Werkloosheid veer toegenomen SCHIEDAMSCHE COURANT Portugese aangezien voor RAF-terroriste Directeur Toeleveringsbedrijf legt zijn functie neer Minder vers vlees gegeten Nieuwe reeks bewonerscommissies Autobedrijf ERTAN Uitkering wateroverlast blijft uit Artotheek aan Oosthavenkade? PISTOOL WEG BIJ INBRAAK Vrouwen komen niet aan de slag Problemen bij Windmill lijken gesust NIEUWE ORGANISATIE STRUCTUUR Weer bromrover gearresteerd Illegale wordt land uitgezet fe q Maria de Lurdes Pucarinho bij haar vriend Kees Christiaansen. Eind deze week moet zi] terug naar Portugal Schiedam De bewonersver- eniging Schiedam-Oost is ver ontwaardigd over het feit dat de gedeputeerden van de wa teroverlast op 22 augustus nog steeds geen uitkering van de gemeente hebben gekregen Gisteren heeft het bestuur daar een brief over geschre ven aan burgemeester en wet houders, „Het is onjuist dat de gedupeer den nog langer in onzekerheid worden gelaten. Mede doordat ten minste zes gemeenten, waaronder Maassluis, reeds tot uitkering zijn overge gaan", zo schrijft men aan het college. Vlaardingen - Het gerestau reerde pand aan de Oostha- venkade 8 in Ylaaxdïngen kan goed dienen als ruimte voor een artotbr X Dat is de gedachte die - het achter hoofd speelt de mensen van de Culturele Raad Vlaar- dingen. Momenteel wordt nog gezocht door de gemeente naar een "bestemming voor de beneden ruimte van het pand, waarvan' de opknapkosten 4.5 ton gedekt zijn tul de pot voor stadsherstel. In eerste instan tie werd gedacht aan een ex positieruimte, maar in het pand is bijna geen plek om dingen op te slaan. Vandaar dat de Culturele Raad met het idee op de proppen is geko men om de artotheek het uitlenen van kunst in het havenpandje te vestigen. Schiedam De hockeyvereniging Spirit is winnaar geworden van het diner in De Amstelbron, In het bowlmgeentrum Musis Sacrum kwamen zij in twee games uit tegen de voetballers van DHS. Het team van Spirit, bestaande uit negen spelers, behaalde een totaal van I8D8 terwijl DHS niet verder kwam dan 1647 punten. Spirit gaat nu met zestien man dineren in De Amstel bron. In het bowlingcentrum bleek dat het onderlinge verschil tussen de voetballers en de hockeyers niet zo erg groot is. Al bleek dat Spirit toch wel favoriet was. „Omdat," zo meende men, „zij hun sport met de handen bedrijven. Daardoor hebben rij meer balvaardigheid dan wij". De hoogste score kwam op naam van Frans Hengst: 259 punten in twee games. Als laagste eindigde Hans Schop met in totaal 89 punten. De individuele prestaties van winnaar Spirit waren: Peter 't Hart 195, Frans Hengst 259, Rem Hengst 204, Paul van Vughten 172, Ad van Leeuwen 192, Frans van Leeuwen 160, Gé Hengst 238, Sjaak Verrijdenl94, Rob Abendroth 194. En bij DHS: Karei Doesburg 136, Kees van Kralingen 215, Piet Roozen 243, Jos Sparla 212, Jan Kerssemeyer 214, Martin van Oortmerssen 179, Hans van der Pluim 138, Hans Schop 89. Jan Kerkhof 203. Schiedam Een na- maakpistool, klok en vijftig gulden zijn ver dwenen bij een inbraak aan de Mariastraat in het Westen. De spullen verdwenen uit de woning van de 24-jarige automonteur W.'A. K, De inbreker is binnengekomen door een niet afgesloten deur. Van hem ont breekt nog elk spoor. Waterweggebied De werkloosheid binnen het Waterweggebied is in oktober wederom toegenomen. Begin no vember stonden bij het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Water weg Noord 2418 werk zoekenden ingeschre ven, 68 meer als de maand daarvoor. Dit betekent een stijging van drie procent Bij de mannen is de helft van deze stijging toe te schrijven aan de slapte in de metaalsector. Kantoorbanen voor vrouwen worden ook steeds schaar ser. Ligt de verhouding van vraag en aanbod bij de mannen 1 op 2, bij de vrouwen is dat 1 op 8. Drs. H. J. Harberts, de direc teur van het Arbeidsbu reau, acht de regionale ar beidsmarkt voor vrouwen dan ook zeer zwak De situatie onder de buiten landse werknemers wordt er ook niet beter op. Thans staan 108 mannen en 80 vrouwen hoofdza kelijk Turken bij het GAB ingeschreven. Voor wat betreft de ex-rijksge noten is deze verhouding, 68 mannen en 32 vrouwen, wat neerkomt op 4 pro cent van de totale werk loosheid. Inmiddels heeft het Haven bedrijf Vlaardingen Oost collectief ontslag aange meld voor 61 werknemers. Het gaat om 22 man van de verliesgevende afdeling Aquapur en 39 medewer kers van het produktiebe- drijf in Oss. Thans voert de directie van HVO be sprekingen met een gega- digde die bereid is deze afdeling voor waterbehan- deling over te nemen. In- 1 dien dit gebeurt, kan een deel van het personeel mee naar de nieuwe eige naar, terwijl de rest van deze afdeling dan binnen het eigen bedrijf kan wor den ondergebracht Ter- wille van de betrokkenen wenst de directie van HVO verder nog geen me dedelingen te doen. Vlaardingen De problemen tussen de technische dienst van Windmill Holland BV en de directie van de Vlaar- dingse kunstmestfabrikant lijken gesust. Althans, beide partijen hebben een wapen stilstand gesloten. Het zo fel omstreden May- nardsysteem wordt nu gedu rende een half jaar toege past binnen de technische dienst. Daarmee is het voor stel van de directie ingewil ligd. Hei invoeren van ge noemd systeem was er de oorzaak van, dat halverwege de vorige maand tot twee maal toe het werk voor een korte tijd werd neergelegd. Het Maynardsysteem zou volgens de mensen van de technische dienst een taakverzwaring van hun functie betekenen 2ónder een mogelijke salarisverbe tering. „Maar", zegt Jan Boender, lid van de bedrijfsledengroep van Windmill en werkzaam op de technische dienst, „de sfeer op de werkplaats is nog lang met wat het ge weest is. Het zijn zeg maar de kinderziekten van een nieuw systeem". Bij Wilton-F ei jenoord kan een deel van de voor 91 man aangezegde ontslagen worden voorkomen als ge volg van herpl aatsin gsmo gelijkhedeiu De opname van het arbeids proces van schoolverlaters vordert, zij het veel trager dan in voorgaande jaren. In september stonden 180 jongens cn 177 meisjes bij het GAB ingeschreven, vo rige maand was dit aantal gezakt tot slechts 149 en 147. Van de totale werk loosheidscijfers in het Wa terweggebied nemen die van de jeugd een belang rijke plaats in, namelijk 25 procent bij de mannen en maar liefst 50 procent bij de vrouwen. Het GAB meldt dat een intensievere begeleiding geboden is, echter door het grote aan tal ingeschrevenen en de toenemende administratie ve rompslomp is dit niet mogelijk. Schiedam Vers vlees wordt in het Waterwegge bied steeds minder gege ten. Vorig jaar nog maar gemiddeld vijfendertig eneenhalve kilo per inwo ner, Dat is bijna tweee- neenhalve kilo minder dan het jaar daarvoor, zo blijkt uit het onlangs ver schenen jaarverslag van het openbaar slachthuis in Schiedam. Niet alleen werd er minder inge voerd van buiten de zogehe ten keuringskring, maar er werd ook minder geslacht Aan de Slachthuislaan wer den in totaal 51.943 dieren een kopje kleiner gemaakt; ofwel 4950 minder dan in 1975. Het aantal runderen daarbij be droeg 10.582. Het aantal var kens dat werd geslacht liep op tot 39.239. Verder waren er ondermeer nog 1004 schapen en 182 geiten. De keuringsdienst bezocht in het voorgaande jaar onder meer 155 ambachtelijke vlees winkels. Een daarvan, vond men slecht. Negentien andere werden als matig betiteld, ter wijl de rest redelijk, goed of zeer goed was. In zeven geval len werd een proces-verbaal uitgedeeld. Waarschuwingen waren in negentachtig geval len voldoende. Wegens bederf In Waterweggebied: werd 22,5 kilo diverse vlees waren in beslag genomen. Verder nog 20 kilo varkens vlees, 41,5 kilo rundvlees en 49 kilo geitevlees. Het slachthuis in Sehiedam- W-est heeft te kampen met een exploitabe-tekort van ruim 32 mille. Dat bedrag wordt afge boekt van de algemene be- drijfsreserve. Vlaardingen De heer Th. J. M. Harbers, directeur van het Toeleveringsbe drijf „Vlaardingen" zal medio volgend jaar zijn functie neerleggen en in het vervolg adjunct-direc teur bij dit bedrijf zijn. De nieuwe situatie gaat in, als een nieuwe alge meen directeur is be noemd. In verband met het in gebruik nemen van de nieuwe huisves ting van het Toeleveringsbe drijf, enkele maanden gele den, hebben B en W zich moe ten beraden. Overigens, mede onder druk van het ministerie van sociale zaken. Naar aan leiding hiervan is een nieuwe organisatiestructuur naar vo ren gekomen die er op neer komt dat de huidige directie met één man dient te worden uitgebreid. Het takenpakket zou thans zo zwaar rijn dat dit niet meer door een direc teur is op te brengen. Tijdens het beraad hierover heeft de heer Harbers R en W bericht dat hij van de gele genheid gebruik wil maken en zijn huidige baan Dm gezond heidsredenen beschikbaar wil f stellen voor een jongere j kracht. Zelf ambieert hij na het aanstellen van deze nieu- we algemeen directeur, de functie van adjunct-directeur. Verantwoordelijk wethouder i mevrouw Jo Vermeule-van j Dijk legt er de nadruk op dat achter het besluit van de heer Harbers niets behoeft te wor den gezocht en dat niemand, ook maar enige druk op hem heeft uitgeoefend. „Ik kan mij voorstellen", zo zegt mevrouw Vermeule, „dat deze gang van zaken wat ongebruikelijk is en misschien twijfels oproept. Maar de gezondheid van de heer Harbers liet inderdaad de laatste maanden te wensen over". De heer H. Ponte, chef van de afdeling algemene zaken op de gemeentesecretarie, zegt dat het Toeleveringsbedrijf De heer Har bers: van direc teur naar ad junct-directeur. Op het eerste gezicht een wat vreemde gang van zaken. voor het grootste deel door het rijk wordt gefinancieerd e» dat het ten zeerste Ti geïn teresseerd in de resultaten er van. Duidelijk laat hij uitko men dat aan reorganisatie bij het Toeleveringsbedrijf niet viel te ontkomen, omdat de zaak zo enorm is gegroeid. Die groei betreft niet alleen de nieuwe huisvesting op het in dustrieterrein De Vergulde Hand, maar ook de uitbrei ding van de activiteiten en de Schiedam Bij alle complexen van woningbouwvereni gingen komen bewonerscommissies. Een en ander is het gevolg van- een nieuwe regeling die door het ministerie van volkshuisvesting in mei Is ingevoerd. Een van de woningbouwverenigingen waar daar al sterk over v/ordt gedacht is St. Jozef in Schiedam-West. Als voorloper van een dergelijk overleg heeft men reeds aan de bewoners bericht dat zij het jaarverslag van het bestuur kunnen kopen, om zo een inzicht te krijgen in de materie. Het is nog rust bekend hoeveel bewoners er in een commis sie zitting mogen nemen. Dat zal per complex verschillen, zoals bij de reeds bestaande bewonerscommissies van de vereniging Volkshuisvesting-aan het Bachptein en Woud- hoek, waar tien respectievelijk zeven buurtbewoners in de commissie zitten. te verwachten uitbreiding van het personeelsbestand. Wet houder Vermeule zegt in dit verband dat reeds bij de bouw rekening is gehouden met verdere uitbreiding van het gebouwencomplex. Over de heer Harbers zegt de heer Ponte r „De brief van de huidige directeur is wat je kunt noemen een eerlijke bnef. De heer Harbers heeft zijn gezondheidstoestand ge toetst aan de verdere toe komst en hieraan de conclusie verbonden dat het hem alle maal te zwaar zal worden". De heer Ponte erkent dat de zaak „gevoelig" kan worden uitgelegd, te meer daar de heer Harbers zelf geen com mentaar wenst te geven. „Ik hoop echter dat iedere betrok kene. ook het personeel van het Toeleveringsbedrijf, de zaak wil zien zoals deze wer kelijk is. Ik hoop dit vooral voor de heer Harbers zelf". Het zal duidelijk rijn dat de bevoegdheden van een ad junct aanzienlijk geringer zijn. Onder diens verantwoor delijkheid vallen de huishou delijke dienst, de sociaal maatschappelijke afdeling, de medische dienst en het secre tariaat. De algemeen direc teur zal zich vooral bezig hou den met de organisatie-opzet, de algemeen technische za ken, de administratie en alle andere „bijzondere objecten". Bovendien is de adjunct ver antwoording schuldig aan de algemeen directeur. ADVERTENTIE' voor betrouwbare .1 .Bovag-occasions V. DEVENTERSTRAAT 17 -TEL.73.lG44. Koopavond geopend! 9 november 1977- Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klaehtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25957 4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De politie heeft weer een bromrover gearres teerd. Na het verhoor van de drie al eerder aangehouden jongens is nu ook de 16-jarige L.W. de H. uit Rotterdam van huis gehaald. De vier Rotter dammers hebben bekend dat zij in ploegjes van twee de afgelopen maand met brom mers zo'n veertig fietsende vrouwen hebben bestolen. Een nog onbekende jongen die door de daden van deze vier op het idee is gebracht heeft gistermiddag aan de Oranje- boomstraat dezelfde truc ge probeerd. Terwijl hij daar de fietsende 55-jarige passeerde rukte hij aan de schoudertas die zij in haar linkerhand had. Omdat de vrouw het hengsel een paar keer om haar pols had ge wonden mislukte deze dief stal. Schiedam Op weg naar Den Bosch is de in Schiedam verblijvende Ma ria de Lurdes Pucarinho door acht politiewagens klemgereden. De lif tende 18-jarige Portugese werd aan gezien voor een voortvluchtige ter- roriste van de Rote Armee Frak- tïon. Toen bleek dat zij alleen illegaal in ons 3artd verbleef is zij op een soort borgsom van 570 gulden weer vrijgelaten. Voor het eind van de week moet rij echter naar haar geboorteland zijn vertrokken. „Opeens stonden er een heleboel agenten met pistolen en twee karabijnen in de aanslag om de auto", vertelt zij over het avontuur op de rijksweg bij Gorinchem. „Ik werd eruit gesleurd, tegen de auto gezet en gefouilleerd." Via Gorkum werd rij naar een politiebureau in Rotterdam gebracht, waar zij met de handen boven 't hoofd naar binnen moest gaan. Ook daar werden net als in Gorkum vragen gesteld, foto's genomen en vingerafdruk ken gemaakt Om te zien of ze toch geen Duitse was moest Maria heel snel Portu gees spreken. Tevens moest ze een paar Nederlandse woorden zeggen. Dat laatste lukte slecht, want ze spreekt alleen Por tugees en Frans. „Door een dokter werd ik daarna onder zocht Hij keek of ik geen materiaal voor bommen of zo in mijn vagina verborgen hield. Daarom mocht ik ook niet naar het toilet Steeds werd ik opgesloten in een cel waar ik niet naar buiten kon kijken en waar een heleboel sloten op de deur zaten. Eerst kreeg ik niets te eten, maar toen ik bleef aanhouden wer den er wat broodjes en wat melk ge bracht. 's Nachts sliep ik op een zaal met vijf anderen." Toen men uiteindelijk tot de conclusie was gekomen dat de Portugese niets met terroristen te maken had werd zij over gebracht naar de politie in Schiedam, omdat men wel tot de ontdekking was gekomen dat rij in feite illegaal in ons land is. Twaalf dagen geleden was rij al in ons land gekomen en na acht dagen had rij zich bij de politie moeten melden. Zij had gedacht dat de paspoortcontrole bij de grens voldoende was geweest. Omdat zij geen middelen van bestaan heeft moest er een borgsom voor een enkele reis naar Lissabon op tafel ko men. Schiedammer Kees Christiaansen, haar vriend waar rij momenteel logeert, heeft dat betaald. Van de politie moet zij voor het eind van de week terug naar Portugal. „Daar snap ik niets van. Ik mag niet eens naar mijn tante in Parijs, waar ik eigenlijk heen wilde", vertelt Maria de Lurdes Pucarin ho.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1