tij 'je bij je ouders' Wie maakt hei lekkerste Kerstmenu? Gestolen waar in bonwlmt 'Vanavond bijeenkomst huisvesting jongeren I "I 11 i Laat december een feestmaand blijven College zoekt nog beheerder voor oude Toeleveringsbedrijf Vlaardingse PvdA groeit als kool Man valt liersen schudding Gestolen tas leeg terug Surprises van de politie Jongetje onder j auto Gouden jaren Het kan nog net DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 3 Drie arrestaties Vlaardingen Opnieuw blijken zelfgebouwde hutten van jon geren bergplaatsen van gesto len waar te zijn. In verband hiermee heeft de Vlaardingse politie drie jongens van vijf tien jaar gearresteerd. De knapen hadden enkele dagen geleden ingebroken in de Don Boscoschool aan de Cura?aa- Jaan en daar een grote hoe veelheid speculaaspoppen, snoepgoed, strooigoed en fles sen limonade, bestemd voor het te houden sinterklaasfeest meegenomen. Voorts richtte het drietal voor circa 300 schade aan aan de school. Een ingesteld onderzoek leidde naar de hut van de jongelui aan de Surinamesingel. Het onderzoek is, zo heeft de poli tie laten weten, nog niet afge sloten. Ongeveer anderhalf jaar geleden moesten enkele van dergelijke hutten worden afgebroken, omdat deze toen al dienden als „magazijn" van gestolen waar, tot radio's en tv'stoe. Schiedam Door de gladheid is de 74-jarige M. B. in Nieuwland onderuit gegaan. Na deze val op de Nieuwe Damlaan is de bejaarde Schiedammer met een hersen schudding in het Gemeente ziekenhuis opgenomen. Schiedam In de Van Deven terstraat is de tas terugge vonden die kort tevoren aan de Koemarkt was gestolen van de 28-jarige L. M. L. W. B. De 60 gulden die erin had den gezeten waren we! ver dwenen. De tas was. gestolen terwijl de Schiedamse had staan wach ten op lijn 8 naar Rotterdam. Een bewoner van Nieuwland die de tas op straat zag liggen heeft hem naar het politiebu reau gebracht Vlaardsngen - De Vlaardingse politie heeft afgelopen maan dag negentien automobilisten, een leuke „surprise" bezorgd. Zij reden door het rode licht op de kruising Burgemeester Verkadesinge! en de Burge meester HeusdensJaan. Helaas bleef het hier niet bij. Op de kruising Van de Linden Van de Heuvelsingel en de Burgemeester Heusdensiaan werden elf chauffeurs om de- 1 zelfde reden op de gepeperde bon gezet. Tenslotte zagen j twee chauffeurs het rode licht 1 over het hoofd op het Plein j Emaus. Schiedam Aan de Swammer- damsingel in Oost is de 7-jari- ge Francisco Jurato Pakito onder een auto gekomen. Het 1 Spaanse jongetje uit de Van Marumstraat was plotseling van achter een geparkeerde j auto de rijbaan opgelopen. 1 Een passerende automobilist, j de 56-jarige J. H. eveneens uit Schiedam, kon hem niet meer ontwijken. Het voetgan- gertje moest na de botsing in het Noletzlekenhuis worden opgenomen met een gebroken onderbeen. Maassluis Mevrouw C. van Dijke-van Dijk, de echtgenote van de Maassluise burgemees ter bezoekt vrijdag 9 decern- ber het echtpaar XV. J. Zwaard, H, Zwaard-de Neeff, Van Ostadestraat 8b in Maas sluis. Dit gebeurt ter gelegen heid van bet vijftigjarig huwe lijksfeest van het echtpaar Zwaard. De heer Wilhelmus J. Zwaard werd op 16 februari 1903 in Maassluis geboren. Zijn vrouw Hilleganda kwam op 21 december 1905 ter wereld, en wel in de buurtgemeente Vlaardingen. Het huwelijk werd op 7 december 1927 in klaasland voltrokken. Enkele weken later op woens dag 21 december, vieren de heer en mevrouw Bakker hun gouden bruiloft Een voor proefje van de feestelijkheden kfn het echtpaar op woens dag 14 december tegemoet hen. Dan komt namelijk me vrouw Van Dijke naar het bejaardencentrum De Vloot om het echtpaar namens de gemeente haar gelukwensen aan te bieden. Natuurlijk komt zij niet met lege handen. Paulus Bakker werd op 25 juni 1905 te Rotterdam geboren. Zijn vrouw Pleuntje Valstar kwam op 30 mei 1907 in Maas land ter wereld. Na hun hu welijk in 1927 vestigde het paar zich in Maasland. Sedert 24 januari van dit jaar woont het in De Vloot 'Blijf nog maar een Jongeren staan in de kou: het actiecomité wil voor deze groep huisvesting ijveren. Voor jonge woningzoekenden schijnt de gemeente Schiedam niet daadwerkelijk iets te doen. Daarom hebbed zeven jongeren, getergd voor die laksheid, een actiecomité opgericht dat een betere huisves ting van jongeren beoogt. Vanavond wordt een openbare vergadering belegd in de Kreek, Lange Haven 92. „Al een jaar is nu een stuur groep aan de gang, in volle beslotenheid; je hoort eT nooit iets van", zegt Tobie Broos {22), initiatiefneemster, samen met enkele anderen. „Wel is bekend dat onlangs een nieuw rapport is vervaardigd door die stuurgroep, maar wat er in staat, wat de conclusies zijn, of bepaalde plannen zijn ontwikkeld, dat komt niet naar buiten. In Rotterdam zijn ze op die manier al twee jaar bezig. Alleen al het plan nen maken heeft daar vijftig- dui2end gulden gekost. Ver der gebeurde er niets con creets. Wel werden architec ten ingeschakeld, maar terwijl nog niet eens zeker was of er geld voor die plannen was. Dus blééf het bij plannen. Maar in plannen kan je niet wonen". Het actiecomité wil voorkomen, dat het in Schiedam ook die kant opgaat. Bij de gemeente worden harde eisen op tafel gelegd: het comité spreekt zich uit voor goede en betaal- door Kor Kegel bare woningen voor jongeren en vindt, dat burgemeester en wethouders ook maar eens moeten duiven erkennen dat de woningnood vooral bij jon geren hoog is. Het feit. dat jongeren worden achterge steld bij toewijzing van wo ningen en huursubsidie, noemt het comtié volstrekt verwerpelijk. Wie ouder is dan achttien mag zich al laten inschrijven, maar volgens Tobie Broos is dat in de praktijk een farce. „Als je je opgeeft, krijf je van de ambtenaar te horen: oh, er zijn zoveel wachtenden voor u, blijf nog maar een tijdje bij je ouders thuis wonen. Die situatie is anders, wan neer je een woning met een huur van boven de vierhon derd kunt betalen. Welke jon gere kan dat?" „En wordt dan eindelijk eens een woning aan een jongere toegewezen, dan is dat een afdankertje, een oud pand. Als je goed wilt wonen, als jongere, en dan niet in een hondehok of een klein eenka- merflatje, dan is dat voor mensen van rond de twintig veel te duur. Zo wordt de jongere dubbel gepakt; zijn salaris of uitkering is al veel minder en bovendien is zijn kans. op een woning kleiner. Alleen als je a! zelfstandig hebt gewoond of als je een sociale indicatie hebt, kom je sneller in aanmerking", zegt Tobie Broos. Binnenkort wordt burgemeester drs. Arie Lems het verzoek gedaan, of het comité kan plaatsnemen in de stuurgroep voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, die tot nog toe openbaarheid schuwt. In die stuurgroep zitten mo menteel de gemeente, het JAC, stichting Man-Vrouw- Maatsehappij, de ANJV, stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers, het pro ject voor begeleidende kamer bewoning De Lindenhof, de stichting van samenwerkende Schiedamse woningcorpora ties, en bij tijd en wijle ook leden van het vroegere kra kerscomité De Laan. Tobie Broos: „Het is jammer dat die groep uit de Laan uit elkaar is gevallen, anders zou je van die kant veel mede werking kunnen verwachten. Het ligt wel in onze bedoeling - de traditie een beetje vóórt te zetten: mensen die willen kra ken krijgen onze steun, niet alleen omdat zij dan een dak boven het hoofd hebben, óók als een protest tegen de ge meentelijke overheid." De leden van het actiecomité (gemiddelde leeftijd iets bo ven dc twintig) hebben voor een deel zelf slechte ervarin gen opgedaan bij het zoeken naar een woning. Allen weten zij: het is geen pretje om lang op de wachtlijst te staan. „Je bent min of meer gedwongen toch met een boterbriefje aan te komen kakken: als je ge trouwd bent, kost het minder moeite. Bij de ambtenarij kij ken ze nog wel vreemd aan tegen een jong iemand, die op zichzelf wil. Achttien jaar, mooi niet: in de praktijk ligt die leeftijdsgrens Vel hoger." Tobie Broos meent, dat de ge meente het jongerenprobleem negeert: „Alsof het niet be staat, alsof het met die kin dertjes wel meevalt." Zij wijst op de nota-Van Dam, vervaardigd door de staatsse cretaris die het voortdurend Spaans benauwd kreeg van actiegroepen. „In die nota staat, dat vóór 1980 veertig duizend woningen zouden worden gebouwd. Het voor bije jaar zijn dat er voor jon geren iets meer dan duizend geweest! En dan kijk ik nog niet eens naar de huur ervan en de kwaliteit Het actiecomité voor huisves ting van jongeren is drie we ken geleden gestart en is in middels alle plaatselijke buurt- en clubhuizen iangsge- gaan om van zijn bestaan kond te doen. Binnenkort wordt contact opgenomen met Iglo, de woonkrant voor men sen die in de kou staan, een uitgave van de landelijke or ganisatie belangengroepen huisvesting. Ook wordt uitge dokterd, wat de nota-Van Dam in cijfers, voor Schiedam betekent. „Met die harde getallen willen- wij het stadsbestuur aanto nen, dat voor jongeren veel te weinig wordt gebouwd of ge renoveerd," 2egt Tobie Broos namens het comité. „Er is ge woon een omvil om te bou wen, lijkt het wel. De gemeen te en de bouwmaatschappijen spelen elkaar maar een beetje de bal toe, omdat het nu een maal niet zo rendabel is voor ons te bouwen. Maar daarin kan je niet berusten." De leden van de Schiedamse Invaliden Sportver eniging „De Ooievaars" zullen wel even vreemd hebben opgekeken toen zij in hun deze week verschenen „lijfblad" een folder aantroffen van het Veiligheidsinstituut. De titel van deze folder Iaat niets aan duidelijkheid te wensen over „December laat het een feestmaand blijven". Daarmee heeft het bestuur of de redactie van dit blad een voorbeeld gesteld die navolging verdient. Immers, elk jaar opnieuw moet ook deze krant weer melding maken van feestelijk heden die ten slotte uitmondden in een regel rechte ramp. Wij zijn zo vrij enkele van de tips over te nemen. In do kleurige folder wor den tips gegeven over de grootte van de kerstboom, brandende kaarsen, het bakken van oliebollen en niet te vergeten het „knal- begin" van het nieuwe jaar. „Koop een boom", zo schrijft het instituut, „die qua grootte in het vertrek waar hij moet staan, past". Hij moet absoluut vrij staan van gordijnen en an dere licht brandbare stof-, fen. Het spreekt als vanzelf dal die boom stevig slaat. Het zal niet de eerste maal zijn dal brand uitbreekt, omdat de boom omviel. Doe liever geen kaarsen in de kerstboom. Alles is zo kurkdroog dat de boom in de kortste keren in lichter laaie staat. En wat de kaarsen betreft: plaatst deze in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond. Ge bruikt geen kaarsehouders van kunststof of andere brandbare materialen. Laat kaarsen die in kerststukjes staan niet te ver opbran den. Laat nooit kinderen alleen bij brandende kaar sen. Houdt de lucifers ver voor hen verborgen. Oliebollen bakken, een ge zellige, maar gevaarlijke bezigheid. Het zal niet de eerste keer zijn dat de vlam in de pan slaat. Maar als dit onverhoopt mocht ge beuren, loopt dan niet weg. Er is dan nog geen brand. Legt de deksel van de pan er direct op, en wel met een schuivende beweging. Daarna het gas of elek trisch dichtdraaien. De pan de eerste vijftien minuten niet bewegen, en de deksel niet oplichten. Leg er een vochtige dweil op, zodat de ze vaster op de pan drukt. Gebruikt echter nooit wa- Brandende kaars in kerstboom: gezellig, maar gevaarlijk. ter om de brandende olie te blussen. Dat is levensge vaarlijk. Het is dus zaak dat die deksel steeds in de buurt is van de bakker. Ten slotte het vuurwerk. Koop het vuurwerk bij de officiële detailhandel en be waar dit in een metalen trommel, liefst buitenshuis. Let op de plaats waar men afschiet en natuurlijk nooit aansteken met een aanste ker of lucifer. Voor deze keer roken we maar een sigaret. Daarmee steek je namelijk betrekkelijk onge vaarlijk het rotje aan, Vlaardingen „Het college van burgemeester en wethouders weet nog niet aan wie het beheer van het oude pand van het Toeleveringsbedrijf in de Oosterstraat zal worden toegekend. „Daarover zijn onze gedachten nog niet uitgekristalliseerd", stel len B en W van Vlaardingen. Wel hebben burgemeester en wethouders voor ogen door wie het gebouw gebruikt zal gaan worden. Gedacht wordt met name aan de gebruiksmo gelijkheden van het pand voor het dub- en buurthuis werk en aan de mogelijkheid voor een dienstencentrum voor bejaarden. Tevens zal er plaats zijn voor vele activitei ten die door diverse groepe ringen georganiseerd kunnen worden. „In dit verband wordt gesproken van een zo geheten centrale accommoda tie", verklaart het college, „waarbij één van de ruimten onder andere gebruikt zou kunnen worden als gebeds ruimte voor moslims, uite raard van de diverse richtin gen. Wij benadrukken overi gens dat het hier om een ge bedsruimte gaat en niet over een sociaal-cultureel centrum voor buitenlanders." Die so ciaal-culturele activiteiten voor buitenlanders zouden na melijk georganiseerd moeten -worden via de verschillende wijk- en buurtinsteUingen. Vlaardingen De afde ling van de PvdA groeit als kool. Uit het jaarverslag '76/'TÏ blijkt dat het aantal ingeschreven socia listen zich heeft uitge breid met iets meer dan honderd. De Vlaar dingse PvdA-afdelïng telt nu 528 leden. Het bestuur is thans ook op de vereiste sterkte van dertien mensen. Behal ve de gebruikelijke ta ken nemen de bestuur sleden ook deel aan het werk binnen de politie ke secties, die zijn be doeld om de fractie te ondersteunen. De Rooie Vrouwen hebben hun activiteiten vooral toegespitst op de gebieden van ontwikke ling en scholing, zoals: VOS- cursussen, de vrouwenraad en de actie Tijd voor School. Uit het jaarverslag komt even eens naar voren, dat het be stuur zich in de periode '76/'77 iets kritischer heeft opgesteld tegenover de fractie dan voor heen het geval was. FvdA's tweede secretaris Fred Kerkhoven hierover: „De fractie heeft onvoldoende in gespeeld op punten, die van uit het bestuur en de leden vergadering naar voren zijn gekomen. Na een wat gespan nen periode is de sfeer tussen bestuur en fractie aanmerke lijk verbeterd". Elke drie maanden vindt nu een „con frontatie" plaats tussen be stuur en fractie om genoemde spanningen niet meer te laten voorkomen. Kerkhoven is van mening dat veel activiteiten georganiseerd zijn (en worden) door de Pv dA, maar door nog altijd zo stelt hij té weinig leden: „Vooral komend jaar, waarin een aantal partijgenoten zul len doorstromen naar ge meenteraad en Rijnmon- draad, zal aanvulling van de kring van actieve leden een dringende behoefte zijn". Het kan nog net, die reis naar Londen winnen.' Maar dan moet u wel het lekkerste kerstrecept maken. Maandag 12 december sluit de termijn, waarbinnen de recepten en menu's bij de redac tie van deze krant moeten zijn ingeleverd. Enke le chef-koks van gerenommeerde restaurants in het verspreidingsgebied van deze krant zullen dinsdag hun oordeel over de binnengekomen menu's en recepten geven. Waar gaat het om? Het is de bedoeling dat u, beste kok of kokkin, een menuutje samenstelt van vier lot zes personen. Per persoon mag ten hoogste vijfentwintig gulden wor den uitgetrokken. Wie het goedkoper kart, heeft bij de jury een streepje voor. Het menu moet bestaan uit een voorgerecht, eventueel een tussengerecht, het hoofdge recht en een dessert (toe tje). Behalve dat, moet men ook beschrijven hoe een en ander wordt klaargemaakt. Als bij voorbeeld de hoofd schotel kalkoen is, moet worden vermeld hoe dat precies wordt bereid. Het is geen wedstrijd van „hoog geschoolden", dus iedereen ook degenen die denken dat zij niet koken kunnen mag meedoen. De juryleden zijn: chef-kok Jan Rasenberg van bistro- restaurant ,,'t Straatje" in Vlaardingen, chef-kok Joop Bongers van restaurant De Lange Haven in Schiedam en chef-kok Frits Pcrtzgen van boerderij-restaurant De Ridderhof te Maassluis. Zoals gezegd moeten de re cepten uiterlijk maandag aanstaande zijn ingeleverd. Enkele dagen later reeds vrijdag zullen de meest originele ideeën in de krant worden gepubliceerd. Daarom: zet op papier wat u met kerst denkt te gaan eten en stuur dit op aan de redactie van deze krant. Voor de lezers (ook niet- abonnees) in Schiedam: Postbus 137, of afleveren in de boekwinkel van het Rolterdamsch Nieuwsblad aan het Broersvest. De le zers in Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland en Maasland kunnen hun re cept opsturen naar Postbus 110 (Vlaardings Dagblad) te Vlaardingen. Ook hier geldt dat het recept kan worden afgegeven. Het adres is Rotterdamsch Nieuwsblad, Brede Haven straat 6, Vlaardingen. De eerste prijs: drie dagen Londen Wie meedoet maakt een goede kans een van die fraaie prijzen te winnen. Wat dat betreft wordt de moeite gul beloond. Dc eerste prijs is een driedaagse vliegreis voor twee personen naar Lon den ter waarde van circa 700,-. Zij is beschikbaar gesteld door reis- en passa gebureau METRO, Nieuwe Binnenweg 1, Rotterdam. Reeds nu staat vast dat gelogeerd wordt in het ge zellige London Park Hotel dat even buiten het drukke centrum staat, echter ruim binnen loopafstand van al le bekende bezienswaar digheden zoals het parle mentsgebouw, Bucking ham Palace enzovoorts. Bovendien stopt de metro vlak onder het hotel. De tweede prijs is een spiegel op eikehouten con sole, ter waarde van 250,- Zij is beschikbaar gesteld door Van Willigen's Woon winkel, Zuidvliei 8 te Maassluis. De derde prijs is een fraaie, staande schemer lamp op unyxvoet, ter waarde van 175,-. De prijs is beschikbaar ge steld door Maagdenberg Verlichting, Mgr. Nolen- slaan 512, Schiedam. O Voorts: zilveren Chanell- ketting driedelig ter waarde van 100,- en be schikbaar gesteld door ju welier Luyendijk. Noord - vliet 7, Maassluis. Rieten lamp ter waarde van 87,50, beschikbaar gesteld door G. M. Elshof, luxe- en huishoudelijke ar tikelen, Dam 42, Schiedam. O Haarkrulset ter waarde van 79,-, beschikbaar ge steld door gebroeders De Veld, radiohand el. Sint Li- duinastraat 78, Schiedam. 6 Mixerset, winkelwaarde 69,50, beschikbaar ge steld door Evatoom, Scbie- ■"darnseweg 41, Vlaardingen. ft Vijftig gulden aan bood schappen, tc besteden in een der zaken van de CoÖp Nieuwe Waterweg, Schie dam. Vier waardebonnen van 25,-, beschikbaar gesteld door de firma De Nie, four nituren en naaimachines, Noorddi jk 5, Maassluis. O Twee vrijkaartjes voor het blijspel „In de kast, op I de kast" dat 7 januari 1978 wordt opgevoerd door John Lanting's Theater van de Lach in de stadsgehoorzaal van Vlaardingen. De vrij kaarten zijn beschikbaar gesteld door de directie van de stadsgehoorzaal. De tweede prijs: een fraaie spiegei in eike bouten console. De derde prijs: een staande schemerlamp op onyxvoet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3