SCHIEDAMSCHE COURANT Landstraatplaa nu in december u Kimêeren interviewen99 bum favoriete schrijvers Twijfels rond vemmdering vast ziekenhuisbedden Verbied gevaarlijk onderzoek Unilever" Tijdens parkeren de haven in Verhulsdonk omihult ambewoners^ Schiedam Pijnlijk verrast zijn bewoners van blok L in de Gorzen, toen WD-fractie leider Gerard Verhnlsdonk vrijdagavond op een speciale bijeenkomst onthulde dat na jarenlang uitstel opnieuw maanden vertraging is ontstaan rond de renovatie van dat complex. Verhalsdonk citeerde uit een „geheime" brief van de vereniging Volkshuisvesting, de huisbaas van het hui zenblok tussen Lekstraat, Nieuwe Maas straat, Usseïmondesestraat, Poortagaalse- sfcraat en Havendijk. Aanrijding op kruising wmmmsMSm 99 Hand tekeningen voor Goudriaan S3 Y4MMI ffiirwfoMi' i/- Na kwartier nog tekenen van leven Dinsdag 25 oktober 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25946 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL k&i Scliiejlain Beene Dubbel boer heelt het wel geweten dat zijn boek Joël en de veenheks dit jaar bekroond is door alle kinderjury's in Nederland (>De afgelopen dagen reis ik van hot naar haar", zegt de 71-jarige ex- garagehouder cit bet Drent se plaatsje Westerbork. „Maar ik doe bet met plezier hoor"! Zaterdag was hij de eregast van 180 jonge, kritische Ie- zers uit heel Zuid-Holland. Kritisch, jazeker, want het zijn zij die voor wat deze provincie- betreft hebben be paald dat Joël en de veen- heks het beste kinderboek 1D77 is. door Jaap Hazejager Voor het tweede achtereen volgende jaar hebben de Verenigde Provinciale Bi bliotheekcentrales voor Zuid- Holland schoolkinderen „hun" favoriete boek laten kiezen. „Deden vorig jaar slechts dertien van de vijfen dertig bibliotheken die bij ons zijn aangesloten mee, dit jaar waren het er al vieren twintig", zegt organisatrice Wilma Jorna. Zij is jeugd-bi- bliothecaresse bij de biblio theekcentrale en stuwende kracht achter de kinderjury in Zuid-Holland. „Er zit een duidelijke groei in en ik ver wacht dat volgend jaar nog meer bibliotheken zullen meedoen". Zij vertelt dat tevoren acht boeken zijn geselecteerd. De ze zijn de afgelopen maan den door de kinderen, ver spreid over heel Zuid-Hol land beoordeeld. Het frap pante is dat alle kinderjury's in heel Nederland het boek Joel en de veenheks hebben gekozen tot het beste kinder boek. Als dank voor hun werk mochten de kinderen zater dag naar Schiedam komen om daar groot feest te vie ren, samen met de schrijvers en niet te vergeten de illus trator van het bekroonde boek Reint de Jonge. Vooraf gaande aan een voorstelling an het poppentheater Joost Brugman dat De Keizer en de nachtegaal opvoerde mochten de schrijvers Dub belboer, Thea Beekman, Jac ques Vriens, de illustrator en een afgevaardigde uit de uit- o Behalve „gefeest", werd er ook gelezen en met auteurs gesproken. geverswereld worden geïn terviewd door de kinderen. Voorts kregen de auteurs, maar ook Wilma Jorna ludie ke onderscheidingen zoals kartonnen medailles en fraaie oorkonden. Voor alle duidelijkheid, de mening van de kinderjury liep niet parallel met die van de grote mensen, die het- boek Kon hesi baka, kom gauw terug van Henk Bar nard na veel ruzie bekroon den met de gouden griffel- Conclusie van de 71-jarige Beene Dubbelboer: „Zo blijkt gelukkig maar weer dat kinderen er een andere mening op nahouden dan de grote mensen". Schiedam - Grote vraagtekens zetten burgemeester en wethou ders bij het aantal van twee honderd, waarmee de bedden- capaciteit van de Schiedamse ziekenhuizen in 1990 moet zijn teruggebracht. Die verminde ring met een derde van de hui dige capaciteit is genoemd in het conceptrapport van het Rotterdamse college voor zier kenhuïsvoorzdeningen. Sluiting van ziekenhuisbedden is in principe niet bezwaarlijk, stellen b en w, maar het aantal en het tempo waarin dat moet gebeuren zijn discutabel. In antwoord op schriftelijke vra gen van CPN-raadslid Aad de Wolf worden factoren aange voerd, die vermindering van het aantal bedden mogelijk kunnen maken: het niet volledig gebruik van de beddencapaciteit van beide ziekenhuizen speelt geen rol meer na de fusie van het Nolet en het gemeenteziekenhuis. het oneigenlijk gebruik van bedden op dit moment voor (pseudo)psychiatrische behan deling kan worden voorkomen door totstandkoming van meer geëigende voorzieningen, bij voorbeeld op het vlak van so ciale hulp. door de aanwezigheid van verpleeghuis Nieuwe Water weg-Noord, vrijdagmiddag offi cieel geopend, wordt in de zie kenhuizen. misschien een bed- den vermind ering teweegge bracht- sterke verbetering van poli klinische behandeling werkt misschien ook reducerend. Volgens het Schiedamse college is echter onmogelijk te zeggen hoeveel bedden precies kunnen worden uitgespaard door deze factoren: "Over het aantal is nu nog geen verantwoorde gedach- tenbepaling mogelijk," staat in de antwoorden. Het college van b en w heeft dat laten weten aan het college voor zieken huisvoorzieningen. Wordt het aantal bedden terug gebracht, dan stellen burge meester en wethouders de voorwaarde dat die verminde ring gepaard gaat met een meer efficiënt functioneren van bestaande voorzieningen en met het iotstandbrengen van toereikende alternatieven. Tot slot krijgt De Wolf van het college de bp, dat het zinvoller is de matene te behandelen m de desbetreffende raadscom missies dan daarover schrifte lijke vragen te stellen. Henovatie opnieuw maanden uitgesteld Schiedam - Op de kruising van de Hargalaan-Churchillweg- Sporthalstraat zijn zaterdag middag twee personenauto's op elkaar gebotst Het ongeluk ge beurde omdat een der bestuur ders, de 20-jarige mevrouw M. de W. uit Rotterdam geen voor rang verleende. Zij moest met een hersenschudding in het Ge meenteziekenhuis worden op genomen. s»*s8SS®ÉÉi Voor het eerst na zijn pensionering is oud-bur gemeester W. J. D. van Dijck weer in Maassluis geweest. Ter gelegenheid van het zevende lustrum van de Maassluise Postze- geiverzamelaarsvereniging opende hij in het ontmoe tingscentrum Koningshof een speciale jubileumpost- zegelbeurs. „Ik heb bewust nooit meer in het opgenbaar het woord gevoerd in deze ge meente". zo zei de heer Van Dijck, „maar voor de postzegelvereniging liggen de zaken anders". De oud burgemeester is namelijk vele jaren lid geweest van deze club. Als normaal lid heeft hij indertijd meege daan aan het vereniging- dieven. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de postzegelvereniging met Maass|iis is meegegroeid. Verder wees hij de vele aanwezige ouders van kin deren van de jeugdafde ling er op dat hun kind door deze hobby op een prettige manier leert spa ren. Industriebond NW vraagt ministers: UtrechtATaardlngen De In dustriebond van het NW beeft de ministers van volks- gezondheid, economische za ken en sociale zaken ge vraagd geen toestemming te geven aan het researchlabo ra to rium .van Unilever Is VI aar dingen voor DN O-on derzoek, voordat er een wet is met regels voor dergelijke experimenten. DNA is een stof waarin infor matie ligt opgeslagen over er felijke eigenschappen. Voluit heet het desoxyridonucleine- zuur. Door de „knutselen" met die eigenschappen wordt onder meer geprobeerd nieu we geneesmiddelen te vinden of bacteriën geschikt te ma ken voor de produktie van stoffen die belangrijk zijn voor de mens, zoals eiwitten, hormonen en enzymen, of voor het vernietigen van scha delijke stoffen, zoals olieres ten op zee. In wetenschappe lijke kringen is al geruime tijd een discussie gaande over de risico's van dit onderzoek. Zo zou het rampzalig kunnen zijn, als een .kunstmatige" bacterie uit het laboratorium ontsnapt, zich vermenigvul digt en een besmetting teweeg brengt waartegen geen na tuurlijke afweer of genees middelen bestaan. Met steun van bewonersvereni ging Schiedam-Zuïd had de be wonerscommissie van blok L een beroep gedaan op politieke partijen om de problemen aan tehoren. In de school aan de Zwartewaalsestraat waren on der anderen aanwezig: raadsle den Aad de Wolf (CPN), Piet Poet (CDA) en Verhulsdonk al smede PvdA-voorzitter Hans van der Vlist; later op de avond "kwamen ook Cor van Tilborg (WD) en Heiman Noordegraaf (PPR). Vanuit dit speciale fo rum is hulp toegezegd. Met na me Van der Vlist zal trachten meer duidelijkheid te verkrij gen door de renovatieplannen, die momenteel in Den Haag liggen, op te vragen. Verhuls donk betoogde, dat de Volks huisvesting eigenlijk in het nauw zit: „Die vereniging wordt zelf ook moe van de gang van zaken. Men wil wel opschieten, maar het wachten is op de provinciale directie die het behoorlijk laat afweten, no ta bene met als redenen vakan tie en verhuizing. Dat maakt alles bij elkaar, dat niet met de renovatie wordt begonnen rond de jaarwisseling zoals werd ge hoopt, maar pas een begin kan worden gemaakt in februari 1978. Ik proef uit de "brief, die ik voor mij heb, dat de Volks huisvesting zelf ook met de handen in het haar zit". Bij de bewonerscommissie en de bewonersvereniging, bij monde van Armand van Puy- velde, bestaat de vrees, dat door het lange wachten straks opnieuw blijkt (zoals al eerder gebeurde) dat de renovatieplan nen te duur zijn en opnieuw moet worden bezuinigd. Van Puyvelde: „Zo krijg je steeds minder voor veel meer geld. Het ellendige is, dat ook in de huren dat allemaal goed voel baar zal zijn". Vlaardingen De bewoners van de Hoofdsteden- en Dre» venbuurt in Holy komen mor genavond op het Vlaardingse stadhuis een handtekeningen. lijst overhandigen aan wethou der voor stadsontwikkeling en verkeer en vervoer Bas Goud riaan. In totaal hebben 704 mensen een krabbeltje gezet op de lijst. De handtekeningen, lijst heeft gecirculeerd onder ongeveer duizend Holy-bewo- ners. De bewoners uit de Hoofdste den- en Drevenbuurt willen op deze wijze de gemeente Vlaar- dingen erop attenderen, dat zij er op tegen zijn dat de Kor- hoeniaan ia afgesloten voor het particuliere (auto)verkeer. De RET-bus mag daarentegen wèl gebruik maken van de Kor- hoenlaan, die loodrecht staat op de Europaboulevard. Brandweerlieden halen de auto op. waarmee de vrouw en haar zoontje de haven in waren gereden. VIaardingen Bij het pariie- j ren van haar auto op de West- havenkade in Vlaardingen is zaterdagochtend de 33-jarige j mevrouw J. B. in de haven j gereden. De wagen verdween vrijwel onmiddellijk in het diepe water. Nog v66r de poll- j tie en de brandweer airiveer- den, konden drie te hulp ge schoten jongeren het 3-jarige zoontje uit het water halen. De politie vermoedt, dat het kind door zijn. moeder uit de kapot gesprongen voorruit naar buiten is geduwd. Het jon getje is ter observatie in het Holyziekenhuis opgenomen. De moeder van het kind kon pas veel later uit het autowrak worden bevrijd. Daar er nog tekenen van leven aanwezig waren, werd zij ijlings naar het Holyziekenhuis overgebracht. Daar aangekomen werd de zie kenwagen direct doorgestuurd naar het Haagse ziekenhuis Leyehburg, dat gespecialiseerd is in bijna-verdrinkmgsslach- toffers. De reddingswerkzaamheden werden zeer bemoeilijkt, omdat het water ter plaatse van het ongeluk, het Westerhoofd, zes tot zeven meter diep is. Duikers van de brandweer moesten en kele pogingen ondernemen al vorens zij er in slaagden de wouw uit de auto te krijgen. Dat was pas een kwartier na het ongeval. Ook de rivierpoli tie heeft assistentie verleend. Het staat vrijwel vast, dat het water direct de wagen is bin nengestroomd Dat de vrouw zo lang na het ongeluk nog in leven kon zijn, schijnt weten schappelijk verklaarbaar te zijn. Wanneer water een be paalde (lagere) temperatuur heeft, is het niet uitgesloten, dat bij het slachtoffer een vorm van diepe slaap, een soort win terslaap intreedt, waarbij nau welijks zuurstof wordt ge bruikt. Een dergelijke situatie zou zich ook hier voorgedaan kunnen hebben. Overigens is de toestand van mevrouw B. ernstig. VJ aar dingen - Pas in de ge meenteraadsvergadering van december zal een voorstel voor de bebouwing van het Land- straatkwartier aan de orde ko men. Daarmee hebben B. en W. van Vlaardingen het bouwplan voor de zoveelste keer uitge steld. Ditmaal bedraagt het uitstel twee maanden. In onze krant van vrijdag 19 augustus meldden wij nog, dat "het college van B en W had besloten om de plannen een maand later in de gemeente raad te brengen. In de raads vergadering van oktober zou een beslissing vallen over het Landstraatproject". PvdA-fractievoorzitter Hans Versluys vindt het jammer dat de verwikkelingen rond de Landstraatbebouwmg zo stroef verlopen. Hij voegt hier echter wel aan toe: "Men mag echter met vergeten, dat bij de voor bereidingen van dit plan alles tegen heeft gezeten". In de decern berraad zal een keuze gemaakt moeten worden rnt twee voorstellen: een plan met 25 woningen of een plan met vijftien woningen, waarbij niet zit inbegrepen de bebou wing van huizen aan de Baan- straat tegenover café De Iajrt- draaijer. Versluys is voorstander van het eerstgenoemde plan. "Omdat het voor mij op de eerste plaats staat", zo vertelt de Vlaar dingse fractievoorzitter" dat op dat gebied betaalbare wo ningen (woningwet) komen". En verder: "In verband met geluidshinder zijn er allicht goede redenen aan te voeren om niet te bouwen op het Baanstraatgedeelte. Maar ik vind, dat je daar geen prioriteit aan moet geven. Tenslotte bouw je woningen in de bin nenstad". Over de vertragingen die het Landstraatproject inmiddels heeft opgelopen, zegt Hans Ver sluys: "Ik geloof niet dat dit plan model hoeft te staan voor andere - nog uit te voeren - plannen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1