Drempels liefs! een met er hoog Schiedam nog lang niet in rode cijfers Herfst- agenda Kethellapper Willem over woonerven-rel^ Nieuwe veer Doe bet zelf met energie en water GEEN POPULAIRE WmMÊËSm 'UITGEKNEPEN INDRUK WEGGENOMEN' Posita veilt Jeugdgemeeateraad met nieuw bestuur NW-JUBILARISSEN 0 «ff r--v „Grote mond, meer kans" Twee brandjes Chinavrienden tonen film DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 3 Schiedam „Laat Kethel maar een rustig dorp blij ven. Voor mij hoeven al die toestanden niet, maar Ik ben at oud, al 77 en voor die jongelui hier is het mis schien wel goed." Willem Jongste geeft zijn mening over de veranderingen in zijn dorp. „Vroeger was het hier goed en mooi. Overal stonden prachtige huizen en boerderijen, maar die zijn nu bijna allemaal ver nield." Hij wijst van de plek waar hij staat de plaatsen waar vroeger de „tranvalie" (smidse), de weilanden, de prachtige boerderijen stonden. Het doet hem diep in zijn hart wel verdriet, dat er van het oude Kethel nog maar zo weinig over is. .Ze gaan nu proberen goed te maken wat in al die jaren fout gedaan is. Kijk, (hij wijst naar de grote boerderij van CDA- raadslid Lansbergen) daar komt een kinderboerderij. Op dat stukkie land hierachter ko men paden en boompies en op dat stukkie daar stoppen ze wat paarden, koeien, varkens en schapies. Dan kunnen die stadskindertjes ook 's zien wat dat nou zijn, want over een paar jaar weten ze dat al niet meer. Dat soort dingen doen ze nou, want ze voelen zelf dat ze, alles vernielen." Over de woonerven die in Kethel komen is Ouwe Willem best wel te spreken, maar het was vol gens hem niet nodig geweest als alles bij het oude was gebleven zoals hij nog op een paar oude schilderijen heeft staan. Nu er wat verkeersdrempels in Kethel zijn gekomen vindt hij wel dat er meer bij moeten komen. „Ja, vooral hier in de Dorpsstraat. Liefst eentje van een meter hoog. Die straat wordt nu ge bruikt als sluipweg en dat is niet goed. De mensen rijden veel te hard daar. En er moeten stoplichten op het kruispunt ko men. Weet je,'dat graven en zo is ook niet goed. Dat heb ik ook al Sa tegen ze gezegd, maar 2e luiste ren niet naar me en dan moeten ze het zelf maar weten." Verge noegd dat hij het zo goed ge zegd heeft kijkt hij in het rond. Op de vraag waarom dat dan niet goed is, kijkt hij een beetje verbaasd, isof hij zeggen wil „Dat is toch duidelijk?" Ge duldig legt hij dan uit: „Nou, kijk, de huizen krijgen er de knak mee. Mijn huissie ook hoor, zulke scheuren in de mu ren. Het is hier zandgrond hè en dat zakt vanzelf aL Als je daar dan ook nog grond van gaat weghalen, zakt het nog harder. Zo komen we straks onder water te staan. Maar dat komt ook door de veranderde manier van bespuiing. Het is tweehonderd jaar goed gegaan zoals het ging. Nu hebben een stelletje wetenschapsmensen uitgemeten dat het anders kan. Nou ja, een paar weken geleden stond de boel hier bijna blank. Dat komt doordat de Polder vaart is opgeheven. Vroeger kon het water weg in het hoof driool. Nu moet het andersom en ik weet niet of ze dat voor mekaar krijgen, Ik hoop het hoor, maar ik denk het niet Maar wie ben ik. Naar mij luis teren ze niet" Willem gaat vanavond niet naar de vergadering van de werk groep Kethel in het Schepp- huys, vlakbij zijn woning, waar hij samenwoont met zijn 88-ja- rige zus. Volgens hem maakt het niets uit of hij er wel of niet is. „Ze weten toch wel wat ik ervan vind, dan hoef ik dat daar toch niet nogeens te ver tellen?" Maassluis De tarieven van het veer tus sen Maassluis en Rozenburg- zullen als provinciale staten geen bezwaar maken met ingang van 1 januari worden ver hoogd. Oorspronkelijk hadden Gedepu teerde Staten deze verhoging willen stel len op maar liefst zeventien procent, dit om de kosten enigszins binnen de perken te houden. Deze verhoging zou dermate hoog zijn geweest dat het alle betrokke nen zou hebben weggejaagd. Voetgangers blijven voor een „enkeltje" 50 cent betalen, terwijl een boekje van 10 ritten slechts twee gulden zal bedragen.- Wie met een fiets of bromfiets wil overva ren moet 0,75, respectievelijk 1,— gulden betalen. Een boekje gaat vijf gulden kos ten. Voor personenauto's zal 4,75 gulden in rekening worden gebracht, terwijl een boekje 23 gulden zal kosten. Voor auto's met een gewicht van 2000 tot 5000 kilo moet men een tientje neertellen; een boek je kost 50 gulden. Heel zware auto's, van boven de 5000 kilo moeten per overtocht 22 gulden betalen. Het verlies van het veer bedroeg vorig jaar in totaal 1,7 miljoen gulden, waarvan ten laste van de provincie bijna 900.000 gulden. Voor dit jaar wordt voor de provincie een verlies verwacht van ruim een miljoen en voor volgend jaar bijna 1,1 miljoen gulden. Een andere reden om de tarieven (aanzien lijk) te verhogen is om het gemotoriseerde verkeer enigszins te pressen gebruik te maken van de BeneluxtunneL ,w '-'si.*7 :a'i als ik mijn tanden in heb, zie ik eruit als een Uw Mening In uw krant van 11 oktober jongstleden komt een verslag van de persconferentie, die ik heb gehouden in verband met de gemeentebegroting 1977 over de woonruimteverdeling. In het gedeelte van dit stukje waarin ik een centraal inschnjvingsbe- leid bepleit wordt mij m de mond gegeven dat het jammer genoeg nog 20 is, dat mensen met een grote mond een betere kans maken op een huis. Naar aanleiding van deze opmer king, die wet op deze persconfe rentie gemaakt is, maar die ten onrechte mij in de mond is gelegd, wd ik reageren. Op de mij gestelde vraag, heb ik geantwoord dat net als op andere terreinen van het leven naar mensen die zich actief opstellen eerder wordt geluis terd dan naar mensen, die geen activiteiten ontwikkelen. Dit is voor mij de reden dat ik een systeem voorstel waarin al len, passief of actief, op gelijke wijze worden geholpen. Ik stel het op pnjs dit nog eens duide lijk naar voren te brengen. M. Bovenberg, wethouder voor de woonruimteverdeling (in Vlaar- dingen). Naschrift, red. Wethouder Bovenberg heeft op bewuste persconferentie wèl ge zegd, dat „mensen met een gro te mond een betere kans op een huis maken". Wij hebben wet houder Bovenberg geen woor den ten onrechte in de mond -'L.S'/ÏS ,,lk ben nu 77 en dat zie je, maar jonge vent", aldus Kethellapper Willem. Overigens werd de perseonferen- tie van 11 oktober gehouden in verband met de gemeentebe groting voor het jaar 1978, Schiedam „Echte bezuini gingen waren dit jaar ge lukkig niet nodig. Die uit geknepen indruk, die de be groting vorig jaar maakte, is er nu in elk geval niet Sterker nog: in feite is er helemaal geen tekort" bedaard glimlachend, aan één stuk door, gaf finan- ciënwethouder dis. Reinïer Scheer es gisteren een toe lichting op de Schiedamse gemeentebegroting voor 1978. Eind november wordt het kilo's zware cijfermate riaal door de gemeenteraad behandeld. Een boude uitspraak, geen te kort. In de bijbehorende aanbiedingsnota staat iets over een gat van 756 dui zend gulden. „Klopt", zegt Scheeres, „maar gelukkig kunnen wij dat opvullen door te putten uit de saldi- reserve. Dat is een appeltje voor de dorst voor moeilij ke jaren, een bufferpot die wij echter niet mogen op maken van gedeputeerde staten. De gemeente heeft van de provincie de richt lijn gekregen: zuinig aan en steeds zuiniger. Inderdaad slagen wij erin het tekort te verkleinen". De saldi-reserve bestaat uit de gelden, die de gemeente In het verleden Heeft opge spaard: een bedrag van ne gen miljoen gulden waar over Schiedam in de toe komst kan beschikken. Per jaar mag echter maar een deel worden besteed, als' dat werkelijk nodig is. „Dat hangt af van de grootte van het tekort en de ma nier, waarop je dat opvangt, bijvoorbeeld door tariefs verhogingen", zegt drs. Scheeres. „Maar wat betreft die verhogingen stelt het rijk weer limieten. Stel dat je niet meer dan met vijf procent belastingen en der gelijke mag verhogen, dan kan het zijn dat je als ge meente verlies lijdt. Als je dan niet beschikt over saldi- reserve, dreigt artikel 12, hetgeen inhoudt dat gede puteerde staten je om de haverklap op de financiële vingers kijken. Het gekke is, dat in dat geval het rijk wel ineens toestaat de tarie ven extra te verhogen". Had je geen middelen achter de hand, aldus de wethou der, dan zou met het rode potlood gewerkt moeten worden: dan waren wel be zuinigingen toegepast. De gunstige uitslag van de be grotingsuitkomst over 1976 (zie onze krant van woens dag 12 oktober) door allerlei voordeeltjes werkten op de bufferpot ook positief door. Hoe het progressieve pro- gramcollege zijn beginselen in de begroting heeft wil len verwerken, is uit het ontwerp voor 1978 niet dui delijk te wordenaldus wethouder Scheeres zelf. „Dat moet blijken uit de meerjarenbegroting, die in januari te verwachten is. Daarin staan de plannen, de prioriteiten, kortom, het beleid". Dat die meerjarenbegroting geldt voor een gemeente raad, die volgend jaar aan verkiezingen toe is en er daarna anders uit zal zien, vindt Scheeres geen nadeel: „Dan kunnen intussen de ambtenaren in elk geval doorgaan met het voorbe reiden van allerhande za ken". Schiedam De populaire ge meentebegroting verschijnt niet meer als huis-aan-huis- uitgave. Dat komt door de ontstellend slechte bezor ging van vorig jaar, toen duizenden exemplaren zijn teruggevonden langs sloten, in bosjes en op stille plek ken van de stad- „Dat was alleen maar zonde van het geld", vindt drs. Rei nier Scheeres OPvdA) als wethou der voor financiën en econo mische ïaken- Daarom komt deze keer de voorlichting van de gemeen te over het begrotmgsboek via een advertentiepagina in de Schiedamse media. De studio van bedrijfsgemeen- schap Schiemond heeft op dracht gekregen de pagina te ontwerpen. Vorig jaar ontwierp stripteke naar Harr Wiegman uit Schiedam de populaire fol der. Het jaar daarvoor was het nog een dor iets en nau- Wethouder Scheeres, zoals hij vorig jaar in de' populaire gemeentebegro ting stond. webjks aantrekkelijk en po pulair, beaamde drs. Scheer es gistermiddag. Maasland De Maaslandse postzegelvereniging Posita houdt de" komende week twee veilingen. Woensdag 26 oktober om 19.30 uur staan 30 kavels op de agen da, te weten uit Brits Oost- Afrika, Nederland, Cu rasao, de Nederlandse An tillen en Suriname. Enkele dagen later, om pre cies te zijn zaterdag 29 okto ber houdt de jeugdafdeling een veiling, die begint om -14.00 uur. Hier worden al leen Nederlandse kavels 20 in totaal geveild. De beide veilingen worden ge houden in de land- en tuin bouwschool aan de Com mandeurskade. Vlaardingen Tot twee maal toe heeft de brandweer eer gisteren moeten uitrukken. De eerste maal 's avonds rond acht uur werd een brandende personenauto in de Oranjestraat geblust. De brand is het voertuig was ontstaan door kortsluiting. Nog geen uur later was de brandweer opnieuw actief. Op een braakliggend ter rein aan de Ary Koplaan moest een hoop afval dat waarschijnlijk door de jeugd was aangestoken, worden geblust Vlaardingen De VI aarding se jeugdgemeenteraad heeft een nieuw bestuur. Voorzitter is Peter Blonk (CDA) en vice-voorzitter Peter Voorthuizen (SGP). Twee bestuursleden: Ger-Jan Dingeldein en Jan Moerman (PSP). Se jeugdgemeenteraad gaat zich dit jaar bezighouden met het „evalueren" van het programcollege, de inrichting van de Broek polder en Lickebaert en de parkeerproblemen in de binnenstad. Schiedam Vrijdag 21 oktober: 10.00 uur: Jeugdland, Van t Hoffplein. Creativiteit 14.00 uur: Jeugdland, Wilheï- minaplein. Creativiteit. 09.30' uur: Hof van Cyrene, Schiekade 54, Schiedam. In stappen voor dagje-uit naar Avifauna in Alphen aan de Rijn. Voor kinderen van 3—13 jaar. Kosten 6,50 gul den. Terug omstreeks 14.30 uur. 14.00 uur: Jeugdhaven, Albar- dastraat Songfestival toe gang twee kwartjes. 10.30 uur: Centrum De Kreek, Lange Haven. Instappen voor bustocht naar Auster- litz. Vertrek 10.00 uur, terug 16.00 uur. Kosten 7,50 gul- den. 14.30 uur: Centrum St, Joris Roeleplein 1. Füm. 20.30 uur: Centrum St Joris Roeleplein 1. Film. Zaterdag komen alle clubs te vervallen. Vlaardingen vrijdag 21 oktober: 10.00 uur: Gemeentebiblio theek aan de Fransenstraat Schrijver-illustrator Wim Hofman vertelt over zijn werk. 10.00 uur: Bibliotheek, Van Hoogendorplaan 100b (ly ceum). Verkleedpartij voor de jeugd. Uitbeelden beken de figuur uit jeugdboek. Verder; kleuren. 14.00 uur: Buurtcentrum De Haven, Weeshuisplein 18. Film, Kosten: één gulden. 20.15 uur: Stadsgehoorzaal, Sehiedamseweg. Toneelspel „Verwarringen". Schiedam De afdeling Schiedam van de Vriend schapsvereniging Neder- land-China houdt op vrij dag 21 oktober een openba re avond. De VNC stelt zich ten doel om in Nederland de kennis van en het begrip voor de ont wikkeling in China te ver groten. Ook wil zij verdere contacten en uitwisselingen tussen Nederland en China stimuleren op gebieden als cultuur, wetenschap, sport en handel. Om dit doel te bereiken zal Ab Kools die in augustus zelf in China was, aan de hand van een film over zijn eigen ervaringen vertellen. Daarna wordt er gediscus sieerd. Verder is er een stand met informatie over China, een stand met litera tuur en Chinese papierknip sels. De avond wordt gehouden in buurthuis de Kreek, Lange Haven 92 te Schiedam. Het begint om acht uur, zaal open om half acht. De toe gang voor deze avond is vrij. Vlaardingen De Doe-het- zelf-cursus van de Gemeen telijke Energie- en Water leidingbedrijven (GEWB) is vorig jaar zo'n succes ge weest, dat hij wederom ge houden wordt. Het doel van de cursus is de deelnemers te leren op een veilige manizr reparaties aan elektrische artikelen te verrichten. Vier lessen wor den gehouden van circa tweëenhalf uur, waarin de cursisten onder ogen ges bracht wordt hoe men: Contactstoppen moet aan zetten en vervangen; verlengsnoeren en snoer- centrales kan monteren; wandcontacten en schake laars moeten vervangen; en ook, welke, werkzaam heden beslist aan een vak man moet overlaten. De cursus is niet alleen be doeld voor de doe-het-zel- vers(sters) die reeds activi teiten op genoemd gebied ontplooien en door middel van deze cursus iets meer willen Ieren, maar óók voor hen, die enigszins huiverig tegenover dat soort zaken staan. Tijdens elke les ont vangt men een stencil, waarop de te verrichten handelingen staan beschre ven. Dit kan later als na slagwerk gebruikt worden. De cursus wordt gegeven in de bovenzaal van het ge bouw van de GEWB aan de Hoflaan 21 in Vlaardingen. Kosten van deelname zijn vijftien gulden per persoon, inclusief de materiaalkosten en consumpties. De cursus start op dinsdag 1 november. Inlichtingen: tel. 354444 toestel 116. Hoek /an Holland De afdeling Hoek van Holland van de Bouwbond NW heeft in De Hoekstee een aantal jubilarissen mogen huldigen. Dat gebeurde tijdens de algemene ledenvergade ring, alwaar voorzitter M. Kamminga een overzicht gaf van alle activiteiten van het afgelopen verenigingsjaar. Het langst lid van de bond is de heer J. Stelloo die de gouden speld ontving vanwege zijn 50-jarig lidmaatschap. Veertig jaar lid zijn P. van Zwienen en J. L. van de Biezen. De zilveren jubilarissen rijn de heren B. Blokland, C. Vermeiden en voorzitter Kamminga zelf. Districtsbestuurder Van Trigt heeft alle onderscheidingen uitgereikt Na afloop van de plechtigheid vermaakten de leden zich met een spelletje bingo,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3