Kmlmelaar Starmans: „We willen „andere" mensen trekken" DONDERDAG 15 DECEMBER 197? Binnenkort experiment met „open dagen" 5225" JL; Wedden op Nootdorp het blijft ©en gok „Over precies tien minu ten start de volgende koers". De puur zakelij ke microfoonstem brengt actie in de over dekte totalisator van de renbaan Nootdorp te weeg. Nerveuze mannen en vrouwen, het zwakke geslacht is opvallend talrijk vertegenwoor digd, blikken haastig naar één van de vele televisieschermen waar op via een gesloten cir cuit de kansen van de diverse paarden worden aangegeven. ..Nou, Koos", roept een vrij ge zette zakenman tegen zijn buur man, „zet 'm maar op Wage naar, Die brengt een hoop geld vandaag, let maar eens op". De buurman verblikt of verbleekt niet van deze voorzet, zegt koel dat hij deze keer voor Pareltje kiest „omdat 'ie het vorige week ook zo leuk deed". Die gedachte blijkt voor deze ronde niet eens zo slecht, want Pareltje holt met zijn pikeur ach ter zich inderdaad als eerste over de finishlijn. Koos glimlacht en wisselt zijn simpele papieren- prognose aan de kassa in voor hard geld. Tijdens het uitbetalen komt de zakenman toevallig voorbij. „Zie je wel?", zegt Koos alsof hij nooit anders had ver wacht. Het wedden op paarden blijkt nog altijd een zeer aantrekkelij ke vrijetijdsbesteding te zijn. Wat te boek staat als het oudste vermaak op aarde is ook anno 1977 nog immer reuze „in". Vol gens onze dikke Van Dale is wedden: „Een uitspraak, bewe ring of voorspelling omtrent iets onzekers poneren tegenover de bewering van anderen, met als inzet een zekere waarde, een geldsom, die men verliest als komt vast te staan dat men ongelijk heeft". Wekelijks slof fen in Nederland enkele duizen den met vaste gang naar de renbaan om zo'n gokje te wa gen. Want het volk dat alleen maar een (behoorlijk) entreegeld neertelt om de paarden te be wonderen is nu eenmaal zwaar in de minderheid bij de „spe lers". Een trio, een koppeltje, een plaats, ze vliegen tijdens de ren nen als broodjes over de toon banken. Tienduizenden guldens worden er binnen een aantal uren doorheen gedraaid, een bijna angstwekkend idee als het om hardlopende dieren gaat. Zo vreemd is dat aan de andere kant overigens toch ook weer niet omdat ook op mensen {lees: voetballers) wekelijks wordt ingezet in de nationale sporttoto Het wedden of gokken staat overigens in Nederland nog steeds in de kinderschoenen vergeleken bi| de ons omringen de landen. Want neem Enge land. Duitsland of, sinds kort, Belgié. alwaar het spelen op paarden net zoiets «s als hier in de lotto meedoen. Bij vrijwel elke kruidenier kan je een voor spelling doen En niet. zoals in ons land, op een Super-trio, maar gewoon voor doordeweek se draverijen ergens m het land. „Je zou dus kunnen zeggen dat we bij' die andere landen achter lopen", zegt H. C B. Starmans, vanaf de oprichting bestuurslid (secretans/pennmgme.Jter) van de Nootdorpse harddraverij- en renvereniging. De knusse ge meente in de schaduw van Delft is bij velen voornamelijk bekend omdat men een renbaan heeft. Elke keer weer een druk te van belang in de iotali- satorruïmte; op de achter grond de lange rij loketten. BBB3BaBBBB3g5ffiggB3EHBBBB En dat trekt de belangstelling uit heel het land omdat je in deze regio bijvoorbeeld ook het Gro ningse Wolvega kent. Niet om dat daar zulke aardige mensen wonen (dat zal overigens wel}, maar omdat je die naam regel matig op de sportpagina's van de kranten tegenkomt. Want kent u bijvoorbeeld de aardige Groningse gemeente Bedum? Erg leuk, maar onbekend omdat men toevallig geen renbaan in huis heeft. Nootdorp geniet sinds het begin van 1975 het predicaat „winter- baan". Dat wil zeggen dat er. voornamelijk op de woensdag middagen, wordt gekoerst tus sen november en april. Duindigt geniet zomers een grote voor keur, Hilversum (als tweede van Nederland) draait ook in de win ter (maar dan op de zaterdagen) door en ook Wolvega pikt in de koude maanden een graantje mee. Nootdorp begon in 1951, toen het gemeentebestuur wel een sportpark aan wilde leggen, maar er de eis aan vastkoppelde om een renbaan neer te leggen om de exploitatie ervan doeltref fender te maken. In 1974 leek het er even op dat Nootdorp voorgoed van de NDR Stich ting Nederlandse Draf- en Ren- sport)-agenda zou verdwijnen omdat de woensdagmiddagkoer- sen in de zomer aan Duindigt werden geschonken, maar de keus om als winterbaan te star ten kwam toen op het juiste moment Mede en misschien juist daar door maakt Nootdorp nu een goede periode door. Starmans: ,,We hebben nu 21 draverijen tot en met 15 april. Er ts wel eens een jaar geweest dat we er 27 hadden, maar toen werd de baan in Hilversum gerenoveerd en kon er daar dus niet worden gereden. Die woensdagmiddag is een succes. Oe meeste win kels zijn bijvoorbeeld gesloten en veel zakenlui kunnen dus naar de races. Bovendien is het aantrekkelijke van Nootdorp dat er een overdekte totalisator is We worden nu beslist meer voor ..vol" aangezien". In totaal zette Nootdorp vanaf de oprichting liefst 35 miljoen gulden om en dat is zeker niet mis. In dit kersverse seizoen leverden de eerste drie koersen al 250.000 gulden per meeting op. Als je het in Nederland over paardenkoersen hebt dan trek ken velen een wat vies gezicht. „Tachtig procent wat op de ren banen kómt bestaat uit onder- wereld-figuren. Dieven en soute neurs", fluistert een 2eer regel matige bezoeker je in de oren. Starmans: Zou het werkelijk? Ik geloof daar eerlijk gezegd nog niet zo één, twee, drie in. Neem bijvoorbeeld zo'n dag van het paard elk jaar op Duindigt. Dat zit barstensvol, iedere keer weer. Maar je maakt mij niet wijs dat dat alleen maar onder wereld-mensen zijn. Wat ik wel moet toegeven is dat je weinig nieuwe gezichten ziet. In Noot dorp in ieder geval niet. Ik weet ook niet waar dat precies aan ligt, maar het feit is er in ieder geval. De vrij hoge toegangsprijs zou misschien een reden kun nen zijn, maar daar tegenover stel ik weer dat als je op een zondagmiddag naar Feyenoord of FC Den Haag gaat kijken je minstens zoveel kwijt bent. Starmans, ook landelijk secreta ris van het verbond voor vereni gingen voor lange baandraverti- en en rennen in Nederland, on derkent echter niet dat de paar densport in Nederland duidelijk aan popularisering toe is (nog steeds dus} en men daar in landelijk verband ook over spreekt. Starmans zegt: „We hebben zeer regelmatig en nut tig contact met de andere banen in Nederland en er is nu zoals al bekend, een idee naar voren gebracht om een aantal open dagen in te voeren. Verleden jaar werd er in Hilversum een draverij door hevige sneeuwval afgelast en de week daarop had iedereen vrij entree. Nou, ze kwamen als bijen op de honing af, want het was nog nooit zo druk geweest als toen. Onze ogen zijn toen pas goed open gegaan eigenlijk. Ze willen dus wel degelijk naar de renbaan toekomen. Er kleeft voor het organisatiecomité overigens éen „maar" aan die open dagen. Kijk, nu ontvangen wij anderhalf procent van het trio-omzet en verder zijn wij aangewezen op de entreegelden, als we dus een groter deel van de toto konden innen dat mag wat ons betreft de entree naar beneden. Neem Duitsland, daar betaalt men ge loof ik iets van vijftig pfennig om binnen te komen en daar moeten wij op den duur in Ne derland ook naar toe. Daarnaast hebben we natuurlijk ook schul den bij de gemeente gemaakt in de afgelopen jaren, maar ik mag gerust zeggen dat ze niets te kort komen. Per jaar bedraagt de baanhuur 23.00D en daar komt ook nog 15.000 aan verma kelijkheidsbelasting bij. Per jaar maakt dat dus een bedrag van 35.000." Starmans („Zelf gok ik bijna nooit. Erg rijk kan je er volgens mij met van worden.gaat wat vluchtig voorbij aan de ver meende dubieuze praktijken in de paardensport, voor velen een grote drempel om zich naar de baan te begeven. „Ik blijf er bij Tekst: Wim de Lange en Kees van Doom foto's: Hans de Bakker dat alles een tikkeltje wordt overdreven. Neem het geval van die mijnheer Stam, die van me ning is dat de paarden mishan deld worden. Ja, ik ontken het niet. het zal hier of daar zeker gebeuren. Maar als een voetbal ler tijdens een wedstrijd een ruwe overtreding begaat dan is die hele ploeg toch ook niet opeens verantwoordelijk voor die ene daad? Zo most je het ook in de paardenwereld zien. Bovendien is het nu zo dat er een hele waslijst van reglemen ten door de NDR is opgesteld. Je kan het zo gek niet noemen of er is een reglement voor, er kan bijna geen regel meer bij. Pikeurs waarvan men al denkt dat ze hun paarden afranselen of mishandelen worden uit de koers genomen en krijgen bo vendien nog een forse boete ook. „We zullen in de nabije toe komst moeten proberen, en dat is ons belangrijkste doel, om „andere" mensen naar de paar- denkoers te lokken. In Gronin gen waar het hele koersgebeu- ren veel populairder is dan hier, hebben ze dat al beter bekeken. Daar hebben ze bijvoorbeeld middagen voor studenten, mid dagen voor het bedrijfsleven en dat soort evenementen meer. Hier in de omtrek heb je dat nog met, wie weet komt dat nog wet. Met het instellen van het super trio zijn we landelijk gezien al een heel eind op de goede weg maar het moet nog eenvoudiger zijn om een gokje te wagen. Het Belgische idee staat me wat dat betreft nog het meest aan: ge woon naar de winkel op de hoek lopen en inzetten. Want als pun tje bij paaltje komt is de paar densport wel degelijk populair. Neem zo'n verkiezing van het paard van het jaar. Er komen dan enorm veel reacties binnen. En 2uiver en alleen voor de schoonheid van een paard, want met gokken heeft zoiets natuur lijk niets te maken. Want je kan van het wedden zeggen wat je wil, als je op een paard je geld hebt gezet dan hoop je dat j'ouw paard als eerste over de finish komtmaar aan de andere kant is het voor mij volkomen on denkbaar dat je hoopt dat die andere paarden zich te barsten lopen. vFI >\-4 w; r.-rs- T Tijdens een harddraverij (met sulky en pikeur) of een ren (met jockey op het paard) kan op de volgende manieren een gokje worden gewaagd: EEN PLAATS: Een plaats is de eenvoudigste (lees: de „lafste") manier van wedden. Men koopt bij de kassa een biljet met een nummer van een paard en dat betreffende paard moet tijdens de race bij de eerste drie over de finish komen. EEN PLAATS WINNEND: In dit geval moet het gekozen paard als eerste de finish passeren. Elke andere positie telt derhalve niet. EEN KOPPEL: Hiervoor is het noodzakelijk dat men zowel het winnende paard als de nummer twee voorspelt. Men kan op een wedbiljet meerdere keren de (verwachte) nummer twee aan kruisen, maar op de nummer één kan slechts, eên' kear war den gegokt. EEN TRIO: Een trio is de moei lijkste manier van wedden, want hierbij moet men zowel de num mer één, twee als drie in de juiste volgorde voorspellen. Het trio staat om de andere koers op het programma (één keer wel, één keer niet enz.). EEN SUPER-TRIO; Sinds verle den jaar is het wedden op paard en berijder ook mogelijk via een -aantal landelijke adressen, in de meeste gevallen renbanen. Er wordt „ergens" in Nederland een koers uitgezocht waarop men in kan zetten. De uitslag wordt bekend gemaakt via vrij wel alle persmedia (radio, tv, kranten). Ook in dit geval gaat het erom de eerste drie aanko menden in de juiste volgorde te voorspellen. In bijvoorbeeld En geland, Duitsland en België is deze manier van wedden al lan ger ingevoerd. e Grote spanning, zo wel „Boven" als „Be- neden", als het veld voor de laatste maal de heet passeert. De liefhebbers reageren weinig enthou siast. De aankondiging van het défilé de voorstelling dus brengt niet veel beweging In de massa In de totalisator- ruimte. Pas als de marsmuziek al een eind op streek Is schuifelen de eersten naar bulten. Voordat ledereen dicht opeengepakt bil de meet staat opgesteld hebben paarden en sulkies al bijna een volle ronde afgelegd. De eerste blik geldt de positie van de uitgekozen combina ties. De koers Is begonnen. Een middagje Nootdorp. Aangetrokken door da verleidelijke woorden van iemand die er ook een paar dubbeltjes heeft gewonnen, hebben we ons richting draf- baan gespoed om eens van de paardes- port te genieten. Nou, paardesport. Eerlijk gezegd is het meer de kans op geldelijk gewin die ons op de gure woensdagmid dag het ovaal doet bezoeken. W'aï ons betreft is die kans bijna één op vier en dat is meer dan je van de staatsloterij kunt zeggen. Dë eerste financiële tegenslag komt echter al gelijk bij binnenkomst. Je 'moet, parado xaal genoeg, zes gulden neertellen om je geld te mogen verliezen. Vervolgens dient een programma en een stapeltje wedbiljat- ten, onmisbare attributen voor de recht geaarde gokker, aangeschaft. Een hels uitgave, dus gaat er een bezorgde blik dientengevolge vooraf aan de eerste schrome schreden richtino loket. Kruimelaar, het is de erkende benaming voor iemand die per koers minimaal inzet. En om elders ruzie te voorkomen behoren ook wij tot die categorie wanneer we als eerste gok een plaats laten halen. Laten, want in een ruimte waar iedereen al dan niet deskundig de neus in hst programma blad heeft en noest roze biljetten invult, dient men van goede gokkershuize ta komen om direct parmantig naar het juiste van die hele lange rij loketten te sfappen. Natuurlijk sta je als eerste buiten nadat de op televisieschermen getoonde noterin gen je de zekerheid hebben gegeven dat Piet (om de eenvoudigste paardenaam maar te nemen) net genoeg outsider is om bij de eerste drie te rijden en het sein voor het défilé is gegeven. Frisjes i$ het buiten wet en daarom gaat een fronsende blik omhoog waar goed geklede dames en heren achter glas en glaasje (weinig fris) de koers kunnen volgen. Ja, op de renbaan heerst er nog een strikte schei ding tussen bezitters en de mensen die hen nog meer geld moeten bezorgen. Een warme gloed van binnen volgt echter als nummer zes hoe heet het paard ook weer? ervoor zorgt dat we bij het loket uitbetalingen terecht kunnen. En dan heeft de koorts ons pas goed te pakken. Doldriest kiezen we nu voor een koppeltje. Alle voorzichtigheid uit het oog verliezend vullen we niet twee, maar drie wedden schappen van twee gulden in. Zo'n ener verend moment dat het je helemaal ont gaat dat je het biljet niet helemaal correct invult. Bijna even snel als de koorts komt na een paar koersen de gewenning, al laten we ons nimmer tot roekeloosheid verleiden. Meer dan het programma met namen wordt het scherm met cijfers leidraad voor de inzet. Een bescheiden koppel o! een plaats, dat is immers de gok waarbij je de meeste kans hebt het minste te winnen Maar in ieder geval een gerede mogelijk heid met bijna net zoveel naar huis té gaan als waarmee je bent gekomen. Toch proberen we tussen de rest van de bezoekers, soms mensen van enige repu tatie wordt ons gefluisterd, maar ook ons bekendere figuren uit de sportwereld, het invullen wat achteraf te doen. Kruimelaar, niet? Ten onrechte eigenlijk, want iede reen heelt alleen maar belangstelling voor zijn eigen gok. En de minimale uitbetaling van de plaats wordt met evenveel hoon begroet als een trio-tje van zeven gulden door degrote' gokkers. Die saamhorigheid is toch opvallend. Ook wij hebben alleen belangstelling voor de getoonde uitbetalingen, mopperen ais on ze favoriet op de baan wordt ingehouden of een uit de koers genomen paard onze keuze in de weg blijft lopen. Blijven hopen dat nummer zes niet a/s eerste finisht zoals we hebben gezien omdat hij a's tweede aankomends veel meer oplevert. Het dier zelf wordt slechts een blik ge gund als het ais winnaar nog even terug komt. Maar dan zijn de meesten van ons ai weer binnen, op weg naar een van de loketten. Als we na vijf koersen vertrekken stellen we vergenoegd vast dal het ons maar vier dubbeltjes heeft gekost Daar kunnen we tenminste thuis mee aan komenO ja, degene die ons ertoe heeft aangezet naar de baan te gaan, heeft bij een volgende gelegenheid niets gewonnen. Nootdorp, het blijft gokken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6