„Ik zit letterlijk met mijn neus op mijn hobby Nieuwbouw is broodnodig Jeugd moet zich meer laten Admiraal: 1 -g -g Stanksloot !ang§ Commandeiirskade wordt gedempt Directeur Kraan „viert" kwart eeuw Kruimeldieven Plan voor opknapbeurt pand Smalle Havenstraat Gemeente koopt weer huizen in Stationsstraat Brand in isolatielaag weer aktief Consïiitatie-wijkgebonw in Schiedam-Oost: DONDERDAG 15 DECEMBER 1977 Vlaardïngen Plannen zijn in de maak voor een opknap, beurt van het pand Smalle Havenstraat 11 de oude uitdeelpost van dagblad Trouw. Aad den Hoedt van het gemeentelijk woningbe- drijf is met het karwei bezig. Hij hoopt in januari een voor lopig schetsontwerp te kun nen presenteren aan de leden van de commissie voor stads herstel. stadsverfraaiing en stadsverzorging. Een jaar ge leden werd vanuit deze com missie reeds het ideetje geop perd om iets te doen aan het fraaie pand. „De pui moet worden aangepakt", luidde het verzoek van de stadsher- stellers. Door Den Hoedt werd daarop de suggestie gedaan het hele pand op te knappen. Dit voorstel viel bij de com missieleden best in de smaak. Het opknappen van het pand in de Smalle Havenstraat zal overigens niet eenvoudig zijn. Het huis zit namelijk zeer in gewikkeld in elkaar.Tussen de bovenverdieping en de zol der zit een ruimte, die rond de eeuwwisseling als appel tjeszolder gebruikt werd door de banketbakker, die toen zijn ambacht in de Smalle Haven straat uitoefende. Na deze pe riode heeft ook nog een naai machinehandelaar zijn appa raten in het pand getracht te verkopen. De appeltjeszolder is echter slechts een meter dertig hoog, die dan moet worden bijgetrokken bij de „gewone" zolder. Dit wordt een ingewikkelde en dure klus. De toekomstige bestemming van de momenteel' leegstaande winkelruimte is nog niet exact bekend. Gedacht wordt aan een winkel, galerie of moge lijk een atelier. Schiedam Wederom gaat de gemeente een aantal huizen in de Stationsstraat opkopen. Deze keer gaat het om de panden 17 tot en met 25. Het voorstel tot aankoop wordt door de gemeenteraad behan deld tijdens de vergadering van maandagavond 39 decem ber. Ondanks het prijsverschil tussen de uitgebrachte taxatie en de overeengekomen koop som zijn burgemeester en wethouders van mening dat aankoop verantwoord is. Als reden noemt men de noodza kelijke wijkverbetering. Schiedam In een fiatgebouw aan de' Mgr. Nolensla an is brand geweest in een isolatie laag in een spauwmuur. De brandweer heeft het vuur in de wijk Nieuwland geblust. De oorzaak heeft men nog niet kunnen ontdekken; moge lijk vuurwerk. In dit geval konden geen toe standen komen zoals in sep tember 1975 in het Rijnmond flat, toen er bij een brand in isolatiemateriaal giftige gas sen vrijkwamen en bewoners moesten worden geëvacueerd. De isolatielaag bestond hier slechts uit een soort hard board en niet uit de stof tem pex. De brandweer is ook uitgerukt naar de Nieuw Mathenesser- straat waar een auto in brand stond. Voor de gealarmeerde brandweer ter plaatse was had eigenaar W, H, (28) uit Schiedam echter al zelf het vuur geblus-, De oorzaak van deze brand was kortsluiting in de electrische bedrading. De schade bleef beperkt. Schiedam Dit een woning aan de Alphons Ariënsstraat heeft een nog onbekende man een portemonnee met 100 gul den gestolen. De rode portemonnee lag in de keuken van de 57-jarige me vrouw L, Vermoedelijk is de dader gewoon door de voor deur binnengekomen. Deze is vermoedelijk niet afgesloten geweest, omdat het slot niet helemaal functioneerde. Bij een inbraak in de kantine van de Schiedamse Boys ver dween een partij koffie en snoepwaren ter waarde van 300 gulden. De dief nam te vens een telefoontoestel mee uit het gebouw in het Harga- park. Om binnen te komen had hij een draadglasruit in geslagen. Aan de Nieuwe Haven werd een plezierboot geplunderd. Uit de boot werden onder meer een radio, twee boxen, vier zwem vesten en vier sets lichtkogels ontvreemd. De waarde van deze spullen wordt door de politie geschat op 2000 gulden. De 1 B-jarige scholier C. B. uit de Rossïnlstraat is ook besto len. Terwijl de jongen in de gymzaal van de scholenge meenschap Sehravelant aan de Hugo de Grootstraat bezig was werd uit zijn jas een por temonnee met 3,50 wegge- haald. 1 aas land De vieze stanksioot langs de Commandeurskade wondt op korte termijn gedempt. Jarenlang was dit open riool een bron van ergernis, maar nu wordt de sloot dan eindelijk dicht gegooid. Het betekent, dat de Commandeurskade voorzien moet worden van een riolering. Met de aanleg daarvan is de gemeenteraad inmiddels akkoord gegaan. igd kan worden. Hierop lozen de woningen, die dat niet in de sloot doen. Ten overvloede Dat de binnendijkse sloot ge dempt moet worden, ïs vol gens het gemeentebestuur het gevolg van het op korte ter mijn gereedkomen van de Eu- rowoningen. Deze zogenaam de schakelwoningen zijn ge bouwd op het voormalige „weitje van Van der Berg". Dit bungalowachtige parkje is de naam van „Haardstede" toebedacht. Diverse woningen aan de Commandeurskade lo zen nog op deze sloot. Nu deze smeerpijp dicht gaat, acht het gemeentebestuur het een juist moment de lang verbeide rio lering aan te leggen. Het betekent meteen, dat ook de lozing op de Zuidgaag beeind- zegt het gemeentebestuur, dat net beëindigen van lozen op de Zuidgaag in hoge mate be vorderlijk is voor de hygiëne van het oppervlaktewater. De kosten van de aanleg van het riool zijn niet bekend, omdat de onderhandse aanbesteding nog moet volgen. Wel bekend is, dat de gemeente op grond van het verfijnings besluit rio leringen, aanspraak kan ma ken op een jaarlijkse bijdrage van 5.500 gulden, gedurende 25 jaar. Voor de aan te sluiten woningen zal straks ook riool recht verschuldigd zijn. Ook oud-burgemeester Harm Roeifsema en zijn vrouw waren gistermiddag onder ds velen, die Ebbo T, Kraan de hand hebben geschud, in het Schiedam se stadskantoor vond de jubileumreceptie plaats van deze directeur van de Vrom-diensi van de gemeente: de vervoer-, reinigings-, ontsmettings- en markt- dienst. Verrassend druk was het. Collega's, personeelsleden en kennissen toonden hun sympathie voor de 63-jari- ge Kraan, die 25 jaar directeur is. Vrijwel ieder schip wordt nauwlettend waargeno men door Jaap Admiraal, een inwoner van Maas- sluis: die dagelijks vanuit zij», flat aan de Merellaan de Waterweg met een antieke telescoopkijker af speurt. De amateur-waarnemer maakt van zijn hobby geen half werk; met eer. „scanner", een speciale ontvanger, waarvan de lichtjes in verschil lende kleuren „zenuwachtig" aan- en uit-flitsen, houdt hij zich op de hoogte van het radio-verkeer op de waterwegen en in de havens. Als er een (linke noord-west- wind opsteekt gaat ook de kor te golf-ontvanger met de „nood-frequentie" aan. Jaap Admiraal heeft wel een voorliefde voor een bepaald soort schepen, waarvan hij het wel en wee zo volledig moge lijk in zijn kaartsysteem ver werkt. Jaap Admiraal: „De' sleepvaart, dat is het helemaal voor mij. Als je ziet hoe zo'n Door Jan Schrijver klein bootje aan een geweldig grote bok trekt En als je eens denkt aan de spectaculaire bergingen op zee. De zeesleep vaart fascineert me", waarna hij met spijt in de stem ver volgt: „De fotograaf is helaas te Iaat. Hij mist een wereldpri meur. Een nieuwe sleper. De Groenland, die gebauwd is bij Jonker en Stans, kwam name lijk net voorbij. Het schip is proefvaren. Ik ben blij, dat ik hem in ieder geval niet gemist heb". Hij wijdt graag even uit over zijn laatste waarnemingen. „He heb van de week niet te kla gen. De Poolzee en de Zwarte Zee kwamen binnen. Voor de zekerheid lees ik de scheep- vaartberichten in het Rotter- damsch Nieuwsblad, want 's nachts mis ik natuurlijk wat boten". „Ik zit letterlijk met mijn neus op mijn hobby. Het was voor mij ook de reden om in deze flat in Maassluis te gaan wonen. En Maassluis heeft ook een geweldige histo rie op het gebied van de zees leepvaart Smit koos de plaats immers jaren als thuishaven voor zijn krachtpatsers. Ook het feit, dat we hier een sleep- vaartmuseum krijgen is na tuurlijk eindeloos". Hij licht dit laatste toe: „Ik ben zelfs een keer naar Bre merhaven, waar een museum is, toegereden. Dat is niet be paald naast de deur. Ze heb ben daar een oude sleepboot, de Seefalcke, voor de deur liggen. Ik hoop, dat ze dat ook hier in Maassluis kunnen reali seren1'. De Nederlandse sleep bootliefhebbers hebben zich verenigd in de „Internationale Sleepvaart Hobby Club", waarvan Jaap een van de eer ste leden was. En, al is Jaap Admiraal licha melijk gehandicapt, toch pro beert hij de bijeenkomsten van zijn club (de laatste was zaterdag in Maassluis) regel matig te bezoeken om zo door het uitwisselen van informatie en foto's zijn documentatie uit te breiden. Hij stelt zijn ervaring ook in dienst van zijn hobbyclub. Zo hielp hij bij de organisatie van een televisie-programma over de vereniging en schrijft hij stukjes voor het clubblad Lek- ko (Jaap: „Die naam ïs een sleep va art term, die afgeleid is van het Engelse „Lets go".) Het ontstaan van zijn speciale belangstelling hangt samen met zijn eerdere woonplaats Heyplaat. Jaap Admiraal: „Als jongen kwam ik elke dag bij een bureau, waar sleepboten afgeroepen werden. Dat deed Schiedam Wanneer het regent is het voor de wijkver pleegkundige in Schiedam-Oost dweilen geblazen. Op tientallen plaatsen sijpelt het hemelwater dan namelijk door het lekke plafond van het consultatie-wijkgebouw aan de Celiusslraat. Vóór er daarna met het eigenlijke werk kan worden begonnen moet er vaak eerst nog eens glas worden geruimd van de ruiten die regelmatig door vandalen worden ingegooid. Vanwege de desolate toe stand van de voormalige Finse school hebben diverse bezoeksters al om overplaatsing gevraagd naar het consultatiebureau aan het Dr. Wibautplem, Het is dan ook niet verwonderlijk dat het overleg over een nieuw noodgebouw achter de Singelkerk, zoals wij in de krant van gisteren meldden, voor de stichting kruisraad niet snel genoeg kan gaan. „Mijn kind krijgt hier splin ters in zijn voetjes, van deze slechte houten vloer. Om nog maar niet te spreken van het gevaar voor eczeem en wrat ten. Ik moet hem zijn schoen tjes laten aanhouden. En als hij dan een plasje moet doen moet ik hem helemaal aankle den, want op de gang is het net zo koud als bulten", zegt mevrouw Majoor, één van de moeders, die regelmatig het bureau bezoeken waar kinde ren periodiek worden onder zocht, „wij zijn hier niet in de gelegenheid om onze handen te wassen wanneer het nodig is. En een kapstok is er ook niet." Moeders uit de buurt voelen er nog weinig voor om hun kind in het oude houten nood gebouw te laten onderzoeken, j Het ziet er allemaal belabberd uiL „Soms ligt hier nog glas van stukgegooide ruiten", al dus een tweede moeder, „je breekt ook zowat je nek over de gaten in de stoep De wijkverpleegkundige is ook somber gestemd. Diverse keren heelt zuster Yvonne van de Ende, voordat ze met haar taak kon beginnen door de vernielingen glas moeten ruimen. De laatste tijd is er volgens haar zeggen ook ont zettend veel last van lekkages in de wacht- en artsenkamer, dweilwerk dus. „Er zitten in het plafond vieze plekken en gaten. Al een aantal keren hebben we verder nog te kam- pen gehad met kapotte ka chels", vertelt zuster Yvonne van de Ende, „dat is allemaal naar; zeker als de baby's bloot op tafel liggen. Deze vertrek ken behoren goed verwarmd te zijn. Goede administratie ruimte zou ook geen overbodi ge luxe zijn. Nu wordt de administratie bijgehouden in het vertrek waar ook de moe ders zitten." Nieuw Met de gemeente is al een overleg gestart over een nieuw gebouw. Dat wil men zo centraal mogelijk bouwen, zodat niet alleen Oost, maar ook Schiedam-Centrum er ge bruik van kan maken. „Dat project Iaat echter nog wel enige tijd op zich wachten", zegt de heer Brokerhof, voor zitter van de afdeling werkgo- bouwen. De Stichting Kruis raad is dan ook al druk bezig te proberen op korte termijn een noodgebouw te realiseren. Waarschijnlijk komt het ach ter de Singelkerk. „Het moet wel aan diverse eisen vol doen, ook al is het een nood gebouw. Er moeten voorzie ningen komen, zodat het ge bouw optimaal functioneert Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan goed sanitair en betere verwarmde ruimtes," Over het tijdstip waarop een en ander wordt gerealiseeerd beeft de voorzitter geen zeker heid. In Schiedam-Oost hoopt men in ieder geval zo spoedig mogelijk. me toen al iets. Ik ben toen gaan varen, rij het niet op een sleepboot". De plaats van Ne derland in de internationale sleepvaartgeschiedenis staat op het ogenblik volop in de publieke belangstelling, vooral door de televisie-verfUming van „Hollands Glorie". „Voor het grote publiek is die film wel leuk, maar ik ben er niet kapot van. Er komt een hoop flauwekul in voor. De zeelui spraken veel ruiger in die tijd. Er rit ook weinig actie in, ter wijl de sleepvaart juist zo dy namisch is". Jaap Admiraal haalt nog wat voorbeelden aan van het speci fieke zeemansjargon, dat bij de beeldbuiskijkers ontbreekt „Een patrijspoort wordt door iemand van de wal als „een rond raampje" betiteld en het woord „aÜemansendje" (een touw aan een scheepsbel") is ook onbekend. En", vervolgt hij, tegelijkertijd op wat antie ke voorwerpen met een mari tiem karakter wijzend,: „Dat blok daar noemen we geen katrol. Het blok is een tijd geleden door een visser naar boven gehaald en het stamt uit de tijd van Michiel de Ruyter". Zuster Yvonne van de Ende met een buurtbewonertje bij de oude verwarming die om de haverklap kapot is. Het liefst zou men in Oost al een andere ruimte hebben als half januari wordt gestart met een zogeheten peutercursus. o Jaap Admi raal speurt de Waterweg af met zijn antieke telescoopkijker. tot de volgende conclusies: Bouw: een lichte stijging van het aanbod werk nemers, maar een handhaving van de vraag naar vaklieden. Metaal: een stijging van het aanbod van 388 tot 413, maar helaas een daling van de vraag naar metaalbewerkers van 432 tot 367. Geluk kig kon de collectieve ontslagaanvrage van 91 man bij Wilton-Fijenoord worden terugge bracht naar 38. Voorts is er een tekort aan isolatieplaatwerkers bij een Vlaardings bedrijf. Interne scholing is mogelijk. Kantoor: Aanbod van mannen is iets toegeno men; bij vrouwen is dit in ongeveer gelijke mate gedaald. Als gevolg van de verhuizing van AB.N.-verzekeringen naar Rotterdam het personeel gaat mee zijn er minder plaatsingsmogelijkheden te verwachten voor de werknemers uit de regio. Waterweggebied De directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, drs. H. J. Harberts, vindt dat een verde re vakscfaoling de aangewezen weg is voor betere plaatsingsmogelijkheden in het bedrijf sleven. Hij leidt dit weer eens af van de zojuist vrijge komen werkloosheidscijfers over november. Bij de mannen komt 35 procent van de jeugdwerk loosheid voor rekening van de ongeschoolden. Bij de vrouwen echter bedraagt het percentage ongeschoolde jongeren dat werkloos is, 55. Overigens is de werkloosheid in het Waterweg gebied in november iets teruggelopen, namelijk van 2418 in oktober tot 2401 in de vorige maand. De werkloosheid onder de mannen steeg in deze periode met 38. Dit cijfer werd echter geheel gecompenseerd door een teruglo pende werkloosheid onder de vrouwen met 55. In de volgende bedrijfsgroepen komt het GAB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3