spom Counters Sunlight Bolnes fataal RijsoordPPSC; terechte deling De AlMas erg lief voor BBSS TSB: te veel kassen nodig Ylaardingen werkt achterstand weg MW'27 speelt Fiershil in de kaart Excelsior Maassleis weer HVO mist overtuiging MAANDAG 5 DECEMBER 1977 «si Good-old Jan van Genderen een doorlopend gevaar 4 Vlaardingen Het uit- duel tegen HPSV werd voor Vlaardingen moeilijker dan was verwacht. In het Haag se Zuiderpark kwamen de volgelingen van Vlaardlngen-trainer Wim Koppelaar niet verder dan een 2-2 ge lijkspel Deze eindscore werd bereikt nadat Vlaardingen tot twee maal toe een achter stand had weggewerkt. De strafworp, die Vlaardin gen in de tweede helft te gen kreeg, was een ca deautje voor HPSV. De gasten kwamen daarna te recht op een 2-2 deling. Vlaardingen toonde zien technisch de betere ploeg en was vaardiger in de opbouw. De thuisclub moest het hebben van de „counter", en juist daar vergiste Vlaardingen zich. In de tweede periode moest doelman Dick Bos van de bezoekers dan ook tweemaal voor de voeten van de tegenstander dui ken, om uit zo'n tegenstoot erger te voorkomen. Dat ging de Ylaardingen-goalie goed af. Vlaardingen, zonder de gebles seerde Ger van der Lek en Kees van der Mark, was in de eerste acht minuten van het duel regelmatig op de helft van de tegenstander te vin den. De tegengoal in de acht ste minuut was dan ook het gevolg van de verrassing van de thuisclub. HPSV kwam daarna beter in zijn spel en Vlaardingen moest tot de der tigste minuut wachten voor dat Theo Jansen een goede kopbal kon loslaten. Die werd echter van de doellijn ge haaid. Vlaardingen vergat in die periode uit de eerste lijn te schieten. Na vijf minuten in het tweede hoofdstuk kwam Vlaardingen verdiend gelijk door Theo Jansen: 1-1. De strafschop bezorgde de gasten de 2-1 achterstand. Ron Bon- gers tekende tenslotte 2-2 aan. Maasland MTW2Ï ls er niet in geslaagd om koploper Piershil van de troon te sto ten. De Maasïanders, die de punten zeil hard nodig had den om uit de onderste helft van de ranglijst weg te ko men, moesten een 1—2 neder laag Incasseren. Een onnodi ge nederlaag, maar MW speelde Piershlï In de kaart door veel kansen te missen en bovendien het tweede doel punt weg te geven. In de eerste 25 minuten was het aan beide rijden aftasten, zon der dat er veel gebeurde. Toen nam Piershil onver wacht de leiding, toen Van Iepenburg vanuit het midden oprukte. De verwachte voor zet bleef uit, omdat Van Ie pen burg van 25 meter een schot lanceerde dat de MW- defensie incluis doelman Van de.Wetering verraste: 0—1. Tien minuten na de thee, in een fase dat MW even met tien man speelde door een blessu re van Dick Lagerwey, was Piershil erg dichtbij een twee de treffer. De kogel van Dick Schneider beukte echter de lat, zodat MW inmiddels met Dick Vreeswijk voor La gerwey niet verder achter op raakte. Piershil moest in de daarop vol gende fase terug, want MW nam het initiatief. André de Baan kwam alleen voor doel man Van Brakel, die de ge lijkmaker echter voorkwam. Schoten van Huib Bos en Vreeswijk gingen naast, ter wijl aan de andere kant een afstandschot van Achterberg ook maar rakelings naast ver dween. Na een half uur spelen vergooi de MW de karnen op een beter resultaat Een misver stand tussen Joop van Berkel en doelman Van de Wetering werd door Dick Burger reso luut afgestraft: 02. De wed strijd leek beslist, maar vijf minuten later richtte MW rich toch nog op. Laatste man Leo Jansen was In het centrum verschenen, en na aangeven van De Baan bracht hij de spanning terug: 1—2, Piershil kwam toen on der zware druk te staan, want MW voelde zich nog niet verslagen. Vij' minuten voor tijd scoorden de Maas landers zelfs, maar scheidsrechter Reijgersberg keurde de door Huib Bos in geschoten bal echter af. Ridderkerk Resultaatvoetbal, dat was de eerste conclusie die getrokken kon worden na de wed strijd Bolnes-Sunlight Dat voetbal werpt nog steeds zijn vruchten af zeker tegen een ploeg als Bolnes die daartegen nog niet de juiste taktiek gevonden heeft. Het was daarom niet verwonder lijk dat Sunlight, na tachtig minuten onder pressie te hebben gestaan, toch met grote vreugde en de 3-0 zege van het veld kon wandelen. Een groot deel van deze prestatie was te danken aan keeper Leo Verdun, die, samen met voorstop per Eugin Sordan, onge looflijk goed werk ver richtte in de Vlaardingse achterste linie. Bolnes stel de daar erg veel kwantiteit tegenover, de ene aanval na de andere rolde naar het doel van Sunlight, maar Bolnes had echter geen greintje geluk getui ge het aantal keren dat paal en lat redding moes ten brengen en het kon ook niet de rust opbren gen in de ploeg om het resultaatvoetbal van Sun light te doorbreken. Daarbij trad Suriight-speler Bas Post naar voren door z'n bijzonder provocerend spel dat niets met voetbal, zelfs niet het gewraakte resultaatvoetbal, te maken had. Z'n Bolnes tegenstre ver op het middenveld (Kees Liedorp) was 20 dom erop in te gaan onder het oog van scheidsrechter Amouts, wat hem prompt een boeking opleverde. Dit gebeurde bij een 2-0 stand diep in de tweede helft, toen. de wedstrijd in feite al beslist was! Het maakte het spel er niet aantrekkelijker op en wat als ontspanning bedoeld was, leverde in hoofdzaak ergernis op van zowel spelers als kij kers. Trainer Arie Baas van Bolnes later: „Ik vond dit puur af braakvoetbal en door dat eer ste doelpunt wierp het nog vruchten af ook". Zijn naamgenoot, de trainer van Sunlight, Gert Baas was het er niet mee eens: „Verwacht je, dat we hierheen komen om ons te laten afslachten. We rijn hier gekomen voor één punt en we hebben er twee. Dus ik ben dik tevreden. We zijn zó uit de afdeling, achter elkaar, doorgedrongen naar b Cees Klootwijk kan de Sunlight-speier niet afstoppen. If Karakteristiek moment uit Bolnes-Sunlight. fer. SS de derde klas en om je dan te handhaven moet je je eigen spelletje spelen". De eerste fase van de wedstrijd was weinig interessant, de ploegen tastten elkaar af zoo- der dat één van hen echt gevaarlijk werd. Arie Troost en Henk Schotte voerden de eerste Bolnesser aanvalsac- ties aan, terwijl Gert van Dongen diverse schoten los- De Vlaardingse goalie Leo Verdun voorkomt weer een Bolnes-tref- dere kant bezig Bolnes-keeper Nees Fi ach en aanvoerder Kees Sla handen vol werk te geven. Een teleurgestelde kee per Nees Flach daarover: „Toen waren we al gewaar schuwd voor de aanvals- kracht van Sunlight. Zo nu en dan werden al onze verdedi gers uitgespeeld, zelfs Kees Sla Toen we vol in de aanval gingen, stond er bij ons geen mens meer achter en die gas ten (Sunlight, red.) waren ont zettend snel in de counter". Voor Bolnes was er veel pech. Arie Troost zag zijn inzet ge keerd door een ongelooflijke reactie van de keeper, voor Henk Schotte stond de paal een doelpunt in de weg en Cees Klootwijk ondervond dat de lat al even onverbidde lijk was. Een pass van Mar Verburg op Boudewijn Groen betekende onverbiddelijk al vlak voor rust „hangen". Het stond 1-0, waarbij Kees Sla en Jan Weij niet vrijuit gingen. Na een knappe solo in de tweede helft van wéér Mar Verburg was het John van Aken die 2-0 liet aantekenen en Boude wijn Groen scoorde na op nieuw een snelle counter 3-0, waarmee de wedstrijd volle dig beslist was. Dat beide ploegen daarna nog door knokten voor een beter resultaat was positief, maar de manier waarop stelde wei nig voor. liet die nog niet de goede richting hadden. Boudewijn Groen en Sjaak Toankotta waren aan de an- Schiedam Zou HBSS de opgaande üja, die de laatste twee weken in een gelijkspel en een over winning had geresulteerd, vasthouden en zou De ALblas de neergaande lijn van de laatste nederlaag blijven volgen? Dat waren de vragen die beide trainers, Szalay en Monshouer, zich vóór het begin van de wedstrijd HBSS-De Alblas afvroegen. Voor HESS een bijzonder belangrijke wedstrijd, gezien de laatste plaats op de ranglijst en voor De Aiblas van belang, om bij verlies ook niet té gevaarlijk in de bedreigde zóne terecht te komen. Na afloop van de goed door scheidsrechter Van Namen geleide wedstrijd straalde het geluk van De Alblas trainer af, terwijl dat van trainer Sza lay op storm stond. Oftewel een uitslag van 0-2 in het voordeel van De Alblas. Een score die beslist niet te hoog uitgevallen was, want hadden de Alblas-voorwa artsen wat beter met hun kansen omge sprongen, en had Cees Ver dam niet enkele zekere doel punten voorkomen, dan was de nederlaag voor de Schie dammers helemaal ondraag lijk geweest Natuurlijk mocht HBSS als ex cuus aanvoeren dat drie van zijn spelers niet beschikbaar waren. In de achterhoede suk kelt aanvoerder Leen Dijks hoorn nog steeds met een on willige knie, in. de middenlinie was Cees Wijsbroek nog niet helemaal fit, terwijl in de voorhoede Martin Mever naar het ziekenhuis moet om zich van een liesblessure te laten verlossen, wat in de stoot kracht van HBSS wel een slok op een borrel scheelt Trainer Szalay had geprobeerd dit op te lossen door laatste man Henk Scharloo nu als middenvoor te laten opereren, en Siem van de Marei als laatste man op te stellen. Hoe wel Siem het niet onaardig deed, bleek toch de achterhoe de danig verzwakt en sneden de Alblasvoorwaarlsen soms als koek door de boter. Vooral Dik Vlot bleek vaak een on grijpbare spitsspeler, die met menige -aktie veel verwarring in de Schiedamse veste sticht te. Maar ook „good-old" Jan van Genderen was met zijn 35 jaar een doorlopend gevaar voor de HBSS-achterhoede. Na een kwartier in de eerste helft -werd het eerste doel punt aangetekend. Een corner van Gerrit van Mnylwijck kwam bij aanvoerder Aad Zwart bol, die een simpele kopstoot losliet, waarna de bal op de grond caramboleer de en vervolgens tussen een woud van spelers, die geen enkele poging deden de bal te stoppen, in het doel ver dween: 0-1 das. HBSS trachtte uiteraard wat te rug te doen en een schot van Peter Boon, <tie beslist zijn dag niet had, ging rakelings naast Het meeste gevaar le verde echter nog een terug speelbal van Engel van der Es op, die keeper Rieks Zuider- baan met de grootst mogv'ijke moeite uit zyn doel kon halen. Op slag van rust tekende De Alblas zijn tweede doelpunt aan. Dik Vlot kon in alle rust de bal aannemen, van zijn linker voor rijn rechter voet leggen, en daarna op zijn ge mak onhoudbaar uittelen, dat dus 0-2 betekende. In de twee de helft van hetzelfde laken een pak, met kunst en vlteg- werk wist HBSS zich voor een grotere nederlaag te behoe den. Ridderkerk Na afloop van de wedstrijd Rijsoor- d—PPSC (0—0) waren, beide trainers, Hans Ruytenberg van Rijsoord en Hans Kostense van PPSC, uiterst tevreden, over de inzet en het uit gevoerde eoncept van hun team. Hans Kosten se: „Als ik de hele wed strijd bekijk, dan geloof ik wel, dat wij een kleine overwinning hadden ver diend, ofschoon ik met de deling óók vrede kan hebben1'. Zijn collega Hans Ruytenberg en tevens mede-cursist bij de KNVB in Zeist voor het diploma B daarover: „Ik ben van mening, dat het gelijk spel terecht was. Zowel bij ons als bij PPSC waren er mogelijkheden om de score te openen, maar de afwerk ing faalde op beslissende momenten". Beide teams speelden nogal behoudend. Het kwam dan ook te vaak voor, dat er „vrije" ballen vanaf grote afstand werden terugge speeld. In het begin had Rijsoord een licht veldoverwicht Vooral Johnny Djermor liet blijken, dat hij er zin in had. Vanwe ge de vorst hadden diverse spelers echter moeite om. zich staande te houden. „VTieggewicht" Johnny Djer mor passeerde en dribbelde erg gemakkelijk. Hans Kos tense zag dat gevaar in en gaf Wout van Vuren op dracht om mandekking toe te passen. Hans Kostense: „Deze knaap (Johnny Djer mor) kon zich in het begin lekker uitleven. Hoewel ik geen voorstander ben van strenge mandekking, bleef mij niets anders over dan Wout van Vuren deze op dracht te verstrekken**. Mede door enige kleine over tredingen van Wout van Vu ren zakte Johnny Djermor enigszins terug. De achter hoede van PPSC (Meindert van Veen, Rob de Nijs, Dik Vos, Leo Alders) had geen moeite om de aanvallen van Rijsoord tegen te houden. Al dient wél vermeld het wor den, dat Dammis Dorsman, Anton de Boer en ook Arie Wilschut erg veel werk ver zetten. Vooral in de lucht was Rob de Nijs erg sterk, terwijl invaller Leo Alders een goede wedstrijd speelde. Rijsoord zag geen mogelijkhe den. om de sterke verdedi ging van PPSC uit te spelen, zodoende trachtte Leo La gendijk vanuit de tweede bjn successen te creëren. PPSC's doelman John Ver ingmeier bewees, dat hij uit het goede hout was gesne den. Na de wisseling gaven beide teams de voorkeur aan de counter. Dit hield in, dat Rij soord noch PPSC enig risico nam. Hans Ruytenberg: jk heb de jongens gezegd, dat wij niet in de val moesten lopen. Uit ervaring weet ik, dat PPSC snel kan counte ren". Al naar gelang de wedstrijd vorderde nam PPSC hert ini tiatief geleidelijk over. Hans Kostense: „In de rust had ik met aanvoerder Koen Win kelman afgesproken, dat wanneer de tegenstander niet zou drukken wij een kwartier voor het einde zou den -proberen, om het initia tief over te nemen*'. In die fase bleek, dat ook de achterhoede van Rijsoord (Hans en Louis Verschoor, Car Batenburg, Cees Rut ten) goed op dreef was, te vens speelde doelman Anton van der Steen een uitsteken de wedstrijd. Rijsoord kwam nog goed weg, toen arbiter De Looper geen strafschop gaf toen Anton van der Steen een overtre ding beging ten opzichte van Wout van Vuren, ofschoon er in eerste instantie een buitenspelsituatie van Nico de Vries aan vooraf was ge gaan. Dus toch gerechtig heid. Hans Kostense hier over: „Dit was natuurlijk een strafschop. De scheids rechter liet Nico de Vries, hoewel hij buitenspel liep, doorgaan en de bal leek een prooi te worden voor Wout van Vuren, die vrij voor doel zou komen maar doordat de keeper Wout van Vuren om ver liep, ging het feest niet door". PPSC's „kilometervreter" Ni co de Vries (zeker in het tweede bedrijf de beste man bij PPSC) verzette bergen werk om de achterhoede van Rijsoord onder druk te zetten. Leo Lagendijk kreeg ook een reële mogelijkheid om te scoren maar zijn slap pe schot ging ver naast. Bij Rijsoord werd Ad Bossers vervangen door Adrie de Ruiter terwijl bij PPSC Aad Goedendorp en Wout van Vuren werden ingewisseld voor Ruud de Wit en Joop van Veen, maar het hielp niet. De wedstrijd eindigde zoals deze begonnen was. Hans Ruytenberg over PPSC: ,Jk vind PPSC een goed elftal hebben. Terecht staat PPSC op één van de hoogste plaatsen in de afde ling. De ploeg is erg beweeg lijk en moeilijk te bestrijden. Ook mede daardoor ben ik blij met de deling". Nieuwendljk Excelsior lijkt patent te hebben op gelijke spelen- Ook in Brabant kwam de forma tie van trainer Leen Ad miraal niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen Al te na, nadat de Maas- sluizers eerst een voor sprong namen. De angst om deze voor sprong te verspelen, speel de het elftal van Excelsior in het verdere verloop dui delijk parten. De dekking liet te wensen over en het slechte plaatsen gaf Alte- na de mogelijkheid keer op keer gevaarlijk te wor den. Bij het hardwerkende Altena viel vooral de voortdurende beweging op. Excelsior Maassluis begon de eerste twintig minuten veelbelovend. Dick Ver- burgh verzilverde met een kopbal aan het eind van deze periode een kans, zo dat het genomen initiatief niet onbeloond bleef. Na dat Excelsior terugviel konden de Brabanders net voor de rust gelijkmaken. Excelsior pakte de zaken na de pauze wat krachti ger aan, zodat de thuis club geen uitgespeelde kansen meer kon creëren. Excelsior-doelman Jan Willem Abbas stond ver der alle gevaar in de weg. Omdat ook de Maassluise ploeg geen vuist meer kon maken gaf de uitslag de verhoudingen goed weer. Loosduinen TSB behaal- de in en tegen. Loosdninea een alleszins goede preste, tie om met 1-1 af te slul- ten. Voor TSB heeft et echter veel meer in geze- ten, zeker voor de rast. De beslissing had met de thee al lang gevallen moeten zijn, maar TSB verzuimde de kansen af te maken. In plaats van een voor- sprong van drie of zelfs meer doelpunten, was de marge bij rust slechts één treffer. Halverwege de eerste helft had Wim Stoe- velaar eindelijk sukses. nadat TSB een groot over wicht had veroverd. Voor en na dat doelpunt, kreeg TSB echter veel meer kansen. Het zelfver trouwen om te scoren ont brak echter, al had TSB ook pech. Want tweemaal scoorde Jeroen Roovers wel, maar wegens ver meend buitenspel en aan vallen van de keeper ging dat feest niet door. Ook ïn de tweede helft kreeg! TSB de gelegenheid de' voorsprong uit te breiden Binnen vijf minuten was die gelegenheid er voor Stoevelaar en opnieuw Ro overs. Opnieuw slaagden zij er niet in de bal over de lijn te werken. Zoals zo vaak voorkomt na uitblijven van succes, ver slapte TSB iets. Loosdui- nen kwam pas toen aan wat offensieve daden toe Hetgeen na een halfuur prompt een doelpunt ople verde, toen een vrije trap in de Vlaardingse doei* mond bleef hangen en ui teindelijk langs kansloze Gerrit van der Velden werd ingekopt: 1-1. Den Haag HVO maakt een moeilijke periode door. Juist in het jabi- leumseizoen (50 jaar) verkeren de Vlaardln- gers halverwege de competitie in ernstige degradatiezonen. Er zijn nog wel zo'n der tien wedstrijden te spe len, maar de strijd lijkt zich onderaan no; slechts tussen vier clubs af te spelen. Daarbij is dan ook HVO, dat in de uitwedstrijd tegen DITNO opnieuw met een nederlaag geconfronteerd werd. Het werd 2-0 voor DUNO, louter en alleen door het gebrek aan over tuiging en zelfvertrouwen bijHVO. Voor de rust immers speelde HVO beter, maar het leid de tot niets. De Vlaardin- gers misten de durf om een keer te schieten en DUNO voer daar wel bij. Tien minuten voor de rust, kwam HVO zelfs op ach terstand, toen een straf schop werd toegekend Weliswaar zwaar omstre den, omdat de bal op de rand hands zou zijn ge maakt. Dat was dan nog aangeschoten ook, maar de scheidsrechter legde de bal toch op de stip. DUNO greep die surprise ff aan: 1—0. In de tweede helft nam alle risico's om tenminste; gelijk te komen. Met vjer a vijf spitsen werd DUjw' onder druk gezet, maïs het geluk was niet met oe Vlaardingers. Schoten ij» Eddie Schilder en Jan A*- derliesten werden van je lijn gehaald. Dat DUNU. kort voor tijd nog een kea gebruik maakte van verwaarlozen van Vlaardingse defensie, waj niet zo vreemd meer:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4