SCHIEDAMSCHE COURANT BK-iaan wordt veilige:::' Huren o I Verbetering 64 woningen TfS|jS Ifffj Wegversmallingen door verbreding middenberm DNA-onderzoek: voorbeeld van kapitalistische chaos Principiële bezwaren tegen gladheidmelder Monumentenzorg blij 'ij Brommer rijdt door na ongeval Onderzoek naar gebruik koppelbazen Simplex- en Duplexwoningen: N\Y-voorzitter Groenevelt: Even toeteren: deuk in auto Jeugdige mensen redder.... Na onderzoek aanpak: Vier nieuwe wisselwoningen Vrijdag 11 november 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25959— 8 pagina's. Broersvest 3 - telefoon administratie 26B091 - redactie 262586 - kïachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KE7HEL o Door breder middenbermen straks minder ge vaar voor voetgan gers op de BK- laan Schiedam Na een ongeval op de Burgemeester Van Haaren- laan is de achtjarige Marco van Zon met een hersen schudding in het Noletaeken- huis opgenomen. De jongen uit de Klaas Kater straat was plotseling de rij baan opgelopen en was daar bij geschept door een brom fiets. De bestuurder van de brommer is onbekend. Hij is doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken. Schiedam De verkeersoverlast op de Burgemeester Knappertlaan. Op diverse plaatsen komen wegver smallingen. Waarschijnlijk worden deze al komend voorjaar door de gemeente aangelegd. Een en ander wordt gedaan naar aanleiding van de handtekenin- genaktie die deze zomer door een werkgroep onder buurtbewoners werd gehouden. De versmallingen worden gerea liseerd door de middenber men te verbreden, zodat twee maal één rijstrook overblijft Ondermeer gebeurt dat in de buurt van de Nieuwe Haven en de Vlaardingerdijk. De tijd dat overstekende voetgangers op de rijbaan moeten lopen, wordt daardoor verkleind. En' daarmee dan het gevaar van en voor het rijdend verkeer. Het karakter van de straat wordt door het verbreden van de middenberm ook veran derd. Dat kan tot gevolg heb ben dat de straat minder aan lokkelijk wordt voor automo bilisten of dat zij in ieder geval minder hard gaan rij den. In de BK-laan komt niet over de hele lengte een brede mid denberm. Volgens de dienst gemeentewerken is dat niet noodzakelijk. Het zou alleen maar veel geld kosten. Ook komen er geen extra verkeer slichten om de laan in het Westen voor automobilisten minder aanlokkelijk te ma ken. Zowel de ambtenaren op het stadskantoor als de buurt bewoners zijn daar tegen. De geluidshinder zou op korte termijn moeilijk aan te pafe ken zijn. Men denkt erover de verkeersdruk te verminderen door de industrie in het ge bied achter de laan op een andere manier beter bereik baar te maken. De werkgroep BK-laan is dik tevreden over de plannen. „We hebben de mogelijkheden te horen gekregen. En nu ge-, beurt er tenminste iets", zegt' één van de leden, die onlangs een gesprek met de verkeers- deskundige van de gemeente heeft gehad. Volgende maand gaat de werkgroep weer over de te nemen stappen praten. Commissie financiën: Vlaardingen De commissie voor financiën is principieel tegen standster van het besteden van 87.000 gulden voor een gladheid- melder. Dit bedrag is namelijk niet opgenomen in het investe ringsschema voor '77 en dat stuit de commissieleden tegen de b-iiret Bij het vaststellen van het inves teringsschema dat was in januari van dit jaar luidde de afspraak, dat in geen geval mocht worden afgeweken van genoemd schema. Tot nog toe is dat in de loop van dit jaar bij hoge uitzondering, slechts één-a'tweemaal gebeurd. Binnen de commissie voor fi nanciën vindt men dat duide lijke motieven om geld uit te trekken voor de gladheidmel der nu ontbreken. In one krant van 21 oktober maakten wij reeds melding van het plan van het college van burgemeester en wethou ders om de Schiedamsedijk te beveiligen tegen eventuele gladheid. Met zo'n gladheid melder zou de buitenlucht- en - wegdektemperatuur, de weg dekvochtigheid, de neerslag en de aanwezigheid van ge strooid zout gemeten kunnen worden. Als het wegdek be vroren is, dan verschijnt op vier doorzichtige borden de tekst GLAD WEGDEK. En te gelijkertijd wordt de wacht commandant van de politie gewaarscchuwd, dat 't glad is op de Schiedamsedijk. B en W zijn van mening dat juist de Schiedamsedijk in aanmerking komt voor de gladheidmelder, omdat zich hier gevaarlijke situaties kun nen voordoen in verband met de hoge ligging van het dijkli- chaam. In de commissie voor verkeer en vervoer is het collegevoor stel overigens wèl goed ont vangen. De financiële raads commissie maakte daarente gen principiële bezwaren. In de gemeenteraad van volgen de week woensdag zal het voorstel worden behandeld. De afzonderlijke fracties zul len rich vóór die tijd nog be raden over de voor- en nade len van de gladheidmelder. Schiedam Bij de ge meente bomt een on derzoek naar het ge bruik maken van kop pelbazen. Burgemeester en wethouders willen weten of er door de ge meente van hun dienst en gebruik wordt ge maakt. De hoofden van diensten en bedrijven en de di verse afdelingschefs heeft men de opdracht gegeven daar een no- taatje over te maken. Dat besluit is onder meer genomen naar aanleiding van de zwar te lijst van koppelbazen, die het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf on langs publiceerde en waar acht Schiedamse bedrijven op voorkwa men. Vlaardingen Alle bewoners van de Simplex- en Duplex woningen in de Indische Buurt in Vlaardingen krijgen een huurverlaging. Het gaat hier om 455 woningen die in het beheer rijn van het gemeentelijk woningbedrijf. De huren worden teruggebracht op het niveau van vóór 1 april '76, Toen werd een huurver hoging doorberekend van acht procent Dit betekende dat de laagste huren met ƒ6.75 en de hoogste met 13,20 werden opgeschroefd. Een vijftigtal bewoners pikte dit echter niet. Bij de huurad- vtescommissie, die advies uit brengt aan de staatssecretaris voor volkshuisvesting Marcel van Dam, werd aan de bel getrokken. Zo vond in decem ber van het vorig jaar een hoorzitting plaats in het stads kantoor van de gemeente Schiedam, waar de „ontevre den" bewoners uit de Indische Buurt hun grieven nader kon den toelichten. De huurad viescommissie onderkende de bezwaren en kwam vervol gens medio februari "77 met een concept-advies op de proppen. Hiervan werden de bewoners eveneens in kennis gesteld. Dit concept werd als zodanig aanvaard door Van Dam. Deze schreef op zijn beurt het gemeentelijk wo ningbedrijf in Vlaardingen aan om zijn huurders met te rugwerkende kracht vanaf 1 april '76! een huurverla ging door te berekenen. Het betrof hier in feite alleen de vijftig bewoners, die schrifte lijk hadden laten weten het niet eens te zijn met de verho ging. In overleg met het woningbe drijf besloot het college van burgemeester en wethouders dan ook om de verlaging te doen gelden voor hlle 455 Simplex- en Duplex wonin gen. Gisteren ontvingen de Indische Buurtbewoners een brief met het nieuws, dat rij per 1 de cember weer dezelfde huur zouden gaan betalen als vóór I april '76, Het houdt in (voor diegenen die in de hoogste huurschaal ritten) dat rij een som van 264 gulden krijgen teruggestort- Overigens: dit jaar is de bewo ners van de 455 woningen géén trendmatige huurverho ging gepresenteerd, Beschermd stadsgezicht: Schiedam De rijksdienst voor de monumentenzorg Is enthou siast over het plan voor een beschermd stadsgezicht binnen de vesten van Schiedam. Naar aanleiding van het inte- rimrapport dat wij gisteren publiceerden opent de dienst uit Zeist een zogeheten ambte lijk vooroverleg met het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Nog dit jaar hoopt men dat af te ronden. Het beschermd stadsgezicht is Vlaardingen Het is beschamend, dat wij niks kunnen doen aan het feit dat bij Unilever op het laboratorium proeven worden gedaan met het DNA-onderzoek. Als het mis zou lopen met dit proces wordt het hele Rijnmondge bied en ook ver daarbuiten blootgesteld aan aanzienlijke gevaren. Voorzitter van de Industrxe- bond-NW Arïe Groenevelt maakte er gisteravond in de Harmonie aan de Schiedam- seweg in Vlaardingen geen ge- heim van, dat hij het onbegrij pelijk vindt dat Unilever rich met dergelijke gevaarlijke proeven bezighoudt. Of liever, j bezig mèg houden. Groenevelt's betoog: ..In Den Haag praat men wel vijf maanden over het samenstel len van een kabinet Ze heb ben echter nog geen vijf mi nuten de tijd om rich over dit soort zaken te buigen. Het bedrijfsleven - Unilever indit geval kan gewoon rijn gang gaan. Het is een schoolvoor beeld van de kapitalistische chaos in ons land." Het DNA-onderzoek, waarmee op het laboratorium van Uni lever geëxperimenteerd Schiedam Even toeleren voor een verkeersovertreding van een andere automobilist heeft een Schiedammer een fikse deuk in zijn wagen opgele verd. De 26-jarige scholier M. de R. gebruikte zijn claxon in de Oranjestraat, nabij de Lange Nieuwstraat De automobilist waar dat voor gold zette de achtervolging in en reed hem bij de Koemarkt klem. Daar stapte de verhitte automobi list uit en schopte voor de scholier er iets aan kon doen tegen de auto. Daarna, reed hij snel weg. wordt, is bedoeld om nieuwe geneesmiddelen te vinden of bacteriën geschikt te maken voor de produktie van stoffen die belangrijk kunnen rijn voor de mens. Bijvoorbeeld: eiwitten, hormonen en enzy men. Ook wordt onderzocht of met behulp van DNA voluit: desoxyridonucleïne- zuur schadelijke stoffen kunnen worden vernietigd zoals olieresten op zee. De gevaren, die aan dit onder zoek zijn verbonden, rijn daarentegen groot. In de stof ligt informatie opgesloten over erfelijke eigenschappen. Het onsnappen van zo'n kunstmatige bacterie die rich makkelijk vermenigvul digt kan besmetting teweeg brengen waartegen geen na tuurlijke afweer bestand is. Ar je Groenevelt zei gister avond, dat hij het bijzonder betreurde, dat het de vakbe weging ontbreekt aan instru menten, bevoegdheden om voor zulke zaken een stokje te steken. Dat het desondanks toch allemaal mogelijk is zo liet Groenevelt blijken komt enerzijds omdat te wei nig mensen lid zijn van de vakbeweging en anderzijds omdat het bedrijfsleven nog te veel macht heeft. 0 „Ik moet mijn vriend redden", riep een jeugdige toe schouwer gister avond tijdens de grote brandweeroef- ening in en om het warenhuis van de Hcma op het Lies veld. Zonder af te wachten rende de knaap de ladder op, wat de brandweer lieden niet namen. Toen een van hen de jeugdige redderte rughaalde entsfond een kort handge meen. Overigens ging het er bij de brandweer om na te gaan hoeveel tijd nodig is om een gebouw te ontrui men. De Vlaardingse brandbestrijders hadden wat je noemt een „makkie". Op het dak stond een handjevol slach toffers die overigens snel op de veilige grond stonden. Meer over de oefening op pagina 3. Schiedam Vierenzestig woningen in de omgeving van de Ouddorpsestraat worden over ruim een jaar opge knapt Eerst zal worden uitgezocht in hoeverre de ge- meentepanden moeten worden aangepakt. Waarschijnlijk krijgt die opdracht het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening vergadert daar woensdagavond 16 november over. Daarna wordt het ter goedkeuring voorgeleged aan. de gemeenteraad, op maan dagavond 28 november, Het gaat om de panden Oud dorpsestraat 2 t/m 20, Rozen burgestraat 1 t/m 13, Goeree- sestraat 1 t/m 17 en Beijer- landsestraat 16 t/m 30. Vorig jaar juli zjjn deze overgegaan in gemeentehanden. Totale renovatie is te duur, vol gens de directie van het mi nisterie van volkshuisvesting en de gemeentelijke woning- diens t De panden zouden daar gewoon te slecht voor rijn. Blijven drie alternatie ven: alleen achterstallig on derhoud (tot 12 miile)l in standhouding voor vijf tien jaar met enige verbetering (kan meer dan 12 mille wor den) en een beperkte verbete ring met instandhouding voor tien vijftien jaar (25 h. 35 mille). De gemeentelijke woningdienst 'kan niet uitzoeken welke keus gemaakt moet worden. Men zegt het te druk te hebben met andere tijdrovende pro jecten, ondermeer in de Slachthuisbuurt en de Mana- straat. Daarom krijgt het- Bouwfonds uit Hoevelaken1 waarschijnlijk die taak. Iets waar een bedrag van 45 mille mee is gemoeid. „Tijdelijke instandhouding lijkt gewenst", aldus het hoofd van de gemeentelijke woning- dienst. „Bij stadsvernieuwing moet de gemeente immers ook beschikken over goede en goedkope vooroorlogse wo ningen, gespreid over de standsvemieuwingsgebieden. De gemeente heeft nu bijna alleen maar na-oorlogse wo ningen in Nieuwland en Schiedam-Noord." Dil nieuwsblad, waarm u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosien be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Sluur mij d»t nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe m combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonol Tel Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer B34, Rotterdam, waarschijnlijk pas over twee jaar een feit. Wethouder Chris Zijdeveld denkt dat die tijd zeker nodig is, gezien de uit gebreide formele procedure. De rijksdienst schijnt niet boos te zijn over de ongebrui kelijke gang van zaken. Mees tal zet namelijk monumenten zorg en niet de gemeente de procedure in werking om een beschermd stadsge zicht aan te wijzen. „Als we eerder een beschermd stadsgezicht hadden gehad was de nieuwbouw van Cos- ter aan de Hoogstraat er niet gekomen", zei Zijdeveld gis termiddag in het stadskan toor, dat in het rapportje wordt betiteld als beeldversto- rend. Bij de behandeling van dit on derwerp door de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning verwacht de wethouder geen moeilijkheden. Hij zegt dat hij dat ook niet verwacht bij de behandeling van het bestemmingsplan Woudhoek- Noord. Vlaardingen Het aan tal wissclwonlngen bij de renovatie van de William Pontwoningen in de Indische buurt is met vier uitgebreid. In totaal worden er nn 36 wisselwoningen ge bruikt Tien biervan zijn woon containers. Nog steeds worden per week drie gerenoveerde woningen opgeleverd van het complex van 146 in de Indische Buurt In augustus van het volgend jar ver wacht men dat het kar wei geklaard is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1