Twaaif eisen voor een goede /eens Speelgoed wyzer Een kind wordt spelend de maatschappij de baas Afwachten Andere kijk Informatie 1. Speelgoed moet de fantasie van het kind niet alleen voldoen de ruimte laten, maar ook prikkelen tot zelf-doen in de ruimste zin van het woord. 2. Hoe groter de speelmogelijkheden van een stuk speelgoed zijn, des te interessanter is het voor 't kind. 2. Speelgoed moet voor het kind begrijpelijk zijn. Het moet in overeenstemming zijn met de omgeving, waarin het kind leeft en bevattelijk voor zijn voorstellingsvermogen. Een kind dat' nooit per trein reist, heeft niets aan een conducteurs-uitrusting. 4. De grootte van het speelgoed moet in overeenstemming met de leeftijd van het kind zijn. Kleinere kinderen hebben bijvoor beeld grotere blekken, bouwstenen en automodelletjes nodig dan de oudere. 5. De hoeveelheid en verscheidenheid is bepalend voor de speelmogelijkhedcn. Voor het bouwen zijn veel onderdelen beleeft zijn omgeving ernstig en ziet haar niet ais karikatuur. 10. De constructie en mechanische uitvoering van het speelgoed dienen niet te ingewikkeld te zijn. in elk geval moeten zij aangepast zijn aan de leeftijd van het kind. 11. De veiligheid van het speelgoed moet zijn aangepast, zowel aan de leeftijd van het kind, als aan het doel, waarvoor het is bestemd. Wanneer kinderen van verschillende leeftijden in een ruimte samen spelen, zijn dus wel bijzondere maatregelen 12. Wat de prijs van het speelgoed betreft, speelt de leeftijd een belangrijke rol. Speelgoed dat vele jaren meegaat, mag gerust in aanschaf duurder zijn. Overigens geldt ook hier: een duurder stuk speelgoed is veelal „prijshoudender" dan een goedkoop stuk prullaria. BABY: Bijtring, rammelaar, wa genketting, babyblokken, rammel- blokken, voel- en tastfiguren, piep- fjguren, babyballen, duikelaars» bouwbekers, poppen en dierfiguren van zacht plastic en pluche, bij voorkeur in felle kleuren. PEUTER: Piepfiguren, pluchen- en stoffen figuren en poppen, ballen, duikelaars» bouwbekers, rijfiguren, trekfiguren, badfiguren, prenten boeken van linnen of zwaar karton, speelgoed voor de zandbak, tuin en strand, blokstoven, vormboxen. KLEUTER: Hij- en trekfiguren, blokstoven, vormboxen, bouwblok ken en kisten, kubussen, houten puzzels, pyramiden, houten bouw dozen, plastic bouwsystemen, bad figuren, speelgoed voor zandbak, tuin en strand, alle soorten ballen, poppen, bromtollen, muziekdozen, tam-tam, xylofoon, gereedschap (plastic/hout), kleuter-leermateriaal, driewielers, houten stepjes, scoo ters, trapauto, fietsjes (steun), pren tenboeken, voorleesboeken, kleur boeken, sjablonen, spiro's, plak- vlecht- en vormwerk, miniatuurau to's, dierfiguren voor dierentuin, boerderij, etc. SCHOOLKIND: 6-8 jaar: Kegelspe len, hout en plastic constructiedoos (lego), boerderij +- figuren werk tuigen, plak-vleeht- en vormwerk, huishoudelijk speelgoed (veger, stoffer en blik, rolveger, stofzuiger, etc.), kindermuziekinstrumenten; trompet, trommel, blokfluit, xylo foon, melodia, castagnetten, niet electrische autobaan. 6-10 jaar: Kleurpotloten en -boeken, sjablonen, spiro's, etc., plak-vlecht- en vormwerk, opwind- en batterij- treinen, kastelen figuren, wild west met toebehoren, winkel met toebehoren, fiets, skelter. 6-12 jaar: Poppen, poppenhuis, poppenkleding, poppenwagen, wieg, wandelwagen, poppen die lo pen, dansen, duikelen, drinken, plassen, poppenstoeltjes, poppen- fles, babypop die kan lachen, hui len, spartelen, drinken, plassen, poppenreiswieg, keukentje met toe behoren, miniatuurauto's, kant en klaar auto's, boten, vliegtuigen, fiets, skelter, rolschaatsen, garage met pompen en smeerbrug, lees boeken, puzzels, kaart- en kwartet spelen, gezelschapsspelen, denk- leer- en sportspelen, rijg- en rn- steekkralen en -blokjes, knutselsets met stof, raffia, stro, vilt, pluche, tafeltennis, kindergrammofoon platen, buitenspeelgoed: alle soor ten speel- en sporthallen, vlieger, springtouw, springstok, springbal- len, borduur- brei- en naaidozen, breiringen, punniken, weefdozen, miniatuurauto's voor bouwkranen, draglines, tractoren, kiepauto's van hout, plastic en metaal, vrachtauto met toebehoren, metaalconstructie- doos, race- en verkeersbanen, sport- en schietspelen, bouwplaten, dieren en mascottes, scheep- lucht en ruimtevaartmodellen, niet elec trische autobaan, electrische trein, I, O, HO, muziekinstrumenten: cas tagnetten, trompet, klarinet, blok fluit, xylofoon, trommel, drumstel, electronisch orgeltje, melodia, gi taar. Vanaf 8 jaar: Bouwdozen voor vliegtuigen, auto's, motoren, etc., stoommachines, etc., figuurzaagset, timmersets, soldeersets, brandfigu- rensets, glasschilderen. Vanaf 10 jaar: Barbie-poppen, knutselsets met leer, papier, metaal en hout, knutselmateriaal met oven (klei, keramiek), email, glas, stenen, kralen, experimenteerdozen, elec- trotechniek, electronica, chemie, biologie, platenspeler, walkie talkie, telefoon en omroepinstallatie, hob bysets, vliegtuig- en scheepsmodel len, electrische trein, spoor N, kij ker, telescoop, microscoop. Vanaf 12 jaar en ouder: Radiobe sturing, hobbymaterialen, sportarti kelen, gezelschapsspelen. Een veel gehoorde vraag in een speelgoedwinkel is: „Heeft u ook iets voor een kind van En vul dan de leeftijd van het betreffende kind maar in. De goede, vakbekwame, verkoper speelt op zo'n vraag in door verder te informeren naar de belangstelling van het kind; is het vóórop zijn leeftijd, op welk gebied heeft het kind al veel en aan wat voor soort speelgoed denkt degene die iets voor het kind wil kopen. En dan worden ze door de trotse ouders of grootouders voor je afgeschilderd: de kleine Mozartjes, de Einsteins en Edi- sons in de dop. Want ieder kind is een wonderkind. Alt hans voor zijn ouders gaat dat zeker op en slechts de buiten staander zal tegen dat „won derkind" anders aankijken,. Zo ook de verkoper in de speel goedzaak, die van z'n .kleine Mozart" gewoon een kind met belangstelling voor zaken waar geluid uitkomt maakt, en van de kleine uitvindertjes gewoon kinderen met belangstelling voor speelgoed waar iets mee geconstrueerd kan worden. Maar danbegint het: de kleine Mozart krijgt geen xylophoon, want zo'n ding heeft hij al eens gehad en dat had hij zo ge- voor spel, zorgen voor speel ruimte. Ouders met begrip voor spel, onderbreken het spel niet onnodig. Ouders met be grip voor spel, geven niet te veel speelgoed- Ouders met be grip voor spel dringen niet op en sporen aan. Ouders met be grip voor spel. laten de kinde ren zelf proberen en experi menteren. Ze kritiseren en ver beteren niet. Ouders met be grip voor spel, tonen wezenlij ke belangstelling, maar prijzen niet overdreven. Ouders met begrip voor spel geven gelegen- taai STICHTING KK&53 heid tot alleen spelen. Ouders met begrip voor spel moedigen hun kinderen eveneens aan tot samenspelen. Ouders met be grip voor spel respecteren ei gendom. Ouders met begrip voor spel maken geen onder scheid tussen jongens- en meis jesspeelgoed. Ouders met be grip voor spel laten ten slotte het opruimen niet tot een dage lijks terugkerende tragedie worden. Ten aanzien van dat laatste wil ik nog opmerken, dat mijn 20on van vier erg gestimuleerd is tot opruimen sinds hij voor zijn Matchbo- xautootjes en voor zijn play- mobiel beschikt over verza- melköffers. Over spel zijn door aderlei des kundigen behartenswaardige dingen gezegd. Bijvoorbeeld door professor drs. WUhelmina J. Bladergroen: „Spel is de wij ze, waarop het kind zich met zichzelf en met de wereld ver staat. Explorerend, experimen terend, ontmoet het kind de wereld waarin het leven zal, die hij moet leren beheersen en waarin het steeds meer een eigen rol, zijn menselijke rol, moet vervullen." Of door R, de Groot, wetenschappelijk mede werker aan de Universiteit in Groningen: „Spél en speelgoed zijn in alle ontwikkelingsstadia van de mens van het aller grootste belang. Meer en meer is duidelijk geworden dat vol wassenen zich moeten Ieren verplaatsen in de fantastische rol. die kinderen aan dingen in het spel kunnen geven." Of door Leo Schmidt, voorzitter van de Stichting Goed Speel goed bij de uitreiking van de pnjzen voor het „Speelgoed van het jaar," waarbij dit jaar voor het eerst geen onder scheid tussen jongens- en meis jesspeelgoed werd gemaakt: „Ook in de speel goed wereld is de vrouwen- en manneneman- cipatie een niet te dwingen zaak. Het zal nog lang duren voordat pa voor zijn zoon een poppenwagen koopt en moeder voor haar dochter een electri sche trein." Tot slot nog even dit: Wist u dat een gezond kind in de eer ste zes jaren van zijn leven zo'n vijftienduizend uren de tijd heeft om te spelen? Om die uren te vullen is speelgoed no dig, maar dan wel goed speel goed, dat op de juiste manier wordt gekozen, in de juiste ver scheidenheid en op het juiste moment wordt gegeven. Alleen zulk speelgoed geeft een bij drage aan de ontwikkeling van het kind. STICHTING uit muziek komt, waaraan een cers, plastic raceauto's die bel rinkelt en nog allerlei ande- door het losdraaien van een re zaken bewegen; auto's in paar grote plastic moeren zijn alle soorten van blank hout tot te demonteren. Dan het Mata- fraate metalen exemplaren, dor, een systeem om mee te muziekinstrumenten, allerlei bouwen. Bouw je stad, een dingen van Fisher Price, zoals doos vol kleine huisjes, boamp- de reddingswagen en de red- jes, beestjes cn dergelijke. Het kind kan zelf straten en ver keersborden erbij tekenen op een groot vel papier. En verder Sio montage, kralen, weefge touw, een Wok, mi nisteek, spul len van Playmobiel, treinen en een autobaan, punniken en de speelschoen van Matchbox, een fraai stuk plastic speelgoed waaraan van alles beweegt. Tot slot: „samenspel". Een groep waarin natuurlijk in de eerste plaats gezelschapsspelle tjes passen, maar ook poppen- kastpoppen, garages, poppen huizen en speelgoed telefoon tjes. Kijk voor poppenhuizen en garages eens naar Fisher Price; het is geen goedkoop stuk speelgoed maai', voor een ander poppenhuis met toebe horen bent u ook 20 een paar honderd gulden kwijt. Niet on vermeld mag het prachtige houten poppenhuis blijven. Blank gelakt met een rood dak en heel veel kamers. Een stuk dingshelikopter. Verder een ge- speelgoed, dat de fantasie van weldig stuk speelgoed als een het kind wel móét prikkelen, stuur op plateau voor de „auto- want ik zag er ook een pak- mamakjes", een hobbelboot huis, een garage en een school van blank hout, blanke kistjes in. Helemaal weg was ik ook die als stoeltje of krukje ge- van een blankhouten klimrek bruikt k Ui uien worden. Ook met glijbaan. Juist voor het horen in deze groep poppen binnenspel uitstekend te ge- thuis, ook Barbypoppen met bruiken, omdat het geheel toebehoren, weeftoestehen, rol- makkelijk kan worden inge- schaatsen, insteekmozaiek, ha- klapt, mertje tik en knikkerspelen In die laatste categorie houd ik het op de zogenaamde jodel- baan. Een kind is echt tijden zoet met gefascineerd kijken naar de loop van de knikkers bij dit spel. In de groep „konstruktie" is ook prachtig speelgoed te krij gen. Bijvoorbeeld de mini ra- Stichting Goed Speelgoed, een organisatie die een speelgoed- wijzer verstrekt. Speelgoedza ken kunnen die wijzer bij de stichting verkrijgen om aan hun klanten te verstrekken. De stichting geeft aan speelgoed zaken of zaken met een speel goedafdeling stickers om op de deur te plakken. Heeft een zaak 2o'n sticker, dan voldoet hij aan de door de stichting gestelde eisen. Die eisen zijn onder andere het in voorraad hebben van goed speelgoed, het geven van service en de mogelijkheid bieden om speel goed te laten repareren. De stichting kiest bovendien ieder jaar het speelgoed van het jaar. Dan is er de Nationale Speel Raad. Daarin ritten pedagogen en andere deskundigen die iets weten van het kind en zijn belevingswereld. Daarin neemt ook de Stichting Goed Speel goed deel. De raad houdt regel matige tentoonstellingen van goed speelgoed en geeft daar bij een catalogus uit, waarin veel behartenswaardige dingen over speelgoed staan. Tevens staan er twaalf internationale eisen voor goed speelgoed in afgedrukt. Ook dit jaar heeft de raad weer zo'n tentoonstel ling georganiseerd. Dit keer een reizende. De expositie is gestart in de Technische Hoge school van Eindhoven en gaat onder meer nog naar Arnhem en Amsterdam. In beide laatste plaatsen wordt het speelgoed niet alleen uitgestald, maar ook zo neergelegd, dat kinderen er mee kunnen spelen. STICHTING sloopt Een fluit of een trom mel dan? Moeder moet niet aan het lawaai denken. Een constructiedoos van bijvoor beeld Sio voor de kleine uitvin- der? Vergeet het maar. De ou ders vinden hem of te duur of zijn bang dat het kind het weg maakt of ineens niet zo handig blijkt als was verondersteld op speelgoed. Doordat het ten toongestelde is onderverdeeld naar de functie die het heeft voor het kind, krijg je ook een beeld hoe je voor je kind een uitgebalanceerd pakket speel goed kunt samenstellen waarin alie functies aan bod komen. De vier functies rijn: gevoel, beweging,constructie en sa menspel. Om het gevoel van een kind te ontwikkelen zijn zaken nodig als een ba by gym voor het hele kleine kind, puzzels voor de wat ouderen, puzzels zijn er met weinig grote stukken voor de hele kleintjes en met meer en kleinere stukken voor de wat ouderen. Voor een kind dat kan lezen een leesplank, een doolhofspel met knikkers van zo'n maat dat een paar kinderen tegelijk er een hele tijd zoet mee kunnen rijn. Ge weldig vond ik ook de rijgdie- ren: houten grof gevormde en kleurig gelakte figuren van beesten, vol met gaatjes waar veters doorheen geregen moe ten worden. Verder horen in de groep „gevoel" zaken thuis als blokken, stapelpyramides, de zogenaamde brievenbus waar bij een blokje van bepaalde vorm door het juiste gaatje in een box gegooid moet worden en natuurlijk mozaiekspelk- tjes. Voor de ontwikkeling van „de beweging": voor het boxkind het „active center" van Fisher Price, een geweldig ding waar- Wat moet de verkoper dan? Afwachten maar wat de ou ders willen, daar draait het meestal op uit. En als ze niet al te lastig zijn dan vertrekken ze spoedig met een tafelvoet balspel voor hun zoontje van vijf, dat daar niets aan heeft, omdat hij er niet bovenuit kan kijken of met de zoveelste pop voor een kind dat er volgens de mededeling al veel had en daar nooit naar omkeek- Daar sta je dan als goede speelgoedverkoper. Je hebt je best gedaan een verantwoord stuk speelgoed te leveren. Dat is niet gelukt en dus blijf je niets anders over dan in stilte medelijden te hebben met het kind dat op zo'n onzorgvuldige wijze van speelgoed wordt voorzien Juist nu, met de de cembermaand voor de deur, wordt de vraag weer actueel: „Wat is goed speelgoed." Im mers, in deze maand krijgen de kinderen enorme hoeveelheden en weinig daarvan is bewust gekocht en is afgestemd op de leeftijd van het jongetje of meisje dat het krijgt. Met het kiezen en geven van een goed stuk speelgoed bent 0 er nog niet. Ook aan de ouders worden eisen gesteld. In de catalogus van de reizen de speelgoed ten toonstelling vond ik twaalf regels waaraan ouders moeten voldoen. Hier komen ze: Ouders met begrip Het is beslist de moeite waard om eens op zo'n expositie van speelgoed te kijken. Niet alles wat je er ziet is nieuw, maar het geeft wel een andere kijk Toch is er enorm veel informa tie te krijgen over de eisen waaraan speelgoed moet vol doen en het doel waaraan het moet beantwoorden. Er is de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5