spor r m Zaalhockey nog geen volwassen sport m mm. jP&k m W* alf m SS Ondanks sterk groeiende belangstelling Wat reisorganisatoren aan geweldige'reizen bedaent hebben reisburo villerius b.v, CKC Maassluis weer thuis Hattrick Van Balveren DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 l&m'-V h fijèw-öC**.' Har ga gokt op winst bij Quick wfëfëmL SÉflfM Broekpolder cross Voor indivi duele acties in de zaal is een goede techniek vereist. Je kunt er een tegen stander mee uit positie spelen, waarna je zelf kunt scoren of een medespeler daarvoor de ge legenheid geeft. Ook de speler op de foto scoort een doelpunt na een goede indi viduele actie. e De doelverde- diger heeft een belangrijke taak bij het zaalhoc key. Hij moet de gehele straf ei rkel kunnen bespelen en niet alleeen op de doellijn blij ven staan. Ook in deze situatie probeert de keeper om ver buiten zijn doe! handelend op te treden. Leiden Het zaalhockey is de laatste jaren steeds meer in de belangstelling gekomen en het ziet er naar uit dat het einde van de groei nog niet in zicht is. Aan de huidige competitie nemen in het district Zuid-Holland 438 teams deel en dat zijn er bijna driehonderd meer dan vier seizoenen geleden. Toch staat het zaalhockey nog steeds in de schaduw van het veldhockey, vooral in de top is het duidelijk dat de belangen op het veld voorrang hebben. Bij de jeugd begint het zaalhockey daarentegen een volwaardige plaats in te nemen. Hier heeft de sterke groei tot gevolg gehad dat er het huidige seizoen meer jeugd dan seniorenteams riin Het zaalhockey dient als over brugging van het gesloten seizoen, een winterstop die op tien speelweekemden ruimte laat voor het beoefe nen van deze nog jonge bal- sport Hiermee is er een. con tinuïteit in het hockeygebeu- ren gekomen, dat in het ver leden in de wintermaanden stil lag, omdat de velden in deze tijd van het jaar vaak onbespeelbaar waren. Een toernooi dat op tweede kerstdag 1970 tn de Leidse Groen oordhal werd gehou den, vormde het begin van de Zuidhollandse distnctscompe- titie. Alle clubs konden zich voor dit evenement inschrij ven en aan de hand van de eindklassering van de deelne mende verenigingen werd de eerste competitie ingedeeld Hiervoor werd er al wel in het Rotterdamse district gespeeld, dit was echter zuiver een re gionale aangelegenheid. Mede gestimuleerd door de toe name van het aantal sporthal len is het zaalhockey in korte tijd uitgegroeid tot een popu laire sport. Niet alleen voor de deelnemers, ook als kijkspel is het aantrekkelijk, het vaak snel wisselende scoreverloop draagt hier toe bij. Ook het gebruik van balken aan de zijkanten van het veld geeft veel andere mogelijkheden voor passeren en samenspelen en ook het ontbreken van bui tenspel biedt taktisch andere kansen. Het verdedigen wordt hierdoor moeilijker en de aan- valskracht wordt vergroot Het speeloppervlak vergt veel aanpassing van de spelers. De vloer is erg snel, waardoor het speeitempo hoger is Erkenning Momenteel wordt de zaalhoc- keycompetilae afgewerkt m sporthallen in Rotterdam, Delft, Waddinxveen, Den Haag, Wassenaar, Hellevoet- sluis, Zwijndrecht, CapeUe aan den IJssel, Leiden, Noordwijk, Lisse en Alblas- serdam. Rond de 16G0 uren zijn er dit seizoen ingehuurd m de verschillende sporthal len, waar het zaalhockey zo langzamerhand ook erkend begint te worden „De halbeheerders zagen het hockey eerst helemaal niet zit ten, ze dachten dat de sticks alles kapot zouden maken en met name schade aan de vloer zou aanrichten. De sticks moesten beplakt worden met band, wat echter ook niet de ideale oplossing was omdat de lijm in het band los ging la ten. Momenteel geven de me talen gespen van de legguards (beenbeschermers, red.) van de keepers nogal problemen, omdat ook deze schade aan richten. We hebben hiervoor nu safeguards (een leren band die om de gespen, wordt ge schoven, red.) aangeschaft", aldus Han Dalmijn, die secre taris is van de commissie zaal hockey in het district Zuid- Hoüand. Omdat alle zaalhockeycompeti- hes in de verschillende sport hallen moeten worden onder gebracht, vergt dit uiteraard nogal veel tijd van voorberei ding en organisatie. Han Dal mijn hierover: „Je bent er ei- door Paul de Man genhjk het hele jaar mee be zig, met als drukste tijd de competitieperiode. In het voorjaar heb je de voorlopige inschrijvingen van de vereni gingen, aan de hand daarvan gaan wij de verschillende ge meenten aanschrijven voor de huur van de sporthallen. Ver volgens moet je met de ande re sportbonden gaan praten over de verdeling van de be schikbare uren, je hebt veel vergaderingen en alleen in de zomermaanden is het rustig". „Daarna heb je weer te maken met de definitieve inschrij ving. waarbij er in de jeugd- categorieen nog wel eens wat veranderd Aan de hand hier van komt de competitie-inde ling, waarna op de Perzische markt door de clubs verzoe- staat in veel kleurige reisprogramma's voor zomerreizen 1978. Voor elke belangstellende ligt er zo'n programma vol fleurige tips te wachten. Op ons reisburo. dat U met vakmanschap helpt de voor U juiste reis te kiezen. BROERSVELD 167 q SCHIEDAM TEL 010-269629-263670 ken kunnen worden ingediend om in een andere poule ge plaatst te worden. Dit kan alleen bij de jeugd, bij de senioren is er een vaste pro motie- en degradatieregeling". De ZuidhoDandse commissie zaalhockey maakt dit seizoen gebruik van 27 sporthallen, maar toch komt het regelma tig voor dat verenigingen erg ver moeten, reizen om hun „thuis"-wedstrijden te spelen. Vooral voor de jeugd is dit een bezwaar, terwijl het bij de senioren voorkomt dat er tot laat in de avond wordt door gespeeld, waarna er nog een tij d gereisd moet worden. Dit wordt veroorzaakt doordat de hallen nogal verspreid lig gen over het distrikt en er met name m de gemeente Den Haag en omstreken slechts een gering aantal verenigin gen gehuisvest zijn. Daar staat tegenover dat de ge meente Rotterdam zeer gast vrij is voor de zaalhockeyers, zo'n 600 uren zijn er daar beschikbaar dit seizoen. Dit verklaart ook waarom veel verenigingen mt de Haagse In zijn totaliteit zijn er echter genoeg uren beschikbaar in de verschillende sporthallen om aan de competitieaanvra- gen van de 45 clubs te kunnen voldoen. Het is echter wel zo dat er ook gespeeld wordt op plaatsen die eigenlijk niet zo geschikt zijn voor het beoefe nen van zaalhockey, zoals de Leidse Groenoordhal waar op een asfaltvloer wordt ge speeld. Het is daarom verheugend dat er al drie verenigingen zijn die een eigen halaccommoda- be hebben. HDM (Den Haag), de Kieviten (Wassenaar) en Victoria (Rotterdam) steEen gezamenlijk zo'n. 300 uren be schikbaar voor de distneto- eompetities. Er zijn nog meer clubs die plannen voor een eigen hal hebben, zoals het Haagse Klein Zwitserland. Erg plezierig is het als de hoc keybal, waar ook getennist kan worden, zuiver ter be schikking van de vereniging komt. Ook Han Dalmijn ziet hier veel voordelen m. Hij: „Het verenigingsleven wordt hier enorm door gestimuleerd. Dit vindt ik dan ook het sterk ste argument voor de bouw van een eigen sporthal. In de huidige zaalhoekey-eompeö- ties is de clubgezelligheid er praktisch niet, omdat je alle maal uitwedstrijden speelt Een voorbeeld van een ook in de winterstop goed doorgaand clubleven is HDM, die een eigen hal hebben". Anders is het als de vereniging wel in het bezit is van een eigen sporthal, maar de eigen leden hier nauwelijks van kunnen profiteren, omdat de bouwkosten in korte tijd moe ten worden terugverdiend. Pas na een aantal jaren komt er meer ruimte voor de eigen leden beschikbaar. Het groot ste deel van de beschikbare uren wordt hier aan buiten staanders verhuurd en er blijft nauwelijks tijd over voor de training van de eigen zaalhockeyteams. Dit is het geval bij de Kieviten. Victoria heeft het weer anders i om de kosten niet al leen zelf te hoeven dragen. Er is in Rotterdam een grote in breng van de Rotterdamse Stichting Cardiologische Re validatie, die hier onder goede cardiologische leiding training aan patiënten geeft- Aan sporthal Boszoom zijn een groot aantal voorzieningen aangebracht die de zaal ge schikt maken voor de hartpa tiënten. Door deze combinatie bkjft er veel tijd over voor de leden van Victoria zelf. Knelpunt Ondanks de sterke groei van de laatste jaren is het zaalhockey nog geen volwassen sport. Met name de tijd die beschik baar is om de competities af te werken, is te krap. Dis- tnctssecretaris Han Dalmijn beeft we! een oplossing om het zaalhockey meer erken ning te geven. Dalmijn: „In het huidige hoekeybestel is het zaalhockey nog teveel een sluitpost. Het veldhockey neemt op het programma steeds meer tijd m beslag. Met de hoofdklasse en de promo tiecompetitie in de eerste klas sen en daarnaast het feit dat er steeds meer internationale toernooien en trips voor de nationale ploegen op het pro- gramma komen blijft er veel te weinig tijd over. Want ook het zaalhockey heeft tegen- woordig selectiewedstrijden, toernooien, en de topclubs willen ook nog een weekeinde vnj hebben om de overgang van zaal naar veld te verge makkelijken. Het is dus duidelijk dat hei knelpunt vooral bij de top- ploegen ligt Als de bond de hoofd- en eerste klassen nu kleiner maakt, dan kan je in november al van start gaan met de zaalcompetitie. Er zijn dan toch veel afkeuringen Voor de reserveklassen is er bij het veldhockey namelijk tijd genoeg om het program ma af te werken, dat zie je nu ook weer, want ondanks de vele afkeuringen in novem ber zijn deze competities al ver gevorderd" Vlaardingen In het komende weekeinde wordt er ook weer gekorfbald, meestal buiten het Waterweggebied. Allen CKC Maas sluis speelt voor de vierde maal achterelkaar een thuiswedstrijd. Spirit, Oranje Nassau en Succes komen volgende week aan de beurt, Voor de Maassluise formatie van Karei van der Linden staat een belangrijke wed strijd voor de deur. Opponent is het Moordrechtse IJssel vo gels Deze formatie is getipt als kanshebbers voot de titel Wil CKC Maassluis de titelas- piraties blijven behouden, dan zal er gewonnen moeten wor den Van een team met zoveel routine mag men verwachten, dat het de zenuwen in be dwang kan houden. Hoewel afgelopen zaterdag heeft ge leerd, dat het team toch nog snel van de kook kan raken Zaterdag zal Maassluis stalen zenuwen moeten hebben, want IJssel vogels had vorig seizoen de gewoonte om naar elke uitwedstrijd een bus vol supporters mee te nemen, die zeer veel kabaal maakten en menige scheidsrechter naar hun hand zetten Wil CKC Maassluis de komende %ved- strijd winnen, dan zal er roet overleg en met en voor elkaar gekorfbald moeten worden. Vlaardingen lijkt zich hersteld te hebben van de meer matige microstart. Daarom mag hel in Den Haag tegen HSV toch wel één en ander van de for matie van Frans Vermeulen verwachten. Als de stijgende lijn ziet vooruet, dan moet er weer een overwinning uit de bus rollen Maar dan moet er wei met durf gekorfbald wor den. Leek de start van SSC Har ga veelbelovend, toch is de wer kelijkheid anders. Slechts eenmaal wist het tot winst te komen, en de overige duels verloor het. De geschiedenis lijkt zich ook m de zaal voort te gaan zetten, evenals op het veld. SSC Harga zal de ba kens moeten gaan verzetten, wil het met m de hoek van de degradaties terecht willen komen. SSC Harga lijkt over de gehele linie aangeslagen, maar mist de moed en de creativiteit om te scoren. Zou de niet optima le trauungsmogelijkheid Har ga nu reeds parten gaan spe len? Om uit de onderste regio nen te komen heeft het voor zondag slechts één opdracht winnen Een moeilijke opgave bij Quick m Dordrecht. Maar SSC Harga weet wat op het spel staat. Harga zondag weer eens juichen Wil A Vlaardingen De atletiekver eniging For tuna houdt een dag voor Kerstmis een cross in de Broekpolder. De afstan den zijn 3, 5 en 8 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon en iedereen die de cross tot een goed einde brengt, ontvangt als herinnering een tegeltje aet een afbeelding erop van een atletiek onderdeel. Aan- vang 14 uur en men kan zich verkleden in de gymnastiek zaal aan de Van Vianden- straat. Schiedam De tafeltennissers van de Schiedarase invaliden-sportvereniging De Ooievaars hebben hun najaarskompetitie besloten met een knappe 7—3 overwinning op De Korenbeurs 10. Alleen in de beginfase van de wedstrijd stuitten De Ooie vaars op enig verweer. Ton van Balveren, die voor de tegenpartij onbespeelbaar was, kwam tot een hattrick, terwijl Koos van Es en Ro nald Oosthof tweemaal scoor den In de openingswedstrijd had Koos van Es geen enkel probleem met van Van der Watering. Winst in twee ga mes, 21,-13 en 21—12, bete kende een 10 voorsprong. Deze werd weer spoedig te met gedaan, omdat Ronald Oosthof geen enkel antwoord had op het spel van Wage naar, die in twee games, 11—21 en 1421, werd verlo ren: 1—1 Weinig moeilijkheden onder vond Ton van Balveren met Haak. De standen 21—17 en 21—11 waren voldoende om met 2—1 afstand van de gas ten te nemen. Deze werd weer uit handen gegeven, omdat het duo Koos van Es en Ro nald Oosthof tegen Van der Watering en Wagenaar in twee games, 18—21 en 17—21, verloor: 2—2. Halverwege de wedstrijd namen De Ooievaars een voorsprong, die naar later bleek met meer uit handen gegeven werd. Hiermee begon Ronald Oost hof, die heel gemakkelijk m twee games, 21—8 en 21—11, Van der Watering versloeg: 3—2. Ondanks de 15—21 ne derlaag van de eerste game, die Koos van Es tegen Haak opliep, triomfeerde hij toch in de tweede en derde game met 21—9 en 21—16: 4—2. Tegen de sterk spelende Wage naar had Ton van Balveren in de eerste game geen ant woord, en verloor deze met 12—21. Door verandering van taktiek waren de rallen in de tweede en vooral derde game volledig omgedraaid. Deze v/erden nu met 22—20 en 21—8 gewonnen: 5—2. Na een eenvoudige zege van Ro nald Oosthof op Haak, 21—10 en 21—15, stond de overwin ning, bij een S—2 stand, al voor De Ooievaars vast- Het werd zelfs 7—2 door een 21—11 en 21—7 triomf van Ton van Balveren op Van der Watering. In de siotpartij bleek Wagenaar voor Koos van Es te sterk. Verlies met 16—21 en 15—21, bepaalde de eindstand op 7—3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6