SCHIEDAMSCHE COURANT Graafmachine uitgebrand Eerder voor zorgen invaliden Stadsvemieuwingsover leg een bundeling van kennis Verkoop fabriekspartij vloerbedekking Diagonaal maken" CDA BLIJFT BIJ BRAND WEER- MOTIE Raad behandelt motie in jams ar i-vergadering Bloempot bepleit kleurige urinoirs „Zijdeveld maakt inspraak lastig9' Jan Modaal Schade drie ton lapijl Centrale Holl. SOS: praten ovei I stadsvernieui Huisvestingsproblemen GG en GD RUIM 200 WONINGEN IN DE KOU Donderdag 24 november 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargong no. 25968 - 6 pagina's Broersvest 3 - telefoor administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Formeel doet Zijdeveld het helemaal goed, maar gevoelsmatig delft hij het onderspit Het complex van facto ren maakt hoe hij over komt: azijnpisserig. Door die nukkige, narrige hou ding wordt het meepra ten van geïnteresseerde burgers in feite onmoge lijk. De commissieleden zelf zitten er nota bene vaak helemaal beduusd van." Tamelijk verwijtend klonk WD-raadslid Cor van Pilborg gisteravond. Te leurgesteld, omdat vol gens hem veel zaken op het gebied van ruimtelij ke ordening onvoldoende aan bod komen, somde hij voorbeelden op van slechte contacten tussen personen en instanties uit Schiedam enerzijds en wethouder ir. Chris Zij develd anderzijds. Volgens de liberaal treedt de wethouder vaak te hard op tegen actiegroe pen, verenigingen en in dividuen. Van Tilborg doelde op ondermeer be- wonersvereniging Zuid, de SS SN, actiegroepen Sint Jozef en Oostsingel, en Everard ter Haar van stuwgroep Midden-Delf land, die enige tijd gele den door de wethouder werd „overdonderd". Zijdeveld: «Van Tilborg geeft een scheef beeld. Ter Haar heb ik een dag later een excuusbrief ge stuurd, dat vergeet hij te zeggen." Van Tilborg: „Maar het ge beurt zo vaak. Dat maakt het een burger niet ge makkelijk met afwijken de argumenten over iets aan te kloppen." Schiedam Het gemeente bestuur wil iets gaan doen aan het „grove" ge brek aan belangstelling van de „gewone Schie dammers" voor de be handeling van de ge meentebegroting. Burge meester Arie Lems be loofde gisteravond de wijze van behandeling eens door te lichten op één van de volgende ver gaderingen van de raads commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Dat gebeurt op aandringen van CDA-fractievoorzit- ter Riet Taverne, die stel de: „Moet het volgend jaar nou weer zo? Het lijkt me voor het publiek weinig interessant. Bij de beantwoording vond ik het college trouwens ook weinig geïnspireerd." WD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk liet daar nog op volgen: „Het idee van Scheeres dat de begroting leesbaarder is geworden is een staaltje van uit de hand gelopen fantasie." Jan Modaal schitterde gis teravond dan ook door afwezigheid; iets wat te voorspellen was, omdat het toehoren van de raad sleden dinsdagavond al een afvalrace bleek te zijn. Zelfs het aantal ge meenteambtenaren en politieke figuren dat op de publieke tribune zat, was gisteravond weer af genomen. Sportwethou der Herman Posthoorn schreef dat toe aan de voetbalwedstrijd die op de televisie werd uitge zonden. De toesnellende brandweerman kon weinig meer uitrichten. De graafmachine brandde geheel uit. Vlaardingen Aan de Bali- straat in de Vïaardingse Indi sche buurt ontstond gister middag enige paniek. Een graafmachine van de firma Interkraan uit Fijnaart raakte oververhit en vloog in brand. De 21-jarige machinist A. Breedeveld uit Melis sant kon nog net op tijd uit de cabine springen. Even daarvoor had hij de tank van de graafma chine met dieselolie gevuld. De dieselolie die uit de machi ne stroomde werd door de brandweer met een laag schuim afgedekt. De brand weer kon echter met voorko men dat het graafwerktuig ge heel uitbrandde. De schade wordt op 3.ÖOÖ.OOO gulden ge raamd. De eigenaar van de machine is tegen brandschade verzekerd. De machine was gehuurd door de Rotterdamse firma De Jong voor renovatie werkzaamheden in de Indi sche buurt Schiedam Invaliden krijgen meer aan dacht. Morgenavond gaat de gemeenteraad akkoord met een CDA-motie om het aan passen van openbare gebouwen aan gehan dicapten op het prioriteitenlijstje naar vo ren te schuiven. Volgend jaar wordt dan een begin gemaakt met het verbeteren van de toegankelijkheid (van bijvoorbeeld Pas sage, museum en politiebureau) voor men sen in een rolstoel Dat wordt de enige opzienbarende verandering in de gemeentebegroting voor 1978. Gisteravond lieten bur gemeester en wethouders nogmaals weten niet ak koord te gaan met een andere motie van het CDA om, vooruitlopend op een ambtelijk advies, de brand weer met drie man uit te breiden. Burgemeester Arie Lems voelde wel voor uitbreiding in fases, maar niet zo snel als het CDA wil. Hij drong dan ook aan op intrekken van de motie. Daar voor voelde confessionele fractieleidster Rietje Taverne achter niets. Morgenavond wordt erover gestemd. Een van de drie moties van WD-raadsbd Cor van Til borg haalt het ook wel: PvdA- wethouder ir. Chris Zijdeveld stemt erin toe de relatie met projectontwikkelaar Empeo op korte termijn te regelen, om verdere vertraging in de binnenstadsplannen te voor komen als straks de Kroon een uitspraak heeft gedaan over het bezwaarschrift daar tegen. Beide andere moties verwierp Zijdeveld, onder meer omdat hij zich niet wil laten vastprikken op zes maanden om voor het Schie- noko-gebied een voorlopig bouwplannctje te maken, Ook daarover spreekt men morgen in het stadskantoor, tijdens de vierde zitting in de begrotingsmarathon. De raadsleden hebben vanavond vrij PvdA-aanvoerder dr. Joop de Jong merkte over de algeme ne beschouwingen op: „Iede reen weet heel goed wat er allemaal méér moet gebeuren. Maar niemand signaleert dat al veel op gang is gekomen. Een beetje verantwoordelijk raadslid geeft wel even aan hóe zijn wensen tot realisatie kunnen komen". Daarop antwoordde Van Til borg: „Het is heel tactisch om een wethouder van de eigen kleur met aan te vallen. Maar hoe was de situatie geweest bij dezelfde ontwikkelingen in de gemeente, maar onder een wethouder van een andere partij? De grappen van Verhuisdonk hielden de zaal wakker, maar hij krijgt volgelingen op het bochtige pad der humor. Dat kost ook veel tijd tijdens de be- grotingsstrijd. In totaal heeft de VVD precies twee uur ge roofd. De per soonlijke records liggen nu bij het CDA. Rietje Ta verne sprak 94 minuten, Piet Poot 32 secon den. Het totaal van drie avonden aaneen een polje begroten. Vlaardingen Het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing (SOS) heeft zich gistermiddag officieel gepresenteerd op een bijeen komst in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Oosthn- venkade 31 in Vlaardingen. Zoals wij reeds in onze krant van woensdag 19 september meldden, zullen in het SOS vertegenwoordigers van de ADVERTENTIE d kunt nu in 2 dagen hraderden guldens vardienen. Qe Tapijtcentrale Holland komt 2 dagen naar Vlaardingen. Met medeneming van een kolossale partij vloerbedekking, zo uit de fabrieken naar het publiek. Met S jr. fabrieksgarantie tegen weggeefprijzen. Enige tips om voordeel te behalen zijn: collectie nylon tegels, 40x40 zelfklevend, 39 cent, in dozen van 50 stuks. Hoogpolige tapijttegels in 6 kleuren, los te leggen, p.st. 4.», keukan- en badkamertapijt 2 mtr br. Breed nytontapijt p.m2 7,55, Huiskamer nylontapijt In 3 kleuren, 400 br. 29,75 p,str.mtr. Schitterende Engelse bloemtapijten vanaf 79.- p.str.mtr„ 400 br., 100% woflen berber, 4(X> br, vanaf 99,- p.m. Huiskamerbreed tapijt in 400 cm vanaf 34.50, 39 49.-, 59.-, 69.-, 79.-. Ais speciale aanbieding een wollen berbertapiit, 400 br. 69.- p.str.mtr. Ér kan gelegd worden. Er kan besteld worden op afroep. De koffie staat klaar voor U. Bij aankoop van 1000.- of meer 1 pocketcalcuiator kado. Oeze eenmalige verkoop wordt gehoudan in de Stadsgehoorzaal „DE HARMONIE" Schlodamaeweg 51a vrijdag 25 nov. 's avonds van 17.00 uur tot 21.00 uur en zaterdags 26 nov. van 10.00 uur tot 17.00 uur. Utrecht verschillende Vïaardingse wij ken zitting nemen om hun persoonlijke ervaringen op het gebied van stadsvernieu wing uit te wisselen. Al sinds april van dit jaar is men re gelmatig bij elkaar geweest om in onderling overleg een coördinatie van de afzonder lijke problemen tot stand te brengen. Het betreft hier de moeilijkheden, die zich (kun nen) voordoen binnen de ge meentelijke projectgroepen, die zich ondermeer bezig hou den met de voorbereidingen van de renovatie van een aan tal woningcomplexen in Vlaardingen. „De krachten moeten gebundeld worden", aldus luidt het doel van het SOS, De reden van de oprich ting van het SOS moet ge zocht worden in het feit, dat de gemeente Vlaardingen bij zonder actief is op het stads- vemieuwingsterrein. Het SOS: „In veel buurten wordt intensief overlegd tus sen gemeente en direct-be- langhebbenden over enorm ingrijpende zaken. Zaken die vaak een duidelijk en ondub belzinnige soms zelfs harde opstelling van de buurtwec- kers eisen. Zaken waarbij een zekere deskundigheid van die zelfde buurtvertegenwoordi- gers onontbeerlijk is. Het stadsvemieuwingsover leg dient ertoe om van eikaars i .lui»"" fc'"'1 m Uit onze krant van 19 september fouten te Ieren, elkaar helpen met het oplossen van de pro blemen. Met nadruk zeggen wij dat het SOS een goede achterban moet hebben, om dat dat de basis moet zijn voor een stadsvemieuwings- overleg- Op deze manier kan het allicht uitgroeien tot een stedelijk orgamsatieverband van bewoners uit stadsver- meuwingswij ken". sSSSfóZéS- Gisteren is een begin gemaakt aan het „diagonaal rijp-maken van het kruispunt Korte Hoogstraat/Veer- plein/Gedsmpte Biersloot/Van der Driftstraat {eigen lijk Cronjéstraat) in het hartje van Vlaardingen. Vóór de voetgangers zaterdag aanstaande kris-kras het kruispunt mogen oversteken moeten er enkele maatregelen warden genomen. Zo komen er bordjes te hangen waarop staat „Bij groen voetgangerslicht diagonaal oversteken toegestaan". Voorts moeten er diagonale stippellijnen worden aangebracht. Ais alles volgens schema verloopt zuilen zaterdag wethouder Bas Goudriaan en zij'n verkeersambtenaar R. Blom als eersten de kruising dwars oversteken, in de hoop een proces-verbaal van de politieman te krijgen. Zoals de zaken nu staan, begaat de gemeente volgens de officier van justitie een strafbaar feit. De gemeente is het daar niet mee eens. Als er nu een proces-verbaal wordt opgemaakt laten Goudriaan en Blom de zaak voorkomen. Zij, dat wil zeggen de gemeente, willen het uitvechten tot in hoogste in stantie. Vlaardingen Het is Rien Lensvelt (GPV/SGP) gelukt die aandacht van de raad voor de huisvestingsproblemen van de GG en GD te krijgen, die het werkelijk verdient Een door hem ingediende motie, die mede is ondertekend door WD-volksge- zondheidsdeskundige mevrouw H. A. Bleeker-van Styrum is tot januari aangehouden. Dan zal de raad zich namelijk moeten buigen over de op te stellen prioriteitenlijst (meerjarenbegro ting). Lensvelt was in zijn bewoordin gen tijdens de behandeling aan de gemeentebegroting ta melijk voorzichtig, omdat hij ook weet dat de bodem van Schiedam Tweehonderden- vier gezinnen m Groenoord- Zuid hebben zo'n achtenveer tig uur in de kou gezeten. De centrale verwarming was dinsdag uitgevallen door een ondergrondse breuk in een van de leidingen in de Vale- nusstraat. De oorzaak van de breuk is nog onbekend. i i Het ging om een zogeheten I flens, ofwel aansluitstuk bij een leiding naar een van de ketelhuizen. Een en ander had het nodige watervhes tot ge volg. Dit veroorzaakte weer verzakkingen in de grond, waardoor de leiding gister avond gedeeltelijk bekist moest worden. Schiedam In een brief aan de gemeenteraad vraagt ac tiegroep Bloempot '76 om een Bewonersraad presenteert zich Vlaardingen De bewoners raad van de 2e Maasbosstraat zal zich maandagavond pre senteren aan de bewoners van genoemde straat in de Vïaar dingse Oostwijk. In buurthuis Oost wordt een ieder ver wacht om te zien wie deel uit maken van de onlangs in het leven geroepen bewonersraad en om te horen welke plannen er zijn. Aanvang is om acht uur. startsubsidie van vijfduizend gutden. Daarmee moet moge lijk worden gemaakt, volgens de Schiedamse activisten Han van der Linden en Frits van Mourik dat de openbare urinoirs worden opgekalefa terd. Gisteren ging de alter natieve brief de deur uit Bloempot ontstond vorig jaar na een nachtelijke plakactie bij een kale schutting op de Broersvest. De nieuwe actie is een gevolg van de indruk die in het college van burgemees ter en wethouders bestaat, dat te weinig gebruik wordt ge maakt van de publieke toilet ten. Daarom zou financien- wethouder drs. Reimer Scheeres zijn geneigd de uri noirs te verwijderen, ook van wege het geldverslindende on derhoud. „Wij zijn van mening dat aan het gebrekkige gebruik de trieste vorm en naargeestige kleur debet zijn", zeggen de Bloempotten, „want is het met zo dat de akebge sfeer van obscuriteit, waarin het ont spannend benutten moet plaatsvinden, de oorzaak is van die schrijnende ontwikke ling? Om deze redenen willen wij de pisbakken omtoveren in plaatselijke piasparadijzen, door middel van kleurrijke beschilderingen die deze huis jes een geruststellend karak ter moeten bezorgen, zodat niemand het gebruik ervan als gênant behoeft te onder- de gemeenteportemonnee dui delijk zichtbaar is. „Ik wil met direct aandringen op nieuw bouw" zo zei de SGP'er. Zijn gedachten gaan uit naar het leegstaande pand van de voormalige verpleeginrichting Soenda. Hij is niet de enige die zich zorgen maakt over de problemen rond de huisves ting van de GG en GD. Ook de raadsleden Krabben (Pv dA) en Weststrate (CDA) at tendeerde het college op de beroerde situatie. In haar antwoord zei wethouder mevrouw Jo Vermeule-van Dijk or.der meer dat het colle ge zeer zeker oog heeft voor de situatie. Gebrek aan vol doende financiën is er de oor zaak van dat pas over enkele jaren geld vrijgemaakt kan worden voor verbeteringen. „Ik wil mij best sterk maken", reageerde de wethouder, „maar dan moet er geld van andere zaken/projecten wor den afgeknabbeld". Volgens haar zijn er twee moge lijkheden, te weten een noo doplossing en een optimale, definitieve oplossing van het huisvestingsprobleem. Duide lijk stelde zij dat naar haar mening en die van de overige collegeleden de voorkeur dient uit te gaan naar een definitieve oplossing, want „ook een noodoplossing kost veel geld. Bovendien betekent noodoplossing dikwijls een definitieve oplossing, ook al vanwege gebrek aan geld". Blijkbaar hebben B en W - ze ker wethouder Vermeule- oren naar de plannen van Lensvelt die in een motie aan dringt op spoedige maatrege len. duist daarom adviseerde burgemeester Wim Kieboom de mdienerfs) de motie aan te mogen houden tot de behan deling van de meerjarenbe groting in januari. Dan kan namelijk worden bezien of een eerste kredietaanvraag voor een schetsontwerp van een nieuw GG en GD-gebouw reeds volgend jaar kan wor den gedaan. Dit zal overigens wel ten koste gaan van andere voorzieningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1