor Schiedam-Noord uit. De vertra ging is opgelopen door het tijdrovende in de wacht slepen van advertenties, zonder welke de uitgave van het blad te duur zou worden. Aanvankelijk was de gids namelijk bedoeld voor welzijnswerkers, maar bij de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord (SSSN) is men gaan denken aan een huis-aan-huis-uitgave. Aanranding, abortus, alcoholisme, alleenstaanden.aldus begint de mhoud van „Venster op Schiedam-Noord" zoals het gidsje gaat heten. Het bevat een lijst namen en adressen van instellingen, die informatie of hulp kunnen geven met betrekking tot velerlei problemen. Tot aan de zuigelingen zorg toe. Onder het motto „Een Schiedammer hoeft niet alles te weten als hij het maar kan '/inden" verschijnt de gids waarschijn- bjk in februari. Het venster geeft kijk op veel namen en telefoonnummers voor ontspanning en inspanning, voor inlichten en voor hulp want zo stellen de samenstellers „het is moeilijk geworden niet in de stad te verdwalen temidden van allen die iets voor u kunnen doen". Maassluis De Maassluise Postzegel verzamelaarsvereni- ging <VPM) viert op zondag 23 oktober haar zevende lustrum. Speciaal ter gelegenheid van dit 35-jarig bestaan wordt tijdens dat weekeinde een expositie gehouden in de Ko ningshof aan de Uiverlaan. Vrijdagavond 21 oktober begint deze tentoonstelling, waar niet minder dan 280 kaders te bezichtigen rijn. Filatelisten uit heel Nederland zullen hun verzamelingen exposeren. De officiële opening van de tentoonstelling is om half acht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3