SCH1EDAMSCHE COURANT Aandacht voor de opgeschoten jeugd NW-ïeden verspreiden WIK bij Unileverpoort 99Gnsto is zonder proces veroordeeld" Busbaan moet open voor alle verkeer PvdA-zorgeii NYV -woningen op het Erasmiigpleiii onafhankelijk dagblad CDA krijgt antwoord op vragen over Broekpolder Onderwijzers gaan studeren Autobedrijf vËRTAN-i Handtekeningen voor Goudriaan Enthousiaste reacties: m<-£' llllJllg Plannetje van Henk Krabben Tweede-kamerlid Engwirda vrijdag op manifestatie: T enniskaniine ondergespoten .Woensdag 26 oktober 1977- -102de jaargang no. 25948-1 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Vlaardingst CDA-raadsleden Cees Bot en Jelle Wijnstok hebben van het college van burgemeester en wethouders antwoord ge kregen op hun vragen gesteld in de brief, die werd verzon den op 6 oktober. Deze vra gen werden door het CDA- tweetal gesteld naar aanlei ding van een artikel over de Broekpolder in onze krant van dinsdag 4 oktober. Daar in staat onder meer dat de fracties van de PvdA in de gemeenteraad van Vlaardin- gen en de Eijnmondraad In formeel overleg hadden ge had. Ook het college heeft kennis genomen van dit artikel. Zo luidt het antwoord op de eer ste vraag van Bot en Wijn stok. „Maar", aldus B en W, „het is ons niet bekend op wiens initiatief deze - volgens het verslag - informatieve bij eenkomst heeft plaatsgevon den. Bij bedoelde bijeenkomst waren geen leden van ons col lege aanwezig." Wèl waren B en W rond de eerste septem ber - de dag van die bijeen komst van de PvdA-fracties van Vlaardingen en Rijnmond op de hoogte van het be staan van de nota .Bevol kingsontwikkeling woningbe hoefte en Capaciteit Rijn mond 1976-1990". De mening van het college ten aanzien van deze nota is aan het dagelijks bestuur van Rijnmond duidelijk gemaakt in een brief, verstuurd op 22 september. Hierin schrijven B en W ondermeer: „Zoals uit de „Nota Modellen vooront werp-structuurplan Vlaardin-, gen" blijkt, is het volstrekt onnodig de Broekpolder te be bouwen, aangezien binnen de stad Vlaardingen een dermate ruime reserve aanwezig is om de bevolkingsgroei van onze gemeente, alsmede de uitbrei ding van het woningbestand tengevolge van de dalende woningbezetting te kunnen opvangen. Het is voor de ge meente Vlaardingen daarom volstrekt onaanvaardbaar, dat deze reserve moet worden „in geleverd" voor gemeenten die niet voldoen aan hun minima le taakstelling op het gebied van woningbouw." Op verzoek van Wijnstok en Bot hebben B en W het bureau voorlichting van Rijnmond gevraagd enige exemplaren van die nota Woningbehoeften etc. toe te sturen. „Zodra deze exemplaren ontvangen zijn", staat vermeld in de brief aan Bot en Wijnstok, „dan zullen zij de fracties ter hand gesteld worden". Kinderen vrij Schiedam Alle leerlingen van de openbare kleuter- en lagere scholen krijgen maan dagmiddag vrij. Hun onder wijzers en onderwijzeressen moeten dan naar een speciale onderwi jsmiddag. Op deze in formatieve bijeenkomst gaan zij studeren op een wetsont werp voor een nieuwe onder wijsvorm. Deze nieuwe vorm geldt voor schoberen van vier tot en met twaalf jaar. Daarbij is de be doeling dat de „drempel" tus sen kleuterschool en lagere school wordt weggehaald, maar van samenvoeging is geen sprake. In plaats van het speel- en werk plan voor kleuterscholen en het leerplan voor lager order wijs komt er een schoolwerk plan, dat de leerlingen zonder onderbreking of totale veran dering in leermethode tot een bepaald niveau moet brengen. Voor ver laters van de basis scholen moet dan wel een lan delijk niveau komen. Overigens komen de kinderen, die maandag vrij hebben, geen lesuren tekort. Bij de indeling van de roosters werd dit jaar ingecalculeerd, dat het onderwijzend personeel enkele „lessen" moet besteden aan het bestuderen en bespre ken van het wetsontwerp. ADVERTENTIE- :y;;-bEVEOT.E^'fRAAT^I7; Koopavond geopend! Vlaardingen Voor de zoveelste keer in zijn korte carrière als wethouder heeft Bas Goudriaan een „aandenken" gekre gen van de Vlaardingse burgerij. Gister avond aan het begin van de vergadering van de raadscommissie voor verkeer en vervoer kreeg de jong-grijze stadsbestuur der op de kop af 681 handtekeningen. Protesten van bewoners uit de wijk Eoly en Hoiy-Noord. Zij zijn het er volstrekt niet mee eens dat de Korhoenlaan voor alle gemotoriseerde verkeer behalve dan het openbaar vervoer is afgesloten. Namens de bewoners las Walter Abrahamse Walter Abrahamse overhandigt 681 handtekeningen aan een glimlachende Goudriaan. De Een actievoerder etievoerder kijkt toe of alles goed gaat. het gebrek aan inspraak en eenslechte informatie. Ook dreigen volgens de bewo ners andere wegen zoals de Amsterdam laan en de Lepelaarsingel overbelast te worden, hetgeen de verkeersveiligheid met ten goede komt. Jdinder steekhoudend, maar voor de betrokkenen daarom met minder lastig zijn: het moeten omrijden („Wel vier kilometer, meneer de voorzit ter"), moeilijk zcekerx voor hen die van buiten komen. Voorts de beschuldiging dat de gemeente wel rekening houdt met de RET, maar niet met de bewoners. Hoewel Goudriaan niet van zms was zich te laten verleiden tot het geven van een antwoord, kregen de commissieleden wel de ruimte hun mening over deze zaak te geven. Voorlopig behoeft de actiegroep Aktie Busbaan weinig heil te verwachten van de Partij van de Arbeid, althans als het aan Peet Droppert ligt Hy vmdt het met erg als een auto vier kilometer moet omrijden als het gaat om de verkeersvei ligheid. Droppert ziet vooralsnog geen re den om de klok terug te draaien en de busbaan open te stelien voor alle verkeer Floor Quast van de WD daarentegen kon zich de emoties van de bewoners uit het betrokken gebied goed voorstellen, echter ook de zakelijke argumenten. In dit ver band was het overigens interessant van pohUe-commissaris B. van Toledo te ver nemen dat ook de politie zich „enige zorg" maakt over de verkeersafwikkeling al daar. Hij acht het echter nog te vroeg om met een definitief oordeel op de proppen te komen. „Wil houden de zaak in de gaten", aldus Van Toledo. Het raadhuisje van Kethe! wordt in elk geval ge bruikt door de aannemers, die op het terrein daar achter bezig zijn met de bouw van winkelcentrum Ke- thel. Schiedam Voor de op geschoten jeugd in Schiedam-Oost wordt eindelijk iets gedaan. De aanzet hiertoe, een uitstekend initiatief van de bewonersver eniging Oost, is door de jongeren met beide handen aangegrepen. Een vertegenwoordiging van de groep uit de buurt van het Van 't Hoffplein bepraat maandagavond met het ver enigingsbestuur reeds de or ganisatie van een handteke- ningenaktie. Jongeren uit de omgeving van het Edisonplein en Morsestraat spuien vrij dagavond hun problemen bij de bewonersvereniging. Voor jongeren in de leeftijd van veertien tot negentien jaar is er geen enkele voorzie ning in de wijk. Uit verveling hebben ze dan ook onlangs aan het Van 't Hoffplein een nieuw klimrek in brand ge stoken. Al geruime tijd wil len de pubers een eigen ruim te waar zij zich zelf kunnen zijn. Twee jaar geleden had een groep daar korte tijd de leegstaande brandweerkazer ne voor. Toen zij daar uit moesten volgde een korte protestactie voor de oude ka zerne aan de Singel. Nu be zoekt een deel De Doele aan het Doelenplein. Dat ligt ech ter niet in de wijk. De jonge ren willen dan ook iets an ders. Zij lonken nog steeds naar de brandweerkazerne. Dat bleek onlangs overduidelijk tijdens een ruim twee uur lang gesprek tussen de buur- tjetigd en de bestuursleden van de bewonersvereniging in het Koos-de-Kapperpandje. Dat gesprek werd gevoerd naar aanleiding van het brandje aan het Van 't Hoff plein en op initiatief van se cretaresse Corina Bosveld. Ruim dertig kinderen uit de buurt van het plein spuiden daar enthousiast hun grieven en verlangens; iets wat ze nog nooit zo hebben kunnen doen. „Het pandje was afgeladen. Het was verschrikkelijk leuk. We hadden een heel goed kon- takt", vertelt Corina Bosveld, die geen hoge pet op heeft van het huidige buurt- en op bouwwerk in de wijk, „we hebben niet het gevoel dat er m Centrum Oost iets aan dit probleem wordt gedaan. Er zijn wel allerlei cursussen, maar dat willen die jongelui helemaal niet. Ze willen ge woon een ruimte om wat met elkaar te praten en te drin ken Er is ook behoefte aan een voetbalveldje". Kandidaat voor de Provinciale Staten Vlaardingen De WD, afde ling Vlaardingen, heeft me vrouw mr. M. L. Hoogendij- k—van Holst Pellekaan voor gedragen als kandidate voor de aanstaande verkiezingen van de Provinciale Staten, Mevrouw Hoogendijk is na een afwezigheid van enkele jaren sedert vong najaar weer actief in de politiek. Sinds een maand is zij zelfs voorzitter van de WD-fractie m de Vlaardingse gemeente raad. Schiedam De vragensteller van het CDA, raadslid Piet Poot, wil zekerheid omtrent het oude raadhuis van Ketheï aan de Schiedamseweg. Naar aanleiding van uitspraken van PvdA-fractievoorzitter dr. Joop de Jong in onze krant van vorige week don derdag vraagt Poot aan bur gemeester en wethouders, of inderdaad steeds meer door partijen en groeperingen van het raadhuisje gebruik wordt gemaakt. In zijn schriftelijke vragen is Pont ook nieuwsgierig naar de voorwaarden van dat ge bruik' welke verenigingen of personen ir. aanmerking ko men en of de gemeente daar voor een vergoeding krijgt De Jong had tijdens de jaarver gadering van de Schiedams^ socialisten zijn bezorgdheid uitgesproken over Kc-thels raadhuis De fractieleider wees onder meer op brandge vaarlijkst aspecten. Poot wil, daarop inhakend, weten in welke mate zulke gevaicn be staan Vlaardingen Het Erasmusplein in de Vlaardingse IVestwijk mag best worden aangewezen als bouwlokatie. Op het terreintje zou dan dat aantal koopwoningen in de beschutte sfeer gebouwd kunnen worden, dat in het NW-plan zou ontbreken als aan de Roemer Visscherstraat niet gebouwd mag worden. Op deze manier zou het plan van het NVV - 74 woningen! - niet aan betaalbaarheid inboeten. Vlaardingen Aan de ingang van het Unile ver Research Laborato rium aan de Olivier van Noortlaan in Vlaardingen hebben werknemers van dit bedrijf die zijn aange sloten bij het NVV vanmorgen het blad WIK uitgedeeld aan niet-NVVers. In het blad WIK, het orgaan van de Industriebond NVV, staat een artikel over het voorgenomen DNA-onderzoek bij dit bedrijf. De bedrijfsle- dengroep vindt dit ar tikel dermate belang rijk dat ook de andere werknemers van Unile ver daar kennis van moeten nemen. Een verzoek aan de directie om het blad binnen het bedrijf te verspreiden is echter afgewezen. Vandaar dat vanmor gen tot actie is overge gaan en WIK aan de poort is uitgereikt. DNA is een uitermate gevaarlij ke stof. Er iigt informatie »n opgeslagen over erfelijke- ei genschappen Door middel van allerlei proeven kunnen rueuwe geneesmiddelen wor den gevonden, maar ook kun nen bepaalde organen met de uitkomsten van de onderzoe ken worden vernietigd, zo stelt het NW Ook in we tens chaps kringen is men het er nog lang niet over eens of dergelijke onderzoe ken zonodig moeten worden uitgevoerd Dit vanwege de grote gevaren die hieraan ver bonden zouden zijn In het bind WIK neemt de Industrie bond NW stelling tegen het houden van dergelijke gevaar lijke onderzoeken Meer over deze kwestie op pagi na 3 in deze krant en in het Rotterdamsch Nieuwsblad van vandaag. Deze filosofie is opgesteld door I het PvdA-raadsltd Henk j Krabben. Ook Rien Lensvelt j (SGP/GPV) heeft al - tijdens j een commissievergadering - j soortgelijke berichten laten horen. Krabben komt er eerlijk voor t uit, dat hij bebouwing van het j open gebied aan de Roemer !f Visscherstraat helemaal met t ziet zitten Als alternatief is hij dan ook met het Erasmus plein op de proppen gekomen In de commissie voor stads herstel, stadsverfraanng en stadsverzorgmg heeft de Pv- dA-man zijn plannetje toege licht Voorzitter/wethouder Bas Goudriaan ga! toen de aanbeveling, dat de commis- sieheden er nog maar eens Schiedam Gusto is zonder proces veroordeeld. D'66 stelt dat in een rapportje waarin men wil aanto nen dat het allerminst vanzelf sprekend is dat deze werf aan de Maasdijk dicht zou moeten gaan. De werkgroep werkgelegenheid van de plaatselijke afdeling geeft daarin twee alternatieven: één voor korte termijn en één voor langere termijn. Het tweede-kamerlid drs. Maarten Eng wirda die pas over Gusto vragen aan de minister heeft gesteld en, die vrij dagavond ook op de Gusto-mamfestatie in het Pas sage-theater zal spreken, noemt het redelijke alternatieven. De ondemokratische handelswijzen wat betreft Gusto worden er volgens hem ook in aan de kaak gesteld. Het voorstel voor een korte terrrujnop los sing komt overeen met die onlangs door de gemeente naar voren werd gebracht. Men wil terug naar het oor spronkelijke brede aktivxteitenpakket van Gusto en 20 adempauze krijgen voor onderzoekingen naar de toekomst mogelijkheden Voor orders denkt D'66 ook aan lokaal metaalconstructie werk en aan de toekomstige afsluitbare dam m de Ooster schelde. Voor langere termijn wordt gedacht aan de oprichting van een samenwerkings verband voor „speciale constructies" (bagger, offshore en eventueel mijn bouw). Deze vennootschap zou een ster ke marketing-, engineering- en contrac ting afdeling en een beperkte produc tiecapaciteit moeten hebben. In het productiebedrijf zouden met name ook protypen moeten worden gebouwd Een aanzienlijk deel van de productie zal daarbij door de beperkte capaciteit, door de algemene scheepsbouw moeten worden uitgevoerd Gezien de grote ervaring is Gusto geschikt voor opna me in het productiebedrijf De argumenten om Gusto op te nemen m werf groep 1 die volgens de beleids commissie scheepsbouw zich op grote tot zeer grote schepen moet werpen zijn met overtuigend, zo stelt D'66. Plaatsing in werfgroep 3 zou meer voor de hand liggen, ondermeer omdat het merendeel van de drijvende offshore- producten niet tot deze sector behoort Verder zijn volgens de democraten zo wel IHC ais de beleidscommissie ondui delijk over de toekomst van de offsho re-constructie en is er ook geen reke ning gehouden met de kwaliteit van het j personeel. „Het is onaanvaardbaar dat voordat de beleidscommissie met een definitief voorstel over werkgroep i komt het lot van Gusto reeds bepaald is", zo schrijft de werkgroep in het rapportje, afslan ken alleen is ook niet voldoende. De nijpende situatie verplicht ons ook het bestaansrecht van de diverse onderne mingen na afslanking te beoordelen. De opdracht van de beleidscommissie laat hiertoe ruimte. over moesten nadenken Volgens partijgenoot Krabben is dat gewoon een kwesue van uitstel van Goudriaan Mo menteel is het Erasmusplein aangewezen als kermisterrein (in pLats van het Veerplem) Mocht dit flem bebouwd wor den, dan 7iet Henk Krabben bijvoorbeeld de Broekweg als kermister rein altei naticf Woningen op het Erasmusplein'' „Dat zie xk best zitten", zegt het Vlaardingse Pvd A-raad - slid, ..want hei winkelcentrum aart dc Wiardi Beckmansmgel - dat komt uit op het Eras musplein - voldoet mijns in ziens niet. Het is te open Dit euvel kan worden verholpen door het bouwen van een aan tal woningen op die plek" Op de volgende vergadering van di.' commissie voor stadsher stel wordt de kwestie weer aangekaart. Schiedam Inbrekers hebben de kantine van tennispark J. v'an Vliet aan de Stadhouder- slaan ondergespoten niet een brandblusser. Bovendien namen rij de comple te geluidsinstallatie mee. ten versterker met ingebouwde bandrecorder en omroepap- p a raluur, een tuner, twee bo xen cn een cassettedeck van m totaal zeventienhonderd gulden Voorts verdween een krat met vierentwintig pilsjes. Door een raam te forceren waren de vandalen binnenge komen; de schade bedraagt vijfhonderd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 2