Grote brandweeroefening: hier en daar een foutje Tuindorp voelt zich geïsoleerd MSW Leefstraten worden woonerf ONTRUIMING STOND VOOROP Bewoners willen bus terug Praten over structuurplan Honderdste uitzending bejaarden omroep EHB O-collecte Nel Kars op solo-toer Jeugdraad over college •Dure fietsen ".achterhaald VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 3 Voor het eerst sinds lange tijd heeft de brandweer van Vlaardingen een grote alarmoefe ning gehouden. Precies om 19.15 uur rinkelde in de kazerne aan de Ho- flaan de alarmbel en nog geen vier minuten later arri veerde de eerste brandweerwagen bij het rokende pand van de HE- MA op het Lies veld. Op de boven ste verdieping was brand uitgebroken en zestien mensen waren in paniek het dak van het warenhuis opge- vlucht. In de kan tine verdrongen zich slachtoffers om in het uiterste geval naar bene den te springen. Zo ver is het echter niet gekomen. Hoewel volgens commandant van dienst de heer A. J. Koelewïjn wel enkele „foutjes" zijn gesignaleerd is de gehele oefening vlot verlopen en konden de slachtoffers snel naar beneden worden gehaald. Dat gebeurde via twee imposante 27 meter lange ladders, die slechts voor een deel uitgescho ven behoefden te worden. Precies om 19.35 uur stond het laatste slachtoffer op de grond. Hoofdzaak van de oefening was overigens het ontruimen van het pand. Pas op de tweede plaats kwamen de blussLngs- werkzaamheden, zo vertelde de brandweercommandant. „Het is de eerste keer dat wij nu op zo'n grote schaal ons door Jaap Hazejager materieel eens konden tes ten", aldus de heer Koelewijn, „Ik denk hierbij aan de per sluchtmaskers, de gereed schapwagen en nieuwe com municatiemiddelen". In totaal waren zes brandweer wagens -autospuit, ladderwa gens en gereedschap wagen bij deze oefening betrokken. De wagens stonden opgesteld op de Kuiperstraat, de Hoog straat, het Liesveldvjadukt en de Oude Haven voor het op pompen van het bluswater. Hoewel in het gebouw geen water mocht worden gebruikt, werd dit destemeer gedaan boven op het dak, alwaar de brand met twee stralen moest worden bedwongen. Een kar wei overigens, waarmee pas zes minuten na aankomst bij de HEMA werd begonnen. Toeschouwers Het spreekt bijna als vanzelf dat de blussin gswerkza amhe den door honderden Vlaardingers op de voet werden gevolgd. Vooral tijdens de eerste vijf minuten was de belangstelling enorm groot. Dat was niet zo verwonderlijk, want uit alle kanten van het pand kwamen grote rookwolken naar buiten. De oranje schijnwerpers die daardoorheen boorden gaven Met behulp van kooien wer den de „slach toffers" naar beneden bracht. het geheel een bijna waar heidsgetrouw beeld weer. Frappant was het overigens dat ondanks de enorme rookont wikkeling bij de centrale brandweerpost aan de Ho- flaan slechts twee brandmel dingen waren binnengeko men, waarvan er overigens een van de politie was. De andere melding kwam van een particulier. Goed, dat het slechts om een oefening ging. Baldadigheid Hoewel het om een oefening ging, meenden enkele jongelui dat het helemaal een spelletje betrof. Dat ondervonden en kele brandweerlieden die in de weer waren op de Hoog straat. Jongens probeerden via de ladder naar boven te klimmen onder het uitroepen van de kreet: „Ik moet naar boven, mijn vriend redden. Help..." Toen een van de be strijders van de rode haan probeerde de knapen tegen te houden ontstond er een kort handgemeen en werd er aan kleren getrokken. Ook de brandweerlieden in de Kuiperstraat hadden te kam pen met enkele moeilijkhe- den. Niet alleen met al te op dringerige belangstellenden die maar wilden weten hoe dat nu allemaal moet gaan als er in plaats van twintig, 120 mensen op het dak in pani sche angst staan, maar ook vanwege een slang die van de autospuit afsprong. Jammer ook, dat de spanning ontbrak. Wie wei eens een echte brand van nabij heeft meegemaakt weet maar al te goed hoe snel er door de brandweerlieden kan worden gewerkt, hoe gespannen zij kunnen zijn. Van -enige span ning was gisteravond nauwe lijks sprake. Precies 19.48 uur verstomden de ronkende motoren van de au tospuiten en kon worden be gonnen met het oprollen van de slangen en het terugtrek ken naar de brandweerkazer ne. Even na acht uur was weinig meer te merken van „de brand" dan enkele plas sen in de Hoogstraat Binnen dronken de vuurbestrijders een kop welverdiende koffie. Immers, de brand waren rij meester,... Schiedam Een aantal straten in Schiedam-Oost en Schiedam- West. alsmede het Johann Straussplein worden aangewezen als woonerf. Burgemeester en wethouders hebben daar al toe besloten. De straten en 't plein zijn in de afgelopen jaren door een re constructie van de bestrating en door verbetering van de woonomgeving tot leefstraat gemaakt. De bedoeling is om deze leefstraten nu ook de officiële status van woonerf te geven. Dat gebeurt door het plaatsen van de bekende bor den. Het zal nog even duren voor het zover is. Eerst moet „Veel kan maar niets moet" Vlaardingen Vrouwen, die be hoefte hebben met andere vrouwen over niet- alledaagse onderwerpen van gedachten te wisselen, kunnen dinsdag terecht in het Ontmoetings centrum Westwijk aan de Flo- ris de Vijfdelaan. Het „vrou wencafé", dat geopend is van af 20.30 uur, moet zowel geor ganiseerde als niet-georgani- seerde vrouwen de mogelijk heid bieden onder elkaar te zijn, waarbij voorop staat dat „veel kan maar mets moet". Het café, dat elke derde dins dag van de maand de deuren opend, komt voort uit de cur sus „Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving". Hoek van Holland De ontwer pers van het structuurplan voor Hoek van Holland lich ten dinsdag in een buitenge wone bijeenkomst van de Hoekse deelgemeenteraad het in grote lijnen gereed zijnde plan toe. Belangstellenden kunnen dan vragen stellen aan de opstellers van dit plan, waarvoor een paar jaar gele den het bureau O-D-205 te Delft de opdracht ontving. Maasland De bekende tune van de Bejaarden Omroep Maasland (B.O.M.) klinkt za terdag voor de 100ste keer. Ter gelegenheid hiervan wordt het een live-uitzending. Wat wil zeggen dat het uit te zenden programma recht streeks geschiedt vanuit de grote zaal van het Maaslandse Dienstencentrum. Van 10 tot 11.30 uur 's morgens kunnen alle belangstellenden deze li ve-uitzending bijwonen. Aan het programma wordt mee gewerkt door verenigingen die in de belangstelling staan of komen. Dat zijn harmonie vereniging Euterpe, de jeugd groep van Jaap van der Gies- sen voor Mate Crosso, de vo gelvereniging, terwijl Truce Krabbenbos vertelt over haar kursus macramé en batikken. Voor de inmiddels omgezet in een stichting Be jaarden Omroep Midden-Delf land, wordt deze honderdste uitzending tevens een preihie- re. Het ligt namelijk in de bedoeling om in het vervolg maandelijks op een zaterdag een live-uitzending te verzor gen. Schiedam De dam houdt volgende week een huis-aan-huis collecte. Zaterdag 19 november zal de inzameling worden afgesloten met een buscollecte op straat. De opbrengst wordt besteed aan het belangenloos verlenen van eerste hulp aan de mede mens in nood. het verkeersbesluit worden gewijzigd, wat goedkeuring van gedeputeerde sta^n be hoeft. De aangewezen straten in Schie dam-Oost zijn: Ampèrestraat, Buys Ballotsingel-westzijde, Buys Ballotsingel-oostzijde van Lorentzlaan tot Van 't Hoffplein, Edisonstraat, Gaii- leistraat, Halleystraat, Lange Singelstraat tussen Swam- merdamsingel en Botterdam- sedijk, Van Musschenbroek- straat, Newtonplein, Newton- straat, Pascalstraat, Rotter dams edijk beneden tussen Lange Singelstraat en Boer- haavepleui, Snelkussingel en Voltastraat. In Schiedam-Zuid zijn aangewe zen: Abbenhroeksestraat, Brielsestraat, Geerviietse- straat, de Havendijk de noordelijke rijweg tussen Geervlietsestraat en Poortu- gaalsestraat, Heenviietse- straat, Oude Maasstraat, Voomestraat, IJsselmonde- straat tussen Oude Maas straat en Poortugaalsestraat en de Zwartewaalsestraat. In Groenoord tenslotte alleen het Johan Straussplein. Maasland De cultuurkring Masalant is er in geslaagd om Nel Kars naar Maasland te halen. Op dinsdag 15 novem ber a.s. treedt zij in het Dienstencentrum te Maasland op met haar solo-toneelpro gramma „Toneel uit verschil lende eeuwen". De aanvang is om 20,00 uur. Enkele jaren na haar eindexa men aan de Amsterdamse To neelschool, besloot Nel Kars zich niet meer aan te sluiten bij een groot gezelschap. Zij verkoos haar eigen weg, met een door haar 2elf geregis seerd programma. „Toneel uit verschillende eeuwen" is één van de drie avondvullende programma's van Nel Kars. De twee andere zijn „Vrou wen in 't spel" en „Zij, jij en ik". In haar toneelcreatae uit verschillende eeuwen speelt Nel Kars fragmenten uit Ma nken van Nieuweghen, de edellieden van Verona, de ge leerde dames, het jubileum, een maand op het land en school voor vrouwen. Deze stukken wijzen er al op, dat het geen saai en zwaar pro gramma wordt. Integendeel zelfs, want Nel Kars ziet kans zelfs per fragment, verschil lende, uiterst gevarieerde rol len te spelen. Lief komt ze over in „De edellieden van Verona", grappig in „De ge leerde dames", warm als Na talia in „Een maand op het land" en ontzettend gek in „Het jubileum". De cultuurkring Masalant orga niseert het optreden van Nel Kars in samenwerking met het Dienstencentrum. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar op de adressen Kon. Ju li ana weg 10, Commandeurs- hof 7 en het Dienstencentrum (tussen 9 en 12 uur). Leden betalen. 1,50, niet-leden 4,50 en 65-pIussers en CJP-houders 2,50. Vlaardingen „Collegevorming in het algemeen". Dat is het onderwerp dat volgende week woensdagavond aan de orde komt in de vergadering van de Vlaardingse jeugdgemeen- teraad. De bijeenkomst krijgt het karakter van een forum avond, Dat forum bestaat uit Mr. D. Wicart van de PvdA en de fractie-assistent van het CDA afdeling Rotterdam, J. Waayer. Jeugdgemeenteraads- voorzitter Peter Blonk is fo rumleider. De avond wordt gehouden in de burgerzaal van het stadhuis. Aanvang is om half acht. Brandweermannen met persluchtmaskers op rennen het brandende warenhuis binnen. 9jote watermassa's stroomden uit de autospuit toen onverwacht een slang van de Sluiting sprong. Schiedam Bewoners van Tuindorp voelen zich geïsoleerd. Zij willen dat de stadsbussen weer over de Schiedamseweg gaan rijden. Een deel van het isolement wordt binnenkort opgeheven, wanneer de gemeente voor een fietspad een brug slaat over het water tussen de Molensingel en de Churchill- weg. 'Vlaardingen - De Vlaardingse recherche heeft twee fietsen met een gezamenlijke waarde van/ 1058,-kunnenachterba- lea. Er is proces verbaal op- gemaakt tegen de 60-jarige P. K, uit Rotterdam. De fietsen 4 werden eind augustus en be- p1 september gestolen bij Kolpabad en in het cen- v trum van Vlaardingen. Burgemeester en wethouders zijn al akkoord gegaan met de bouw van deze brug bij De Harg. In totaal gaat het onge veer 86.000 gulden kosten. Om deze verbinding te krijgen zijn in het wijkje in Kethel meer dan driehonderd hand tekeningen verzameld. Dat ge beurde kort nadat de gemeen te bij het bestaande pad tus sen de Molensingel en Chur- chillweg een bord had ge plaatst dat het voortaan ver boden was voor fietsers. Al een paar jaar daarvoor had men een directe verbinding met de wijk Groenoord verlo ren toen er naast bejaardente huis De Harg woningen wer den gebouwd. Het fietspad dat daar lag moest toen wij ken voor speelterreinen. „Weer een fietspad aanleggen lijkt me goedkoper dan een brug. Maar dat is niet onze zaak, maar die van de ge meente", aldus de initiatief neemster Schuitemaker van de Kamperfoelielaan, „de meeste buurtbewoners kan het niet schelen wat er komt, als er maar wat komt. Wij zijn immers altijd al een vergeten buurt geweest". Voor de Tuindorpers heeft de wij kvereniging Groenoord en omstreken al aan de RET ge vraagd de bussen weer zoals vroeger over de Schiedamse weg te laten rijden. Onlangs kreeg men als antwoord het advies daarover kontakt op te a Hier komt de brug voor de fietsende Tuindorpers. Nu nog een busverbinding en men is weer tevreden. nemen met de gemeente Schiedam. Nu er voor de Vogelwijk (tijde lijk} een bushalte is geplaats bij de Zwaluwlaan klimt men wederom in de pen. „Waarom wij niet en zij wel?", vraagt mevrouw Schuitemaker zich af. Raadslid Piet Poot die op het tweede gedeelte van de Schiedamseweg woont, was deze week juist verrast door de verplaatsing van de bus halte. „Ik vind het allang best dat die bussen niet meer langskomen", zo reageerde de CDA-er. De nieuwe Chevrolet Malibu. Amerikaans comfort vooreen Europese prijs: £21-850,-. De Chevrolet Malibu Classic. Elegante middenklasser uit de jongste generatie van GM. Zeer eigentijds ontwerp. Zuinige, krachtige, geruisloze V6 of V8 motor. Automatische versnellingsbak. Ook verkrijgbaar in 2-deurs Coupé uitvoering. Nu verrassend voordelig, al vanaf f 21.850,- (exkl. BTW)- Pietersen&Co. Rotterdam bv Nieuwe Binnenweg71-77, telefoon 363211. Show-oom' Achterzeedijk 57. Birendrecht, telefoon (01806) 5215 en 2107. (Vlakbij de HeinenoordtanneL)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3