SCHIEDAMSCHE COURANT G'ewapende overvaller maakt 18 mille buit Geen buitenlanders in peuterspeelzalen Wijnstok diep teleurgesteld PvdA wil het alleen gaan doe Inspraak Westwijk kan van start gaan Wilt u deze tas vullen?" Eerste paal voor Woudlioek kan lang uitblijven Maasland akkoord met begroting K&mmêl .1m wMmSmm wmztès&Èm Kerst op Koemarkt Dag, schap In de heupzwaai Afscheid van Kwakkelstein Commissie wil er wat aan doen Zijdeveld wacht af Examengelden achter gehouden Ondanks „hoider-de-boMer-mamer" Vrijdag 9 december 1977. 102de jaargang no. 2S979- g PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - tdefoon administratie 26809] redactie 262566 - klachtendienst 144144 Schiedam Met een vuurwapen en twee plastic boodschappentasjes heeft een ongeveer 28-jarige man gistermiddag het postagentschap aan het Wil- helminaplein overvallen. De bebaarde en langhari ge man ging er vandoor met 13.000 gulden. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor van hem. Wilt u deze tas vullen?", rei de nog onbekende overvaller terwijl hij met één hand een boodschappentas je op de ba lie legde en met de andere hand een pistool liet zien, dat half verborgen zat onder een tweede tasje. De 34-jarige mevrouw T. J. A. Etman-van der Water, die om kwart over vier alleen achter de balie zat in het kantoortje annex sigarenwinkel: „Bij het zien van de eerste tas dacht ik nog dat het ging om de verzending van een pakke tje, maar toen zag ik opeens de loop van dat vuurwapen. Alle twee de kassa's moest ik leegmaken." De raan rende met het geld weg, terwijl haar 40-jarige man nog niets vermoedend elders in het pand rondliep. De 24-jarige Freek Reindcrs, die een eindje verder bij bloe menmagazijn Klimop aan het Wilhetminaplein werkt heeft de man voor en na de overval gezien: „Al een kwartier liep hij op het plein heen en weer. Ik zag dat omdat ik buiten bezig was. Telkens als ik keek keerde hij om en ging gauw een andere kant op. Opeens zag ik hem met een witte tas de winkel uitren nen. Hij was in een mum van tijd om de hoek verdivenen." Aan de recherche vertelde de ze getuige dat de overvaller een bruin gladleren jasje en een eveneens bruine corduroy broek droeg. Onmiddellijk na de melding heeft de Schiedamse politie dit signa!element doorgege ven aan de korpsen van de omliggenden gemeenten. Tot nu toe heeft dat echter nog niets opgeleverd. Saillant de tail bij dit gebeuren is dat er al enige tijd aan wordt ge dacht dit postagenschap in Schiedam-Zuid te beveiligen met kogelvrij glas. Schiedam Omdat het open baar lichaam Rijnmond de pro blematiek rond de buitenstedelij- ke recreatie naar zich toe wi! trekken, stapt de gemeente Schiedam uit het recreatieschap voor de Brielse Maas. De be voegdheden, die Schiedam in dat schap heeft, worden overgedra gen aan Rijnmond Het is aan de gemeentelijke afdeling algemene zaken om die papieren kwestie verder af te handelen Het colle ge van burgemeester en wethou ders heeft dit besluit van eind november deze week aan de or de gesteld in de vergadering van de commissie voor vorming en recreatie De overdracht speelt overigens ar jaren, en met alleen van Schie dam verwacht Rijnmond dat de zeggenschap in het schap uft handen wordt gegeven Ook an dere gemeenten in dit gebied hebben in de loop der tijden dat verzoek gekregen Vlaardingen Sen van Toledo, politiecommissaris van Vlaardin gen, neemt hoofdagent Ulens in de heupzwaai. Daarmee opende hij vanmorgen op originele wijze het Nationaal toernooi veer poli- tie-ambtenaren in het Shell- sportpark „Oe Vijf sluizen" in Vlaardingen. Bij die gelegenheid overhandigde Henk van Oosten, de voorzitter van de Budobond, de Viaardmgse commissaris de bruine band. De strijd om de Nationale judotiief past in de viering van de politie sportver eniging, die vijftig jaar bestaai Vlaardingen In zijn laatste woorden als PPR-raadshd heeft Willem Kwakkelstein gisteravond m de Viaardmgse gemeenteraad de hoop uitgesproken, dat a lie zaken ten aanzien van het ge~ meentehjk beleid zichtbaarder worden gemaakt voor de burge rij Zoals bekend heeft Kwakkelstein onlangs besloten het radicale lid maatschap op te zeggen en heeft hij zich dan ook een punt gezet achter zijn loopbaan als ~PPR- raadshd Van burgemeester Wim Kieboom kreeg hij gisteren het daarvoor gebruikelijke geschenk een glazen karaf {ook ex-C DA- raadslid Koos van der Linden, die nu burgemeester van Bleis- wtjk is. kreeg dit cadeau bij zijn afscheid van da Viaardmgse raad). Kieboom grapte dan ook. dat het „een enorme verrassing" was. Het enthousiasme van Kwakkel stein sprak boekdelen hij pakte het geschenk met uit. Onmiddellijk na de gewapende overval werd gistermiddag het postagentschap in .Schiedam-Zuid gesloten. Filiaalhouder H. Etrnan (midden), die door Martin van der Burgh idoor de glazen buitendeur werd gefotografeerd rekende uit hoeveel was buitgemaakt, postdirecteur A. C. van Broekhoven (rechts achter de folders) bracht van schrik zijn hand naar zijn hoofd toen hij hoorde dat er 13 mille was verdwenen. Toch was hij blij dat niemand was gewond. Schiedam Kinderen van bui tenlandse werknemers ont breken bij de Schiedamse peuterspeelzalen. De advies commissie voor kindercentra in Schiedam wil daar iets aan doen. Vanmiddag heeft deze commissie besproken wat eventueel aan burgemeester en wethouders geadviseerd zou kunnen worden. !n dat notaatje, dat volgende maand definitie! wordt vast gesteld. wijst men erop dat misschien de kosten van in vloed zijn op het wegblijven van buitenlandse kinderen Een andere mogelijkheid die wordt aangestipt is het heb ben van vooroordelen Juist kinderen zijn volgens deze commissie belangrijk voor du Schiedam Met geen mogelijk heid kan wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chns Zijdeveld zeggen, in welke maand van welk jaar hij de eerste paal zal slaan voor wo ningbouw in Woudhoek- Noord. Wel is het bestem mingsplan anderhalve week geleden door de raad goedge keurd, met de nodige kantte keningen, maar Zijdeveld houdt inmiddels terdege reke ning met beroepsprocedures: de indieners van bezwaar schriften, die voor hun gelijk eventueel tot aan de Kroon doorvechten. „Daarvan hangt net name af, wanneer de heimachine naar Woud hoek mag njden", aldus Ajaeveld, die wel wordt ge zien als de palenslager en lui- tenkmpper van het college van burgemeester en wethou ders. „Voorlopig zullen wij maar eens aanzien, m welke mate bezwaarschriften, bij de provincie worden ingediend tegen het besluit van de ge meenteraad- Pas als de hele beroepsprocedure is afge rond. is het bestemmingsplan onherroepelijk en kan de bouw beginnen," geeft de wet houder toe. Hij acht de vraag „Wanneer ga je de eerste paai slaan?" te snel na de raadsvergadering gesteld. „Ik kan er nu echt nog geen zinnige uitspraken over doen," aldus Zijdeveld. Wel wijst hij op de artikel 19-procedure, waarop Schie dam heeft aangedrongen (overigens op een tamelijk on gebruikelijke manier, name lijk voordat het bestemmings plan werd aangenomen). „Dat artikel van de wet ruimte lijke ordening maakt het mo gelijk een procedure rond een bestemmingsplan te bekor ten", aldus Zijdeveld. „Het wordt wel eens misbruikt om bepaalde kritiek te omzeilen, maar daarvoor voelen wij mets: dat zou geen juiste toe passing zijn". Vlaardingen Het bestuur van de Partij van de Arbeid in Vlaardingen wil na de gemeenteraads verkiezingen van het volgend jaar weer een pro gressief program col lege - een college op smalle basis - en desnoods alle wethouders leveren. Dit staat in het deze week verschenen partijorgaan „Achterban". Door een dergelijk standpunt in te nemen heeft het bestuur van deze partij de deur dichtgesmeten voor het CDA dat bij monde van zijn fractievoorzitter Jeüe Wijnstok reeds hij de onlangs gehouden algemene beschouwingen te ken nen had gegeven in een volgend college zitting te willen nemen. Als de socialisten voldoende stemmen krijgen - en daar moet men onder de gegeven situatie vanuit gaan betekent dit gewoon dat er een heel PvdA- coliege komt. Wijnstok is over de houding van het PvdA-bestuur dan ook buitengewoon teleurgesteld. „Wij hebben dit ook 20 begrepen", 2egt hij. „Maar ik vind het onjuist als dat werkelijk door gaat Het is toch gebleken dat er in de raad in zijn algemeen heid gesproken een beleid is gevoerd, waann vélen zich kunnen herkennen". De CDA-fractieleider is het niet eens met het PvdA- bestuur dat er grote politieke verschillen bestaan tussen zijn partij en de PvdA, Wijnstok doelt hier mee op het volgende fragment uit Achterban": „Het lijdt volgens het bestuur overigens geen twijfel dat er tussen de PvdA en o.a. CDA en VVD duidelijke, politiek belangwekkende verschillen be staan. Te denken valt aan de grondpohtiek, de stadsvernieuwing, de maatschappelijke functie van het andenvijs, het verkeersbeleid en de verantwoor delijkheid van de overheid ten aanzien van het welzijnsbeleid" De heer Wijnstok wijst er op dat het in de afgelopen maanden toch duidelijk moet zijn geworden dat de visie van het CDA op het terrein van de stadsvernieuwing toch aardig parallel loopt met die van de socialisten. Dat geldt volgens hem ook ten aanzien van het welzijnsbeleid Daar het standpunt van de socialisten ten aanzien van onder meer de stadsvernieuwing intern ruet altijd eensluidend is, acht Wijnstok het voorts ook niet verstandig dat het PvdA-bestuur wil „regeren" met slechts een zetel meerderheid m de raad Wat dat betreft legt het bestuur de visie van de PvdA- fractie naast zich neer. De fractie zegt namelijk sn haar Evaluatienota dat er een meerderheid van mcér dan slechts een stem nodig is Dit om rekening te kunnen houden met een verdoelde fractie. Eerder dit jaar heeft de leden vergader mg van de PvdA ïeeds vastgesteld dat er weer een programcol lege dient te komen. Dat wil 2eggeri dat er een collegeprogramma als werkbasis wordt vastgesteld Het bestuur vindt nu dat dit programma ruet vooraf dus voor de verkiezingen - moet worden afgeslo ten, zoals dat bij „Samen Links" het geval js geweest. integratie van de buitenlan ders in de Schiedamse samen leving Daarom wil men ver andering m de huidige situa tie Hetzelfde geldt waar schijnlijk voor de kleuterscho len Diverse commissieleden willen dat onderzocht wordt of daar mderdaad weinig bui tenlanden jes komen Wanneer deze kinderen niet op een peuterspeelzaal hebben gezeten ol' niet een kleuter school hebben gevolgd begin nen zij bovendien op de basis school met een achterstand door het met kunnen volgen van de Nederlandse taal. Over de communicatie door bui tenlandse kinderen zegt Ben Goederond, directeur van het kinderdagverblijf Ka tja aan de Lange Haven Bij het kin derdagverblijf zitten wel een paar buitenlandse kinderen. Na drie maanden zijn die vaak tolk voor hun ouders. De bewonersvereniging Schie- dam-Centrum, waar Goede rond secretaris van is, over weegt reeds om een van de buitenlandse werknemers als kontaktpersoon m het bestuur op te nemen om zo de kloof tussen buitenlanders en Schiedammers een beetje te overbruggen Maassluis De Maassluise poli tie heeft de 37-jange Maas sluise nj-inslructeur, C, J v.d Z aangehouden. Hij heeft be kend vijfmaal het geïnde exa mengeld te hebben achterge houden Maasland De gemeenteraad van Maasland heeft zich vrij wel unaniem achter de begro- bng van 197S gestéld. Tijdens de gisteravond gehouden af ronding van de begrotingsde batten was er slechts lof voor het beleid van het college. Het nnanciele beeld van Maasland voor het komende jaar is der mate gunstig, dat kon worden volstaan met tariefsverhogin- gen van vijf procent. De gewone dienst van de ge meentebegroting voor 1978 vertoonde al een voordelig saldo van bijna 72.000 gulden. Omdat voor het komende jaar investeringsmiddelen tot een bedrag van bijna ÏOÜ.OOO nodig zijn, was het tekort ge raamd op 37.800. Dit bedrag kon worden weggewerkt, door "zowel de reinigingsrechten, rioolrechten als onroerend goedbelasting met vijf pro cent te verhogen. Bovendien kon Maasland nog een ex traatje van ruim 3000 incas seren, voornamelijk ontstaan aoor verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds en een verrekening van de alge mene woningstichting. Slechts de open groepering was het met helemaal met deze verhogingen eens. De dorps partij zag dc verhoging van de onroerend goedbelasung liever van de lijst afgevoerd. Mevrouw van Kranenburg: „We zitten 20 ruim m de mid delen dat verhoging van de onroerend goedbelasting niet noodzakelijk is, Er zijn vol doende reserves, die volgend jaar nog verhoogd worden door bijvoorbeeld bijdragen aan het fonds dorpsuitleg. Mevrouw van Kranenburg en haar fractiegenoot Ploeger steroden daarom als enigen tegen deze onroerend goedbe lasting. Voor het overige had burgemeester Van den Brink het erg gemakkelijk het ge-' voerde beleid te verdedigen. Slechts onderling zorgden de fracties voor de geringe pu blieke belangstelling voor wat gekrakeel. Voornamelijk wa ren dat voorbodes op de in mei as te houden gemeente- raadsverkiezingen. Vlaardingen Een bedrag van 90.000 gulden wordt uitgetrokken voor de gekoppelde inspraakprocedures voor èn de herziening van de bestemmingsplannen Westwijk en Indische Buurt en het ophogen en herinriebten van een gedeelte van die wijk (Lage Weide). Voorts heeft de Vlaardmr^e gemeenteraad gister avond haar goedkeur») ?rleend voor het verle nen van een kred' 210.500 gulden voor ophoging en hennr 7 van de gemeenschap pelijke tuinen m de -uurt Wetering, eveneens m het Westelijk deel van Vlaardingen. De inspraak kan dus van start. De bewoners werkgroep Westwijk is echter verre van gelukkig met de manier, waarop zij nu worden verwacht om in te spreken. In het eerste gedeelte van de raadsvergadering woensdagavond had bewoner Rob Sch- mencke uitvoerig uit de doeken gedaan, dat het koppelen van de twee inspraakprocedures niet veel soeps was. Hij zei eergisteravond onder andere „Naai" de mening van de werkgroep is het het beste om dc inspraak rond het bestem mingsplan eerst af te ronden om daarna aan de inspraak rondom de ophoging en herinrichting Lage WeideAVetermg te beginnen. Met een beetje moeite kan de inspraakprocedure ten aanzien van het bestemmingsplan na de zomervakantie al klaar zijn. In de herfst van 1978 kan dan begonnen worden met de inspraak van Lage Weide en Wetering. En over hel voorstel om de gemeenschappelijke tiunen in de Wetering „op 'le halen", vertelde Sclimencke. „Dat is een zaak van achterstallig onderhoud. Omdat in de meeste gevallen al voor tuinonderhoud betaald wordt, kunnen deze kosten van onderhoud met aan de bewoners worden doorberekend". De verschillende raadsfracties zagen het gister avond het vervolg van de vergadering van woensdag allemaal mei zo somber in. WD- raadslid mevrouw H, A. Bieeker-van Stynun verklaarde weliswaar dat de drie voorstellen op een holder-de-bolder-maruer aan de raad gepre- senleerd waren, maar haar fractie kon er toch mee instemmen De aanvankelijke gedachte om een voorstel te doen om het derde voorstel het krediet van 210.500 gulden aan te houden werd door mevrouw Bleeker even snel terugge nomen als dat zij ermee op de proppen was gekomen. Wel deed zij het verzoek aan wethou der voor stadsontwikkeling en verkeer en ver voer Bas Goudriaan om maandelijks informatie te geven omtrent het afmaken van het krediet van 90.000 gulden. Hiermee schaarde WD-ster Bleeker zich achter de opmerking van CDA-man Cees Bot die pleitte voor „kredietbewaking". Goudnaan deed de toezegging dat die gevraagde financiële informatie mderdaad verstrekt zal worden. Mogelijk na mondelinge mededelingen in de commissie voor financiën. Voorts richtte de wethouder een persoonlijk woordje tot mevrouw Bleeker: „Dat holder-de- bolder slaat, denk ik, meer op de heren Van Agt en WiegeL Wij moeten bepaalde zaken soms gewoon combineren, als je dat niet doet dan kan het maanden gaan d?ren. Vandaar". Voor zoiets hield het verkeer rand de altijd drukke Koemarkt haast de motor stik onder honderden vragende ogen stak Schiedams burgervader drs. Arie Lems met een gracieus gebaar de talrijke lichtjes aan van de Boom, het jaarlijks terugkerende kerstcadeau van Sandvik, de Zweed se staalgigant die in het Schiedamse industriegebied een filiaai heeft. Terwijl veei publiek buiten de majorettes en drumband van Harps Davids gadesloeg, werd het feeërieke schouwspel in het centrum nog extra ingeluid in het tegenoverliggende café-restaurant-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1