Uitstekend concert Rijnmondkoor Zwaluwen capituleert SVV blijft overeind in De Geusselt PPSC maakt reclame wr Ateliertri© ie Visserijsmiseum Schiedammers aUeen aan de leiding MAANDAG 12 DECEMBER 1977 Donateurs trots op „Harpe Davids^ ®WF Jong FC Vlaardingen gelijk Programma Andrê Maas: „Peitsman heeft ons de das omgedaan" De AJC in Stedelijk Schiedam PPSC-trainer Hans Kostense was na afloop van de wedstrijd tegen NEO'25 een gelukkig mens. Niet zo ver wonderlijk, want zelf wonnen de Schie dammers met 2—0, Amemuiden moest bij Excelsior in Maassluis de volle winst ach terlaten (3—1) en ook SSS raakte tegen WHS een puntje kwijt. Door deze verwik kelingen zijn de Schiedammers nu alleen aan de leiding gekomen, met één punt voorsprong op Amemuiden, SSS en Oran je Wit. 3 Het jaarlijkse donateurs- concert van de Christe lijke Muziekvereniging „Harpe Davids" heeft vrijdagavond in het Schiedamse Passage- theater flink wat stof tot praten gegeven, Zeldzaam was het bijvoorbeeld zoals sommige donateurs van deze vereniging in staat zijn tijdens het concert van hun aanwezigheid blijk te geven, door onophoudelijk rumoer te maken en een veelvuldig toi- letbezoek. Onder uiterst correcte leiding van de heer C. P- Kramer, doorgaans in dienst bij de Rotterdamse politie, demon streerde de Harmonie deson danks een gevoelige en war me klank in het koraal „Oh, Heer die onze Vader rijt". Een veelbelovende start, in de la ter te spelen werken eniger mate teniet gedaan door een storende speelwijze (gebrek aan embouchure?) van de trombonesectie. In werken als „Vimy Ridge" (fraaie tuba's) en „Rule Britta- nia" (sterke hoorns) en in mindere mate „Instant Con cert" van Harold Walters, viel op, dat er goed en degelijk moet zijn gerepeteerd Ook hier waren de trombones ech ter te duidelijk en fanfare- achlig. Toch nog genoeg te genieten. Zoals het Majorettekorps, uit stekend ingestudeerde choreo- grafieën van Nanda Gelder- blom en soms uiterst correct uitgevoerd. De kleding leende zich echter niet zo voor te veel enthousiasme, zoals bijvoor- beeld in „Black is Black". Gaan de armen dan te ver om hoog, dan wekken de zicht baar wordende damesslips (vrijdagavond 26 stuks) slechts de lachlust op en dat is, nemen we aan, niet de bedoeling. Na de pauze werd het concert gecompleteerd door de mede werking van de mandolineor kesten „Concordia" uit Zuid- land en het Rhoons Mandoli ne Orkest Overwegend een avond die de donateurs van „Harpe Da vids" een gevoel van trots kon geven, v.d.a In de muziekkamer van het Visserijmuseum treedt dinsdag een trio op in het kader van de serie concerten, die de culturele raad van Vlaardingen organiseert. De musici gaven hun eerste concert in 1970 in het atelier van het Schwartze-huis in Amsterdam, en daarom heet het groepje het Ate- ïiertrio. Hetconcert begint morgenavond om kwart over acht. en de toegang tot het museum aan de Vlaardingse Westhavenka- de kost dan viereneenhalve gulden (een rijksdaalder voor houders van een CJP of 65- pluskaart). Kaarten kunnen telefonisch worden besteld onder nummer 010-348722. Het trio bestaat uit Ottolien Ot to (fluit), Peter Doberitz (cello en viola da gamba) en Jaap Spigt (clavecïmbel). De drie hebben een rijke ervaring. Ot to trad - ook solistisch - op met kamermuziekensembtes en is solofluitiste bij het Am sterdams Philharmonisch Or- kest, waar Doberitz solocellist was (deze is nu verbonden aan het Radio Philharmoni sch). Spigt trad op in Enge land, Frankrijk en Amerika en won reeds in 1952 de zil veren medaille op het Geneef- se concours international d'e- xécution musicale. Doberitz reisde Europa, Amerika en Is raël af met zijn cello. In een flink bezette Grote Kerk te Vlaardingen gaf het Rijnmondkoor zaterdagavond een kerstconcert Dirigent Piet Struijk koos vóór de pauze uit de zes cantates van Bach's Weihnaehts Oratorium voor de eerste twee, dat wil zeggen, de Eerste en Tweede Kerstdag. „Dat is verdedigbaar", meldde het zeer beknopte program* maboekje (voor 7,50 entree had er wel wat meer informa tie afgekund). Maar ook wel laakbaar, vonden wij, want in die resterende vier delen zit ten eveneens prachtige aria's en koralen en die mag je het publiek toch -eigenlijk even min onthouden. Het geheel zou echter een zit van vier uren vergen en dat wilde Struijk zijn aandachtig auditorium niet aandoen. Daarom, na de pauze, speci- door Gerard v.d. Heuvel fieke, bekende meezingers van Bach, Mozart en Handel. Voorzien echter de binnenko mer van hel koor „Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Ta- ge". Een overrompelende start, hetgeen voor de rest van de avond meer dan een belof te inhield. Het is alleszins uitgekomen. Van het kooraandeel noemen we „Wie soil icb dich empfangen" en „Brich an, O schönes Mor genlicht". Dit laatste vooraf gegaan door een keurige uit voering van de sinfonie voor het tweede deel. Aan de uit voering hiervan zal het aan deel van de Marinierskapel niet vreemd zijn geweest. Een met vaardige hand leidende Piet Struijk had in zijn solis tenkwartet de sopraan Renée van Haarlem, Al ei da van Dongen, alt, Gerard Honig, te nor en evangelist en de bas Kees Bol opgenomen. Van deze vier mensen stemde laatstgenoemde het meest overeen met Bach's bedoelin gen. De alt bijvoorbeeld, bleef in diverse aria's („Nur wird mein Hebster Brautigam") wat gewichtloos, alhoewel haar „Schlafe, mein Liebster" be duidend meer body had. De tenor Gerard Honig (hij pakte soms wat erg uit) was beter te volgen in de aria's, dan als evangelist Al met al was dit concert voor de Vlaardingers een uitste kende sfeermaker voor de ko mende feestdagen en voor het Rijnmondkoor een bekroning op de vele uren repeteren. Tenslotte „petje af' voor het mannenkoor in „Ehre sei Gott in der Hohe". Dat vergt wat van de stembanden. Schiedam/Vl aardingen De positie van Jong FC Vlaardingen is door het gelijke spel van 0—0 in de uitwedstrijd tegen Willem II beter geworden. De Vlaardingers hebben kan sen genoeg gehad om aan de volle winst te komen. Jong SW heeft ïn één van de beste wedstrijden van dit seizoen met 2—1 verlo ren in Limburg bij ROBA De Schiedammers kwamen wel in de vijfde minuut op een 01 voorsprong door een treffer van Frans Klinge. Kort voor rust maakte de thuisclub gelijk, 1—1. Na een half uur in de twee de helft was door een on gelukkig doelpunt doel man John MaiTevce kan sloos, Vlaanimsen VoelbaJpro- gmmnia zaterdag 17 decem- bcn RYVH—Zwaluwen, Ex celsior MaassluisRijs oord, rPSCWHS, Heinenoord- Sunlight—Spirit, {IVO—DOTO, TSB-HPSV, Vlaardingen—Die Haghe, Ex celsior P-MW27, Jong FC Dordrecht—Jong FC Vlaar- örngen, Jong SW-^Jong FC Jen Bosch, NBSW-GSS, NSlHt_Dvo<32, Satellie- MVFB, CI ON—Nelson, GT- ^-P u t tershock, VDL-— DES'67. Zondag 18 december: SVV— «raafschap.FSC—FC Vlaar- mngen, DHS-HDVS, Over igs—Schiedam, BEC-VFC, rDK—Fortuna, De Holland- laa^-Rijswijk, Onmjeplei- {*-ExceIsiür'20, Martin» Schiebroek—Ursus, KKWIK—Hillcgersbcrg, VD- ^-Den Hoorn, Full Speed— Hoek van Holland, OV- J-SVDPW, Demos—FSV rrelona, FQ SchuJpw» SFC, FCN'66-MSV *71, ochied. BoysA VS, DD- t—WF. Spakenburg Een 3-0 nederlaag bij IJssel meervogels lijkt op het oog een verdienstelijk resultaat. De Spakenburgers hebben daar onder aan de dijk immers een reputatie opgebouwd, waar zelfs diverse ploegen uit het betaalde voetbal geen raad mee wisten. Zwaluwen kwam er met die nederlaag echter maar uiterst be- kaaid af. „Een gelijkspel was toch het minste dat we verdienden", stelde trainer Frans de Kruis na afloop vast. En terecht, want zijn ploeg capituleerde pas diep in de tweede helft. Waar bij scheidsrechter Van der Roest de nadrukkelij ke rol voor zich opeiste om Usselmeervogels te bevoordelen. In twee gevallen wimpelde hij Spakenburgse hands ballen van de hand, daar mee Zwaluwen onrecht aandoend. Want de hands bal van Evert de Graaf, kort na de rust, was zonder meer rijp voor stipwerk. Geen penalty echter voor Zwaluwen, dat ook geen vrede had met de tweede tegengoal. Weliswaar was de aktie van Jaan de Graaf erg knap, maar al voor de middenlijn had Abram de Graaf de bal met de hand meegenomen. Opnieuw geen hands echter, wat Zwaluwen prompt de defi nitieve nederlaag bezorgde. Frans de Kruis wond rich na afloop knap op over de arbitrage. „We hadden hier minstens met een gelijkspel moeten vertrekken. Die scheidsrechter nekte ons echter. Een pure thuisflui- ter was het, bang voor de naam van IJsselmeervo- geïs". Scheidsrechter Van der Roest wenste daarop geen commentaar te geven, maar dat hij in het naburi ge Huizen woont is op rijn minst opmerkelijk- IlsselmeervogeJs-trainer Pierre Stevenaart, lichtte in ieder geval toe dat rijn ploeg op eigen veld presta ties moet leveren. „Het pu bliek hier is de laatste ja ren natuurlijk verwend. Maar in deze gemeenschap zijn de mensen wel erg ge voelig voor de resultaten." „Waarvan Zwaluwen dan de dupe moet wonden", lichtte elftalleider Piet'Er- kelcns het onrecht toe. Ste venaart weer: „Ook voor mij was het duidelijk een handsbal. Het zat ons du echter mee, in tegenstel ling tot vorige week bij RCL. Toen hadden wij twee keer nadeel en prompt verloren we de wedstrijd". Dat IJsselmeervogels toch niet op de toppen van de tenen kan blijven lopen, er kende ook Stevenaart „Die 3—0 nederlaag hier in de bekerstrijd tegen FC Gro ningen was terecht het pu bliek accepteert het echter nauwelijks." Ook Zwaluwen hoefde te gen dit IJsselmeervogels niet op te zien, al deed het dit aanvankelijk toch. Het geen sommige spelers wel benadrukten. Emest Kegel: „Twee jaar terug speelden wij hier voorde beker. Bin nen vijf minuten stond Zwaluwen al met 2-4) ach ter". Nu Zwaluwen voor het eerst op competitieniveau tegen IJsselmeervogels speelde, was die angst on gegrond. Het verdedigende concept droeg daar in grote mate toe bij. Want Zwalu wen voerde voor rust een straffe mandekking uit IJsselmeervogels Kreeg niet de ruimte die het wenste, en ook de dekking van de razendsnelle Jaan de Graaf werd beurtelings goed overgenomen. IJsselmeervogels had dan wel het offensief, echt ge vaarlijk werd het niet voor het doel van Aad Boers. Zwaluwen loerde bij dit spelpatroon op de counter, en voor de thee deed zich die mogelijkheid twee keer .voor. In de vijftiende mi nuut werd de doorgebro ken Hugo Sluimer echter resoluut door Jan Vedder gepakt, terwijl de tweede kans voor Emest Kegel was. Op links zette hij Abram de Graaf voor schut, om ap de korte hoek te varren. „Zo zag ik PSV van de week ook scoren", lichtte Kegel die poging toe, maar doel man Jos de Fijter haalde de bal ten koste van een corner uit de hoek. Meteen daarop suisde een volley van Jos Buitelaar maar nét over de lat, en zo zagen de duizend toeschouwers de bedoelingen van Zwalu- Twce minuten na de thee wond Zwaluwen zich dan terecht op over de niet ver kregen strafschop. Het was een „geheide" handsbal van Evert dc Graaf, maar arbiter Van der Roest wil de er niet aan. Opnieuw ontwikkelde IJsselmeervo gels zich tot de aanvallen de ploeg, maar ruimte voor een goed schot was cr nau welijks. Totdat Zwaluwen in de tiende minuut toch nog on verwacht achter kwam. Bij een aanval waar niets aan de hand leek, reikte Henk de Graaf hoger dan doel man Boers, en daar ging het plan van Zwaluwen: 1—0. Boers: „Hij kwam ho ger dan ik ja. Voordat ik kon springen had ik teveel ruimte moeten overbrug gen". De wedstrijd werd er wel interessanter door, want Zwaluwen koos nu wel voor de aanval. Waar het ontdekte, dat de defensie van de gastheren af en toe paniekerig speelde. Kegel kreeg zodoende twee kan sen. maar had alle pech van de wereld dat de op de doellijn staande Hanny Burgman de bal tegen zijn rug kreeg. De tweede kans was een verkeerde terug speelbal, waarbij De Fijter rich ten koste van een bles sure niet liet passeren. Het in die fase briljant spe lende Zwaluwen kwam echter niet tot de gelijkma ker. Maastricht MW op zaterdagavond, het is zo langzamerhand wel bekend dat zo'n wed strijd bij kunstlicht voor de vaak al bij voorbaat hmvienge be zoekers meestal niet zonder kleerscheuren afloopt. SVV had dan ook geen enkele illusie dat het tegen de hoog- genoteerde zuidelijke formatie met een posi tief resultaat uit de bus zou komen. Heel begrijpelijk was daarom de dolle vreug de van de Schiedam- mers toen vlak voor het einde invaller Cor Peitsman SW de de fensie van MW met een fraai doelpunt kan- sloos liet (1—1). En op dat moment bewees Peitsman weer eens zijn waarde. Slechts tien minuten en een be hoorlijke bal had de rommelende Schiedam mer nodig om te berei ken waar de peperdure Maastrichtse ploeg 85 minuten pressievoetbal voor opeisten. Duidelijk dus dat MW schro* melijk faalde in De Geusselt, want diep in rijn hart zal de SVV-er met angst in rijn hart aan dit duel hebben gedacht Vorig jaar werd het immers 6—0, ondanks het feit dat SW toen weigerde op zondag te spelen, maar bovendien zon MW op wraak omdat het in veertien dagen tijd tweemaal een periodelitel verspeelde, SW zou het kind van de re kening worden, zq voorspel den Johan Dijkstra en Barry Hulshoff al van te voren in een plaatsetijk dagblad. Hoe anders het allemaal is ge gaan hebben de 3000 suppor ters met toenemende verbitte ring kunnen constateren. Als de zaken namelijk objectief worden bekeken dan kom je inderdaad tot de conclusie dat SW het spelletje slim heeft gespeeld, maar ook dat MW schromelijk heeft gefaald. De opzet bij de Maastrichtenaren is bekend. Via een aantal op zienbarende aankopen wil men zo snel mogelijk terug naar de eredivisie. Het resul taat is dat men de oude kern van MW heeft gecombineer de met een groot aantal be taalde voetballers, die duide lijk in de herfst van hun car rière zijn. Barry Hulshoff maakte tegen SW een versle ten indruk, maar ook de Willy Brokamp, sinds jaar en dag de lieveling van het publiek» maakte onder de ogen van de Chicago Stings-coach Musgro- ve niets klaar. De opzet van SW was de Maa strichtenaren tot enkele me ters buiten het strafschopge bied te laten komen en dan pas de zaak aan te pakken, om op die manier te voorko men dat MW met succes diep zou kunnen gaan. Die taktiek had wonderwel succes, omdat de formatie van André Maas •(of eigenlijk George Knobel) mat bleef aanvallen en voor werkelijk gevaar maar een wapen wist namelijk de lange bal op het hoofd van Huub Smeets. Echter ook dit had SW-trainer Pim Visser voor zien want laatste man Rinus Steenbergen had opdracht ge- Tientallen voormalige leden van de AJC, de arbeiders-jeugd- centrale van voor de oorlog, zijn zaterdagmiddag bijeenge komen in het Schiedamse Ste delijk Museum: in de voile museumaula werd een ten toonstelling geopend van Fré Cohen (1903—1943), een stimu lerend lid van de socialisti sche jeugdbeweging, „frisse jongeren", die het alledaagse leven met veel schoonheid wilde omkleden. Daarvan getuigt de expositie: simpele girokaartjes, allerlei gewoon drukwerk, kreeg door het grafische werk van Fré Cohen een herkenbare, maar vooral fraai aanschijn blij heid in de dagelijkse dingen van het leven. Een dozijn mensen in de^oula bleek de Amsterdamse te heb ben gekend: aarzelend gingen de vingers omhoog, toen Her man Molendijk, oud-burge meester van Amersfoort en oud-AJC'er, daarnaar infor- meerde. Een tweetal gedich ten werd gedeclameerd door Wanda Reumer, waaruit de ideologie weerklonk: herin nerd werd ook aan de activi teiten van de vroegere Vlaar dingse onderwijzer Koos Var rink voor de jongerenafdeling van de SDAP. Veel bezoekers van buiten Schiedam waren komen opda gen. maar ook was er een gering aantal oud-leden, die heden ten dage nog steeds wel in de socialistische melk wil len brokkelen: het culturele echtpaar Verwei j bijvoor beeld, de oud-wethouder voor cultuur en de voormalige drukker die driftig kunst ver zamelen, en ook Lou van der Stel, die tot voor een paar maanden geleden nog voorzit ter van de PvdA-Sc hied am was en nu voor die partij in de gemeenteraad zit: hij was eens afdelingsvoorzitter van de AJC. „Ach, ik ben niet anders gewend dan voorzih ten, joh", giechelde hij. kregen aan de MW-aanvals- leider te blijven klitten, wat met succes gebeurde want Smeets kreeg behoudens een paar slappe kopballetjes geen poot aan de grond. Pim Visser glunderend in cata comben van De Geuselt waar de ene na de andere somber kijkend MW-er snel vertrekt: „We zijn behoudend begon nen. Je weet gewoon dat als je hier in Maastricht met drie spitsen gaat aanvallen je ei gen graf graaft. Dan lopen ze gewoon over je heen. We heb ben nu de diepte goed afge schermd. Al speelden we voor rust iets te defensief, zodat onze spits (Dick Hoogmoed) te geïsoleerd kwam te staan. Op die manier kun je niet aanval len". De iets aanvallender positie die SW in de tweede helft bezet te zal echter ook te maken hebben gehad met het feit dat het wel degelijk door had dat tegen dit chaotisch opereren de MW iets meer mogelijk was dan angstig voor eigen doel te blijven hangen. Want behoudens een uitstekende kans voor Dick Hoogmoed is SW in die eerste helft nau welijks van eigen helft ge weest MW daarentegen werd enkele malen gevaarlijk door schoten van Jo Quaden terwijl de door het 541- systeem van SW zonder di recte tegenstander spelende Gerry Schrijnmakers een hard schot op de vuisten van o Cor Peitsman gelijkmaker de tot dan toe zwakke Eddy van der Most uileen zag spat ten. Het lang verwachte en eigenlijk ook wel verdiende MW-doel- punt kwam echter pas diep in de tweede helft. Willy Bro kamp (tot dan toe volledig uit de wedstrijd gespeeld door John Carver en Wim de Haan) rukte het strafschopgebied binnen, maar werd op dat mo ment gestuit door Ruud van Dijk. Onreglementair vond scheidsrechter Jonker, al ging hij niet zo ver dat hij de eis om een strafschop honoreer de. De toegekende vrije trap leverde echter 100 procent rendement op. Brokamp tikte de bal simpel opzij naar Jo han Dijkstra, die hard in de hoek schoot, 1Q. Wie echter dacht dat de ban bij MW gebroken was kwam bedro gen uit, want de Maastrichte naren bleven vermoeid over de grasmat sjouwen. De straf voor de loomheid van de MW-ers kreeg zijn ont knoping in de laatste minuut. De voor Cor Huigen ingeval len Cor Peitsman kon in het strafschopgebied de bal tus sen Johan Dijkstra en Barry Hulshoff aannemen, goochel de even met de bal, draaide om zijn as en schoot vernieti gend raak, 1—1. En daarmee had SW iets bereikt wat sinds lange, lange tijd "alleen Fortuna SC lukte en dat was dan nog in een derby. Op De immer vriendelijke André Maas: „Het was bar slecht, geen vuur, geen overtuiging. Peitsman heeft ons de das omgedaan". Ook was de Schiedamse oe- fenmeester vol lof over de verrichtingen van rijn elf tal. Hij: „Dit was reclame voor het voetbal. De hele ploeg heeft een ontzaglijke inzet getoond. Zowel ver dedigend als aanvallend. Onbegrijpelijk, dat de te genstander er zó hard te gen aan ging. We hadden gelukkig een uitstekende scheidsrechter, anders had het wel eens uit de hand kunnen lopen". Tóch kwam FPSC maar moeilijk tot scoren. De eerste drie kwartier zijn de gasten sporadisch voor het doel van doelman John Veringmeyer ge weest De comerverhou- ding sprak boekdelen: 14—1. De Schiedammers waren té gretig vooral linksbuiten Aad Goed en- dorp stelde zijn medespe lers herhaaldelijk in de ge legenheid om te scoren. Zijn voorzetten werden echter slecht afgewerkt. Toen de wedstrijd vijf mi nuten oud was, had PPSC al zeker drie kansen om zeep geholpen. Er was pa niekvoetbal bij NEO, maar de Schiedammers profiteerden er niet van. Nu was Vrouwe Fortuna ook niet bepaald behulp zaam. Een kopbal van Rob de Nijs ging net naast, Aad Goedendorp kopte te gen de staander en een harde inzet van Coen Win kelman werd keurig door de NEO-doelman gestopt In de tiende minuut van de tweede helft kwam einde lijk de verdiende voor sprong voor PPSC. Een „ingestudeerde" vrije schop werd zó vakkundig genomen, dat Aad Goe dendorp op rechts keurig vrij kwam en via de han den van de doelman de stand op 1—0 kon bren gen. Iedereen dacht dat de Schie dammers nu wel door zou den stoten, doch men kwam bedrogen uit. De hardwerkende ploeg bleef wél aanvallen, maar de af maker ontbrak. Diep in de tweede helft werd het wat onvriendelijker, vooral de Brabantse ploeg ging er nog al eens hard tegenaan. De correct leidende scheidsrechter De Vries hield het echter goed in handen. In de dertigste minuut was een enorme „misser" van de laatste man van NEO'25 er de oorzaak van, dat Coen Winkelman ge heel vrij voor doel kwam. Winkelman maakte geen fout en het was 2—0. De strijd was toen beslist, al kwamen de gasten daarna tot wat betere aanvallen, maar de verdediging van PPSC wist van geen wij ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3