SCHIEDAMSCHE COURANT M. Gemeente zoekt ruimte voor bouwprojecten erastis Oostsingel is 't wachten beu Nog geen besluit over opbouwwerkers INieuwe I I prins: Hendrik jde I Grote j Schiedam wil bevoegdheden van hinderwet overdragen Laan 1940-1945 wordt nog niet doorgetrokken ScMedamseweg herbestraat In binnenstad College wil eerst adviezen Bibliotheek in Holy krijgt nieuwe ruimte Onderzoek naar uitbreiding Cadeaus yoor eerste kabel-TV Als raad akkoord gaat: Torensilo's in Maasland van 20 meter hoog Start verkoop kinderzegels Alcoholcontrole: tien bekeuringen Maandag 14 november 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang no, 25960. e pagina's B*oersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kJachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bewoners van de Oostsingel rijn het wachten op verkeersmaatregelen beu. Over de breedte van de straat hebben zij twee grote spandoeken gehangen met de kreten: „Denk om onze kinderen. Vaart verminderen" en „Van de gemeente geen reactie? Dan ak- tie". De vijf meter lange doeken rijn opgehangen door de werkgroep Oostsingel, die maandag 5 september aan wethouder Chris Zijdeveld verzochten om maatregelen tegen sluipver- keer. Dat verzoek om een verspringende we- gas en paaltjes werd kracht bijgezet door middel van een lijst met bijna tweehonderd handtekeningen. De wethouder van ruimtelij ke ordening beloofde de verlangens van de buurtbewoners door te geven aan de afdeling verkeer in het stadskantoor. Sindsdien is er echter van gemeentezijde niets meer vernomen. Iets wat de werkgroep ait Oost niet had gedacht. Kichard Gelderznan, die destijds hoopte dat de zaak tegen het eind van het jaar rond sou zijn: „Vele malen hebben wij aan de bei getrokken. Telkens werden we bij de gemeente echter afge scheept. Nu loopt het de spuigaten uit. We pikken het niet langer. En als dit niet helpt gaan we met akties verder". o Protest van de werkgroep Oostsingel in Schiedam. VIaardlagen Mtt op het eerste gezicht niet al te ernstige brand wonden is Sjaak Mau ri ts, voetballer van het Viaardingse TS3, er bijzsnder goed afgeko men. De 31-jarige Spij- kenisser werd zater dagmiddag door de bliksem getroffen tij dens een wedstrijd van de reserves van TSB tegen Be Fair in Wad- dinxveen. In allerijl moest hij naar het Ho- ly-ziekenhuis worden vervoerd, waar hij ter observatie is opgeno men. Ook andere spelers van TSB klaagden, evenals van Be Fair, toen zij tegen de grond werden gesmakt, over hoofd pijn. Maar na een in tensief onderzoek door de plaatselijke arts van Waddinxvcen, konden zij weer naar huis te rugkeren. Op zichzelf is het een uniek geval, dat een voetbalwedstrijd wordt gestaakt op grond van het feit dat de bliksem in een spe ler slaat In dit geval was Sjaak Maurits wis selspeler, maar fun geerde als grensrech ter. De Waddinxveense arts noemt het dan ook een wonder dat er geen slachtoffers zijn geval len. Nadat de spelers wat van de schrik wa ren bekomen, contro leerde hij de spelers op hart en longen. Volgens de arts hadden de meeste spelers ook last van spierpijn, als ge volg van electrische schok. Elftalleider Joris Polder vaart van TSB stond op nog geen vijf meter afstand van het ver schijnsel. „Ik had het gevoel alsof ik zelf een klap op m'n hoofd kreeg. Sjaak Maurits stond ineens in de rook en de spelers lagen op dc grond". Schiedam De definitieve be slissing of Schiedam alle hln- derwetbevoegdheden over draagt aan Rijnmond wordt genomen op maandagavond 28 november. De gemeente raad oordeelt dan over dit plan van burgemeester en wethouders. Eerst wordt echter nog de raadscommissie voor ruim te, ijke ordening gehoord. Dat gebeurt op woensdagavond 16 november. De raadscom missie voor algemene en be stuurlijke zaken is reeds ak koord gegaan. Voor Schiedam betekent de overdracht een geschatte be sparing van twintig- dertig duizend gulden en een aantal werkuren van gemeente-amb tenaren die zich nu gedeelte lijk met de hinderwet bezig houden. De enige nog aanwe zige ambtenaar, die full-time met deze zaak is heiast zal met diens instemming over gaan in dienst van het Open baar Lichaam Rijnmond. Maassluis Het doortrekken van Maassluis' belangrijkste verkeersader, de Laan 1940- 1945, naar de veerpont zal voorlopig nog wei even du- ren. Het overleg dat B en W met de Nederlandse Spoorwegen over de doortrekking hebben gevoerd heeft nog geen resnl-. taten opgeleverd. Medewerk ing van de spoorwegen is noodzakelijk omdat de weg naast het station komt te lo pen, Eén van de problemen die zich daarbij voordoet is, op welke wijze het spoor moet worden gekruist omdat onder tunneling financieel niet haal baar is gebleken. Voor de bewoners van het Hoofd en omgeving zou het doortrekken van de weg een uitkomst zijn. Zij worden dan verlost van veel verkeersover last Zoals de situatie nu nog is moet het verkeer voor net veer ter hoogte van het sta tion naar rechts afbuigen. In de nieuwe plannen loopt de weg om de wijk heen. Het gemeentebestuur wil deze plannen tegelijkertijd realise ren met de aanleg van de Deltadijk. In de nieuwe situa tie zou dan de spoorwegover gang bij de Havenbrug ver smald worden en alleen door voetgangers en fietsers gepas seerd mogen worden. Schiedam De Schledamseweg ten noorden van de Nieuwe Damlaan, bij Bijdorp, wordt herbestraat Tevens worden de keukens van de woningen aan de Schiedamseweg ten zuiden van de Nieuwe Dam laan aangesloten op het ge meentelijk rioolstelsel. Burgemeester en wethouders hebben reeds goedkeuring verleend voor deze klussen. Woensdagavond 16 november wordt het besproken in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, waarna het op maandagavond 28 november ter goedkeuring wordt voor gelegd aan de gemeenteraad. Vlaarümgen De gemeente is op zoek naar lokaties in de binnenstad om nieuwe woningbouwprojecten te realiseren. De ontwikkelingen rond twee van dergelijke bouw plannen - de Kuiperstraat/Waalstraat en de Korte- dijk - zijn tot nu toe erg succesvol geweest. Bij de planvormingsprocedure zijn de - toekomstige - bewoners van begin a£ aan betrokken en dat heeft geresulteerd in een ontwerp van (premiekoopjwo- ningen, waarin de bewoners hun eigen verlangens en wensen grotendeels kunnen terugvinden. De beide projecten zullen echter in korte tijd in aanbouw wor den genomen. (De eerste paal van het Kortedijkproject wordt al op dinsdag 22 no vember in de grond geslagen. En de aanvang van het pro ject aan de Kuiperstraat zal ook niet lang meer op zich laten wachten, De bouw van paviljoen *t Praatje op het Liesveld vordert gestaag. Hierdoor kan rond de jaar wisseling het bestaande café 't Praatje - langs de Waal straat - worden afgebroken, zodat het terreintje aan de Kuiperstraat bouwrijp ge maakt kan worden). De ge meente is nu dan ook naar, nieuwe plekken in de Viaar dingse binnenstad aan het speuren. Een mogelijkheid is bijvoor beeld de ruimte naast de HE- MA aan de Hoogstraat, rich ting Markt. Dat stuk grond wordt afgeschermd door een houten schutting. Op de ge meentelijke afdeling voor stadsontwikkeling wórdt dit idee nader bekeken. Een andere plaats waar ogen schijnlijk een - weliswaar klein - bouwplan voor ontwik keld kan worden uitgeknob- beld: de open ruimte in de Smalle Havenstraat, naast pand nummer 16. Voorts - ofschoon, dit gebied net buiten de grenzen van de bin nenstad ligt - zou het Dijk- richt, beneden de Schiedam- sedijk, in aanmerking kunnen komen. Hier staat een aantal dichtgetimmerde panden, dat gesloopt zal gaan worden. Overigens heeft het college van burgemeester en wethou ders nog geen voorstel ge maakt voor het uittrekken van een sloopkrediet voor de- 2e woningen. Op het stadhuis zal men hoe dan ook nauw keurig uitzoeken welke plaat sen voor nieuwe woningbouw projecten geschikt zijn. Schiedam Over de subsidie voor de aanstelling van twee of drie opbouwwerkers zijn burgemeester en wethouders het nog niet eens geworden. Op een van de volgende besloten collegever gaderingen moet wethouder Eel Collé eerst met meer informatie op de proppen komen over de verwachte steun van het rijk en de Stichting Schiedams Werkgeversinstituut ten behoeve van het Opbouwwerk (SSWO), die de aanvraag heeft ingediend. De SSWO had vier opbouwwerkers bij het ministerie van CRM en de gemeente aangevraagd. Allemaal voor de oude wijken Oost, West, Zuid en Centrum. Het ministerie heeft echter pas volgens secretaris Wim van Meenen laten doorschemeren dat vier van dergelijke functionarissen te duur zijn. Twee zou echtep wel kunnen. Drie zou ook mogelijk zijn, maar dan moet de plaats van cpbouwconsulent stadsvernieuwing door de gemeen te als het ware worden ingeruild. Twee opbouwwerkers gaan het ministerie ongeveer twee ton kosten. De gemeente moet daar tien procent ofwel 20.090 gulden van voor haar rekening nemen. Om het begrotingstekort voor het eerste jaar van de SSWO te dekken moet de gemeente echter ook al 12.000 gulden op tafel leggen. Daar had het college deze week nog wat moeite mee. Eerst moeten er nog wat adviezen worden ingewonnen. Het is nog niet bekend of deze zaak dinsdag al weer door het college wordt besproken. "Dat weet ik niet Het is immers niet bekend wanneer de gewenste adviezen binnenkomen", zei wet houder Eef Collé gistermiddag. Op de vraag wat hij er van vindt dat de opbouwconsulent stadsvernieuwing ingeruild moet worden zegt de wethouder alleen: "Het college is nog niets zwart op writ meegedeeld. Ik weet het dus niet Ook omdat het een coliegezaak is. Collé wil zich ook niet uitlaten over het probleem in welke van de vier oude wijken de twee of drie ophouwwerkers aangesteld moeten worden. De SSWO is daar ook nog niet uit Zodra de goedkeuring er officieel is gaat men kijken waar de grootste problemen liggen en waar prioriteiten gesteld moeten worden. In ieder geval hoopt men reeds in februari te starten. Gevolg van enorme groei Vlaardingen De dependance van de gemeentebibliotheek in bet winkelcentrum De Lo per in Vlaardingen-Holy Is volledig uit baar jasje ge groeid. Hoewel een buiten staander dat misschien niet direct opvalt weet de biblio- thecaresse bijna niet meer waar zij de boeken moet ber gen. De „lees gr oei" is niet zomaar van vandaag ol mor gen. De huidige regering, of wat daarvan is overgebleven, wil dat het lenen van boeken he lemaal gratis wordt; de jeugd hoeft nu al niet meer te beta len. Daar komt verder bij dat de wijk Holy de laatste jaren enorm gegroeid is en aan deze groei komt voorlopig nog geen einde. In dit verband wordt gewezen op de bouw van Holy-centnun. Na overleg met de bibliothee- kinspectie is een werkgroepje opgericht dat de mogelijkhe den van een nieuwe biblio theek in Holy aan het onder zoeken is. Reeds nu is echter al bekend dat de nieuwbouw komt in het centrumgebied dat wordt gebouwd in het ver lengde van de huidige depen dance. Ook is bekend dat de oppervlakte om en nabij de 1250 m2 moet bedragen, dat wil zeggen dat de bibliotheek bijna viermaal zo groot zal worden. Wanneer met de bouw zal worden begonnen kan wethouder Ton Kloots nog met precies zeggen. Als de nieuwbouw is gerealiseerd, wordt het huidige filiaal ge sloten. Overigens blijft het niet bij deze uitbreiding: de wethouder hoopt de leegkomende depen dance van de Casimir-scho- lengemeenschap volgend jaar te bestemmen als filiaal van de bibliotheek. De school aan het Westnieuwland komt ver moedelijk volgend jaar leeg te staan. kleine bibliotheek Een blik in de veel winkelcentrum De Loper. §=De zotten van Schiedam worden nu bestuurd door S Prins Hendrik de Grote. E In een grote dobbelsteen 5 werd deze nieuwe Prins E Carnaval zaterdagavond E binnengebracht bij De E Rietzeilers. Tijdens het S elfde-van-de-elfde feest in gebouw Irene was de i I taak van Henk de Groot, 5 zoals hij in het dagelijks I leven heet, het uitreiken H van onderscheidingen. Zelf kreeg hij er ook een. i Van de Amstelpieren en i 5= Brokkerijders in Amster- i H dam, waar men vorige i s week op bezoek was. H Hieraanvooraf gaande was i afscheid genomen van S oude prins: Prins Geral- S do de Tweede. Zes ge- S matste mannen met 5 kaarsjes in de hand droe- gen zijn plaatsvervanger op een baar weg. Het fes- E tijn, dat door de Rietzei- Iers als zeer geslaagd E wordt betiteld, werd be- zocht door zo'n driee- neenhal/honderd carna- B valvierders. =naiijiiij:m!iniiiiiiiiiiiiii]jiitjiitiiimnij]iiinfë Schiedam De kans is groot dat over enige tijd in Schie dam ook het tweede Belgi sche net met kabeltelevisie kan worden ontvangen. Bij de gemeentenlijke techni sche bedrijven is men die mogelijkheid aan het onder zoeken. De centrale-antenne-inrichting (cai) is vrijdagavond offi cieel in gebruik gesteld. Bij deze feestelijke gebeurtenis kreeg één van de eerstaan- geslotenen, de familie C. Strik, een televisietoestel, Wethouder drs. Reimer Scheeres overhandigde die namens de aannemerscom binatie E.T.B. Vos en Hogen- boom. De directeur van de gemeentelijk-technische be drijven, dr. ir. J. van Willi gen, deed er nog een schepje bovenop en gaf het gezin uit de Nicoïaas Beetsstraat in het Westen een jaarabonne ment op de cai. Het is zoals bekend de bedoeling dat de hele stad vóór 1980 is aangesloten op dit systeem. Het al eerder gepubliceerde aaniegschema is door de gemeente op kaarten gezet en zal worden opgehangen in diverse open bare gebouwen, zoals het stadskantoor, het gebouw van de gemeentelijk sociale dienst en het hoofdbureau van politie. Maasland Tijdens de dinsdag te honden raadsvergadering, komt opnieuw de bouw van torensilo's in discussie. In juni kwam de raad niet ait de problematiek en werd het voorstel voor nader onderzoek van de agenda gevoerd. Aanleiding was de aanvraag voor de bouw van een torensilo van 19.70 meter hoogte. Na het inwinnen van informatie bij tal van instanties, stellen burgemeester en wethouders na voor de bouw van torensilo's tot 20 meter hoogte toe te staan. Het nieuwe plan betekent een wijziging van het beleid van het Maaslandse college, want in juni was een meerderheid tegen de bouwaanvraag. De raad wordt nu voorgesteld om een principebesluit te nemen om de voorschriften van het bestemmingsplan Landelijk Gebied te wijzigen. Volgens die wijziging willen b, en w, nu torensilo's tot een hoogte van 15 meter toestaan, met een vnjstellingsbevoegd- heid van het college zelf tot maximaal 20 meter hoogte. Die bevoegdheid zal worden gehanteerd als de hoofd-inge- nieur direkteur voor de land inrichting Zuid-Holland een gunstig advies heeft uitge bracht Tevens bestaat het voornemen een bepaling op te nemen om trent de afstand van silo's ten opzichte van de overige be- drij'fsbebouwing. Bij het ver lenen van een bouwvergun ning wordt bovendien ais voorwaarde de kleur van de silo alsook de aan te brengen beplanting vastgesteld. De reacties die b. en w. van Maasland op hun uitgebreide vragenlijst betreffende de bouw van torensilo's aan de instanties voorlegden, zijn in drie groepen onder te verde len. De strijders van het land schapsbehoud, zoals de sa menwerkende milieugroe- pensMidden-Delfland, wezen de bouw in een open agra risch gebied als Maasland van de hand. Volgens hen waren slechts torensilo's tot 8 meter toelaatbaar. De pleiters voor het verlenen van een grote mate van vrij heid ten aanzien van de agra rische bedrijfsontwikkeling, alsook zij die een afweging van beide doelstellingen voor staan, hebben uiteindelijk tot het nieuwe voorstel geleid. Burgemeester en wethouders willen daarom nu wel positief beschikken over de destijds door de fa. Van Staalduinen aan de Westgaag ingediende bouwaanvraag. Dinsdag zijn de kinderpostze gels weer te koop vanaf 8.45 uur. In Schiedam omlijsten enkele „Klaarovers" de ope ning van de verkoop in het hoofdpostkantoor, terwijl de burgemeester van Maassluis en Vlaardingen in de hoofd postkantoren in hun woon plaatsen als eersten wat ze gels afnemen. De kinderzegels hebben, naast de financiële bijdrage die zij leveren voor het jeugd welzijnswerk in ons land, een preventieve beteke nis. De zegels dragen name lijk afbeeldingen van situa ties, die voor het kind gevaar kunnen opleveren. Schiedam/Vlaardingen Bij de alcoholcontrole die vrijdag nacht in Schiedam en Vlaar dingen werd gehouden zijn in totaal tien processen-verbaal opgemaakt. Het leeuwendeel werd in Schie dam uitgereikt, waar de poli tie van elf tot drie uur bij de 's-Gravenlandseweg contro leerde. Vierhonderdenvijfen zeventig auto's werden aange houden. Eenenveertig be stuurders moesten op het pijpje blazen. Bij vijftien daarvan kleurde het groen. Van die vijftien kwamen acht er met een rijverbod af. Ze ven werden bekeurd. De Viaardingse politie contro leerde niet op een punt, maar ging voor korte tijd op diverse plaatsen staan. Van de twee honderdvierenvijftig aange houden bestuurders kregen er drie een proces-verbaaL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1