voor afsluiting Touwsteeg era Fuik Beweegbare hekken Begrotingskrant Maassluis is uit ^Blokje „Verantwoordelijkheid voor landschap weegt zwaarder" rond^ WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 Renova- tieplaii voor stalen ramen- complex Wijzigingen in Sint's draaiboek PSP wil met PPR praten Diefstal met gestolen auto St™rntaatde kollege antwoordt na een jaar Kiiotseizoen weer van start Teun Goudswaard over torenhoge silo's VD/SC/WW 3 Vlaardingen Momenteel wordt door het Vlaardingse architectenbureau Vlis en Van Pelt bekeken of het sta len ramen-complex 1947 in de Vettenoordsepolder en Indi sche Buurt in aanmerking komt voor een mogelijke re novatie. Het betreft hier 135 woningen, verdeeld over de straten: Bor neo-, Soenda-, Celebes- en Su- matrastraat m de Indische Buurt en Richard Hol-, Die- penbrock-, Valerius-, Vette- noordstraat, Van Beethoven- singel, Mo2artlaan en Parallel weg in de Vettenoordsepolder. Het is de bedoeling dat op korte termijn een werkgroep in het leven wordt geroepen. Hier van zouden dan deel uit gaan maken: twe mensen uit de Indische Buurt, drie uit de VOP, een vertegenwoordiger van de gemeentelijke afdeling voor stadsontwikkeling, de wijkopbouwwerker; als voor zitter wordt nu al de naam genoemd van architect Van Pelt Schiedam Kct draaiboek van de Smt i3 v/at gewijzigd. Voor de intocht die zaterdag gaat plaatsvinden hebben Zwarte Pieten een nieuwe route vast gesteld. Tevens is besloten dat de goedheüigman op -woens dag 30 november een uurtje door de binnenstad zal lopen. Het bezoek op zaterdag ziet er nu als volgt uit: om 13.00 uur arriveert Sinterklaas bij het Hoofd. De stoet gaat dan over Rijnstraat, Nieuwe Maas straat, Rozenburgsestraat, Wilhelminakade, Groenelaan, Wülem Brouwerstraat, Hoofd straat, Lange Nieuwstraat, Gerrit Verboonstraat, Koe markt, Rotterdamsedijk, Boerhaaveplein, Boerhaave- laan, en om 14.00 uur het Van 't Hoffplein, Vervolgens Lo- rentzplein, PKO-laan, Sta tionsplein, Singel, Huis te Ri- viereweg, Broersvest, Koe markt, Hoogstraat, Grote Markt waar hij om 15.00 uur in het oude stadhuis wordt ontvangen door burgemeester Arie Lems. Daarna gaat de stoet verder over Vijgensteeg, Spinhuispad, Parkweg, Mgr. Nolenslaan tot aan de Nieuwe Damlaan waar de optocht bij Huize Thurlede wordt ontbon den. Bij het tweede werkbezoek zit de Sint op woensdag 30 no vember in het oude stadhuis van 14.00 tot 15.00 uur. Met vijftien zwarte Pieten en de drumband van CBK gaat de goedheiligman om 15.00 uur te voet over de Grote Markt, Hoogstraat, Korte Dam, Dam, Vlaardingerstraat, Korte Ha ven, Korte Dam, Hoogstraat. Broersveld, Broersvest, Gerrit Verboonstraat, Oranjestraat, Koemarkt naar Rotterdamse dijk. Schiedam De PSP heeft in een brief aan het PPR-actie- centrum Schiedam laten we ten welzeker bereid te zijn „te praten over samenwerking of lijstverbindmg of wat dan ook". Het heeft de plaatselijke afdeling van de Pacifistiseh- SocialisUsche Partij nogal verbaasd, dat in de laatst ver schenen PPRiera tamelijk af wijzend over samenwerking na de komende gemeente raadsverkiezingen werd ge schreven, ondermeer omdat de PSP een lagere waardering zou hebben voor de parlemen taire democratie. De PSP vindt dat vreemd. Ge wezen wordt op de twintig jaar, waarin de partij in het parlement al meeloopt Ook is er geen formeel contact ge weest tussen beide partijen over samenwerking, aldus de PSP, die wel overleg wil voe ren maar dan niet voor 1 de cember, de ledenvergadering heeft besloten voor die tijd geen initiatieven te nemen. Maassluis Met behulp van Vlaardingse politie heeft de Maassltuse politie de 33-jarige B. Yf. J., wonende in Belgïé en de 47-jarige G. J. ten H, uit Hoofddorp kunnen inslui ten. Zaterdag stal B.W.J. uit een winkel in Koningshoek een Ideurentelevisie en ging er Ln een gereedstaande Jaguar personenauto vandoor. Een ooggetuige tipte de politie die de omliggende korpsen het signalement van de auto door gaf. Het tweetal werd door de Vlaardingse politie aangehou den en overgeleverd aan de Maassluise collega's. Bij na der onderzoek bleek de auto als vermist te boek te staan. De kruising Fuik- j j 9 Vettenoordsepolder woordbrief om advies ge waagd zal worden volgende week maandag- en dinsdag avond in de commissies voor respectievelijk stadsontwikke ling en verkeer en vervoer. In de raadsvergadering van de cember moet de gehele raad zich dan uitspreken over de kwestie. „De Touwsteeg en de Fuik zijn openbare wegen in de zin van de Wegenwet", wordt door burgemeester en wethouders opgemerkt Dat betekent dat het feitelijk afsluiten slechts mag geschieden nadat ze aan het openbaar verkeer onttrok ken zijn. Dit bleek echter geen haalbare kaart en gespeurd werd naar een alternatief: „Als oplossing is naar voren gekomen het geven van toe stemming aan de daarbij ge baat zijnde eigenaren van de aanliggende panden om ge noemde wegen door middel van beweegbare hekken af te sluiten. Wanneer iedere eige naar {gebruiker) in het bezit is van een sleutel van het hek zou de bereikbaarheid der panden voldoende gewaar borgd zijn." Alle betrokkenen zijn inmiddels gepolst en niemand bleek be zwaar te hebben. De kosten voor het aanbrengen van de afweegbare hekken worden Het knotseizoen staat weer voor de deur. De werkgroep Delfland start zaterdag met het knotten van wilgen, essen en elzen in de omgeving van Vlaardingen. Voor dit hoogstnoodzakelijke werk kan de werkgroep nog vrijwilligers, zowel mannelijk als vrouwelijk, gebrui ken. Van deelnemers wordt verwacht, dat zij eenmaal in de drie weken een zaterdagochtend van hun tijd beschikbaar stellen. De werkgroep zorgt voor gereed schap. Vorig seizoen knotte de werkgroep ongeveer 200 wilgen en werden er 310 gesnoeid. Belangstellenden kunnen informatie krijgen bij de volgende telefoonnum mers: 344441 (G. Buter), 342019 (H. Boersma) en 347759 (A. van der Mark). SIGNALE MENT: naam: ras: geslacht: leeftijd: kleur: beharing: Flodder bastaard herder mannelijk ongeveer één jaar lichtbruin/- zwart kort voedsel, fris en vrolijk blijft. Vaak zijn het honden die ver der geen problemen thuis ver oorzaken, evenals Flodder. Hij kan namelijk goed met kinde ren opschieten, vindt autorij den leuk en is hij het gezel schap van katten gewend. Hie ruit blijkt dat hij toch graag goede maatjes wil worden met iedereen, ook met katten. De leeftijd van Flodder is onge veer een jaar. Zijn vorige baas wist het eigenlijk niet zo pre cies. Hopebjk komt er een reacüe op dit Blokje Rond en kan Flodder de komende feestdagen in een gezin door brengen. Nog even en we zit ten weer midden tussen de feestdagen. Zoals ieder jaar wordt er ook nu weer vermeld om tijdens de feestdagen toch ■Atf" vooral op uw huisdier te let ten. Veel honden en katten lopen vaak m paniek van huis weg bij het afvuren van al dat knalwerk dat rond oud en nieuw de lucht ingaat In het Dierentehuis zitten ook nog: Boef, de tekkel; eensetter zonder naam; Tommy, Bora de bastaard herder; Rakker de bastaard foxterrier en Rakker de bastaard collie. Verder zit ten er nog: Pimpernel een ro de poes, Chimba een witte poes; Dolly en Moppy een zwart/witte en een Cyperse poes; een onbekende kater met een blauw halsbandje met belletje op een baas en/of ba zin te wachten. De Touwsteeg en de Fuik in de Vettenoord sepolder in Vlaardingen worden met be weegbare hekken afgesloten. Tenminste» dat is het plannetje van het college van burgemeester en wethouders, dat is voortgekomen uit het verzoek van het loodgietersbedrijf A. Polderman. Maasland Het is nog slechts een kwestie van tijd voordat de eerste torensilo in Maasland zal verrij zen. Zijn tot dusver de kerktorens en de molens beeldbepalend voor het aanzien van Maasland, straks kan ook de aan de Westgaag te bonwen silo van bijna 20 meter hoogte daartoe gerekend wor den. Dit meer tot verdriet van Teun Goudswaard. Het verzet van het ARP-raadslid tegen de bouw van dergelijke silo's vond in de raad onvoldoende gehoor. Van de drie tegenstemmers was hij als enige „echt" tegen. Met andere woorden, Gouds waard zag het niet zitten om vla allerlei eisen en voorwaarden toch tot een compromis te komen. Lang, heel erg lang heeft de gemeenteraad geworsteld met de problematiek van torensi lo's, Aanleiding was de aan vraag daartoe van de firma Van Staalduinen aan de West gaag. Voor een goede be drijfsvoering was een silo van 19,70 meter noodzakelijk. Zul ke hoge bouwwerken liet het bestemmingsplan echter niet toe. Slechts silo's tot 7 meter waren toegestaan, met een vrijstellingsmogelijkheid tot 10 meter, te verlenen, door burgemeester en wethouders. In juni zat de gemeenteraad le lijk met de bouwaanvraag in de maag. Enerzijds speelde het bedrijfsbelang, anderzijds de ontsiering van het land schap door zo'n 20 meter hoog gevaarte. De raad gaf toen opgelucht haar fiat aan het - voorstel de complexe materie eerst diepgrondig uit te spit- ten. - Daartoe werden tal van instan ties benaderd met het verzoek een advies over de problema tiek der torensilo's uit te bren gen. Een. indrukwekkend pak ket met informatie en advie zen kwam daarop binnen. Geen reaktie werd ontvangen van het ministerie van CRM, GS van Zuid-Holland, de Stichting Natuur en Land schap, Staatsbosbeheer, en vreemd genoeg de Milieu groep Maasland- In drie hoofdgroepen waren de reakties onder te brengen. De strijders voor het landschaps behoud (milieugroepen enz.), die tegen torensilo's zijn. Ver volgens de voorstanders voor vrijheid ten aanzien van de agrarische bedrijfsontwikke ling. En in de derde plaats zij die bij de afweging van de deelstel- lingen landschapsbehoud en vrijheid van agrarische be drijfsvoering het midden wil den houden. Zij zochten het in varianten van diverse hoog ten, met daaraan eventueel voorwaarden en eisen te kop pelen. Het merendeel der ingebrachte adviezen was volgens ver wachting vóór het toestaan van silo's tot 20 meter hoogte. Zij het onder diverse voor waarden. Zoals het voorleg gen aan de Hoofd-Ingenieur Direkteur voor de Landinrich ting Zuid-Holland (H.I.D.), het koppelen van de beplanting en de kleur van de silo aan de bouwvergunning. De defi nitieve beslissing is echter in handen van Gedeputeerde Staten. Met acht stemmen voor en drie togen (Goudswaard en de Open Groepering) werd het principebesluit en toestem ming voor torensilo's aange nomen. De formulering werd Maassluis De inwoners van Maassluis hebben dezer dagen de jaarlijkse begrotingskrant in de bus gekregen. Alvorens de gemeentelijke voorlichters ingaan op allerlei moeilijke begrippen als kapitaal- slasten, de gewone dienst en uitkeringen uit het gemeentefonds wordt in een inleidend artikel glo baal ingegaan op deze vaktermen. In datzelfde artikel wordt verteld hoe het komt dat Maassluis voor volgend jaar een sluitende begroting heeft weten op te stellen, met andere woorden dat het huishoudboekje zelfs nog een „appeltje voor de dorst" vertoont. Een aparte tabel van inkomsten en uitgaven laat zien hoe Maassluis reilt en zeilt, hoe veel er wordt uitgegeven en vooral: waarvoor er wordt uit gegeven, wat er gebeurt met het geld van de gemeenschap. Een blik op dat staatje leert voor 1Ö78 maar liefst bijna negen miljoen gulden is uitge trokken voor openbare wer ken (reinigingsdienst, plant soenendienst, (rioolgemalen, straatmakers enzovoorts). Het bedrag vormt 16,30 procent van alle uitgaven. Ook voor de sociale zorg en de gezond heid wordt veel geld uitge trokken, namelijk ruim vier miljoen, respectievelijk 1,5 miljqen gulden. Al deze getal len zijn terug te vinden in het staatje van de gemeentelijke voorlichtingsdienst- In de begrotingseditie van de gemeentelijke voorlichtings krant wordt ook de verande ring bij het kleuter- en basis onderwijs onder de loupe ge nomen. Voor volgend jaar heeft de gemeente een veel groter bedrag uitgetrokken dan in de afgelopen jaren het geval is geweest „Dat is wel nodig", zo staat er te lezen, „want in het schooljaar 1978/79 krijgt de Stichting Kinderopvang Maassluis er twee peuterzalen bij in het nieuwe scholencomplex in de Steendijkpolder, althans als de raad het daar mee eens is. Ook de onderwijsproblemen bij buitenlandse kinderen hebben de aandacht van de gemeente. Maassluis heeft ge kozen voor een zogenaamde mengvorm, dat wil zeggen: bi- kultureel onderwijs. In begin sel leren deze kinderen het zelfde als hun Nederlandse leeftijdgenootjes, maar ze krijgen per week enkele uren extra voor de les in hun eigen taal en cultuur. Voor wie de begrotingsbehande lingen wE meemaken: begon nen wordt maandag 12 de cember om 14,00 uur. Na de schorsing wordt de vergade ring om 19.30 uur heropend. Donderdag 15 december om 14.00 uur wordt de vergade ring weer vervolgd met tussen 17.30 en 19.30 uur een eten- spauze, Daama wordt er doorvergaderd tot „het bitte re" einde. De vergaderingen zijn voor een ieder toeganke lijk, nu zo, dat torensilo's tot 15 meter zijn toegestaan, met een vrijstellingsbevoegdheid door burgemeester en wethouders tot maximaal 20 meter. Het pleidooi van Teun Gouds waard en het Maasïandse wei degebied dean van torensilo's te houden kreeg geen gehoor. Bij de belangenafweging tus sen bedrijfsvoering en land schappelijke waarde sloeg de balans duidelijk naar het eer ste argument over. Zo in de geest van dat het nou net de groene bedrijven zijn die Maasland groen houden, en daarvan dan maar de conse quenties aanvaard moeten worden, „Uit de binnengekomen reakties zijn toch veel groepen en in stanties tegen", aldus Gouds waard. „Ook zij worstelen nog met het probleem". Volgens Goudswaard pasten de toren hoge silo's niet in het gebied rond Maasland. „Het is daar voor te kleinschalig. Een hoogte van twintig meter past daarin niet". Het ARP-raadslid zegt de boe ren overigens wel een warm hart toe te dragen. „In plaats van torensilo's zijn er echter wel andere maatregelen voor een verantwoorde bedrijfs voering", Volgens Gouds waard zijn er slechts weinig bedrijven in Maasland met rond de 160 koeien, een aantal waarvoor zo'n hoge silo ver antwoord zou zijn. „Voor die paar gevallen doe ik liever een beroep op de overheid en subsidie voor de duurdere be drijfsvoering". Dat er straks zo'n hoge silo in het sEhouet van de groene oase zal opdoemen, betreurt Goudswaard in hoge mate. „Vanwege die beeldbepaling blijf ik er tegen. Vroeger had den we de watertorens, tegen woordig hebben we daarvoor kleine pompen. Mogelijk is ook hier een betere oplossing denkbaar. Bij mij weegt de verantwoordelijkheid voor het landschap het zwaarst". Het afsluiten van de beide straatjes is in feite een alter natieve oplossing. Aanvanke lijk wilde Polderman de Touwsteeg en de Fuik name lijk helemaal dicht hebben. Eind november van bet vorig jaar schreef de Vlaardingse loodgieter een brief aan de raad van de gemeente Vlaar dingen. De Touwsteeg en de Fuik zouden moeten worden afgesloten voor het openbare verkeer. „Want", zo schreef A, Polder man een jaar geleden, „stel selmatige vernielingen en be schadigingen, alsmede inbra ken veelal gepaard gaande met diefstal, zijn de redenen waarom ik U dringend ver zoek beide wegen ontoeganke lijk te maken voor het pu bliek." De Vlaardinger hief een waarschuwende vinger op. „De mensen die daarop uit zijn, wordt zowel door de Touwsteeg als de Fuik een prima gelegenheid geboden om mijn panden nummers 36- 46 op grote schaal schade toe te brengen. Bij handhaving van de bestaande toestand zullen genoemde wandaden eerder toe- dan afnemen. Bei de straten hebben geen prak tisch nut. Ze worden gebezigd voor het deponeren van vuil en afval. Ze dienen als open baar toilet, het trekt ratten en ongedierte aan, het verspreidt stank en geeft andere onge makken De heer Polderman moet ei 's nachts van wakker gelegen hebben. „Na elke gepleegde inbraak waarschuwde ik de politie. Over activiteit van po litiezijde heb ik allerminst klachten, want zij is na een melding onmiddellijk ter plek ke. De gevolgen van het van dalisme worden dus geconsta teerd, procesverbaal opge maakt, vuil geruimd maar de OORZAAK blijft", aldus ver woordde de VOP-industriee! zijn angst over de Vlaardingse gemeenteraad. Zijn schrijven besloot A. Polderman met de woorden: „Ik neem aan dat u binnen twee maanden bereid bent maatregelen te nemen om aan het niet langer te tolereren vandalisme en de onleefbare en onhygiënische toestand een eind te maken." Ultimalum Dat ultimatum van twee maan- den bleek niet overeenkom stig het werktempo van het college van B en W. Pas vori ge maand werd een brief op gesteld, die als ontwerpant- Niet zo'n vriendelijke naam voor een toch erg vriendelijke hond. Het is wel een naam met een duidelijke klank en daar luisteren de honden het beste naar. Hele mooie namen met meer dan twee lettergrepen zijn vaak te lang om voor de hond als roepnaam te gebruiken. De naam moet kort en van een scherpe klank zijn zodat de hond zijn naam bij het roepen direkt herkent. Maar goed, Flodder is Flodder gedoopt en daar zal hij het dan maar mee moeten doen. Flodder zit nu ongeveer een weekje in het dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 In Schiedam. Zoals de meeste honden voel de Flodder zich in het begin niet erg op zijn gemak en moest hij eerst de kat uit de boom kijken. Nu is hij al een heel stuk bijgedraaid en is Flodder weer zo vriendelijk als voorheen. Zijn vorige baas vertelde dat Flodder beslist een lieve hond is maar dat hij (het is misschien wel wat een tonig en afgezaagd) niet alleen thuis kan blijven. Dit is di kwijls de reden die wordt op gegeven bij het wegdoen van een hond. Hij heeft dan het bankstel, de grote leren stoel of een vloerkleed opgepeuzeld. De opmerking „Mijn hond heeft mijn grote stoel zo kapot gemaakt, dat ik hem in de stortkoker weg kon gooien", is ook al eens verteld. Het vreemde is, dat de hond na het nuttigen van het voor hem on natuurlijke en vermoedelijk zwaar op de maag liggende op fifty-fifty basis gedekt door de gemeente en de geza menlijke eigenaren van de panden. (Overigens, het ge meentelijk aandeel zal niet meer bedragen dan duizend gulden. De dienst van ge meentewerken staat in voor het onderhoud). Na de behandeling van het ont- werp-antwoordschrijven van B en W in de gemeenteraad kan mits geen bezwaar wordt aangetekend de Touwsteeg en de Fuik worden afgesloten. Loodgieter Polder man heelt dan weliswaar met na twee maanden toch zijn zin gekregen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3