SCHIEDAMSCHE COURANT Lems weg? Bewoners teleurgesteld in CDA „Een en al onmacht'' Tfinter zet vroeg in Provincie wil tijdig over Gusto spreken Officier bekeek kruising Franse lerares gaat akte alsnog halen Man schopt denk in politiewagen NVV MAG (BV PRINCIPE) LATEN BOUWEN CDA en WD laten geen spaan heel van college er ontkent sollicitatie Nijmegen Goudriaan wil tuintjes kwijt IHC wacht liever de beleidscommissie af SCHUIN OVERSTEKEN Huis vrijwel leeggestolen Dinsdag 22 november 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD .102de jaargang no. 25966 -4 pagina'S- Broersvest 3 telefoon administratie 263091 redactie 262566 kbchtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedams burgemeester Lems, genoemd voor Nijme gen. Schiedam Mogelijk roilt burgemeester örs. Arie Lems Schiedam in voor Nijmegen, waar hij als burgemeester Theo de Graaf - lid van het CDA - zou kunnen opvolgen. De Graaf vertrekt per donderdag 1 december. Als andere kandidaten voor zijn opvolging zijn genoemd landeijk PvdA-voorzitter ïen van den Heuvel en de Delftse burgemeester Oele, evenals Lems ook al lid van de PvdA. Drs. Lems ontkent echter te hebben gesolliciteerd, „maar ik heb dat gerucht ook wel gehoord", zei hij gisteravond tijdens de pauze van de begrotingsdebatten aan onze krant Hij denkt bovendien gewoonweg geen kans te kunnen maken, ondermeer omdat hij nog geen vier jaar burgervader van Schiedam is, een relatief korte tijd. In Nijmegen praat de gemeenteraad binnenkort over een profielschets voor De Graafs opvolger, een soort eisen pakket waaraan de nieuwkomer in grote lijnen moet voldoen. Voorlopig zal wethouder J. Massink er als loco-burgemeester optreden. Nijmegen telt ongeveer hon- derdvijftigduizend inwoners en is daarmee zo goed als twee keer zo groot als Schiedam. De raad telt echter "twee leden minder, namelijk drieëndertig. Gisteravond verraste VVD-fractieleider Gerard Verhuls- donk de aanwezigen door langs zijn neus weg te informe ren, of Schiedam eigenlijk wel bij Lems in de smaak valt. Vanavond zal de burgemeester daarop antwoorden. Schiedam Na een aanrijding heeft een automobilist, die volgens de politie door drankgebruik stond te zwaaien op zijn benen, een deuk in een politiewagen geschopt De 47-jarige H. V. had op de Damlaan een aanrijding veroorzaakt. Nabij de Burgemeester Honnerlage Gretelaan had hij een veel te ruime bocht genomen en was daarbij tegen een auto gebotst, die werd bestuurd door de 30-jarige J. P. D., eveneens uit Schiedam. H. V. ontving de gealarmeerde politieagenten niet vriendelijk. Toen hij werd verzocht om even mee naar het bureau te gaan gaf hij een trap tegen de politiewagen. Op het bureau, waar hij uiteindelijk terechtkwam, weigerde hij de bloedproef. Vlaardingen Wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goud riaan wil 410 gemeente-tuin tjes van de hand doen. Het betreft hier de voor- en achtertuinen, die behoren bij de 410 semi-permanente wo ningen in de Babberspolder in Vlaardingen. De bewoners zullen de tuintjes in eigen dom van de gemeente kun nen kopen. Het zal wellicht enige kosten met zich mee brengen zo vertelde Goud riaan vorige week in de verga dering van de stuurgroep stadsvernieuwing maar daartegenover zou men zich creatiever met zijn eigen tuin tje gaan bezighouden. Het voorstel wordt besproken in de projectgroep 410 semi-per- m an en te woningen, die mo menteel bekijkt wat de moge lijkheden zijn om het complex van woningen in de Babber sp older te renoveren. Vlaardingen Het bewonersco mité Westelijke West wijk is diep teleurgesteld over het vrij dagnacht genomen raadsbesluit dc laatste restjes groen" aan de Roemer Visscherstraat en de Boerhaavestraat in de Vlaar- dingse West wijk in erfpacht uit te geven aan Patromonium's Woningbouwvereniging, Zoals bekend wil het NW daar in totaal 74 koopwoningen in de be schutte sfeer laten bouwen. Om dit te kunnen, is bemiddeling nodig van een officiële woningbouwvereniging. „Ik kan u zeggen", zo reageerde secre taris A. de Voogd „dat de bewoners verschrikkelijk in de put zitten". Hij laat er echter direct op volgen dat die bewoners zeker geen genoegen zullen nemen met het besluit. „Wij gaan keihard door", stelt De Voogd nadrukkelijk. Het bewonerscomité is vooral teleur gesteld in de houding van CDA- fractievoorzitter Jelle Wijnstok. De heer J. W. Ranft, een der actievoer ders. „In de commissie voor stadsontwik keling heeft de heer Wijnstok steeds gezegd dat desnoods alleen gebouwd moest worden aan de B o erhaavestraat". Tijdens de laatste kwartiertjes van de marathonraadsvergadermg van af gelopen vrijdag erkende Wijnstok het bijzonder moeilijk te hebben gehad met het nemen van een be sluit. „En niet alleen ik, maar al mijn fractiegenoten", aldus de CDA- voorman. Het CDA was met de enige fractie met „problemen". Ook bij de andere partijen heerste een gevoel van onbehagen. Immers, er staat in het voorontwerp structuur plan duidelijk aangegeven dat de bedoelde stukken grond groen moe ten blijven. En dat structuurplan is door de raad vastgesteld. „Een fout je", zo betitelde wethouder Goud riaan de misser. Heel vroeger zou namelijk reeds zijn bepaald dat er weliswaar geen hoge flatwoningen mogen komen, maar dat er niet gezegd is dat er nooit meer gebouwd mag worden. Mevrouw M. C. van Toor-Buschmann (WD) heeft dat in haar betoog nog eens extra onder de neus van het college en de raad gewreven. Henk Krabben pleitte evenals mevrouw Van Toor nogmaals voor bebouwing aan de Boerhaavestraat, maar zeker niet aan de Roemer Visscherstraat Het gmg hem met name om de „laatste stukjes groen" van de west- wijk. Zijn amendement dat hij had ingediend haalde het met Het werd met 13 stemmen voor en 21 tegen verworpen Onder de voorstemmers waren de heren Prins, Droppert, Krabben, Bovenberg en Kwakkel- stem (PvdA/PPR), de gehele WD- fractie en enkele CDA-Ieden. Welke stappen bewonerscomité denkt te gaan nemen wordt bekend ge maakt op de eerstvolgende vergade ring. Schiedam „Deze begroting is een attest van onbe kwaamheid, een staaltje van politieke onmacht na een lange reeks van miskleunen" harder nog dan CDA-fractieleidster Rietje Taverne daarvoor had gedaan, deelden gisteravond Gerard Verhulsdonk en Cor van Tilborg namens de VVD rake klappen uit, bedoeld voor het linkse programcollege maar ook voor de PvdA-fractie. In het Schiedamse stadskantoor startte de begrotingsbehande ling, een marathonzit van een week. Vanavond om acht uur begint deel twee: het college van burgemeester en wethou ders reageert dan op de was lijsten van kritiek. Hoofdverantwoordelijk voor de gemeentebegroting 1978 is fi- naneiénwethouder drs. Rei- nier Scheeres; juist hij kreeg echter de minste aanvallen te pareren. In totaal werden vier moties ingediend: het CDA pleitte voor uitbreiding van de. brandweer met drie man, een kwestie waarover al jaren wordt gepraat maar die vol gens de confessionelen steeds dringender wordt; Van Til borg ging uitvoerig in op Schjedam/Den Haag - Vóórdat de beleidscom missie scheepsbouw het oordeel velt, willen gedeputeerde staten van Zuid-Holland een gesprek met de raad van bestuur van de IHC tot welk concern de Schiedamse werf Gusto behoort. „En niet pas daarna!" zo wordt dui delijk uit de antwoorden aan Schiedammer J. van Katwijk, voor de AKP lid van provinciale staten. Begin oktober had hij vragen gesteld over de dreigende sluiting van de werf. die volgens it. A. Stikker (president van de RSV en voorzitter van werfgroep 1 van de beleids- liseeröf Per J&nuari 1979 nioet zijn gerea- De raad van bestuur van de IHC heeft het dagelijks bestuur van de provincie echter laten weten een gesprek „niet opportuun" te achten en juist eerst bet oordeel van de beleidscommissie te willen afwachten. Daar om hopen gedeputeerde staten (GS), dat m elk geval de vaste kamercommissie voor economi sche zaken onder minister drs. Ruud Lub bers en het openbaar lichaam Rijnmond wel slagen in een verzoek van gelijke strekking. Intussen blijven GS de beleidscommissie en de wetfgroepen nauwlettend in de gaten houden. Van Katwijk knjgt op zijn vragen ook te horen, dat in de ogen van GS de winstverwachting "an Gusto voor het lopende jaar gunstig kan uitpakken: „Gelet op die cijferopstelling lijkt de opvatting vanaf de werknemers, dat de werf bestaansrechten houdt, niet onlogisch", ant woorden gedeputeerde staten. Eerst geloofde nie mand er nog in. De eer ste sneeuwvlokjes vie len gisterochtend aarze lend neer tussen de re genbuien door. Het werd allemaal afge daan met het onver schillige: „Ach, natte sneeuwMaar Ko ning Winter pikte een dergelijke opmerking niet De daken werden witter en witter en niet alleen de daken en takken van de bomen, ook de stra ten kregen een witte, zachte vacht De para plu's werden weer eens opgezet en witte vlok ken waaien om het ge zicht, zoals op de foto te zien is. Wie goed kijkt ziet dat zelfs de bronzen omroeper staaf te rillen van de kou. Overigens, de eerste vrachtwagen met kerst bomen uit Duitsland is al gesignaleerdDe winter zet vroeg in. stadsvernieuwing, met name de vaagheid rond projectont wikkelaar Empeo en de bin nenstad en rond het Schieno- kogebied ten noorden van het stadshart. Twee velletjes tekst las Hans van der Wilk voor, de oud- PPR-wethouder die aan zijn laatste week in de raad be gon. „Het Is onzin over een begroting als deze beleidsde batten te houden", betoogde hij evenals vorig jaar, „om dat er niet eens een duidelij ke visie van het college uit spreekt". Hij noemde dat mis leidend. De CPN liet verstek gaan: Aad de Wolf ligt m het gips en kameraad Eef Colié kon als wethouder moeilijk kritiek spuien op het college. De Pv dA hield zich bij monde van fractievoorzitter dr. Joop de Jong tamelijk op dc vlakte in de beoordeling van het colle ge, maar wel liet hij (als enige woordvoerder) duidelijk we ten dat een programco'iege overwegend voordelen biedt: „De verstrengeling van aller hande zaken maakt wenselijk, dat alle wethouders van één partij zijn", aldus De Jong, de communisten wegwuivend. De oppositie ging daar scham perend op in. „Ik zal u bewij zen, gij hogepriesters van de ze stad gehuld in rode habij ten, het is gevaarlijk uw tem pels te bouwen op los zand", aldus Verhulsdonk. Alle fracties benadrukten de problemen, die Schiedam on dervindt van de leegloop, „de verhui sgeneigdheid van de be volking", zoals De Jong dat noemde Hij duidde op de doorstroming in de gemeente raad zelf, waardoor de leden minder greep krijgen op be staande problematiek: „Daar door raken hoofdzaken veilo- ren, zoals onderhandelingen met het rijk over de ontwikke lingen in Noord'" Een aantal zaken die hij opsom de: een jeugdbeleid ontbreekt, er moeten opbouwwerkers en welzijnsvoorzieningen komen, méér renovatie is wenselijk, de bevolking dient meer te worden betrokken bij de be leidsvoering van dc gemeente, gedifferentieerde woning bouw. Uitgerekend die punten waren de slakken, waarop CDA en WD kwistig zout strooiden: de kritiek kwam flink over een. Volgens Taverne is op het gebied van renovatie nog bitter weinig gebeurd: „Een minder urgente wijk als de Slaehthuisbuurt kreeg voor rang", merkte zij op, en ver der: „Waar blijven de wonin gen in de binnenstad?" Ook wees zij op gebrek aan in spraak: „Die is verre van op timaal. Er Is zelfs sprake van een regentenmentaliteit". Evenals de liberalen pleitte zij voor uitbreiding van het poli tiekorps, terwijl ook werd geïnformeerd naar de stand van zaken met betrekking tot een vierjaarlijks welzijnsplan, uitbreiding van de GG en GD, r,cahdcnvoorziemngen m o Een volle raadszaal volgde opvallend geanimeerd de beschouwingen van de fractieleiders. De Jong deed er 43 minuten over. Taverne op een paar seconden na een uur, Verhulsdonk 42 minuten, Van der Wilk uit protest slechts 8, en Van Tilborg 26. De VVD staat dus bovenaan. Passage, de opbouwconsulent stadsvernieuwing, de regiona le muziekschool, een verkeers plan in dc binnenstad, een greep uit alle problemen waan an het CDA vond dat zij onvoldoende uit de verf zijn gekomen. Verhulsdonk wees erop dat het ook allemaal zaken zijn die volgens het samenwerking sprogramma, waarmee PvdA en PPR m 1074 hand m hand gingen („hetgeen resulteerde in een politieke echtschei ding"), al uitgevoerd hadden moeten worden Met tientallen voorbeelden, afgewisseld door vele kwinkslagen, zette hij zijn „regelrechte oorlogsver klaring" kracht bij: „Het is eën en al onmacht!" Van Tilborg Het zich niet min der hard uit in zijn speciale aanpak van de wethouder voor stadsontwikkeling: „Zij develd heeft een stugge hou ding als hij te maken krijgt met lieden die wat te vertel len, te bekritiseren of in te spreken hebben". Hij wees op gegevens die de commissie voor ruimtelijke ordening tot nog toe zijn ont houden" verouderde bestem mingsplannen en het inscha kelen van woningbouwvereni gingen bij nieuwbouwprojec ten met name. Ten slotte zei Van Tilborg „De zogenaamd kritische socialis ten presteren het de gehele binnenstad te laten verrotten zonder een stem te verhef fen'" Overigens bleven wethouders Herman Posthoorn en Eef Colle geenszins van aantijgin gen gevrijwaard, terwijl bur gemeester drs Ane Lems door zijn „rivale" Taverne een vooureffehjk voorzitter werd genoemd. Vanavond zal hij vooral ingaan op de reorgani satie binnen het stadskantoor. Vlaardingen De Rotterdamse officier van justitie, mr. D. Hart, heeft vrijdag het Vlaardingse kruispunt bekeken waar vanaf zaterdag schuin mag worden overgestoken. Schiedam Het huis van dc 26-jange fotograaf P. J H. aan de Kreupelstraat is vrij wel leeggestolen Na een inbraak in zijn woning mist de Schiedammer: een bed, matras, kussens, hang kast, TL-buizen, hanglampen, bandiecorder, kinderstoelen, serviesgoed, tinnen voorwer pen, antieke microscoop, beel den en nog de nodige huis raad. Om binnen te komen heeft de nog onbekende dader de deur geforceerd. Hij bracht dit bezoek op ver zoek van de korps-chef van de Vlaardingse politie, commis saris B. van Toledo. De heer Van Toledo is namelijk van mening, dat de proef die het Vlaardingse gemeentebe stuur wil nemen met schuin oversteken op het kruispunt Korte Hoogstraat I Veerplein I Cronjéstraat I Gedempte Biersloot in strijd is met de wegen ve rkeo r s wet. De geestelijke vader van het voor Nederland unieke plan, wethouder Bas Goudriaan, is het daar compleet mee oneens j Volgens hem is het wettelijk toegestaan om voet gangers schuin een kruispunt te laten oversteken. De com- missaus wil nu juridisch we ten waar hij aan toe is en heeft daarbij de hulp ingeroe pen van mr. Hart. Over zijn bevindingen wil de officier van justitie naar aanleiding van zijn bezoek aan het kruis punt nog geen mededelingen doen „Ik heb een rapportje opgesteld en dat gestuurd aan de hoofd-officier van justitie, mr J D de Jong. Ik ver wacht, dat hij rmjn standpunt zal delen, maar ik vind het onjuist, ook ten opzichte van het gemeentebestuur van Vlaardingen, mijn standpunt nu al kenbaar te maken", al dus mr. Hart. Diploma in Nederland niet geldig Maassluis Jac queline Punt, die negen jaar lera- ren in de Franse taal op de Maas- sluise Egmond- mavo is geweest is sinds kort be zig met de studie voor de akte Frans voor Lager Onderwijs. Deze akte geeft de be voegdheid op een mavo les te ge ven. Het Belgische diplo ma dat Jacqueli ne Punt af komstig uit het Franstalige ge deelte van Belgte in haar bezit heeft, wordt met in Nederland er kend. Wel kreeg zij m 1968 als on bevoegde leer kracht dispensa tie om op de Eg- mond-mavo Fran se les te geven. Ondanks het feit, dat haar leerlin gen goede exa men-resultaten behaalden, was minister dr. J. A. van Kemenadc met bereid de le rares nog langer dispensatie te verlenen. Kortge leden kreeg de le rares van de mi nister te horen, dat zij geen les meer mocht ge ven. Bij herhaling zou het schoolbe stuur door het ministerie van on derwijs erop zijn gewezen dat Jac queline voor een Nederlandse be voegdheid moest gaan studeren als ze les wilde blij ven geven, (zie verder pag. 3)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1