De Laan is nn een instituut Huldiging bondsleden Actie op Liesvele! Kraakcontracten; de nekslag voor de actie Twee bofsingee onder invloed M ELK GEVAL STAAN DIE MUIZEN ER NOG. Botsing op Pmissingel Ruit ingegooid Sexshop geplunderd Wagons ontspoord Botsing bij uitwijken Dertig kilo aas gestolen MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 3 beweging is eruit. Bij Huub Koch op zolder; van binnen beter als van buiten. der Knaap: „De „In feite was dat nou eens een werklo- zenbezigheid, die niet van bovenaf was opgelegd, iets dat spontaan ge beurde. Het conserverende voerde de boventoon: behoud van het buurtje stond voorop. Dat collectief viel weg, toen de gemeente kwam aanzet ten met kraakcontracten. De boel werd ingekapseld. In plaats van eindelijk eens in te springen op een initiatief, dat een stuk verrotting in de binnenstad wilde tegengaan, ver klaarde de gemeente ons tot vijand". De kopjes koffie dringen een gevoel van teleurstelling niet terug. Van motivatie is geen. sprake meer, zeggen Peter Becker en Ben van der Knaap, tweeëneenhalf jaar geleden medeoprichters van actiecomité De Laan, een groep jongeren die oude hui zen kraakte in de Lange en de Korte Achterweg. Doel was:" afbraak van de buurt tegengaan. Tot nog toe is men in die opzet geslaagd. Maar eenheid bestaat al lang niet meer. „De meesten hebben voor comfort gekozen en dat is logisch, dat kan je niemand kwalijk nemen. Onderlinge wrevel is er niet. Maar je kunt wèl constateren dat de men sen er nu meer voor zichzelf zitten, dat de beweging, de actie, eruit is", zeggen Becker en Van der Knaap. Zelf wo nen zij er niet meer. Of nau welijks. De gemeente schrikte op, in de lente van '75. Huizen, die op de slopershamer stonden te wachten, werden plotseling weer bewoond. Een actiecomi té met krakers, die waren ge louterd in de Amsterdamse Nieuwmarkt, ging geleidelijk de buurt opknappen. Aange toond werd, dat veel huizen helemaal nog niet zo slecht waren. Er was een sociale controle. „Wij wilden de voor oordelen wegwerken", zegt Peter Becker, „wij moesten goodwill kweken bij de bui tenwacht. Zorgen dat er niet zo veel te dronken thuiskwa men en niet te veel herrie en heisa maakten. Zorgen dat geld in het laatje kwam, voor eten en voor aanschaf van glas, cement en dakpannen, voor de actiepot waaruit stic kers en stencils werden be kostigd. Al met al offerde je een heel stuk privé op, en was er een extreme vorm van bu renhulp". staan. Dan moet je eruit Maar ergens heb ik nog de hoop dat, als de gemeente iets geks doet als het buurtje toch weer bedreigd wordt, iede reen direct weer op zijn ach terste benen staat Dat er dan toch weer nieuwe acties ko men". „Ik heb een gegronde vrees dat het niet zo is", zegt Van der Knaap. „Een kraakcontract breekt de buurt, de gemeente heeft het keurig ingepakt, net zoals tien jaar geleden in de Brandersbuurt. Het is zelfs zo'n instituut geworden dat de gemeente de Laan-drie hoek aanwijst als vrij gebied om te kraken, zegt de ge meente: ga maar naar de Laan toe, daar kan je beter terecht en daar kan je ook een kraakcontract krijgen. Zo hou je alles wel centraal. Dat is makkelijk te overzien van uit het stadskantoor". De actie is niet helemaal dood gebloed, probeert Becker, „Binnenkort gaat het theehuis weer open, als centrale ont moetingsplaats. En de laatste twee maanden wordt opmer kelijk veel opgeknapt. Vooral aan de buitenkant. Van bin nen zijn de woningen altijd goed geweest. ïn al die tijd zijn er trouwens duizenden guldens gestoken in die reno vatie. Ten minste twaalf pan den zijn grondig opgeknapt: daken, vloeren, riolering. Plus dat sprake was van structure le bescherming door bewo ning ervan: warmte in huis. Niets verpaupert zo snel als iets dat leeg staat. Eigenlijk moet de gemeente ons heel erg dankbaar zijn. Wij hebben ooit nog met het plan rondge lopen om een declaratie bij de gemeente in te dienen". Van der Knaap noemt de gun stige effecten op, die de kraa- kactie achteraf gezien volgens hem toch wel heeft gehad: „Een fenomeen als kraken is populair gemaakt. Wat dat be treft is tweeëneenhalf jaar ge leden wel een lans gebroken. Kraken gebeurde hier weinig, maar dat is nu toepasbaar gemaakt. De oude huizen van de Laan staan er nu gelukkig nog, en dat kan voor Zijde- De jubilarissen met in hun midden Bert Maissan die reeds 70 jaar lid is van het NKV. „Het was best een leefbaar buurtje zo, hoor", zegt Ben van der Knaap schalks. „We waren veel aan het werk. Het opknappen van huizen lijkt mij zo een zinnige bezigheid. Als er nieuwen bijkwamen, werd eerst gepraat over het doel van de actie. Dat klikte wel". Elektriciteit werd afgetapt bij officiële bewoners in de buurt, met hun toestemming. Angstvallig werden de ramen geblindeerd, want de gemeen te mocht van niets weten. De gemeente greep ook niet in. Totdat - was het in de herfst? vanuit het stadskantoor een geweldig gebaar kwam, in de vorm van kraakcontracten, een populair woord voor be drijfsruimteregelingen. .He nekslag voor de actie", zegt Van der Knaap. Hij klinkt een beetje honend. Becker: .Daar door werd het zekerheden- pakket van de krakers ver groot Drie jaar zonder last van de gemeente te hebben, woonruimte tegen een te ver waarlozen huurtje, de mees ten zagen dat wel zitten. En toen was daar licht, en gas, en daar ging het actiecomité. Door die kraakcontracten heb je straks geen poot om op te Schiedam De bouw- en houtbonden afdeling Schiedam van het NKV en NYV hebben voor de eerste maal in federatie- verband hun leden gehul digd voor een langdurig lidmaatschap van de va korganisatie. In gebouw Arcade speldde dis trictsbestuurder van de bouw en houtbond Aad Louwhoff de verschillende insignes op. Hieraan voorafgaande be lichtte Louwhoff de goede sa menwerking tussen deze twee verschillende bonden. „Elk heeft zijn eigen geschiedenis. Je kan ze niet zomaar beide in een trechter gooien en daar dan als één uit laten komen", aldus de districtsbestuurder. Tot de jubilarissen zet hij: „U heeft met z'n allen aan een goed stuk werk uw steun "ge geven en daar zijn de jonge ren u dankbaar voor. Er lig gen nog grote problemen voor ons, maar met elkaar zullen we proberen die op te lossen". Acht en twintig leden versche nen voor het voetlicht. Twin tig van het NKV en acht van het NW. Negen leden moes ten om verschillende redenen verstek laten gaan. Een unie ke gebeurtenis was het 70-ja- rig lidmaatschap van A. Mais san (NKV). Hij kreeg het in signe met briljant opgespeld. Zestig jaar lid waren H. Kreu- ger (NW) en B. Rijkuiter (NKV). Een halve eeuw trouw aan de bond waren: A. H. Kleijzen en H. J, van der Valk beiden NKV en A. Groenewe- gen (NW). Voor 40 jaar lid maatschap werden gehuldigd: V/. Alberts, H. C. Baartmans, J. van der Berg, Th. Bors- boom, W. M. Geratz allen NKV en J. van der Heijden en L. M. Verweijen van het NW. Vijfentwintig jaar lid van het NKV waren: W. Bors- boom, J. J. Gerritsen, J. Th. van der Heuvel, J. Kamps, J. A. Nieuwenhout, J. R. Mosse laar, A. J, Oorschot, Th. G. Rieken, J. A. Schuurs, J. F. van der Valk en H. van der Zant Bij het NW staan al vijf en twintig jaar als lid ingeschreven: A. Christen, W. Esbach, J. G. Jongebreur, A. Pijnen. Tevens werd voor achttien jaar trouwe dienst als afdelingsbestuurder van het NW, waarvan vele jaren als bode en incasseerder. Nol Blank in het zonnetje gezet. Namens het bondsbestuur NW kreeg hij een week va kantie aangeboden. Vlaardingen - Op de kruising Burgemeester Pruissingel/- Maassluissedijk/Van Beetho- vensingel heeft zaterdagmid dag een botsing plaatsgevon den. De 55-jarige Vlaardinger A. B. D. reed met zijn auto over de Maassiuissedijk rich ting Markt. Hij verleende ech ter geen voorrang aan de 30- jarige automobilist N. Z. Een botsing volgde. De inzittende ust de wagen van D. moest voor een behandeling worden vervoerd naar het Holy-zi&- kenhuis. Schiedam Een ruit van de snackbar aan de Celsius- straat Is in de nacht van za terdag op zondag ingegooid. De 24-jarige eigenaar W. C. M. uit Rotterdam bemerkte dit gisterochtend om half vier. Van de daderfe) ontbreekt elk spoor. De Laan: een vooralsnog behou den buurtje. Schiedam De sexshop aan de Hoogstraat is geplunderd. Zestig films met een waarde van twaalfhonderd gulden en een geluidsfilmprojector wer den zaterdag uit het pand ontvreemd. Dc inbrekers kwamen de winkel via de voorzijde binnen. Een slot werd geforceerd. Na hun slag geslagen te hebben, ver dwenen de ongewenste gasten via de achterkant. veld een reden zijn om Em- peo-beton uit de binnenstad te houden". Een ander voordeel van de kraakactie vindt Ben van der Knaap „het krachtige protest dat eruit weerklonk, terwijl daarvóór niemand iets con creets had gedaan voor be houd van het buurtje". Boven dien had de Schiedamse actie groep een sterke rol in de landelijke kraakgroepen (uit vooral Amsterdam, Utrecht en Den Haag), die een geza menlijke petitie bij de rege ring indienden om de anti- kraakwet af te zwakken - het geen lukte. ,En wat ontzettend belangrijk is, een stuk huisvestingspro blematiek is met het kraken opgelost", zegt Van der Knaap. „Want als gemeente kan je er natuurlijk wel tegen zijn, maar was er die actie niet geweest, dan hadden ge durende die tweeëneenhalf jaar een paar tientallen, men sen méér op straat gestaan. Nu' konden zij kiezen: thuis nog langer overhoop liggen met je ouders, of in een koud huis zonder gas en licht zitten. Tenminste, zoals het vóór die kraakcontracten was". Vlaardingen Drie wagons zijn vrijdagmiddag bij station Vlaar duigen-Centrum ont spoord. Twee van de wagons zaten vol met kunstmest, één was leeg. Binnen zeer korte tijd werden de transportvoertuigen weer in het "goede spoor" gezet. De spoorwegrecherche heeft de zaak in onderzoek. sEB2BEBa^sm&HmmeE®a Schiedam Bij het uitwijken voor een op straat gevallen uitlaatpijp is de 17-jarige broinfietsster M. de W. uit Schiedam tegen een auto op gebotst. Na deze botsing tegen het voer tuig var de 48-jarige chauf feur A. H. L.f eveneens uit Schiedam, moest de verkoop ster met een lichte hersen schudding in het Gemeente ziekenhuis worden opgeno men. Het ongeluk vond plaats op de Professor Kamerlingh Onneslaan.in Schiedam-Oost O Weinig belangstelling toonde het winkelende publiek vrijdag middag voor de actievoersters van het comité Wij Vrouwen Eisen, die op het Viaardingse Liesveld pro-abortuspaperassen trachtte te verspreiden. Desalniettemin hielden zij kranig stand ea wisten zij hun informa tiemateriaal toch kwijt te raken. De actie werd gevoerd, omdat de huidige politieke situatie - volgens Wij Vrouwen Eisen - funest is voor de legalisering van abortus. Door de dreiging, dat de ministerspost voor justitie in handen zou komen van het CDA...". Het was voor het comité dus weer opnieuw nodig om hun eisen kracht bij te zetten. En dat gebeurde afgelopen vrijdagmiddag op het Liesveld. werden afgenomen. De J. bleek een percentage van 0.8 aan alcohol in zijn bloed te hebben. De bromfietser was op de krui sing aan de Churchülweg ge schept door de 37-jarige auto mobiliste G. T. U, eveneens uit Schiedam. De politie ver moedt dat een van beiden het rode Licht genegeerd heeft Op de Tollenslaan ïn West vond ook een aanrijding plaats. De 22-jarige Schiedammer J. J. J. reed met zijn auto tegen de wagen van de 27-jarige A. E. W. op. J. reed echter door en kon later door de politie wor den aangehouden op de Lan ge Nieuwstraat. De man be stuurde zijn voertuig onder invloed van drank. De bloed proef wees eenzelfde percen tage van 0.8 aan. Schiedam - De 50-jarige brom fietser J. de J. uit Schiedam is afgelopen zaterdagmiddag met een onderbeenfractuur in het Gemeenteziekenhuis opge nomen na een aanrijding op de kruising ChurchillwegA Zwaluwlaan in Groenoord. In het ziekenhuis kwam men tot de ontdekking dat de man onder invloed van drank aan het verkeer had deelgenomen. Een blaastest en bloedproef Vlaardingen Dertig kilo zee aas is afgelopen vrijdag gesto len uit een hengelsportwinkel aan het West Nieuwland in Vlaardingen. Het aas heeft een waarde van tweehonderd gulden. De dader is spoorloos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3