Geen directe aansluiting op meld- en regelkamer Maasland weer even een verzetsnest .Van secretaris tot voorzitter Rijksweg 19 mmg nooit Fietspad aan noordkant gevaarlijke weg; Voetgangers Burgemeester tekent protest aan VAN DER VLIST (PvdA): Wegens succes geprolongeerd Tien onderscheidingen uitgereikt Gerritsen ziet mensen anders Verkeerscommissie deelraad: aangereden Voorlichting dienstplicht Bijna 150 miljoen gespaard Gouden jachtclub „Informeer raadsleden over verkeersveiligheid" MAANDAG 24 OKTOBER 1977 Groepschef adjudant Kool feliciteert naamge- noot „opper" Kool met diens bevordering. Schiedam Zonder verrassingen is vorige week het nieuwe bestuur van de PvdA-Schiedam tot stand gekomen. De complete voordracht van het „oude" bestuur kwam er bij de achterban door, alle tegenkandidaten werden weg gestemd Secretaris Hans van der Vlist, in het dagelijks leven ver- keersïngenieur bij de gemeen te, is tot voorzitter gebombar deerd, nadat hij lange tijd te kermen had gegeven van het secretariaat af te willen. Van der Vlist kreeg de voorzitters hamer overhandigd van Lou van der Stel, die zich nu volle dig aan het raadslidmaat schap wil wijden. De nieuwe secretaris van de Pv dA is de voortvarende jonge ling Hans Bakker, die al enige tijd bestuurslid was. Willem Waqué blijft op de stoel van penningmeester zitten. Truus de Nijs neemt de taak van i Vlaardingen Wie geïnteres seerd Is in films over oud- Vlaardingen moet morgen avond dinsdag om 8 uur aanwezig zijn in gebouw Triangel aan de Fransen straat in Vlaardingen. Te zien zijn films van onder meer wijlen de heren Van Dam en Sprij, vooral bij ou dere Vlaardingers geen onbe kenden, de in gebrul kname van het Oranjecarillon, de doop van het vliegtuig Vlaar dingen en Vlaggetjesdag, ook al lang geleden voor het laatst gehouden. De films zijn al eens eerder getoond in het kader van het 90-jarig bestaan van de Chris telijke Jongeren Vereniging Liefde en Vrede, Echter van wege het enorme succes: ge prolongeerd. Gratis toegangs kaarten zijn verkrijgbaar in het WV-gebouwtje aan de Visbank en 's middags in het CJV-kantoor, gebouw Obadja aan de Willem Beukelszoon- straat De avond is om 22.30 uur afgelopen. Maasland De bereikbaarheid van de rijkspolitie in tal van gemeenten in de regio Den Haag wordt volgend jaar aanmerkelijk verbeterd. Als dan het nummer van de plaatselijke politiepost wordt ge draaid en daar niemand aanwezig is, wordt auto matisch doorverbonden mst de centrale meld- en regelkamer in Den Haag. Van daaruit kan per mobilofoon direct politie naar de opgegeven plaats worden gedirigeerd. Maasland echter krijgt bij het draaien van het plaatselijke politienummer geen automati sche doorverbinding met Den Haag. De luitenant der rijk spolitie H. van Gangelen heeft dit gezegd bij de installatie van de nieuwe postcomman- dant van Maasland de heer L. Kool. Slechts gemeenten met rijkspolitieposten waar ten minste tien man werken ko men voor deze nieuwe rege ling in aanmerking. Burgemeester J. van den Brink die op deze installatiebijeen komst ook het woord voerde, haakte in op de woorden van de heer Van Gangelen door op te merken dat het in zijn algemeenheid beter is direct de centrale regelkamer in Den Haag te bellen. „De mensen aldaar", zo zei hij, „staan in directe verbinding met de po litiefunctionarissen ter plaat se". Verder merkte hij op dat Maasland zeker protest zal aantekenen hij de minister van Binnenlandse Zaken te-' gen het uitsluiten van Maas land op de automatische doorverbinding met Den Haag. Overigens zal het Maaslandse bureau nu frequenter bezet zijn. De sterkte van het perso neel is nog wel geen 100 pro cent, maar met zijn zessen, inclusief de nieuwe postcom- mandant moet een regelmati ger bezetting van het bureau te realiseren zijn. Optimaal zou het rijn, wanneer Maas land zeven politie-ambtenaren zou tellen Burgemeester Brink had nog meer nieuws in petto. Hij ver telde voorts dat het bureau wordt uitgebreid met de wo ning die naast de politiepost staat. De vacature van postcomman- dant heeft een jaar bestaan, sinds opperwachtmeester Van der Giessen twaalf maanden geleden vertrok. De heer Kool is geen onbekende in het Maaslandse. Enkele weken ge leden echter kwam rijn bevor dering tot „opper" af, waar mee dan tevens de vacature kon worden opgevuld. Maasland Tijdens een vrijdag in Maasland gehouden reünie van oud-verzetstrijders, zijn tien Franse onderscheidingen uitge reikt Het betrof het „kruis voor de strijders", officieel bekend als „La croix du Combattant de ITSurope". In aanwezigheid van zeventig oud-verzetstrijders werden de onderscheidingen uitgereikt door Vincent Boon, de Euro pees vice-president van de Confédération Europeenne des Anciens Combat tants. Boon deed dat uit naam van de Europese president, de Franse oud-minister Ray mond Tribouleti De tien oud-strijders die de on- derscheiding ontvingen waren mevr. Gré van Berkel (Den Haag), mevr. Bep van der Hoeven-van der Nagel (Door- weth), mevr. Roos Kramer- Huizer (Doorweth), Willem van Loenhout (Den Haag), Jan van Kuyvenhoven (Naald wijk), Jan van 't Riet (Naald wijk), Jan Rozen daal (Berkel en Rodenrijs), en Jan van der Driesschen (Rockanje). Voor Jan van der Sloot (Delft) en Jan de Bloois (Maasland) was de onderscheiding pos tuum. Voor hen waren de naaste familieleden aanwezig. Onder de aanwezigen was ook „oom Piet" Doelman uit Naaldwijk, op wiens verzoek de reünie door enkele leden uit Vlaardingen en het West- land werd georganiseerd. Een andere bekende aanwezige uit het verzet was pater Victor uit Apeldoorn. Hij was voor zitter van het voormalig ver zet Zuid-Holland te Rotter- dam. Uit het hele land waren de oud-verzetstrijders naar Maasland gekomen. De mees ten echter kwamen uit de di- rekte omgeving, zoals Vlaar dingen, het Westiand en Maas land, welk dorp in de oorlog een echt verzetsnest was. Het „Croix du Combattant de TEurope" dateert van 1923. Het is voortgekomen uit de oorlog 1914-1918. Na de Twee de Wereldoorlog wilden de verzetstrijders in Nederland er niets van weten. Het doel, de bevrijding, was immers be reikt Ongeveer vijftien jaar. geleden is het erekruis op aandrang van Frankrijk weer ingevoerd, en zo ook overge- druppeld naar Nederland. De grondgedachte achter de on derscheiding is om ook de „kleine man" te eren. De men sen die zich zeer verdienste lijk hebben gemaakt met ge wondenverzorging, onderdui king, verbindingen, piloten- hulp, koeriersdiensten en nog een hele reeks aküviteiten meer. In Nederland rijn nu ongeveer 250 onderscheidingen aan oud-verzetstrijders uitgereikt De laatste keer was dat in juni. Vanwege de treinkaping in De Punt is dat toen in alle stilte gegaan. Ben Doppe, voorzitter van de afdeling Ne derland van de confédération, reikte toen het erekruis uit aan Bram Chardon (Maas land), Ton Thielen (Vlaardin gen), mevr. Margreet Kop (Vlaardingen), les Korpers- hoek (Vlaardingen), Mevr, De Klerk (Den Haag), Gerrit Jan sen (Breda), Eddie le Vèije (De Bilt) en Karei Boekhout (Noord wijk). Een mens, voor zijn leven getekend door één daad: een idee dat steeds verandert Steeds. En toch blijft die mens getekend. Ad Gerritsen zag zijn beschouwingen vrijdagavond benadrukt in het Schiedamse Stedelijk Mosemn, waar een ten toonstelling werd geopend Foto's, tekeningen, zeefdrukken en een film die zaterdag in première gaat laten zien hoe een enkele handelwijze op iemands toekomst van absolute invloed kan zijn. Een voorbeeld daarvan noemt Gerritsen zelf moord: uitgebeeld door foto's en houtsnijwerk, getiteld ^Schieten op mijzelf. De regenval van dit weekeinde deed de fancy-fair van de Taüfe-verken- nersgroep bijna de mist ingaan, maar toch kwamen nog enkele duizenden mensen af op het clubhuis aan de Schiedam seweg. Doel van de ver kenners is: een nieuw clubhuis bouwen, en omdat daarvoor geld no dig is, hadden zij de bazar met lote rij op touw gezet Niet vergeefs: de opbrengst bedroeg ongeveer 6500 gul den. Daarbij komt dan nog de op brengst van bet concert, dat Alveo zaterdag geeft in het gebouw van de Christelijk Sociale Belangen, nllst ge bouw Arcade aan de Lange Haven. Bg^sgBasffigaa^agg Hoek van Holland De commissie voor verkeer, openbare werken en groen van de Hoekse deelgemeente- raad ziet geen heil in een nieuwe discussie en het uitbrengen van nieu we plannen ten aanzien van de ver keerssituatie aan de Mercatorweg. Vier jaar lang speelt deze zaak reeds en gedurende deze periode heeft de commissie drie adviezen uitge bracht Adviezen echter, die deels door de deelraad wenden teruggewe zen. Zo is het advies om aan weerszijden van de Mercatorweg een rijwielpad aan te leggen door de directeur van de Rotter damse verkeersdienst terzijde gelegd, om dat deze oplossing een volledige herprofi lering van deze weg tot consequentie zou hebben en dit veel te kostbaar wordt De verkeerscommissie bleef daarom bij haar eerder uitgebracht advies om aan de noordzijde van de Mercatorweg toch een rijwielpad aan te leggen waarmee de vei ligheid van de fietsers, vooral scholieren, beter gewaarborgd is. Om het onoverzichtelijke kruispunt Merca- torweg/Johan Mauri tsstrast enigszins te verbeteren, adviseert de commissie verder om het rijwielpad aan de zuidkant van deze weg door te trekken. Hierdoor wordt het uitzicht voor de automobilisten ook beter. De commissie voelt er niet voor cm het grasveld aldaar te gebruiken voor de woningbouw of als parkeerplaats. Het pleintje voorziet in een zekere recreatieve behoefte. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van de Hoekse deelraad eerder uitgebrachte adviezen geëffectueerd, nadat deze ook waren overgenomen door de deelraad. Zo zullen nabij de kruising Hoekse Hülweg en de Mercatorweg gele strepen worden aangebracht Hierdoor wordt de verkeers veiligheid gediend. Immers, parkeren bij de bocht is dan niet meer toegestaan. Verder zal op de verbindingsweg tussen de Rietdijkstraat en het Herman Visser huis eveneens een parkeerverbod worden ingesteld, evenals aan de westzijde van de Jolinkstraat In de Prins Hendrikstraat tussen de Concordiastraat en Harmonie- straat zal een parkeerplaats voor invaliden worden gereserveerd. Schiedam De 7S-jarige me vrouw M- van G- uit Schie dam is in de nacht van zater dag op zondag op de over steekplaats in de Ch. Stads straat aangereden door de 58- jarige automobilist SÜ uit Vlaardingen. Zij moest met lichte verwondingen worden opgenomen in het Gemeente ziekenhuis. Een andere voet ganger die bij haar liep kon na behandeling in bet zieken- huis naar hois terugkeren. Janny Uuborg over als 'Coör dinatrice van de Rooie Vrou wen- Wat deze plaatsen betreft waren geen tegenkandidaten inge diend. Voor de overige vijf bestuurszetels zijn gekozen: Kees Huisman, Wil Kraan, Netty Leeman, Piet van Leeu wen en Wim Oomen. Een drie tal tegenkandidaten werd te rugverwezen naar de achter ban: Hans Konings (van wie de meeste leden rich afvroe gen: wie is dat?), Eric Schef- fers (een paar jaar geleden in Schiedam lijsttrekker van DS'70) en Ben Schweers (één van beide indieners van het dikke bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan voor de binnenstad, dat onlangs bij de raad van state werd bespro ken). Voordat de bestuursverkiezing aan de orde kwam, stelde oud-raadslid Tina Krikke op de jaarvergadering voor om weer spreekuren voor de be volking in te voeren. „Ten minste eenmaal per maand moeten wij op die manier weer contacten leggen naar de bevolking, zoals vroeger," aldus mevrouw Krikke. Van der Vlist antwoordde dat een goed idee te vinden, dat het in de volgende partijvergade ring zal worden besproken en dat wellicht één keer in een maand te veel is, maar dat twee keer in een kwartaal haalbaar moet zijn. Vlaardingen Het Jongeren Advies Centrum (JAC) houdt morgen dinsdag weer een informatieavond voor hen die binnenkort in militaire dienst moeten. Onderwerpen die worden behandeld zijn on der meen je plichten, maar ook je rechten in dienst, de „vakbond" voor dienstplichti gen, de WDM, dienst weige ren, afkeuren, studie-tege moetkomingen, kostwinner schap, KWer (Kort Verband Vrijwilliger) of Technisch Specialist De avond wordt gehouden in het JAC-pand, Pieter Karei Drossaartstraat 201 in Vlaar dingen. Aanvang 20.00 uur. GOUDKIAAN EN MILIEUVRIENDEN: Vlaardingen Op een door de Deutsche Studentenbond georganiseerde discussiebij eenkomst in Delft heeft wet houder Bas Goudriaan uit Vlaardingen nog eens na drukkelijk gezegd tegenstan der te zijn van de aanleg van Vlaardingen De Vlaardin gers hebben in september flink gespaard. Ingelegd werd 17.694.245 gulden en te rugbetaald 16.443.894 gulden, zodat in deze maand 753.374 gulden gespaard is. Vorig jaar september bedroeg dit bedrag ongeveer 26.000 gul den minder. Het tegoed van de inleggers bij de Bonds spaarbank in Vlaardingen be droeg hiermee eind vorige maand 148,447.619 gulden, dus bijna 150 miljoen. Het schoolsporen loopt, zo blijkt uit het maandoverzicht van de spaarbank, iets terug. Hadden de leerlingen tussen januari en oktober 1976 ruim 60.000 gulden ingelegd, in dezelfde periode van dit jaar bedroeg dit krap 56.000 gulden. Daar staat echter tegenover dat het jeugdsparen rich mag verheu gen in een toenemende be langstelling. In september vo rig jaar had de jeugd in totaal 3.187.139 gulden op haar spaarbankboekjes staan, vori ge maand bleek dit bedrag echter gestegen tot 3.722.387 gulden. Het aantal jeugd- spaarders bedraagt 2543. Schiedam De Jachtclub Schiedam bestaat vijftig jaar. Het bestuur van de vereniging die vroeger de watersportver eniging Schiedam heette houdt daarvoor een receptie op zaterdag 5 november. Deze bijeenkomst wordt gehouden van 17.00 tot 19.00 uur in het clubgebouw aan de Maasbou levard. Rijksweg 19 tussen Vlaardin- gen/Sehiedam en Kijswïjk- Ben Haag. De weg zou dwars door Midden Delfland lopen, en daartegen maakt de Vlaar- dingse verkeerswethouder en stedebouwkundige bezwaren. Hij staat in deze opvatting trou wens niet alleen. Ook de ver eniging Milieudefensie en de vereniging Midden Delfland rijn hoe kan het ook anders felle tegenstanders van de aanleg van deze weg. Goud riaan en rijn medestanders hadden zitting in het forum, evenals vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, tuinders bonden en de Kamer van Koophandel in Delft, die voor standers zijn van de aanleg van deze weg. Voorzitter was de Delftse wethouder Reïjnen. De tegenstanders wezen vooral op het doorsnijden van het .recreatiegebied Midden Delf land door de nieuwe weg en de wijze van inspraak van de betrokkenen. Goudriaan: „Provincie, vereni gingen en gemeenteraden hebben verklaard tegen het plan te zijn". De wethouder en zijn medestanders vonden dan ook de manier waarop de minister van verkeer en wa terstaat heeft omgesprongen met de inspraak vreemd. „Hij kan nu wel schermen dat er zo veel inspraak is geweest Feit blijft dat hij rich er wei nig of niets van heeft aange trokken". Rijkswaterstaat echter is van mening dat de aanleg van RW-19 eigenlijk het enige al ternatief is voor de oplossing van de verkeersproblemen in de randstad. Het verbreden van de overbelaste RW-13 tus sen Rotterdam en Den Haag zou tot problemen bij de aan sluiting met de regeringsstad, maar ook met het Klempol- derplein in Rotterdam-O ver- schie leiden. Bovendien zou het verbreden van de weg ter hoogte van Delft en Överschie moeilijk te verwezenlijken rijn. Teneinde deze rijksweg te ont lasten zou of rijksweg 14, of rijksweg 19 moeten worden aangelegd. Eerstgenoemde echter loopt dan dwars door het recreatieplan *s-Graven- woude, de Rottemeren en de bouwlocatie Leidschendam. Het enige alternatief dat over blijft, zo is de mening van Rijkswaterstaat, is dan RW- 19. Hiervan is overigens reeds een gedeelte gerealiseerd. Het nog aan te leggen stuk, zou dwars door het recreatiege bied Midden Delfland lopen. Overigens komt het gedeelte van deze weg-van-de-toekomst tussen Rijswijk en Ypenburg er in ieder geval snel. Hier voor is op de begroting van volgend jaar zes miljoen gul den uitgetrokken. Buurtwerker Jan Robberegt: Vlaardingen „De diensten van de Gemeente Vlaardingen zouden aan de raadsleden ge gevens moeten leveren over de verkeersveiligheid, de nor men van. de groenvoorzienin gen enzovoorts". Dat schrijft buurtopbouwwer ker in de Westwijk Jan Rob beregt in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Bovenstaande opmerking van Jan is overi gens niet de reden dat de brief verstuurd is. Hij schrijft over het verslag van de op maandag 22 augustus gehouden inspraakavond over het schets plan voor de 74 wo ningen aan de Roemer Vis- scherstraat en Boerhaave- straat het volgende: .Hierin staat, dat ik gezegd 2ou heb ben, dat er wat gedaan moet worden ten aanzien van de verkeersveiligheid in de wijk. Ook zou ik gezegd hebben dat er meer parkeerplaatsen in de wijk moeten komen". „Onjuist geciteerd", meent buurtwerker Jan, „uit mijn mond zal niemand vernemen dat meer parkeerplaatsen in de wijk moeten komen". En wat betreft de verkeersveilig heid vindt Jan dat gemeente- lijke diensten aan de raadsle den de nodige informatie moeten verstrekken: ,Jk was en ben nog steeds van mening dat deze cijfers niet door be woners, maar door de ver keerspolitie moeten worden verstrekt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 2