SCHIEDAMSCHE COURANT I -iiistö moet open Xethel vreest verzakkingen [Commissie is zoek Gevonden! Dijkwoning kan verder vervallen Gust® u®g Hoelang krijgt Tijdelijk huur- contract in VOP Van der Lely weer in geweer tegen gemeentebestuur Verandering grondwaterpeil Pand Trekkade 8: Lange Singelstraat tegen vrachtverkeer Poets-Belg wil de cel ia Winkeldieven weer actief Turken tuigen landgenoot af PPR tegen bouwplannen Ziekenverzorgster gedupeerd door brommende rovers Maandag 31 oktober 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD *_l02de jaargang no* 25950 - 8 PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL o Het waterpeil in Schiedam-Kethe! moet veranderen door de aanleg van een nieuw park. Een werkgroep buurtbewoners onderzoekt wat de gevolgen zijn en of de gemeente verantwoordelijk is te stellen. Schiedam Het mysterie van de verdwenen adviescommis sie is opgelost Burgemeester en wethouders hebben Cor van Til borg, het WD-raad- slid dat de commissie het eerst kwijt was, gemeld dat hij niet ongerust hoeft te zijn. Want de commissie voor vor dering van woonruimte van particuliere eigenaars is ge woonweg opgeheven, omdat rij overbodig was: sinds 1963 heeft deze adviescommissie niet meer vergaderd, aldus het college van b en w. Toch wenden op 9 september 1974 nog raadsleden benoemd in de commissie, onder wie Van Til borg. Omdat de libe raal er daarna niets meer van hoorde, stelde hij begin okto ber schriftelijke vragen, in de trant van: "Zit ik er nog in?" Dat is niet zo. Het college heeft geantwoord, dat de benoe ming voor slechts één jaar gold en omdat nooit werd vergaderd, was er geen herbe noeming. De opzet, een doel matige verdeling van de be schikbare woongelegenheid in Schiedam, wordt tegenwoor dig besproken in de huisvesti- gingscommissie. Mocht dan blijken dat voor spoedgevallen geen woning kan. worden gevonden, op ba sis van vrijwilligheid van huiseigenaren, dan zou de ge meente van de vorderingsbe- voegdheid gebruik mogen ma ken, maar een dergelijk geval heeft ach niet voorgedaan. Volgens het college komt dat vooral ook, omdat de gemeen te momenteel beschikt over ruim een derde dee! van het aantal woningen in Schie dam, om precies te zijn: 10.447 van de 23.396. Dat brengt met zich mee dat voor werkelijke spoedgeval len, waarvoor enkele voor waarden gelden, in de prak- Schiedam Bewoners van Sethei vrezen verzakkin gen. Men verwacht dat de huizen in de dorpskern gaan scheuren, nu de gemeente het grondwaterpeil heelt veranderd voor de aanleg van park Kethel. Een groepje buurtbewoners is aan het uitzoeken, wat de gevolgen zijn en of het gemeentebestuur daar aansprakelijk voor is te stellen. Met een ambtenaren is al een gesprek geweest De Kethel- lappers rijn echter nog niet gerustgesteld. „Een van de huizen heeft bij voorbeeld een houten funde ring. Als het water zakt, ko men de "koppen van de houten palen droog te staan en rotten rij misschien weg. Een ander huis staat weer op een beton nen plaat Wat gebeurt daar mee als het waterpeil wordt veranderd zo vraagt er één zich ai Op het stadskantoor gelooft men niet dat de verandering nadelige gevolgen voor Kethel heeft Eén van de deskundige ambtenaren, die met de buurtbewoners heeft gespro ken, zegt erover: „Die veront- rustheid snap ik niet Het wa ter gaat nu gewoon rond. Dat is goed om de boel te verver sen. Als over enige tijd die huizen gaan scheuren, zeggen de bewoners dat het door de verandering in het waterpeil komt. Maar als er niets aan wordt gedaan, kan dat na tuurlijk ook gebeuren. Het zijn immers oude huizen. We hebben wel meer meege maakt, dat tegen soortgelijke veranderingen te keer wordt gegaan. Later blijkt dan dat de mensen toch best tevreden rijn over hetgeen is gebeurd". Het waterpeil moet volgens de gemeente worden veranderd omdat nieuwe sloten en een vijver rijn gegraven die on dermeer in verbinding staan met water in Groenoord, dat een peil heeft van 2,75 bene-- den NAP. o Het pand aan de Trekkade. Vlaardingen Het behoud van de fraaie dijkwoning aan de Trekkade 8 langs de Vlaar- dlngse Vaart lijkt zeer ern stig In gevaar te komen. De gemeente Vlaardingen wacht nog steeds op een besluit van het college van Gedeputeerde Staten om een klein gedeelte van de zogeheten comparti- mentcrlngsdijk om te leggen, zodat het - reeds geruime tijd - leegstaande pand toch zou kunnen blijven staan. Het geval wil echter dat het Rijk voor de begroting '78 hele maal geen geld voor de aanleg van die compartimenterings- dijk heeft opgenomen. Voor lichter van Provinciale Staten J. van Kokswijk zegt: „De zaak is in het slop geraakt Het tracé van die dijk is vast gesteld op grond van de wet BWO (Bescherming Water staatswerken in Oorlogstijd), Dat is een oude wet die qua inspraak niet voldoet aan de huidige wetten Van een voor afgaande inspraakprocedure was dan ook geen sprake." Het „compartimenteringsplan" werd vorig jaar ter visie ge legd. Van Kokswijk: „Door vele inspraakgroepen werden aan- en opmerkingen ge maakt, andere voorstellen werden gedaan. De beslissing werd uitgesteld en de stukken verdwenen in de ijskast". Voor een inspraakprocedure schijnt een nota in bewerking te zijn, maar onderwijl zijn GS bezig met een herberie- ning of „het allemaal nog wel nodig is". Het Rijk zal uiteind elijk toch een beslissing moe ten nemen. Het feit dat op de begroting voor het volgend jaar geen geld is opgenomen is wat^dat betreft een teken aan de wand. Dat houdt in ieder geval in dat de - even tuele? - werkzaamheden voor de aanleg van de comparti- menteringsdijk nimmer in 1978 zullen plaatsvinden. Voor het Vlaardingse dijkpand- je betekent dat dat het nog- lange tijd kan „verval len". Schiedam Tientallen soli dariteitsverklaringen zijn Passage vrijdagavond bin nengestroomd, veertlendui- zend handtekeningen gaan binnenkort naar de Tweede Kamer, twaalf- tot vijftien honderd Schiedammers lie pen vrijdagmiddag mee door de stad - en harde, verbitterde woorden zijn ge vallen. Maar hoelang Gusto nog open zal blijven „Onze mannen mogen niet als zwerfkatten buiten de poort worden gedirigeerd", riep Tootie Smits van bet vrou wencomité Gusto Open in het Passagetheater, waar vijfhonderd demonstranten zich hadden verzameld om voor behoud van de werf te vechten en om te luisteren naar burgemeester Lems» Marcus Bakker en Arie van der Hek als kopstukken in de strijd. Cabaretier Frits Lambrechts zong de actievoerders moed in, een overdonderend ap plaus en geschreeuw weer klonk toen een protestver- klaring werd voorgelezen, die wordt gezonden aan de Tweede Kamer, de vakbe weging, de beleidscommis sie scheepsbouw, de Rijn- ra ondraad en de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam, De actie is goed verlopen, zo wel de optocht door Schie dam als de manifestatie in Passage. Vol emotie, dat wel. „Ik ben zo bang, dat het allemaal geen pest uit maakt", zei een werknemer trillend. Meer actie op pagi na drie. tijk voldoende mogelijkheden liggen in gemeentelijke wo ningen, waardoor van particu lieren geen woonruimte hoeft te worden gevorderd. Dat was in 1947 nog niet 20, toen de woonruimtewet van kracht werd, waarna ook de onder havige adviescommissie werd ingesteld. ^chiedam Er is een adviescommissie zoek. Daarom heeftj VVD-raadslid Cor van Tilborg het college van burgemeester en jk wethouders schriftelijk gevraagd, waar die commissie is geble-1 gven. Hij zit er zelf in, maar onlangs heeft hij moeten bekenneq tet naar zijn weten de commissie nooit bijeen geweest is. Uit onze krant van donderdag 6 oktober. Resultaat kraakactie Vlaardingen De vereniging wijkbelangen Vettenoordsepolder heeft de Rotterdamse advocaat mr. W. L. Nouwen een tijdelijke huurovereenkomst laten opstellen, die moet worden toegepast bij het verhuren van voor sloop bestemde panden. Deze concept-overeenkomst is vorige week opgestuurd naar wet houder voor stadsontwikkeling Bas Goudriaan. Deze zal het werkstuk laten toetsen op zijn juridische waterdichtheid. De gemeentelijke afdeling voor juridische zaken wordt met deze gnab belast. de huisbaas (de gemeente in dit geval) de huurder wel kan sommeren het pand te verla ten, omdat de woning op de nominatie staat gesloopt te worden. In zijn brief aan de wijkvereni- ging schrijft de Rotterdamse advocaat: "Het is niet geheel ten onrechte dat de gemeente bezorgd is dat, ondanks even tuele toezeggingen van de huurders, dat rij tijdig de wo ningen zullen ontruimen, zij straks geconfronteerd zullen worden met enkele huurders die, zich beroepend op huur- bescherming, zo lang mogelijk zullen ophouden". En verder: "Voor de gemeente moet het echter wél accepta bel zijn tijdelijk de thans voor sloop bestemde en leeg staande woningen in buur uit te geven, indien de construc tie en inhoud van bet huur contract en de eventuele pa rallelle verklaring van de huurders zodanig zijn dat een beroep op huurbesciierming de huurders niet zal baten". De concept-huurovereenkomst is in feite een voortvloeisel van de onlangs gehouden kraakactie. Een zevental wo ningen werd gekraakt onder supervisie van wijkvereniging Vettenoordsepolder om de ge meente Vlaardingen duidelijk te maken, dat door de leeg stand in de wijk de leefbaar heid wordt aangetast Het kraken schoot bij B en W echter in het verkeerde keel gat. Zij dreigden met een kort geding, waarna de gekraakte panden werden ontruimd. Besloten is toen, dat op initiatief van de wijkvereniging een concept-overeenkomst op schrift zou worden gezet voor een tijdelijke bewoning/ver huur van gemeentepanden, die voor sloop bestemd zijn op grond van het VOP-actie» plan. Het punt waarbij het hierom draait: in een normale huurovereenkomst staat dat de verhuurder zijn huurders niet uit hun huis mag zetten; in het concept van Nouwen is een clausule opgenomen, die Woningbouw Steendijkpolder Den Haag De N.V. C. van der Lely uit Maasland blijft zich met alle middelen verzetten tegen de Maassluise bouwplannen voor de Steendijkpolder omdat het bedrijf daar proefterreinen in gebruik heeft, die door de uitbreiding van Maassluis zullen moeten verdwijnen. Via de provinciale commissie- Arob maakte de raadsman van Van der Lely daarom ook bezwaar tegen de bouw door Eurowoningen van 167 premie- en vrije-sectorwo- ningen, waarvoor het dage lijks bestuur van de provincie heeft verklaard er geen be zwaar tegen te hebben, dat ze er komen, hoewel het bestem mingsplan, dat de bouw mo gelijk moet maken, nog niet van kracht is. De beslissing over dat plan is nog niet ge vallen doordat Van der Lely in beroep is gegaan bij de Kroon. Volgens Van der Lely moei in de Steendijkpolder helemaal niet gebouwd worden met het oog op de luchtverontreini ging en verder zou Maassluis voor eigen inwoners deze hui zen niet nodig hebben. Boven dien had de raadsman uitge rekend, dat met dit plan in Schiedam Twintig bewoners van de Lange Singelstraat willen het vrachtverkeer uit de straat weren. De handte keningenlijst, die zij daar voor hebben ondertekend, zal binnenkort aan het gemeente bestuur worden overhandigd. Initiatiefneemster MJL Meer kerk heeft reeds een onder houd aangevraagd met burg ev inces ter Arie Lems en wet houder Chris Zijdeveld. De buurtbewoners willen weg versmallingen en een ver springende wegas: het zogehe ten zig-zag-effect. En dat alle maal omdat het gedeelte tus sen de Singel en de Marconi straat vooral na de afsluiting van de Laurens Costerstraat een sluiproute is geworden voor vrachtwagens. „Ze willen de stoplichten bij de Broersvest vermijden", aldus de 26-jarige mevrouw Meer kerk, „maar daardoor veme- ken ze hier de hele boel. Er komen gaten in de weg, Door het gedreun van de wagens tril je 's morgens zowat uit bed. De wagens kunnen veel beter over de Broersvest gaan, want die is er tegen bestand". In het schriftelijke verzoek vra- gen de buurtbewoners tenslot te nog om bij de planning van eventuele verkeersmaatrege len te worden betrokken. 1977 in Maassluis meer huizen in aanbouw zullen komen dan de 250, die gedeputeerde sta ten in een vorige beslissing ais maximum hebben genoemd. Het gemeentebestuur stelt hier tegenover dat de huizen niet in de eerste plaats voor Maas sluis nodig zijn hoewel daar bijna 2900 woningzoe kenden zijn, waarvan bijna de helft eigen mensen maar dat er gebouwd wordt om het woningtekort in Rijnmond te helpen opheffen. De plannen zijn tot stand gekomen in nauw overleg met de minister, met het provinciaal bestuur en met Rijnmond en deze ach tergrond verklaart ook de haast bij de uitvoering. Er kan niet gewacht worden tot de Kroon uitspraak heeft ge daan. Er worden volgens het gemeentebestuur niet te veel huizen gebouwd omdat een aantal nog op rekening van 1976 geschreven dient te wor den. Volgens Eurowoningen heeft Van der Lely geen recht streeks belang bij dit speciale bouwplan, zodat de commis sie-Arob het bezwaar niet in behandeling kan nemen. Overigens zou stopzetten van het werk nu leiden tot ernsti ge financiële consequenties, zowel voor het bedrijf als voor de kopers van de wonin gen. De commissie staat nu voor de taak GS te adviseren over de vraag of de omstreden verkla ring van geen bezwaar al dan niet herroepen moet worden. Schiedam Geheimzinnig vonden twee agenten de man, die vrijdagavond om kwart voor tien in het gras langs de 's-Graven- landseweg zat. Daarom gingen rij kijken. En even hielden rij de adem. in, toen de raan een pis tool in banden bleek te hebberi. Nader bekeken ging het om een speelgoedwapentje, dat de man in kwestie - de 33-jarige Belg J.H.- M.F. - met schoensmeer zwart zat te maken. Hij vertelde de politieman nen blut te rijn en dat hij daarom een middel had gezocht om voor een nachtje in het bureau te mogen slapen, in de bak. Zaterdagochtend is hij heengezonden. Vlaardingen De Vlaardingse middenstand heeft de afgelo pen dagen in toenemende ma te te kampen gekregen roet winkeldiefstallen. Uit de autoshop van Unique aan de Gedempte Biersloot wisten vingervlugge personen een autocassetterecorder ter waarde van ruim 500 gulden' mee te nemen, terwijl in de Hem a een stofzuiger ter waar de van 135 gulden werd ont vreemd. Stofzuigers bleken erg „in" te zijn, want bij Ra dio Modem aan het Liesveld nam men een zogenaamde draaitopstofzuiger mee zon der te betalen. Bij een speel goedwinkel en V. en D., beide eveneens aan het Liesveld, werden goederen ter waarde van bijna 350 gulden meege nomen. Bij laatstgenoemde werd een veertienjarig meisje uit Schiedam betrapt. Schiedam Landgenoten van hem hebben de 37-jarige in de Gorzen wonende Turk S.A. dusdanig mishandeld, dat hij in het Noletriekenhuis een bloedende hoofdwond moest laten hechten. Bij de politie beeft hij aangifte gedaan van mishandeling. De aftuiging vond plaats in de Willem Brouwerstraat, vrij dagmiddag tegen vijven. Over de aanleiding kon de politie nog niets meedelen. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de PPR vindt, dat aan de Roemer Visschcrst raat'niet mag wor den gebouwd. Dit is, zo staat in een motie die op de laatst gehouden leden vergadering is aangenomen, in strijd met het structuur plan. Indien de gemeenteraad mocht besluiten toch de des betreffende gronden in erf pacht uit te geven met het doel daar woningen op te Ia- ten bouwen, dan zou dit be-' sluit volledig in strijd rijn met het structuurplan. De burger zou, aldus de PPR, het gehele structuurplan niet meer se rieus nemen. Bovendien zou het vele geld, dat is gestoken in alle onderzoeken, wegge gooid zijn. In dezelfde motie dringt de PPR er voorts op aan, dat met spoed wordt gewerkt aan het autovrij maken van de bin nenstad. Schiedam Opnieuw hebben brommende tassenrovers een slachtoffergcmaakt. Dit keer was de 22-jarige A. P. S. P. de dupe. De ziekenverzorgster fietste over de Lange Haven, toen rij door een bromfiets werd inge haald en de duopassagier een tasje van haar bagagedrager griste. De Schicdamse kwam hierbij bijna ten val, Van de twee jongens, die onmiddel lijk met hoge snelheid op de brommer verdwenen, kan rij vrijwel geen signalement op geven. In de verdwenen schoudertas zaten een porte monnee met 175 gulden, be- taalpas en -kaarten. Soortgelijke diefstallen zijn al diverse keren in Schiedam en Vlaardingen gepleegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1