SCH1EDAMSCHE COURANT Projectgroep Oostwijk verzamelt gegevens pig W flHHH ril Schaamt 11 zich de gtraat op te gaan? Teruggave van huisvuilbelasting Van Diggelen als miniatuur Voorlichting over vloeibaar gas Jeugdraad praai over ideeënbus J PSP verontwaardigd Wat denkt PPR over zichzelf? Fré Meis over scheepsbouw Schuurkerkje: gemeente museum Veehtparij in bar Brand in douchecel Inbraak in ijzerwinkel Voor woningdiffereuiiatie Weinig interesse Drie leden vragen PvdA: Veel Schiedammers na glaasje op toch achter stuur szzm Deelraad wil beslagen ten ijs komen Geen reactie op structuur schema Inbrekers plunderen 32 tuinhuisjes Maandag 12 december 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - lÜ2de jaargang no. 25980- e PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 2S3Ü91redactie 262568 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Vanavond moet blijken hoe bij de leden van de Vlaardingse afdeling van de PPR gedacht wordt over de taak, het functioneren en de toekomst van de partij. Binnen de radicale partij is een soort enquête een moti- vatieonderzoek gehouden. Hierin is ondermeer aange drongen op een verbreding, versterking van de werkstruc tuur. „Hetgeen voor het goed functioneren van de partij een absolute noodzaak is", aldus het PPR-bestuur. In de üjndraaijer aan de Baan- straat 4 wordt de ledenverga dering gehouden. Aanvang is om acht uur precies. Schiedam Fré Meis, lid van het landelijk partijbestuur van de PCN, komt weer naar Schiedam. In het wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein, zal hij op woensdagavond 14 decem ber spreken over de proble matiek rond de scheepsbouw en over de huidige politieke toestand. De aanvang van de CPN-verga dering is gesteld op 20.00 uur. Toegangskaarten zijn voor de prijs van één gulden verkrijg baar aan de zaal Maassluis Na de grondige opknapbeurt zal vrijwel ze ker in het Schuurkerkje aan de Maassluise Zuidvüet toch het gemeentemuseum worden gevestigd. Het college heeft een werkgroep van de cultu rele raad opdracht gegeven hiervoor een definitief plan samen te stellen- Bij de plan nen zal de actiegroep „Laat staan die kerk" betrokken worden. De gemeenteraad heeft onlangs besloten het voormalige Pe trus en Pauluskerkje te be houden en voor bijna 700.000 gulden te restaureren. De kos ten worden gedekt door het bouwen van een aantal wo ningen rond de kerk en grondverkopen in de Dijkpol- der. De gemeenteraad heeft inmid dels een bedrag van 25 mille beschikbaar gesteld voor het maken van een bestemmings plan voor het gebied rond het kerkje. Vlaardingen Na een vecht partij in de Pandabar aan de Westhavenplaats is de 22-jari- 6e F- Fin het Holyziekenhu is behandeld voor een blauw wg en vermoedelijk een her senschudding. De Vlaardinger had er van langs gekregen van zijn een jaar oudere stadgenoot W. v. D. De aanleiding tot de vecht partij is volgens de politie nog onduidelijk. Vermoed wordt dat het ging om een onenig heid over een fooi. Schiedam Kortsluiting in de sehakelklok van een wasauto maat heeft vrijdagmiddag brand veroorzaakt in de wijk Nieuwland. Het vuur in de douchecel van de 55-jarige C, M. L.-K. aan de P. J, Troelstralaan werd door de brandweer geblust De schade bleef daardoor be perkt tot een geblakerde dou checel en een vernielde scha kelkast. 'h de kantine van de voetbalver eniging PPSC/SFC is ook brand geweest. Vermoedelijk door oververhitting van een gasijzer. De dag daarvoor wa ren daar werkzaamheden aan geweest. Ambtenaren van de gemeentelijke plantsoenen dienst ontdekten de brand en waarschuwden de brandweer, die het vuur bluste. Schiedam - Voor 5000 gulden gereedschap is verdwe nen bij een inbraak aan de Dam, in de binnenstad, 'J een winkel voor ijzerwaren, £wamen nog onbekende in- orekers binnen door aan de achterzijde een ruit weg te hemen. Bij het verdwenen ge reedschap zitten ondermeer ddor- en slijptollen. De eige nepoütf aan,s'ifte gedaan bij Vlaardingen De projectgroep stadsver nieuwing Oostwijk is momenteel allerlei gegevens aan het verzamelen voor de Rotterdamse architect Henk KI under, opdat deze zich kan buigen over de woningdifferenliatie van de bebouwing van de kaalslag in de Oostwijk. Dal zogeheten differentiëren houdt in dat Klunder gaat uitzoeken hoeveel woningen er precies moeten komen en vooral uit hoeveel kamers die huizen zullen gaan bestaan. Met andere woorden: de grootte van de woningen wordt nu al afgestemd op de gezinssamenstelling van de toekom stige bewoners. Het college van B. en W. heeft namelijk al besloten voor welke mensen bij voorkeur moet worden ge bouwd. Dat zijn: ten eerste dié mensen die hun woning moeten verlaten vanwege de aanleg van de Deltadijk; vervolgens de Oostwijkbewoners ten zuiden van de 2e Van Leyden Gaelstraat, die hun huis moeten ontruimen, omdat dat in té bouwvallige staat verkeert; en, ten slotte kunnen de vroegere „bewo ners van het kaalslaggebied" inschrij ven. De projectgroep vergaart haar gegevens bij in totaal zo'n 550 gezinnen uit de Oostwijk. Binnen de projectgroep is een discussie gevoerd over het aanwijzen van een infor matiekeet Deze is bedoeld om alle belang stellende Oostwij kers de mogelijkheid te bieden zich in de eigen buurt op de hoogte te stellen van alles wat er met de voorberei ding van de plannen aan de hand is. In eerste instantie dacht men aan het betrek ken van het pand aan de Binnensingel 193. Dit stuitte echter op financiële bezwaren. Womngbouwverenigingsdirecteur Jan de Ligt bracht een wat later bleek goed idee naar voren: een stacaravan als infor matiekeet. Hiermee gingen de leden van de projectgroep akkoord. Op dinsdag 24 januari wordt de derde bijeenkomst gehouden. o De stoomsleper Fin land heeft zaterdagmid dag in Maassluis weinig publiek getrokken. Slechts enkele tiental len mensen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt het vaartuig uit 1921 te bezichtigen. De eigenaresse, de Stoomstichting Neder land, die de sleper aan de Govert van Wijnkade had afgemeerd, kan daar moeilijk een oor zaak voor geven: mis schien was het 't niet zo beste weer. Interesse hadden in ie der geval wel de leden van de Internationale Sleepvaart Hobby Club, die die dag een bijeen komst hield in de kanti ne van de Scheepvaart en Machinefabriek De Haas. Schiedami „De uitermate geringe belangstelling van achterban, raadsleden en wethouders van de PvdA voor de Gosto-actie" wordt scherp veroordeeld door drie leden van deze socialistische partij, te weten Jos van der Lugt, Hans Ver linde en S. de Ridder. SS Samen met andere partijen en organisaties heeft de PvdA wel meegewerkt aan de actie, schrijft het drietal in partij blad Voorwaarts, maar slechts een klein groepje men sen heeft zich daadwerkelijk beziggehouden met het gebeu ren: „Een belachelijke zaak gezien het grote aantal leden, terwijl andere partijen en met name de CPN (met een veel kleiner aantal) met veel meer mensen betrokken waren bij de actie." De ondertekenaars van de brief in Voorwaarts vragen zich af, of de PvdA is uitgegroeid tot een elite-partij die zich schaamt om de straat op te gaan. Het kan niet alleen blij ven bij het indienen van een motie in de gemeenteraad om sluiting van Gusto tegen te gaan, aldus de verbolgen drie. Overigens vragen zij dat niet alleen zichzelf af. Een ant woord van de partij (bestuur zowel als leden) wordt drin gend verlangd. „Neemt de Pv dA-Schiedam bij de verkiezin gen van volgend jaar dezelfde passieve houding aan? Laten vrij ons bij volgende acties weer door andere partijen ge bruiken, of worden eindelijk eens keiharde afspraken ge maakt over samenwerking met andere partijen?", zijn 20 wat vragen. Van der Lugt, Verlinde en De Ridder merken verder op: „Het feit, dat de CPN de actie Gusto Open heeft misbruikt om er een politiek slaatje uit te slaan, kan de communisten wel verweten worden (want het was tegen de afspraken en het is daarbuiten gewoon weg een onbehoorlijke zaak), maar het is voor een groot deel onze eigen schuld." De PvdA heeft woensdagavond de maandelijkse openbare ledenvergadering in Irene aan de Nieuwe Haven. De kri tiek rond de Gusto-actïe was in deze partij al eens bespro ken. Vlaardingen Vlaardingers die dit jaar minder dan ƒ15.312»- bruto hebben verdiend kunnen tot 1 februari een verzoek indienen voor teruggave van de in 1977 betaalde belasting voor het ophalen van huisvuil en de verontreinigingsheffing. Verzoe ken om teruggave kunnen vanaf 2 januari tot 1 februari worden ingediend bij de Burgerzaal van het stadhuis aan de Markt van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12 uur. Ter inzage moet worden meegebracht: Schiedam Een nieuw boekje in de reeks Schiedamse Miniaturen zal gaan over Jan van Diggelen, fotograaf tijdens het Schiedam van rond de eeuwwisseling. Eind januari komt het boekje uit, volgens de verwachting van Cees van der Geer, secretaris van de historische vereniging Schiedam. Van Diggelen leefde van 1838 tot 1925 en is één van de weinige fotografen (zo niet de enige), die het oude Schiedam op de gevoelige plaat vastlegde, volgens een systeem waar door tegenwoordig nog een groot inzicht kan ontstaan in hoe de stad vroeger eruitzag en hoe de omstandigheden waren, waarin de mensen leefden. De publicatie van dit nieuwe deeltje van de Schiedamse Miniaturen wordt een feit door de grote inbreng van het gemeentearchief aan de Korte Haven. Het boekje zal geïllus treerd zijn met een compleet overzicht van alle ansichten van Van Diggelen en zal een keuze bieden uit zijn foto's. Aan Jan van Diggelen wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstelling gewijd, die donderdagavond wordt geopend Daarover staat meer op pagina drie. Schïedam/Vl aardingen Bij de landelijke alcoholcontrole zijn in Schiedam en Vlaardin gen in totaal 33 processen- verbaal uitgereikt. Aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 824 auto's aangehouden. In de pe riode van elf tot drie uur moesten 50 bestuurders op het pijpje blazen. Dat leidde tot 27 verbalen en 15 rijverbo den. In Vlaardingen werd van elf tot vier uur op diverse plaatsen in de stad gecontroleerd. In totaal werden 119 voertuigen aangehouden. Slechts één be stuurder kreeg een procesver baal voor alcoholgebruik. Drie anderen kregen een rij verbod opgelegd. Voor techni sche gebreken werden echter nog 5 processen-verbaal opge maakt de laatste nota van de ver- bruiksadminïstratie van de gemeentelijke energie- en wa terleidingbedrijven; bewijsstukken voor de vast stelling van het bruto-inko- men; —stukken waaruit het giro- of bankrekeningnummer blijkt in verband met de eventuele terugbetaling via giro- of bank overschrij ving. Na 1 februari kunnen geen ver- zoeken meer in behandeling worden genomen, tenzij aan getoond kan worden dat zich bijzondere omstandigheden liiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiijijiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniiiiiiinitiiminimiiismuiiiiiiiiiuimumiiiiii^ H Vlaardingen De jeugdge- H meenteraad gaat woensdag ss avond praten over de moge- lijkheid om in Vlaardingen de zogeheten ideeënbussen te Ja- ten plaatsen. Deze bussen zou- den dan op verscheidene plek- ken in de stad moeten worden neergezet Het nut hiervan is om het contact tussen gemeentebe- stuur en burgers te verbete- ren. In Zoe term eer is men een poosje geleden op het idee ge- komen van de ideeënbus- -*> 'yy'rrr> iés&. De vergadering van de jeug- draad begint om half acht 's liÉgg&'fsp xi avonds. Behalve de ideeënbus zal bekeken worden of men 2 zal kunnen komen tot een poli- 2 tieke beoordeling van het pro- ,n Zoetemneer kan men al enige tijd geöruik ma- j gramcollege. ken van de ideeënbus ^iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiitJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiimijiijiiiijiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii hebben voorgedaan, waar door het onmogelijk was vóór 1 februari het verzoek in te dienen. Men moet er wel reke ning mee houden dat bij het bruto-inkomen de inkomsten van b.v, tot het gezin behoren de kinderen worden geteld Schiedam Verontwaardigd en verbaasd is de Schiedamse afdeling van de PSP over de manier waarop vorige maand vier verdachten van een in braak door de politie zijn aangehouden en behandeld. Aan het Schiedamse politie korps en de gemeenteraad heeft het bestuur hier een open brief over geschreven. Het gaat om Andrë Ritman, Kees van Gerven, Louis van der Made en Gerrit van .Veen. Deze jeugdige Schiedammers werden op 13 november, na dat er een inbraak was ge weest in de woning van de familie Van der Pol aan de Parkweg, ingerekend „Minachtende opmerkingen van agenten en eenzame opslui ting in een cel zijn prima mid delen om een goede verstand houding tussen burgerij en politie te vernietigen", schrijft voorzitter John den Hartogh, „het niet waarschuwen van ouders van gearresteerde jeugd is gewoon ondenkbaar. Veelal ontneemt men dan zo'n jeugdige arrestant zijn beste rechtsbescherming". De PSP hoopt dat de politie de zaak onderzoekt en eventueel gemaakte fouten probeert te corrigeren. Hoek van Holland De Hoekse deelraad wil goed beslagen ten ijs komen, wanneer er advies aan Rotterdam moet worden uitgebracht over de vestiging van een terminal op de Maasvlakte voor de over slag van vloeibaar aardgas. Zoals bekend heeft de Neder landse Gas Unie plannen om vloeibaar aardgas uit Alge rije met gastankers te gaan importeren. Hoewel de Gasunie nog geen formele aanvraag heeft inge diend. houdt de deelraad er ernstig rekening mee dat de terminal op de Maasvlakte er komt. Daarom wordt eind ja nuari, begin februari een voorlichtingsavond belegd in het wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg. Voor de ze bijeenkomst worden zowel voor- als tegenstanders uitge nodigd. De deelraad wil de volgende personen/instanties uitnodi gen: de heren P. H. Bijl (Ga sunie), Ch. van Krimpen (ge meentelijk havenbedrijf), A. van Dijk (gecommitteerde Rijnmond), G. Snellink (TNO), H. van Tongeren (Ballast-Ne- dam), H. Beerma (Vereniging Milieudefensie), F. F. C. Klu wen (vereniging De Neder landse Loods). Ten aanzien van de overschakeling van de centrale op de Maasvlakte van aardgas op olie, kan het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad nog geen uit spraak doen. Het beschikt na melijk nog niet over de juiste emissie-cijfers. Pas na ont vangst kan advies worden uit gebracht aan de deelraad. Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders zal niet van de mogelijkheid gebruik maken om in te spre ken op het structuurschema voor volkshuisvesting. Dit schema is opgesteld door het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning en het geeft een voorlo pig standpunt weer van het te voeren regeringsbeleid op het gebied van volkshuisvesting tot rond de eeuwwisseling. Vdór 15 december kan een ieder inspreken op hetgeen in het ministeriele schrijven staat vermeld. Schiedam In totaal zijn dit weekeinde 32 tuinhuisjes door inbrekers bezocht De politie heeft nog niet kunnen vaststellen wat er allemaal wordt vennist In het Vijf Sluizen-complex wer den 15 huisjes opengebroken. Uit het clublokaal, dat ook 's-nachts werd bezocht, wer den een radio, pakken koffie, wat snoepgoed en een paar flesjes limonade gestolen. De rest van de gekraakte huisjes staat in Thurlede. Bij fotozaak Van der Waal in het Westen is ook ingebroken. Nadat aan de Rembrandtlaan een ruit was ingegooid ging een nog onbekende man er vandoor met een partij foto camera's ter waarde van 5800 gulden. Bij het ingooien van de ruit werden een aantal ca mera's vernield, zodat de schade opliep met 2800 gul den. Na een inbraak in een woning aan de Burgemeester Knap- pertlaan wordt niets vermist In het huis van de 80-jarige Schiedamse H3. werden wel alle laden en kasten door zocht De benedenwoning kwam men binnen door aan de achterzijde een afgesloten keukendeur te forceren y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1