Witte kerstdagen blijven zeldzaam Decembermaand—wintermaand, Mm zwaar MtëÊIÉSËÈÊmi Diëtiste Tineke Pruis SÉlMi Drie pakjes? Zachte kerst .iJT. f.j, Tineke Pruis. ,,Drie pakjes boter om kip in ts braden is onzin' Met diëten komen ook andere zaken in zwang. Zemelen, voor een betere spijsvertering. Zegt Tineke Pruis: .demand die gezond eet, heeft geen zemelen nodig. Maar ais je teveel geraffineerde voedingsmidde len eet, altijd wit brood en nooit es bruin, funktioneren de darmen niet goed meer en kunnen zemelen dat verhelpen. Ik adviseer ze daarom eens aan mensen met maagklachten die vanwege hun gezondheid alleen beschuitjes en casino mogen". Over de „nouvelle cuisine", de keu ken van grootmeesters als Michel Guerard en Paul Bocuse waarbij tot het uiterste wordt bezuinigd op vet ten en koolhydraten zegt zij: „Ec ae die keuken nog geen grote op gang maken. Dat slaat niet aan in Nederland. Er zitten hier nog zulke vastgeroeste tradities in. En ach, of het nu zo nodig moet Guerard ge bruikt bijvoorbeeld paraffine bij de bereiding van mayonaise, iets waar bij diëtisten en mensen, die zich met de voedingsleer bezighouden, toch vraagtekens bij plaatsen. Paraffine onttrekt de vitamines aan heh li chaam en dat zien we liever niet". „Veel beter dan het abrupt omscha kelen op een heel andere manier van koken, is het om kleine veranderin gen aan te brengen in het normale patroon. Iets waar ik erg tegen strijd is de gewoonte om aan alle groente, voor ze worden opgediend, een klontje boter toe te voegen. Dat is volkomen overbodig. Groenten heb ben hun eigen smaak en die is pri ma, daar hoeft geen vet meer bij. Maar hoe komt het? Men vindt groente niet Jekker", heeft de pure ski aak niet leren waarderen. Het is goed, dat weten we onderhand alle maal, dus we brengen het op tafel, maar altijd met boter, met een saus je. En wordt door de reclame ook aangepraat Pakjes met poeder waar je water bij doet en je hebt een jagerssaus, zo simpel". „Als diëtiste ben je eigenlijk con stant bezig iemands smaak te veran deren. Het allereerste, bij praktisch elk dieët, wat geschrapt wordt is de Suiker in de thee en in de koffie. Omdat het een hoop calorieën bevat, maar voornamelijk omdat mensen af moeten van hun zoete smaak. Een ontwenning, in feite. Zolang die be hoefte bestaat, blijft het tobben". Een voedingspatroon maken is voor mij altijd een compromis. Wat mij het beste lijkt is voor de persoon waar het om gaat niet altijd een haalbare kaart Zo moet je schippe ren. En dan kan het voorkomen dat je in een dieet dingen opneemt waar je zelf er tegen bent Maar als een ouder iemand al zijn leven lang de dag begint met een kopje thee met suiker en een beschuitje met suiker, kan je dat niet ineens afnemen. Dan maar een paar pond minder eraf. Of een bezuiniging op iets anders". Ti-, neke Pruis is niet zo ingenomen met al die uitzonderlijke instanHüeten. „Iedere maand wordt er iets nieuws gelanceerd. Dan moet je zoveel mo gelijk vetten naar binnen werken, dan zo min mogelijk, dan alleen met melk, dan alleen met sherry, om nog maar niet te spreken van diëten waar hormooninjekties bij nodig zijn. Ja, ze werken allemaal Je valt er binnen korte tijd van af. Maar hou je ermee op, en neem je je normale eetgewoonten weer aan, dan ben je zo weer te zwaar. Terwijl het juist de bedoeling is om naar een ander voedingspatroon toe te wer ken omdat het met het vorige fout ging." „Bijna iedereen die te zwaar is, is te zwaar omdat hij teveel of te fout eet Het percentage dat door bijvoorbeeld een schildklierafwijk- ing, te dik is, is gering. Wel is het vaak een kwestie van aanleg, De interne verbranding van de één gaat veel sneller dan bij de ander. Daar door hoor je ook zo vaak uitspraken als:,Jk eet bijna niets en toch". Dat zijn dan mensen die inderdaad heel weinig kunnen hebben, die ver schrikkelijk moeten oppassen". Tips voor de feestdagen? „Niet te veel en niet te vet", zegt Tineke Pruis. „Een voorgerechtje met iets van fruit, grapefmitsla of zo. Dan een kopje heldere bouillon, een fees telijk hoofdgerecht en wat toe, En dat hoeft van mij dan niet persé iets van yoghurt of kwark te zijn. Ge woon iets lekkers, maar niet teveel. En er niet een grote eet partij van maken, een paar dagenlang. Witte winter se kerstdagen gemiddeld eens in de 12 tot 15 jaar. De serie van vier tussen 1961 en 1964 was een grote zeldzaamheid. We eten wat af in december. Specu laaspoppen, chocoladeletters, borst plaat, kerstkransjes, amandels ta ven, eenden, kalkoenen, voorgerechten, tussengerechten, nagerechten, olie bollen, appelflappen en, niet te ver geten, alle bnisperfcnaspertckkernij- en bij de borrel, 't Is een feest maand nietwaar en mensen, wat ziet het er allemaal lekker uit en de etalage van de banketbakker en op de grote kleurenfoto's in de da mesbladen. De consument wordt op- gevrejen en verleid. Begin december proberen sommigen nog tegen de stroom in te zwemmen. „We willen er dit jaar niet zo'n drukte van maken". Of: JU die toestanden. Ik begin er niet meer aan". Ze redden bet meestal niet Is Is dat zo erg dan? Ach welnee. Maar het moet niet te gek worden. Niet een hele kom nootjes; niet een hele schaal gevulde speculaas; niet de kalkoen of de eend ofvul maar in, in drie pakjes boter of margarine aanbraden. „Ja", zegt Tineke Pruis, als diëtiste verbonden aan de Delftse kruisver eniging „en dat komt voor". Het is ongelooflijk maar waar. De mensen denken dat dat nodig is, dat de jus daar lekkerder door wordt Is niet zo natuurlijk, en dat leg ik dan ook uit Dat het net zo goed met een kwart of een half pakje gaat En dat je, als het te vlug gaat de pan te warm wordt net zo goed met een beetje water kunt blussen. Je hoeft er helemaal geen vet aan te blijven toevoegen". „Het is verbazend", vindt ze, dat er ondanks alle voorlichting, alle advie zen, nog steeds zo vet en zo zwaar wordt gegeten. Er blijft van al die waarschuwingen zo weinig hangen. Alle kreten, eigenlijk. Dat een teveel aan cholesterol niet goed is, dat je het best onverzadigde vetten kunt gebruiken, dat soort dingen Nou, dan gaan ze over op Becei of op zonnebloemolie of zo, maar vet blijft vet, of het nu verzadigd is of niet". Diëtiste is een beroep dat steeds meer in zwang raakt Tegenwoordig heeft praktisch iedereen het geld om zich dik te eten. En dat gebeurt dan ook. Een koekje, een paar koekjes zelfs, bij de koffie is niets bijzonders, een toetje na de maaltijd evenmin- Ouders sturen hun kinderen met geld naar school in plaats van met twee bruine boterhammen met kaas En wat kopen die kinderen dan? Een appel en een broodje? Welnee, Twee gevulde koeken of een zak patat. Dat vinden ze veel lekkerder; zoet en vet met die smaken zijn ze grootge bracht Vet en zoet een patente combinatie om van aan te komen. Tineke Pruis krijgt er dagelijks mee te maken. „Vaak mensen die al allerlei andere diëten hebben geprobeerd en daar toch geen blijvend resultaat mee boekten. Of die zelf een beetje aan het lijnen gingen, maar dan op de verkeerde dingen gingen bezuinigen. Nog wel de boterhammen ham met jam, en dan wat minder groente, bijvoorbeeld". December—Wintermaand. De bijnaam is begrijpelijk voor december want een zekerheid is dat het de maand is met de kortste dagen van het jaar en daardoor met het gemiddeld kleinste aantal uren zonneschijn, in De Bilt 44 uren normaal; het record slechts 11 uren in 1935 Een ïrnnder grote zekerheid is het winterweer want lang niet alle wintermaanden gedragen zich echt winters. Drie jaar geleden was december daar een duidelijk voorbeeld van met in De Bilt één vorstnachtje met 0,1 graad vorst. Het aantal zeer koude decembermaanden is deze eeuw niet groot, duidelijk in aantal kleiner dan in de voorafgaande twee eeuwen. Voor deze eeuw staan als strenge decembermaanden genoteerd: 1927, 1933, 1950, 1963, en 1969. In de vorige eeuw noteerden we er acht waarbij die van 1890 bij onze grootouders als heel bar in herinnering bleef. Lang daama werd dat de .beruchte winter van negentig' genoemd, die in. de decembermaand zijn dieptepunt vond met achttien ijsdagen (ook overdag aanhoudende vorst). Ook bij het staatje van de allerkoudste decembermaanden over 270 jaar komt deze eeuw er tot heden niet aan te pas. In 1788 werd 5,7 graden onder nul als etmaalgemiddelde gemeten, in 1890 was dat 4,8 graden onder nul, in 1829 noteerde men 4,5 graden. In 1879 was het gemiddeld 3,5 graden. Voor 1844 was dat 3,4 graden onder nul. In deze eeuw was december 1933 de koudste met een gemiddelde in De Bilt van 2,2 graden vorst. Zo bezien zouden we eigenlijk weer eens aan een bar koude decembermaand toezijn. Een merkwaardige situatie deed zich in 1921 voor toen na een bijzonder warme oktobermaand, de warmste over 130 jaar, zich eind november een hevige koudegolf voordeed met enkele nachten 12 tot 15 graden vorst in ons land. Toen Nederland op 1 december 1921 de wintermaand op de kalender te voorschijn haalde lagen onze grote rivieren al met een dikke ijslaag bedekt hetgeen nadien in het winterseizoen nooit zo vroeg meer is voorgekomen. Ook de al genoemde barre winter.in 1890 begon met een felle kou in de laatste dagen van november. December is in de regel wel de springplank voor duidelijke lange winters. De laatste twee lange en strenge winters sloegen ook goed toe in december van 1946 en 1962. De allerkoudste Sinterklaasdag 5 december werd deze eeuw opgetekend in 1925 toen het 's nachts in Sittard tot achttien graden onder nul kwam. De strenge winter van 1962—1963 begon eigenlijk al met sneeuw en enige vorst in november maar zeer verrassend was het entree van de barre winter van 1947 die medio december bijzonder snel toesloeg. Hier de minimum temperaturen in De Bilt gemeten: van 12 tot en met 15 december van 1,6 graden boven nul tot 11,6 graden vorst In drie dagen tijd lagen alle vijvers, plassen en de meeste meren al met betrouwbaar schaatsijs bedekt Een veel voorkomend beeld is dat zich rond midden december een periode van winterweer aandient die dan vlak voor of tijdens de kerstdagen wordt verjaagd door een warme luchtstroom van de oceaan met depressies en daardoor met regen. In Duitland staat dit bekend ais Weihnnachttauwetter, bij ons als de bekende groene kerst Soms zijn de depressies net even te laat zoals in 1938. Toen verzeilden wij half december in een felle strenge vorstperiode en viel ook sneeuw met na vele jaren eindelijk in 1938 een fraaie witte kerst Op tweede kerstdag kwam de dooi—inval. Witte winterse kerstdagen in ons land, evenals elders in West— Europa, zijn vrij zeldzaam. Vaker dan gemiddeld een in de 12 d 15 1963 winters met sneeuw, tweede kerstdag invallende dooi- Kerst 1964 sneeuwbuien, beide kerstnachten De Bilt 12 graden onder nul. Zowel in 1890 als in 1938 kwam het in De Bilt gedurende acht nachten tot meer dan tien graden vorst, die is tevens het hoogst genoteerde aantal strenge vorstdagen m december. In de Volksweerkunde komt duidelijk tot uiting dat wanneer de kerstdagen opvallend zacht verlopen de kou dikwijls in het voorjaar, bijvoorbeeld rond de pasen komt. „Geeft kerstmis jaar mogen we er niet op rekenen. Daarom juist deed zich in de periode 1961 tot 1964 een zo merkwaardige situatie voor, namelijk dat vier jaar achtereen de kerstdagen winters waren en ook sneeuw te zien gaven. Alle vier de keren zelfs met strenge vorst m ons land hetgeen zeker in meer dan honderd jaar (vier maal achtereen) niet was voorgekomen. Hier het voorbeeld: Kerst 1961 rijp en beide nachten in De Bilt 11 d 12 graden vorst Kerst 1962 winters, Eelde tweede kerstdag 13 graden vorst. Kerst warme zonneschijn, dan zal er met pasen houtvuur zijn". „Vliegen met kerst de muggen rond, dan dekt met pasen sneeuw de grond". „December vol met mist geeft goud in da kist". „Zijn er eind december al veel mollen, dan laat de wintc met zich sollen". Dit laatste ic geen voorspelling van de mollen, maar wanneer deze zich m de winter zichtbaar kunnen roeren (mollehopen) dan zit er geen vorst ui de grond en is het op dat moment overwegend dooi. De kerst—dooi—invallen zijn er ook oorzaak van dat er in de Ardennen, Harz en Sauerland niet altijd voldoende sneeuw ligt voor de wintersport Soms dringt zo'n winterse warmtegolf tot de Alpen door zoals verleden jaar toen de schaatskampioenschappen te Davos er letterlijk door in het water vielen. De warmste decemberdag ooit idoor het KNMI gemeten in Utrecht was 14,4 graden op 7 december 1856. De laagste temperatuur werd vastgesteld op 8 december 1871 en bedroeg 20,8 graden onder nul. Er zijn ook decembermaanden die geheel in het teken van actieve depressies staan zoals in 1966 met in Den Haag 170 en in Apeldoorn 232 milimeter regen waarbij overstromingen optraden. Zulke heel zachte en 2eer natte decembermaanden hebben wij de laatste decennia meer gekregen dan echte winterse decembermaanden. Ze laten zich met voorspellen maar statistisch moet een strenge december (evenals een strenge winter in z'n geheel) sinds 1963 dichtbij zijn gekomen. December dient vaak als springplank voor een lange winter zoals in 1947 en 1963 De winter van 1962—1963 begon in november al gevoelige prikken te ge ven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5