Realistisch beeld van invasie in Norinaiidië MeramlA lm trek m Ted Easton: ilkippy Saxz harstocht vaat zigeuners SaluM blijft II© Ml toon beeld p@p$p@mpel Vangrail lust: veel gr#enteit WOENSDAG 30 NOVEMBER 1977 gjtfeQ j Simt isalsseiifeBs §aarsïiasa C©rsia geeffÉ ©©meert VoUssdansles - Panther Papavers Incbtrace Commando's Geleerden 7 - •.sZ' Vol hartstocht spelen zij de ori ginele zielsmuziek van zigeu ners; met hun „solos de guitar- ra" zetten zij de rumba en fla menco kracht bij; bruisend, uit bundig en toch gracieus - zon dagavond zingen en spelen Mo reno en Rubio in de Quibus, het creafé aan de Lange Haven in Schiedam. Om half tien tapt het duo erop los. Moreno alias Mano is een Spaanse zigeuner, die opgroeide in een artistieke familie. Daar leerde hij authentieke muziek op de traditionele wijze voort te zetten. Rubio ofwel Azul is op en top flamenco-gitarist uit Mexico, maar studeerde lange tijd in Spanje met de beste „old time gypsy" gitaristen. o Moreno en Rubio spelen rumba en flamenco. Als Sinterklaas zich zaterdag middag van zijn drukke werk zaamheden kan vrijmaken, komt bij even langs in het Schiedamse Zoldertheater In de Teers toof waar om half drie Kien Timmermans begint met een voorstelling van dienst poppentheater De Schellen boom. De Sint heeft min of meer toe gezegd, dat hij nieuwsgierig is naar de kindertjes in de Teer- stoof en dus poolshoogte komt nemen - als hij tenminste tijd I heeft. 1 Het programma van Timmer mans heet „De drie goudap- --els". Voor kinderen kost de toegang tot het theater aan de Nieuwstraat een rijksdaalder. Sursum Corda, een christelijke harmonieverenigïng uit Vlaar- dingen, bestond zaterdag 24 september exact 75 jaar. Morgenavond wordt dat jubi leum nog eens benadrukt: in de Stadsgehoorzaal vangt om acht uur een concert aan. De toe gangsprijs daarvoor bedraagt vijf gulden. De Toverbal geeft binnenkort een cursus volksdansen. Vol gens Mieke Noorloos van het Maassluise jongerencentrum zijn minstens twintig mensen nodig die zich inschrijven, an ders gaat het feest niet door. Op maandagavonden gaan de lessen gegeven worden. Wie wel voor volksdansen voelt, geve zich op bij de Toverbal, Lange Boonestraat 33, telefoon 01899-17647. Het cursusgeld bedraagt vijfen twintig gulden voor tien avon den; elke les duurt twee uur. En daar klonk wéér de naam Saluki, die Noorse fonkrock- groep die al bijna beroemd is in dit gebied terwijl nog slechts eenmaal is opgetreden. Dat was in de Tempel in Schiedam. Publiciteit was er genoeg, want daarvóór zouden de Noorman nen er ook al optreden, ware het niet dat de nodige vergunningen ontbraken en Saluki terug naar Scandinavië werd gestuurd. Zaterdagavond treedt de band weer boven de Waterweg op. In de Toverbal te Maassluis is na negenen swingend ritmische muziek te horen van Freddy Dahl (gitaar en zang), Peter Berg Nilsen (saxofoon, percus sie en zang), Sverre Bayer (bas en zang), Kjell Ronningen (pia no, synthesizer, stringensemble en zang) en Björn Jensen (drums). Saiuki heeft één lang- speler uitgebracht Vangrail onderscheidt zich van veel cabaretgroepen door m'et op tenen te trappen: een scher pe maatschappijkritische in stelling is dan ook niet te ver wachten. Juist door dit ingeto gen cabaret, met toch wel wat bizarre humor, heeft de groep zich een bepaald eigen publiek verworven. Dat is wellicht morgenavond, en ook zaterdag vanaf negen uur, te merken in het Zoldertheater, gevestigd in de Teerstoof van Schiedam aan de Nieuwstraat Een poëtisch, muzikaal pro gramma, waarin het ensemble- spel heel belangrijk is, wordt dan gebracht door de vier leden van Vangrail; Reina Boelens, Ghislaine op de Weegh, Jan El- bertse en Guus Fonsioen. De laatste schreef samen met Cees Rutgers het programma, geti teld „Diverse groenten". Dit duo schreef ook Vangrails vorige programma, „Nieuwe avontu ren". *M"s" if; -V: is**' .v-v'sfess „The longest day", de langste film; een indringend beeld van de invasie in Nor- mandië. De grootste militaire operatie uit de geschiedenis is de invasie van de Geallieerden in Normandië, een landing die twee jaar voorbereiding vroeg. Een land ing ook, die ondanks de plannen slaagde bij de gratie van het toeval: de meeste onwaarschijnlijke, doch fortuinlijke gebeurtenissen vonden in die laatste epi- dode van de tweede wereldoorlog plaats. En niet alleen fortuinlijke: er zijn ontelbare doden gevallen. ■jWiSAs&.i-v Vooral veel keramiek is tot nog toe de museumdeuren uitgegaan, gedurende de eerste dagen van de verkooptentoonstelling „Het is geen kunst om Sint te rijn". Hoewel de eerste indruk is dat deze keer de collectie aangeboden kunstvoorwerpen iets kleiner is (het valt op, dat veel mensen nog komen vragen naar de santons, de fraaie poppetjes uit de Proven ce van een paar jaar geleden), blijkt het tegendeel: eigenlijk is veel meer uitgestald - met name grafiek en tekeningen - en van meer kunstenaars is werk naar Schiedam gehaald, ter gelegen heid van deze aardewerkschalen en kommen van Gert de Rijk, min of meer een vaste klant op de traditionele expositie, die zich niet beperkt tot het maken van gebruikskunst ook samengesmol ten wijnglazen van steengoed springen in het oog temidden van alle andere keramische objecten, van onder anderen Veronica Vos, Petra van Heesbeen en de Var lans en Gardelles. De laatsten komen uit de Limoges, het gebied van het grèsaardewerk, zoals dat onlangs was te zien in de Katten- beker op het liesveld in Vlaar- dingen. De prijzen van keramiek variëren van vijf gulden tot tweehonderd. Prenten van Jan Cremer, Geert Voskamp, Comeille, Pieter Hol- stein en Jean Paul Vroom zijn er vanaf vijftig gulden. Er is een beperkte rijksaankoopsubsidie van twintig procent i&Kaïïfln -i De verweving van voorspoed en tegenslag - voor wie dan ook - maakt „The longest day" eigen lijk realistisch genoeg om als oorlogsfilm aanvaardbaar te zijn. Het gaat niet zomaar om een stukje sensatie, geweld en rette- ketet. Pas in de tweede plaats is een leuk gegeven, dat bekende ac teurs in die film meedoen. Een heel rijtje prominenten: Robert Michum, John Wayne, Henry Fonda, Robert Wagner. Robert Ryan, Rod Steiger en Roddy Mc Dowell. Producer is Darryl F. Zanuck, de film is gemaakt naar het boek van Cornelius Ryan, vanaf vandaag in Passage-Bio in zwart-wit, maar de geïnteresseer de moet er wel tijd voor uittrek ken: exclusief reclame en Poly goon duurt de film drie uur en twaalf minuten. In elk geval uw langste filmdag.... In de grote zaal van het Passage theater gaat de Pink Panther zijn tweede week in. Peter Sellers houdt de lachspieren aan het werk in „PP strikes again". De film draait niet vanavond, vanwe ge Ted E astons bezoek aan Pas sage, en evenmin op de middagen van zaterdag, zondag en woens dag; dan draait namelijk - even eens voor de tweede week - een kinderfilm van Tarzan. Tot en met maandag 5 december kan Sinterklaas tegen relatief lage prijs kunst kopen in Schiedams museum, op de jaarlijkse gelagenheidstentoonstelling. Alleen op vrijdagavond aanstaan de is de verloedering van een plattelandsarts te volgen in het Maassluise jongerencentrum, de Toverbal. „Dr Pulder zaait papa vers" heeft in de hoofdrollen Kees Brusse, Dora van der Groen en Ton Lensink en handelt over de brave dokter Kees Pulder, die via een morfinediefstal en de dood van een vroegere studio vriend terecht komt m de armen van een aan drank verslaafde vrouw: Pulder op het slechte pad. Hij veroorzaakt een verkeerson geval. En als na zijn straf zijn lichaam wordt tosgelaten, zoekt hij ook geestelijke vrijheid. In de Toverbal, gevestigd aan de Lange Boonestraat, zijn de eerste film beelden rond negen uur te ver wachten. In de Schiedamse sociëteit met de meeste merkwaardige naam, QT? dus, wordt morgenavond even eens een film vertoond. Het lach wekkende van puur patriottisme komt daarin treffend tot uitdruk king: geen dijenkletser, maar wel een weergave vol spot van een Op de tiende maart van dit jaar hebben mensen in bet Passage theater gedanst! Ted Easton was er, en met zijn band - met als extra artiesten Beril Brydn en trompettist Nat Gooella Borgde hij voor een happening, een avond vol swingende en onge compliceerde jas, kortom, een evenement waarop de Schiedam se Gemeenschap nu nog trots is. Want die stichting had bet geor ganiseerd. Ze hebben het weer gedaan. Van avond. Dan dansen alle mensen. Opnieuw treedt Ted Easton met zijn sextet in Passage op, deze maal versterkt met zangeres Ber- tice Reading en slagwerker Fred dy Crump, de nieuwe Gene Kru- pa- Het moeiteloos tot bruisende jazz komende ensemble geldt als meest succesrijke combinatie uit de vaderlandse dixieland, en daarom rekent de SG weer op een volle bak. Volgens ingewijden verkeert cultuurwethouder Her man Posthoorn al twee weken in feeststemming: in het stadskan toor knauwde hij lastiger dan ooit op zijn jubelpi jp. Het sextet van Easton, want daar om gaat het in feite, bestaat uit Bob Wulffers (trompet), Henk van Meyen (trombone), Pim Hoger- vorst (banjo en trombone), Sidney Pfeffer (clarinet, sopraan- en te norsax), Jacques Kingma (bas) en uiteraard de bandleider zelf (als zanger en slagwerker). Hoogte punten waren voor het orkest twee eigen televisieshows met de Amerikaanse trompettist Bobby Hacket en concerten in Hannover luchtrace in het jaar 1910. Lucht vaartpioniers schrijven rich in voor een toch van Londen naar Parijs, georganiseerd door de Daily Post. Met oude toestellen, wonderlijke machines die meer op kratten lijken, wordt de race begonnen. Niet zonder stuntwerk. Om negen uur vangt de vertoning aan in het sociëteitsvertrek naast het Zoldertheater, in het oude Teerstoofgebouw aan de Nieuw straat. Minder de werkelijkheid weerge vend dan de film van deze week in Passage-Bio in Schiedam is „De vijf commando's", eveneens een oorlogsfilm waarbij de inva sie van de Geallieerden (deze keer m Zuid-Italiè) centraal staat, maar waarin eerder een span nend verhaal is gezocht dan een onverbloemde weergave van hoe het echt ging. Voor liefhebbers van oorlogsfilms geeft dat niet, en daarom gaan zij komende woensdagavond naar Vlietzicht, het Maaslandse disco- en cinecentrum aan het Huis ter Lucht, waar de commando's om negen uur aan hun operatie be ginnen. Een plan K geheten, moet worden onderschept, dat de Duit sers hebben ontwikkeld om de bevrijders dc enadeslag toe te brengen. Dat gaat met zonder bloedvergieten. Mogelijk zijn de geleerden het er nog niet over eens, of een insti tuut als de Toverbal in Maassluis een bepaald nut heeft - maar andersom ligt het minder kriti sch: m het jongerencentrum (waar het morgen ook al raak is met film en zaterdag met een concert) zijn zondag films over geleerden te zien. Vier in totaal: Kepler ontdekte de beweging der planeten rond de zon en bereken de de baan van Mars; Mendel stelde theorieen over genetiek op die uitgangspunt werden voor de moderne, wetenschappelijke bio logie; Gottfried Wilhelm von Leibniz was wiskundige, politi cus, natuurkundige, theoloog en filosoof, voerde uitgebreide cor respondentie met talrijke geleer den en schreef boeken over aller hande onderwerpen, en deed ont dekkingen die voor de heden daagse computertechniek nog van belang zijn; en Alexander von Humboldt was een vooraan staand natuurkundige, die in zijn boek „Kosmos" probeerde te ko men tot een eenheidsbeeld van de wereld. Niet alleen jongeren rijn welkom, in het gebouw aan de Lange Boonestraat 33. en Mannheim, waar bijna negen duizend toeschouwers aanwezig waren. Met grote Amerikaanse jazzartiesten werden tournees ge maakt. zoals met Buddy Tate, Wild Bill Davison, Bud Freeman, Maxine Sullivan en Teddy Wil son. Het optreden van Ted Easton be gint om kwart over acht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 10