m SCHIED MVISCHE COURANT 'Verder terugdringen van de ongeli Nieuwe weg 'n noodzaak SpeeDmt weer in de as gelegd ;Je kan natuurlijk alles wel slopen" „Ziften" in plaats van listalen .Hand- tekeningen voor bimrt- jengd: Binnenkort toestemmiiig voor uitbreiding politiebureau Jeugdbende uit Gorzen? VERKIEZINGS PROGRAMMA PARTIJ VAN DE ARBEID: LEEGLOOP VAN BINNENSTEDEN ZIEK Gepakt na wilde achtervolging Kieboom voorzitter van visserijmuseum Als parkeerterrein hij centrum komtt Raadslid over dijkwoning Trekkade ||l !f|i Dinsdag 1 november 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25951-4 PAGINA'S Mij Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De speeJhut aan het Frans Halsplein is wederom afgebrand. De jeugd uit de omgeving verdenkt een bende uit de Gorzen van brandstich ting. Het is niet bekend of deze jongerengroep ook verant woordelijk is voor de brand die dezelfde nacht woedde op de hoek van de Jan Steenstraat en de Vïaardingerdïjk en waar bij een grijze Opel Kadett fors werd beschadigd. Bij het arriveren van de brandweer en de politie namen de daders de h**- nen. Dat men de bende uit cle Gorzen verdenkt komt doordat deze al eerder de hut bij het schoolplein in brand heeft gestoken. Dat was zo'n anderhalve maand geleden, toen de hut drie etages hoog was. Een en ander was gevolg van een vechtpartij om een meisje in koffiebar De Goede Haven. In het Westen voelt men er weinig voor om de hut weer op te bouwen. „Dan gebeurt immers weer het zelfde," zegt de 13-jarige Christiaan Ossenforth, een van de ongeveer tien jon gens die de hut hebben gebouwd. i Vlaardingen „De inrichting van de bebouwde omgeving is een neerslag van de on derliggende maatschappelij ke verhoudingen. De invloe den van ongelijkheid in kennis, macht en inkomen zijn dan ook duidelijk waar neembaar. Welgestelden wo nen in wijken of buurten met betere voorzieningen dan mensen roet een mini mum inkomen. Beleggers hebben veelal meer invloed dan democratisch gekozen organen en gebruikers. Mid dels het stadsontwikke- lingsbeleid kan er aan ge werkt worden deze ongelijk heid terug te dringen". Aldus een gedeelte uit de inlei ding over de stadsontwikke ling die is terug te vinden in het vandaag openbaar ge worden concept van het ver kiezingsprogramma, waar mee de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid de gemeenteraadsverkiezin gen 1978 wil ingaan. Op alle fronten klinkt in het verkiezingsprogramma heel duidelijk het socialistische standpunt naar voren, na melijk de kennis, het inko men en de macht op een rechtvaardige manier verde len. - In de inleiding staat overigens dat hiermee in VIaardingen voor wat de stadsontwikkeling betreft reeds een begin is gemaakt. Stadsontwikkeling, zo zegt de PvdA, is meer dan alleen maar nieuwbouw en nieuw bouw. Het gaat om de totaal visie op de inrichting van de stad, het bevorderen van de kleinschaligheid, verbetering van de recreatieve voorzie ningen, meer groen, hei tot standkomen van betere so ciale, culturele en medische voorzieningen, het opstellen van een verkeersplan, het oplossen van het verkeer sprobleem enzovoorts. In het verkiezingsprogramma van de PvdA staat voorts dat de uitgangspunten, die ten grondslag hebben gele gen aan de vaststelling van het structuurplan, onverkort geldig blijven. Functies zoals wonen, werken, onderwijs en ontspanning dienen zo veel mogelijk op elkaar te zijn afgestemd Deze visie is ook terug te vin den in het woonruimtebe- !eid, de verdeling van de wo ningen. De PvdA maakt zich ernstig zorgen over de leeg loop van de oude steden, ook in Vlaardïngen. Vooral het vertrek van de beter ge situeerden naar de buiten- wijken ziet zij met lede ogen aan. Oudere mensen blijven achter in het oude centrum. De leegstaande woningen blijven leeg en verkrotten. Het afdelingsbestuur van de PvdA vindt echter dat in de stad alle bevolkingslagen vertegenwoordigd dienen te zijn. Dit betekent, zo staat in het verkiezingsprogramma, dat in steden ook duurdere woningen aanwezig dienen te zijn. Voor wat betreft de economi sche aangelegenheden wil de PvdA dat er een gemeente lijke vestigingsverordening komt voor het midden- en kleinbedrijf. Met deze veror dening kan de gemeente het vestigen van wei de winkels en/of cash- en carrybedrij- ven tegenhouden in de oud wijken. De PvdA vindt in het algemeen dat het ge meentebestuur op de bres dient te staan voor het mid den- en kleinbedrijf. Ook dient de gemeente de werk loosheid te helpen bestrij den. Over de gezondheidszorg is de PvdA met bepaald content ,,Deze vertoont ziektever schijnselen". zo zegt zij in haar verkiezingsprogramma. Er is sprake van een ingewik keld, ondoorzichtig en niet ef ficiënt geheel van voorzienin gen, waar zo snel mogelijk een einde aan dient te komen. Met kracht pleit deze partij voor samenwerkingsverbanden. Niet alleen voor wat betreft de groepspraktijk van de huisartsen en/of tandartsen, maar ook de tandheelkundige hulpkrachten, apothekers, be jaardenhelpers enzovoort Anderzijds dient gewaakt te worden, voor pompeuze ge zondheidscentra. Bijvocrkeur dienen de werkers in deze centra in dienst van de (ge meentelijke) overheid te staan. De PvdA wil zo snel mogelijk dat de gemeente komt met een voorzieningen plan op dit gebied. Dit plan zal dan de basis dienen te zijn van een te voeren beleid in de gezondheidszorg. De eerste lijn is ondermeer de huisarts, wijkverpleging en dergelijke. De definitieve vaststelling van het verkiezingsprogramma ge beurt tijdens twee ledenverga deringen. De eerste wordt ge-- houden op donderdag 24 no vember. De tweede op vrijdag 16 december. Vlaardingen Na een wilde achtervolging, waarbij een waarschuwingsschot is ge lost, heeft de politie twee mahnen kunnen aanhouden. Het tweetal was even daar voor op de Galgbade in Vlaardïngen aangehouden. Een van de mannen reed in een personenauto, waarmee het busje met daarin de ander werd voortgetrokken. Toen de twee mannen geen papieren konden tonen, namen zij de benen. De man uit het busje sprong in de personenauto die er zo snel vandoor ging dat de trekkabel sprong. De ge schrokken agenten vuurden toen een waarschuwingsschot af. Ver zijn de vluchters niet geko men, want op de kruising van de Vettenoordsekade en de Westbavenkade vloog hun au to tegen een stoeprand en kwam daar tot stilstand. Bei den gingen er toen te voet vandoor, maar konden spoe dig worden ingerekend. De een werd aangehouden in zijn woning, de ander werd gevon den onder enkele balen zaag sel die op een nabijgelegen fabrieksterreintje lagen. Vlaardïngen Burgemeester Kieboom van Vlaardïngen is gekozen tot voorzitter van het bestuur van het Visserijmu seum. Hij volgt hiermee ir. A. L. Backer op, die enige weken geleden plotseling is overleden. De heer Kieboom was reeds vice-voor2itter van het Visserij museum. De achter kant van de Rotterdamse- dijk: een nieu we weg? Schiedam Een gloednieuwe weg kan wellicht de grote verkeersproblemen in het centrum oplossen. Bij de dienst gemeentewerken komt morgen ter sprake, hoe de mogelijkheden zijn voor een weg die pal achter de Kotterdamsedijk loopt en even wijdig daaraan, tussen de Nieuw Mathenesser- straat en de Buitenbavenweg, en in het verlengde van de Couwenhovenstraat. Eén en ander hangt samen met de gedachte aan een groot parkeerterrein, aan te ieggen Vlaardïngen Je kan natuurlijk alles wel slopen. Maar alleen al uit historische overweging moet je dat pand ge woon laten staan". Het PvdA-raadslid Peet Drop- pert spreekt duidelijke taal. Hij is er heilig van overtuigd, dat te allen tijde moet worden voorkomen, dat de dijkwo ning aan de Trekkade 8 langs de Vlaardingse Vaart met de grond gelijk gemaakt wordt. Droppert geeft toe dat het nu met het pand dezelfde kant opgaat als met de IJssel- hoeve. Deze omstreden boer derij is zoals wellicht be kend afgebroken.' In onze krant van gisteren meld den wij dat het Rijk geen geld op zijn begroting "78 heeft op genomen voor het aanleggen van de compartimenterings- dijk. Hierdoor komt de fraaie dijkwoning mooi beschut door een krans van bomen en struiken ernstig in gevaar. De toestand van de woning die vorig jaar nog eventjes door krakers bewoond is ge weest is slecht Het opknappen van de leeg staande dijkwoning zou even tueel kunnen worden uitge voerd met gelden uit de ge meentelijke pot voor stadsher-. stel- Dit potje is bestemd om fraaie elementen in de ge meente Vlaardingen te behou den. PvdA-man Peet Drop- pert zal in ieder geval een pleidooi voeren om het pand weer in een degelijke staat te brengen. Hij 2egt: „Eerst moe ten gas-, water- en lichtleidin- gen worden aangelegd. Dat zal zo rond de 50.000 gulden gaan kosten". Vervolgens zal geld moeten worden uitge trokken om het vervallen bouwwerk weer „in elkaar te timmeren". Ook van de zijde van de werk groep Delfland wordt gemop perd. Frits van Oostroom van de werkgroep vertelt: „Het is een schande dat het zover is gekomen. Ik zie het bijzonder somber in". Als eventuele op lossing ziet Van Oostroom om te voorkomen dat het pand binnenkort uit zich zelf in elkaar stort het uitgeven van de dijkwoning door de gemeente als tijdelijke woon ruimte. „Er zou dan een voor lopig huurcontract moeten worden opgesteld", is zijn me ning. Frits van Oostroom is bang dat het dijkpand een beetje tus sen het wal en het schip te recht zou komen. Hij zegt: „In feite kan je de gemeente Vlaardïngen nauwelijks iets verwijten; ook de provincie niet, maar ja Rotterdam „Als Ik hem weer zie, schop ik zijn kop eraf', zei Comelis K., hulpkoelmonteur uit Vlaardïngen, gisteren tegen politierechter mr. M. L. F. M. van der Grinten. En daarna, alsof hij degene was die de gerechtelijke procedure uitvoerde: „Zeg maar wat ik er voor krijg". De 28-jarige Vlaardinger had op 2 maart de deur van de wo ning van een van zijn kennis sen, en daarna de kennis zelf, ernstig toegetakeld. Hij was kwaad geworden omdat die kennis, de 24-jarige Ruud de G, uit Vlaardïngen, had rond verteld dat hij auto's had ge stolen. Omdat hij vond dat Ruud zich daarover moest verantwoorden, ging hij bij hem langs. Nadat hij een tijd had staan bellen, en er niet werd opengedaan, keelde hij zijn woede op de voordeur. Hij trapte de deur bijna hele maal uit rijn voegen. Later op de avond ontmoette hij Ruud op straat. „U sloeg hem toen aardig verrot", merkte de politierechter op. Toen hij Ruud tegen de grond had ge werkt wilde Cor weggaan. Ruud was echter nog niet zo hard .verslagen dat hij niet meer in staat was iets terug te doen. Hij verwondde Cor met een mes in zijn schouder blad. Later sloeg Ruud ook nog de ruiten in van een per sonenauto van een Vlaar- dingse. In die wagen zat Cor. De officier van justitie, mr. J. G. F. A. Hage eiste een boete van tweehonderdvijftig gul den of vijf dagen vervangen de hechtenis plus twee weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar.- Toen Cor de eis had horen vallen verliet hij de zaal, na meegedeeld te hebben dat hij wel zou gaan „zitten" in plaats van te betalen. Door zijn vroegtijdig vertrek uit de rechtszaal hoorde hij niet meer dat de politierechter wel dezelfde boete uitsprak als de officier eiste, maar de voor waardelijke celstraf met twee weken verlengde. Ruud die op dezelfde tijd als Cor voor de rechter had moeten verschij nen, maar die niet kwam op- dagen, zal een andere keer worden berecht. Krli-nupJmifnuprmi dragen ook aandacht Schiedam Rond het Van 't Hoffplein worden vanavond handtekeningen opgehaald voor een clubnrimte ten be hoeve van de buurtjeugd. Gisteravond hebben onge veer twintig jongeren daar vijfhonderd formulieren voor in de buurt verspreid. Het initiatief is afkomstig van de bewonersvereniging Schiedam-Oost, die onlangs ontdekte dat de jeugd be hoefte heeft aan een eigen ruimte, zoals wij vorige week woensdag reeds meld den. Het bestuur heeft inmiddels ook een gesprek gehad met de jeugd uit de omgeving van het Edisonplein, Ook uit dit overleg kwam naar vo ren dat Centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat in zijn huidige vorm niet vol doet Aan de leiders gaat men dan ook vragen om het centrum in ieder geval op meer avonden dan alleen 's- woensdags voor de jeugd open te stellen. Nog liever wil men een eigen ruimte. Verder werd duidelijk dat de jongeren op het school plein wat voorzieningen wil len hebben om te kunnen voetballen. Voor de kleintjes die ook op het schoolplein, rijn aange wezen gaat de bewonersver- erdging proberen om wat speelwerktuigen van de ge- Een twintigtal jon gens uit de buurt van het Van 't Hoff- plein in Schiedam- Oost hebben gis teravond zo'n vijf- honderd stencils voor een eigen club- ruimte in de wijk verspreid. meente te krijgen die op het zogeheten Koos-de-Kapper- pleintje geplaatst kunnen worden. Het crossterrein achter de Co- ca-colafabriek dat de kinde ren nu om te racen gebrui ken is volgens velen gevaar lijk en bovendien te ver uit de wijk, Als je valt, kom je met je kop in een riool te recht", aldus Ronny Heil ent- hal, een van de jongens die met het bestuur sprak. De club van rond het Edison plein spreekt op donderdag avond 10 november weer met de bewonersvereniging om net als de jongens van het Van 't Hoff plein een handtekerringenaktie op touw te zetten. vlakbij de Koemarkt, op het oude Vrom-complex aan het begin van de Buitenhaven weg. Dat de nieuwe weg niet zonder nieuwe moeilijkheden kan worden gerealiseerd, ligt voor de hand. Vooral van be woners van de Rotterdamse- dijk-zuidzijde is een klachten regen te verwachten. De weg zou een noodzakelijke ingreep zijn, als het parkeer terrein er inderdaad komt De Koemarkt, toch al druk, kan al het verkeer daar naar toe moeilijk verwerken, vreest hoofdinspecteur van verkeer spolitie Piet van de Hengel. „Veranderingen zijn daar wel kom", zei hij gistermiddag. Volgens wethouder voor stads ontwikkeling ir. Chris Zijde veld ligt voor de hand, dat twee belangrijke aanvoerwe- gen naar de Koemarkt bin nenkort minder druk worden door een serie verkeersmaat regelen waarvan enkele al zïin genomen. Op de Rotterdamsedijk zijn al extra stoplichten geplaatst (ter hoogte van de Mathenes- serstraat) en is een wegver smalling vlakbij aangebracht Om de Burgemeester Knap- pertlaan te ontlasten wordt de route langs Wilton-Feijenoord afgesneden en wordt ook het begin van de Burgemeester Van Haarenlaan opgeknapt Daardoor wordt, zo hoopt Zijde veld, ook de Koemarkt iets verkeersluwer, maar gezien de metingen en verwachtin gen op dit ogenblik te weinig om een nieuw parkeerterrein snel en direct bereikbaar te maken: voorwaarden, die bij de gemeente gelden om zo'n terrein goed te laten functio neren. Op de openbare hoorzitting, die begin oktober bij de raad van state in Den Haag plaatsvond, zei Zijdeveld nog dat de be stemming van het oude Vrom- complex vrij is en dat één van de mogelijkheden een par keerterrein is. Gistermiddag onthulde hij, dat nog niet we zenlijk wordt gedacht aan een dergelijke oplossing van. het verkeersprobleem. „Ik heb af geleerd mij woeste uitspraken te laten ontlokken", aldus de wethouder. „Voorlopig is er niets concreet." Vlaardingen De kans bestaat dat de gemeente Vlaardïngen van de minister van binnenlandse zaken spoedig toestemming krijgt het hoofdbureau van politie aan de Delftseveerweg uit te breiden. Al van 1969 af liggen daartoe plannen gereed. Nog onlangs heeft burgemeester Kieboom in zijn functie van hoofd van de politie contact hierover gehad met de minister. Enige tijd geleden rijn de minis ters van justitie en van bin nenlandse zaken overeengeko men dat aanvragen voor uit breiding van het politie-appa- raat moeten worden gehono reerd. Daartoe is een termijn vastgesteld van tweemaal vijf jaar. De minister is thans dermate overtuigd van de noodzaak van uitbreiding dat de heer Kieboom goede hoop heeft dat niet al te lang meer be hoeft te worden gewacht op de vereiste goedkeuringen. „Be heb de idee", zo vertelde Vlaardingens eerste burger, „dat wij hoog op het lijstje van de minister genoteerd staan". Kieboom bedoelde hiermee dat Vlaardingen niet bang be hoeft te zijn dat het pas in het tweede „vijfjarenplan" geld tegemoet kan zien van bet rijk. De gemeente Vlaardingen heeft in totaal circa 6.7 miljoen gul den vrijgemaakt voor de (ri goureuze) verbouwing. Zo zal een betere toegankelijkheid van het politiebureau verwe zenlijkt kunnen worden. Een voorbeeld: thans moet men een majestueuze stenen trap op. Voor invaliden is het bu reau een niet te nemen ves ting. Na de verbouwing zal de receptie op de begane grond gevestigd zijn aan de lange rijde van het gebouw. De gemeente waakt ook over de veiligheid van haar politie mensen. Zo is op de begroting van volgend jaar een bedrag uitgetrokken voor de aan schaf van nieuwe kogelvrije vesten. Als gevolg van de ge welddadige acties in het re cente verleden worden ook re chercheurs van het Vlaar- dingse politiekorps ingezet in de zogenaamde recherche teams. lil]

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1