edereem is klant bij Koninklijke kaartenhuis" Driekwart eeuw SurëWM Corda99 Inbraak in loods Veel animo voor spitzin-actie' SêAANDAG 5 DECEMBER 1977 vfe: In de fout H NOS filmt Diskus Praten over mensenrechten Jongen handelt in vuurwerk Auto vernield Schade in drie flats Wijkoverleg in Stadsgehoorzaal Smt-IVicolaas bij De Ooievaars 99 99 „Vrouw kom eens uit je huisje" „Kleutercursus" Inbrekers ontkomen 5FSÖCTJ ytaasoff-sz ff i-sdsrueri SttW* St US»* ftfrsseer Het werk achter de schermen. Dat was vrij dagavond het hoofdthema bij het concert van de harmonievereniging „Sursum Corda" in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. De harmonie be stond vijfenzeventig jaar en dat was mede te danken aan de heer T, Sebeï, die niet alleen veertig jaar aan de vereniging is verbonden, maar tevens al meerdere jaren de voorzitters hamer hanteert Vandaar dat hem de eremedaille in zilver beho rende bij de Orde van Oranje-Nassa u r werd uitgereikt door burgemeesterWim Kieboom. Er werd ook nog muziekgemaakt en dit tot volle tevredenheid van de talloze toehoorders. Voor zitter Se bel heeft nog één wens: Een betere bezetting van het kleine koper". Dus trompet tisten en comettisten meldt u aan MMnMminNiuiimHMiMniiiaiiwmuiiiiiMMiiiiiinmuammfflmMramiiMMMMiMiiiimiiwMimimiiMMiuiiM b Twee man bekijken de nieuwe druk pers, de laat ste aanwinst van bet be drijf. I Aan de Lange Haven in l Schiedam staat een I op het eerste gezicht on opvallend pand, waarvan de oude ge* vel Ie Iters aan de vori- ge bestemming van i boekhandel herinne ren. In het gebouw is nu al weer Jaren een bedrijf gevestigd, dat de herinnering aan de vorige bestemming in ere houdt I De produkten van het bedrijf i zijn echter niet alleen als „leesvoer" te bestempelen. Ie- i dereen komt zonder er eigen- lijk bij stil te staan geregeld met het bedrijf, De Koninklij- ke Drukkerijen Roelants, in I aanraking In het gebouw wordt namelijk een groot deel van de Neder- i landse toegangsbewijzen, ben- zinebonnen, tram- en bus- kaartjes en spaarzegeltjes ver- I vaardigd. Een paar békende namen van attracties in ons l land waar zonder drukwerk van Roelants „niet binnenge komen kan worden" zijn bij voorbeeld Diergaarde Bli.j- dorp, Madurodam, Safaripark Beekse Bergen, Keukenhof en de Spido. Het vormt slechts een kleine greep uit de „klan ten" van Roelants. Ook het sportgebeuren maakt gebruik van de kaartjes van het Schie- ■t damse bedrijf. Zo werd bij ongeveer twintigduizend per sonen een stukje van het kaartje voor de vorige week zondag gespeelde voetbalwed strijd Sparta—Ajax afge scheurd, terwijl Haarlem en Utrecht gisteren de toeschou wers een „ander Schiedams produkt" verkochten. Wordt het advies van de politie opge volgd om met het openbaar vervoer naar het evenement te gaan dan komt dezelfde supporter nogmaals met Roe lants in aanraking. Acht van de negen stedelijke vervoers bedrijven behoren tot de klan tenkring van Roelants. Alleen Amsterdam drukt eigen kaartjes in de stadsdrukkerij. Ook komen sommige kaartjes van de Nederlandse Spoorwe gen bij de koninklijke drukke rij vandaan, terwijl ook als met eigen vervoer gegaan wordt bij de „self-service" benzinepomp de nota in vele gevallen rijn oorsprong aan de Lange Haven heeft De o Een kleine greep uit het assortiment van toe gangsbewij zen, bus- en tramkaarten, benzinebon nen, enzo voort door Jan Schrijver huisvrouw legt zonder het te weten met het sparen van ze geltjes van verschillende win kels een verzameling Roe- lants-artikelen aan. Een be hoorlijke opsomming die ech ter nog lang niet alle facetten omvat Bij Roelants wordt namelijk meer gemaakt dan controle- bewijzen, zegeltjes en nota's, die in groten getale van de drukpersen afrollen (vele tien tallen miljoenen per jaar). In het bedrijf worden per jaar ook meer dan een miljoen tijdschriften geproduceerd op velerlei gebied. Namen als „Financieel Economisch Weekblad", „De Houtwereld", „Kosmetiek". „Economisch Statistische Berichten" en „Groei en Bloei" geven een indruk van de verscheiden heid aan tijdschriften. De wij ze waarop de bladen tot stand komen is in de loop der jaren grondig gewijzigd. Adjunct-di recteur E. H, Baas: „Het pro- duktie-proces is tegenwoordig niet zo spectaculair meer. Vroeger werd alles met de hand gezet, wat een behoor lijk aantal zetters vergde Na het „loodzetten" zijn we nu beland in bet tijdperk van het „foto-zetten". De heer E. H- Baas legt op beknopte wij ze uit wat deze techniek be helst „Via een toetsenbord worden ponsbanden vervaar digd die alle gegevens om trent de tekst in code bevat ten. Deze nonsband gaat dan o Frits Hoti- ting bedient het toetsen bord zodanig dat de pons banden de juiste letter tekens in co de bevatten. in een soort kastje, waarin een schijf met lettertekens heel erg snel ronddraait Deze schijf krijgt via de gaatjes in de ponsband als het ware de opdracht een bepaalde letter af te drukken", waarna hij over het uiteindelijke resul taat vervolgt: „Per uur drukt deze machine zestigduizend letters af. Je ziet er niet zo veel van. Alles gebeurt in dat kleine kastje". Na de verdere „vorravervaardi- ging" is het tweede gedeelte van het proces aan de beurt: de „veüenverwerking". De heer Baas: „We hebben een grote en vrij unieke drukpers, die vellen van 96 bij 127 centi meter verwerkt De vellen werden vroeger met de hand ingeschoven, maar dat gaat Stu8» nu ook automatisch. Er is een grote mate van precisie nodig bij het inschuiven van de vel len. Anders komt alles niet op de juiste plaats. Het papier dat tegenwoordig gebruikt wordt is vaak machine-gestre ken, terwijl vroeger meestal kunstdruk papier gebruikt werd*'. Het strijken van pa pier wil zeggen dat oneffenhe den (Baas: „As je niet-gestre ken papier van vroeger onder een microscoop bekeek, zag je „bergen en dalen". Dat gaf moeilijkheden met kleuren druk"). met een laag kalk weggenomen worden. Het strijken van kunstdruk papier vergde een afzonderlijke be handeling, terwijl dat tegen woordig in één behandeling in de papiermachine geschiedt, hetgeen het relatief goedko per maakt kleurendruk te produceren. Dit is belangrijk gezien de tendens in de consu mentenvoorkeur. Hij vervolgt: „De mensen zijn tegenwoor dig kleurgevoeliger dan vroe ger. Dit is ook gestimuleerd door de opkomst van de kleu rentelevisie". De kaartjes komen meestal van een ander soort pers af: de rotatiepers, Deze machines werken niet met losse vellen maar met rollen. De voorzich tigheid blijft bij dit soort arti kelen extra geboden. Baas: „Stel je de gevolgen eens voor als we twee lootjes drukken met hetzelfde nummer. Denk je eens in dat de hoofdprijs op het dubbele nummer valt De controle is daarom erg scherp bij produkten als kaartjes, loten, enzovoort". De j drukkerij dateert uit het jaar j 1843. H. A M. Roelants zag toen een gat in de markt: j grote groepen van de bevol-j king konden het zich niet per- j mitteren de in die tijd dure boeken van niveau aan te schaffen. De adjunct-direk-1 teur: „Wat oprichter Roelants I daaraan gedaan heeft was vrij revolutionair voor die E tijd. Hij gaf namelijk goedko- pe edities uit van werken van grote schrijvers als Vondel en Dickens. Ver voor de tweede i wereldoorlog had hel bedrijf al naam gekregen als het om kaartjes ging". MinuiiiiiiiiuimiiiiiiiiimiNFiinniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiinimiMiiniiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ Gaarne wil ik reageren op het naschrift van het door mij ingezonden stuk „I^ems in de fout" (van woensdag 30 no vember en geplaatst op 1 de cember). In bet bijzonder op de, daarin geopperde „derde mogelijkheid". Gesteld wordt dat gedurende acht dagen, na het besluit van de gemeente raad over het onderzoek van de geloofsbrief, het nieuw te benoemen lid niet geïnstal leerd kan worden en dat ge durende die termijn het geno men besluit herroepelijk zou rijn. acht dat niet juist. Ten aanzien van het al dan niet tarroepelijk rijn van het be sluit het volgende. Het herroe- Pöi van een besluit kan alleen worden verricht door het or gaan, dat dat besluit heeft genomen. Een hoger orgaan kan. een besluit bijvoorbeeld wel nietig verklaren of buiten werking stellen, maar het is onmogelijk voor dat hogere orgaan om een besluit van een lager orgaan te herroe pen. In het door mij reeds geciteerde artikel WI Kieswet staat echter wel dege- djk de term onherroepelijk (aangenomen mag worden dat de wetgever dat niet onopzet telijk heeft gebruikt). Au wil ik even teruggrijpen een Koninklijk Besluit 9 november 1890. Daarin s*aafc „Het staat de raad niet Vrij op zijn einduitspraak om trent de geloofsbrieven van *<n gekozen raadslid terug te komen". raad mag dus een eenmaal genomen besluit over de ge loofsbrieven niet meer herroe pen. Het besluit is dus onher- Schiedam Uit een loods aan de Schiekade rijn het afgelo pen weekeinde een cirkel zaag, twee boormachines en wat klein gereedschap gesto len. De waarde hiervan be draagt 1400 gulden. De dade- r(s) kon de loods binnendrin gen, nadat hij/zij een deur had ingetrapt. De breekscha de komt neer op honderd gul den. Vlaardfngen De NOS komt morgenavond opnamen ma ken van toneelgroep Diskus, die een gratis voorstelling geeft van het stuk „Want Rot terdam moet groeien" in wijkcentrum De Haven aan het Weeshuisplein 18, links in Vlaardingen. De NOS is bezig met een televi sieprogramma over de Rotter damse toneelgroep. De aan vang van het optreden is om acht uur. Vlaardingen Het onderwerp Rechten van de mens wordt donderdagavond aangesne den door de dames C. M, van der Heijden en Ineke Nieuw- straten. Dit tweetal praat op een bijeen komst georganiseerd door het Humanistisch Verbond m samenwerking met Amnesty International in de boven zaal van de Harmonie op de Sdhiedamseweg. De praat avond begint om acht uur. Vlaardingen De veertienjari ge Vlaardinger B. H. dreef vanuit de kelder van de ou derlijke woning aan de Speen kruidstraat een handeltje in vuurwerk. De politie heeft voor de activiteiten van de jongen een stokje gestoken door tachtig strengen miniro- tjes en tien zogenaamde don derslagen in beslag te nemen. Schiedam Om onbekende re denen is aan het Hennuspad in de wijk Woudhoek een ge parkeerde auto vernield. In het voertuig van de 47-jarige rijksloods W. A L. uit Schie dam werden deuken geschopt Bovendien werd een ruit van het linkerportier vernield. De schade wordt geschat op 450 gulden. De loods heeft inmid dels bij de politie aangifte ge daan. laardingen Jeugdige perso nen hebben vrijdagnacht huisgehouden in de hal van dne flatcomplexen aan de Aalscholverlaan in Vlaardin gen. Btj elkaar werd een scha de aangericht van zo'n vier honderd gulden. De daders zijn vooralsnog spoorloos. Vlaardingen - In de Vlaar dingse Öostwijk wordt op donderdagavond 15 december weer een wijkbijeenkomst ge houden, waarbij wijkbewo ners vragen kunnen voorleg gen aan wethouders Goud* riaaa en Bovenberg. Het wijkoverleg vindt plaats in de sociëteitsruimte van de g^Hcgohivn-raal aan de Schiedamseweg. De vergadering begint om acht uur. Iedereen is van harte welkom. Schiedam De kinderen van de Invaliden Vereniging De Ooievaars in Schiedam heb ben afgelopen zaterdag een onvergetelijke middag be leefd. Dank zij Bar Bistro Candlelight van da Reigerlaan uit Vlaar dingen was Sint-Nicolaas met drie knechten naar het club gebouw van de Ooievaars aan de Dr. Zamenhofstraat geko men. Organisatrice Fré Hen- nink, die het feest voor de invalide kinderen had georga niseerd, was zeer verrast toen eigenaar Arïe Westerdijk ook voor elk kind nog een mooi cadeau meebracht. roepelijk geworden hetgeen inhoudt dat het oude raadslid (hier Van der Wilk) vanaf dat moment, op grond van artikel W7 Kieswet, geen lid meer is van de raad. Ten aanzien van de onmogelijk heid om het nieuw te benoe men raadslid binnen acht da gen, na het besluit over de geloofsbrief, te installeren het volgende. Het is mij niet be kend op welk wettelijk voor schrift deze onmogelijkheid wordt gebaseerd. Waarschijn lijk wordt daarbij uitgegaan van de in artikel U 14 Kieswet gestelde termijn. Hierin staat echter alleen de termijn gere geld waarbinnen een !.<*- zwaarschrift, bij Gedeputeer de Staten, tegen het raadsbe sluit kan worden ingediend. Dit bezwaarschrift staat, mijns inziens, echter geen in stallering van het nieuw te benoemen raadslid in de weg (een voorbeeld hierbij kan zijn: de procedure bij provin ciale staten waar het nieuw te benoemen lid terstond na het positieve besluit over de ge loofsbrief wordt geïnstal leerd). Gedeputeerde Staten staat ech ter wél de mogelijkheid open om op grond van een be zwaarschrift of ambtshalve het raadsbesluit nietig te ver klaren en indien het raadslid reeds is benoemd het raad slidmaatschap vervallen te verklaren. Op grond van deze punten bEjf ik van mening, dat de heer Van der Wilk vanaf het twee de agendapunt als gewoon burger" aan de beraadslagin gen in de raad heeft deelgeno- mea Wemer van Katwijk Jan Steenstraat 20, Schiedam. Vlaardingen - "Verheugend", vindt mevrouw N. Jiskoot - Huisman de belangstelling die de bewoners van de Oranjebuurt hebben getoond voor baar plannetje om een aanzet te geven tot de verwezenlijking van het parkje op het Landje van Ghardon. In totaal hebben dertig mensen laten blijken als sympathisant de zogeheten, "spit-in-acüe" te ondersteunen. Veertien bewo ners van het buurtje in Vlaar dinger Ambacht hebben me vrouw Jiskoot medegedeeld, dat zij best bereid zijn om daadwerkelijk mee te helpen. Het plan houdt in, dat bewoners de afdeling plantsoenendienst van gemeentewerken zullen helpen met het "beparken" van het Landje van Chardon, gelegen aan het einde van de Prins Bernhardlaan bij de splitsing met de Burgemeester Verkadesingel. RET-bus 52 rijdt hier momen teel nog. Maar de busroute zal worden veriegd en de plant- Vlaardingen In gebouw de „Heipaal" aan de Reigerlaan wordt woensdag weer de mo gelijkheid geboden met ande re vrouwen te praten over allerlei zaken die het vrouw zijn betreffen. De ko/fie-bar is opgezet door een aantal vrouwen onder het motto „Vrouwen kom eens uit je huisje" en beoogt mede de geïsoleerd levende huisvrou wen te bereiken. Voor oppas van kinderen wordt daarom gezorgd in het centrum de .Heipaal". Om de dames stof tot discussie te geven, houdt eerst Patty Woltman een lezing over de „Positie van de vrouw in het gezin". De koffie in de „Hei paal" is om half tien klaar. Vlaardingen De Vlaardingse vereniging voor gezondheids zorg te ter kruis organiseert een zogeheten kleutertursus. In januari gaat bet gebeuren van start In ieder geval wor den zes avonden gehouden. De eerste op woensdag 11 ja nuari. Problemen komen aan de orde als: mijn kind wil niet eten. Jantje is 's nachts zo angstig en andere dingen. Dames, die over dit soort zaken Willen praten, zijn op 11 ja nuari van liarte welkom in gebouw In ter kruis aan de Flo- rislaan 41 in Vlaardingen, Kosten pear persoon voor het zestal bijeenkomsten bedra gen 18 gulden. Een echtpaar betaalt dertig gulden. soenendienst heeft al een ont- werp-plan klaar liggen voor de aanpak van het landje. De kosten hiervan zijn echter no gal aan de hoge kant De ge meente zou er voorlopig geen geld voor hebben. Mevrouw Jiskoot polste daarom de interesse van de bewoners van de Oranjebuurt om "zelf te gaan spitten". Zij vertelt: "Het terreintje ligt er nu on bruikbaar bij. De paadjes zijn een en al klei. Het is een glibbenge boeL Wij willen dan ook een aanzet geven tot het realiseren van de plannen van de heer Davidse van de plant soenendienst". Op korte termijn gaat mevrouw Jiskoot op de dienst van ge meentewerken verslag uit brengen van de getoonde be langstelling in de wijk. Moge lijkerwijs wordt het bestaan de plan van de plantsoenen dienst dan nog aangepast aan wensen van de bewoners. Vlaardingen Drie jongens braken donderdagavond in In een kelderruimte aan de Vlaardlngse Londenweg. De daders werden daarbij ge stoord, maar konden tijdig de benen nemen. Een reeds uit de kelder ontvreemde brom fiets en helm met een totaal waarde van ƒ850,- moesten rij achterlaten. Het onderzoek naar de inbrekers wordt voortgezet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3