SCHIEDAMSCHE COURANT Centrum wordt niet afgesloten S tichting Binnenstad eindelijk van start 11 1 Historisch pand voor prikkieverkocht PSP zet vraagtekens achter cultuurbeleid Museum krijgt extra aandacht Voorlopig succes winkeliers van Koopcentrum Vier maanden geëist tegen kuipje van Melfrim Kind (10) gestikt 1Ê Bromrovers slaan weer toe Autobedrijf ERTAN .Een hart kan toch zonder aders...?" RECHTSZAAL ZWAAR BEWAAKT WERKGROEPEN RAAD UNANIEM AKKOORD: Woensdag 2 november 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 2S952 - 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 Itlachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Vlaardingse binnenstad zal vol gend jaar nog niet worden afgesloten voor het gemotoriseerde verkeer. Oorzaak hiervan is onder meer de uitslag van het beroep dat winkeliers uit Leiden hadden aangetekend bij de Kroon tegen het raadsbesluit om ook in deze stad met dergelijke proeven te beginnen. Hierbij zijn de winkeliers in het gelijk gesteld. Anderzijds heerste tijdens de laatstgehouden vergadering van de raadscommissie voor verkeer en vervoer de opvat ting dat toch eerst parkeerfaci- Iiteiten dienen te zijn gereali seerd, alvorens het verkeer uit het stadscentrum te weren. Op de gisteravond gehouden pro- testvergaüering van winkeliers uit de Vlaardingse binnenstad, waar deze mededelingen zijn gedaan,heerste dan ook een „voorzichtige feeststemming". Vooral ook, omdat men vond dat dit het resultaat is van ac ties van het bestuur van de winkeliersvereniging. In een eerder op deze avond ge houden gloedvol betoog zei voorzitter W. H. Bruins onder meer dat het beleid meer moet worden gericht op versterking van de regionale functie van het winkelbestand in Vlaardin- gen Centrum. „En dat is bitter- hard nodig", zo zei Bruins, „omdat de stad straks geen 120,000 inwoners zal tellen, zoals voorspeld is, maar hoog uit 82.000 tot 86.000. Het idee om het centrum af te sluiten voor het gemotoriseerde ver keer zou op dit moment een onbezonnen daad zijn. Als je klanten meer dan een half jaar figuurlijk het bos in stuurt, dan komen ze straks - als die par keergarages er wel zijn - niet meer terug. Dan gaan ze naar Den Haag, Delft of Rotterdam". Een van de acties die inmiddels zijn ondernomen en waarvan de resultaten bekend zijn, is de vorige week zaterdag gehouden bliksemenquÊte. Waarom zater dag? Omdat juist op die dag het parkeerprobleem het grootst is, zo vinden de winke liers, Uit deze enquÊte zijn op zich aardige gegevens naar vo ren gekomen. Zo blijkt maar liefst 42,6 procent van de koopcentrumbezoekers de parkeersituatie ronduit slecht te vinden, 12,3 procent vindt deze redelijk, 7,4 procent matig en 4,6 procent goed. Het spreekt voor zich dat de mees te bezoekers van het winkel centrum rond het Liesveld de eigen bewoners zijn, 20,8 pro cent komt uit Holy, 7,9 procent uit Schiedam, 7,1 procent uit Maassluis, ls3 procent uit bet Westland, 1,6 procent via de Bene lux tunnel en 7,3 procent uit overige gebieden. wees de talrijke aanwezige win keliers er op dat van de 168 uur in de week slechts zeven tot acht uur sprake is van extra drukte. „Die andere 161 uur is het hier bij wijze van spreken een oase van rust Dan zijn het juist de auto's die wat kleur brengen in de binnenstad", al dus de heer Bruins. Hoewel voorzitter Bruins nog geen commentaar wilde geven op deze nog gloednieuwe cijfers - ze waren nog slechts enkele uren oud - gelooft hij dat een iets betere verkeersbegeleiding tijdens de „winkelspits" op de vrijdagavonden en zaterdagen een groot deel van het zijns inziens niet bestaande parkeer- probleem zou zijn opgelost Hij Binnenkort krijgen alle Vlaar dingse huisgezinnen een kleuri ge poster in de brievenbus met daarop getekend een fraaie, doch kale en dode, rusteloze binnenstad met in de buitenwij ken een drukte van belang. Op merking uit de zaal: „Een hart kan toch niet zonder slagaders, waarom halen ze die dan hier ook weg..,,". Rotterdam in een zwaar bewaakte rechtszaal eiste officier van justitie mr, H. R. G. Febcr gisteren vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk tegen de 27-jarige Rotterdammer Meindert van L-» die in maart van het vorig jaar de beruchte Melfrim S. na een schietpartij zou hebben geholpen te ontkomen. De extra bewaking was noodza kelijk geacht, omdat volgens Van L. de nog altijd voort vluchtige Melfrim op de pu blieke tribune had plaatsgeno men. Bij nader onderzoek bleek het overigens te gaan om een broer van de Schie dammer. Geheel tegen rijn 2in in, zoals hij zelf zij, was Meindert van L. op 26 maart in Schiedam betrokken geraakt bij een schietpartij. „Ik zou hem naar het station brengen. Bij het emplacement zei hij ineens, dat hij een wapen wilde pro beren. Daar wist ik niets van." Nadat Melfrim S. een groot machine-pistool, dat la ter in beslag is genomen, had beproefd keerde hij terug bij de auto. Op dat moment na derde juist een wagen van de spoorwegrecherche. „Rijden! schreeuwde hij", herinnerde Meindert zich, „Ek wist niet wat er gebeurde. Ik was me zelf helemaal niet meester meer." Met hoge snelheid trachtte Van L. de politiemen sen los te rijden. Toen dat niet meteen lukte, gebood Melfrim S. hem om te stoppen, pakte rijn machinepistool en vuurde enige keren op de mensen van de spoorwegen. Geen van de schoten trof doel. Meteen daarop reed Van L. verder en wist de politiemensen inder daad van zich af te schudden. Melfrim bleef opnieuw uit po litiebanden. „Hij was er alleen maar op uit, om zelf uit deze situatie te komen. Hij had beslist niet de opzet om S. te sparen", bracht Van L.'s raadsman in het mid den. Uitspraak over dertien dagen. Vlaardingen Tijdens een voetbal partijtje in de omge ving van de Gansfoortstraat is gistermiddag de 10-jarige Meindert Simon Tol uit Vlaardingen overleden. Het kind' kwam door verstik king om het leven nadat het een plastic buisje, waarin snoepgoed had gezeten, tij dens het spel had ingeslikt- In allerijl is hij door leeftijdge nootjes en. bewoners naar een nabijwonende arts gebracht. De inspanningen van de arts mochten echter niet meer ba ten." Schiedam Na een jaar van voorberei ding is de Stichting Schiedamse Binnen stad eindelijk offi cieel opgericht. De spiksplinternieuwe stichting presenteer de zich gistermiddag aan het college van B en W. Bij die gele genheid bood het be stuur een notaatje aan waarin wordt gepleit om de aan trekkingskracht van de binnenstad te ver hogen. Met de ge dachte „doe er wat aan" bood men wet houder van ruimte lijke ordening Chris Zijdeveld tevens een luchtfoto aan van de kaalslag in het cen trum. De doelstellingen van de stichting zijn: het verster ken van de elementen van functies van de binnen stad, het bundelen van de activiteiten, organisaties, bedrijven en particulieren die bij het functioneren zijn betrakken en tenslotte ondersteuning van die acti viteiten die de attractivitei- ten verhogen. „Wij rijn verontrust over de toekomst van de binnen- stad. Op korte termijn zien we geen verbeteringen. De stichting voelt er in princi pe niets voor om een vuist tegen de gemeente te vor men. Dat zijn we voorlopig niet van plan. Het heeft nog geen zin. We willen met een dialoog iets tot stand brengen. De stich- „Dos hier iets aan". Met die on dertoon heeft de nieuwe stichting een luchtfoto van de zogeheten Schiedamse kaal slag aangeboden aan wethouder Chris Zijdeveld. Archief toto Sijt- hoff Pers ting is geen actiegroep die straks als een nachtkaars uitgaat. We willen meeden ken en gebundeld inspelen op het gemeentelijk beleid, samenwerken en de zaak door onze visie te beïnvloe den, Nu wordt door de ge meente gewoon te weinig rekening gehouden met be paalde groepen, aldus waarnemend-voorzitter Pieter Prins, die sprak na mens de deelnemers: verte genwoordigers van bewo- nersvereniging, winkeliers vereniging, ambulante han del, culturele instellingen grootwinkelbedrijf, consu mentenbond, aannemersor ganisaties en Kamer van Koophandel. „Onevenwichtigheid in de functies tast de onderlinge samenhang aan, waardoor de kwaliteit van de binnen stad sterk achteruit gaat Oplossingen zullen moei- tijk zijn. We willen echter dat er iets gebeurt Nu wordt er politiek touw ge trokken. Ondanks het con tract dat de gemeente heeft met Empeo 2ijn er toch mogelijkheden voor Schie dam om iets te doen. De toekomst moet nog leren of het voor de stichting nut heeft om kontakt op te ne men met de bouwgigant", aldus Prins. Als eerste stap ter realisering van de doelstelling heeft de stichting reeds een aantal werkgroepen opgericht die tot taak hebben een nadere inventarisatie van wensen en knelpunten te maken. In de loop van het volgend jaar hoopt men daar een rapport over te laten ver schijnen. Maassluis De Maassluise ge meenteraad heeft gisteravond unaniem besloten het histori sche pand aan de Markt nr. 18 voor 150.000 gulden te ver kopen aan de vereniging „Hcndrick de Keyser" te Am sterdam. Deze vereniging stelt zich tot doel architecto nisch of historisch belangrij ke gebouwen voor het nage slacht te behouden. Een sym pathiek streven. Vandaar dat de gemeente Maassluis het pand slechts tegen de boe kwaarde van de band beeft gedaan. De vereniging is van plan het uit 1750 daterende pand weer geheel in oorspronkelijke stijl terug te brengen. Om dit te bereiken is de vereniging be reid 500.000 gulden aan het interieur te besteden, teneinde het weer in oude stijl terug te brengen. De buitenzijde en het dak is reeds door de gemeente Maas sluis gerestaureerd. Het markante punt op de Markt in Maassluis is van origine een koopmanswoning. In 1880 werd het pand gekocht door het rijk en,heeft in 1908 dienst gedaan als postkantoor. Daar na werd het politiebureau Sinds het nieuwe politiebu reau aan de Westlandseweg is gesitueerd heeft het pand ja ren leeggestaan. Wat er in het pand gaat komen is nog onbekend. Wel zal in nauw overleg met het ge meentebestuur een bestem ming aan het pand worden gegeven, In ieder geval zal deze niet in de commerciële sfeer liggen. Het historische pand aan de Markt 18. Schiedam De „bromrovers" hebben weer een vrouw be stolen. Aan de Schiednmse- weg beroofden zij gisteren de 45-jarige G. B. Een duopassa gier van een bromfiets, die de fietsende Schiedamse pas seerde, pakte uit haar mandje een boodschappentas. De bestolen vrouw heeft nog geprobeerd met de fiets de bromfiets, die met hoge snel heid verdween, in te halen. Dat was echter tevergeefs. In het Prinses Beatrixoark vond zij alleen de lege tas terug. Verdwenen waren een porte-, ir.onnee met vijfendertig gul den en een giropas. Schiedam In een levendige vergadering van de museum- commissie is een aantal ideeën naar voren gebracht om het Stedelijk Museum op de Hoogstraat meer bekend heid te geven, vooral plaatse lijk gezien. Daartoe worden in elk geval de banden met de vereniging Vrienden van het Museum strakker aangehaald (zo kan deze opgefleurde ver eniging meer vrijheden ver wachten), terwij! ook een luxe periodiek met name gericht op het aankoopbeleid een streven is. In het stadskantoor kwam die wens op tafel. In het openbare deel der verga dering sprak cultuurwethou der Herman Posthoorn zich ook uit voor het op papier zetten van een beleid van het Schiedamse museum. Vanuit het stadskantoor wordt tot de discussie daarover de aanzet gegeven, stelde Posthoorn voor. De periodiek moet een goede, handleiding worden voor het publiek, dat naar de museum collectie komt kijken: „De achtergrond van het museum- bezit moet meer blijken", von den de commissieleden. Als een soort combinatie van ca talogus en speciaal jaarver slag zou de uitgave om de drie jaar kunnen verschijnen. Overigens vindt Posthoorn het museum toch gezelliger als vergaderplaats. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP) twijfelt aan het cultuurbeleid dat de gemeente Vlaardingen voert. Sterker nog van een enigszins verantwoord cultuurbeleid is geen sprake. Zij vraagt zich af wat de verantwoordelijke wethouder Ton Kioots gedurende de afgelopen drieëneenhalf jaar eigenlijk heeft uitgevoerd. Over het algemeen vinden de pacifisten dat er maar wat wordt „aangerotzooid" als het gaat om het houden van tentoonstellin gen. Zo vindt de PSP de tentoonstel lingen in Het Weeshuis op zich niet zo onaardig, maar zij geven zelden iets nieuws te zien. Niet zo verwonderlijk, zo meent de PSP, want deze ten toonstellingen worden voor 90 procent georganiseerd door de Nederlandse Kunststich ting. Er behoeft alleen geko zen te worden uit een aanbie dingsfolder. Van enige resear ch, organisatie of eigen visie van de zogenaamde organise rende Culturele Raad is geen sprake. Eerlijkheidshalve laat de PSP er op volgen dat ook het ont breken van geld een belang rijke factor is in het geheel. Per jaar wordt voor de Wees huistentoonstellingen slechts 16.000 gulden uitgetrokken, waar dan twaalf exposities van moeten worden georgani seerd. Dit komt neer op 1300 gulden voor één tentoonstel ling. Maar afgezien daarvan is er ook gebrek aan visie. De PSP vindt dat Het Weeshuis met zijn 100 m2 expositie ruimte veel te klein is. Er zou een echt cultureel centrum dienen te komen waar een gemeentelijke kunstcollectie kan worden geëxposeerd en waar wisselende exposities worden gehouden, waar een leestafel is, een arthoteek, een café, een filmhuis. Kortom, een levend centrum waar op bescheiden schaal te vinden is wat zich zoal op cultuurge bied in Vlaardingen afspeelt Tenslotte betreurt de PSP het dat gemeenten van een verge lijkbare grootte op het terrein van de kunst meer presteren dan Vlaardingen, een eigen collectie hebben en zelf orga niseren. Een gemeente als Maassluis biedt het publiek veel ra eer. Met respect schrijft de PSP in haar blad Rood Vlaardingen over cultuur ambtenaar Maarten Bot, die ook geen ijzer met handen kan breken. Volgens de nor men heeft hij „recht" op nog eens zeven collega's. Dat zou enigszins overdreven rijn, zo staat in Rood Vlaardingen. Maar vier echte cultuuramb tenaren dus geen typistes zouden beter op rijn plaats rijn, zodat meer tijd beschik baar komt voor onderzoek werk en organisatie. Deze mensen moeten worden geleid door een visie die ook politiek te verantwoorden is, m.a.w. er moet steun en een beleid zijn van het college van B. en W. Musicus vermist Q Schiedammer Abraham Cor nells Pak wordt vermist. De politie vreest een ongeluk. De 64-jarige in Rotterdam gebo ren musicus Is al zoek sinds 19 augustus. Op die dag ver liet hij zijn woning aan de Aleidastraat 132a om - zoals hij zijn kennissen vertelde - voor vier weken naar Dene marken te gaan. Hij zou worden vergezeld van een echtpaar uit de stad Gro ningen, waar alleen de namen Marion en Rien van bekend zijn en de opmerking dat de laatste psychiater zou zijn. Op grond van onlangs bekend geworden feiten trekt de poli tie echter de vakantietrip in twijfel. Naast het echtpaar wordt Iede reen die inlichtingen over de verblijfplaats van Bram Pak kan verschaffen verzocht contact op te nemen met de gemeentepolitie in Schiedam, telefoon 010-260760 voor betrouwbare Bovag-occaslons- V. DEVENTERSTRAAT 17 TEL.73J.L44. Koopavond geopend!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1