ÉS ie» susterje ais medicijn üalwe eeuw strip voor liet millets ü@©§€s© plaatjes @p DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 mandteiiii@=gf eer iX* m'WÉÊÊÊÊm 1 H 'Wl U- mm mi •--- - r 'l'. J.i-iïïJjï'.t' s II; M- Se.x in 'f ziekenhuis wuiSe Sft©@nw Feike Asma {65) set jubileum luister bij Tentoongesteld lizsus "faraam Smerken ÜMseumorgeS Deusjewoo Het jaarconcert van Harpe Davids belooft een afwis selend gebeuren te worden: morgenavond in het Passagetheater van Schiedam gaat het niet alleen om een show van tamboers en majorettes van deze christelijke muziekvereniging, ook komen uit Zuid- land en Rhoon twee mandoline-orkesten die 2owel afzonderlijk als samen met Harpe Davids verscheide ne composities ten gehore brengen* De aanvangstijd is acht uur, en de algehele leiding is in handen van C.P. Kramer. Het Rhoons mandoü- ne-orkest en het christelijk mandoline-orkest Concor dia uit Zuidland worden gedirigeerd door C. Noordzij. Toegang kost drie golden; de presentatie is van Nanda Gelderblom, die tevens de majorettes leidt. Overigens is Harpe Davids vanavond actief in de Schiedamse binnenstad vanwege de feestelijke ont steking van de Koemarkt-kerstboom. Voordat het orkest van Harpe Davids begint, vindt de show van tamboers en majorettes plaats. Na de pauze is er het mandotïnegedealle. Sr mjHBÊÊw8MËmËt r*éCf&- K Bol van theater staat da Toverbal m Maassluis dit weekend. Vrijdagavond Komt Incubus met progressief Engels toneel/muziek/cabaret: nandelend over neo-fascistische en materialistische groepenngen in het oosleiijk deel van Londen Incubus bestaat ai negen jaar en maak te veel producties. Na ervaring te heb ben opgedaan in scholen, parken, thea ters en wijkcentra en op straathoeken m heel Engeland besloot de groep het Europese continent te bezoeken. Brood en spelen, ofwel „Panem et ci menses", is een combinatie van caba ret, mime en andere theatervormen. Twee Be/gen, te weten üic De Smet en Jay Geary, spelen met behulp van een paar simpele middelen twee zwer vers, die elkaar bestrijden om een klem stukje grond en die elkaar blijven be strijden, terwijl er toch een bepaald begrip voor elkaar ontstaat. En dat is dan zaterdagavond, in het jongerencen trum aan de Lange Boonestraat „Het sneeuwnegertje" is een educatief verhaal, dat zich afspeelt tegen de achtergrond van milieuvervuil ing. Een jongetje uit de tropen komt in dit gebied eens kijken wat sneeuw eigenlijk is, en wil een sneeuwbal als souvenir meenemen, De sneeuw is echter erg smerig, Dat komt door een boze heks, die rijk wil worden met het maken van wasmiddelen; zij heelt dat handig bedacht, want omdat zij met haar fabriek de wereld vuil maakt, moeten mensen wel waspoeder kopen om weer schoon te worden. Koning Winter is 2iek geworden van ai die rook en kan met meer vriezen of sneeuwen, £n in het zuiden spoelt allemaal afval op het strand. Dit verhaaltje is van Bart Corduwener, die zaterdag middag om half drie daarmee een ouderwets hand poppenspel geeft in het Zoldertheater in de Teer- stoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. Kinderen betalen een rijksdaalder toegang. Zij kunnen zien hoe ui teindelijk de heks haar bezem moet gebruiken,. „Soms is het liefde, soms zucht naar sex, soms de ontspanning van het beroep die een uitweg zoekt, maar het blijft een feit dat menige jonge verpleegster droomt van een kanppe dokter met wij zij eens zal trouwen" - aldus de begeleiding van de film, die de komende dagen in Passage-Rio kamt. Iets beter dan een simpel doktersromannetje, wet een vijfstuiverchaos op het witte doek: „Verpleegstersrapport" is de titel. Q LFza Minelii speelt de hoofdrol In „New York, New York", de hoofdfilm in Passage waarvan 's avonds vanwege de lengte maar één voorstel ling plaatsvindt. Vrijdag avond gaat de vertoning evenwel niet door, in ver band met het jaarconcert van Harpe Davids. Vijftig jaar actievoeren tegen milieuproblemen: aan de hand van vele tientallen posters Kijkt de vijfjarige vereniging Milieu defensie er vol zorgen op terug. Een keus uit zeshonderd affiches is gemaakt, en met negentig daarvan is een tentoonstel ling gemaakt die gedurende anderhalf jaar door het land zal reizen. Met de expositie viert de vereniging haar eerste lustrum, een historisch gegeven met een schaduwzijde, omdat het eigen lijk niet nodig zou moeten zijn. „Tekenen aan de wand" is dan ook de naam van de tentoonstelling, die een paar weken geleden werd geopend tijdens de in Amsterdam gehouden jaarvergadering van vereniging Milieudefensie, Organisator is Theo Richel: „Wij hebben pakweg driehonderd verenigingen en ac tiegroepen in binnen- en buitenland aan geschreven, en door de enorme hoeveel heid posters, die wij ontvingen, zijn wij m staat een opbouw te maken in redelijk chronologische volgorde. De eerste zijn uit de tijd van de oprichting van de vereniging tot behoud van natuurmonu menten en de laatste gaan over de Kal kar-actie van zaterdag 24 september. Je kunt goed zien, dat er veel is veranderd: de tegenwoordige posters proberen meer te -werken op het angstgevoel van de mensen". De negentig affiches zijn, met een tach tigtal dia's, in januari te zien in Schie dam. Van de twaalfde tot de vijftiende van die maand wordt de tentoonstelling gehouden in het Stedetijk Museum op de Hoogstraat. In het Rijnmondgebied komt het geheel dan nog één keer terug: in april in de Erasmus-universiteit in Rotter dam. Tussendoor reist de expositie door Velp, Groningen, Eindhoven (de TH), Ro den en Gorkum. Vereniging Milieudefensie, ondermeer mede-organisatnce van de fietstocht langs de Rijn van enkele maanden terug, heeft de afgelopen weken met de exposi tie onderdak gekregen in de Amsterdam se gemeente-universiteit. ,.De collectie is op het eerste gezicht nogal overdonde rend", vond een studente wiskunde, El len Henneghof (18). „Je weet het alle maal wel,maar je leeft er niet bewust mee. en dat terwijl het toch morgen afgelopen kan zijn met onze huidige leefwijze". Een biologiestudent met als bijvak mi lieukunde was vrij hoopvol, mits de mens onnodige dingen laat varen: „Het moet natuurlijk ook van de fabrikanten uit gaan, Wat heeft het nou voor nut, als ik milieuvriendelijk wc-papier koop, dat in plastic is verpakt. En laten ze eens beginnen om hier op de universiteit kof fie in kopjes te verkopen in plaats van in weggoo'(bekertjes. Bovendien smaakt dat veel lekkerder". De portier van het universiteitsgebouw had ook een uitgesproken mening: „Die Milieudefensie moet het iets politieker spelen. Aan al die problemen is best wat te doen, maar begin dan bij de wortels en niet bij de blaadjes, want die groeien toch elk jaar weer aan?- Affiches van tientallen jaren internationale milieuacties waren te zien In de Amsterdam se gemeentelijke universiteit; in januari In Schiedams museum. Feike Asma, sinds 1965 orga nist van de Grote Kerk in Maassluis, zet zijn vijftigjarig organistenjublieum luister bij met een concert dat hij zater dag 17 december verzorgt in de Laurenskerk van Rotter dam. In verband daarmee is het laatste concert in de serie orgelbespelingen 1977 in de Nederlands hervormde kerk van Maasland vervroegd naar aanstaande zaterdag. Het programma voor Maas land staat nog niet vast, om dat Asma in Canada op tour nee was, maar wel is bekend dat het naderende kerstfeest centraal zal staan. Het con cert begint zaterdagavond om kwart over acht, maar de torendeur staat om half acht al open. De jubileumviering, een week later, draagt op verzoek van Feike Asma een sober karak ter. Het college van kerk voogden van de hervormde gemeente Maassluis voelt als een teleurstelling, dat dit concert niet in mei op „het eigen orgel van Asma" in de Grote Kerk van Maassluis kon worden gehouden. Dat stond in verband met de res tauratie, die nog steeds niet is beëindigd. Feike Asma, die op 21 april 1912 in Den Helder als zoon van een organist werd gebo ren, betekende in de afgelo pen halve eeuw veel voor het vaderlandse kerkmuzikleven, waarvoor hij niet alleen als organist, maar ook als koor leider, dirigent en componist actief was. Op 22 mei 1927 kreeg Asma, toen net vijftien jaar, een be noeming tot organist in Den Helder. Daarna was hij ach tereenvolgens werkzaam in Leiden en Den Haag, maar naast dit werk in een vaste kerk gaf hij ook concerten door het hele land en ook maakte hij tournees door de Verenigde Staten van Ameri ka. Feike Asma opent zijn jubi leumconcert met een orgel koraal van Jan Zwart, die jarenlang zijn leermeester was. De aanvang is om kwart over acht; toegangsprijs is vijf gulden, terwijl houders van CJP of 65-pluskaart voor anderhalve gulden minder naar binnen mogen. Tot en met de twaalfde december zijn kaarten in de voorver koop verkrijgbaar bij de VVV - in Maassluis en Rotterdam. Wie zich als met-beoefenaar toch optimaal interesseert voor wat op het vlak van de beeldende kunst geschiedt, die loopt de komende dagen heel wat af. Vandaag begon het al. In Vlaardingen. Daar werd een expositie opengesteld van werk uit eigen stad. in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade exposeren de allebei in 1909 geboren schilders L. Dijkshoorn en P. de Goede. De stijl verschilt nogal, door een uiteenlopende opleiding (Dijkshoorn bij voorbeeld kreeg in Overschie les van G. Wiegman}. Polderlandschappen, bioemstitlevens en stadsgezichten zijn er het meest te zien, tot en met vrijdag 23 december. Op elke werkdag is Hollandia open van tien tot tien. Toegang is gratife. Zaterdag worden twee tentoonstellingen geopend. Om drie uur "s middags in de expositiezaal van Het Weeshuis in Vlaardingen, een uur later in het Stedelijk Museum in Schiedam, in het eerste geval gaat het om een kleine groepstentoon stelling van Jan Burgerhout, Jan Goedhart, Charles Kemper, Ad Kikkert en £d van Zanden. In elk geval 's middags is Het Weeshuis altijd open. in het museum opent Herman Molendijk een tentoonstelling van Frê Cohen (1903-1943), terwijl Wanda Reumer declameert. Deze expositie, getiteld „Rond Paasheuvel en Prinsenhof', duurt een maand. Ter afsluiting van de expositie „Tien Maassluise kunstenaars" houdt één van de exposanten, Otto Zeegers, zondagmiddag om drie uur een lezing over keramiek. Dat vindt plaats in het gemeentemuseum van Maassluis aan de Zuidelijk. Daarbij wordt een film van D. Okker vertoond, die als toelichting dient. De Foto Combinatie '76, de nieuwe benaming van de vroegere fotoclub Hoek van Holland, heeft gedurende de hele maand december in de foyer van het wijkgebouw De Hoek stee aan de Mercatorweg een ten toonstelling ingericht waaraan vrij wel alle leden deelnemen met meerdere foto's. Hei onderwerp Hoek van Holland biedt dan ook voldoende stof voor een tentoon stelling met een heleboel boeiende plaatjes. De ruimte die het onder- j werp toestaat geeft bovendien de garantie voor een grote variatie. i f Immers, Hoek van Holland, dat is natuur, duinen, strand, waterweg, gebouwen en huizen, nieuw of in verval. Juist in foto's, overzicht en detail, komt de Hoek goed tot zijn recht en na de opening, afgelopen vrijdag, hebben al veel mensen de beelden bekeken". Wanneer u reeds een bezoek aan de expositie heeft gebracht, is het zeker de moeite waard om in de loop van de maand nog eens te gaan kijken, want het ligt in de bedoeling om de expositie weke lijks een achter gezicht te geven door het plaatsen van nieuwe pren ten van leden van de foto Combina tie '76. Een kijkje op de expositie. iy. zal wel vol zitten. Niet omdat Bio een relatief klein zaaltje is, maar omdat deze kluchten altijd massa's publiek trekken/ „Veel ver pleegsters zijn uitgesproken sexy, maar zijn zij werkelijk zo oversext ais veel mensen denken?" dergelijke kre ten zijn (ekkermakers: niets zeggend maar wel suggestief. En dat laatste boeit. Hoe het idee wordt gevormd dat zusters dolle avontuurtjes beleven binnen de zieken huismuren {tot in de donkere röntgenkamer toe), met art sen of patïënten-in-gips, dat is een week lang te zien in het Schiedamse filmpaleis. Kinderen kunnen voor de derde week kijken naar het grootste gevecht van Tarzan. Opnieuw is die film in de grote zaal van Passage ge prolongeerd: het zat aardig vol op de schoolvrije midda gen. §j Kroegüee'erers k Een gezelschap uit de folkscene van Leider, |||||1 |H brengt morgenavond in Hg sociëteit QT een enorm BaaiSsi =s= gevarieerd programma: in =5 deTeersfoofóoos aan de Nieuwstraat in Schiedam treden namelijk Ouwejan te en Makkers op, vanaf tien 55 uur. Enigszins serieuze muziek als blues en ragti- s= me worden afgewisseld te met Ierse kroegliederen s= zeemansliedjes, Nesrlands cabaret en soms wat rock te and roll. Eveneens een staaltje volksmuziek is er zondag middag in Schiedam. Wie Snierken gezien en ge hoord heeft - en daar was al veel gelegenheid toe, heeft onmiddellijk een zwak voor deze innemen de folkgroep van Schie damse bodem. Wellicht daarom komt Snierken na twee uur, tij dens het tweewekelijkse zondagmtddaggebeuren van dienstencentrum 4 ||p Molens. Vrij entree aan de |p| Nieuwe Dam f aan, hoek li|l Burgemeester Honnerlage |l||| Gretelaan. illy in het dienstencentrum wordt dan ook een hand werkbeurs van wijk vereni ging Nieuwland gehouden, alsmede een ruilbeurs met onder anders postzegels en stickers. Kerst-cantates Een uitvoering van de can tates voor eerste en twee de kerstdag uit het „Weth- nachtsoratorium" van Bach wordt zaterdagavond gegeven door het Rijn- mondkoor onder leiding van Piet Strwjk. Het con cert speelt zich af in de Grote Kerk op de Markt te Vlaardingen; entree kos: zeven gulden vijftig, aan vang is om acht uur. Na de pauze worden inter nationale kerstliederen ge zongen. Solisten zijn Aad van der Hoeven (crgel). Kees Bol (bas), Gerard Ho nig (tenor), Afeida van Dongen (alt) en Renëe van Haarlem (sopraan). De vereniging van vrien den van het Schiedamse museum ziet zaterdagmid dag O. Passchier het fraaie Hess-orgel bespelen tijdens haar maandelijkse activiteit: van drie tot vier uur duurt het orgelconcert in de aula van het Stede lijk, gevestigd aan de Hoogstraat. Er is geen toe gangsprijs. Een paar weken na een voorstelling in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal komt Tekstpierement twee weekeinden lang met fry- outs van het programma Deusjevooin het Zolder theater, gevestigd in de Teerstoof aan de Nieuw straat in Schiedam. Maat schappijkritiek en liefde voor theater kenmerken dit gezelschap van Jos Brink. Scherp cabaret, dat morgen en zaterdag is te zien, vanaf negen uur 's avonds; en volgende week ook.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4