De Hoek veilig achter basalton Discussie aankoop museum Zijdeveld verkoopt zichzelf aog niet TV OPNAMEN VAN 750 MAAL „KOM, ZING MET ONS Nieuwe groep streeft naar meer eenheid DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 EXPERIMENT Bedrijfsleider breekt baud van politie-agent Oorzaak van siroomuïlval SCHOUW Lunchconcert Aad Zoutendijk CDA-discussie over begroting Nieuwe bestuursleden in Open Groepering Versierde schutting Waterspoor leidt naar doorgereden automobilist Nieuwe muziek op carillon Honderden zieken naar Grote Kerk Sommige charmante dingen er™Vf0t£Sf2i/n er nog steeds. ZIEKENTRANSPORT ZINGEN 3 Mannen van Rijkswater staat bezig met het storten/- pfaatsen van de basaltblok ken. Hoek van Holland De zee is onberekenbaar. Zelfs in haar meest vriendelijke staat is het water een onbe trouwbare bondgenoot. De v dienstkring Hoek van Hol land kan daarvan meepra ten. Deze tak van Rijkswaterstaat is belast met het onderhoud van de waterwerken zoals pieren, oevers en duinen. Ing. J. A. Kant staat aan het Hoofd van de Hoekse afde ling die permanent waak zaam is om eventuele be schadigingen direct te mel den en te herstellen. Dat waakzaamheid te allen tijde geboden is, blijkt op dit mo ment weer op de Noorder- pier. Het laatste deel van de oude Noorderpier - vlak voor de zo genaamde blokkendam, die honderden meters in zee steekt - is onlangs enkele tientallen meters omgelegd om een. betere aansluiting te maken met die genoemde dam. Aan de voet van de dam werd een asfaltbe- klediing aangebracht, een reeds jaren beproefd middel dat moet voorkomen dat de bazaltblok- ken van hun plaats raken waar door de waterkering onder mijnd zou kunnen geraken. Maar juist op deze plaats blijkt de asfaltbekleding het niet te houden. „Op een of andere manier is het asfalt niet bestand tegen de golfslag. Door de getijwerking brokkelt het asfalt af. Als we daar geen maatregelen tegen nemen, zou dit deel van de pier ondermijnd kunnen worden met alle gevolgen van dien. Het merkwaardige is het hele pro ces heeft plaatsgevonden met zeer kalm weer want het nieu we piergedeelte heeft nog nau welijks een echte stroom te ver werken gehad", zegt Ing. Kant. Op de plaats waar het asfalt ver dwijnt worden nu enorme ba saltblokken neergelaten. Ing. Kant: „We experimenteren daarbij alweer met een nieuw systeem. Vroeger moest een schip met een drijvende kraan aan de zeekant van de pier afmeren en bij het minste wind je moest de hele zaak dan weer naar binnen worden gebracht We hebben nu een schip met basaltblokken in de Berghaven liggen. In de Duitse Eiffel waar de basalt gedolven wordt, wor den in de tien tons blokken vier haken geslagen. Daaraan kun nen de blokken uit het schip worden gelicht en met een tran sportwagen naar de pier wor den vervoerd. Op de pier staat een kraan die onder vrijwel alle omstandigheden kan werken. In een week tijd kunnen we nu zo'n duizend ton basaltblokken, storten die dan weer worden vastgezet, dat wil zeggen de ruimten tussen de blokken wor den opgevuld met loodslakken, een bijprodukt van Hoogo vens". Het voordeel van de loodslakken is dat ze een zwaarder soortelijk gewicht hebben dan het basalt. Zij vul len de gaten tussen de blokken en men hoopt op die manier de afkaveling tegen te gaan. De heer Kant ligt daar overigens niet van wakker: „Van echt ge vaar is natuurlijk geen sprake", zo stelt hij, „dit is normaal on derhoudswerk en op een gigan tisch karwei dat de aanleg van de nieuwe havenmond toch is geweest, is dit eigenlijk maar een kleinigheid". Een vinding van Kant zelf wordt langs de Nederlandse kust ook op steeds groter schaal toege past. Het gaat hier om het zoge naamde „basalton". Tot voor kort werden de rivier- en ha venglooiingen afgezet en verste vigd met basaltzuilen, afkom stig uit de groeven in het Duitse Westerwald. Een dure manier en ook een moeilijke manier voor de steenzetters omdat elke zuil een andere maat heeft De basaltonzuil echter kan in elke willekeurige samenstelling ge maakt worden. Het soortelijk gewicht kan men zelf geheel bepalen door toevoeging van grind en loodslakken. Hij ont wierp de zuil in acht typen die alle onregelmatig van vorm rijn en daarnaast een verschillende doorsnede hebben. Het nieuwe systeem wordt mo menteel toegepast langs de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland waar langs de zoge naamde „driehoek" bij de se mafoon een grote oppervlakte met de zuilen wordt bekleed. Basalton is bovendien gladder van oppervlak en dat is vooral op dit punt uit recreatief oog punt interessanti Economisch gezien is er ook nog het voor deel dat Basaltonzuiien in eigen land gemaakt worden. Rijkswa terstaat heeft dan ook patent aangevraagd op de vinding van Kant. Schiedam Bij een vecht partij op het hoofdbu reau is een politieman gewond geraakt. De 25- jarige bedrijfsleider D. A. A. brak de rechter- pink en rechtermidden- handsbeen van de 2&-ja- rige agent M. 3. uit Schiedam. De Vlaardmger was door een taxichauffeur naar het bureau gebracht om dat hij onder invloed van alcoholische drank zijn nt ƒ24,20 met wüde betalen. Toen hij dacht dat zijn 49-jange stadge noot HL v. W. daar aangif te voer ging doen werd htj agressief. Bij het op sluiten ter ontnuchtering vielen er over en weer klappen. De agent die in het Noletziekenhuis voor zijn verwondingen werd behandeld, meldde zich de volgende dag ziek. Schiedam Ambtenaren van de Gemeentelijk Technische Be drijven zijn gisteren de hele dag bezig geweest met het zoe ken naar de kabelbreuk die de zondagavond een groot deel van het westen van Nieuwland zonder stroom heeft gezet. De breuk zat in een kabel tussen het grote schakelstation aan de Westfrankelandsedijk (nabij de ingang van Wilton Fijenoord) en een transform atorhuisje aan de Julianalaan. Voor nood is de storing opgelost door via ande re wegen koppelingen te ma ken. Schiedam Het gesjoemel met de museumcommissie is ook op de vergaderwijze van invloed. Ligt voortaan de eindver antwoordelijkheid nadrukkelijk bij burgemeester en wet houders, een aantal agendapunten is op papier verhuisd naar het besloten deel van de vergadering. i Het tentoonstellmgsprogramma bijvoorbeeld werd doorgaans in vogelvlucht behandeld in aan wezigheid van (het handjevol) publiek, op de agenda voor vanavond maakt het program ma deel uit van de besloten voortzetting- Die ogenschijnlijke drang naar stilzwijgend beleid voeren js minder duidelijk aan te tonen waar het gaat om aankopen en schenkingen. Toeschouwers mochten telkenmale blijven zit ten als die ter sprake kwamen, al werd dan met gesproken over pnjzen. Hoe de situatie in de praktijk wordt, moet blijken, maar zwart op wit is de open bare koek op. Om acht uur begint de vergade ring m de collegekamer van het stadskantoor. Openbaar is wel een nota getiteld „Museum meer dan een pronkkamer". Volgende week do aderdag vindt in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat een discussie-avond plaats over het aankoopbeleid van directeur Hans Paalman. Onder het motto „Kunst-zinnig aankopen wordt een open bare avond gewijd aan het ver zamelen van kunst, aan de hand van een expositie van aankopen uit de laatste drie jaar en van andere werken uit de museumcollectie. Ook geeft Paalman dan een toelichting. Zoals bekend hebben burge meester en wethouders het be slissen over aankopen officieel naar ach toegetrokken, on danks een sterk verdeelde ge meenteraad. Vlaardingen Ambtenaren van de gemeentelijke plantsoenen dienst houden donderdag 17 no vember schouw over sloten die binnen het gebied van Vlaar- dingen vallen. Schiedam Een nieuwe werkgroep, ontstaan uit de pacifistische hoek van de PSP, wil gaan zoeken naar wegen om zoveel mogelijk mensen in staat te stellen een bijt"" te leveren aan noodzakelijke veranderingen in de san ving: „los van de tot deugd verheven hebzucht". Deze werkgroep voor pacifistisch socialisme ziet zichzelf niet als aparte politieke partij, maar wil op bredere basis werken en meer krachten bundelen. In Schiedam is het contacta dres: Eiso Blaauw, Schietbaanstraat 2 in Bijdorp. De WPS is een voorlopige werknaam. Zaterdag wordt in het Hilversumse hotel Het Hof van Holland een landelijke bijeenkomst gehouden, vanaf half twaalf, toegankelijk voor iedereen die zich voelt aangesproken tot begrippen als milieuverantwoordelijkheid, democratie, geweldloosheid, zelfbestuur, vrijheid en mentaliteitsverandering. De groep is opgericht door mensen die in linkse bewegingen actief waren, maar die zich niet willen beperken tot clubverband; een dergelijke opzet vereist volgens Chris Geerse, lid in Delft (015-565032), „een zo open mogelijke methode van werken, een minimum aan regels en een maximum aan persoonlijke initiatieven. Vla ardingen De Vïaardingse organist Aad Zoutendijk geeft donderdag 3 november tussen 12.45 en 13.15 uur weer een lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk. Op het programma staan onder meer: Preludium Fuga en Cia- cona van Buxtehude, 2. Dialo gue sur Ia voix humaine van Couperin, 3. Ein feste Burg 1st unser Gott van Max Reger en 4. Reformation van de heden daagse componist Alfred Baum. Vlaardingen Het Vïaardingse CDA houdt vrijdag een openba re ledenvergadering in de Triangel in de Fransenstraat in Vlaardingen. Deze begint om 20.00 uur. Gesproken zal wor den over de gemeentebegroting. Door Jelle Wijnstok, CDA-frac- tieleider, zal een toespraak wor den gehouden, die als aanzet moet dienen voor een discussie. Zowel leden als niet-leden rijn op de bijeenkomst van harte welkom. Maasland Binnen bet bestuur van de Open Groepering in Maasland heeft zich een tweetal wijzigingen plaatsgevonden. De vacatures ontstaan door het vertrek van de heren Sieuwerts en Van Gageldonk worden nu vervuld door Willem Kolpa en Geert Ploeger. In het be stuur moeten weliswaar de functies nog onderling verdeeld worden; het staat echter wel vast, dat Kolpa de nieuwe voor zitter wordti De overige bestuursleden zijn Ti neke Woerdenbagh-Diepenhor- st, Dirk Bakker en Riet Lieer- Hoek. Li.-,. *1'.* Op hoeveel handen zouden zij te tellen zijn, de Schiedam mers die dit plekje kennen? Vast niet veel. Eigenlijk is het al een uitver koren groep die ooit een voet zette in het hofje aan de Oostsingel, waar nog een echt ouderwetse school staat, de Prinses Julianasehool van meester Van Wijk. De school die het dichtst bij het stads kantoor staat, en misschien is het wel ddArom dat de aan dacht voor creatief bezig zijn zo groot is in dat 'verscholen* schoolgebouw. De schutting is er maar een beginnetje van; die staat nog verder uit het zicht, op het schoolter rein. Schiedam Een weddenschap wil hij nog niet aangaan, maar wethouder voor stadsontwikkeling ir Chris Zijdeveld meent de bouwplannen voor Wondhoek inderdaad in november in de gemeenteraad te kunnen brengen. „Ik durf mijzelf nog tiet te verkopen, maar ik heb een duidelijke indicatie dat het ontwerp- bestemmingsplan best deze maand kan worden behandeld," aldus de wethouder gistermiddag. In feite is het wachten nog op harde toezeggingen, een duide lijk zwart-op-wit belofte dat rijkssubsidie is te verwachten, van de minister. De mondelinge tegemoetkomingen, die het col lege van burgemeester en wet houders tot nu toe heeft erva ren van drs. Han Gruijters, rijn volgens Zijdeveld nog te vaag en te voorlopig om daarover al uitlatingen te doen. Worden de plannen om in Woud- hoek-Noord negentienhonderd woningen te bouwen (in heel Sehïedam-Noord zal het in de toekomst om vijfduizend wo ningen gaan, zo heeft de ge meenteraad rich uitgesproken) inderdaad in de komende raadsvergadering behandeld, dan kunnen de raadsleden bin nen twee weken dikke pakken papier in hun brievenbus ver- wachten: ook over het veertig tal bezwaarschriften tegen de bouwplannen moeten zij zich dan uitspreken. Schiedam Door een water spoor te volgen heeft de politie de automobilist gevonden die' aan de Marconistraat een ge parkeerde auto had aangereden en zonder rijn identiteit bekend te maken was doorgereden. Bij de aanrijding had de man na melijk zijn radiateur lekgere- den. Het waterspoor eindigde bij de Rotterdamsedijk. Daar vond de politie de beschadigde auto van de 33-jarige studio-medewerker en publicist Hans van der S. De wagen miste ook de kenteken plaat die de politie bij de aan gereden auto had gevonden. Na enige tijd bekende de Schie dammer op het hoofdbureau van politie. Onder invloed van alcoholische drank weigerde hij de bloedproef. Maassluis Het kwartierslag werk van het carillon in de Maassluise Grote Kerktoren heeft weer een nieuwe speel bar: d. Elk heel uur klinkt een fragment uit de bekende „Eine kleine Nachtmusik" van Mo zart. Elk half uur klinkt „Toen de Hertog Jan kwam varen, te peert parmant, al triumfant Elk kwart over en kwart vóór khnkt „Auld Lang Syne". r® Vlaardingen Iedere zater dagmorgen, al meer dan veertien jaar lang, zingen in Vlaardingen zo'n 2000 mensen van alle gezindten geestelijke liederen ter voorbereiding van de zon dag. Elke keer treft men in de diverse kerkbodes de volgende oproep aan: Za terdag 11.00 uur, Grote Kerk „Kom, zing met ons en doe als wij". Veertien jaar lang, elke week 2000 enthousiastelingen, ook nu nog. Wie zijn dat? Om daar een antwoord op te geven maakt de Evangelische Omroep zaterdag 5 november in de Vïaardingse Grote Kerk opnamen van deze bijeenkomsten. Waar gaat het eigenlijk om? Vlaardingen beschikt namelijk over een uitgebreid net van wviRTEsme kerktelefoons. En deze „radio" wordt gebruikt door mensen die helaas niet meer in staat zijn zelf naar de kerk te gaan. Dankzij die kerktelefoon echter kunnen zij toch het gebeuren m de kerk volgen, zij het dan zon der zelf aanwezig te zijn. In de kerk zelf rijn wekelijks een aantal gelovigen van allerlei ge zindten die samen met de men sen in de huiskamer de liederen zingen. En met „thuis" wordt bedoeld de huiskamer, maar ook de kamer van de bejaar denflat, rusthuis of de verplee ginrichting. In al die veertien jaren ook ajn tienduizenden bloemgroeten van Kom, zing met ons mee en doe als wij op zaterdag bezorgd bij zieken, hoogbejaarden enzo voorts. De dames aan de zoge naamde bloementafel hebben wekelijks handenvol werk. Zaterdag worden de zaken echter heel anders aangepakt. Dan blijft het niet alleen bij de kerk telefoon. Dan komen al deze mensen naar de Grote Kerk toe. Dit om de 750-ste uitzen ding van het zxekenprogimma mee te maken. En daarom komt ook de E.O. naar Vlaar dingen met een hele televisie ploeg om dit op de film vast te leggen en op een later tijdstip uit te zenden. Het spreekt van zelf dat er heel wat voorberei ding aan het zieken- en bejaar dentransport is vooraf gegaan. De EHBO, Het Rode Kruis, maar ook particuliere onderne mingen zoals de Evag hebben hun medewerking toegezegd. Voor deze ene keer zal het be kende koor Deo Cantemus on der leiding van Ane Pronk rijn medewerking verlenen. Het programma „Kom, zing met ona en doe als wij" is ontstaan als gevolg van de dreigende sluiting van de Grote Kerk van Vlaardingen, In het begin van de jaren zestig gaf de Rijks overheid geen subsidie voor de restauratie van deze prachtige kerk. Sloop maar, zo luidde het advies toen. „Dan krijg je ten minste een ruime parkeergele genheid". Een kleine groep mensen uit de gemeente verzei- te zich heftig tegen deze gang van zaken en ging plannen be ramen om het herstel van de kerk en het beroemde Petegem orgei te verwezenlijken. Een van deze plannen om dit te bereiken heeft er toe geleid dat in oktober 1963 een commissie werd gevormd die zich ten doei stelde op de zaterdagochtenden in de Grote Kerk te gaan zingen en mensen van alle gezindten uit te nodigen daar aan mee te doen. Het plan sloeg aan. Zater dagmorgen 17 oktober 1963 was de eerste zangdiensti Van de zangcommissie van het eerste uur zijn slechts twee leden nog m leven. Dat rijn de heren J. Thurmer en koster J. Zouten dijk. In de veertien jaren dat deze zangdiensten rijn gehouden en waarin de heer Thurmer als presentator optreedt, is een ka pitale som geld bijeen gespaard voor d,e restauratiekosten. Toen echter de restauratie van zowel kerk als orgel was voltooid, is men echter doorgegaan met de zangochtenden. De commissie heeft namelijk op zich genomen om de kosten van het onder houd van de kerk en het orgel steeds op deze wijze hijeen te brengen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3