Sm Ideeën het museum Theater v» de Lach in de kast toon beeld ©avM Sl€>wi@ valt astrüe Wism katoen- M. tOt waterverf ik» Fakkel staakt KfiMerlbGekeii BuMtelfcoer üleceniiliUB Psmnek&e- feesa 007 PaiwioFa Malcetaa w@g 'mwem beer Muff Stuff wil krMsék blijven Wiegman @p Mae H Balkt wan de eommvtem DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 '4 De gouden katoenbol ont- ving Jon Overman in haar tijd als modetekenares: dat was de eerste prijs voor confectie vrijetijdskleding. Daarvóór had zij de Rotter damse academie voor beel dende kunsten gevolgd, daarna ging het Ommoord- se meiske meer op de aqua- reUentoer. En de resultaten daarvan hangen tot^ het eind van deze maand in de Hoekstee aan de Mercator- weg in Hoek van Holland. Hoofdzakelijk kleurige landschappen en bloemen zijn het, die op de gratis toegankelijke tentoonstel ling zijn te bezichtigen. De Schakel: het personeelsblaadje van een middelgroot bedrijf waaraan wordt gewerkt door twee redacteuren en twee stagiaires, van wie Margie bij het mannelijke perso neel het hoofd op hol brengt en van wie Annelies de dochter van een chef is. Een chef trouwens die zijn gezag voelt afbrokkelen en steeds meedogenlozer gaat optreden. Daar komt dan voorts een bemiddelend ondememirvgs- raadslid bij en een robuuste kerel, en dan is het zover: de staking breekt uit Het blijspel van Jim Keulemans laat pas achteraf zien waaraan de titel is te danken: „Ze staakten, het was enig!" De meest actieve amateurtoneelvereniging van Vlaardin gen heet de Fakkel en die voert het stuk zaterdagavond op in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg. Regie is in handen van Hans Oosterman en medewerkers zijn John van den Berg (ook bekend van kindertheater), Mar van der Logt, Anita Vollering, Henny van den Berg, Joop Hersbach, Rita van Dijk, Emmy Boot en Sjaak Verboon. Om kwart over acht begint het stuk en kaarten (bij de VW in de VIsbank verkrijgbaar) kosten vijf guldens - voor de speciale kaarthouders echter drie. Ad Gerritsen vraagt zich af waarom mensen ko men tot absolute daden, waardoor hun verdere leven wordt bepaald: een misdadige, een poli tiek extremist, iemand die zich laat tatoeëren. „Een onbeantwoorde vraag. Ideeën en gevoe lens zijn niet absoluut. Die veranderen steeds naarmate iemand zich ontwikkelt, afhankelijk van tijd en situaties", vindt hij. In een fotoserie brengt hij die gedachte tot uit drukking, maar voorts door middel van olie verf, zeefdruk en ook een film, Gerritsen meest recente werk. Die gaat in première in het Stedelijk Museum van Schiedam op zaterdag 29 oktober. Morgen avond echter wordt een tentoonstelling van zijn verschillende werken reeds geopend door mu seumdirecteur Hans Paalman. Dat gebeurt om kwart over acht, het museum staat ook dan voor iedereen open. Maar er is nog meer. Van Bert Loerakker is dezer dagen ook een ex positie opgezet, die mor genavond .wordt inge luid. Schilderijen en te keningen zijn het, in een altijd vierkant vlak, die de indruk wekken van nevelachtige landschap pen. Beide tentoonstel lingen duren tot maan dag 21 november. Paral lel daaraan loopt een ex positie van Loerakkers recente gouaches en olieverfdoeken in galerie Wetering in Amsterdam, welk overzicht vanaf volgende week zaterdag is te aanschouwen. een da huizen H. P. c dam-Kethel staan. Vcx gebruiken The Young 1 ces hun stemmen onder ding van H. de Kruyf en Een dwaze optocht van het Theater van de Lach in de klucht van hedenavond. Vanavond is schrijver Dolf Verroen te gast van cultuurkring Ma- saiant. Trad twee we ken geleden het Sca- pino-ballet op in het Trefpunt van Maas land, deze keer is er een lezing. Verroen houdt een lezing over jeugdliteratuur en dat geschiedt in het ka der van de kinderboe kenweek. Die boekenweek is ook aanleiding tot het gebeuren van zater dagmiddag in zaal Irene in Schiedam, waar een groot kin derfeest wordt gehou den. Dat is bestemd voor alle kinderjury's uit de provincie, die hebben meegedaan aan de verkiezing van het beste kinderboek (B. Dubbelboer won wat de kinderen be trof, de volwassen- Griffeljury vond zijn boek over de oorlog maar niks), die op touw was gezet door Wjima Joma, jeugd- bibliothecaresse van de verenigde provin ciale bibliotheekcen trales. Enkele beken de jeugdschrijvers komen zaterdag kij ken. Ongeveer een decen nium ouder dan de leesgrage kinders rijn de bezoekers van de Toverbal in Maas sluis, die zaterdag avond een popconcert kunnen verwachten. Dan treedt een Ne derlandse groep op die in de jaren zestig ontstond, Decennium, een zevenmansforma- tie, die een boerderij als studio kan gebrui ken. Het .septet' be staat uit Pieter Kos ter (gitaar, zang, key boards), Hany Witjes (zang en percussie), Sjaak Kessels (gi taar), Ger Brands (drums), René Kauff- man (conga's en per cussie), Koos Koster (bas en zang) en Rob Bos (sax, zang, per cussie). Eerder dit jaar oogstte Decen nium in de Toverbal al behoorlijk succes. Weer voor kleinere kinderen is het pop penspel van Bep de Leeuw, die zaterdag middag het Zolder- theater in de Teer st oof komt vergasten op pannekoeken. Geen echte, want de oerhollandse flensen zijn van Katrijn en die is heel streng. Dat weet Jan Klaas sen ook wel. De feest maaltijd valt echter bijna in het honderd als de boze heks komt en gemene streken uithaalt met de prin ses en de nachtwaker. Om half drie begint de poppenkast, toe gang kost tien kwart jes. David Bowie, schichtig popidool, heeft de hoofdrol in een film, die vanaf vandaag in de grote zaal van het Passagetheater draait: „The man who fell to earth", in elkaar geflanst door Nicolas Roeg, in kleur, voor iedereen boven de zestien. Het is een tamelijk lang produkt, wat wil je anders met ruimtelijke reizen, en daarom is er maar één voorstelling per avond en die begint om acht uur. Ook wordt de film 's middags na twe uur gedraaid, behalve op zaterdag. Al is de leugen nog zo snel (de oorspron kelijke titel is „Une éléphant 5a trompe énormement") wordt een week lang ver toond in Passage-Bio. Deze film met in de hofdrollen Jean Kochefort en Danielle Delorme - is uitgeroepen tot de beste en leukste komedie van het jaar. Wie ouder is dan twaalf jaar, mag ernaar kijken. Dat kan dagelijks om zeven uur en half tien 's avonds en bovendien op maandag en dinsdag 's middags om twee uur. Elke andere middag om die tijd is er het kindermatinee: voor de tweede week zet ten Les Chariots de vakntie op stelten in een film voor alle leeftijden. Behalve in het filmcentrum van het noordelijke Waterweggebied, het Schie- damse Passagetheater dus, kan de zoge naamde cinofiel in dit gebied ook terecht in Maasland. Vlietzïcht heet het centrum aan het Huis ter Lucht la, waar uitsluitend volgende week woensdagavond om negen uur een thriller wordt vertoond: „The man from the organisation" met als hoofdrol spelers Roger Moore en Stacy Keach. Begrippen zoals drugs, Maffia, moord, geweld en afpersing zijn ook in deze 007-film niet van de lucht. ,In de Maassluise Toverbal is morgen avond „Kind van de zon" te zien, een film die handelt over de trieste uitzichtloosheid van een meisje (Josée de Ruiter) dat door onbegrip in een psychiatrische inrichting belandt. Kernvraag in de film is hoe dat onbegrip ontstaat en bij wie allemaal. De film is ooit vervaardigd in opdracht van de Amsterdamse stichting Pandora, die in de bres springt voor (ex)psychiatrische patiënten, en waarvan het Schiedamse PPRrraadslid Hans van der Wilk op dins dag 1 november direkteuf wordt. De Toverbal staat aan de Lange BoonestraaL Zoals kon worden verwacht na de succesvolle pre mière van vorig weekend, rijn bei de voorstellingen die Groeton deze week geeft al uit verkocht. Morgen en zaterdag staat de toneelgroep weer voor een propvol Zolder theater in de Teer st oof. Op plaatse lijk niveau gebeurt zoiets niet vaak. Er komen nog ge noeg kansen trou wens, om naar het toneelstuk van Ed ward Al bee te kij ken dat door Ad Hoeymans werd vertaald en be werkt De komen de donderdagavon den, en niet op za terdagen zoals maandag fout in onze krant stond, is Malcolm (de titel vaD het stuk) nog te zien. Aanvang is steeds om negen uur, prijzen zijn zeseneenhalve gul den - en voor hou ders van een CJP of een Pas 65 vijf gulden. Het Zoldertheater staat in Schiedam aan de Nieuw- straat (010—26.94.55), kaarten zijn ook te reserveren bij de VW in het Prove niershuis (266000). In totaal gaat het nog om zeven voorstellingen. Twee glimmend metalen soulspuiten saxofoneren lustig onder het conservatoriumgeschoold bewind (tot zover het pamflet) van Laurens de Jonge. Hij is de blazer van de groep. Een nieuwe zesmans formatie. Uit Schiedam. Een avondje Muff Stuff: „Nee jongens, dat tussenstukje liep nog niet lekker. Een bee tje te leeg was het Nog een keertje over", en voor de derde keer werd hetzelfde num mer ingezet. En het leek al zo aardig uit de installatie te rollen. Muff Stuff zegt: je moet altijd kritisch blijven, vooral als alle composities van eigen hand zijn. In het genoemde pamfletje geeft de jonge muzikale groep een kleine indruk van zich zelf. Een grote? Morgenavond in het Hoog- vlietse centrum Freak Out, daar vindt het allereerste optreden plaats. Sologitarist Pe ter den Hoed daarover: „Driemaal per week hebben wij de laatste tijd gerepeteerd om vóór ons begin voor publiek alle schoonheidsfoutjes eruit te krijgen, zowel wat betreft de act ais wat de muziek aan gaat". De stijl riekt naar funk-rock, al wordt een uitvoerige uitleg gegeven door WessaI de Jonge die (tussen haakjes) heel merkwaar dige geluiden haalt uit rijn Fender-piano en mini-Moog. Hij zegt: „Echt stampende dans muziek. is het Er rit iets funky in, wat rock, een handvol soul, noem maar op. Zelfs kan je spreken van uitstapjes naar reggae en naar rock and roll. Maar het ritme staat voorop. Wij willen de muziek 20veel meege ven dat iemand, die alleen komt om te luisteren, het ook naar zijn zin heeft". Het bedoelde ritme ligt vooral in handen van basgitarist Cor de Jonge en slagwerker Joop Zandwijk. Goed gevarieerd is het stemgeluid van Jan Baren ds, die voorts gitaar speelt Een num mer zoals „Banana gloss" klinkt bijna mys terieus door fluisterende zang, terwijl je een „German song" haast Bryan Ferry-aeh- tig zou kunnen noemen. Van samenzang is een staaltje te horen in „Keep on dancing". Morgen dus, in Hoogvliet. En vrijdag over een week in het Rotterdamse Larenkamp, in het voorprogramma van de Dizzy Mans Band. De muzikanten van Muff Stuff Vanavond een vaste klant van het Passagetheater: het Theater van de Lach van John Lanting brengt vanavond een „pikante pretkomedie". Michael Pertwee schreef de Engelse klucht en de vertaling draagt als titel „In de kast, op de kast". Lantings vorige theaterstuk heette„Kom van het dak af", dat eveneens door Pertwee werd geschreven. In het seizoen 1975-1976 boekte het Laeh-gezelschap daarmee veel succes, ondermeer ook in Passage te Schiedam. Regisseur van wat vanavond is te zien is Alexander Doré uit Engeland Een ontspannen avondje uit met Annelies Balhan, Joke Mittelmeyer, Maroesja Lacunes (van Ti-ta-tovenaar), Moniek Musselein, Johan Sirag, Floris van Spronsen, Flip Heeneman en John Lanting zelf; en dat begint allemaal om kwart over acht Toegangsprijzen schommelen tussen tien en vijftien gulden, afhankelijk van de rang. Gewoon klei, echt waar. Zo in het gras héél voorzichtig neergezet lijken deze keramïek- objecten spre kend op afge dankt oud vuil, door guur we der geteisterd en onbruikbaar wordend- Maar het is werkelijk gebakken klei, vaardig en tech nisch zorgvuldig gevormd door Diet Wiegman (van die beken de K-familie). Zaterdag wordt in Parijs een gi gantische ten toonstelling geo pend, de Fiac 77, waarop Diet Wiegman wer ken exposeert die eerder al in de Rotterdamse galerie Delta waren te zien; ondermeer op °°k aan meede- Willem van Fiac, als „verte- kleitoestanden. zonnetje liggen de zomerten- ^en: Burgert Veldhuizen. Sa- genwoordiging" Afgedankt vuil? te smelten? Hoe toonstelling van Konijnendijk, men met Kees van Delta. Verfomfaaide dan ook, het rit de galerie aan Hans Boer, Ane van Bo hemen Overigens er blikken? Of allemaal in de Oude Bin- van. Geest, Hans doen rij ook is nog iets veel zware gewicht- Wiegmans pro- nenweg, waar Koopman en mee aan de gekkers aan die ten die in het ductie. Verschillende concerten zijn er de komende dagen in Maasland en Schiedam. Vrijdagavond zang en orgel in de Grote Kerk, zonda gochtend orgel in Passage en Gitaar" in het Stedelijk Museum (tot zover Schie dam) en zaterdagavond een zangconcert in de Neder lands hervormde kerk van Maasland. Om met het laatste te be ginnen, het muziekkorps van het Leger des Heils en christelijke koorvereniging Progeza beide uit Vlaar- dingen vormen een veel gevraagde combinatie. Om acht uur begint hun con cert zaterdag; de torendeur van de Maaslandse kerk staat vanaf kwart over ze ven open. Morgenavond weerklinken vier koren in de Grote Kerk van Schiedam. Aller eerst is er Vox Jubilaris, imcskoor uit Zeven met als begeleider ie Sterke. Deze diri gent zal ook voor het her- ■ormd kerkkoor van Schie- staan. Voorts 7oi- lei- ervzet iet bejaardenkoor Samen üingen zijn beste beentje oor met dirigente Leen- ertz-Van der Wel. Muriek- tukken staan ook op het J. P. Bekkers orgelsoli ai christe lijke harmonievereniging Harpe Davids treedt ook op. De avond begint feite lijk om acht uur, maar Har pe Davids verwelkomt de vroegere bezoekers- Toe gang is gratis, maar aan het eind wordt wel een col lecte gehouden voor de schulddelging van het nieu we orgel. In het Passagetheater orga niseert de Nederlandse or- gelfederatie (NOP) voor zondagochtend half elf een bespeling van de Engels man Arnold Loxam op het Standaart-orgel. Loxam werkte jarenlang in een dansorkest en dat is nog duidelijk te horen: rijn ge voel voor ritmiek is groot. Hij wordt daarom wel „de meester van de quick-step" genoemd. Kaarten kosten drieëneenhalve gulden, maar voor leden van de NOF, 65-pIussers en CJP- houders èn voor kinderen tot en met twaalf jaar twee gulden. Een uur later dan in Passa ge begint een gitaarconcert in de aula van het Stedelijk Museum, georganiseerd door de vereniging van vrienden van het museum. Het duo Joke de Mol en Harry Pothof spelen dan werken van Sol en van Leo Brouwer. Toegang voor „vrienden" kost een knaak en voor niet-leden van de vereniging vier gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4