SPORT fVoetbal ligt een stuk voor" Knappe ouverture De Ooievaars Herstel van The Green Eagles Verrassingen in zaalvoetbal Sclioolkorfballoemooi weer voor herhaling vatbaar CION gelijk SW scoort weer Asviomiers Mare en Ronald Jacobs: Trofee voor Roy House mm Henk van Vliet topscorer WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 Hendrik ïdo Ambacht In de sportwereld van tegenwoordig bestaan twee soorten ouders. Ten eerste, de mensen die blij zijn dat zoon- of dochter lief in elk geval het weekeinde onderdak heeft en zij er dus geen last van hebben. Die kinderen zuilen het door gebrek aan meeleven, waarschijnlijk niet al te ver schoonen. Schiedam De Ton Ja cobs Trofee, uitgereikt door de cricketafdeling van Asvion aan degene die zich meer dan verdienstelijk heeft gemaakt voor de ver eniging, is „gewonnen" door Roy House. De En gelsman, die bij het ont staan van het Asvion-cric- ket al direct zijn kundige stempel op het gebeuren drukte, volgt Carel Nolet als winaar op. Ton Jacobs beeft zowel voor het cricket als voor het hockey vele jaren bergen werk verzet Twee jaar geleden overleed hij plotseling. De andere groep is die van de ouders, die week in week uit langs de lijn staan. En 's avonds met schorre stem nog eens de wed strijd met hun „held" doornemen. Iets wat positief kan werken, maar ook niet! Het po sitieve voorbeeld in de ze groep vormen Mare en Ronald Jacobs. Of misschien meer moeder Selma, die inderdaad altijd meereist als de' beide zoons in het eer ste team van Asvion hun wedstrijd spelen. Begaafder Mare, de oudste van de twee, is ook de meest rus tige. Hij moet opboksen tegen een jongere broer, die qua sport wat ambi tieuzer is, maar ook wat begaafder. Problemen le vert "het echter zeker niet op. Mare: „Ik ben me er van bewust, dat ik als hockeyer minder ben. Ik moet het niet hebben van weergeloze solo's. Ach, ik heb daar ook geen moeite mee". Waarna zijn moeder aanvult: „Hij heeft ten op- zichte van Ronald ook wel zijn leeftijd tegen. Daardoor én omdat bij net even iets ouder was dan de anderen, heeft hij vaak de boot gemist". Zoals bij zoveel hockeyers het geval is, begonnen ook Mare en Ronald eerst met voetbal- door Martijn Verwaaijen len. Bij het Ambaehtse IPG. Marc erover: „Ik had daar erg veel vrienden. Vooral omdat je in een dorp woont is het toch iets aparts. Toch trok de hockeysfeer me veel meer aan. Na een voetbalwedstrijd ging ik met mijn ouders altijd naar Asvion. Die sfeer, dat blijven hangen na een wed strijd, lag me toch meer. Ik had het wel bekeken bij IPC". Keuze Ronald moest om een. heel an dere reden veranderen. Hij: „Ik deed aan voetbal en ten nis. Bij voetbal zat ik in de Dordtse selectie, bij tennis in die van Rotterdam. Dus moest ik een keuze maken. Bij XFC had ik het toen ook al niet meer zo naar mijn zin. Er was een onderlinge strijd ontstaan tussen de spelers. Vooral toen Theo La.seroms daar als trainer wegging. On der hem heb ik altijd erg fijn getraind. Maar nadat hij weg was gegaan, zag ik het daar niet meer zo zitten. Ik koos uiteindelijk voor hockey om dat ik daar ook in ben opge groeid". mm o De familie Jacobs. Links Ronald, rechts Marc en in het midden Selma Beide spelers onderkennen nu nog het verschil tussen beide sporten. Zeker wat de taktiek aangaat. Ronald: „Een hoc keyer die gevoetbald heeft, heeft over het algemeen meer spelinzicht. Meer initiatief ook- Bij hockey gaat het in meeste gevallen goed als een bepaalde taktiek is uitgestip peld. Maar op het moment dat één schakel uitvalt, stort het in elkaar". Waarna Mare aan vult: „Het is ook een bekend feit dat hockey pas veel later gebruik is gaan maken van een bepaalde taktiek. Als bij hockey een verdediger op komt raakt iedereen in pa niek. Bij voetbal is dat heel normaal. Wim Suurbier is daar mee groot gebracht". Sober Het verschil tussen Mare en Ronald Jacobs is op het veld erg groot. Mare (20): „Ik moet wel sober spelen omdat ik laatste man ben. Dat is soms wel eens moeilijk. Ik zou ook wel eens lekker een solo wil len maken. Maar dat kan nou eenmaal niet altijd. Ai is het de laatste tijd wel zo dat ik wat offenslever kan spelen dan vroeger". Bij de 18-jarige Ronald ligt dat anders. Nadat hij de laatste jaren als spits speelde, heeft hij nu een plaats op het mid denveld gekregen. „Ik speel vlak achter de aanval. Dat is de plaats die me het meest ligt Xk ben eigenlijk geen ech te spits. Wel heb ik het geluk dat Asvion per definitie aan vallend speelt. En dat ik Bas Hesseling voor me heb die het „vuile" werk ongemerkt op knapt". De twee broers spelen in het zelfde elftal. Op plaatsen waar ze elkaar vrijwel nooit tegenkomen. Hoe zouden ze het vinden om tegen elkaar te spelen? Ronald als goal- tjesdief, Mare als de man die het moet voorkomen? Ronald: „Het zou een interes sant duel worden. Ik weet wat hij wél en niét kan. Maar dat is andersom natuurlijk ook zo. Misschien dat ik door mijn ervaring wat meer zou kun nen ui tli al en. Maar daar staat tegenover dat Mare een stuk rustiger is gaan spelen. Het zou geen eenvoudige wed strijd voor me worden". En Mare: „Graag. Ik speel graag tegen mijn familie. Dan ben ik altijd extra gemotiveerd. Misschien ook omdat Ronald beter is, zou ik het wel eens willen. Wat ik doe als hij me passeert? „Ach, reken er maar niet op dat het gebeurt. En lukt het hem toch dan gaat hij neer". Aan het einde van het gesprek wordt nog eens duidelijk dat beide hockeyers erg veel aan hun vader te danken hebben. Ton Jacobs (naar wie hij A& vion een trofee genoemd is) overleed twee jaar geleden plotseling. Hij was het die zijn beide zoons zonder te forceren zover heeft ge bracht, Zijn vrouw Selma zet het nu voort Een bewonde renswaardige vrouw die haar beide zoons qua hockey het beste typeert door te 2eggen: „Ze hockeyen net als hun va der vroeger. Recht-toe-recht- an. Gelukkig met succes. Maassluizera boven de honderd punten Maassluis Het eerste heren team van The Green Eagles had tegen O en O slechts één gedachte: revanche op zich zelf nemen voor de grote ne derlaag van vorige week. Van dit voornemen werd het ge promoveerde O en O inder daad het slachtoffer. De Rot terdammers bezaten niet de mentaliteit en de klasse om de Maassluizers te stuiten. Het werd liefst een 101—58 overwinning. Vanaf het begin stond het Maas- se vizier erg zuiver. Vooral Henk van der Vaart en Ro bert Wever scoorden in de beginfase veelvuldig. Hier door keek O en O na vijf minuten al tegen een 154 achterstand aan. Alle midde len die de verdediging van de gasten aangreep om de Eagles af te stoppen, waren tot mis lukken gedoemd. Tegenover dit verdedigende janboeltje" was de Rotter damse aanval nog poverder. Slechts een individuele aktie zorgde voor wat punten, maar het echte systeem liep volledig de mist in. Voornamelijk kwam dit door de verrassende 1—2—2 verdediging van de Sduedam/Vlaardingen In de zaalvoetbalcompetitie, waarin de j hoofdklasseploegen Zwaluwen en PPSC vrij hadden, waren de verrassingen niet van de lucht In de eerste klas was Groenoord eveneens vrij, maar kwam alleen aan de leiding door het verlies van GSS en het gelijke spel van SW. In de tweede klas bleef Martinit nog wél ongeslagen en lijst aanvoerder, maar moest van het Vlaardingse DVO'32 het eerste verliespunt. incasseren via een 33 gelijkspel. In de derde klas werd de eerste ne derlaag een feit van FC Nieuwland. Stadgenoot Schie dam zorgde voor deze verras sing. merrassing. Excelsior Maassluis bereikte de derde plaats door een veelzeggende 7—0 overwinning op Swift Boys. Ook de andere Maas- slui se ploeg, MSV'71 kwam dankzij een 45 overwinning in de kopgroep van de tweede klas A. Wilton-Fijenaord had vooral in de eerste helft nogal wat moeite met het op bezoek zijn de Steeds Hooger. Twee mi nuten voor rust kon Hennie de Gids de stand op 1—0 brengen. In de tweede helft liep het allemaal heter bij de Schiedammers, en gesterkt door het voortreffelijke werk van WF-doelman Dirk. van der Meer, konden Peet den Hartog, Jan Nuiten en Siem van Loenen de voorsprong uitbreiden tot 4—0. Hierna deed Wilton het wat kalmer aan en konden de Rotterdam mers niet twee treffers terug komen, maar de overwinning kwam niet meer in gevaar. FCIT66 speelde wat slording te gen Schiedam. In de tiende minuut zorgde Dick Heydra voor 0—1. FCN kreeg de gele genheid om gelijk te komen, maar Gerrit Gouweleeuw mis te een penalty en daardoor bleef de ruststand 0—1 voor Schiedam. In de tweede helft kwam Hans Lans aan 0—2 en toen was FCN aangeslagen. Vijf minuten voor tijd maakte Schiedam-doelman John Heetkamp een sliding buiten de cirkel en dat werd gestraft met een ^penalty. Gerard de Bruyn zette deze om in een doelpunt en dat was tevens de eindstand. Weinig moeite DRZ had niet veel moeite met San Clemente. Jos Giezen scoorde, op goed aangeven van Bert Heyster, I—0. Nog vèór rust kon Rob Bruinsel met een kopbal de stand op 2—0 brengen. In de tweede heïft waren het Piet Bast, Jos Giezen en Koos Buolonoïs, die DRZ op een royale 5—0 .voorsprong brachten. Kort yoor tijd kwam San Clemente og even terug met twee doelpunten, maar DRZ steeg door deze overwinning naar de vierde plaats van de ran- glijst van de derde klas D. In de Margriethal was de wed strijd GSS tegen VOB een spannende aangelegenheid. In een harde wedstrijd, die onder uitstekende leiding stond van scheidsrechter Van Herwijnen, gaven de ploegen elkaar weinig ruimte en dat maakte de wedstrijd alleen maar aantrekkelijk. Uit een corner van Siem van Gerven was het André van Wensen die voor GSS de score open de. Peter Wiskie kwam daar na weer gelijk, maar met een magnifiek doelpunt van Jan van Bockom kwamen de Schiedammers weer aan de leiding. VOB had echter in Peter Wiskie een snelle spe ler, en deze zorgde er voor dat er met 2—2 gerust kon worden. In de tweede helft was een sli ding van GSS-doelman Henk Schniermanni er de oorzaak van dat VOB een strafschop mocht nemen. Voor deze over treding moest de GSS-doel- man voor twee minuten naar de strafbank. De penalty werd echter verkeerd geno men en de stand bleef daar door gelijk. Omdat GSS met een man minder moest spelen, was het Hinus de Vos die de Schiedammers op een achter stand zette. Cees Bentem kwam zelfs aan 24, Chris van Gerven bracht de achter stand nog wel terug tot 3—4, maar aaama was de tijd te kort voor «en beter resultaat en moest GSS genoegen ne men met twee verliespunten. VERMIS RFC kwam in het veld tegen SVbBR. In een aardige wed strijd werd er in de eerste helft niet gescoord. Na de wisseling kregen beide ploe- i gen enkele, goede kansen, maar alleen de Rotterdamse i brandweermannen wisten er j daarvan twee te benutten. Kort voor het einde was het Herman Delta an, die voor j BFC het enige tegenpunt wist te scoren. j SW kwam in de uitwedstrijd tegen het laatstegeplaatste i Zwart Wit'28 niet verder dan j een verdeling van de punten, j De Schiedammers kwamen op 0—1 toen Driekus Nels col- i lega Ed Wenink bediende. De ze stand bleef tot twee minu ten voor rust gehandhaafd, maar toen bracht Zwart Wit de ruststand op 1—1. Weer was het Ed Wenink die de Schiedammers op een voor sprong zette, maar dit was van korte duur. Want direct daarna was het weer 2—2. Via het lichaam van een Zwart Wit speler zorgde Driekus Nels voor 2—3, maar in de allerlaatste minuut kwamen de Rotterdammers toch nog langszij. Uitslagen: DVO'32—Martinit 3-3, EDS-BKD 2-1, HW- D-MSV71 4-5, FCN'66 Schiedam 1—2, DRZ—San Clemente 5-2, GSS—VOB 3-4, BFC—S VDB R 1—2, WF—Steeds Hooger 4—2, Ex celsior M—Swift Boys 7—0, Zwart Wit'28—SW 3-3. s kx a - v o Een van de vele duels in de Westwlikha! i Schiedam De basketbalploeg van de Schiedamse invaliden sportvereniging De Ooievaars heeft zijn eerste competitiewedstrijd tegen het gevreesde Hengelo in een 45-32 overwinning omgezet. Vlaardingen Voor de zevende maal heeft de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie het micro-schoolkorfbal- toemooi gehouden. In de gemeentelij ke sporthal aan de Floris de Vijfde laan zijn over twee dagen niet minder dan 64 wedstrijden gespeeld. Het wedstrijdsecrctariaat was in handen van Jaap Mooij en Max van der Does. De subcommissie schoolkorfbal heeft vele mede werking gehad van de drie Vlaardingse korfbal verenigingen, Oranje Nassau, Vlaardmgen en Spirit, Eveneens was de organisatie te spreken over de medewerking van de schoolleiding, en uiteraard ook over de elf scheidsrechters die onmisbaar zijn bij een dergelijk toernooi. De 24 scholen waren verdeeld over acht afdelin gen, De eindstanden; Afdeling A: 1. KraartvOgel- school 7 punten, 2. Dillenburgschool 7 punten, 3. Ligtharschool 4 punten, 4. Meidoornschool 2 punt, 5- Wielewaalschool 1 punt. Afdeling B: 1. Van Hasseltschool 8 punten, 2. Van Maerlant- school 4 punten, 3. Barbaraschool 4 punten, 4. Gerbrandyschool 2 punten, 5. Hendrikschool 2 puntem. Afdeling C: 1. Rutgersschool 5 punten, 2. Terpstraschool 4 punten, 3. De Zwijgerschool 4 punten, 4. Van der Schaerschool 4 punten, 5. Sav. Lohmanschool 3 punten. Afdeling D: 1. De Grootschool 6 punten, 2. Van Stolbergschool 4 punten, 3. Van Hoogendorpsehool 4 punten, 4. Telderschool 3 punten, 5. Da Costaschool 3 punten. Afdeling E: 1. Bavinckschool 5 punten, 2. Pax Christiesehool 4 punten, 3. WHlibrordus- school 3 punten, 4. Speel Werkhoeve 4 punten. Afdeling K: 1. Wielewaalschool 2 5 punten, 2. Kraanvogelschool 2 4 punten, 3. Ligthartschool 2 3 punten, 4. Dillenburgschool 2 0 punten. Afdeling L: 1. Gerbrandyschool 2 5 punten, 2. Van Hasseltschool 2 5 punten, 3. Hendrikschool 2 2 punten, 4. Barbaraschool 2 0 punten Afde ling M: l, Terpstraschool 2 5 punten, 2. Van der Sehaarschool 2 3 punten, 3. Sav. Lohmanschool 2 3 punten, 4. Tutgersschool I punt. Vlaardingen CION moest tegen Alexan dria '66 een 2-0 voor sprong prijsgeven. Met paniekvoetbal kon bet na rust toch nog een 2-2 stand vasthouden. Jan de Bie rondde als eer ste een aanval af en na een halfuur be nutte Erno Elfera een vrije trapt 0-2, CION pakte daarna de zaken wat te ge makkelijk aan, waardoor Alexan dria tot 2-2 kon te rugkomen. Vanaf het begin van de wedstrijd gingen de Schiedammers goed in de aanval. Kustig spe lend namen De Ooie vaars een voorsprong 8-3. Aanvallend was het vooral Herik van Vliet die via de 'break veel punten binnenbracht. Karei Hanse (ex RIS speler) was de grote spelmaker van Henge lo. In de eerste helft werd hij echter goed af gestopt door de Schie damse zone-verdedi ging. Toch was trainer/coach John Heilker van De Ooievaars niet tevreden. In de tiende minuut ging hij dan ook over op een man-to-man verdediging. Hierbij had Peter Kreft alle moeite om de gevaar lijke Hanse in bedwang te houden. Beide teams scoorden toen nog vijf maal en was de voor sprong met de rust niet groter geworden: 18-13, In de tweede helft begonnen De Ooievaars weer met de beken de zoneverdediging. Het ver schil met de eerste helft was nu echter, dat Karei Hanse wél scoorde. De Schiedamse ploeg liet zich echter niet uit het veld slaan en wist de voor sprong te behouden. Halver wege de tweede helft begon nen de Schiedammers zelfs de voorsprong uit te bouwen. Jan Oudijn, Peter Kreft en Henk van Vliet kwamen om beurten tot scoren, waardoor het laatste verzet van Hengelo gebroken werd. In de laatste fase van de strijd kon trainer Heilker zelfs nog een wissel toepassen. Huub Nelisse, die een goede partij had gespeeld, werd naar de kant gehaald en zijn plaats werd ingenomen door Piet van Mil. De Schiedammers konden zon der vrees de laatste minuten rustig uitspelen en bij het laatste fluitsignaal was er gro te vreugde in het Schiedamse kamp. Hengelo daarentegen moest tegen de verwachting in met een 45-32 nederlaag de terugreis naar Hengelo aan vaarden. Topscorers De Ooievaars: Henk van Vliet 8-13, Peter Kreft 4-6 en Jan Oudijn 2-6. Bij Henge lo was Karei Hansen de tops corer van de wedstrijd met 10-12. De vele breaks die voegden, wer den door O en O diverse ma len erg gevaarlijk afgestopt De scheidsrechters traden daar echter te weinig tegen op, zodat de Maassluise spe lers wat angstig gingen spe len. Niettemin werd er toch een duidelijke 52—31 rust stand bereikt De tweede helft gaf een nog harder O en O te zien, dat nu helemaal niet meer kon sco ren. Daarentegen grepen zij verdedigend alle manieren aan om de Eagles van scoren af te houden. Vooral de lange mannen van de Eagles wer den de dupe van de af en toe zelfs smerige aanslagen. Grimmig Na twaalf minuten ging dit Maurits Verhagen te ver, en hij besloot eigen rechter te spelen. De scheidsrechtera die de aanslagen niet hadden gezien of er niet voor wilden fluiten, zagen de reaktie van Verhagen echter wel. Waarop hij uit het veld werd ge stuurd. Het spel kreeg hierdoor een nog grimmiger karakter. Toch liep de score aan Maassluise zijde nog hoog op, omdat de Rotter dammers ook nog conditie te kort kwamen. Uiteindelijk werd het 10158. Een duide lijke zege, zij het met een wrange nasmaak. Maurits Verhagen wacht immers een schorsing, en dat terwijl de basis toch al niet te breed is. Voorlopig hebben de Eagles drie weken de tijd om zich voor te bereiden op de wed strijd tegen Devel Devils. Ook al een wedstrijd met revan chegedachten, omdat dit team getraind en gecoached wordt door Frits Spaak, oud-traine r/coach van de Eagles. Oud-Beijerland De oe fenwedstrijd die SW gis teravond tegen zaterda geersteklasser SHO speel de was zonder meer nut tig. Niet alleen omdat met 0—3 werd gewonnen. Maar meer omdat Pim Visser eindelijk weer eens de kans had vrijwel al zijn spelers te laten spe len. In totaal gebruikte de oefenmeester vijftien spe lers. Het werd een wed strijd die terecht „vriend schappelijk" genoemd mocht worden. En waarin SW in de sterkste forma tie het de laatste tijd zwak spelende SHO tege moet trad. Vlak voor rust was het voor de eerste keer raak. Cor Peitsman werd toen in staat gesteld eerst doelman Jan Ba- rendrecht te omspelen (al kostte dat teveel moeite) om vervolgens te scoren: 01. Na rust kwamen vier nieuwe SWers op draven. Pim Visser liet Bas van Noortwijk, Rinus Steenbergen, Wim de Haan en Wim Mulder in de kleedkamer. Voor hen speelden Jan Merrelaar, Aad van der Vlist, Jos Zoetmulder en Ed van der Most. En nadat vooral Cor Peitsman een aantal kansen had gemist wist hij toch voor 2—0 te zor gen. Vlak voor tijd be paalde Ruud van Dijk de eindstand op 0—3. Pim Visser: „Ik ben natuurlijk blij met die drie doelpun ten. Maar dat we er geen hebben doorgelaten was beter. Daar hebben we bewust op gespeeld." Oud-Beijerland SW heeft de oefenwedstrijd tegen zaterdageersteklas ser SHO met 03 gewon nen, De Schiedammers kwamen met het sterkste elftal. Voor rust was het Cor Peitsman die doel man Jan B are ndr echt voor de eerste maal pas seerde. Na de pauze wist de oud-HCN'er ander maal het net te vinden. Vlak voor het einde was het Ruud van Dijk die de eindstand op 0—3 bepaal de. SW-trainer Pim Vis ser gebruikte in deze wedstrijd maar liefst vijf tien spelers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4