SCHIEDAMSCKE COURANT OVERDEKT ZITTEN OP MAASBOULEVARD Bewoners komen met nieuwe voorwaarden F ranse lerares mag geen les meer geven WY blijft tobben Kinder - opvang COLLEGE MAANT GEMEENTEWEitKEN TOT SPOED van de baan Kamervragen; Gusto wordt achtergesteld Hans van der Wilk in landelijk bestuur van PPR GroadmecliaiMscli ondersoek Babberspolder: Directe uitzending Gusto- manifestatie Duitse zwemjeugd bij de warme bakker Jaar langer wachten op zelfstandigheid Auto's bedreigen de Harreweg weer Kleuter loopt onder lesauto Driehonderd kinderen met hoofdluis m Vrijdag 28 oktober 1977- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25949 - 6 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Den Haag/Schiedam Het Schiedamse gemeente raadslid Hans van der Wilk zal waarschijnlijk in het landelijk bestuur van de PPR worden ge- Hij Is de voornaamste kan didaat voor de post van algemeen secretaris. Van der Wilk is daarnaast door een aantal mensen kandidaat gesteld voor het voorzitterschap. Zeil voelt de es-wethouder van Schiedam echter weinig voor deze hoogste post binnen de partij, hoewel velen menen dat de actieve en capabele Van der Wilk geknipt sou zijn om de PPR door de moeilijke periode waarin men nn verkeert heen te helpen. De bestuursverkiezing van de PPR vindt volgende week zaterdag In Am- hem plaats. Van der Wilk is door de commis sie van „wijze mannes" in de PPR, die werd in gesteld na de breuk in het partijbestuur over de koers die de partij moet volgen, kandidaat ge steld voor de post van algemeen secretaris. Hoek van Holland De kinderopvang „Van 12 tot 2" in Hoek van Holland is van de baan. Nadat aan vankelijk zo'n 70 ouders hadden laten weten geïn teresseerd te zijn in de kinderopvang en de deel gemeente raad duizend gulden beschikbaar had gesteld voor de aanloop kosten en de zaalhuur, bleken er achteraf slechts acht gezinnen met in to taal elf kinderen gebruik te willen maken van de mogelijkheid tussen de middag hun kind elders de boterham te eten. De deelgemeenteraad zal zich dinsdag bezig houden met een voorstel van het dagelijks be stuur het eerder dit jaar geno men besluit terug te nemen. De deelraad zal zich voorts moe ten uitspreken over de vacatu re in de beheerscommissie van het v/ijkgebouw De Hoek stee. De zittende beheerscom missie houdt vast aan de eer der gedane voordracht van de% heer A M. Haksteen, maar op' de keuzelijst komt ook de naam van mevrouw M. Vink- Mulder voor als kandidate. Op voordracht van de commis sie voor sociale zaken en volksgezondheid moet de deelraad een beslissing nemen over het verlenen van een kre diet van zesduizend gulden' voor drie materiaal wagens die kunnen worden ingezet bij de rampenbestrijding. De wa gens zijn voorlopig gefinan cierd door een plaatselijke huisarts. De deelraad ziet ech ter liever dat de gemeente Rotterdam eigenaar wordt van de wagentjes. Op de MaasDoulevard in Viaardingen van gemeentewerken heeft zich bezigge- komt een overdekte zitgelegenheid. De ge- houden met het ontwerpen van een ludieke meente Viaardingen hoopt dat door deze overdekte zitgelegenheid. Dat is gelukt. Een verbetering wat meer mensen komen kijken maquette zie foto laat zien hoe één naar het altijd boeiende gezicht op de en ander er gaat uitzien. Nieuwe Waterweg met zijn intensieve Het driehoekige bouwwerkje komt te staan scheepvaartverkeer. En juist bij minder goe- in de buurt van de afslag naar de Abel de weersomstandigheden is het panorama Tasmanlaan. De kosten gedekt uit de pot op de voorfpioegende schepen fraai. Thans stadsherstel worden geraamd op 20.000 staan er enkele bankjes. gulden. Het is de bedoeling dat nog voor het einde van dit jaar een begin wordt Het idee voor de overdekte zitgelegenheid gemaakt met de aanleg van de overdekte is afkomstig van de commissie stadsherstel, zitgelegenheid. Als alies klaar is komt er stadsverfraaiing en stadsverzorging. „Ten- ook een zogenaamde vlaggenkaart te han- slotte is het één van de mooiere "plekken gen. waarop men kan zien uit welk land in de gemeente Viaardingen", zo luidt de de voorbijtrekkende scheper afkomstig zijn, mening binnen deze commissie. De dienst althans: onder welke vlag zij varen. Viaardingen De bewo nersvertegenwoordi ging van de project groep 410 semi-perma- nente woningen in de Babberspolder heeft een zogenaamde aan vulling - eigenlijk een aantal voorwaarden - ingediend op de con cept-opdracht voor het grondmechanisch on derzoek, dat in dat Vlaardingse stadsge deelte moet plaatsvin den om te bekijken of het aï of niet een haal bare kaart is om de 410 woningen te renoveren. De concept-opdracht is gemaakt door civiel-technisch ir. L. C. Heyboer van de Vlaardingse dienst van gemeentewerken. Binnen de projectgroep was afgesproken dat eventuele op merkingen vóór afgelopen maandag zouden zijn ingele verd. Dat is ook gebeurd. De aanvulling van de bewoners kon echter „niet zomaar wor den verwerkt". Integendeel. Vanmiddag om drie uur heeft een extra vergadering van de projectgroep plaatsgevonden om beide partijen - de bewo ners en de ambtelijke verte genwoordiging - tot elkander te brengen. De aanvullende „verzoeken" van de zijde van de bewoners zijn: in de opdracht - waarvoor het Delftse bedrijf Grondme chanica in aanmerking komt - moet worden opgenomen, dat de ligging en de verzak king van de riolering ter plaatse wordt onderzocht; de rapportage van de onder vindingen van de grondonder zoeken moet direct aan de projectgroep worden gedaan (buurtwerker Jacques Thijs- sen: „Dus niet eerst naar het college van burgemeester en wethouders!}; 0 de rapportage moet worden opgesteld in „begrijpelijke" taal; tijdens het onderzoek moeten de bewoners het recht hebben in contact te treden met de mensen van Grondmechanica, al of niet in gezelschap van eigen, de skundigen; en, voordat een begin wordt gemaakt met de werkzaamhe den moet een onderzoeksont werp worden aangeboden. Jacques Thijssen vertelde gis termiddag over de verlangens van de bewonersvertegen woordiging: „Vooral de laat ste twee punten schijnen no gal moeilijk te liggen. Kijk, het is niet onze bedoeling om bijvoorbeeld dagelijks drie uur per dag contact te hebben met die mensen van Grond mechanica. Dat claimen wij zeker niet, wel willen wij de mogelijkheid daartoe in prin cipe hebben". Viaardingen Het Vlaardingse colle ge van burge meester en wet houders heeft bij de dienst van ge meentewerken aangedrongen op een spoedige be handeling van de schadeclaims, die zijn binnengeko men als gevolg van de enorme stortbuien van af gelopen 22 augus tus. Zes brieven zijn bij de gemeente in de brievenbus geval len. Tot op heden konden deze nog niet door de amb telijke molen worden verwerkt Den Haag/Maassluis De Egmond-mavo in Maassluis hoeft er niet op te rekenen dat hun uit België afkomstige lerares in de Franse taal voorlopig weer les mag gaan geven. Onderwijs-minister dr. J. A van Kemenade heeft de lerares, een brief geschreven waarin hij haar aanraadt voor de ak te Frans te gaan studeren. De minister heeft in antwoord op vragen het Tweede-Kamer lid mevr. Ginjaar-Maas (WD) laten weten dat hij niet bereid is nog langer dispensatie voor de lerares te verlenen. De lerares beschikt over een Belgische bevoegdheid tot het geven van Franse les in het lager onderwijs. Zij werkt al zeven jaar op de Egmond-ma vo, overigens naar ieders te vredenheid. Het probleem is dat haar Belgi sche diploma niet in Neder land wordt erkend. Soms wordt voor het lesgeven des ondanks toestemming gege ven, maar volgens de minister kan daar in dit geval geen sprake van zijn omdat haar opleiding gericht was op het lesgeven aan Frans sprekende leerlingen in de leeftijd van 612 jaar en niet op het on derwijzen van Nederlands sprekende kinderen van 12—16 jaar. De minister is niet gevoelig voor het argument dat de lerares al sinds 1968 op de school les geeft en dat haar leerlingen goede examen-resultaten ha len. Reeds toon is volgens Van Kemenade het schoolbestuur er op attent gemaakt dat de lerares voor een Nederlandse bevoegdheid moest gaan stu- 'door Geert van Someren deren als ze les wilde blijven geven. Daarna is in 1973 door het ministerie aan de betrok kenen gezegd dat de goedkeu ring uiterlijk op 1 augustus 1977 zou aflopen. Onderwijs-minister Van Keme nade vindt het geen doorslag gevend argument dat het Frans de moedertaal is van de lerares en dat haar opleiding Franstalig was. Hij heeft het Kamerlid Ginjaar laten weten dat een Franstalig opgeleide onderwijzer in Belgié ook niet bevoegd is in het Nederland stalige deel van Belgis les te geven aan kinderen in de leef tijd van 12—16 jaar. Schiedam De Gusto-ma- nifestatie wordt direct uitgezonden door de Zie ken Omroep Schiedam. Het programma dat mor genochtend in het Ge meente- en het Noletzie- kenhuis zou worden uit gezonden is verschoven naar vanavond. Het hele gebeuren in het Passage-theater wordt uitgezonden. Ook zullen enkele fragmenten te ho ren zijn van de optocht die vanmiddag in de stad werd gehouden. Het idee om deze aangele genheid op de radio te brengen is van de luiste raars 2&lï. Met name pa- tienten uit het Noletzie- kenhuis die daar langdu rig verblijven hebben bij de ZOS het verzoek inge diend om op de hoogte te worden gehouden. De Gusto-uitzending begint om acht uur en is in de ziekenhuizen te volgen via radiokanaal 4. Viaardingen De zwem jeugd van SC Delphin uit Hamburg, op bezoek bij VZC, keek gistermorgen zijn ogen uit in de bakke rij van warme bakker Frans Hazenberg. Het was één van de geslaag de uitstapjes van de Duitse zwemploeg, in het kader van een periodieke uitwisseling met de Vlaardingers. Vanavond staan er zwemwedstrij den bij Alicante in *s~ Gravenzande op het pro gramma en morgen avond in het tot wed strijd bad omgedoopte Oolybaö. Schiedam „Zeer, zeer teleurstellend" noemt Ruudl PïUard, directeur van de Schiedam se Gemeenschap, het standpunt van de gemeente dat zijn stichting en de VVV toch nog een jaar langer met elkaar opgezadeld blijven zitten. Die visie blijkt de SG onlangs ter ore te zijn gekomen. Volgens Pülard werkt de be staande situatie heel tijdro vend en had mj verwacht, dat loskoppeling daarom eerder mogelijk zou zijn. Daarover heeft hij geregeld contact met cultuurwethouder Herman Posthoorn. „Ik vind het nu beslist behoorlijk vervelend worden, maar dat is heel zacht uitgedrukt", aldus Pü lard. Volgens de directeur van de cul turele stichting stoeit de ge meente nogal met begrippen zoals sociaal-cultureel werk en sociaal toerisme. „De boel wordt flink door elkaar ge haald, op 2o'n mamer dat ik er zelf niks van snap. Maar in elk geval zijn wjj de laatste weken maar weer gaan kij ken, wat wij als SG voor de WV kunnen doen. Er zijn ideeen voor een nieuw promo- bonplan voor Schiedam, maar over het hoe, vanneer en waar overleggen wij ten spoe digste met de middenstand. Wij denken aan een meer commerciële opstelling van de WV". Zoals bekend is de Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer een ondergescho ven kindje van de Schiedamse Gemeenschap. Nu de situatie opnieuw met een jaar wordt verlengd, is vol gens Pillard de onzekerheid te groot geworden om nog serieus te zoeken naar zelf standige ruimte voor de WV. ï/.i,Passagetheater In het verle den hty-fj de commissie Lin- denhof/ Pr o v~m ershui s, die zich boog over de toekomst van plaatselijke monumenten, eens de politiepost aan de Buitenhavenweg (vlakbij de Koemarkt} aangestipt maar daarop is met in volle ernst ingegaan. Een nog jonge ge dachte was later de zoge naamde viskom yon het Pas- satheater: de uitbouw in de Passage. Pülard noemt dat geen slechte gedachte, al wordt het gebrek aan par keerruimte dan een probleem, maar een voordeel is weer de liggmg middenin het centrum. „Als het oude Vrom-complex aan de Buitenhavenweg wordt ontruimd en daar in derdaad een parkeerterrein komt, ja, dan is die politiepost natuurlijk prima geschikt", al dus Pillard, ./naar voorlopig zit een apart onderkomen er toch met m. Helaas." De Vogelvrije Fietser be steedt binnenkort aan dacht aan de Harreweg en Abtswoude. Op zater dag 31 december loopt het proefjaar ten einde, waarin die route op zon dagen was afgesloten voor motorverkeer tus sen Delft en Schiedam. Bewoners van dit landelij ke traject, en tevens bet langzaam verkeer dat daarvan gebruik maakt, zijn in meerderheid voor handhaving van de zon dagsluiting voor auto's. Naar de bevindingen hield de ENWB, de eerste enige echte Nederlandse wielrijdersbond, onlangs een onderzoek. Over een week moet een notaatje klaar zijn, dat dan wordt gestuurd naar de gemeenten Schiedam en Delft, die op hun beurt bij de provincie moeten bepleiten dat het verbod van kracht blijft Sterker nog: ia samen spraak met Schipluiden moeten de mogelijkhe den worden bekeken van definitieve afsluiting van meer wegen in Mid den-Delfland voor door gaand motorverkeer, het liefst dagelijks, maar dat mag weer niet betekenen dat daardoor rijksweg 19 wordt aangelegd. De vogelvrije fietser. Zo heet het tijdschriftje van de ENWB, dat zes maa! per jaar verschijnt. Over de activiteiten van de wielrijdersbond staat meer op één van de bln- nenpagina's. Schiedam Een lesauto heeft gisteren op de Burgemeester van Hoarenlaan een kleuter geschept, die ter hoogte van de ïtuijs de Beerenbroueklaan het zebrapad opliepterwijl het licht voor hem op rood stond. De vijfjarige Roberto FascilJa uitde Van Hogendorpstraat liep daardoor een hersen schudding en een gebroken schouder op, waarmee hij in het Nole[ziekenhuis is opgeno men. De leswagen werd bestuurd door de achttienjarige M. G, E. van de V. uit Schiedam. Juridisch bestuurder is echter rijschoolinstructeur S. H. M. P. (34) uit Schiedam. Het on geluk gebeurde rond kwart voor twaalf gistermiddag. Den Haag/Schiedam Het Tweede Kamerlid Engwïrda (D'SS) vindt dat de Schiedamse scheepswerf Gusto wordt gediscrimi neerd. Hij stelt dat in schriftelijke vragen aan minister Lubbers van economische zaken. Het D'66-Kamerlid meent dat de regering de indruk wekt alsof reeds tot het sluiten van Gusto zou zijn besloten. Naar zijn mening kan dat niet, omdat het parlement eerst moet beslissen over het herstructureringsplan van de Beleidscommissie Scheepsbouw, dat echter nog niet is verschenen. Engwirda vindt het daarom onredelijk, dat in mei van dit jaar de regering rich bereid verklaarde bij te springen als de bouw van een zogeheten cutterzuiger verlies zou opleveren, onder de voorwaarde dat dit zou bijdragen tot een „ordelijke afbouw" van Gusto. Het Kamerlid wil dat, in afwachting van de besluitvorming over wat er moet gebeuren met Nederlandse scheepsbouw, afgezien wordt van discriminerende maatregelen. Voorkomen blijft probleem: Schiedam Ongeveer driehon derd kinderen lopen in Schie dam met boofdliiis. Het voor komen van deze luissoort wordt door de gemeentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst als een probleem betiteld. Uit het deze week uitgekomen jaarverslag van de GG en GD bkjkt dat op zeven scholen maandelijks wordt gecontro leerd en behandeld. Twaalf scholen werden twee maal per jaar gecontroleerd en op nog eens vijftien scholen kwam de schoolverpleegster op verzoek van de school voor controle. Het gemiddeld aantal behan delde leerlingen per maand was ongeveer honderdenveer tig. In totaal werd 2640 maal een kind behandeld. Bij een ge middelde duur per behande ling van twaalf minuten bete kent dit dat in totaal 628 uren werden besteed aan de behan deling van hoofdluis. Met uit zondering van de zomerva kantie komt dit neer op onge veer 11 uur per week. De dienst doet uiteraard veel meer. Men zit aan de Tuin- laan niet stiL De zieke over voer- en ongevallendienst ruk te het vorige jaar bijvoorbeeld in totaal 4986 maal uit. Voor aangereden voetgangers 301 keer. Voor automobilisten 103 maal en evenveel keren voor ongevallen bij bedrijven. Voor zelfmoord nikte men zeven maal uit en voor pogingen daartoe nog eens eenentwintig keer. Om maar eens een greep te nemen uit de over- richtscijfers. jp

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1