Isolatie voor 188 woningen m,m Bethelkerk wijkt voor 30 woningen en kerkzaal Schiedam verliest In voorjaar verder bouwen aan plan Koningshoek •Ex-echlgenoot stak vrouw en vriend neer Geen belasting op rijkswegen olitie vindt kluis terug Kerstboom op Markt Wel op het strand, niet in de duinen ïii Holy: Indien gemeente instemt: Granaat gevonden Kartonnen „bouwsels" Te hard Maassluis groeit SCHIEDAMSCHE COURANT londerdag 15 december 1977 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD .102de jaargang no. 259S3 - e pagina-s Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 -redactie 262566 klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL U_ 'laardingen Het Het complex van 188 eengezinswonin gen in het hlok Aalscholverlaan/Koolraeesstraat/Arend* straat/Kraanvogellaan in Holy wordt geïsoleerd. Woning bouwvereniging Patrimonium^ Woningen is momenteel aan het bekijken met welk materiaal de wannte-isoleren- de werkzaamheden moeten worden verricht. foor Patrim onium's Woningen directeur Jan de Ligt is het aanbrengen van het zoge naamde U.F.-schuim de meest voor de hand liggende oplos sing, Dit fenolvezel biedt twin tig jaar garantie, is het best en is het goedkoopst. De Ligt zegt dan ook: „In principe nemen we dat. Maar laatst las ik weer wat verhalen in de krant over dat U.F.-schuim in Eindhoven en het gas for maldehyde, red. dat zich hierbij kan vormen". Uite raard zal Patrimonium's Wo ningen geen gevaarlijk isola- tieschuim in haar huizen aan brengen. Bij de Nationale Wo ningraad (NWR) het over koepelend orgaan van alle woningbouwverenigingen is dan ook advies aange vraagd over het U.F.-schuim en een eventueel alternatief. Er is ook een glaswolvezel in de handel. Maar dit is, verge leken bij het U.F.-sehuim een stuk duurder en biedt een ga rantie van veel minder dan twintig jaar. De financiële consequenties voor de huurders van het blok woningen in Holy zijn prettig. Bij de GEWB zijn door de Vlaardingse woningbouwver eniging statistische gegevens opgevraagd over het gemid delde gasverbruik. Per jaar schommelde dit gemiddelde in de buurt van de 4.300 ku- bieke meter gas. Bij Patrimonium's Woningen is men nu uitgegaan van een jaarlijks verbruik van vierdui zend kubieke meter. Dit levert voor een hoekwoning een be sparing van stookkosten op van zo'n twintig gulden per maand. De huurders van de hoekwoningen krijgen een maandelijkse huurverhoging als gevolg van de isolatie van een tientje. Voor de tussenwoning geldt een jaar lijkse stookkostenbesparing van 150 gulden en za! per jaar de huur verhoogd worden met ongeveer 75 gulden. Het spreekt voor zich, dat bij een groter verbruik dan die vierduizend „kuub" relatief meer kosten bespaard wor den; en andersom: mensen, die bij wijze van spreken hele maal niet stoken, moeten al leen een huurverhoging beta len. Van een normale situatie uitgaande zal de huurverho ging van de bewoners, wor den ondervangen door een verdubbelde verlaging van de stookkosten. I e Een zijaanzicht van de ruim dertig woningen en het kerkzaaitje, zoals die op de plaats van de Bethelkerk in Schie- dam-Zuid kunnen worden gebouwd. Schiedam De uit 1927 da terende Bethelkerk in de Gorzen gaat misschien al in mei plaatsmaken voor een kerkzaaitje en een dertigtal woningen. Dit plan, dat door de kerk voogdij en de kerkeraad wordt ontwikkeld in sa menwerking met een Rot terdamse exploitatiemaat schappij, is gisteravond onthuld op een bijeen komst van de hervormde gemeente. De tekeningen van het architec tenbureau Hendriks en Camp- man worden binnekort bij de gemeente ingediend. Het wachten is dan op goedkeu ring. Het kerkzaaitje in de V-vormige nieuwbouw is bestemd voor zo'n honderd bezoekers. Na verwijdering van een ver plaatsbare scheidingsmuur zouden er nog 75 kerkgangers in kunnen. Gewoonlijk wordt die ruimte gebruikt voor clubs en biljartruimte. Boven deze kerkruimte komen drie woonlagen. Om geluidshinder te voorkomen komen er aan het kerkplafond zeven centi meter dikke platen. Dit blok zal een hoogte krijgen van ongeveer vijftien meter. De bouw die daar achter komt, in de poten van de V-vorm, bestaat ook uit drie woonla gen; met op de begane grond staliingsruimte. Aan de Nieu we Maasstraatzijde komt nog een leerkamer, die later tot woning kan worden omge bouwd. Dit gedeelte wordt elf meter hoog. De drie- en vier kamerwoningen worden door de exploitatiemaatschappïj waarschijnlijk verhuurd, na- Vog voortvluchtig na weede crime-passionel: chiedam De dader van de steek- en schietpartij in de Van Hogendorpstraat is nu bekend. De man die eergister avond een vrouw en haar vriend levensgevaarlijk ver wondde blijkt de ex-echtgenoot te zijn die de vrouw al eens eerder heeft neergestoken. De 34-jarige Italiaan G. F. is echter nog steeds voorvluchtig. it hel politieonderzoek is dui delijk geworden dat hij de woning in Nieuwland is bin nengedrongen en onmiddel lijk is gaan insteken op de vrouw. Op het moment dat haar vriend vanuit de slaap kamer te hulp schoot werd ook die met een dolkmes be werkt En dat allemaal terwijl de vijfjarige tweeling van de vrouw doorsliep. Het is vol gens de politie nog niet hele maal duidelijk of er ook is geschoten. In de woning op de vierde etage werd wel een ge laden pistool gevonden. ie toestand van de vrouw die bij deze crime-passionel twaalf maal in borst en buik werd gestoken is stabiel, maar Schiedam Een Intact zijnde handgranaat is gisteren door de mij- nopruimingsdienst ver wijderd van een erf aan de Polderweg. Bij de familie van G. Lanser had het Engelse oorlog stuig al enkele dagen gelegen, nadat vorige week een zoon van de hoofdbewoner de vondst had gedaan op een nabijgelegen opge spoten terrein. De mijn- en explosieven opruimingsdienst uit Culemborg had de gra naat volgens de politie niet eerder kunnen op halen, ondanks aandrin gen van heer Lanser. Van de granaat was de springlading nog intact, maar de ontsteker ont brak. „Direct gevaar was er dus niet", aldus de politie. Schiedam Aan de Horvath- weg is een Schiedammer aan- 1 gehouden die nu reeds en zon der vergunning vuurwerk aan schoolkinderen verkocht h de auto van de 21-jarige J. G. v. K. vond de politie giste ren nog twee kilo vuurwerk. Deze partij is in beslag geno men. Met de illegale verkoop blijkt hij vooral aktief te zijn geweest in de wijk Nieuw land. nog wel zorgwekkend. De 25- jarige G. van Oyen is nog opgenomen in het Rotterdam se Dijkrigtziekenhuis. Daar ligt ook haar vriend, die vijf maal in borst, buik en armen werd gestoken. De toestand van deze 26-jarige G. S. is volgens de doktoren bevredi gend. De voortvluchtige is geen onbe kende van de politie. Reeds in februari 1974 stak hij de nu gewonde Schiedamse, toen, nog zijn vrouw, neer. Bij deze ruzie werden ook nog een paar familieleden gewond. De man kreeg hiervoor een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. In april 175 werd hij echter al vrijgelaten en over de grens gezet. Tijdens deze gevangenschap liet de Schie damse zich van hem scheiden. Daar zou de Italiaan nu wraak voor hebben genomen. „Een bloedbad", zo omschrijft hoofdinspecteur Peter Broe ders het, „in de woning is grote ravage aangericht Schiedam/Den Haag De rijkswegen brengen Schiedam geen geld in het laatje. Een belas tingaanslag kan niet naar het rijk worden gestuurd. De gemeente raad had dat op 22 no vember vorig jaar wel uitgemaakt, maar de Kroon heeft afwijzend beschikt over dat raadsbesluit. „In strijd mét liet apenbare be lang" luidt het vonnis, dat gisteren in Den Haag is bekendge maakt. Dat betekent eer. nederlaag voor fmanciémvethouder drs. Reinier Scheeres, die zelfs te genover de raad van state ver kondigde, dat door mazen in de wet de mogelijkheid be staat voor gemeenten om van de hogere overheid geid te verlangen voor rijkswegen, „Dat soort dingen, rijkswegen en spoorbanen en zo, kosten de gemeenten alleen maar ruimte, een stad kan daarmee verder niets doen, dus kan best een belastingheffing de deur uitgaan," aldus de jun- disch ondersteunde tengang van Scheeres. De wethouder berust erin, dat zijn unieke belastingplan is afgewimpeld. Gistermiddag laat vernam hij pas van de uitspraak, die reeds op maan dag 5 december door de ko ningin werd bekrachtigd. „Geen leuk Sinterklaasca deautje" zei hij. „En als het wettelijk mogelijk zou zijn, waren wij verder in beroep gegaan. Want ik ben over tuigd van mijn gelijk. Maar ik wil geen Don Quichotte spe len, en daarom zal het college binnenkort de raad een voor stel doen het besluit van vorig jaar in te trekken. Wij krijgen toch geen gelijk, en anders blijft dat raadsbesluit 20 zwe- Maassluis Het gemeentebestuur van Maassluis wacht mei enige summing af hoe het antwoord zal zijn van de Provinciale Planologische Commissie op het herziene bestemmingsplan Koningshoek dat reeds in mei van dit jaar gereed is gekomen. De commissie had in eerste instantie nogal wat vraagtekens gezet achter verschillen de fases uit dit plan. Thans lijkt het er op dat de leden van dt-ze csomjissiê nog dit jaar - naar verluidt 22 december - een positief oordeel zullen geven. vertraging was ontstaan in de In wezen hangt de voortgang van de verdere realisering van het plan af van de uit spraak van de P.P.C. Haar „ja" betekent dat er volgend voorjaar verder gebouwd kan worden. Tijdens de deze week begonnen behandeling van de gemeente begroting van Maassluis had den enkele raadsleden vragen gesteld aan wethouder Han Hummelen over de traagheid waarmee de bestemmings plannen tot stand komen. Met name drs. Pieter de Geus (CDA) maakte zich zorgen over de verdere ontwikkeling van Koningshoek. In zijn antwoord zei de wethou- der dat er inderdaad enige uitvoering van dit plan. Een gevolg van het neen-zeggen van de leden van de Planolo gische Commissie. Deze com missie Iaat zich namelijk advi seren door de Planologische Dienst en het was deze dienst die in eerste instantie niet zo enthousiast was. Zo hadden de beleidsbepalende ambtena ren vragen omtrent de grootte van de parkeerplaats, de fi nanciële haalbaarheid en vooral kritiek op de dichtheid van de bebouwing, die vol gens de P.P.D. te gering was. In een toelichting op de opmer kingen van de heer Humme len, deelde chef hoofd-afde- ling stadsontwikkeling, de heer F, Mansens ons mee dat de Planologische Dienst in middels een positief advies heeft gegeven aan de Planolo gische Commissie. „Ik geloof dat wij de ambtenaren uit Den Haag hebben kunnen overtuigen van het waarom van deze opzet, de financiële haalbaarheid, de dichtheid van de bebouwing enzo voorts", zo vertelde hij ons. Hoewel dit niet wil zeggen dat de leden van de commissie „ja" tegen bet plan zullen zeg gen, gelooft de heer Mansens dat de kans daarop wel groot is. Het plan Koningshoek omhelst het terrein tussen de Van Beethovensingel, de Uiver- laan, de Westlandseweg en de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland. In het herziene plan is inmid dels ook de omgeving van de Haydnlaan opgenomen. Be halve reeds de bestaande win kels, het (ui aanbouw zijnde) stadskantoor komen er nog eens 350 woningen, zowel in de vrije- als de premiesector, en een kantorenflat van circa zes bouwlagen nabij de spoor lijn. Voorts is het de bedoe ling dat in 1980 het winkelbe stand aldaar nog iets wordt uitgebreid, namelijk van 13.000 m2 naar 15.300 m2. Na de goedkeuring wordt het bestemmingsplan ter inzage gelegd en er kan daarna wor den gebauwd, vermoedelijk reeds het komende voorjaar. Dat zou dan hoog tijd worden, want volgens wethouder Han Hummelen zijn er reeds ge sprekken geweest met enkele gegadigden die een en ander willen (laten) bouwen. Onder deze gegadigden rijn: de Ste- vmgroep, Ohlsen Holding en de Nederlandse Spoorwegen. De raad heeft vandaag de kans gekregen te reageren op de opmerkingen van*Humme len. Vanavond wordt er ver der gedebatteerd en moet tot besluitvorming over de ge meentebegroting worden overgegaan. Meteen voor haar hand jes te grote schaar knip te de zevenjarige Petra Smits gistermiddag een geel lint door in het ont moetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan te Vlaardingen. Met de ze handeling opende zij de expositie van karton nen „bouwwerken" die zijn gemaakt door kin deren in de leeftijd van zes tot dertien jaar. De kinderen hebben zich keurig aan het thema „Huizen" gehouden, zo dat op de tentoonstel ling verschillende volle dig ingerichte woningen te zien zijn en een daar bij behorende speeltuin. De met balkonncn en serpertines uitgedoste kinderen bekeken voorts in alle ernst een dia - voorstelling over verschillende soorten huizen in hun woon plaats en over de reno vatie in de Indische buurt. De expositie is vanavond door ouders en andere belangstellen den te bezoeken van 8 tot 10 uur. ven, daar koop je ook niets voor". Volgens Scheeres maakte de te genvaller een aantal tonnen, wellicht enkele miljoenen, uit op de gemeentebegroting, „Moeilijk is natuurlijk de waarde van een rijksweg te schatten. Maar dat zou van later zorg zijn geweest. Je kunt in elk geval wel zien, dat de Kroon niet zo zeker van zijn zaak is. Het is nogal een dooddoener om te zeggen, dat iets in strijd is met het alge mene belang", zei de wethou der onze krant. dat het project in een jaar tijd is gerealiseerd. In ruil voor de grond krijgt het kerkbestuur een aantal jaren vrij gebruik van de nieuwe zaal. De tijd hangt af van het verloop van het gesprek met de gemeente." Misschien had de bewonersvereruging er lie ver een dienstencentrum wï- len hebben. Die teleurstelling kunnen we ons indenken. Maar dan hadden ze de ge meente maar meer onder druk moeten zettten, want die heeft voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Bij ons was de bereidheid er, maar die werd al heel snel de bodem ingeslagen. Slechts na ampele overwegingen wilde de gemeente het geheel voor maar een gulden overnemen. Dan zou er daarna nog niets voor ons zijn," aldus Schie dammer D. de Wit, voorzitter van de kerkvoogdij, die de geruchten ontkent dat de her vormde gemeente de zaak heeft willen verkwanselen. Schiedam Bij een snelheids controle op de Churchiliweg en de Vlaardingerdijk heeft de politie elf bekeuringen uit gedeeld. De hoogste snelheid die tijdens de twee uur lange controle met de radarapparatuur werd gemeten bedraagt 89 kilome ter per uur. Schiedam Hoewel alleen een vulpotlood van vijftien gulden is gestolen, hebben inbrekers voor ruim twaalfeneenhalf mille schade aangericht in rijksscholengemeenschap Schravenlant aan de Hugo de Grootstraat in wijk Nieuwland. Een uil de muur getrokken kluis werd later door de politie nog afgesloten teruggevonden in de Piersonstraat. Een enorme ravage werd in het schoolgebouw aangericht. De hele kamer van de rector werd doorzocht en overhoop gehaald. Het hoofd der school had zijn kamer open laten staan. Zeer professioneel hebben inbrekers toegeslagen bij makelaar Brouwer aan de Nieuwe Haven. Men kwam via het dak aan de achterzijde binnen door een raamkozijn zo te doorboren, dat het glas kon worden uitgelicht. Binnen werden enkele deuren geforceerd. Met gereedschap uit de werkplaats van het mterieurs- bureau werd geprobeerd de brandkast open te breken. Er wordt echter niets vermist. Vlaardingen Het Noorse plaatsje Larvik heeft de ge meente Vlaardingen weer een fraaie kerstboom geschonken. Morgenavond zal de Noorse vice-consul K. Frönsda! de lichtjes officieel ontsteken Voor de muzikale omlijsting van deze plechtigheid zorgt het muziekkorps van het Le ger des Heil s. f Lamk is reeds jaren de part-j nerstad van Vlaardingen. Nog niet zo lang geleden is beslo ten om de vriendschapsban den te verbreken - er gebeurt toch niets - en relaties aan te knopen met een stad/project in de Derde Wereld. Kennelijk is toch de „verkering" nog niet uitgemaakt. Hoek van Holland Met meer derheid van stemmen heeft de deelraad Hoek van Hol land besloten, dat de duinen verboden gebied moet blijven voor nu disten. B en W van Botterdam hadden voorgesteld, de duinen achter het naaktstrand eveneens open te stellen stellen voor naaktrecreatie. Aanleiding daarvoor was, dat Rotterdam voor naaktrecreatie een wijzi ging aan wil brengen in de algemene politieverordening waardoor het naaktlopen op bepaalde plaatsen wettelijk wordt toegestaan. Ondanks het feit, dat de fracties van de PvdA en Hoeks Be lang de duinen achter het naaktstrand vrij willen geven voor nudisten, werd met vijf teger vier stemmen besloten Rotterdam te adviseren alleen het strandgedeelte dat tegen de grens van 's Gravenzande ligt voor naaktrecreatie te be stemmen. Overigens ligt het' in de bedoeling van de deel raad in het seizoen 1973 een enquête onder de badgasten te houden over wat zij van het strand vinden. Maassluis De bevolking van Maassluis bijft „groter groeien". In november ver meerderde het aantal Maas- sluizers weer. Dit maal met 82: 55 mannen en 27 vrouwen. Het inwonertal bedroeg op 1 december 31.354. In totaal za ger, 31 jongetjes en 22 meisjes in november het eerste leven slicht. Het aantal sterfgeval len was de vorige maand twaalf. Tegenover het vertrek van 148 Maassluizers naar elders, stond de aankomst van 189 - lieden, die rich in de gemeen te vestigden. De ambtenaar van de burgerlij ke stand voltrok zeventien hu welijken. Het aantal echt scheidingen was zeven,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1