SCHIEDAMSCHE COURAAT Raad voelt zich gepasseerd Éii Vlaardiiigen straks geen sluitende begroting meer Eind aan hoge stookkosten „Uitwijken voor demonstranten sou erg laf zijn" Gewapende overval benzinestation Willem kreeg toch gelijk Optreden Lucy Steymel Band speciaal voor onze lezers m B9ó6-kritiek op informatie over begroting 1978 Hema maakt bezwaar tegen Yisbasikflat Kwestie Toeleveringsbedrijf: ff mi „In de Teerstoof woensdag 23 november GustO'betoging bij beleidscommissie: Vrijdag 18 november 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25964 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendtenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VlaaTtUngen Wethouder Jo Vermeule-van Dijk var socia le zaken heeft scherpe kritiek te incasseren gekregen op het door haar gevoerde beleid in zake het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen. Twee weken ge leden werd bekend dat bij dit bedrijf een reorganisatie zal worden doorgevoerd. Een van de gevolgen daarvan is dat de huidige directeur, de heer ThJ.M. Harbers, straks ad junct-directeur wordt van de voormalige sociale werk plaats. Een en ander heeft nogal wat stof doen op waaien. CDA-afgevaardigde A. Vrijhof was er zeer over ontstemd dat naar zijn mening de inspraak absoluut niet au srieux is ge nomen. "Na afgelopen maart heb ik nooit meer iets over reorganisatie bij dit bedrijf gehoord", zo stelde hij vast. In allerijl zijn de afgelopen da gen enkele vergaderingen over deze kwestie gehouden, mede op initiatief van het CDA. Vrijhof weer: "Duide lijk is geworden dat alle pro cedures gefaald hebben. Ik stel hiervoor de wethouder verantwoordelijk. Waar blijft de inspraak van de raad.....'1. Ook het PvdA-lid Ranshuijsen had weinig goede woorden over voor het gevoerde beleid. Het speet de socialist dat het personeel niet bij de bespre kingen over de op handen zijnde reorganisatie betrok ken is geweest "Gelukkig hebben wij nu de toezegging gekregen dat de wethouder alsnog het personeel zal ho ren", zo zei Ranshuijsen, die ook sprak namens de PPR. In een lang betoog zei mevrouw Vermeide hoe de reorganisa tie bij het Toeleveringsbedrijf actueel is geworden. "Pas nadat de directeur te ken nen had gegeven een wat lichtere laak te prefereren, brak voor ons het moment tot wijziging van de organisatie- opzet aan", zo verdedigde zij zich. Met nadruk zei de wethouder, dat steeds alle belanghebben den, ook de medezeggen schapscommissie, bij de be sprekingen zijn betrokken. Het kan volgens de wethouder niet waar zijn dat de hele zaak zich plotseling aandien de. "Reeds geruime tijd werden ta ken vervuld door personen, die daartoe niet waren aange nomen. Velen moesten onge wild op hun tenen lopen. Het is echter onjuist te stellen - door sommigen - dat het bij het Toeleveringsbedrijf een rotzooitje is. Dat verdient de directeur niet, dat verdienen zijn medewerkers niet. Ik kan me zo voorstellen dat het be ter is als straks na de reorga nisatie een ieder weer zijn eigen werkzaamheden kan vervullen en niet meer boven zijn kunnen behoeft te wer ken". Volgende week zal de wethou der de kwestie intern verder bespreken met de diverse commissies. Op vragen van Jo Schriel (CDA), beloofde zij de raadscommissie in elk geval op de hoogte te houden en "uiteraard heeft de raad het laatste woord", zo besloot me vrouw Vermeule. m. „De trappen van het stad huis ga ik nooit op" heeft brandmeester Willem 't Sas (37) eens tegen zijn collega's gezegd. De man nen van de Vlaardingse brandweer geloofden hem op zi{n woord. Immers, Wil lem gold als de „eeuwige" vrijgezel....totdat mejuf frouw Riet Hofland het pad van de brandweerman kruiste. Afgelopen was het met het vrijgezel-zijn. Donderdagmiddag gaven de twee elkaar het Ja woord in de sfeervolle trouwzaal van het Vlaar dingse stadhuis. De colle ga's hebben echter de eer tijds gedane boude uit spraak van Willem 't Sas goed onthouden. Hij en zijn bruid behoefden niet de trappen van het stadhuis op. Daar wisten de „bestrij ders van de rode haan" wel raad op. Men pakke gewoon een fadderwagen, late het paar In de viucht- kooi stappen en zette het vervolgens rechtstreeks op het bordes. "Willem heeft toch nog gelijk gekregen.... Ook In de vergadering zijn de raadsleden wilden het „luchtreisje" van het bruid spaar niet missen, zodat de vergadering even werd onderbroken. Lucy Steyme!. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen zal binnen enkele jaren geen sluitende begro ting meer hebben. Deze toch wel opzienbaren de mededeling deed wethouder drs. IJs brand van de der Vel den van financiën gis termiddag tijdens de begrotingsbehandeling. De komende jaren die nen grote bedragen te worden uitgegeven aan de "hoogst noodzakelij ke voorzieningen", on der meer ophogings werkzaamheden. Aan de orde was het hoofdstuk financiën. CDA-raadslid Cees Bot uitte daarin kritiek op het gevoerde financiële beleid. Zijns inziens is de kredietbe waking een onduidelijke zaak. Hij pleitte daarom voor een systeem dat het mogelijk maakt tussentijdse controles te houden. Op deze wijze zou dan ook een betere kostenbe waking en -beheersing wor den verwezenlijkt. Evenals WD-afgevaardigde George Neijssel was het Bot opgevallen dat het college de ze keer meer moeite had met het sluitend maken van de begroting dan in andere jaren het geval is geweest. Beiden hadden dit opgemaakt uit de beleidsnota voor 1978. Neijsel hierover: "Er wordt ge sproken over "vertragende factoren" bij het uitvoeren van bepaalde werkzaamhe den". En de CDA-afgevaar digde had gelezen, dat rekë- ning gehouden dient te wor den met een niet meer sluiten de begroting, dit wil zeggen: dat de gemeente niet meer in staat is een spaarpotje te kwe ken. Bot schoot in de roos, want Van der Velden antwoordde dat dit inderdaad goed is gezien. "Een sluitende begroting is overigens geen doel op zich", lichtte de wethouder nader toe. "Er moet nu eenmaal wat gebeuren, de komende jaren". Op de vraag van Bot welke voorzieningen dan wel gerea liseerd moeten worden ant woordde Van der Velden on der meer: die gemeenschaps voorzieningen die een gevolg rijn van wijzigingen in de be stemmingsplannen, zoals het ophogen van straten, het her- inrichten ervan, maar ook sa neringen. Alleen al het opho gen van de Westwijk, bijvoor beeld kost een dikke 2es mil joen gulden. Overigens hoopt de wethouder dat "Vlaardingen de eerste drie jaar nog uit de rode cijfers blijft en dat de financiële re serves nog iets kunnen wor den uitgebouwd. Deze kunnen dan later gebruikt worden voor het aanvullen van even tuele tekorten. Indien een gemeente enkele j ren in de rode cijfers zit, loopt zij de kans onder "cura tele" gesteld te worden van het rijk, dan zou Vlaardingen een zogenaamde artikel 12 ge meente worden. "In sommige gevallen ben je dan beter af", reageerde de wethouder laco niek. Het Rotterdamsch Nieuwsblad organiseert i.s.m. Harlekijn Holland een optreden van de Lucy Steymel Band op woens dagavond 23 november, aan vang 21.00 uur in het theater „In de Teerstoof', Nieuwstra&t 12, Schiedam. Lezers van deze krant kunnen dit optreden bij wonen voor de uiterst lage en treeprijs van 1.50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij onze kan toren aan de Broersvest 3, Schiedam en aan de Brede Havenstraat 6 te Vlaardingen. Tijdens het optreden zullen door de AVRO-radio opnamen worden gemaakt. Vooral dankzij haar langspeel plaat „Gift from a stranger" die onlangs uitkwam, staat de 24-jarige Amerikaanse zange res Lucy Steymel momenteel sterk in de belangstelling. In de eerste plaats omdat haar eigen composities en teksten, variërend van langzame „bal lads" tot intensief „swingen de" stukken de moeite van het beluisteren meer dan waard zijn. Maar ook omdat deze jon ge Amerikaanse in Nederland de kans kreeg om haar eerste plaat te maken (de bekende gitarist Harry Sacksiom was haar „ontdekker") en omdat ze zich ook in ons land gevestigd heeft. Lucy from the States is tegenwoordig te vinden in een zeer Hollands boerderijtje na bij Schiedam—-Kethel. De drie musici die de Lucy Steymel Band completeren zijn „toetsenman" Jack van Rossum, drummer John Buk man en bassist Harry Emme ry. Drie pure Rotterdammers. Jack speelde onder meer sa men met The Buffoons, John en Harry maakten samen deel uit van het Peter Blanker Con sort, Harry werkte bovendien nog samen met Joost Nuissl. Lucy speelt zelf akoestisch gi taar. Overigens: een heel an der instrument dan Lucy ooit aan een conservatorium in Amerika studeerde: cello Schiedam De problemen rond de koude" flats en de hoge stookkosten aan het Jo- hann Straussplein worden op gelost. De drïehonderde en en- vijftig woningen in de wijk Groenoord krijgen warmte- isolatie. Burgemeester en wethouders hebben dat beslist naar aan leiding van de klachten die vorig jaar december bij de gemeentelijke woningdienst waren gespuid door een dele gatie van twee mannen en negen vrouwen. Een lijst met Schiedam De kans bestaat dat de beleidscommissie scheeps bouw te elfder ure besluit op een andere plaats te vergaderen, als volgende week dinsdag de demonstratie voor Gusto bij het Delftse Cebosine-gebouw overweldigend groot mocht blijken. Dat is in vakbondskringen uitgelekt, ten gevolge van de daar gerezen bezwaren tegen een dergelijke handelwijze. Namens het Schiedamse actiecomité Gusto Open zei Ulferd Bruse- ker gisteren: „Het zou natuurlijk erg laf zijn, als de beleidscom missie uitwijkt en de demonstranten die op een eerlijke manier actievoeren, niet onder ogen durven komen." De demonstratie is een nieuwe actie van het comité. Daartoe is besloten op de spoedvergadering van afgelopen woensdag in het oude stadhuis. Bet comité roept de Schiedamse bevolking en de arbeiders in de scheepsbouw op opnieuw te demonstreren en het niet te laten bij de optocht door de stad en de betoging In het Passagetheater. „Gusto open zonder verlies van arbeidsplaatsen" is het motto. De spoedvergadering was belegd naar aanleiding van het rapport dat ir. A. Stikker, president van het RSV-concern en voorzitter van werfgroep I van de beleidscommissie scheepsbouw, deze week heeft ingediend. „De tot in details geregelde kille sanering, in het rapport-stikker voorgesteld, met sluiting van Gusto en de nieuwbouwafdeling van Piet Smit, met verlies van duizenden arbeidsplaatsen, wordt door het comité met verontwaardiging van de hand gewezen", staat in een communiqué- Om die afwijzing kracht bij te zetten roept het comité de burgerij op aanstaande dinsdag mee te gaan naar Delft, waar de beleids commissie in principe vergadert Om kwart voor vijf *s middags vertrekt men met auto's vanaf de hoofdpoort van IHC—Gusto op de Maasdijk. ui dezelfde week, donderdagmiddag om twee uur, gaan vertegen woordigers van het actiecomité en het college van burgemeester en wethouders van Schiedam op „zo demonstratief mogelijke wijze" naar Den Haag om daar de veertienduizend opgehaalde handtekeningen voor behoud van Gusto aan te bieden aan dr. ir. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer. tachtig handtekeningen van buurtbewoners zette het ge heel toen kracht bij. De isolatie komt aan de daken en de kopgevels, zo beloofde wethouder Chris Zijdeveld deze week in het stadskan toor, op de openbare vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. De kosten van dit karwei worden geschat op 475.000. Van het rijk hoopt men een subsidie los te peuteren van 6G.0QQ gul den. Volgende week gaat men daar kontakt over opnemen met het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke or dening. De bewoners van het complex gemeentewoningen is dat al meegedeeld. De aan te brengen v/armte-isola- tie helpt volgens de ambtena ren niet alleen voor de klacht dat het 's winters in de flats veel te koud is, maar ook voor de grief dat het op de boven ste verdiepingen 's zomers veel te warm is. Op het stadskantoor hoopt men zo spoedig mogelijk met het werk te beginnen. „Het is alle maal een beetje uitgelopen," legt ing. J. Verzijl, waarne mend-directeur van de wo ningdienst uit, „het had mooi geweest als het in september al rond was geweest. Dan hadden de bewoners er nu al van kunnen profiteren Schiedam Felle kritiek heeft D '66 geuit op de manier, waarop burgemeester en wet houders dit jaar informatie geven aan de burgerij over do gemeentebegroting 1978, die volgende week in de gemeen teraad wordt behandeld. Tegenover onze krant vertelden de democraten Henk Bon2et en Hans Schalkwijk: „Wet houder Scheeres heeft gezegd, dat de populaire begrolings- folder vorig jaar zo slecht is bezorgd. En daarom zou deze keer zijn gedacht aan een ad- vertentiepagina in alle plaat selijke kranten, die in feite veel meer beknopt is? Dat is natuurlijk een smoesje. Moet je zien hoe het m Vlaardingen gebeurt! Het Schiedamse col lege moet het eens durven zeggen: er is geen goede ge- meentevoorlichting!" In de bedrljfsschool van Havenbe drijf Vlaardingen Oost (HVO) werd gisteren 17.00 uur alarm gesla gen: een explosie. Gelukkig voor de aanwezigen betrof het een jaarlijkse EHBO-oefentng, waar aan ploegen deelnamen van de bedrijven Roml, Nieuwe Matex, ClncJnnati-Milacron en natuurlijk HVO—Swaitouw- Het gëensce- neerde ongeval werd zo geloof waardig mogelijk gemaakt, door de her en der liggende „gewon den" die van te voren waren gegrimeerd. Alleen een hersenschudding met braakneiging was moeilijk weer 1e geven voor amateur-grimeur Ma- chiel Wlerda, maar de afgeklemde hand, de snijwonden met na- moakglas cn de verschillende fracturen deden griezelig echt aan. De ergste patiënten moesten per ambulance afgevoerd worden. Een speciaal opgeleide reddings ploeg had hierbij de taak om de slachtoffers per brancard en vla touwen scharnierend gemaakte ladder aJ te voeren en zo de ingebouwde hindernis van een versperde trap te nemen. Schiedam Gewapend met een pistool en geweer hebben twee mannen gisteravond in Schiedam een benzinestation overvallen. Zij verdwenen met in totaal elfhonderd gul den. Naar aanleiding van het signalement is vijfentwintig minuten na de overval in Den Haag een man aangehouden. Kort daarna rijn nog drie man nen aangehouden, waaronder een heler. Het meeste geld Is terug gevon den. De twee waren het bij het kan toor van het benzinestation Van Rijswijk aan de 's-Grave- landse weg met het verzoek' even te mogen telefoneren binnengekomen. Plotseling keken echter de 58-jarige pompbediende M. Kooiman uit Rotterdam en een toevalli ge bezoeker, de 27-jarige F. N. in de lopen van twee vuurwa pens. „Op het moment dat ik die twee wapens zag schrok ik behoorlijk. Je denkt het is een feit Op zo'n moment is het beter om je niet te vernet ten. Dat kon ook niet", vertelt Kooiman achteraf. De twee niet gemaskerde overvallers deden een greep in de kassa en haalden er 700 gulden uit. De taxichauffeur eveneens uit Rotterdam moest zijn porte- monne met 400 guldeii afge ven. De overvallers verdwenen daar na in een gereedstaande auto. Een passerende automobilist noteerde evenwel het nummer van de auto en gaf dat door aan de Schiedamse politie, die het weer door gaf aan de korpsen in de omliggende ge meenten. Een en ander had tot gevolg dat de rvagen in Den Haag kon worden aange houden. Vlaardingen De Hema heeft een hezwaarsehrift bij de ge meente Vlaardingen inge diend in verband met het ge plande bouwproject op de Blokmakersplaats, de toe komstige Visbankflat. Op dit al jaren openliggende gebiedje in het hart van Vlaardingen zullen twintig drie- en negen tweekamerwo ningen gebouwd worden. De te verwachten prijzen zijn res- pectievelijk 140.000 gulden en 100*800 gulden. In het bouw project zijn voorts winkels en een parkeerkelder opgeno men. Het aantal winkels is afhankelijk van de verdeling van de winkeloppervlakte. Het ontwerp is van de hand van het Rotterdamse architec tenbureau Van de Broek Sc Bakema. Tegen dit plan is door het Vlaardingse grootwinkelbe drijf bezwaar aangetekend. Het ontwerpplan werd door de gemeente eind oktober ter inzage gelegd op het stadhuis. Tot 10 november konden eventuele bezwaren worden ingediend. Hema-bedrijfsleider R, Esmeijer 2Cgt hierover: „Ik heb het plan bekeken en geconsta teerd dat aan drie kanten aan de West havenplaats, de Blokmakersplaats en de Hoogstraat de rooilijn is overschreden. Hierdoor zal ons pand verscholen raken achter de te bouwen Visbank flat. Deze informatie heb ik doorgespeeld aan het KBB {Koninklijk Bijenkorf Be heer), die het bezwaarschrift vervolgens hebben opgesteld." De Hema pikt het niet dat haar pand vanaf de Oude'Ha- ven straks niet meer te zien zal rijn. Aanstaande maandag is er 's middags om twee uur op het Vlaardingse stadhuis een hoorzitting. Op deze bij eenkomst kunnen de indie ners van het bezwaarschrift hun grieven nader toelichten. Dp de vergadering van de stuur groep stadsvemiuwing liet wethouder voor financiën IJs brand van der Velden woens dagochtend doorschemeren dat hij het bezwaarschrift een lachertje vindt. Over het feit dat het Hem a-pand de zijde van de Hoogstraat niet meer te zien zal zijn merkte Van der Velden op: „Ach het is toch maar een rotgevel"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1