SCHiEDAMSCHE COURANT Lagere nieuwbouw in Woudlioek-Noord Holyziekenhuis wordt drastisch verbouwd Beschermd stads- geslelit Mimen oude vesten Kosten rond dertig miljoen gulden Mag ik ii een goede raad geven?55 Plannen Holy-centrum in beslissende fase h3 eerste fase straatnamen van oude scheepstypen? Rijk steunt ondertunneling spoorwegovergang MISVATTING Maatschappij Zeeland krijgt weer een Prinses Beatrix Tasjesrover voorgeleid Begrotingskrant Donderdag 10 november 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no. 25958-4 pagina's Hl jiitll Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETKEL Schiedam De negenen- twintig ingediende be zwaarschriften tegen het bestemmingsplan Woud- hoek-Noord hebben wei nig effect gehad. In het definitieve voorstel heeft de gemeente niet bijster veel overgenomen van de reclamanten, Eén van de belangrijkste aanpassin gen is verlaging van enige meters bouwhoogte in het overgangsgebied naar Midden Delfland en bij het recreatiegebied. Het definitieve plan wordt maandagavond 28 november voorgelegd aan de gemeente raad. Tevens wordt dan be slist over uitvoering van de eerste fase: een bouwplan van de gemeente voor 282 huur woningen, die later worden overgedragen aan een wo ningbouwvereniging, en een plan van NV Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten voor 22 woningen, waar de regeling beschut eigen bezit op van toepassing is. Al deze voorstellen worden woensdagavond 16 november eerst nog besproken in de eveneens openbare verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Daar komt ook het plan op tafel om voor dc eerste fase van de nieuwbouw straatna men te kiezen van oude scheepstypen, zoals Galjoen, Brik en Brigantijn. Voor de overige buurten wordt ge dacht aan namen van oude ambachten, oude kastelen, glasindustrie en drankindus trie. Daarmee denkt de ad viescommissie voor het geven van straatnamen een bijdrage te leveren aan het tot leven roepen van historische namen welke nauw verwant zijn aan de gemeente Schiedam. Overleg met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening heeft inmiddels geresulteerd in toekenning van 8.500.000 gulden als loka- tiesubsidie. Het uitgangspunt is daarbij dat ten minste 1900 woningen gesubsidieerd en tien procent ongesubsidieerd wordt, Het bestemmingsplan gaat zoals bekend uit van vijfenzestig tot zeventig procent woningen in meerge- zinshuizen. Verder nog drie kleuterscholen, drie basis scholen, twee gymnastiekloka len en een schoolsportveld. De belangrijkste bezwaren die tegen het plan zijn ingediend betroffen: aantasting van Midden-Delfland, hinder door verkeersvoorzieningen, gemis aan inspraak, het woning bouwprogramma, de opzet en inhoud van het plan en ten slotte nog de aantasting van de positie van zakelijke be langhebbenden. Naar aanleiding van het be zwaarschrift van de werk groep ruimtelijke ordening, aangesloten bij de Stichting Samenlevingsopbouw Schïe- dam-Noord, laat Zijdeveld de ontwerpen voor de wet ge luidshinder ook van toepas sing verklaren op het tracé van het openbaar railvervoer. Ook ondermeer naar aanlei ding van dit bezwaarschrift heeft Zijdeveld nabij het ge bied van Midden Delfland de maximale bouwhoogte ver laagd. Van achttien naar twaalf meter, dus drie woon lagen en een kap. En voor ten hoogste éénderde van de ge stapelde bouw een beperking tot maximaal vijftien meter. Dat laatste gezien de stede- bouwkundige verscheidenheid en capaciteitsoverwegingen. Bij het recreatiegebied wordt de maximale hoogte acht me ter, Behalve bij het gebied tussen het woongebied en de geprojecteerde rijksweg 19 en tussen het woongebied en de aansluiting van de wijkverza mel weg en de rijksweg. Daar wordt het maximum twaalf meter. Verder wordt het tracé brand- stofleidmg nabij de noord grens van het gebied gedeelte lijk verplaatst in zuidelijke richting. De ongelijkvloerse kruising bij de wijkontslui- tingsweg en de Harreweg ver valt. De suggestie om inspraak te regdlen in de voorschriften van het bestemmingsplan wordt niet door Zijdeveld overgenomen. Hij verwijst naar werkafspraken die ge maakt kunnen worden met de gemeente, Bovendien zijn de bewoners niet bekend. In spraak zou volgens de wet houder een aanvulling van de volksvertegenwoordiging zijn en geen alternatief. Schiedam De onder tunneling van de spoor wegovergang bij de Nieuwe Damlaan is een stukje dichterbij. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft me dewerking toegezegd. Daarmee is een van de knelpunten weggeno men voor de realisering van de nieuwbouw in Schiedam-Noord. In de brief aan burge meester en wethouders zegt Westerterp wel dat voor er definitieve toe zeggingen worden ge daan eerst duidelijk heid dient te bestaan over het profiel van de voorziening, iets dat af hankelijk is van de wij ze waarop de nieuwe woongebieden worden ontsloten. Verder doel de minister de toezegging dat de wijk Woudhoek in af wachting van de tot standkoming van het definitieve openbare vervoerssysteem, tijdig zal worden aangesloten op het bestaande open bare vervoerssysteem. „Hst visueel karakter van Schiedam komt in haar havenbeeid het sterkst tot uiting. De sterk gebogen vorm van de Schie, de ruimtevergrotende werking van haar waterspiegel en de historiciteit van de gevelwanden, verlenen deze ruimte haar meest opvallende karakteristieken", zo schrijven de sa menstellers van het voorlopige rapportje. Schiedam Het gebied binnen de oude vesten wordt zeer waarschijnlijk beschermd stadsgezicht. Om dat plan uitgevoerd te krijgen heeft men op het stadskantoor en het gemeente-archief al een soort voorlopig heleidsplannetje opgesteld. Het interim-rapport wordt woensdagavond 16 novem ber besproken tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het doel van het aanwijzen tot beschermd stadsgezicht is voornamelijk het ver krijgen van een juridisch middel dat er voor kan zor gen dat de schaal, de sfeer en het karakter van een historisch gebied voor de toekomst bewaard kan blijven. Zoals het voorstel er nu ligt wordt het gebied dat hier voor m aanmerking komt begrensd door de oude ves ten, te weten de Noord-, de Vellevest- en de Westvest, de Buitenhaven, de achter zijde van de panden aan de Lange Achterweg en de Nieuwstraat cn tenslotte de Kreupelstraat tot aan de Noordvest. De aanwijzing en de omvang van het gebied staat echter nog niet vast. Hierover zal de gemeente eerst overeen stemming moeten bereiken met de ministeries van CRM en VRO. Dat geldt ook voor de beoordeling van de diverse stedebouw- kundige elementen. Indien het rijk in grote lijnen ak koord gaat met het voor-1 stel zal het aan te wijzen gebied uiteindelijk worden opgenomen in meerdere (beschermde) bestem mingsplannen. Dat leidt dus tot aanpassing van de vigerende bestemmings plannen. Voor het echter zover is wordt eerstnog ad vies gevraagd aan de ge meenteraad, gedeputeerde staten, de rijksplanologi sche commissie en de mo- numentenraad. Wethouder van ruimtelijke ordening Chris Zijteveld zegt er over: „Het is een veel gehoorde misvatting dat met een dergelijke aan wijzing een conservering van de oude situatie wordt voorgestaan. Dat wil ik op voorhand rechtzetten. Het directe ge volg is dat de wet de moge lijkheid biedt om een veel uitvoeriger en gedetailleer der stelsel van besteni- mingsvoorschriften te han teren dan in een gewoon bestemmingsplan is toege staan. Daardoor kunnen schaal- en sfeerverstorende elemen ten worden geweerd, nieu we elementen met zorg in gepast en de stedebouw kundig waardevolle objec ten worden gehandhaafd en zo nodig zorgvuldig worden aangepast aan mo derne eisen. Op de eerste plaats dient een bestem mingsplan dat voortvloeit uit een aanwijzing, de sfeer en het karakter van het stadsgezicht te bescher men, daarnaast zal het ei gentijds functioneren van het gebied een belangrijke plaats moeten innemen". Waterweggebied Het Holyziekenhuis in Vlaardin gen zal qua uitrusting in de komende jaren aan zienlijk worden gemoderniseerd en uitgebreid. In overleg met het architectenbureau Eijkelenboom en Middelhaek uit Botterdam heeft het bestuur van het ziekenhuis een structuurplan opgesteld dat nog vdiir het einde van dit jaar op het bureau van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid zal liggen. Geneesheer-directeur dokter J. H. Trommel deelde mee dat met de verbouwingen een be drag van tussen de twintig en dertig miljoen gulden ge moeid is. „Dat geeft dan te vens aan hoe globaal deze raming nog is", zo zegt hij, „Er gaat een tijd overheen van circa zeven tot tien jaar." Hoewel in het zogenaamde „rap port Rotterdam" van het Col lege voor Ziekenhuisvoorzie ningen staat dat de beddenca- paeiteit van het Holyzieken huis tot 1990 met 33 moet toenemen in Schiedam trouwens met 32 wenst de heer Trommel op deze zaak niet verder in te gaan en hij beperkt zich tot de uitbreiding van de accommodatie. Overi gens, een gevolg van de nieu we eisen. Eigenlijk gaat het om een meer jarenplan. Na intensieve be studering van de structuur van het ziekenhuis zijn direc tie en bestuur met de volgen de verbouwingsplannen naar voren gekomen: a. operatiezaal, b. polikliniek c. ehbo, d. röntgen-afdeling, e. laboratorium, f. sanitair, g. zitkamers voorniet-rokers. Eind vorig jaar is de eerste paal de grond in gegaan voor de uitbreiding van de ziekenhuis apotheek, die trouwens ook werkt voor Schiedam. Deze uitbreiding nadert eind deze maand zijn voltooiing. Voorts ligt op het bureau van de staatssecretaris een schetsont werp voor een rigoreuze uit breiding, eigenlijk nieuwbouw van de revalidatie-afdeling, in vakkringen, fysische therapie^ genoemd. Dc oppervlakte" daarvan wordt groot, aange zien er een zwembad moet komen ten behoeve van een goede behandeling. De meest ingrijpende verbou wing wordt die van de opera tie-afdeling. De huidige opera tiekamer zal straks dienst doen als poliklinische opera tieruimte. Dat wil zeggen: er zullen kleine ingrepen worden verricht, waarna de patiënt weer naar huis kan terugke ren. De grote, nieuwe operaliezaal- (en) wordt ondergebracht in een nieuwe vleugel, die ver voor het oude hoofdgebouw komt en door middel van een lange glazen sluis met de zij flank van het gebouw die 9 Het Holyziekenhuis zoals het ern u nog uitziet. Over zo'n zeven jaar zal er heel wat veranderd zijn, bijvoorbeeld op de voorgrond tussen de linker- en rechtervleugel. Daar komt, over de straat gebouwd, de operatie-afdeling. Hoek van Holland De Stoomvaart Maatschappij Zeeland mag het nieuwe passagiers- en autoveer schip, dat bij Verolme in Heusden in aanbouw is, de naam „Prinses Bea trix" geven. Ook in 1939 bracht de maatschappij een schip in de vaart, dat de naam van de kroon prinses droeg. De maat schappij verrichtte de dienst toen nog vanuit Viissingen. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was het schip veelvuldig de geallieerden van dienst en na de bevrijding zette de maatschappij het ver bouwde schip nog lange tijd in op de lijn Hoek van Holland - Harwich, nadat Hoek van Holland de nieuwe thuishaven werd. De directie is erg verheugd, dat Prinses Beatrix haar naam ook voor het nieuwe schip „ter beschikking stelt", zodat een oude traditie voortgezet wordt. De „Prinses Beatrix" komt naar verwachting voor het zomerseizoen als vier de „carferry" in de vaart naast de „Koningin Julia na", „St Edmund" en „St. George". Delft De vier Rotterdammers, in leeftijd vanerend van 15- tot 17 jaar, die oegm de2e weck in verband met tiental len gevallen van tasjesroof werden aangehouden, zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Het viertal zal in Rotterdam wor den berecht, omdat m dathge- bied de meeste voorvallen hebben plaatsgevonden. evenwijdig loopt aan RW-20, wordt verbonden. De ruimte tussen het operatiegebouw en de oude hoofdingang blijft open, maar zal niet meer als parkeerplaats worden ge bruikt. De operatiekamers worden op de eerste verdie pingshoogte over de straat heengebouwd. Onder de gla zen sluis zal tevens de nieuwe hoofdingang komen, hoewel de telefooncentrale en de re ceptie in de huidige hoofdhal gevestigd blijven. Het is tevens de bedoeling dat de begane grondruimten die nu nog worden gebruikt door de administratie en de direc tie in de toc-komst worden toe gewezen aan de specialisten als stafruimten. Thans zitten de specialisten door het gehe le gebouw verspreid. Na de verbouwing van de opname en ehbo zal de administratie en directie verhuizen naar de eerste verdieping van dat ge bouw die op het huidige ge bouw komt. Meer over het ziekenhuisstructuurplan op pagina 3. Met het doorzagen van een an derhalf meter lang brood opende burgemeester Arie Lcms gistermiddag het gere noveerde hoofdkantoor van de AMKO-bank aan de Gerrit Yerboomstraat, dat tevens fungeert als regionaal moe derkantoor voor het distriet, dat de plaatsen Vlaardingen, Maassluis en Schiedam om vat. Hiermee kwam een einde aan het functioneren van de tijdelijke vestiging aan de Westvest. Het hernieuwde ge bouw is meer open opgezet, hetgeen de verplaatsing van de kas naar de tweede verdie ping mogelijk maakt en kent een splitsing van de balie functies. Ter gelegenheid van de opening bood de AMRG- hank een bedrag van 5000,- aan, dat ten goede komt van de vrijwilligers, die zich be zighouden met de restauratie van de Schiedamse molens. De vrijwilligers wenden het bedrag aan voor de aanschaf fing van het „brood"-nodige gereedschap. 99 Vlaardingen „Mag ik u eens een goede raad geven", zegt burgemeester Wim Kieboom van Vlaardingen. aan de bur gerij van zijn stad en als een burgemeester dat doet, dan kan het de moeite waard zijn zo'n advies op te volgen Gooi dan de krant die u thans in handen hebt niet direct in de vuilnisbak. Snuf fel haar op zijn minst eens door". Vlaardingen? eerste burger doet 2tjn oproep in de begrotings- krant „De plannen?, de cen ten", die dezer dagen m alle brievenbussen is gegleden. De heer Kieboom attendeert er op dat alles wat m die begro- tingskrant staat m „uw eigen belang" is „Het gemeentebe stuur wil dat iedereen op de hoogte is van de plannen voor volgend jaar". In de acht pagina's dikke krant worden alle facetten van zo'n begroting nader toegelicht en wordt op eenvoudige wijze verteld wat er gebeurt met het geld dat de burger aan de gemeente moet betalen Voort geven alle leden van het colle ge hun visie en hun plannen weer voor het komende jaar, maar ook hun verlangens. De alom bekende wethouder van stadsontwikkeling Bas Goudnaan bijvoorbeeld houdt nog steeds vast aan een par keergarage onder het Buizen- gat, al is dat dan een revolu tionair idee En ook de rail ver bin ding tussen Rotterdam en het centrumgebied van Ho ly ziet grijzende Bas nog wel zitten, zij het natuurlijk on dergronds Leuk nieuws, in zoverre dat dan nieuws is, brengt de man van de centen, wethouder drs IJsbrand van der Velden Hij stelt dat de kabeltelevisie op een oor na is gevild. Zijn de wethouders door de voorlichters van Vlaardingen gcinterviewd, de fractievoor zitters komen zelf aan het woord. In onze krant is dat at uitgebreid gebeurd Het is be grijpelijk dat de meeste frac ties hun op papier gezette re den enten op de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar. Willem Kwakkel- stein van de PPR doet een dringend beroep op de burge rij zijn partij niet in de steek te laten zodat zij in de gele- genheid blijft na de verkiezin gen net door deze partij ge voerde beleid voort te kunnen zeiten. Vlaardingen De ontwik kelingen van het Holy- centrum verkeren in een beslissende fase. Op be stuurlijk niveau wordt druk gepraat om alles in bet werk te stellen om in '78 met de bouwwerk zaamheden te beginnen. Hiervoor moet overleg worden gevoerd met het openbaar li chaam Rijnmond, het ministe rie van verkeer en. waterstaat, het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en andere instanties. Zij zullen hun goedkeuring moe ten verlenen aan de plannen van de gemeente Vlaardingen, zodat gerekend kan worden op de nodige rijksgeiden. Want de Vlaardmgse schatkist is met toereikend genoeg om voor de kosten van de aanleg van het hele centrum op te draaien. Een van de knelpun ten is het ondergrondse open baar vervoer, waar alle be trokkenen bij de planvorming zich voor hebben uitgespro ken. Voor het leggen van de geplande tunnel moeten voor zieningen getroffen worden, die veel extra geld kosten. Vlaardingen hoopt op een bij drage van het rijk. „Daar is overigens goede hoop op", menen de mensen van het coordmatieteam, „er is geen reden tot ongerustheid dal de plannen worden afgekeurd". Maar doordat de planvorming sneller verloopt dan het over leg met de hogere overheid, is momenteel een vacuum ont staan: een periode van af wachten. De architecten is in ieder geval een rustpauze op gelegd. Donderdagavond 24 november zal wethouder voor stadsont wikkeling Bas Goudnaan in 't Praathuis achter winkelcen trum De Loper vertellen hoe de stand van zaken is. Op deze bijeenkomst wordt ver wacht, dat wethouder Rien Bovenberg het een cn ander vertelt met betrekking tot de plannen voor de sporthal in Hoty-centrum. De avond in 't Praathuis begint om half acht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1