Apparaat horen van obstakels traint blinden in WE VERDWALEN IN ONZE MiliOM El Wil uoorbu juuho 1 !T ANDERS MOET if; Ontwikkeld door Delfts Centrum voor Medische Techniek ANTIEK LIEFHEBBERS BEN VOGEL P DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 ïüJhmS nocl'9e hu,P ai8r" BEL RUBENS 010-760154 De Bijbel zegt: i ÏÏW maeb.; J 4 zich meteen een volgend pro- Mi?ArTarrt>0r -»e bfirden san. Uiteraard willen zij 20 veei ®fn normaal en onafhankelijk leven blijven leiden. Dat wil zeggen dat zij met voortdurend de hulp van anderen willen inroepen om ergens naar toe te kunnen, ro zij al iemand hebben aan nf S-® tomen vragen. Dan b ijven er voor hen nog de hulpmiddelen als de kende wit-rode wandelstok ol öe bfinae-geleidehond over Voorts bestaat er nog wel de electronische hulp-appara- tuur zoals de „toorts" die door middel van electroni sche impulsen de blinde voor obstakels waarschuwt, maar die zijn niet algemeen in qe~ bruik. 3 Bovendien is gebleken dat de blinden het in de regel niet prettig vinden om met allerlei apparaten op straat rond te sjouwen en daardoor nog duidelijker als blinde herken baar te zijn. Hoewel dit laat ste probleem waarschijnlijk voorafsnog nlet helemaal op te lossen is, wordt er toch gezocht naar een manier waarop de blinden zich met een minimum aan hulpmid delen in het verkeer van te genwoordig kunnen redden. Een niet eenvoudige zaak die veel onderzoek en veel proef nemingen vereist. Na door het Delftse Centrum voor Medische Techniek be naderd te zijn, is de onder zoekgroep biologische na tuurkunde van de afdeling technische natuurkunde van de TH Delft aan deze zaak gaan werken. Deze onder zoekgroep bestaat uit dr. ir. F. A. Biisen, ir. J. Raatgever, de heer E. E. E. Frietman en de heer W. Willems. Zij heb ben na voo'' onderzoek in zes maanden tijd een apparaat ontwikkeld om blinden te. trainen in het horen van ob stakels op hun weg. Het ap paraat is zuiver en alleen voor trainingsdoeieinden en niet als permanent hulpmid del voor de blinde. Het heeft de naam Electro-akoestische Obstakel Simulator gekregen, kortweg de EOS 1. De EOS 1 werkt volgens het principe dat blinden zich in een omgeving waar geluiden voorkomen op hun gehoor kunnen oriënteren als zJj zich daar in trainen. Daarbij spe len twee factoren een belang-, rijke rol: het richtinghoren en het afstandhoren. Dat wil zeggen, zij moeten leren te horen uit welke richting een geluid komt en zij moeten leren om aan de hand van allerlei geluiden te schatten hoever obstakels in hun buurt van ze verwijderd zijn. Het afstandhoren moet de blinde met één oor proberen te doen. Er komt ergens een bepaald geluid vandaan. Al naar gelang hoe hij staat, vangt de blinde dat in zijn linker- of rechteroor op. Dat geluid wordt echter ook door cfoor Hans Dalmeijer o De electro-akoestische obstakel Simula- tor. één of meer voorwerpen in zijn buurt weerkaatst of gere flecteerd zoals dat in de na tuurkunde heet. Het gereflecteerde geluid be reikt datzelfde oor altijd iets later, maar slechts een on derdeel van een seconde, dan het rechtstreeks opge vangen geluid, omdat het een langere weg heeft moeten afleggen. Mensen die kunnen zien horen dat weerkaatste geluid normaal gesproken niet, tenzij er van een echte echo sprake is, omdat hij daar niet in is getraind en omdat hij dat ook niet nodig heeft. Een blinde echter, die zich daar wei in geoefend heeft, hoort het weerkaatste geluid wêl en merkt boven dien het tijdsverschil tussen het rechtstreeks opgevangen en het weerkaatste geluid. Met de EOS 1 wordt getracht mensen die op latere leeftijd blind zijn geworden te trai nen in het horen van dat tijdsverschil door de werke lijkheid op straat na te boot sen. De blinde krijgt een hoofdtelefoon op en het ap paraat zendt dan ofwel een tik-geluid ofwel een ruis-ge- luid uit en laat dan het uitge zonden getuid door een elec tronische trucage ook weer kaatsen tegen een denkbeel dig obstakel. Precies zoals dat ook op straat zou gebeu ren. Het apparaat kan het tijdsver schil tussen het rechtstreeks en gereflecteerde geluid ver groten en verkleinen. Daar mee een grotere of kleinere afstand tussen de blinde en het denkbeeldige voorwerp simulerend. De hoofdtelefoon kan na verloop van tijd wor den vervangen door een iuid- sprekerbox die het geluid uit zendt. Dat maakt het voor de blinde dan weer iets moeilij ker, maar tevens iets meer gelijkend op de echte situatie op straat. Dit soort training wordt in het revalidatiecentrum „Het Looerf" in Apeldoorn gehou den, in speciaal daartoe inge-. richte vertrekken. In het eer ste stadium zit de blinde In een stoel, later pas oefent hij zich al lopende. Dat wordt op die manier gedaan omdat de blinde, die nog aan zijn nieu we situatie moet wennen, dan op zijn gemak de af- standsbepalingslechniek aan kan leren zonder te worden afgeleid door de angst er gens tegen aan te lopen of zonder meteen het verkeer, waarin hij allerlei risico's loopt, te hoeven trotseren. Wanneer de resultaten goed zijn, volgen er oefeningen in de tuinen van het revalidatie centrum en wanneer ook dat vlot verloopt moet de blinde aan het verkeer gaan wen nen. De training met de EOS 1 echter nog moeilijker dan tot hier toe beschreven. De blinde maakt namelijk niet enkel gebruik van het tijds verschil tussen het directe en het weerkaatste geluid, maar ook van de toonhoogte van het weerkaatste geluid om de afstand tussen hem en een bepaald obstakel te bepalen. Dat tijdsverschil en die toon hoogte staan in rechtstreeks verband met elkaar en daar om heeft de blinde beide no dig voor de afstandsbepaling. Er doet zich echter het vol gende probleem voor: ver keerslawaai op zich heeft geen bepaalde toonhoogte. Dat zit zo: geluid plant zich' door middel van trillingen voort. Hoe sneller die trillin gen gaan, hoe hoger de toon van het geluid is. De snelheid van die trillingen wordt de Dr. ir. F. A. Biisen, ir. J. Raatgever en technicus W. Willems bij de apparatuur waarmee zij de EOS 1 hebben ontwikkeld. frequentie van het geluid ge- slawaai geen toonhoogte be zit. Hetzelfde principe doet zich bij licht voor. Wit licht heeft geen kleur omdat alle kleuren licht er ook even sterk in zijn vertegenwoor digd. Vanwege dit principe wordt er bij de training van blinden met de EOS 1 gebruik ge maakt van een tik-geluid noemd. Een hoge frequentie betekent dus een hoge toon, een lage frequentie een lage toon. In het verkeerslawaai zijn ge middeld alle frequenties, van hoog tot laag, even sterk ver tegenwoordigd. Dat maakt dat het gemiddelde verkeer- (2oals de tik van de blinde- wandelstok) of van een ruis- geluid: zoals het verkeer ei genlijk ook voortbrengt). De ze twee geluiden bezitten na melijk geen van beide een toonhoogte. Wanneer nu geluid zonder toonhoogte tegen een obsta kel weerkaatst, worden be- paalde frequenties (dus toon- hoogten binnen dat gehele geluid) versterkt en andere juist verzwakt. De frequenties die worden versterkt geven aanleiding tot het horen van toonhoogte van het gereflec teerde geluid. Dat heet toon hoogtesensatie, Aan de hand van die toonhoogtesensatie en het tijdsverschil tussen di rect en gereflecteerd geluid kan de blinde de afstand tus sen hem en een obstakel be palen. De hogere of lagere toon uit het weerkaatste ge luid zegt hem dus evenzeer iets over die afstand, ais het tijdsverschil. De trainingsmethode met de etectro-akoestisce obstakel simulator verkeert, zoas ge zegd, nog in het experimen tele stadium. Het zal nog wel een tijd duren vooraleer alle revalidatiecentra voor blinden «n Nederland er mee kunnen werken. Het is tot nu toe nog met meer dan een mogelijk lichtpunt om de situatie van de blinden in de toekomst te verbeteren. Het is een moge lijkheid die wordt onderzocht en uitgeprobeerd zoals er nog wei meer mogelijkheden zullen worden beproefd om de gevolgen van een handi cap van mensen te verlichten en hun een zo reëel mogelij ke kans m het leven te geven. S.«O08 HET LEGGEN VAN VLOERBEDEKKING' EN STOPPERING VAN MEUBELEN EN VRjMG VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE Wij verkopen goede eiken en ook we! grenen en mahonie meubelen die goed bruikbaar zijn in het huiselijk leven en als zodanig een sfeervol sieraad van blijvende waarde zijn. Ook interessante dingen in koper, ijzer, aarde werk en hout WES1 HAVENKADE 58 Open: iedere middag. Vrijdag en zaterdag gehele dag. Op ons hoofdkantoor in het centrum van Schiedam Schiedam hebben wj plaats voor eert akkurate Looflijd van 18-20 jaar. Opleiding minimaal MAVO- en typediploma Haar weriaaamheden zulten beslaan uit hst varzorgen van korrespondentiB, enige administratie en het onderhouden van telefonische kontakten. Bent u geïnteresseerd in deze aantrekkelijke en afwisselende funktie dan Hunt u schrf/ven naar GOM bv Postbus 144, Schiedam, of belt u even naar tie heer Schepper, tel. 010 - 260134, WestVest 26-23 te Schiedam schoonhouden multi-onderhoud summum in massief eikenhouten meubelen is ongetwijfeld dit bank stel uit de Rijnmond kollektie. Niet enkel qua vormgeving en afwerking steekt dit bankstel anderen de loef af. Eerste klas eikenhout, zorgvuldig behandeld legde de basis voor deze kombinatie. Tot en met de kleur van de stof is aan alles gedacht om het materiaal tot zijn recht te laten komen. Als u meer wilt weten over dit bankstel of meubelen in het algemeen bent u van harte welkom. Bij Rijnmond meubelen, de meubel maker van huis uit. Op de Westhavenkade. Naast het Postkantoor. OPENINGS TIJDEN dagelijks 9-17 30 u Vrijdagavond koopavond TV kijken? Op ons» leren bankstel Na ons werk? Ons borreltje of pilsje Met vakantie? Naar Majorca Onze kinderen? Hebben een cassetterecorder Naar de supermarkt? In onze auto Onze foto's? Moeten in kleur Griepje of verkoudheid? Even de dokier bellen e®® 0 Miljoenen kinderen sterven van de honger Hele bevolkingen leven ondereen golfplaten dak Landstreken, groter dan Nederland, zonder éen schooltje Moeders lopen 30 kilometer voor een emmer water Op duizenden leprahjders 1 arts Bejaarden kreperen langs de weg "U moet andere mensen worden met een nieuwe mentaliteit. Dan kunt u uitmaken wat Gods wil is, wat goed is". (Romeinen 12:2b) 0 Deze publikatie wordt u ter diskossie aangeboden door een paar duizend christenen- Landelijk adres: Postbus 203, Leusden-C. Onderhoud en reparatie Voor nel LEVEREN, SCHOONMAKEN EN REPAREREN van uw gaisors naar Smederij Daub. Cattenburgatr CO. VI aard Inge r> Tal. 343096 inventariseren Wij zouden het er wei m willen pom pen voor SCHRIJF- TEL- en REKEN- MACHINES, eerste kuiken bij aVE- HjL meer dan 500 machines in voor raad Prijzen va 95.-. Ook zater dags gaopand AVE.HA. importeur» van kantoormachines. Schieweg 5Q, telefoon 011^660437. Rotterdam. Huwelijk SOOS V ALLEENSTAANDEN Vrij dagavond 8 uur, gezelligheid met oen dansje In <je Lijndraaier, 6aanpraat 4. ViaardingervCenirum. Ini tel OtS- 5B7066 leest de krant altijd en oieraj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4