Telefoon,keten moet veel langer worden i/^%- RAF- Blokje ron tekens Zendmggdag in leken van internationale samenwerking liSélÉV Zeven ton staal rolt over straat Daverende soos in 't Nieuwelant Wijkoverleg voorbereiden Wie wil in Raad Volks huisvesting Bundeling van vrijwillige hulpdiensten Vroeger kende je de straat uit je hoofd Total-loss 'i Provincie keurt besluiten goed GescMedemscKrsus over Vlaardingen Dodenherdenking Burgemeestersechtpaar koopt kinderzegels Moedercursus Gratis prik Opvolger voor Van der Linden Leegloop sterker in de herfst Rode Kruis werft leden Nu al carnaval Film over geweldloos verzet WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 3 Schiedam Een vrachtwagen met zeven ton staal is gister morgen op de 's-Gravelandse- weg gekanteld- In de bocht bij de afrit van rijksweg 20 ging de vracht, een massieve stalen staaf, schuiven. De staaf, die van de gekantelde wagen de weg op rolde, raakte een andere vrachtwagen aan de onder kant- De chauffeur van deze wagen, de 42-jarige Rotter dammer J. A, L., kwam -er met de schrik af, net als de chauffeur van de gekantelde wagen, de 44-jarige W. B. KL, eveneens uit de Maasstad. Vlaardingen In wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesïn- gel 87 a wordt donderdagavond weer een daverende Jeugdsoos gehouden. Het spektakel is be stemd voor jongens en meisjes van veertien tot en met zestien jaar uit de Babberspolder en Vlaardinger Ambacht, Het feest begint om half acht De entree bedraagt één gulden. Vlaardingen In wijkcentrum 't Nieuwelant, Goudsesingel 87 a wordt morgen - woensdag - een voorbereidingsavond gehouden voor het wijkoverleg van woensdag 23 november. Het is de bedoeling dat op de bijeenkomst van morgenavond de agenda wordt samengesteld voor de ontmoeting met het ge meentebestuur op 23 november. De bewoners uit de Babber spolder en Vlaardinger Am bacht kunnen allerlei vragën naar voren brengen over de zaken, die spelen in hun eigen wijk. De voorbereidingsavond begint om acht uur. Maassluis De besturen van de woningstichting „Woningbeheer" en de j „Algemene Woningstich- ting Maassluis" zullen aan alle huurders een brief zenden waarin de toekomstige beheers- j vorm van de woningen - wordt uiteengezet. Dit in verband met het plan om te komen tot de instel- j ling van een Raad voor de Volkshuisvesting. In de brief zal de huurders ook gevraagd worden of men belangstelling heeft voor een lidmaatschap van de op te richten raad. Aan de hand van de reac ties wordt beslist hoe de samenstelling van de Raad voor de Volkshuis vesting er uit gaat zien. Hoek van Holland De vrij willige hulpdiensten in Hoek van Holland worden gebun deld. Een en ander is noodza kelijk geworden door de aan gekondigde bezuinigingen van het ministerie van CRM in de sector maatschappelijke dienstverlening". Er is een „stuurgroep" in het leven geroepen die gaat be vorderen dat alle subsidie aanvragen voor vrijwilligers werk bij één centraal adres binnen komen. Vooralsnog blijven alle verenigingen op het gebied van maatschappe lijk werk zelfstandig functio neren, maar in de toekomst zal wellicht blijken dat een andere aanpak nodig is. Inmiddels zijn alle betrokken organisaties, verenigingen, kerken en stichtingen al enke le malen bijeen geweest en is mej, Donker, leidster van het dienstencentrum, bereid ge vonden om als centraal mei dadres te fungeren. Dat bete kent dat alle hulpaanvragen vanaf heden moeten plaats vinden via het telefoonnum mer 2092 in het dienstencen trum Hoek van Holland. Overigens kampen diverse sec toren op het gebied van het maatschappelijk werk met een groot gebrek aan vrijwilli gers. Vooral de vacature-stop die het ministerie van CRM heeft ingesteld voor gezins- en bejaardenhulp zal ertoe leiden dat steeds vaker een beroep op vrijwilligers zal moeten worden gedaan. „Je leest het zo vaak: man lag drie weken dood in huis. En de buren kwamen daar «fan niet eens achter omdat zij die vent misten, maar omdat het begon te stinken. Dat zette mij aan het denkeu. Het bete kent namelijk, dat er in jouw eigen omgeving nauwelijks een goede sociale controle is. Vroeger zag je de mensen uit de buurt dagelijks, je kende de straat uit het blote hoofd, je wist wie waar woonde en wie ziek was en hulp nodig had, je kende elkaar. Moet je nu zien. Goeiedag mompelen en verder hollen naar de su permarkt, dan kan je je thuis tenminste lekker langer zit ten vervelen". Th om arts Vermeulen heeft on vrede met de situatie vandaag de dag, en wil daar iets aan doen. De bejaarde Vlaardin ger heeft het plan opgevat een telefoonketen in Schiedam en Vlaardingen op te richten voor alleenstaanden. Dat schept een band. „Het is een poging elkaar de helpende hand toe te steken," zegt Ver meulen, „maar voorlopig zijn wij met ons tweetjes. Sinds een week bellen ik en nog iemand elkaar dagelijks op: even vragen of alles nog kits is, even informeren of die an der niet ziek is geworden en boodschappen nodig heeft". De keten van twee moet langer worden. Schakels gevraagd. „Ik zou graag meer aanmeldin gen krijgen," laat Vermeulen weten, wijzend naar zijn tele foontoestel: 010—704032. Dat in Schiedam sinds drie jaar een telefoonketen bestaat van hulpbehoevenden en alleen staanden, destijds uitgedacht in dienstencentrum 4 Molens aan de Nieuwe D ami aan, wist Vlaardinger Vermeulen niet maar het stoort hem ook niet, integendeel. „Er kunnen ge makkelijk meer ketens naast elkaar bestaan. Juist prima is dat, als meer mensen naar elkaar omkijken". MEEHELPEN De bedoeling is dat de mensen, die zijn aangesloten bij een keten, op een vastgesteld tijd stip elkander opbellen: num mer één belt nummer twee en vraagt of alles in de haak is, twee belt drie, en daarna komt vier aan de beurt... en neemt iemand in het rijtje niet op, dan betekent dat, dat iets aan de hand is: hulp zal misschien nodig zijn en die komt er dan ook, dankzij de telefoonketen. „Ja, die krantenberichten, lijk lag dagen in woning, en der gelijke, die hebben mij goed wakker geschud: er moest méér gebeuren in maatschap, pelijk verband, spontane ache van de mensen zelf. Twee jaar geleden heb ik al eens bij het Roode Kruis zitten babbelen. Hadden we het erover, hoe hulp het meest direct en effec tief kan worden geboden. Als mensen zelf een steentje bij dragen en mééhelpen. Dat voorkomt veel ellende, het neemt spanningen weg. Nou, en toen ik onlangs voor de buis zat te kijken naar een uitzending van Sprekershoek zag ik een en ander over tele foonketens. Toen kwam het er daadwerkelijk van. Ik heo op de uitzending gereageerd, heb veel informatie gekregen, en daarbij zat het adres van een andere Vlaardinger die ook had gereageerd Ik heb con tact opgenomen, en dat bete kende het begin van de keten. Twee mensen, maar het is een heel hoopgevend, begin," re deneert Vermeulen. Hij wacht op telefoontjes. Thomas Vermeule wacht op telefoontjes. Het begin van een spontane hulpactie. rf' v j•uw.'Kr V A Signalement- Naam: Fritz Ras: Bastaard Geslacht: mannelijk Leeftijd: Drie maanden Kleur: Wit Beharing: half lang. Friz heeft al op zijn jeugdige leeftijd een hele reis achter de rug. Volgens zijn baas heeft hij Friz uit Italië naar Nederland meegenomen. Al leen kwam zijn baas er toen pas achter dat, omdat zijn vrouw ook hele dagen werkt, hij eigenlijk geen tijd had de jonge hond op te voeden. Dit had hij zich na tuurlijk beter eerder kunnen bedenken. Nu zit Friz al met zijn drie maanden in het die rentehuis de —Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schie dam te kijken met een ge zicht van „ik begrijp het al lemaal niet hoor". Gezien zijn uiterlijk zal Friz waarschijnlijk niet al te lang hoeven te wachten totdat hij weer in een gezin wordt op genomen. Hij heeft een ont zettende geinige snuit met een stel leuke flaporen en een paar mooie grijs-bruine ogen die je heel sprekend aankijken. Friz zal ongeveer uitgroeien tot een middel grootte hond gezien zijn no gal forse voorpoten. Hij moet uiteraard nog helemaal worden opgevoed en men kan deze hond dus helemaal naar eigen hand zetten. Vaak vraagt men naar jonge honden omdat men dan een schone lei begint wat betreft de opvoeding. Maar ook dén komt zo'n hond vaak wan neer hij wat ouder is in een asiel terecht omdat de op voeding toch niet goed is aangepakt. Hopelijk komt er snel iemand naar aanleiding van zijn foto even kijken. Naast Friz zit een hondje dat compleet verwaarloosd op straat is aangetroffen. Zijn haar was sterk vervuild en totaal in de klit Na wel vier keer te zijn gewassen en nadat ook de schaar zijn best had gedaan kwam er een totaal ander hondje te voorschijn met een erg lief kopje. Er zit ook nog in het dierente- huis een gevonden Siamees, een witte poes, twee kater tjes van respectievelijk drie en vier maanden en nog een poesje van drie maanden. Schiedam De gemeente mag veertig mille uittrekken om het adviesbureau van De Ga- lan en Voigt te kunnen beta len. Deze externe adviseur gaat binnenkort de afdeling algemene zaken van de ge meentelijke secretarie onder de loep nemen, om te kijken hoe de mogelijkheden liggen voor een reorganisatie van de ze afdeling. Gedeputeerde sta ten van Zuid-HoUand hebben dit besluit van de gemeente raad goedgekeurd. De provincie vindt ook best, dat in het schoolgebouw aan het Oude Kerkhof sanitaire voor zieningen worden aange bracht Die ingreep kost tien mille. Zoals onze krant een jaar geleden onthulde, wil wethouder voor stadsontwik keling ir. Chris Zijdeveld in het schoolgebouw te zijner tijd woningen gerealiseerd zien. Een onderzoek naar de mogelijkheden daarvan moet nog worden ingesteld. Schiedam Op diverse plaat sen in de Schredamse binnen stad zijn RAF-tekens geschil derd. Bij de politie tilt men niet te zwaar aan het geklie- der met rode en zwarte verf. „Vast van wat meelopers", al dus hoofdinspecteur Dick van der Veen, „door de plaats en de mogelijke route die men bij het schilderen heeft gelo- pen denken we wel in een bepaalde richting. Waar schijnlijk van wat losbollen die na een bezoek aan een van de cafés zonodig moesten. Leuk vinden we het dan ook niet. Het is echter niets on rustbarends". De initialen van de Rote Armee Fraktion zijn onder meer aan gebracht op het zogeheten klaagmuurtje bij de Koe markt, de Lange Haven en het Herenpad. <sï-r>r Een van de tekens „anarchis ten' in de Schiedam se SMB.'S binnenstad hebben kiiederd w-:"- Maassluis „Zending door breekt grenzen" is het thema van tien interkerkelijke zen- dingsdagen 1977. Een van de ze bijeenkomsten wordt za terdag 5 november van 10—16 uur gehouden in het ontmoe tingscentrum „Koningshof', Ui verlaan 20 te Maassluis. Het bovenvermeldde onderwerp wordt tijdens de ochtendzit ting toegelicht door ds. A Vos, de algemeen secretaris van het Zendingscentrum te Leusden. 's Middags wordt de vergadering in drie gespreks groepen gesplitst. In groep I zullen ds. A. de Jong en zijn collega uit Maassluis Lukito Handojo ingaan op vragen over de zending in Azie en Nederland. Eerstgenoemde was tot voor kort zen ding spredikanl op Oost Java, terwij] ds. Lukito Indonesisch zendeling in Ne derland is. Ds. Lukito Handojo is een der gesprekspartners In "groep II zullen de predikan ten P. Magré en L. R, Krol ingaan op de zendingsrelatie Afrika-Nederland. De heer Magré, thans predikant te Sduedam-Kethel was jaren achtereen zendingspredikant in Kameroen (West-Afrika). Ds. Krol is voorzitter van het Afrika-orgaan van de Gere formeerde Kerken in Neder land. Ds- Krol is predikant te Vlaardingen. Op dezelfde wijze praten ds. J. J. Oranje en de heer P. M. Shantiprekash over de relatie op zendingsterrein tussen de Latijns-Amerikaanse landen en Nederland. Ds. Oranje is Gereformeerd predikant te Utrecht en heeft gediend in Sao Paulo (Brazilië) en Dja karta. De heer Shantaprekash is socioloog te Rotterdam. De zendingsdag staat onder lei ding van ds. A. Rigters, secre taris binnenland van de Ne derlandse Zendingsraad te Amsterdam. Muzikale mede werking wordt verleend door de zanggroep Tge Testifers uit Rotterdam. Voor moeders met kinderen is er een crèche. Vlaardingen De gemeentelij ke archiefdienst heeft een cursus georganiseerd voor hen die wat meer willen we ten over de geschiedenis van Vlaardingen. Het archief her bergt een gigantisch stuk ver leden var> de stad. De kunst is om in deze papiermassa's de weg te vinden. Deze kennis en ervaring wil ge meentesecretaris Theo Poel stra aan de liefhebbers over brengen. Dit aan de hand van een voorbeeld. Hij heeft in dit verband de geschiedenis van een oud VI aar dings pand aan de Hoogstraat gekozen, om precies te rijn de uit de zeven- tiende eeuw stammende ta bakswinkel „De Ceeman". De bedoeling van de cursus is onder meer de daartoe beno digde stof zelf op te sporen, uit die documenten te halen wat voor de studie interessant is en daar vervolgens een verf haal van te maken. De cursus wordt gehouden op tien dins dagavonden tussen begin de cember en eind april 1978. De kosten voor deze cursus be dragen veertig galden. Gega digden kunnen rich tot 15 no vember opgeven bij de ge meentelijke archiefdienst. Plein Emaus 5 te Vlaardinger Ambacht Alle inschrijvers krijgen in elk geval vtfór 20 november bericht of zij al dan niet aan de cursus mogen meedoen. Schiedam Bij de botsing op de Burgemeester Knappe rt- laan heeft de 27-jarige lood gieter A B. zijn niet verzeker de Fiat 850 total-loss gereden tegen een geparkeerde wagen. De geparkeerde wagen, een Simca van monteur K. F. E. F. M. van het Rubensplein, schoot door de botsing tegen een andere geparkeerde wa gen. Deze Citroen van kan toorbediende C. P. L- van de Burgemeester Knappertlaan werd eveneens zwaar bescha digd. De loodgieter bleek onder in vloed van alcoholische drank. Op het politiebureau moest hij de blaas- en de bloedproe ven doen. Schiedam Bij het oorlogsmonument aan de Plantage wordt zondag 13 november een korte, sobere plechtigheid gehouden. Dit ter herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog- Tijdens deze plechtigheid zal burgemeester Arie Lems 's middags om twaalf uur namens het gemeentebestuur en de "ingezetenen van de Engelse gemeente Wandsworth een krans leggen bij het monument Vlaardingen Burgemeester efl mevrouw Kieboom kopen dins dag 15 november als eersten in Vlaardingen de kinderpostzegels. Zij doen dit om S-45 uur op het hoofdpostkantoor aan de Westhaven kade. Vlaardingen De Vlaardingse vereniging voor gezondheidszorg Interkruis begint vanavond om 8 uur in het kruisgebouw aan de Floreslaan 41 te Vlaardingen met een cursus moederschaps- zorg en kinderhygiëne. De cursus voor aanstaande moeders - en vaders - en ouders van pasgeborenen. De data zijn 2, 9, 16, 23 en 30 november, alsmede 7 december. Voor meer informatie kan' men terecht aan het kantoor van Interkruis, telefoon 343279. Maassluis De Maassluise kin deren die in 1968 zijn geboren, moeten weer worden ingeënt tegen difterie, tetanus en po lio. Dit gebeurt voor de kinde ren uil 'Maassluis-west op maandag 7 november van 9 tot 10.45 uur in het Interkruis- gebouw, Lijsterlaan 11 en voor de kinderen uit de oven- ge wijken op woensdag 9 no vember van 9 tot 10.45 uur in het Interkruisgebouw bij het Zandpad. Wie verhinderd is op een van deze dagen, krijgt gelegenheid zich op woensdag 23 november te laten inenten in het gebouw van Interkruis aan het Zandpad. Ook hier geldt van 9 tot 10,45 uur. Voorts krijgen meisjes die dit jaar elf zijn geworden een oproep zich te laten inenten tegen rode hond Dit gebeurt op woensdag 16 november van 9 tot 10.30 uur in het Interkruisgebouw, Frans Hal slaan 36. Vlaardingen Tot lid van de Rijnmondraad is benoemd mr- W. M. Ibelings te Ca pell e aan den Ussel Hij volgt de heer Jac. van der Linden op, die op 1 oktober burgemeester van Bleiswijk is geworden. Schiedam In de herfstmaand hebben meer mensen de stad vaarwel gezegd dan in de maanden daarvoor het geval was: Schiedam zag In septem ber 112 mensen méér weg gaan dan komen. Het bevol kingsaantal was met ingang van oktober 76.281. In de zomer bleef het aantal inwoners betrekkelijk con stant De plotselinge, maar niet onverwachte daling van september wordt veroorzaakt doordat 374 mensen uit Schie dam vertrokken (vooral naar Rotterdam, Vlaardingen en het buitenland), 222 mensen zich in de gemeente vestigden, 87 babies erbij kwamen en 47 personen overleden. Binnen de stad reden de verhuiswa gens ook af en aam 338 men sen gingen naar een andere woning over. Vlaardingen Het Nederlands Rode Kruis rit dringend verle gen om nieuwe leden. Daarom wordt in de week van 14 tot 19 november een speciale le denwerfactie gehouden. De bedoeling is dat huis aan huis folders worden ver spreid. Deze worden dan later weer opgehaald. Daarvoor rijn veel vrijwilligers nodig. In eerste instantie heeft de afdeling Vlaardingen een be roep gedaan op de leerlingen van de Technische School en de beide Scholengemeen schappen Schiedam Het carnaval is weer in aantocht De Schie- damse carnavalsvereniging De Rietzeilers houdt voor het volgende carnaval, in februa ri, weer een echte carnaval soptocht Zo'n optocht vergt veel tijd en vooral veel geld. Daarom roept de vereniging mensen op die als sponsor willen op treden. Met de optocht kun nen natuurlijk allerlei versier de wagens meerijden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn er vele vragen over kosten en bepalingen. Daarom houdt de vereniging een informatie avond op maandag 7 novem ber. Die zal plaatsvinden in zaal 1 van gebouw Irene, Nieuwe Haven 155 le Schie dam, aanvang half negen. Op deze avond wordt een film van de optochten van 1976 en 1977 getoond. Maassluis De actiegroep voor geweldloze weerbaarheid heeft vanavond in het jonge rencentrum De Toverbal aan de Lange Boonstraat in Maas sluis een bijeenkomst Wins Platvoet en Kees Lampers, twee voorstanders van het ge weldloze verzet, zullen een korte inleiding houden, waar na de film „De Mars" zal wor den vertoond. Deze film handelt over de wijze, waarop de bekende dominee Maarten Luther King zich weerde zonder daarbij geweld te gebruiken, maar die ten slotte zelf slachtoffer van het geweld is geworden. Maasland De Gereformeerde kerk van Maasland krijgt weer een tweede predikant Het is dominee J, J. Sonneveld uit Scheemda. Tijdens een bijzondere dienst op zondag 18 december zal de nieuwe predikant rijn intrede doen. Ds. Sonneveld is de opvolger van rijn collegia C. Padmos die in februari 1976 naar Den Haag is vertrokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3